Asfirin© Binnenland. Uit de Provincie Toor inrichting van militaire tehuizen. Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws E?n Soldatenkrant. GEEN BEPERKING VAN VROUWENARBEID. De handelsbesprekingen met Engeland. De kleine zelfstandigen en de verplichte verzekeringen. Het scheepvaartverkeer met Indië. De financieels positie der gemeenten. De mogelijkheid tot inpoldering. MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. Minister Van den Tempel deelt in de M. v. A. aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van Sociale Zaken mede, dat hij niet voornemens is een wets ontwerp in te dienen met de strekking den vrouwenarbeid, in het bijzonder dien der gehuwde vrouw, te beperken. KEERT NEDERLANDSCHE DELE GATIE DEZE WEEK TERUG OM RAPPORT UIT TE BRENGEN? Naar te Londen uit zeer betrouwbare bron gemeld wordt, zyn de handelsbe sprekingen, welke een Nederlandsche de legatie onder leiding van den heer G. P. O. Lamping op het ministerie van Eco nomische Oorlogvoering aldaar heeft ge voerd, thans in zooverre geëindigd, dat de delegatie overweegt nog in den loop van deze week naar Nederland terug te keeren. Minister van den Tempel is voorne mens, naar hij in de M. v. A. inzake de begrooting van Sociale Zaken mededeelt, de instelling te bevorderen van een Staatscommissie ter bestudeering van het vraagstuk van de opneming van de kleine zelfstandigen in de verplichte ver zekeringen. Een wetsontwerp tot opneming van het huispersoneel in de verplichte onge vallen- en ziekteverzekering is aan zijn Departement in voorbereiding. STAGNATIE IN DE TREINENLOOP IN HET ZUIDEN. Het herstel van het periodiek verlof aan de gemobiliseerde militairen heeft gisteravond in het zuiden des lands tot een aanzienlijke stagnatie in den treinen loop aanleiding gegeven. Vooral tusschen vijf en acht uur, toen tal van militaire treinen in de gewone dienstregeling in- gelascht waren, was de vertraging zeer aanzienlijk. De treinen uit de richtingen Den Bosch en Eindhoven arriveerden met een ver traging van rond 40 minuten aan het station te Breda, waardoor te ongeveer zes uur speciaal de houders van avond retours voor Rotterdam en Den Haag werden gedupeerd. Het werd hen daarom immers onmogelijk nog denzelfden avond naar Breda en verder in Brabant terug te keeren, zoodat het meerendeel hunner er de voorkeur aan gaf de gekochte kaartjes aan de loketten weer te verzil veren. Later op den avond werd de trei nenloop weer meer normaal en omstreeks 10 uur bedroeg de vertraging niet meer dan 810 minuten. ONZE BACON-EXPORT NAAR ENGELAND. Eerstdaags besprekingen over den te betalen prijs. Wat de positie van den Nederland- schen bacon-export naar Groot-Brittan- nië betreft, verneemt men, dat Neder land nog steeds bacon blijft zenden en wel ongeveer een derde van de vooroor- logsche hoeveelheid. Deze bacon wordt sinds de invoering van de bacon-con- trole bij aanvoer onmiddellijk door de autoriteiten in beslag genomen. Wel ke prijs uiteindelijk voor deze Nederland sche bacon betaald zal worden, schijnt nog niemand te weten. Deze kwestie zal door de regeeringsvertegenwoordigers van den Nederlandschen landbouw bij het Britsche ministerie van levensmid delen worden besproken en naar gemeld wordt, zullen deze besprekingen op de eerstkomende dagen geopend worden. DE VERSTREKKING VAN GAS MASKERS AAN DE BEVOLKING. Antwoord van minister van Boeyen op vragen van het Tweede Kamerlid Steinmetz. In antwoord op vragen van het Twee de Kamerlid Steinmetz betreffende de verstrekking van gasmaskers aan de bevolking bevestigt de minister van bin- nenlandsche zaken, dat de regeering den dienst der posterijen heeft ingescha keld voor de distributie van gasmaskers onder de bevolking en dat is bepaald, dat deze gasmaskers bij dien dienst slechts verkrijgbaar zullen zijn tegen be- taling van f 5.50 of f 3.50, naar gelang van de gewenschte uitvoering. De regeering acht by hernieuwde over weging geen voldoende termen aanwezig om van overheidswege algemeen aan de bevolking gasmaskers te verstrekken. Een zelfde standpunt moet ook worden ingenomen ten aanzien van het minder draagkrachtige deel der bevolking. Alleen is de regeering, indien daartoe de wensch wordt te kennen gegeven, be reid haar bemiddeling te verleenen bij aanschaffing van gasmaskers, zoolang de vrije handel niet over een voldoende hoeveelheid beschikt om eventueele be stellingen van particulieren uit te voe ren. In dit licht moet de inschakeling van den dienst der P.T.T. bij den ver koop van gasmaskers aan particulieren worden bezien. Indien in de localiteit de gelegenheid zou worden geschapen om minder draag- krachtigen, die zulks wenschen, bij wjjze van afbetaling in het bezit van een gas masker te stellen, is de minister in be ginsel bereid aan zulk een plan mede werking te verleenen. Liever dadelijk een paar Aspirintjes dan een paar dagen onder de wol. Geen beter middel tegen verkoud heid dan HET PRODUCT VAN VERTROUWENI DE ORANJE EN DE BALOERAN IN SOERABAJA OPGELEGD. Aneta seint uit Batavia, dat de Oranje en de Baloeran, die resp. op 15 December en 18 Januari te Tandjong-Priok worden verwacht, na aankomst te Soerabaja al daar voorloopig zullen worden opgelegd. Besloten werd alle tot' dusver opgezette thuisvarende schepen ook de op 18 No vember van Tandjong Priok vertrokken Johan van Oldenbamevelt, via Suez en Port Said te dirigeeren. De schepen van Nederland gaan hierna naar Genua en die van den Rotterdamschen Llyod naar Napels. Van deze plaatsen uit kan de verdere reis over land worden gemaakt. De schepen varen dan via Lissabon naar Rotterdam en Amsterdam. De Stoomvaart- Mij Nederland is bezig met een arrange ment voor een op Genua aansluitenden boottrein. De Johan de Witt, die 20 November van Lissabon naar Amsterdam vertrok, zal van de Duins af worden begeleid door de Zwarte Zee, die het schip zal voorafgaan. Dat de Oranje opgelegd wordt, schijnt o.m. een gevolg te zijn van een tekort aan passagiers. De Christiaan Huygens zal van Nederland uit beginnen met het vol gen van de oorspronkelijke route; ver trek 28 November uit Amsterdam. Men vestigde er nog de aandacht op, dat dit alles slechts voornemens zijn, die uitgevoerd zullen worden, wanneer de internationale toestanden niet veranderen. Of, en zoo ja, welke schepen de oude Indië-route zullen volgen, zal dan ook per schip bekeken worden. EEN ADRES VAN DE VEREEN. VAN NED. GEMEENTEN AAN DEN MINISTER VAN FINANCIëN. De Vereeniging van Nederlandsche ge meenten heeft aan de ministers van finan ciën en van binnenlandsche zaken een adres gezonden, waarin bezorgdheid wordt uitgesproken over het feit, dat nog geen voorstellen zijn gedaan, die kunnen leiden tot een herstel van de eigen finan- ciëele verantwoordelijkheid der plaatse lijke besturen. Eiken dag, zoo wordt in dit adres gezegd, dat dit herstel wordi verschoven, wordt de moeilijkheid daar toe te komen, grooter. Wel zullen dooi een dergelijke regeling belangrijke bedra gen beschikbaar moeten komen. Het geld echter, dat aan deze herziening besteed moet worden, zal den weg tot een meei doeltreffend bestuursapparaat effenen. 400 gemeenten aldus wordt verder gesteld kunnen zonder bijzondere hulp geen sluitende begrooting voor 1939 tot stand brengen en dit aantal zal voor 1940 nog stijgen. Ook de verlaging van het voor bijzon dere hulp aan gemeenten beschikbaar ge stelde bedrag met 5 millioen heeft in ge meentelijke kringen groote ongerustheid gewekt. De adresseerende vereeniging zegt volle medewerking toe aan de totstandkoming van een billijke regeling. In het voorloopig verslag der Twee de Kamer over de waterstaatsbegrooting achten vele leden inpoldering van groot belang, zoowel met het oog op gebrek aan cultuurgrond en de voedselvoorzie ning als met het oog op de werkgelegen heid. Deze leden wilden worden ingelicht omtrent de mogelijkheden op dit gebied in Zeeland (Sloe, Kreekrak, 't Land van Saeftinge en Braakman). EEN OPROEP VAN MEVROUW QUARLES VAN UFFORD. Mevrouw Quarles van Ufford, echtge- noote van den Commissaris der Koningin verzoekt ons het volgende bericht te wil len opnemen „Het is my bekend, dat in den laatsten tyd in verschillende gemeenten dezer provincie van particuliere zyde veel is en wordt gedaan voor ontwikkeling en ont spanning der militairen en tevens om hen, zoo mogelijk, een gezellig tehuis te bezorgen. j Thans is echter gebleken, dat door de i troepenverplaatsingen, hier en daar eeni- ge meerdere hulp en steun zeer ge- wenscht zou zyn. In het bijzonder zou het op prijs worden gesteld, indien er een aantal stoelen, tafels, of eenig ander meubilair gegeven zou worden om de dik wijls zeer eenvoudige gebouwen, welke tijdelijk als militair tehuis dienst zouden kunnen doen, eenigszins aan te kleeden en gezelliger te maken. Boeken, spelen, aardige platen, alles zal zeer zeker wel kom zyn. Een ieder ga dus nog eens na of hij niet een en ander van dien aard kan mis sen. Mocht dit het geval zijn, dan gelieve men dat te berichten aan mijn adres, Abdy te Middelburg, met duidelijke ver melding, waar het toegedachte kan wor den afgehaald". STAND DER WERKLOOSHEID. De stand der werkloosheid in het district Middelburg per 31 October 1939 was: Middelburg 533, Vlissingen 475, Aag- tekerke Arnemuiden 72, Baarland 3, Biggekerke Borssele 1, Brouwersha ven Bruinisse 4, Burgh Colijns- plaat 1, Domburg 5, Driewegen Drei- schor Duivendijke Eikerzee Ellemeet Ellewoutsdijk Goes 82, 's Gravenpolder Grijpskerke Haamstede 's H. Abtskerke 1's H. Arendskerke 's Heerenhoek Hein- kenszand 1, Hoedekenskerke 1; Ierseke 9, Kapelle Kats Kattendyke Kerkwerve Kloetinge 3, Kortgene Koudekerke 14, Krabbendijke Krui- ningen 9, Meliskerke Nieuwerkerk Nieuwland Nisse Noordgouwe Noordwelle Oosterland Oost- kapelle Oudelande Ouwerkerk Ovezande 3, Renesse Rilland-Bath Ritthem Schore Serooskerke (W.) Serooskerke (Sch.) St. Lau rens Souburg 58, Veere 1, Vrouwen polder Waarde 3, Wemeldinge 2, Westkapelle 47, Wissenkerke Wol- faartsdijk Zierikzee 51, Zonnemaire Zoutelande 2. Totaal stonden per 31 Oct. 1381 werk zoekenden ingeschreven. AVONDSCHOOL VOOR N.O. De Avondschool voor N.O. wordt thans o.a. bezocht door enkele militai ren, die wegens de buitengewone om standigheden onder de wapenen zijn ge roepen. Aan het begin dezer maand be droeg hun aantal 7. B. en W. zouden aan een deel van deze militairen vrijstelling van de betaling van schoolgeld willen verleenen. Waar de redactie der betref fende verordening zich daartegen echter verzet, stellen B. en W. voor de veror dening te wijzigen en wel door te be palen dat voor leerlingen beneden den rang van onderofficier, die gemobili seerd zyn en in Middelburg of omgeving gelegerd zijn, geen schoolgeld verschul digd is. Een juffrouw, die des avonds op de Middelburgschestraat wandelde, is daar door een jeugdige wielrijder uit 's H. Arendskerke, omver gereden. Haar man tel was geheel bevuild en bovendien liep ze nog eenige ontvellingen op. De poli tie heeft de zaak in onderzoek. Kapelle. De Arja-club Luctor et emer- go kwam onder voorzitterschap van dhr W. Bogaards bijeen. In zijn openingswoord wekte de voorz. op om voort te blijven gaan met het stu diewerk. Daarna sprak hij over politieke edu catie en wel de opvoeding tot Staats- besef. Verschillende vragen werden beant woord. Rilland-Bath. Het eerste honderdtal polsmoffen voor de militairen is door de breicommissie in deze gemeente aan den bataljons-comm. afgeleverd en, zoo als begrijpelyk, met dankbaarheid aan vaard. Er wordt door de verschillende medewerksters met yver gearbeid, doch het zal noodig zijn, dat ieder die tot nu toe nog niet meegeholpen heeft, zich als nog beschikbaar zal stellen. Heinkenszand. De op Zaterdag 18 Nov. j.l. alhier gehouden inzameling voor het Algemeen Steuncomité 1939 heeft f 300 opgebracht. Hansweert. Het lyk van de vrouw van schipper de Roeck, die j.l. Zondag bij de ramp van de „Philegon" om het leven kwam, is te Wemeldinge aangespoeld. Het lijk is geborgen en naar het doo- denhuisje overgebracht. Na te zyn ge kist wordt het lyk naar Steendorp over gebracht om aldaar ter aarde te worden besteld. Wemeldinge. Gisteravond had alhier een buitengewone vergadering van de Coöp. aan- en verkoopvereeniging „Helpt Elkander" plaats. De voorzitter J. Oele zette uiteen waarvoor deze ver gadering was opgeroepen. Punt 2 van de te behandelen agenda gaf aan verlen ging met wijziging der statuten (voor onbepaalden tijd de Kon. goedkeuring vragen), zulks in afwijking van het thans bestaande artikel, dat inhoudt, voor den tijdsduur van 29 jaar. De ver eeniging werd opgericht 1 Dec. 1910, met 280 leden. Spr. vreesde echter, ge zien het gering aantal leden (119 van de 384 waren opgekomen), dat het ver- eischte aantal, de helft, niet aanwezig zal zijn om bedoeld punt te behandelen en dat dit ontbinding van de vereeniging tengevolge zal hebben. Nadat door ver schillende leden daarover het woord was gevoerd, stelde de heer Jac. Wabeke Az. voor, om met het vereischte aantal leden een besluit te nemen tot voortbestaan der vereeniging dit automatisch te la ten afloopen en per 1 Dec. a.s. een nieuwe vereeniging op te richten. Aldus besloten. De heer M. Noussen stelde voor in verband met de liquidatiewerk zaamheden een dubbel bestuur te benoe men, hetgeen werd goedgevonden. Lading van de „Phile- gone" wordt geborge n". De lading van het sleepschip „Philegone", hetwelk in den jongsten storm op de Oosterschelde met man en muis is ver gaan, wordt geborgen door het bergings bedrijf van de N.V. W. A. v. d. Tak te Rotterdam. Het schip is op twee plaat sen gebroken. Oostkapelle. De alhier gehouden col lecte voor het Algemeen Steuncomité 1939 heeft opgebracht f 152,32y2. Arnemuiden. Reeds twee maal was het afscheid nemen van de Chr. School we gens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd door mej. J. B. Brou wer uitgesteld, eerst door de mobilisatie, daarna door ziekte. Vrijdagmiddag kwam zij echter om van de kinderen die door haar getracteerd waren, afscheid te nemen. Mej. Brouwer sprak de kinderen toe en bedankte allen voor de liefde, die zij by haar arbeid had ondervonden. Het hoofd der school, dhr J. J. C. v. d. Graaff, bracht haar hartelyk dank voor den 32-jarigen arbeid aan de Chr. school. De kinderen zongen haar toe Ps. 134 3. Als bewijs van sympathie werd haar door de leerlingen aangeboden een sche merlamp, een schaal met fruit en een wandtekst. Maandagavond werd afscheid geno men van bestuur en personeel ten huize van het hoofd der school. De vice-voorz. dhr C. Dekker, bracht mej. Brouwer dank voor alles wat zij aan de jeugd had onderwezen. Een blijvende herinnering werd haar aangeboden in den vorm van een handwerktafel. Tegelijk werd haar door het personeel aangeboden een da mesfauteuil. Dhr L. v. d. Ketterij sprak woorden van dank namens de Herv. Meisjesver- eeniging en Herv. Diaconie. Dhr J. J. C. v. d. Graaff bedankte haar uit naam van het personeel voor de prettige samen werking. Dhr H. Crucq sprak haar toe als ouder van schoolgaande kinderen. Mej. Brouwer was zeer getroffen door de tot haar gerichte woorden, en ca- deaux en sprak haar oprechten dank daarvoor uit. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nisse, P. J. F. van Voorst Vader, cand. en hulppred. te Terneuzen. Te Leersum, H. R. J. Reyenga te Alm- kerk. Aangenomen naar Elim (Dr.), J. C. van Eizenga te Erfscheidenveen. Bedankt voor Noorden, A. G. Haring, cand. te Giessendam. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Deventer, J. C. Maris te Sneek. Gapinge. Gekozen werd tot ouderling bij de Geref. Kerk dhr J. K. Verhulst en tot diaken dhr P. C. Goedbloed. Veere. Bij de Geref. Kerk zijn gekozen tot ouderling de heeren A. P. Kasse en M. Caljouw en tot diaken dhr J. Verton. Mej. Joh. de Ridder te Middel burg is benoemd tot onderwijzeres aan de Kon. Wilhelminaschool te 's Graven- hage. Notarieel examen. Voor het derde deel van het notarieel examen 1939 is geslaagd de heer H. P. J. H o 11- m a n n te 's Gravenhage, vroeger te Goes. NOG ONOPGEHELDERD AUTO ONGELUK EISCHT TWEE DOODEN. Door tot dusver onopgehelderde oor zaak is gisteravond om half twaalf een ernstig ongeluk geschied te Hollandsche Rading (gemeente Maartensdijk) op het kruispunt van den verkeersweg Maar tensdijkHilversum en de weg naar Hollandsche Rading, waarbij twee doo- den te betreuren zijn en een der inzitten den zwaar gewond werd. Omstreeks half twaalf hoorden de be woners van den Utrechtscheweg te Hol- Evenals gedurende de vorige mobilisa tie verschynt ook nu weer een soldaten krant. Met de toen opgedane ervaringen is naar het schynt rekening gehouden. De vroegere soldatenkrant een blad van groot formaat werd n.l. niet gele zen, maar bijna uitsluitend gebruikt voor pakpapier enz. Dat is met de nieu we soldatenkrant „De Wacht", week blad voor de gemobiliseerde weermacht en het Nederlandsche volk zooals de officieele titel luidt, niet mogelijk. Deze „Wacht" verschijnt n.l. in tijdschrift- vorm, is geïllustreerd en zal als regel 32 bladzijden tellen. Dit eerste nummer ziet er goed uit. De eerste bijdrage is van de hand van den Opperbevelhebber Generaal I. II. Reynders, wiens portret op den omslag is afgebeeld. Ook de Commandant van het Veldleger, Luitenant-Generaal J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, gaf voor deze eerste aflevering een geleide- woord, terwijl Gen.-Maj. K. E. Ouden dijk, Voorzitter van „Ons Leger", na mens het bestuur dezer vereeniging, een bijdrage afstond. Z. K. H. Prins Bern- hard stelde een nog niet gereproduceer de, door hem genomen, foto van H. K. H. Prinses Juliana en de Prinsesjes Bea trix en Irene, ter reproductie ter be schikking, welke met het onderschrift: By „groote zus" op schoot, in deze eer ste aflevering werd geplaatst. Het blad bevat verder artikelen over taak en bewapening van onze weer macht, voorts o.a. een geïllustreerde be schouwing over den vuurmond van 10 Veld, artikelen over sport, enz. Over de vraag of aan zulk een blad behoefte bestaat, kan verschillend wor den gedacht. Wy gelooven het niet. De gemobiliseerden ontvangen als regel allerlei dag- en weekbladen, tijdschriften enz., en zullen in door snee aan een speciaal blad weinig behoefte gevoelen. Nu de legerleiding en de Kon. Ned. Vereen. „Ons Leger" hierover echter an ders denken, had o.i. de zaak toch wat anders, meer algemeen, natio naal, moeten worden aangepakt. Wy vinden hier weer dezelfde fout die ook in het burgerleven en ook door het instituut voor ontwikkeling en ontspan ning van de militairen wordt gemaakt. Een algemeene vereeniging moet „neu traal" zijn. En een algemeen blad voor leger en vloot moet „neutraal" zijn. Wat dat in de practijk beteekent? Het wel en wee van den gemobiliseer den soldaat en matroos aldus een in leidend woord bij „De Wacht" moet zich in dit blad afspiegelen. Maar nu wil het geval dat hier van God en Zyn dienst met geen woord wordt gerept. Maar wel wordt een soort cursus in kaartspel gegeven. Tegenover hen die Christelijke organi saties en bladen en tehuizen vragen, wordt aangevoerd dat zij het volk ver- deelen. Ons volk, zoo heet het dan, is toch een Christelijk volk? Waarom dan niet meer algemeen Wij vragen: waarom dan niet meer Christelyk landsche Rading plotseling een gewel dige knal, gepaard gaande met glasge rinkel. Even tevoren hadden zij het ge raas van een auto gehoord, die met groote snelheid over den weg reed. Toen de menschen naar buiten liepen, bleek de weg over een belangrijke lengte plotse ling van alle licht verstoken en in com pleet duister gehuld te zijn. Vlak bij een lichtmast op het kruispunt Hollandsche RadingHilversum hoorden zij gekreun van gewonden. Politie en geneeskundige dienst wer den gewaarschuwd en met behulp van zaklantaarns en toortsen ging men naar de plaats, waar men het ongeluk ver moedde. Men ontdekte een personenwagen, die tevens als bestelwagen dienst doet, die blijkbaar met groote kracht tegen een lichtmast opgereden was. De schok was zoo hevig geweest, dat verschillende dra den afgeknapt waren. Uit vrees voor de stroom van de afge knapte draden, die links en rechts over den weg hingen, waagde men het aan vankelijk niet de plaats van het ongeval dicht te naderen. Nadat de electrische leiding was uitgeschakeld, kon men de totaal vernielde auto bereiken. Men trof drie personen aan, die ge deeltelijk tusschen de brokstukken be kneld zaten en deels over den weg ge slingerd waren. Een vluchtig genees kundig onderzoek wees al spoedig uit, dat twee personen reeds dood moesten zijn. Het zijn de 32-jarige mejuffrouw De Geer, moeder van drie kinderen, bloe menverkoopster te Hollandsche Rading en de achttienjarige Jan Langelaar uit Westbroek. De bestuurder van de auto, wiens identiteit nog niet vastgesteld kon wor den, was zwaar gewond en buiten be wustzijn Het onderzoek van de politie werd zeer bemoeilykt door het feit, dat, blijk baar niemand het ongeval gezien had, terwyl den zwaar gewonden bestuurder nog geen verhoor afgenomen kon wor den. Een meisje sedert Zondag vermist. Ouders in diepe verslagenheid. De Amsterdamsche politie zoekt sinds Zondag naar een achttienjarig meisje, dat spoorloos verdwenen is. Dat wil zeg' gen, zij zoekt naar de richting waarin zij moet zoeken, want er is nog geen enkele aanwijzing omtrent de verhlijf-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2