DrDushkind tl bespaart tijd en geld WEK UW LEVER-GAL OP De rechte sfeer Rechtszaken Laatste Berichten. Telegrammen. Marktoerichten Adm. van „De Zeeuw" Goes Finantiëele Berichten. Sterke Fietsjekkers Sovjet-belangstelling voor Zeppelins Wat Duitsche soldaten die van het front terugkeeren vertellen. AMERICAN CIGARETTE Afloop Verkoopingen en Aanbestedingen Openbare Verkoopingen en Verpachtingen van warme wollen stoffen 9.75, 11.50, 12 75, 16.50. Jongens Winterjassen f 6.90, 8.50, 10.75. Heeren Winterjassen en Ulsters 15.50, 18.75, 25. 32.— Gabardine en Tweed Jassen, gegarandeerd waterdicht, 14.50, 17.50, 22.— Kleeding magazijn J. HOOFTMAN Jr. Vlasmarkt Middelburg. De roode en soms ook de rose pers stelt ons den laatsten tijd telkens voor ongedachte verrassingen. Het is iets heel gewoons geworden dat thans hoogelijk wordt geprezen, wat nog kort geleden als landsgevaarlijk werd afgewezen. En ook komt het voor, dat nu in 's lands belang gewaarschuwd wordt tegen een vorm van critiek, die tot voor kort in die kringen aan de orde van den dag was. Enkele weken geleden heeft de oud minister van Financiën Mr J. A. de Wil- de voor het departement Utrecht van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel een rede gehouden over de Rijksfinan ciën. Hij heeft daar hoe kan het anders gewezen op den ernst van den finan- cieelen toestand, aangedrongen op een voorzichtig financieel beleid en zijn blijd schap uitgesproken over den koers door Minister de Geer gevolgd. Het „Dagblad van Zeeland" is daar over slecht te spreken. Het komt niet te pas meent dit blad dat de heer De Wilde zoo de puntjes op de i zet en dat hij niet nalaat aan zijn pessimisme uiting te geven. „Laten aldus het Dagblad perso nen als Mr de Wilde thans liever helpen de sfeer te scheppen, welke gunstig is voor de toch noodzakelijke staatsleenin- gen, dan door een bijna onbegrensd pes simisme het gelukken dezer aanstaande emissies in gevaar te brengen." Werkelijk niet onaardig. Onder het Kabinet-Colijn mocht alles worden gezegd. Toen mocht van de roode en andere daken worden uitgeschreeuwd, dat de heeren Colijn en de Wilde ons land regel recht naar het bankroet stuurden. Toen was het heelemaal niet noodig mee te helpen de rechte sfeer te schep pen, welke gunstig is voor toch noodza kelijke Rijksleeningen. En thans, nu men alles zooveel beter doet, en nu dus ook verwacht kan wor den dat het vertrouwen van het volk in de financieele politiek zooveel grooter zal zijn dan onder vorige Kabinetten, nu nu wordt men onrustig als een man als Mr de Wilde zijn inzichten ten beste geeft. plaats van Johanna Elisabeth de Nigtere, die Zaterdagmiddag op een betrekking uitging en sindsdien niet meer thuis kwam. Het meisje was 's middags met haai moeder in de stad gaan winkelen, met de bedoeling terloops even een sollicita tie-oproep waar te nemen, dien zij van de arbeidsbeurs had gekregen. Het adres, dat de arbeidsbeurs haar had gegeven, was een confectie-atelier aan den Singel no. 23, waar men een kantoorjuffrouw had gevraagd. Zij ging er alleen naar toe. Moeder en dochter hadden afgespro ken, dat zij elkaar om half vijf op den Nieuwendijk zouden treffen. Wie het eerst op de aangegeven plaats was, zou daar blijven wachten. De moeder heeft inderdaad in steeds stijgende onrust staan wachten op haar dochter, die om zeven uur nog niet kwam opdagen. Het confectieatelier bleek later niet te bestaan, bij het onderzoek, dat de politie instelde en deze mystificatie komt de po litie wel zeer verdacht voor. 'De politie meent, dat zij met een affaire te doen heeft, die er zeer ernstig uit ziet. Koffertje met juweel en uit trein gestolen. Twee opzien barende diefstallen van juweelen houden op het oogenblik de mannen van Scot land Yard bezig. Juweelen, ter waarde van 700 pd. st. (ruim 5000 gulden), werden in den snel trein tusschen Liverpool en Londen ont stolen aan mevrouw Napier. In verband met de verduistering, waar Engeland in dezen oorlogstijd aan onderworpen is, brandde in den trein vrijwel geen licht. De dame in kwestie zorgeloos, als som mige vrouwen zijn liet het koffertje met juweelen in het bagagenet liggen, toen zij zich naar het restauratie-rijtuig van den trein begaf. Nadat zij in haar coupé was teruggekeerd, bemerkte zij door de heerschende duisternis aanvan kelijk niet, dat de koffer met zijn kost baren inhoud verdwenen was. Het ver lies werd eerst bekend, toen een trein- controleur haar den koffer terug bracht. Hij had hem geopend in een ander ge deelte van den trein gevonden. Behalve juweelen waren enkele, met zilver be slagen toilletartikelen van mevrouw Na pier verdwenen. De tweede diefstal vond plaats in de woning te Londen van lord en lady Dune- din. Hier werden juweelen gestolen, die zich in een kistje in de slaapkamer van lady Dunedin bevonden. Een schrandere kraai. Een bijzonder schrandere kraai meldde zich dezer dagen aan bij een familie aan de Pikeursbaan te Deventer, aldus vertelt de „Tel." Het dier tikte met den snavel tegen de ruit, boog den kop en maakte een geluid, alsof het vroeg om binnen te worden gelaten. Nu had genoemde fami lie het vorige jaar voortdurend bezoek gehad van een kraai, die niet alleen de zelfde manoeuvres maakte, maar ook het zelfde geluid deed hooren. Het dier was komen aanfladderen, maar raakte later zoek. Waarschijnlijk hadden eenige jon gens het dier bemachtigd of ook is het mogelijk, dat het kraaienexemplaar zich had gepaard. Hoe het zij, dezer dagen meldde de zwartrok zich opnieuw aan de woning, waar men hem zoo dikwijls gastvrijheid had verleend. Nadat de kraai zich had aangemeld, schoof men het raam open. Blijkbaar zeer tevreden stapte het dier naar binnen, nam zijn voedsel in ontvangst en toen men hem de vrijheid wilde hergeven, maakte het dier zonder eenigen angst te toonen, daarvan een dankbaar gebruik. Dat het dezelfde kraai was als die welke het vorige jaar als het ware huisvriend was geworden, bleek uit de manier van optreden van het dier. Nu het winter begint te worden en het voedsel voor vogels steeds schaarscher wordt, verwacht de familie, dat „Gerrit" zijn bezoeken vaker zal afleggen. Twee Duitsche mijnen bij Egmond aangespoeld. Twee Duit sche mijnen zijn op het Egmondsche strand aangespoeld. Eén daarvan kon ge demonteerd worden door militaire des kundigen, doch de andere bleef drijven, zoodat men deze niet gemakkelijk kon benaderen. Deze mijn bleef juist in de branding drijven en ten gevolge van de ruwe zee ontplofte hij met een geweldi gen knal, groote waterzuilen opspuitend. Hoewel de mijn ongeveer 3 km van het dorp verwijderd was, .was de slag zoo hevig, dat het leek alsof een aardbeving alle huizen deed schudden op hun grond vesten. Daar ieder zich op een veiligen afstand had gehouden, werd niemand gewond. De materiëele schade was vrij onbetee- kenend. DUITSCH—RUSSISCHE HANDEL PER LUCHTVRACHTSCHEPEN? Uit betrouwbare bronnen wordt verno men, dat er groote kans bestaat, dat de Duitsche Zeppelins gebruikt zullen wor den „als luchtvrachtschepen" in den han del tusschen Duitschland en Rusland. In deskundige kringen is men van mee ning, dat het luchttransport voor lichtere ingewikkelde, technische artikelen, zoo als optische en chemische producten, niet slechts mogelijk is, doch op den duur zelfs voordeelig zou kunnen zijn. Verklaard wordt, dat de „Graf Zeppe lin", gevuld met waterstof en dus met een groot laadvermogen, een dergelijke lading naar Rusland zou kunnen bren gen en terug zou kunnen keeren met ertsen van uitmuntende kwaliteit zooals koper- en mangaanerts of dergelijke pro ducten, die Rusland kan exporteeren. Men wijst ep op, dat de spoed, dit het gebruik van luchtschepen zou opleveren, het nadeel van het duurdere transport niet alleen zou compenseeren, doch boven dien nog voordeel zou blijken op te brengen. Zoo heeft Rusland dringend gebrek aan machineonderdeelen, dat nog dringender is geworden, nu Duitschland een rol speelt in de exploitatie van de Russische bodem schatten. Aangezien spoed hier noodzake lijk is, zou het luchtschip een ideaal transportmiddel zijn. Men is zelfs de meening toegedaan, dat nieuwe Zeppelins voor dat doel gebouwd zullen worden. Behalve in de producten, die tusschen beide landen geruild zullen worden, is Rusland, naar het heet, buitengewoon geïnteresseerd in de techniek van de constructie van luchtschepen, waarin de Duitschers gedurende de vele jaren van ondervinding, zeer ervaren zijn. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- fal in uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer eze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Gevechten in het Westen bloediger dan de communiqué's doen vermoeden. Men schrijft van de Oostgrens aan de „Maasbode" Het aantal reizigers, dat dwars door Duitschland reist voor een zakenreis naar Zwitserland of elders, is over het alge meen niet groot. Trouwens, men moet al een ernstige reden opgeven, wil men op vlotte wijze een doorreisvisum van de officiëele autoriteiten ontvangen. In de treinen, welke meestal gevuld zijn met militairen, ontmoet men meestal burgers, die slechts korte binnenlandsche reizen maken, doch zelden vreemdelingen die groote afstanden afleggen. Is men in het bezit van goede papieren en de noodige visa voor Duitschland en het land, waarheen men wil trekken, dan ontmoet men aan de grens weinig moei lijkheden. Een reis in den nacht is nog altijd „unheimisch". Men rijdt in half duistere coupé's door het diepe duister. Voortdurend ontmoet men in de coupé's soldaten, die naar het front trekken of met verlof naar huis gaan. De meesten hunner zijn gesloten en laten weinig uit, van wat hun in de gevechtszone over- kwam, of wat de plannen voor de toe komst zijn. Een toevallige ontmoeting met - eenige Duitsche soldaten liet eenige bij zonderheden door. Onder de troepen, die naar het front in het Westen trekken, zijn thans velen, d*e den vollen strijd in Polen hebben meegemaakt en na eenige weken verlof weer hun dienst ook in de gevaarlijke zones hebben te ver richten. De stemming van de ouderen is i rustig, zonder eenige uitgelatenheid. Het liefst hadden zij vrede en velen voelen zich teleurgesteld, dat de vredespogingen gedurende de laatste dagen aangewend, niet geslaagd zijn. Men kan het den man nen aanzien, of zij naar het Westen trek ken, dan wel met eenige dagen verlof gaan naar hun Heimat. Sommigen leven als het ware op het vooruitzicht, weer eenigen tijd bij de hunnen te kunnen vertoeven. Naar wij van reizigers vernamen, die eenig contact gevonden hadden met Duit- I sche soldaten, genieten de militairen, die eenigen tijd aan het front, vooral in de voorste linies hebben vertoefd, op gezette tijden tien dagen verlof. De strijd aan het Westfront blijkt veel zwaarder te zijn dan de communiqué's laten uitkomen en het aantal slachtoffers moet grooter zijn dan de buitenstaander verwacht. Men komt dan ook dikwijls treinen tegen vol met gewonden, die door de bevolking sympathiek worden behandeld en op de stations worden onthaald op versnaperingen. Ook den mannen, die naar het front trekken, worden dikwijls op stations broodjes en drinken geboden. Maar over het algemeen krijgt men den indruk, dat alle manschappen, vooral de ouderen, ge laten hun plicht doen. Aan de versterkingen aan het front wordt nog voortdurend hard gewerkt en wij vernamen zelfs, dat ook aan de grens in het Rijnland, o.a. ook in de omgeving van Kleef, nog betonnen kazematten wor den gebouwd, veelal zware betonnen bum pers in denzelfden geest als aan de Sieg- friedlinie. 200 gulden boete voor den heer Van Geelkerken. Van de N.S.B. moest zich gisteren voor de Haag- sche rechtbank verantwoorden de heer C. van Geelkerken, die op de N.S.B.-ver- gadering op 16 Augustus j.l. in den Die rentuin te 's-Gravenhage mr De Geer be titeld had als „oude leugenaar". Hij ont kende de uitdrukking niet, doch zeide, niet mr De Geer bedoeld te hebben. De eisch luidde twee maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een geldboete (onvoor waardelijk) van f200 subs. 100 dagen hechtenis. Ter terechtzitting der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg is be- eedigd als ambtenaar van den Burgerlij ken Stand der gemeente Ovezande de heer Mr A. J. M. Eikhuizen, Burgemees ter dier gemeente. BURGEMEESTER BLOK OPNIEUW BENOEMD. Axel. Bij Koninklijk besluit van 21 Nov. is opnieuw benoemd tot Burge meester van Axel de heer F. Blok. Oostkapelle. Maandagmiddag was men op den Noord weg bij den molen bezig met het afzagen van takken van de aan den weg staande boomen. Toen er een militaire vrachtauto geladen met hout, kwam aangereden, werd de reep geraakt, welke aan een der boomen gevestigd was, waardoor er van de vrachtauto enkele balken afschoven. Een der balken raakte den 70-jarigen A. B., welke daar als toe schouwer aanwezig was. Deze werd zoodanig geraakt, dat hij zich onder geneeskundige behandeling van Dr v. d. Harst moest stellen. PRINS BERNHARD BIJ DE TROEPEN DEN HAAG. Prins Bernhard heeft vandaag namens H. M. de Koningin een bezoek gebrgcht aan een gedeelte van de troepen in Gelderland en Overijssel. EEN MIJNONTPLOFFING IN DE NABIJHEID VAN EEN BOTTER. GEEN DER OPVARENDEN GEWOND IJMUIDEN. De vanmorgen te IJmui- den binnenkomenden botter U I is bijna als eerste Nederlandsche visschersschip het slachtoffer geworden van een mijn. Terwijl het scheepje even buiten de licht- brul-boei voor IJmuiden visschende was, ontplofte op ongeveer 40 M. achter het vaartuig een mijn, die vermoedelijk in act as geraakt. Een enorme water zuil steeg omhoog, waardoor de botter 3 M. uit het water werd gelicht. De ont ploffing veroorzaakte ernstige lekkage, maar geen van de opvarenden werd ge wond en het schip kon zonder moeite de haven bereiken. BELGISCHE MINISTER VAN ECONO MISCHE ZAKEN TE DEN HAAG. DEN HAAG. De Belgische Minister van Economische Zaken de heer Sap is vanmiddag in Den Haag gearriveerd voor een bespreking over economische aangelegenheden met Minister Steen- berghe. Naar wij vernemen heeft het bezoek een algemeen contact tusschen de minis ters ten doel gehad. Er lag geen bijzondere oorzaak aan de bespreking ten grondslag. De Minister zou hedenmiddag naar Brussel terugkeeren. AARDSCHOKKEN IN TURKIJE. STAMBOEL. In bijna alle Oostelijke provincies van Turkije zijn gisteren lich te aardschokken gevoeld. AMERIKA EN JAPAN. TOKIO. De Japansche ambassadeur in Washington heeft de hoop uitgesproken dat tusschen zijn land en de Vereenigde Staten onderhandelingen zullen begonnen worden over een handelsovereenkomst ter vervanging van de in Januari a.s. af- loopende overeenkomst. GEWEZEN GENERAAL GEARRESTEERD. MADRID. De gewezen generaal, commandant van de Spaansche anarchis tische troepen, 1 usaglo, is in Lineares gearresteerd. HET FANSCHE LEG ER BERICHT. PARIJS. Het legerbericht van den ochtend van 22 November luidt: In den loop van den nacht viel niets belangrijks te melden. HET DUITSCHE LEGERBERICHT BERLIJN. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Op enkele punten van het Westelijk front geringe activiteit van de artillerie. Het luchtwapen heeft verkennings vluchten uitgevoerd boven Engeland tot Scapa-Flow. Verkenningen boven Fransch gebied werden uitgebreid tot Zuid-Frankrijk. De in het luchtverdedigingsgebied- West opgestelde luchtdoelartillerie vond geen aanleiding in werking te treden. Arnemuiden. Door Notaris J. L. van der Harst te Middelburg is alhier pu bliek verkocht: een huis en erf, aan het Roomsche straatje te Arnemuiden. In koop toegewezen aan den heer L. v. d. Ketterij, visscher, wonende te Arne muiden, voor de som van f1325.' Nov. 23 Middelburg, Huis, Erf en Tuin, Bat ten. 25 Middelburg, Inboedel, Batten. 28 Westkapelle, Inboedel, Loeff. 30 Middelburg, Woon- en Winkelhui zen, Pakhuis, Windmolen, v. d. Harst. 30 Ellewoutsdijk, Woonhuis, Schuur en Erf, v. Dissel. MIDDELBURG, 21 Nov. Appels: Zure Bellefleur 27, Zoete id. 15, Zoete Ermgaarde 38, Campagnezoet 15, Bismark 3, Hondsmuil 24, Cox Oran jepippin 819, Roode Bakker 2, Roode Ribbing 7, Notarisappel 78, Goudrei- nette 211, Sterappel 312, Jac. Lebel 25, Glorie van Holland 3,4, Reine Dórx 1, Bezie van Schoonhouwen 7, Ys- dener Klumpke 3—5, Oldenwalder 3, Present van Engeland 9, Paradijsappel 6, Grauwzuur 14, Grauwzoet 68, On tario 15, Jonathan 814, Groninger Kroon 49, Framboosappel 69, Char les Ross 6, alles per kg. Peren: Kraaipeer 34, Kleipeer 25, Gieser Wildeman 28, St. Remy 35, Pondspeer 16, Bergamot 15, Win- terlouwtje 2—3, Meloenpeer 5, Nouveau Poiteau 48, Comtesse de Paris 818, B. Alexander Lucas 1019, Josephine de Malines 315, Zwijndrechtsche Wijn peer 27, alles per kg. Diversen: Zure Mispels 25, Zoete Mispels 37,Black Alicante 1118, To maat 617, alles per kg. ST. ANNALAND, 21 Nov. Uienveiling. Gewone Uien 2.69, Bonken 2.40, Drie lingen 1.01, Picklers 5.09. Alles per 100 kg. Aanvoer 920 balen. door uw advertentiën in andere bladen te plaatsen door bemiddeling van de BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co N.V., te Goes. vorige koers heden H V. A. 383 38lVs Ned. Ind. Handelsbank IO6V2 105 Philipslampen 134 132Vs Lever Bros-Unilever 98% 98 A. K. U. 33Ve 32 Amsterdam Rubber 196% 193% Koninklijke Olie 260 257 Koninklijke Boot 107% 104% Scheepvaart Unie 110 105% Deli Maatschappij 161% 159V2 3 pet. Nederland 1937 80ls/i8 8OV2 3 pet. Nederland 1938 85% 85% U. S. Steel 52% 51% Anaconda Copper 255/s 25% Bethlehem Steel 637/s 62% North American Cy 17% 17r>/s Intern. Nickel 20% 2OV2 Cont. Oil 18Vb 18 Shell Union IOV2 103/1B Kennecott Copper 3Ola/i0 306/s Radio Corp. 45/s 45/b American Enka 32V2 32% Am. Car Foundry 25 25 Tidewater 8}/s 8 Mid. Cont. Petroleum 11% 11 Republic Steel 19 18°/10 American Waterworks 8% 8V2 General Motors 41% 40% De nieuwe Engelsche bepalingen die het scheepvaart- en vooral het transito- verkeer bemoeilijken zullen en wellicht ook weer tot politieke strubbelingen aanleiding zullen geven, hebben de beurs gedrukt en tot verkooporders aanleiding gegeven. Wel waren deze niet groot, maar de kooporders waren nog geringer, zoodat het koersniveau algemeen lager was. De Scheepvaartaandeelen waren in verband daarmee flauw; Scheepvaart- Unie en Kon. Boot waren circa 4 pet. lager. Kon. Olie was eveneens 4 pet. lager, overigens waren de verschillen tot 1 2 pet. beperkt. De belangstelling voor Amerikaansche aandeelen blijft, niettegenstaande alle gunstige berichten, zeer gering. Ook hier waren de koersen lager. De Nederlandsche en Indische Staats fondsen werden ongeveer pet. lager geadviseerd. Wisselkoersen. Amsterdam, 22 Nov., 2.30 u. Berlijn 75.25—75.75. Londen 7.39V27.41V2. Parijs 4,18%4.20%. Brussel 31.2031.25. New-York 1.87%—1.88%. TEELTREGELING RUNDVEE EN VARKENS. Het verstrekken van boter aan de weermacht. De prijzen der landbouwproducten. In de dezer dagen gehouden vergade ring van de eerste afdeeling van het Kon. Ned. Landbouw-Comité sprak de vergadering als haar oordeel uit, dat on der de tegenwoordige omstandigheden het niet mogelijk is een beslissing te ne-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 3