AKKERTJES Dagblad voor de Provincie Zeeland De gevaarlijke Noordzee. 1/ Luchtslag boven de Marne. KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEELAND. EERSTE BLAD, VRIJDAG 24 NOVEMBER 1939 54e JAARGANG - No. 47 Belgische protesten. - Engelsch verweer. Het Duitsche standpunt. Duitsche verklaring zoo goed als bekentenis Scherp protest tegen de Duitsche wijze van oorlogvoering. Een plotseling en over weldigend optreden in het Westen? Britsche mijnenveger op een mijn geloopen. Rusland en Finland. Duitsch legerbericht. Belangrijkste Nieuws. Défilé voor H. M. de Koningin te Vlissingen. De Nederlandsche reeders en de gevaren ter zee. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Jjkantoor M I d d c I b u r g: Fa. Boekhandel J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advcrtentiëu 30 cent per regel Ingezonden medcdeelingen 60 cent per rrgei Kleine Advertentie'» Dinsdags en Vrijdag» f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentie» onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Het Belgisch telegraaf-agentschap ver neemt, dat de regeering van België be sloten heeft, evenals de Nederlandsche regeering, te protesteeren tegen de nieuwe maatregelen, welke de regeerin gen van Engeland en Frankrijk ten aan zien van de koopvaardij hebben geno men. Uit Brussel werd gisteravond gemeld: De consternatie, Woensdag in alle Bel gische scheepvaart- en handelskringen gewekt door de nieuwe Engelsche blok kadebepalingen, waarbij ook Frankrijk zich heeft aangesloten, bleef Donderdag aanhouden. Samen met de Antwerpsche Fédéra- tion Maritieme hebben ook de Antwerp sche en Britsche Kamers van Koophan del, alsmede verscheidene andere Bel gische oeconomische lichamen telegra fisch by de regeering aangedrongen op een krachtdadige verdediging van de zoo ernstig in het gedrang komende Belgi sche belangen, ENGELSCH VERWEER TEGEN DE NEDERLANDSCHE PROTESTEN. De officieele Britsche persdienst meld de gisteravond, dat men in bevoegde kringen te Londen verrast is door de critiek, welke in Nederlandsche bladen tot uitdrukking komt met betrekking tot de Britsche maatregelen tegen den Duitschen export en door het feit dat wel wordt geprotesteerd tegen de uit breiding van de contrabande-controle en niet tegen de Duitsche maatregelen, die bestemd zijn schade toe te brengen aan de neutrale scheepvaart, zonder dat re kening wordt gehouden met lading of bestemming van de getroffen schepen. Reuter verneemt in andere goed inge lichte Britsche kringen dat Engeland er op uit is „den schadelijken wind in de zeilen van de neutrale schepen, die ook in Engeland in zekere mate gevoeld wordt, te temperen." Met betrekking tot het lange opont houd voor de contrabande-controle merkt men op dat deze controle zoo snel moge lijk in haar werk gaat doch dat vertra gingen vaak het gevolg zijn van on nauwkeurige documenten aan boord van de schepen of onvoldoende gegevens over aankomende schepen. Wat betreft de wreedheid van de ex port-controle merkt men op, dat deze in het bijzonder in Nederland gevoelde wreedheid, toch niet zoo ernstig kan zijn als de wreedheid van de Duitsche me thoden, dié groote verliezen aan men- schenlevens en andere schade met zich medebrengen. Voorts kan Engeland de beschuldiging dat het in tegenspraak met het interna tionale recht handelt niet aanvaarden want Engelands recht is zeer duidelijk. DUITSCH COMMENTAAR OP DE DUITSCHE VERKLARING. Gisteren is van welingelichte zijde te Berlijn als commentaar op de verklaring van Duitsche zijde aangaande de beken de aankondiging van Chamberlain, met nadruk verklaard, dat men daarin geen erkenning achteraf moet lezen van de bewering, dat de mijnen waardoor de „Simon Bolivar" is vergaan, Duitsche mijnen zijn geweest. Men wil geheel daarlaten of men, in dien men den tekst op zich zelf be schouwt de verklaring met min of meer recht aldus kan uitleggen, de bedoeling is echter een andere. De verklaring heeft, zoo werd be toogd, in hoofdzaak een principieel en tevens een waarschuwend karakter. Principieel heeft men er mee willen zeggen, dat Engelandgeen recht heeft om zich, in verband met door Duitseh land in de door Engeland voor de inter nationale scheepvaart opengelaten vaar geulen eventueel gelegde of te leggen wijnen, op het door Engeland zoo tal- looze malen in de knel gebrachte vol kenrecht te beroepen. Niet Duitseh land, maar Engeland heeft die vaargeu- en tot maritiem gevechtsterrein ge- aakt en Duitsehland heeft nu in over eenstemming met het volkenrecht het recht, om door alle middelen waarover het beschikt tegen de Britsche zeestrijd krachten ook in die vaargeulen op te treden. Onder „alle middelen" is ook het leg gen of uitstrooien van mijnen begrepen. Een waarschuwing aan de scheepvaart is alleen dan noodig, indien er door die waarschuwing geen militaire belangen in gevaar komen, zulks ter beoordeeling van de mogendheid die de maatregel treft. Indien men de theorie der rechtskwes tie en de vermoedens omtrent hetgeen reeds is gebeurd buiten beschouwing laat, dan blijkt uit het voorgaande in alle geval dat men in de praktijk reke ning zal moeten houden met mijnen op alle zeewegen die naar Engeland voe ren. Afgezien daarvan bestaat de mo gelijkheid dat vervolgens nog andere maatregelen, bijvoorbeeld verscherping van den duikbootoorlog, zullen volgen. VOLGENS ITALIAANSCH BLAD. Over den oorsprong der mijnen, die de laatste dagen zooveel onheil hebben aan gericht, schrijft de Avvenira: Berlijn heeft deze kwestie thans indi rect opgehelderd. Het communiqué, door het Duitsche nieuwsbureau verspreid, maakt alle voorafgaande Duitsche ver klaringen, waarin voor de door deze mij nen veroorzaakte rampen Engeland ver antwoordelijk werd gesteld, waardeloos. Het D. N. B.-communiqué tracht de wettelijkheid van deze methode van oor logvoering aan te toonen. Deze poging is zoo veel als een bekentenis. Uit Oslo wordt gemeld: „Dagbladet" richt een feilen aanval tegen de Duitsche wijze van oorlogvoe ring ter zee en beschrijft de nazi-metho des als een „roekeloosheid zonder weer ga jegens de neutralen." Het blad voegt hieraan toe, dat „Duitsehland thans reeds even wanhopig is als tegen het einde van den vorigen oorlog." „De nieuwe mjjnenoorlog van Duitseh land," aldus besluit het blad, „toont een minachting voor menschenlevens en wijst op een mentaliteit, welke de groot ste bedreiging is voor de huidige be schaving." Het Duitsche Nieuwsbureau meldde gis teren uit Berlijn: De Führer en opperbevelhebber der weermacht heeft evenals het vorige jaar, de bevelhebbers der weermacht in de nieuwe Rijkskanselarij bij zich ontboden. O.a. gaf de Führer, met gebruikmaking van de ervaringen, opgedaan in het Oos ten, richtsnoeren voor de toekomstige oorlogvoering. Aan de „N.R.Crt." werd hieromtrent nog gemeld: Gistervoormiddag was op den Wilhelm- platz een aanzienlijke hoeveelheid auto's te zien, behoorende aan de landmacht, de luchtmacht en de marine. Men zag talrijke hooggeplaatste militairen de Rijkskanselarij binnengaan, waar de jaar- lijksche herfstontvangst van de vertegen woordigers van de geheele weermacht plaats vond. De Führer pleegt, geflan keerd door de opperbevelhebbers van de drie wapenen, bij die gelegenheid deze militaire vertegenwoordigers toe te spre ken en hun aanwijzingen te geven voor de toekomst. Men moet zich niet voorstel len, dat de Führer aan een zoo groot gezelschap in détails mededeelingen doet van de geheimste overwegingen, plannen en besluiten, maar het is toch wel gebruik dat hij op adhortatieve wijze algemeene richtsnoeren aangeeft. Dit nu was de eerste bijeenkomst van dien aard na het uitbreken van den oor log en men zal met belangstelling het bericht van het Deutsche Nachrichten Büro hebben gelezen, volgens hetwelk de Führer „richtsnoeren gaf voor de toe komstige oorlogvoering, berustend op con clusies uit de ervaringen, opgedaan bij den strijd in het Oosten." Het ligt voor de hand, dat men in bui- tenlandsche kringen hieruit veelal meent de gevolgtrekking te moeten maken, dat het karakter van den tegenwoordigen strijd mutatis mutandis in het Westen van denzelfden aard zal zijn als die tegen Polen is geweest. Hieronder zou dan te verstaan zijn, dat Duitsehland ook aan zijn vijanden in het Westen door een be trekkelijk plotseling en overweldigend optreden den genadestoot zou willen geven. Voorts ligt voor de hand, dat de genen, welke de theorie aanhangen, dat een groot offensief nog tijdens den winter moet worden verwacht, in deze karige verklaring van het D.N.B. een bevestiging voor hun opvatting meenen te zien. De beste behandeling Isi onder de wol, eens flink transpireeren en drie maal daags'n"AKKERTJE"nemen. "AKKERTJES"bevorderenten zeerste het zweeten, gaan de koorts tegen, verdrijven het ellendige pijnlijke gevoel en bestrijden de infectie. "AKKERTJES" zijn beroemd om hun snelle, uitstekende jwerking. Vaak nagemaakt, /maar nog nooit geëvenaard. Op elk "AKKERTJE" staat 't AkKER-merk: Uw garantie I tegen pijnen, hoofdpijn, "nare dagen" Doos: 13 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers* Zeven Duitsche vliegituigen zouden neergeschoten zijn. Het Fransche legeriberic'ht van gister avond luidt: Groote activiteit in de lucht. De berichten, die voorts uit verschil lende deelen van Frankrijk binnenkomen, wijzen er op, dat de Duitsche luchtmacht gisteren weer verscheidene vluchten boven Frankrijk heeft gemaakt. In tal van plaatsen in Noord-Frankrijk werd gister morgen tusschen 11 en 12 uur luchtal- arm gegeven. In West-Frankrijk ge schiedde zulks tusschen 12 uur en half- twee. In de omgeving van Ghalons-sur-Marne kwam het tot een luchtgevecht tusschen Duitsche toestellen en een aantal vlieg tuigen van de Britsche luchtmacht. Bij dit gevecht moesten vier Duitsche vlieg tuigen het onderspit delven. De drie inzittenden van een D'ornier- toestel sprongen met de parachute om laag: een van hen is om het leven ge komen, een ander werd gewond en de derde kwam er ongedeerd af. Bij' Vouziers ten Noorden van Chalons schoten de Britsche vliegtuigen een twee de Dornier-toestel neer. Alle drie inzit tenden zijn gevangen genomen. Een derde Dornier-toestel moest het eveneens tegen de Britsche vliegers af legden en stortte bij Sponville neer. Een vierde Duitsche vliegtuig van hetzelfde type werd eveneens door de Britsche luchtmacht getroffen en stortte neer hij Saint Avoid (dicht bij de Saar). Voorts hebben de Duitschers nog drie bommenwerpers verloren: de eene is neer gestort ten Westen van Saarbrücken, de tweede hij Saint-Avoid en de derde in de nabijheid van Thionville. Officieel wordt te Londen medegedeeld, dat de Britsche mijnenveger „Aragonite" gisteren op een mijn geloopen en gezon ken is. Vier manschappen werden hierbij gewond. De „Aragonite" mat 315 ton. VOOR FINLAND NIET MOGELIJK DE RUSSISCHE VOORSTELLEN TE AANVAARDEN. Reuter meldt uit Helsinki: De Finsche min.-president heeft in een redevoering verklaard, dat de Finsche regeering geen mogelijkheid zag om de laatste Russi sche voorstellen te aanvaarden. Aanvaar ding zou een schending vormen van de Finsche neutraliteit en overdracht van eerste klasse versterkingen aan een bui- tenlandsche mogendheid beteekenen. Fransche aanvallers met zware verliezen teruggeslagen. Het Duitsche opperbevel maakt het volgende bekend Ten Zuid-Westen van Pirmasens viel een vijandelijke compagnie de Duitsche voorhoede aan. De aanvallers werden met zware verliezen teruggeslagen. 'Op 22 No vember bereikte de Duitsche luchtvloot bij een actieve verkenning boven Frankrijk en Engeland belangrijke resultaten in weerwil van krachtig vuur der vijande lijke luchtdoelaitillerie. In de omgeving van Sedan werd een Fransch vliegtuig neergeschoten. 'Bij patrouillegevechten boven de grens zijn herhaaldelijk schermutselingen voor gekomen. Vier Fransche jachtvliegtuigen zijn hierbij neergeschoten. Bij Freiburg werd een Duitsch vliegtuig door Fran sche jagers tot dalen gedwongen. Op 21 November vond boven Fransch gebied een luchtgevecht plaats tusschen n'egen Duitsche bommenwerpers 'en zeven Fransöhe jagers. De Fransche jagers werden verdreven, waardoor onze ver kenners verder over de grens konden doordringlh. Vijandelijke vliegers, die boven Duitsch gebied kwam, 'bleven steeds dicht bij de grens. RUSLAND DEMOBILISEERT. Volgens Fransche berichten is het door de Russen bezette Polen echter nog onrustig. Havas meldt uit Moskou: Maarschalk Worosjilow heeft medegedeeld, dat het roode leger zich weer op vredesvoet be vond. Talrijke reservisten, die opgeroe pen waren voor de bezetting van Polen, zijn naar hun haardsteden teruggekeerd. De demobilisatie van specialisten gaat langzamer, hetgeen vooral het gevolg schijnt te zijn van transport-moeilijkheden. De grens tusschen de Sowjetunie en het bezette deel van Polen blijft nog ge sloten. Men zegt, dat nog Poolsche offi cieren in de bosschen en moerassen schie- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Wijziging pensioenen Spoorweg-ambte naren en Begr. Binnenl. Zaken aan genomen. H. M. de Koningin bezoekt Zeeland. Onze economische betrekkingen met België. Buitenland. De Engelsche controle-maatregelen. Luchtgevecht boven de Marne. Grootere activiteit aan de fronten. ten op de Russische troepen. Indien men de Russische soldaten kan gelooven zijn de door hen geleden verliezen In Polen grooter dan werd opgegeven. In ieder geval is de zuivering nog niet geëindigd. De grens wordt ook gesloten gehouden omdat het economisch evenwicht tusschen beide gebieden nog niet gevonden is. POLITIEKE VLUCHTELINGEN IN ENGELAND. Reuter meldt uit Londen: Het ministe rie van Binnenlandsche Zaken heeft be paald, dat buitenlandsche vluchtelingen, die voor 23 Sept. in Engeland zijn aan gekomen, hier mogen werken. Deze be paling heeft betrekking op 25.000 perso nen. Het ministerie van Oorlog verwacht 10.000 van hen te kunnen recruteeren voor het pionier- en arbeidscorps. ZEVEN BOODEN BIJ EXPLOSIE IN BULGARIJE. Gisternamiddag heeft zich in 'de ten Zuiden van Sofia gelegen stad Kazanlik, in een militaire fabriek een ernstige ex plosie voorgedaan, waarhij zeven man, o.w. vijf officieren, den dood vonden. Onder de dood'en bevindt zich ook de directeur van de fabriek, kolonel Welt- scheff, commandant van het garnizoen van Kazanlik. Zooals wij reeds aankondigden, zou H. M. de Koningin vandaag een bezoek aan Zeeland brengen. Waar dit bezoek een militair doel had, hadden de burgerlijke autoriteiten hier van geen officieel bericht ontvangen, zoodat alleen militaire autoriteiten op het appèl waren en verder alleen de po litie aanwezig was om, waar noodig, voor afzetting van straten en regeling van het verkeer te zorgen. Gezien de aard van dit bezoek werd er ook niet gevlagd. Publiek was ook niet in grooten getale aanwezig, daar aan de bijzonderheden van uren en plaatsen geen ruchtbaarheid was gegeven. Toen wij ons vanmorgen per trein naar Vlissingen begaven, was het alleen te merken aan enkele kleinigheden, dat er Hoog Bezoek op komst was. De perrons kregen een extra beurt, er was wat meer politie en marechaussée op de been dan gewoonlijk en te Vlissin gen werd de looper uitgelegd. Verder een miezerige regen, die het Zeeuwsche landschap buitengewoon triest en de Zeeuwsche klei nog vetter dan anders maakte. Met den gewonen trein van 10 u. 9, waaraan het Koninklijk rijtuig was aan gehaakt, kwam H. M. de Koningin met gevolg (waaronder de opperbevelhebber van land- en zeemacht) te Vlissingen aan. Op het perron werd Zij begroet door den Commandant in Zeeland, die verge zeld was van zijn beide chefs van den staf (land- en zeemacht). H. M. was gekleed in grijsgroene man tel en droeg een groene capuchon. Na de wacht aan het station geïnspec teerd te hebben nam H. M. verschillende militaire werken in en om Vlissingen in oogensehouw. Vervolgens werd gereden naar de Paul Krugerstraat. Hier stonden reeds eenigen tijd verschillende onderdeelen van het leger opgesteld. Te ongeveer kwart voor elf arriveer de H. M. hier. Vlak- vóór de R.H.B.S. werd uitgestapt en stelden H. M. en de haar vergezellende autoriteiten zich op op het trottoir tegenover de R.H.B.S. De leerlingen dezer school juichten H. M. hartelijk toe. Direct nam nu het défilé van de troe pen een aanvang. Zij marcheerden of re den in kranige houding voorbij, aan dachtig gadeslagen door H. M. Het was wel jammer dat een zonnetje dit mili taire schouwspel niet wat luister bij zette. Na afloop van het défilé, te ongeveer kwart over elf, stapte H. M. onder ge juich van het publiek, weer in de auto. Zij bezocht nu enkele militaire kwar tieren te Vlissingen, teneinde zich per soonlijk van de legering der troepen op de hoogte te stellen. Hierna werd de tocht over Walcheren aangevangen, waarbij verschillende mili taire werken werden geïnspecteerd. Gedurende deze inspectietocht mocht ook de bezetting van een dezer opstellin gen voor H. M. defileeren. Hiermede was het bezoek aan Walche ren ten einde. Via Middelburg werd per auto naar Goes gereden, waar H. M. te ongeveer half een aankwam. Het Ko ninklijke rijtuig was inmiddels van Vlis singen naar Goes teruggebracht en had een plaats gekregen in de omgeving van de goederenloods aan de Wilhelmina- straat. Daar aan dit bezoek weinig ruchtbaar heid was gegeven en velen wellicht meenden, dat H. M. aan het station zou uitstappen, was er aan de Wilhelmina- straat geen groote belangstelling. H. M. nam nu een korten tijd rust en gebruikte in Haar rijtuig de lunch. Te half twee werd de tocht over Zuid- Beveland voortgezet. H. M. bezocht ook hier verschillende verdedigingswerken en inspecteerde en kele troepenonderdeelen. Ook bracht zij een bezoek aan enkele barakken, waar troepen zjjn ondergebracht. Nadat nogmaals door een af deeling voor H. M. was gedefileerd, kwam te ongeveer drie uur het einde van dezen inspectietocht en vertrok H. M. weer naar Den Haag. CONFERENTIE MET MINISTER STEENBERGHE. Gistermiddag heeft de Minister van Economische Zaken het bestuur van de Nederlandsche Reedersvereeniging ont vangen om zich te laten inlichten over de moeilijkheden der Nederlandsche koop vaardij, o.a. in verband met het mijnen gevaar en over de opvattingen dienaan gaande in reederskringen, teneinde zich te kunnen beraden over de eventueele door hem dienaangaande te nemen be sluiten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1