inn van Sociale Zaken. Provinciale Staten van Zeeland Hoofdpijn AKKERTJE n Geen verkorting van de werkweek tot 45 uur te wachten. Thans Japansch schip slacht offer van een mün. Gemengd Nieuws. Leestafel Marktberichten Radioprogramma De zwerftochten van Kees. Griep, Kou, Pijn. helpeiThtoblj In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van Sociale Zaken, zegt Minister van den Tempel in te stemmen met de meening van verscheidene leden, dat in de eerste plaats gestreefd moet worden naar een verkorting van den arbeidsduur voor die groepen van personen, die nog langer dan 48 uur per week arbeid verrichten. Het ligt in zijn voornemen, den werk tijd van de magazijnbedienden, van het personeel in het baggerbedrijf, van het personeel in het z.g. kleintransportbedrijf onder welke laatste categorie hij ver staat het transport van goederen anders dan per motorrijtuig of per spoor of boot en, zoo mogelijk, ook van handels reizigers te regelen. Maatregelen daartoe worden overwogen of zijn reeds in voorbereiding. Een onderzoek naar de mogelijkheid van verkorting van den werk tijd voor het verplegend per soneel is nog niet ingesteld. De Minis ter is van oordeel, dat zulk een onder zoek weinig nut heeft. De werktijd van verplegend personeel in ziekenhuizen is immers reeds gebonden aan een wettelijk maximum van 55 uur per week, terwijl bekend is, dat een verdere verkorting voornamelijk op financiëele bezwaren stuit. De Minister acht het beter om te be ginnen met het verplegend personeel in rusthuizen onder de werking der Arbeids wet te brengen, omdat de werktijd van dit personeel wettelijk nog in het ge heel niet aan een grens gebonden is. I Een wettelijke regeling van den arbeid in het land- en tuinbouwbedrijf zal naar de meening van den Minister niet beperkt dienen te blijven tot den arbeid van jeug dige personen en vrouwen, doch zal, zoo eenlgszins mogelijk, mede moeten omvat ten maatregelen tot beperking van den arbeidsduur van volwassen mannen. Het voornemen Is een voorontwerp-Landbouw- arbeidswet binnen eenigen tijd bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig te maken. De Minister merkt voorts op, dat naar zijn meening verkorting van de werk week tot 45 uur op dit tijdstip, nu vele bedrijven voor een groot gedeelte in be slag worden genomen door opdrachten in het belang van 's Lands defensie, wel zeer ongelegen zou komen. Dit geldt ook voor het bouwbedrijf. Overigens moge er op gewezen worden, dat de tot nu toe in het werk gestelde pogingen om bedrijfsgewijze een verkor ting van den arbeidstijd te verkrijgen ter bestrijding van de werkloosheid, weinig resultaat hebben opgeleverd. In verband met het voorgaande kan de Minister voorshands geen toezegging doen omtrent een door hem te nemen initiatief tot algemeene verkorting van den ar beidsduur voor de bedrijven, waarop de Arbiedswet reeds van toepassing is. In dien echter het georganiseerde bedrijfs leven hem voorstellen wil doen (hij denkt hier aan voorstellen via de Werkcommis- sie tot bestrijding van de werkloosheid) dan staat hij daar ten volle voor open. Een voorontwerp, houdende wettelijke regeling der vacantie voor arbeiders in loondienst, hoopt de minister binnenkort aan den Hoogen Raad van Arbeid om advies te kunnen zenden. Zitting van Dinsdagmiddag 2 uur. Voorzitter de Commissaris der Ko ningin, die de vergadering met het ambtsgebed opent. Afwezig de heeren Boogerd, v. Rom- pu, de Looff, de Feijter, Stemerding en Mes. De ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Het adres van de commissarissen ver tegenwoordigende den gebouwden eigen dom in de alg. verg. van den polder Walcheren houdende bezwaren tegen het voorstel van Gedep. Staten tot wijziging van het bijzonder reglement op het be stuur van den polder Walcheren wordt ter zqde gelegd, omdat het ongeze geld is. Verschillende voorstellen worden naar de afdeelingen gezonden. Dhr v. d. F e 11 z wil het voorstel in zake de Zegam in een gemeenschappe- lijke afdeelingsvergadering behandelen, teneinde te bereiken, dat alle leden de voorlichting hebben van den president commissaris der Zegam, den heer Van Vloten. De voorzitter zegt, dat Ged. St. daartegen geen bezwaar hebben. Dhr Onderdijk heeft wel bezwaar. Vele leden spreken gemakkelijker in een kleine vergadering. Laten eerst de af deelingen in gewone vergadering bijeen komen. Desnoods kan dan later nog een gecombineerde vergadering plaats heb ben. Dhr Adriaanse ondersteunt dit. Dan krijgen we ook een schriftelijk ant woord van Ged. St. De voorzitter: dit komt toch, hoe er ook vergaderd wordt. Dhr V i e n i n g s steunt het voorstel- v. d. Feltz. De behandeling geschiedt dan vlugger en degelijker. Dhr Staverman heeft geen gun stige ervaringen van gecombineerde af- deelingsvergaderingen. De belangrijkste besprekingen worden dan binnenkamers en niet in het openbaar gehouden. Dhr v. Vloten acht het voorstel- v, d. Feltz meer rationeel. Het bezwaar van den heer Staverman deelt Spr. niet. Dhr v. 't H o f steunt het voorstel- v. d. Feltz. Dit leidt tot bekorting. Dhr Onderdijk meent, dat elk lid van Gedep. Staten op de hoogte dient te zijn. Hij wil ook wel eens de meening van alle leden van Ged. Staten weten. Dhr S t i e g e r dringt aan op aanne ming van het voorstel van Ged. Staten. Niet uit gemakzucht. Maar omdat alle leden van Ged. Staten niet op alle vra gen kunnen antwoorden. Het voorste' wordt aangenomen met 23 tegen 12 stemmen. De oestercultuur. Dhr J. A. Dekker (N.S.B.) stelt eenige vragen aan Ged. Staten betreffen de de steun aan de groep oesterkwee kers, de z.g.n. panneboeren, die het heel moeilijk hebben en van de steunregeling zijn uitgesloten. Zij hebben gebrek aan het allernoodigste. Zijn Ged. Staten be reid de belangen dezer nijvere volksge- nooten bij de Hooge Overheid te beplei ten? Deze vragen worden in handen van Ged. St. gesteld, teneinde in de volgende vergadering van antwoord te dienen. VERZEKERINGSBEDRIJF. „TERUKUNI MARU" IN DE NOORDZEE GEZONKEN. 3000 ton grooter dan de „Bolivar". Voor de Oostkust van Engeland is gisteren opnieuw een neutraal schip het slachtoffer geworden van de daar rond drijvende mijnen, namelijk het Japansche schip „Terukuni Maru", dat op weg was van Japan naar Londen en vervolgens naar Rotterdam. Van de kust werd waargenomen, dat groote hoeveelheden water de lucht in spoten, toen het vaartuig de mijn raakte. Een reddingboot en een ander schip zijn uitgevaren en hebben de schipbreukelin gen aan land gebracht. De „Terukuni Maru" was een schip van 11.930 ton bruto en 7.156 ton netto en had een bemanning van 180 koppen, terwijl zich 26 passagiers aan boord be vonden. Het was het fraaie vaartuig van de „Nippon Yusen Kaisha-lijn" op den dienst van Japan naar Europa en werd genavigeerd door den nestor onder de kapiteins van deze maatschappij. Op het kantoor van de eigenaars der „Terukuni Maru" te Londen heeft men, naar Reuter nog nader verneemt, geen bericht ontvangen, dat personen bij de ramp om het leven gekomen zijn, zoodat men veronderstelt, dat alle opvarenden gered zijn. De geredden zullen vanavond met een specialen trein naar Londen komen. Het schip bleef geruimen tijd, nadat het op de mijn was geloopen, drijven en hierdoor, alsmede door het feit, dat een kleine vloot reddende schepen snel ter plaatse was, werd een grooter onheil voorkomen. Reuter voegt hieraan nog toe, dat het schip vermoedelijk op een mijn is geloo pen, welke door een Duitschen onderzeeër is gelegd. EEN GRENSINCIDENT BIJ VENLO. Officieele Duitsche mededeeling. Officieel wordt gemeld, dat de chef van de Britsche Intelligence Service voor West-Europa met een medeplich tige is gearresteerd, toen hij op 9 No vember bij Venlo de grens trachtte te overschrijden. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat officieel het volgende wordt bekend ge maakt De te 's Gravenhage bestaande Cen trale van de Britsche Intelligence Ser vice voor West-Europa heeft sinds ge- ruimen tijd getracht in Duitschland complotten te doen smeden en aansla gen te organiseeren alsmede contact tot stand te brengen met door hem ver moede revolutionaire organisaties. Op grond van een even misdadige als on- noozele inlichting door Duitsche emi granten verkeerde men bij de Britsche regeering en de onder haar staande In telligence Service in de meening, dat De samenwerkende bonden van verzkeringsagenten, zie kenfondsboden, incasseerders hebben zich tot het bestuur van de werkgevers-organisa tie in hun bedrijf gewend met een brief, waarin zij bezwaar maken tegen een voorgenomen provisieverla ging voor kapitaalverzeke ringen. Door het tot stilstand ko men van de rentedaling is de reden, die de maatschap pijen aanleiding heeft gegeven tot deze voorgenomen verla ging, grootendeels vervallen. Daarom en ook omdat in deze periode, elke verlaging van provisie-inkomsten een verla ging van het levenspeil be- teekent, verzoeken de bonden deze verlaging niet te laten doorgaan. 345. Hoe ging het intusschen met Kees. Toen de man zich verwijderde, en hij alleen was gebleven, zon hij direct op een middel om te ontsnappen. Er bevond zich één raam in de armoedige kamer, en dit was aan den buitenkant met een luik voorzien. Kees greep de stoel, en verbrijzelde daarmede het glas. 346. Toen sprong hij op het raamkozijn, en met al de kracht van zijn sterke jonge beenen, begon hij het houten luik te bewer ken. Eensklaps voelde hij hoe het hout be- begon te bewegen en met luid gekraak be zweek het eensklaps. zich in den staat, in de partij en bij de weermacht een oppositie bevond, die het doel had in het rjjk een revolutie te doen ontstaan. Onder deze omstandigheden werd aan ambtenaren van den veiligheidsdienst der S.S. opgedragen contact te zoeken met deze Britsche terreur- en revolutie centrale in Den Haag. In de meening werkelijk te onderhan delen met revolutionaire Duitsche offi cieren, onthulden de vertegenwoordigers van de Britsche Intelligence Service den Duitschen ambtenaren hun voornemens en plannen en om een duurzaam contact met deze vermeende Duitsche officieren te kunnen onderhouden leverden zjj bo vendien een draagbaar zend- en ont vangtoestel, waarmede de Duitsche Ge heime Staatspolitie tot op den dag van heden het contact met de Britsche re geering in stand heeft gehouden. Op 9 November trachtten de leiders van dezen Britschen Intelligence Ser vice voor Europa, de heeren Best en ka pitein Stevens, de Nederlandsche grens bij Venlo naar Duitschland te overschrij den. Zij werden daarbij door de hen be wakende Duitsche organen overweldigd en als gevangenen aan de Staatspolitie overgeleverd. De met elkander in strijd zijnde mede- deelingen betreffende hun gevangenne ming, n.l. of deze nog op Nederlandsch dan wel op Duitsch gebied is geschied, worden op het oogenblik onderzocht. ALLEENWONENDE TACHTIG JARIGE VROUW VERBRAND. Buurvrouw vermoedde iets ernstigs. Gistermorgen is in een woning in de Passeerdersstraat te Amsterdam het stof felijk overschot gevonden van de 81-jarige alleenwonende vrouw A, die, blijkbaar al eenige dagen geleden, in aanraking is gekomen met een brandend petroleum- toestel. Het lijk was grootendeels ver koold. Toen een buurvrouw, die het slacht offer af en toe bezocht, geen antwoord kreeg, waarschuwde zij de politie en dit leidde tot de ontdekking van het ongeval. Op de bovenverdieping woonde in een klein primitief ingericht kamertje alleen de tachtigjarige mejuffrouw M. C. J. Auerbach. In het kamertje kon men zich bijna niet bewegen of men stootte tegen een meubel of voorwerp aan, zoo dicht stond alles in de kleine woonruimte op een. Op een wankele sinaasappelkist was een petroleumstel geplaatst. Vermoedelijk is het oudje, toen zij bezig was haar potje te koken, tegen de kist gestruikeld, zoodat het brandende stel op den grond is gevallen en de vrouw in brand is geraakt. Een mijn op het strand. Aan het Noorderstrand te Ouddorp is weer een losgeslagen mijn aangespoeld. Sol daten bewaken het gevaarlijke voorwerp, tot het door deskundigen onschadelijk zal zijn gemaakt. Kindje verdronken. Maandag is het 3-jarig kindje der familie E. in de Noorderhaven te Zutphen geraakt en ver dronken. Het lijkje is opgehaald. Meisje tusschen muur en autobus bekneld. In een zeer nau we straat van de buurtschap Kattenburg onder Druten is het vijftienjarig meisje J. v. d. K., 't oudste kind uit een groot gezin, het slachtoffer geworden van een noodlottig ongeluk. Het meisje liep op het trottoir aan den linkerkant van den weg toen een groote autobus der Maas- buurt naderde. Deze moest uitwijken voor een met paarden bespannen militairen vrachtwagen. De chauffeur is daarbij de stoep opgereden, met het gevolg, dat het meisje tusschen de bus en een muur be kneld raakte. Complot van diefstal van Rijksgoederen. De recherche te Amersfoort is dezer dagen een groote diefstal op het spoor gekomen. Het be trof hier ontvreemding van zeer groote hoeveelheden goederen, welke aan den Staat behoorden. Reeds zijn vier personen gearresteerd. Intusschen heeft de recher che haar onderzoek voortgezet en haar is gebleken, dat de diefstallen veel groo ter vormen aannamen dan men oorspron kelijk vermoedde. Aan het licht is geko men, dat talrijke personen, die te Amers foort wonen, hierbij betrokken zijn. Giste ren zijn drie militairen, afkomstig uit Amsterdam, gearresteerd, daar gebleken is, dat zij bij deze diefstallen zijn be trokken. Onbekende postboden. Zij waren volkomen te goeder trouw. Naar aanleiding van het be richt, dat te Amersfoort Zaterdag twee, voor een overwegwachter van den spoor wegovergang bij den Soesterweg onbe kende, postboden zouden zijn gepasseerd, vernemen we het volgende: De twee bedoelde postboden zijn te Leeuwarden wonende conducteurs der buurmalen, die dienst deden op den nachtposttrein LeeuwardenAmersfoort. In laatstgenoemde plaats hadden beiden een uur pauze, van welke gelegenheid zij gebruik maakten een wandeling te maken. Zij sloegen het Soester kwartier in, passeerden de geheel verlichte politie wacht en daarna twee scholen, waarin militairen waren gelegerd. Op hun wan deling maakten zij ook een praatje met den overwegwachtor, waarna zij naar het station terugkeerden. De wandeling go- schiedde zonder eenige bijbedoeling, doch schijnt aanleiding te hebben gegeven tot deze goruchten. Wij Jonge Vrouwen, geïllustreerd Chr. tijdschrift. Uitgave Bosch en Keuning te Baarn. Reeds meermalen hebben wij op dit tijdschrift de aandacht gevestigd. Het begon kort geleden den 22sten jaar gang. Een bewijs dat het een vaste plaats heeft gekregen in vele gezinnen. Geen wonder ook. Want dit maandblad voor jonge vrouwen wordt ook gaarne door ouderen gelezen; het bevat lectuur voor heel het gezin. Vervolgverhalen, korte verhalen, reisbeschrijvingen, ver zen, wenken voor de naaikamer en de keuken, enz. Illustraties ontbreken niet. En met de technische verzorging is het in orde. Edecea-Editie voor de Jeugd. Bij Druk kerij Edecea te Hoorn verschenen weer enkele nummers van haar Jeugd-Editie. Deze uitgeefster houdt twee dingen in het oog: goed en goedkoop. Zij geeft goede lectuur. Boekjes die door de jeugd gaarne gelezen worden. Maar dat goede is ongekend goedkoop en hoewel eenvoudig, toch keurig uitge voerd. Wij ontvingenNaar de zuivere rivier, door P. A. de RooverPimpeltje, door A. C. Vlasveld; Dirk Hoevers, door Wout Westland; Janna, door Th. J. van der Meer; De Tempelwachter, door Plam- boen. Voorts nog voor de kleintjes: Kerstfeest in de roef, door P. A. de Roo ver en Een dag vol avontuur door N. M. Schouten. Wie jeugdlectuur zoekt, ook voor uit- deeling, zal goed doen ook van de Ede- cea-uitgaven kennis te nemen. GOES. Veilings vereen. Zuid-Beveland. Veiling van Dinsdag 21 Nov. 1939. Groote veiling: Zure Kroetappels 1.20 per 100 kg. Kleine veiling. Appels: Goudreinetten extra 11—20, id. A 9.50—17, id. B 6— 13, id. C 4—6.50, Zure Bellefleur extra 7—8, id. A 5.50—7, id. B 4—5.50, id. C 33.50, Cox Oranje Pippin extra 28— 34, id. A 21—27, id. B 17—21, id. C 7.5010, Jonathan extra 1823, id. A 16—20, id. B 8—14, id. C 5—6, Sterap pels extra 8.5010, id. A 57.50, id. B 3.505.50, id. C 33.50, Zoete Belle fleur extra 5, id. A 44.50, id. B 4 4.50, id. C 2.50, Zoete Ermgaard extra 7—9, id. A 6—8, id. B 4—6, id. C 3.50 4.50, Adams Permain 23.50, Anna- nas Reinette 1.502.50, Bramley Seed ling 1.503.50, Bismarck 1.502.50, Courtpendu 1—4.50, Dubb. Bellefleur 2 4, Fr. Goudreinetten 2.504, Gron. Kroon 25, Hondsmuil 1.502, Nota risappels 2—6.50, Paradijsappels 1.50 3.50, Rembour Mortier 24, alles per 100 kg. Zoete Appels: Campagnezoet 25.50, Geldersche Hollaert 4, Pomme d'Oranje 29, Tuinzoet 46, Kroet- en Valap- pels 0.503, alles per 100 kg. Peren: Br. Alex. Lucas extra 1014, id. A 11—13, id. B 11—13, id. C 11, Comtesse de Paris extra 1114, id. A 1213, id. B 1013, Gieser Wildeman extra 89, id. A 78.50, id. B 67.50, altijd een poeder oï cachet van Mljnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets.genaamd,,Mi)nhardtje»"2st. lOct Doos50ct id. C 4.505.50, Kleiperen extra 8.50, id. A 7.50, id. B 5.50—6, id. C 3.50, Brui ne Chaumontel 2.504, Br. Bachelier 5.50, Br. d'Anjou 17, Conference 5.50 17, Doyenne du Cornice 1934, Emile d'Hey'st 513, Groene Chaumontel 2 3.50, Herzogin Elza 912, Joseph de Malines 1112, Jodenperen 2.50—9, Le Lectier 11, Legipont 1924, Nouv. Poi- teau 27, Pondsperen 24.50, St. Re- my 1.504.50, Winter Bergamotten 2 5, Winterlouwtjes 25, Wintersuikerijen 2—3.50, Winter Rietperen 23, Zwijndr. Wijnperen 4.5012, Kroetperen 0.50 -2, alles per 100 kg. DiversenBlauwe Druiven 1428, To maten 915, Mispels 15.50, alles per 100 kg.; Hazen 1.682.67, Fazanten 0.67—1, Patrjjzen 0.25—0.27, Wilde Ko nijnen 0.27, alles per stuk. Donderdag 23 November 1939. HILVERSUM I, 1875 en 414,4 M. 8.00 —9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00 Ber. ANP. 8.05—9.15 en 10.00 Gram. 10.15 Morgend. 10.45 Gram. 11.30 Gods.d halfuur. 12.00 Ber. 12.15 KRO- Orkest (12.15—1,10 Ber. ANP en Gram.) 1.002.55 Handwerkuurtje. 3.00 Piano en gram. 3.45 Bjjbell. 4.45 Gram. 5.00 Handenarb. voor de jeugd. 5.30 Gram. 6.00 Orgel. 7.00 Ber. 7,15 Boek- bespr. 7.45 Causerie „Metaalbew.". 8.00 Ber. ANP, herh. SOS-Ber. 8.15 Utr. Sted. Ork., Chr. Oratoriumvereen. en so listen. 9.45 Gram. 10.00 Ber. ANP, acth. halfuur. 10.30 Gram. 11.50—12.00 Schriftl. HILVERS-UM H. 305,1 M. AVRO-uit- zending. 8.00 Ber. ANP., gram. 10.00 Morgenw. 10.15 Gew. muz. (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Week overzicht. 11.15 Omroeporkest en solist. 12.15 AVRO-orkest en soliste. 12.45 Ber. ANP., gram. 1.00 Pianosoli. 1.15 De Twi light Serenaders. 2.00 Voor de Vrouw. 2,30 Viool met piano. 3.00 Brei- en bor- duurcursus. 3.45 Gram. 4.00 Voor zieken en thuisz. 4.30 Gram. 5.00 AVRO-Week- kaleidoscoop. 5.306,27 AVRO-Amuse- mentsorkest en solist. 6.30 Sp'orthalfuur. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Progr. voor milit. 7.30 Eng. les. 8.00 Ber. ANP, me- ded. 8.20 Concertgeb.-orkest en solist (ca. 9.15 Causerie over Racine). 10.25 Gram. 11.00 Betr. ANP, hierna AVRO- orkest. 11.4012.00 Gram. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De weerstoestand van hedenmorgen 7 uur te Vlissingen: weer: betrokken; wind: zwak Zuid; temperatuur 3; mini mum hedennacht 2; neerslag afgeloopen etmaal 0. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Des nachts lichte vorst, overdag tem peratuur boven het vriespunt, ochtend mist, overigens nevelig tot licht bewolkt, droog weer, zwakke tot matige wind uit Zuidel. richting. Stand van hedenmiddag 3 u.: Stand van gistermiddag 3 u. Licht op voor fietsers-. Donderdag 4 u. 31 min. 781.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6