DE ZEEUW Blijvende onzekerheden. TWEEDE BLAD Uit de Provincie GOES. Duitsche vllegbooten binnen Neder- landsch rechtsgebied. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. VAN MAANDAG 20 NOV. 1939, nr 43. HET OORLOGSBEELD IN EEN DIKKEN NEVEL GEHULD. Onder dit opschrift geeft de „Stan daard" een bespreking over het moge lijke verloop van de krijgsverrichtingen, nu het aanbod van „goede diensten" door onze Koningin en Koning Leopold tot geen resultaat heeft geleid. Niemand weet waar en hoe de groote krijgsverrichtingen zullen, beginnen. „Er zijn intusschen uit tien alge- meenen toestand wel enkele ge volgtrekkingen te maken, die geaoht kun nen worden tie waarheid te benaderen, De eerste daarvan is, dat het hoogst onwaarschijnlijk moet worden geacht, dat Engeland en Frankrijk tot een offen sief te land zullen overgaan, Waar de Duitsche verdedigingslinie tusschen Ba zel en Trier niet te forceeren schijnt, al thans niet dan ten koste van onoeme- lijke offers, mag men wel aannemen, dat een aanval dtitir niet zal worden ontier- nomen. 'De herinneringen aan de offen sieven uit den wereldoorlog, toen het front der verdedigers veel en veel minder zwaar versterkt was dan nu het geval is, zijn nog zeer levendig, zoowel bij de hoo- gere legerleiders als bij' de bevolking. Daar dus niet. Maar waar dan wel? Bij een onderstelden grooten aanval van de geallieerde macht, zou men moeten voor opstellen een schending van het grond gebied der neutralen. Dit lijkt ons om meer dan één reden uitgesloten. Bovendien, waarom zou men aan die zijde de verdedigende 'positie te land prijsgeven.? Men verwacht aan de zijde der Geallieerden alles van de uitwerking der blokkade. Dat vordert wel tijd, maar men gelooft er het doel mee te kunnen bereiken. En waarom dan honderddui zenden menschenlevens te offeren voor een onderneming, waarvan de kansen op slagen in 'hooge mate twijfelachtig ge acht moeten worden. De Geallieerden bouwen op den tijd en kunnen zich te land dus bepalen tot de verdediging. Voor Duitschland ligt de zaak wel eenigszins anders. Zij hebben meer haast dan de 'Geallieerden. Een defensieve houding te land, gelijk Engeland en Frankrijk zich die kunnen veroorloven, brengt de Duitschers niet nader tot het einddoel. En het werkzame wapen van de Geallieerden: de blokkade, missen ze. Het is onverstandig te zeggen, dat de aanvallen op de Britsche scheepvaart reeds geheel mislukt zijn. Voor het oogen blik is de aangebrachte schade inder daad gering te noemen. Maar zal dit zoo blijven? Duitschland kan zijn duikboot- vloot belangrijk uitbreiden en op een ge geven oogenblik de wereld nog voor ver rassingen plaatsen. Maar al houdt men met deze mogelijk heid rekening, er zal toc>h wel niemand zijn, die het waarschijnlijk acht, dat de blokkade der Geallieerden in uitwerking geëvenaard zal worden door de Duitsche verrichtingen ter zee. Deze zullen o.i. niet kunnen uitwerken, wat de blokkade van Engeland en Frankrijk tegen Duitschland bereiken kan. Mag dit als juist worden aangenomen, dan volgt er uit, dat er voor Duitschland méér reden bestaat dan voor 'de Gealli eerden om een beslissing te zoeken door middel van de weermacht te land. Tot zoover bevindt men zich op vrij' vasten grond. Maar dan komen de vra gen, waarop men alleen te Berlijn een antwoord geven kan. Waar en hoe kan de Duitsche landmacht worden ingezet om een beslissing te forceeren? Dat een frontaanval op de Maginotlinie zal wor den ondernomen, schijnt ons al even wei nig waarschijnlijk als tiat de Geallieerden dit zouden doen op de Siegfriedlinie. Ook voor Duitschland ^.komt in het Westen dus alleen een omtrekking van de vleugels der versterkte Fransche linie in aanmerking. Een onderneming, die in elk der twee denkbare gevallen op ern stiger tegenstand stuiten zal en voor zoo veel het een omtrekking in (het Noorden betreft, ten slotte terecht 'komt bij het Fransche Noorderfront, de grens met België. Dat front is wel niet zóó zwaar ver sterkt als het Oostfront: de Maginotlinie, maar de tiaar aangebrachte versterkingen zijn toc'h geenszins te verwaarloozen. Het succes ligt daar voor den aanvaller aller minst voor het grijpen. Bovendien moet men dan, evenals bij den hiervoor onderstelden aanval van de Geallieerde legers ter omtrekking van de Siegfriedlinie, weer uitgaan van de on derstelling, dat het grondgebied der neu tralen zal worden geschonden, ondanks de ontvangen verklaringen van neutrali- teits-eerbiediging. Daartoe bestaat o.i. in de huidige phase van den oorlog geen aanleiding." Na er verder op gewezen te hebben, dat een verlegging van de actie te land naar het Oosten niet waarschijnlijk moet worden geacht, en dat door het optreden van de luchtmacht ook wel geen beslis sende uitkomsten verkregen zullen wor den, besluit het blad „'Zoo is het oorlogsbeeld eigenlijk in een dikken nevel gehul. Militair gespro ken schijnt de zaak aan alle kanten, vast te zitten en de politieke oplossing is evenmin naderbij gekomen. Dé hoop, die een oogenblik gloorde, is weer gedoofd. De mensch tobt en martelt zijn brein bij het speuren naar licht in de toekomst, maar het eenige wat hem ten slotte kracht geeft om die toekomst rustig tegemoet te gaan is de wetenschap, dat Hij', Die in den hemel woont, gerechtigheid en recht tot grondslag van Zijn troon heeft, als mede, dat Hij' bezig is een rechtvaardig geridht over de volken te houden." COMMISSARIS VAN „DE SCHELDE". In de Vrijdagmiddag gehouden verga dering van aandeelhouders der N.V. Kon. Maatschappij De Schelde te Vlissin- gen werden tot commissaris benoemd de heeren dr J. J. C. van Dijk, oud-minis ter van defensie en G. J. Bensink. Maatsohappij-Ziekenfonda „Zuid- en Noord-Beveland". Zaterdag vergaderde onder voorzitter schap van mr J. A. A. Fransen v. d. Putte het Mij. Ziekenfonds Z.- en N.- Beveland, en wel in drie verschillende gedeelten. Eerst kwam de vergadering van deelgenooten aan de beurt, speciaal voor de verkiezing van deelgenooten en plaatsvervangers. De voorzitter wees in zijn openings woord op de zeer buitengewone omstan digheden, waaronder dit jaar werd sa mengekomen. De afd. Wemeldinge en Kapelle-Bieze- linge kwamen thans in aanmerking (door toename van ledental) om elk nog één vertegenwoordiger en pl.verv. te doen verkiezen. Gekozen werden de hee ren Adr. Veerhoek te Wemeldinge en L. de Rijder te Kapelle-Biezelinge, pl.v. resp. C. J. Schipper Cz. en Joh. de Ja ger. Vervolgens werden de acht aftredende vertegenwoordigers en hun pl.v. herko zen. Na rondvraag werd deze vergadering gesloten om vervolgens over te gaan tot de vergadering van vertegenwoordigers der deelgenoten, welke was uitgeschre ven o.a. voor de verkiezing van een be stuurslid. De periodiek aftredende, dhr J. Pieterse van Heinkenszand werd met op 2 na algemeene stemmen herkozen. Thans kwam de derde vergadering aan de beurt n.l. de Buitengew. Algem. Ver gadering belegd voor de behandeling der regelementswijzigingen, welke door 't H. B. van de Ned. Mij. t. b. d. Genees kunst waren aangebracht in het reeds ter vorige vergadering gewijzigde regle ment. Deze wijzigingen werden alle z. h. st. aangenomen. Vervolgens werd mede met algem. st. aangenomen een voorstel van het be stuur, behelzende een verandering in de tandheelkundige hulp enz. Het meest ingrijpende hierin is wel, dat vanaf 1 Jan. 1940 voor nieuwe deelgenooten in schrijving voor tandheelkundige hulp verplichtend is. De contributie daarvoor wordt alsdan van f 0.02 op f 0.01 per persoon gebracht tot een maximum van f 0.10 per gezin. De prijs der gebitten wordt ook wederom verlaagd en wel tot f 50 voor een vol boven- en ondergebit en f 25 voor een vol boven- of onderge bit. Echter zal de prijs voor het vullen van tanden of kiezen (zonder zenuwbe handeling) hetwelk tot heden gratis ge schiedde, voortaan f 1 worden en zal dientengevolge het vullen mèt zenuwbe handeling (thans f 2.50) f 3.50 kosten. De overige tarieven blijven onveran derd. De rondvraag had nog zeer geani meerde besprekingen ten gevolge. MIDDELBURG. De collecte en speldjtsverkoop voor hel Algemeen Steuncomité 1939. Met groote ambitie heeft het comité voor tie collecte voor 't Steuncomité 1939 het werk voorbereid en gesteund door een groote schare verkoopsters uit alle kringen der bevolking is Zaterdag de collecte gehouden met een goed succes In de bussen was een bedrag aanwezig van f 1188.50V2. Het was tijdens den arbeid op hef stadhuis, van waar de collectrices ver trokken om er later te komen afrekenen, wel tragisch dat de voorzitter van het Comité; Mr F. B. Evers, ongesteld werd en. 'zijn werk niet kon voortzetten. Op medisch advies is Mr Evers naar zijn woning vervoerd per auto. Hedenmorgen maakte hij het goed. Zeeuwsche afd. Ned. Chr. Handelsreizi- gersvereeniging H.C.H.V. opgericht. Vrijdag j.l. hield de Ned. Chr. Handels- reizigersvereen. NCHV, onder presidium van den heer van EedenPetersman, hoofdbestuurslid der NCHV, in Lunch room Renierse, een oprichtingsvergade ring van de Zeeuwsche afdeeling. Als hoofdbestuursleden waren verder aanwezig de heeren Stolk en Rekers. Na de leiding te hebben overgedragen aan den heer Stolk, hield de heer Van Eeden zijn referaat: „De NCHV strijdt aan 4 fronten", hetwelk een aandachtig ge hoor vond. Na bespreking werd overgegaan tot op richting der Zeeuwsche afdeeling. Als bestuursleden werden gekozen de heer J. Mulder, Middelburg; F. Baan, Middel burg en M. van Belzen, Vlissingen, resp. voorzitter, secretaris en penningmeester. Tijdens de vergadering gaven verschil lende bezoekers zich als lid op. JAARVERGADERING VAN DEN BQND VAN HARMONIE- EN FANFARE- VEREENIGINGEN IN ZEELAND. Het sollstenconcour» volgend jaar te Goes; het Plnkiterconcours te Middelburg:. Zaterdag kwam de Bonti van Harmo nie- en Fanfarevereenigingen in Zeeland alhier in jaarlijksche vergadering bijeen. De voorzitter, de heer G. Flipse te Wis- senkerke, kon afgevaardigden van 28 ver eenigingen het welkom toeroepen. De beide aftredende bestuursleden, de 'heeren F. Laroes te Vlissingen en P. Me- liefste te Nieuw- en St. Joosland, werden herkozen. Conform het bestuursvoorstel werd besloten 'het volgend jaar weder een solistenconcours te houden. Het werd vastgesteld op 17 en zoo nootiig 24 Febr. 1940 en zal te Goes plaats vinden. In verband met het feit, dat bij de vaststelling der agenda geen aanvraag om het concours te mogen organiseeren was ontvangen, had het bondsbestuur voorgesteld dit volgend jaar op 2en Pinksterdag te 'Goes te houden. In ver band met de bijzondere omstandigheden, waarin vele vereenigingen door 'de mobi lisatie kwamen te verkeeren, zou dan dit maal een wedstrijd gehouden worden die voor één jaar geheel op zichzelf staat. De vereenigingen zijn dan in de gelegen heid zelf de afdeeling te kiezen, waarin zij' wensohen uit te komen. Nadien dienden de 3 Middelburgsche vereenigingen „Crescendo", „Excelsior" en „O.N.D.A." nog een aanvraag in om dit concours te Middelburg te mogen houden. De voorzitter deelde mede, dat deze aanvraag door het bestuur bespro ken is. Het bestuur meent bet initiatief dezer vereenigingen te moeten steunen. Deels om financieels redenen. De finan ciën van den bond zijn zoodanig, dat het houden van een concours voor rekening van den bond in deze bijzondere omstan digheden een riskante onderneming wordt. Daarnaast acht het 'bestuur deze aanvraag een prachtig staaltje van soli dariteit der drie vereenigingen. Met groote dankbaarheid maakte spr. vervol gens gewag van de groote medewerking, die de bond de laatste jaren van de zijde der Middelburgsche autoriteiten geniet. Het bestuur meent dat de bond deze aan vraag met beide handen moet aannemen. Bij' de bespreking kwam de vraag naar voren of het wel aanbeveling verdient volgend jaar een concours te houden. D'e vergadering bleek echter hiertegen geen enkel bezwaar te hebben. Het 'voorstel om het concours te Middelburg te 'houden werd met algemeene stemmen aangeno men, zoodat Middelburg volgend jaar den Bond zal ontvangen. Op voorstel van het bestuur wordt daarop besloten de eere-afdeelingen A, B en G te doen vervangen door een hoogste eere-afdeeling, Het voorstel van „Euterpe" te Hein kenszand om een regèling te treffen die voorkomt dat bondsvereenigingen elkaar bij 'prijsopgaaf voor muzikale medewer king benadeelen, lokte een uitvoerige be spreking uit. Hierbij' bleek dat er nog vele misstanden op dit gebied bestaan en dat de muziekvereenigingen in het alge meen maar stiefmoederlijk bedeeld wor den. Het bondsbestuur ziet echter geen kans deze kwestie te regelen. Algemeen is men van oordeel, dat de vereenigingen dit onderling zullen moeten vinden. Laat men als maatstaf aannemen, dat een ver eeniging, die een verzoek om medewer king van elders krijgt, zich met de daar gevestigde muziekvereeniging in verbin ding stelt. Doen zich nog moeilijkheden voor, dan is de bondssecretaris bereid zijn bemiddeling te verleenen. De vereenigingen „E.M.M." te Kort- gene en „Wilhelmina" te Colijnsplaat hadden belde een voorstel ingediend om voortaan éénmaal in de 8 resp. 10 jaar een concours op Noord-Beveland te hou den. Aldus werd besloten. Zulk een rege ling zal echter alleen voor Noord-Beve land kunnen gelden. Het voorstel van „Excelsior" te Mid delburg om leden in militairen dienst vrijstelling van bondscontributie te ver leenen, werd na bespreking ingetrokken. Van de rondvraag hebben vele afge vaardigden nog gebruik gemaakt. Op humoristische wijze deelde de afgevaar digde van „Excelsior" te 's-Heer Arends- kerke in dichtvorm mede, welke uitwer king de mobilisatie op zijn vereeniging had. Commissie O. en O. Men meldt ons: De heeren H. van Benthem, J. Donner, E. Klinkert, J. M. Meijler en L. I. Verwer, hebben zich tot een Commissie vereenigd, die de organisatie van ontwikkelings- en ontspanningsavonden (dagen of mid dagen) voor te Goes gelegerde militairen zal regelen. B. en W. van Goes betuigden hun instemming met de vorming van deze commissie en zegden bereids hun steun toe. Bedoeling is, dat allen, die plannen maken of gemaakt hebben om voor de militairen iets op het onder havige gebied te organiseeren, zich daar toe met deze commissie in verbinding stel len. Uit den aard der zaak zal door de commissie ook financiëelen steun gaarne aanvaard worden. Ontspanningsavond militairen. Zaterdagavond werd voor de te Goes ge legerde militairen in de zaal van den heer Krijger aan de Beestenmarkt een door den heer S. J. Tamminga georganiseerde ontspanningsavond voor de militairen gegeven. De heer H. van Benthem opende den avond namens de organisatoren met een woord van welkom, in het bijzonder HET VUUR VAN NEDERLANDSCH JACHTVLIEGTUIG BEANTWOORD. De Regeeringspersdienst meldt: Zaterdagochtend ie nabij Vlieland op kor ten afstand van de kust (zonder eenigen twijfel binnen de territoriale wateren) een Duitsche vliegboot ontdekt (type Blohm und Voss). Een Nederlandsch jachtvliegtuig nam de vliegboot onder vuur, waarop het Duitsche toestel de Ne- derlandsche territoriale wateren verliet, doch daarbij met zijn achtermitrailleur het vuur beantwoordde, voor zoover thans bekend zonder te treffen. Vervolgens ontmoette het Nederland- sche toestel nog twee Duitsche vliegboo- ten die eveneens, na te zijn beschoten, ons rechtsgebied hebben verlaten. Zondagochtend te half 11 heeft zich by Schiermonnikoog, honderd meter uit de kust, een Duitsch landvliegtuig, een Heinkel, vermoedeiyk type 111-K., een itwee-motorige bommenwerper, op onge veer 50 meter hoogte vertoond, hetwelk in noordoosteiyke richting koerste. Een .Nederlandsche patrouille is er heenge zonden en heeft het Duitsche vliegtuig, terwyi het zich boven land bevond, on der vuur genomen. Dit beantwoordde het vuur en verdween naar het oosten boven de Waddenzee in de wolken, waar het nog eenigen tyd werd nagezet. De Nederlandsche regeering heeft by de Duitsche regeering geprotesteerd te gen de hierboven vermelde neutraliteits- schendingen, alsmede tegen het beant woorden van het vuur door een in over treding zynde vliegboot. gericht ook tot den commandant en de aanwezige officieren. Spr. zeide te spre ken als lid der „commissie O. en O.", die evenwel haar werkzaamheden pas de volgende week aan zou kunnen vangen. Daarom prees spr. het initiatief van den heer Tamminga. Spr. deelde mede, dat burgemeester Van Dusseldorp verhinderd was. De burgemeester verzocht evenwel zijn groote erkentelijkheid over te bren gen voor het initiatief van den heer S. J. Tamminga, die den avond organiseerde, jegens den heer J. C. Krijger, die geheel belangeloos zijn mooie zaal beschikbaar stelde, en jegens allen, die hun mede werking zouden verleenen. Hierna volgde afwerking van het pro gramma, dat bestond uit zang van een koor, onder leiding van den heer S. J. Tamminga, van muziek door een klein- orkest onder leiding van den heer J. H. Tamminga, uit eenige piano- en accor deonsolo's van den Avro-pianist Harry Gaarensiroom en uit liedjes en kleine voordrachten van den Limburgschen hu morist Bos. Bovendien gaf ook de pad vinder leider, de heer J. W. Tamminga, nog een demonstratie van eenige Yels, e.d. Deze prettige en mooie avond werd door de militairen zeer gewaardeerd, wat bleek uit hun medeleven en het spreekkoor, dat zij aan het einde van den avond, onder leiding van den heer S. J. Tamminga, vormden: „Wij blijven in Goesl" De heer Van Benthem sprak tenslotte een kort sluitingswoord, waarin hij alle medewerkenden dank bracht voor hetgeen zij ten beste hadden gegeven. In 't water gewaaid. ■Gistermorgen vroeg is een militair 'hoornblazer bij: den watergang even, voor de spoorlijn, door een hevigen windstoot opgenomen en met zijn fiets in het water gesmakt. Met den schrik en een nat pak kwam hij er af. Arm gebroken. Het zoontje van den 'heer F. de Back aan het Havenzicht alhier, 'had Zater dagmiddag het ongeluk van een auto te vallen, met het gevolg dat 'hij zij'n rech terarm brak. Het ventje werd naar het ziekenhuis Oostwal vervoerd, alwaar de arm is gezet, waarna de jongen huis waarts kon keeren. Ellewoutsdijk. De collecte ten bate van het Alg. Steuncomité 1939 heeft in deze gemeente de som van f 65,70 op gebracht. (Belangeloos bericht.) Kapelle. De werkliedenvereniging ver gaderde onder voorzitterschap van den heer Jan de Jager B'z. In 1939 mag niet geklaagd worden over 'den stand der werkloosheid. Vooral in den nazomer is er altijd volop werk ge weest. De buitengewone fruitoogst heeft daartoe belangrijk bijgedragen. De voorzitter deelde mede dat de voor zitter de heer M. Bom, welke verschillen de jaren voorzitter is geweest, heeft ge meend te moeten bedanken. Het bestuur is hem dankbaar voor de vele diensten de vereeniging bewezen. Ook de heer H. Eversdijk, medebestuurslid werd genood zaakt wegens drukke werkzaamheden te bedanken. Ook de heer J. M. Veerhoek bedankte. Herkozen werden de aftredende bestuursleden, dhrn D'. Landman en Cor. Ossewaarde en gekozen in de ontstane vacature'» de heeren Jan Sin'ke, A. Paauwe en Jac. Dommisse. In de vacature M. Bom werd als af gevaardigde voor de vereeniging wijk verpleging en als commissielid benoemd dhr D. Landman. Tot voorzitter werd ge kozen dhr Jan Sinke. 1 Onder voorzitterschap van den heer J. de Jager B'z. vergaderde het Zieken fonds. De heer D. Landman werd als bestuurslid herkozen. Voor H. Eversdijk, welke niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen 'de heer J. Dom misse. In een vacature werd gekozen de (heer A. Paauwe. Als afgevaardigde voor de vereeniging Wijkverpleging werd aangewezen de voorzitter de heer J. de Jager Bz. Besloten werd de leden die in mili- ren dienst zijn niet te laten betalen, en in den tijd dat zij in dienst zijn niet uit te keeren bij ziekte of dergelijke. Worden zij in het genot van groot verlof gesteld, dan kan directe aanmelding volgen en worden zij als gewoon lid weer behan deld. Oudelande. Gisteren is alhier overle den in den ouderdom van 60 jaar dhr A. Lous in leven ontvanger-griffier van het waterschap Baarland c.a., bestuurslid vein de Coöp. Boerenleenbank te Driewe gen e.o. en secr.-penningm, van bet schuttersgilde de „Edele Handboog" al hier. Wemeldinge. De gehouden collecte in deze gemeente voor het nationaal Steun comité heeft opgebracht f 65. (Belangeloos bericht.) Yerseke. Maandagavond zullen van wege de commissie O, en O. diverse cur sussen worden geopend, o.a, voor Fransch, 'Duitsch, Engelsch, Handelsken nis en Motorkennis, De heeren G. San- derse, J. Oom, J. B. de Winter, W. Bak ker en verschillende militairen zullen als leeraren optreden. Kruiningen. Slot Raadsverga dering. De kermis. By den post staangelden kermis zegt dhr Veryzer (A.R.) niet de bedoeling te hebben hierover een principieel debat te houden, doch hy wil opmerken, dat in den vorigen oorlog de kermis hier ook achterwege bleef. De toestand is thans veel ernstiger. In tal van plaatsen is er reeds besloten zich van kermis en der- geiyke te onthouden. De voorzitter zegt dat de begrooting is opgemaakt toen de toestand nog niet ernstig was. De post kan op de begrooting bleven. Ook Spr. staat op het standpunt, dat in ernstige tyden evenals in 19141918 de kermis enz. dient achterwege te bbjven. Weth. Burkunk meent, dat het niet goed is om alle vermaak te weren. Men moet den moed er in houden. Hij heeft respect voor iemand, die tot God bidt, doch anderer zienswijze dient óók ge ëerbiedigd te worden. Weth. van Hote- gem zegt, dat in 19141918 de post ook op de begrooting bleef staan. We kun nen altijd nog zien. By den post straten en pleinen zegt dhr Sinke, dat heel de post van f 1500 op Hansweert verwerkt zal worden en wijst op de noodzakelijkheid van een trottoir op den hoek bij' M. Ie Clercq. De voorzit ter wil dit gaarne in overweging nemen. By den post „wegen" wyst dhr Witte op noodzakelijke verbetering van Eindje in de Ronde. Dhr Sinke vraagt, of B. en W. de tuin grond achter de O. L. school te Kruinin gen niet verhuren kunnen daar die steeds gratis in gebruik is. Dhr Witte meent, dat dit voor bloemen is voor de school. Dhr Frangoys zegt, dat een groot ge deelte moestuin en boomgaard geworden is. De voorzitter zegt, dat deze zaak in B. en W. besproken is, doch dat nog geen besluit is genomen. Bij' de posten „Ver- eenigingsgebouw" zegt dhr Frangoys, dat ernstig overweging verdient nu twee lo kalen der O. L. school vrijkomen, om aan het vereenigingsgebouw niet die groote kosten te doen, die worden voorgesteld. Overwogen kan worden of de vereenigin gen niet goedkooper in genoemde lokalen terecht kunnen, als ook de verschillende cursussen. Dhr Witte meent, dat het vereen, ge bouw niet gemist kan worden en de O. L. school in 't gedrang zou komen, wat dhr Frangoys pertinent ontkent. De voor zitter zegt overweging toe. By den post onderhond enz. O. L. school zegt dhr Frangoys, dat de kostenverdee- ling dier school met die der bewaarschool welke onder één dak zyn, te veel drukt op de bewaarschool. De voorzitter zal deze cyfers in B. en W. bezien. Bij de post subsidie Burg. Armbestuur groot f 10.200 wil de voorz. ook de be grooting dier instelling behandelen. Hij stelt voor deze niet goed te keuren daar daarop de verhoogde jaarwedden dier ambtenaren voorkomen en deze door Ged. Staten niet zijn goedgekeurd. Dit wordt goedgevonden. Bij de posten „steun en werkloozen- zorg enz." zegt de voorzitter, dat door de omstandigheden waarin Kruiningen thans is gekomen, deze posten veel te laag zijn, doch dat als de gemeente dit betalen moest deze geruïneerd zou zpn, zoodat B. en W. de meerdere uitgaven op het Rijk willen verhalen. Dit wordt algemeen beaamd. Ook het hoofdstuk belastingen zal te hoog zijn geraamd. Het bedrag per leerling voor O.L. onderwijs voor 1940 wordt vastgesteld op f 9.27 en f 0.50 administratiekosten. Bij de rondvraag zegt dhr Verijzer gehoord te hebben dat een commissie van werkgevers en werknemers overal moet komen ter behandeling der vergoe ding aan militairen. De voorz. zegt zulks nog niet te weten. Hij dankt de leden voor de vlugge behandeling der begrooting. Arnemuiden. Vrijdagavond hield de vereeniging „Het Groene Kruis" een al gemeene vergadering. Van de aftredende bestuursleden werd dhr J. Langebeeke herkozen. In de vacature B. Franse, die 28 jaar bestuurslid is geweest en niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen dhr J. de Hamer. D'e magazijnmeester-bode werd herbe noemd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5