Fabriek voor Houtl MIDDENSTANDSBELANGEN W. DE GLAS Spit, rheumatiek AKKERTJE De richtprijzen voor den tuinbouw, Fa. GEBR. MULDER - GOES FRUITKISTEN Ingezonden Stukken Het Vrouwenhoekje Radioprogramma. De zwerftochten van Kees. Volksvertegenwoordiging en Middenstand. - Enkele grepen uit het debat. - Meer hulp gevraagd. Tegengaan personeel-eoöporaties. PARFUMS VAN Maja, 4711, Soir de Paris Houbigant, Cheramy, enz. Korte Kerkstraat 17. Tel. 2201. en KISTEN voor éénmalige verpakking TEL. 2237. GOES. gebruikt KOENA'S PAPSOORTEN, Fabriek v. Melkproducten „KOENA" ACCOUNTANT - LEER. BOEKH. M.O. Opleiding voor de diverse Boekhoudexamens, Repetitielessen voor afgewezen candidaten. werden overgebracht naar het zieken huis in Veghel. Wild wordt zeer duur. Zij, die met de Kerstdagen gewoon zijn haas of ander wild te eten, zullen dit jaar flink in hun portemonnaie moeten tas ten, want het staat vrijwel vast, dat het wild in de komende weken peperduur zal zijn. Er is schaarschte aan hazen, fazan ten en patrijzen. De oorzaak van het geringe aantal hazen op de Barneveldsche markt, die de grootste wildmarkt van ons land is, is een gevolg van het mond- en klauw zeer, dat dit jaar in zeer hevige mate onder deze diersoort heeft geheerscht. Het gevolg van deze epidemie is, dat van deze dieren de rijen zeer gedund zijn. Niet zelden worden deze beesten, gestor ven aan die ziekte, in het jachtveld aan getroffen, en zelfs aan sommigen van de aangevoerde exemplaren zijn de sporen van mond- en klauwzeer duidelijk te zien. Een gevolg van den geringen aanvoer is, dat de poeliers hooge prijzen op de markt moeten betalen, dus eveneens op hun beurt weer hoogere prijzen zullen moeten vragen van den consument. Mede is het uitblijven van buitenlandschen aanvoer van hazen uit Polen en fazanten uit Schotland een oorzaak van de hooge prijzen, die thans voor Nederlandsch wild worden besteed. (Alg. Hbld.) DE REGEERING OVERWEEGT DE VERHOOGING. In een dezer dagen gehouden vergade ring hebben de regeeringscommissarissen besloten den kostprijs voor tuinbouwpro ducten opnieuw te 'doen berekenen. Zooals bekend wordt voor den tuin- bouwsteun uitgegaan van z.g. richtprij zen, die ongeveer 90 pet. van de produc- tieprijzij bedragen. Nu hebben reeds veel benoodigdheden voor den tuinbouw, zooals kunstmest, glas, hout e.d. een aan zienlijke prijsverhooging ondergaan. Met deze veel duurdere materialen moeten de tuinders in de komende weken den oogst 1940 voorbereiden. De regeering overweegt thans de richt prijzen te verhoogen, welke verhooging prijzen te verhoogen, welke verhooging dan uit te keeren steun over 1939. Hierdoor zou dan de prijsverhooging van materia len in dezen winter eenigszins kunnen worden ondervangen. Britsch schip ontsnapt aan duikbootaanval. Passagiers van het Britsche s.s. „Orbita" hebben, naar Uni ted Press uit Cristobal meldt, medegedeeld, dat het schip ondanks de convooieering door Britsche torpedoboot- jagers, tijdens een maannacht werd aangevallen door een onderzeeboot. Het schip was met 245 pas- sagiers op weg van Liverpool j naar Valparaiso en had eerst- I genoemde haven die dagen I te voren verlaten. De torpedo i miste haar doel. In de bladen is deze week meege deeld, dat aan de algemeene beschou wingen over de begrooting van Econo mische Zaken in de Tweede Kamer, door een dertigtal leden is deelgenomen. Opvallend was hierbij wel, dat er naast het groote aantal leden die de belangen van land- en tuinbouw bepleitten, slechte weinige leden waren, die meer in 't bijzonder op de belangen van den mid denstand de aandacht vestigden. Wel werden zoo nu en dan enkele pun ten ter sprake gebracht die ook den middenstand betreffen, t.v. als het ging over distributie en prijsopdrijving, maar dan werden deze zaken meer bezien van den kant van de consumenten, dan van die van den middenstand. Van de dertig sprekers die het woord voerden waren er eigenlek slechts een viertal die meer in 't bijzonder bij de middenstandsvraagstukken stilstonden. In de eerste plaats bracht de heer Baas enkele moeilijkheden ter sprake, die zijn gerezen in verband met de geno men maatregelen inzake distributie en prijsopdrijving. Hij vestigde dan allereerst de aan dacht op het niet deelbaar zqn van de toewijzingen voor detaillisten, zoodat dezen op één toewijzing bij fabrikant of grossier hun voorraden moeten betrek ken, en voorts op het bezwaar voor de zaken die hun buitenklanten eens per maand bedienen. Hij erkende dat hier bezwaren zijn van administratieven aard, maar hij drong er toch bij den minister op aan, voor deze bezwaren niet op zij te gaan. Wat de prijsopdrijving betreft, hij erkende dat niet in alle gevallen het beginsel der vervangingswaarde k a n of behoeft te worden toegepast, maar voor de meeste kleine distributiebedrij ven is dit toch wel noodig. Doet men dit niet dan wordt een extra deel van den last, die het geheele volk te dragen heeft gelegd op een bepaalde volksgroep, die toch reeds heel moeilijke jaren heeft moeten doorworstelen. Verder was het de heer Schilt- h u i s, die in verband met de V e s t i - gingswet-Kleinbedrjjf op de markt- en straathandel de aandacht ves tigde. Wie zoo betoogde hij in den de tailhandel met vast domicilie geen plaats vindt, zal veelal een afhankelijke positie zoeken, doch ook de markt- en straat handel staat voor hem open. Met het ge volg overbezetting, ten nadeele zoowel van hen, die in dezen bedrijfstak werk zaam zijn, als van het winkelbedrijf, dat daardoor in versterkte mate de concur rentie van den markt- en straathandel ondervindt. Er zijn verschillende gemeenten, die in verband hiermede verordeningen in het leven hebben geroepen, maar de heer Schilthuis zou aan een algemeene regeling ver de voorkeur geven. Intus- schen is wel gebleken, dat zulk een rege ling in afzienbaren tijd niet is te ver wachten. Meer in den breede werd bij de mid denstandszaken stilgestaan door den heer I. H. J. V o s. Deze afgevaardigde wees er op, dat speciaal de kleine mid denstand in ons land tot voor kort aan zijn lot werd overgelaten, met als ge volg een chaotische toestand, waarbij beunhazerij een evolutie in opwaartsche richting onmogelijk maakte. Bij alle maatregelen van socialen aard die genomen werden, greep de midden stand er naast. Nu is er sedert kort een ommekeer gekomen. Er zijn maatrege len genomen, die een einde zullen maken aan de beunhazerij en die het mogelijk maken dat de middenstand een hooger niveau bereikt. Nu komt echter de oorlog dezen op gang wreed verstoren. Doordat er op be trekkelijk groote schaal gehamsterd is door velen, zoodat een deel van de be volking voor zekeren tijd verzadigd is en doordat a,an den eenen kant de prij zen oploopen en aan den anderen kant prijsverhooging wordt tegengegaan, no men de moeilijkheden voortdurend toe. En loopen de zaken vast dan is het voor een kleinen middenstander uiterst moei lijk hulp te krijgen. HUISMOEDERS, de beste. 12 cent per Literflesch. RIJSTPAP, H. O.-PAP, BLOEMPAP GORTPAP, GORTMOUTPAP (geplette gort), Depot GOES, Tel. 2172. De heer Vos bepleitte daarom een be tere hulpverleening opdat de kleine noodlijdende middenstanders hun onaf hankelijk bestaan kunnen blijven voort zetten, en vroeg meer soepelheid in de credietverleening door middel van de Mid denstandsbank en Borgstellingfondsen. Voorts werd door dezen spreker met klem aangedrongen op een verbod van personeelcoöperaties bij Overheidsinstellingen en particuliere onderne mingen. Tenslotte was het nog de beer Stum- p e 1 die meer speciaal bij middenstands aangelegenheden stilstond. Ook deze spreker wees op de finan- cieele moeilijkheden waarmede vele mid denstanders te kampen hebben. Hij drong daarom aan op een betere cre dietverleening en waar noodig op ge makkelijker aflossingsvoorwaarden. GOES - WIJNGAARDSTRAAT 21. Verder vroeg hij de belangstelling van den minister voor het vraagstuk van de verhouding tusschen groot- en kleinbedrijf en voor de beteuge ling van de uitwassen van het cadeau stelsel, dat htf het liefst geheel zag afgeschaft en waarvoor nu de tyd zeer gunstig is. Uit deze enkele grepen uit het debat blqkt wel, dat de belangen van den mid denstand by het begrootingsdebat toch niet vergeten z\jn. Een volgend maal hopen wij meer uit voerig by het antwoord van den betrok ken minister stil te staan. 341. De rechercheur, nog gekleed in zijn uniform van postbeambte, begaf zich naar het opgegeven adres van den boekhouder. Onderweg peinsde hij of dit soms den man, die den dreigbrief had geschreven, kon zijn. 342. Toen hij aan het opgegeven adres aanbelde, deed een dienstmeisje hem open, en liet hem in de bibliotheek. Meneer was thuis, en zij zou hem direct waarschuwen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Jubileum Ned. Bijb. Gen. afd. Goes. Tegelijk met het Ned. Bijbelgenootschap mag ook de Afd. Goes c.a. dit jaar haar 125-jarig bestaan vieren. Dit feit mag niet onopgemerkt voorbijgaan. Het zij in tegendeel aanleiding tot meerdere bekend heid met, en waardeering voor den prach- tigen arbeid van dit Genootschap, waar in leden van alle Protest. Kerken samen werken. Tot onze voldoening vonden wij Dr H. C. Rutgers, Alg. Seer. v. h. N.B.G., bereid Dinsdagavond in ons midden te zijn en ons te vertellen van zijn Indische reis, in verband met het Indische werk van het N.B.G., dat steeds in belangrijkheid toeneemt. De onlangs gehouden najaars-inzame ling, die in het bijzonder voor dit deel van het werk is bestemd, heeft wel ge toond, hoevelen het metterdaad willen steunen. Goes, Kloetingo, Kapelle en Wil- helminadorp hebben toen samen f416,— bijeen gebracht. Een bedrag, waarvoor wij zeer dankbaar zijn. Wij verwachten daarom ook, dat velen dezen herdenkingsavond zullen bijwonen. Entrée vragen wij niet. Alleen een col lecte tot dekking van de kosten. (Zie advertentie.) Het Bestuur: Ds M. VAN DER VIS, Voorz. Ds H. BOERSMA, Secr. H. SCHUITMAKER, Penningm. Mevr. S. P. KAKEBEEKE—BEHAGE, Bibl.esse. Mej. G. TEN HOEVE. Mej. H. ROSKES. W. VAN KLAVEREN. A. DE LANGE. Dr J. D. SCHMIDT. Ds W. H. VAN DER VEGT. Ds J. E. DROST. INZAMELING VOOR HET ALG. STEUNCOMITé 1939. Zeer gaarne voldoe ik aan een tot mij gericht verzoek om de bijzondere aan dacht van de Goesche burgerij te vesti gen op de inzameling van gelden, ten bate van het Algemeen Steuncomité 1939, welke in den loop der volgende week te dezer stede zal worden gehouden. Is deze aanbeveling mijnerzijds nog wel noodig? De dagbladen hebben reeds herhaalde malen gewezen op de instelling van hel Algemeen Steuncomité, zij hebben uiteen gezet, dat do ingezamelde gelden zullen worden besteed voor bijzonderen steun, zoowel aan gemobiliseerden als aan de indirecte slachtoffers van den oorlogs toestand. De bestemming der gelden mag derhalve als bekend worden veronder steld. Ik ben ervan overtuigd, dat gelijk over al in den lande, ook te Goes algemeen gevoeld zal worden, dat deze bijzondere tijden vragen de bijzondere mildadigheid van de burgerij. Het is ongetwijfeld een gelukkige ge dachte geweest van hen, die onder de bezielende leiding van H. K. H. Prinses Juliana, het initiatief hebben genomen tot de oprichting van „het Algemeen Steuncomité 1939", om de twee hiervoor het meest in aanmerking komende orga nisaties hierbij in te schakelen, n.l. „de Koninklijk Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens" en het „Nationaal Fonds voor Bijzondere nooden". Wij kennen hier ter stede in het bij zonder de werkzaamheden van het „Na tionaal Fonds voor Bijzondere Nooden", wij hebben ervaren den zegenrijken ar beid van het plaatselijk Comité en wij zijn dankbaar, dat, met enkele wijzigin gen in de gewone wijze van arbeid, dit plaatselijk Comité aan menig gezin in meerdere mate en in breederen kring steun zal kunnen verleenen, die nood zakelijk is door de buitengewoon moei lijke omstandigheden, waarin groote groe pen der burgers, buiten hun schuld, zijn komen te verkeeren. Dit alles zal kunnen geschieden, indien althans zij, die nog niet slachtoffers van den oorlogstoestand zijn geworden, in rui me mate aan deze collecte hun bijdragen schenken. Laat men nu niet zeggen, dat er zoo veel reeds wordt gevraagd. Neen, laat men beginnen met God te danken, dat Hij ons zoo bijzonderlijk gezegend heeft, dat de ellende van een oorlog tot heden bui ten onze grenzen is gebleven. Wanneer het hart werkelijk vervuld zal zijn van oprechte dankbaarheid, dan zal men van zelf zich gedrongen voelen om, ook langs den weg van het geven van een ruime bijdrage aan deze collecte, zijn behoefti- gen medemensch materieel te steunen. Laat men het een voorrecht beschouwen om thans nog te kunnen schenken. Geef uiting aan dit besef om, indien men tot de bevoorrechten behoort, die nog kun nen geven, dit in ruime mate, met milde hand en bovenal met een dankbaar hart te doen. De Burgemeester van Goes, VAN DUSSELDORP. Hyacinten in de kamer. Op verschillende wijzen kunnen hya cinten in huis in bloei gebracht worden. We kennen verschillende methoden, n.l. op glazen, in potten, in manden, in scha len. We zouden ook nog anders kunnen opnoemen, b.v. alleen op water, in kiezel en water en in aarde. We kunnen ten- I slotte ook nog zeggen: we kunnen de bollen in huis oppotten of in den tuin tijdelijk ingraven. Alle methodes zijn zeer gemakkelijk, als we maar enkele voorname punten ont houden: De bollen worden t ij d i g ge plant, ze moeten goed kunnen b e w o r- telen, dus moeten in vochtige aarde staan, of steeds water tot hun beschik king hebben, ze moeten spruiten kun nen maken in donkere ruimte, ze mogen pas in het 1 i c h t en in dewarm- te worden gezet, als deze spruiten (de neuzen, die stengel, bloem en bladeren bevatten) lang genoeg zijn geworden. Wanneer men deze vier belangrijke punten voor oogen houdt, zal de cultuur zeker gelukken. Bij de eene methode is dat gemakke lijker in het oog te houden dan bij de andere I Wie de bollen in potten plant en die in den tuin ingraaft, zal geen moei te hebben met donkere ruimte, wie bollen opzet in schaaltjes kiezel en water, zal slechts bij te vullen hebben om zeker te zijn van goede beworteling. De hoofdmoeilijkheid is: geduld hebben tot de neuzen lang ge noeg zijn geworden!!! Ieder jaar weer zien we mislukkingen optreden, omdat de bollen met de eerste kleine gele puntjes, die ze gemaakt heb ben, r.eeds in het licht worden gezet. De neuzen van de grootste bollen moe ten 8 a 10 c.M. lang zijn, van kleinere bollen (miniatuur en Romeinsche hya- cintjes) toch altijd nog 6 k 8 c.M., alvo rens ze in het licht komen. Enkele recepten. Witlof met ham en kaas saus. 1 K.G. witlof (gelijke struikjes), (2 ons) gesneden ham, 3 d.L. melk, 25 G. (2y2 afgestreken eetlepel) bloem, 30 G. iy2 afgestreken eetlepel) boter, ons kaas, wat Maggi's Aroma, wat zout. Maak de struikjes in hun geheel schoon, kook ze gaar (ongeveer uur) in kokend water met wat zout en laat ze daarna goed uitlekken; omwikkel elk struikje met een plakje ham en schik de rolletjes in een vuurvast schoteltje. Verwarm roerende de boter met de bloem tot een gelijk mengsel, giet daar bij geleidelijk de melk, laat de saus even doorkoken, roer er dan de geraspte kaas door en voeg er naar smaak wat zout en wat Maggi's Aroma bij. Giet de saus over de rolletjes, strooi er wat met paneer meel gemengde geraspte kaas over, leg hier en daar een klontje boter en zet het schoteltje in den oven. tot zich een korstje heeft gevormd. Koude Rijstebrij. 90 gram rijst; 1 liter melk; iets zout. Spoel op een zeef de rijst in stroomend water af en laat haar uitlekken. Breng de melk met een tikje zout aan de kook, doe de rijst erin en laat haar, onder af en toe omroeren (vooral van den bodem der pan!) zachtjes gaar koken (1% 2 uur). Doe de brij, die dan vrij dik en roomachtig van kleur is, over in een vla- schaal en laat haar bekoelen. Duitsche biefstuk. 1 pond ma ger malsch rundvleesch, 5 gr. zout, ui, peper, 1 theelepeltje gehakte peterselie, 5 lepels melk (plm. d.L.) 1 ons boter. Wasch het vleesch; maal vleesch en ui in den vleeschmolen (of hak ze heel fijn). Vermeng de massa met fijn gehakte peter selie, melk, peper en zout. Maak er ronde, platte koekjes van. Voorzie ze met den achterkant van het hakmes van ruitjes en bak ze verder als gewone biefstuk. Petroleumstellen. Voor het koken op een petroleumstel neme men de volgende wenken in acht: lo. Vul nooit een brandend stel bij en verplaats geen stel, dat brandt. 2o. Zorg er voor, dat geen petroleum wordt gemorst aan de buitenzijde, op het reservoir of tusschen de schroef. De pe troleum gaat, als ze warm wordt, ver dampen en geeft dan een onaangename lucht. 3o. Zorg voor goed passende pitten, die voldoende lengte moeten hebben. Zijn ze te kort, verleng ze dan door er een lapje onderaan te naaien of door er eenige draden grove katoen door te halen. 4o. Draai, als het stel niet gebruikt wordt, de pit laag neer, opdat de opgezo gen petroleum niet overvloeit. Dat over vloeien is een der oorzaken van het zoo genoemde „doorzweeten" van het stel. Een andere oorzaak is het niet goed afvegen van den buitenkant van het reservoir. 5o. Houd de pitten en de branders goed schoon. Wrijf telkens als dat noodig is het verkoolde deel van de pit af met een kurk, een papiertje en oud lapje. Knip ze alleen bij, als er vezels aanzitten of wanneer ze erg scheef zijn. 6o. Vul het stel op voorzichtige manier, dus ook zonder te morsen. Steek de pitten even aan om te zien of ze egaal branden. 7o. Knip de hoekjes van platte pitten eenigszins rond bij, dit voorkomt meestal het walmen. 8o. Zet een brandend petroleumstel nooit op een tochtige plek. Het gaat an ders walmen. 9o. Houd steeds een bakje met zand in de buurt om dit, als het noodig mocht zijn, als bluschmateriaal te gebruiken. („Alg. Hbld.") Maandag 20 Nov. 1939. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. NCRV-Uitz. 8.00 Ber. ANP. 8.05 Schriftl., medit. 8.20 Gram. 9.30—9.45 Gelukw. 10.30 Morgend. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Friesche uitz. 12.00 Ber. 12.15 Gram. I.00 Orgel. 2.00 Schooluitz. 2.352.55 Gram. 3.00 Voor tuinliefh. 3.40 Gram. 3.45 Bijbell. 4.45 Gram. 5.15 Voor de kinderen. 6.15 Gram. 6.30 Vragenuurtje. 7.00—7.15 Ber. 7.45 Gram. 7.55 Korte toespr. 8.00 Ber. ANP., herh. SOS-Ber. 8.15 NCRV-orkest en solisten. Hierna toespraak over den arbeid van het A.P.C. Comité. 9.45 Gram. 10.00 Ber. ANP., act. halfuur. 10.30 Zang met piano en gram. II.10 Gram. Ca. 11.50—12.00 Schriftl. HILVERSUM II. 301,5 M. Algem. progr., verz. door de VARA. 10.00-10.20 v.m. VPRO. 8.00 Ber. ANP., gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Declam. 10.40 Viool en piano. 11.10 Declam. 11.301.45 Gram. Om 12.45 Ber. ANP. 2.00 Zang en orgel. 2.30 Gram. 3.30 Declam. 3.30 Pianoduetten en zang met piano. 4.30 Voor de kinde ren. 5.00 Gram. 6.006.25 Orgel. 6.30 Reportage. 6.50 Gram. 7.00 VARA-Ka- lender. 7.05 Voor de niet meer leerpl. jeugd. 7.25 Gram. 7.30 VARA-orkest (met toel.). 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Ber ANP. 8.15 Gron. Orkestvereen., ar beiders zangvereen. „De Dageraad" en solisten. 9.30 VARA-orkest. 10.30 Pop. solistenconcert. 11.00 De Ramblers. 11.40—12.00 Gram. Stand van hedenmorgen 10 uur: Stand van gistermiddag 3 u.762. Licht op voor fietsers; Zondag 4 u. 37 min. Maandag 4 u. 35 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6