oopen iloopen DE ZEEDW ABDIJSIROOP tweede blad Het lot van prijsgemaakte schepen en ladingen. DIE HOEST Landbouwzaken in de Tweede Kamer. is morgen over PetstèxMe Uit de Provincie Binnenland. Wat er deze week voorviel. Burgerlijke Stand Gemengd Nieuws l front door vaar verborgen AKKER'S ZUID-BEVELAND. Vordering van distributie goederen door militairen. r. L. VAN DER Blburg en H. C. ■Gravenhage, zijn E> VEMBER 1939, in het café van kTTEL te Oost- verknopen: Oostkapelle: (15 gem. 155r.) WEILAND, lig- n nabij den weg )elle naar West- (3 gem. 10 r.) liggende, nabij ran Oostkapelle ,pelle. n dhr A. Roose r.) BOUWLAND, Molenwijk, nabij rkschen weg. In st bij dhr Abr. aanvaarden. Grljpskerke: gem. 278 r.) liggende in den bij den Meiners- l den heer P. de >40. jm. 286 r.) WEI- rnde nabij den !n pacht geweest ïgemanse. aanvaarden, gem. 108 r.) EN SPRINK, ieisweg te But- a dhr C. Vader Meliskerke: gem. 119 r.) aan den Kope- nabij de hof- ir S. Wisse Wz., eest bij de Wed. aanvaarden, n werkdag, art verkrijgbaar )taris J. L. VAN Noordstraat 63, 3re inlichtingen pen 1630, al- 1.35—1.75, Fa- Wilde Konij- 39. Groote vei- 70 per 100 kg. linetten 417, Iels 310, Jo- leinetten 36. 1 Prince Albert lotarisappels 4 |e 24, Bram- ische Hollaart |ampagne Zoet 14, Bijen- 48.5, alles Paris 416, 514, Nou- rsuikerij 24, Lucas 815, Jos. de Mali- (ldsperen 25, /ildeman 2 (louwtjes 25, -33, Bramen 3, Mispels 3 [505, Roode- fikool 11.90, 1.50. VAN ZATERDAG 18 NOV. 1939, nr 42. MINISTER STEENBERGHE VERDEDIGT ZIJN BELEID. De Kamer heeft gisteren behandeld de a f d. Landbouw van de begroo ting van Econ. Zaken. Naar aanleiding van door verschillen de sprekers gemaakte opmerkingen, ver klaarde de Minister, dat het Land- bouw-onderwös hem zeer na aan het hart ligt. Er is f 22.000 meer uitge trokken voor het landbouwonderwijs en f 19.000 voor de cursussen. Reeds in eerste instantie heeft spr. den steun aan de kleine boeren- bedrijven besproken. De categorie A valt geheel en de categorie B gedeelte lik onder Economische Zaken, de steun van de rest van B en C valt onder Sociale Zaken. Hierover zal spr. overleg plegen met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken. Ons land kent geenszins in aanzien lijke mate groot-landbezit. Spr. geeft en kele cijfers over de gemiddelde grootte van verschillende soorten bedrijven. Veel aanleiding tot ingrijpen is er dus niet. Den heer Dieters antwoordt spr., dat inderdaad de betaling van de ingenomen granen in den be ginne heeft gestagneerd, doch er zijn maatregelen genomen om weer ruimte voor de granen beschikbaar te stellen. Deze stagneering, ook van de inneming, is begrijpelijk. Doch de moeilijkheden zul len tot het verleden behooren. Het is spr. niet bekend, dat de keuringen tot klach ten hebben geleid. Spr. is niet bereid een vergoeding toe te kennen voor granen, eerder aan de handelaren verkocht. Betreffende den uitvoer van fijne ziaden zijn moeilijkheden ge rezen, doch de volgende week zal de uit voer waarschijnlijk mogelijk zijn. Op het gebied van dekunstmest- toewijzing zijn inderdaad moeilijk heden, doch het oponthoud is grooten- deels veroorzaakt door onjuist ingevulde aanvragen. Er is voldoende voorraad kalkstikstof. Men behoeft niet ongerust te zqn voor de eerstkomende periode. Spr. hoopt binnen eenige weken voor het geheele land een regeling tot stand te brengen, dat de boeren voor de helft van het veevoeder eigen granen mogen gebruiken. Dit kan de positie van de kleine molenaars verbeteren. Wat de tuinbouwproducten betreft, het verschil tusschen de mini mumprijzen en de vergoeding is zeer re delijk. De tuinders hebben er een groot belang bij' niet te veel producten aan te voeren. Hooge minimumprijzen zijn een prikkel voor doordraaien. Spr. is daarom niet bereid een bijslag op den vergoe- dingsprijs te geven. De druivenexport naar Duitschland is stopgezet, daar van Duitsche zijde ten onrechte aan ver schillende exporteurs een monopolie is gegeven. Thans is met de Duitsche auto riteiten een billijker regeling getroffen, zoodat nu de export weer bevredigend werkt. MIDDELBURGSCHE BRIEVEN. Amice, Daar wordt toch wel op allerlei ma nier aan onze opvoeding gewerkt. En het schijnt nog steeds noodig te zijn ook. Je zet je 's avonds bij de kachel, onder de lamp, en een stem uit den luidspreker komt je vertellen dat je in je verwarm de huiskamer volop kunt genieten van de radio, maar dat daar tegenover staat, de zedelijke verplichting om de Radio- omroep-vereenigingen financieel te steu nen. Wat deze vereenigingen in den aether stooten, kan door iedereen in de huiskamer worden gehaald. En als men dat nu dag op dag doet, zonder eenige contra-prestatie tegenover den Radio- omroep, dan pleegt men nog wel geen diefstal, neen, dat niet, maar het lijkt er toch wel veel op; zoo hoor je via den luidspreker aan de deur van je geweten rammelen. En gelijk hebben ze. De courant wordt binnen gebracht. Je leest van steun, van bizonderen steun, thans noodzakelijk geworden voor gemo- biliseerden en hun gezinnen, of andere indirecte slachtoffers van den oorlogs toestand. In een roerende opwekking worden we gewezen op den plicht van solidariteit en dankbaarheid. Ons gevoel zit ja te knikken en ten op zichte van de eerste categorie (gemobili- seerden en hun gezinnen) ons verstand, neen. Het verstand gaat redeneeren en zegt, kijk eens, als de Overheid de man nen en zonen roept en plaatst aan onze grenzen, aan onze water- en vuurlinies, dan moet de Overheid op onbekrompen wijze zorgen voor de vrouwen en kin deren thuis. Daar moeten geen Marine rampenfondsen zijn door particulieren gesticht. Slachtoffers, in dienst van Le ger of Vloot gevallen, moeten geen in zorgen zittende betrekkingen nalaten, afhankelijk van particuliere liefdadig heid zijn, maar recht hebben op een on bekrompen levensbestaan. En daar moet de Overheid voor zorgen. Dat zegt ons verstand. Maar ons gevoel komt ons dan vertellen: minder redeneeren en meer doen. Dat is veel beter. Minder critiek, meer liefdadigheid. Je leest de krant verder en verneemt van de stroomen valsche geruchten die er over ons land zijn gegaan en een drin genden oproep aan het publiek, om niet alle praatjes zoo maar te gelooven, en toch zeker maar niet verder te vertellen. Je leest van de nerveuslteit en de spanningen die in vele kringen heersch- ten, als gevolg van al die geruchten, en nu komt men vertellen: dat is allemaal van allen grond ontbloot, bewaar je kalmte, houd je hoofd koel. Bid God en houd je kruit droog. Dat zei men, en deed men in vroegere spannende dagen. Vergelijkende met het heden, dan is er nog wel wat aan de opvoeding in dien zin te doen, Daar klikt de brievenbus. Een „Dienst-envelop", Alg. Steunco mité 1930. AdresDepartement van Bin- nenlandsche Zaken. Inhoud: een moreel aanslagbiljet, voor alle aangeslagenen in de Rijksinkomsten- en Vermogensbelas ting. De laatste zin is mooi,de in spraak van Uw gemoedburger plicht...... drang van zijn geweten. Zet je even neer, amice, als je ten minste nog niet gezeten zijt, neem je vul pen en schrijf haastelijk op giro nr 25000 een bedrag dat je door je oprecht ge weten wordt voorgeschreven. We gaan weer verder. Even later weer nieuwe toevoer uit de brievenbus. „In volle wapenrusting". Alweer defensie-zaken? Ja, maar van ander soort. Het is de November-actie van de Chr. Vakbeweging. En nu komt „Oudekerk" over de Christelijke wapen rusting spreken en daar is nog zang en nog een slotwoord. Dat wordt natuurlijk weer een prachtavond. Net zoo, als vori- j gen Maandag met den heer Meijerink, ons Tweede Kamerlid, die een rede hield over Indië als ik er nog nooit een hoorde. Wat hebben de thuisblijvers toen veel moeten missen. En wat zullen de thuisblijvers van a.s. Maandag eveneens weer veel missen. Want wie kan nu zeggen dat er aan j zijn eigen opvoeding nu letterlijk niets meer ontbreekt? Ja, wie zoo ver is, hoeft nergens meer naar toe. Of juist wel, om aan de voltooiing van anderer opvoeding te werken. Als altijd, je STENTOR. 'Het Engelsche prijzenhof, dat thans weder van zich laat spreken, is een zeer oude instelling in het Vereenigde Ko ninkrijk: het functionneert reeds sinds ongeveer 7 eeuwen. Tal van oude gebruiken zijn nog in stand gehouden; zoo ontvangen de En gelsc'he zeelieden nog steeds een aandeel van de opbrengst van het schip, dat zij hebben buit gemaakt. Het prijzenhof houdt thans zijn zit tingen in de Law Courts in Londen. Rechter is Boyd Merriman, die, wanneer zich lastige technische problemen voor doen, om adviseurs kan verzoeken aan Trinity House, het orgaan voor de kust bewaking. Wordt door het prijzenhof een schip tot wettigen buit verklaard, dan wordt het vonnis in tiien zin geveld en de la ding verkocht. Valt het vonnis in ont- k'ennenden zin uit, dan wordt het schip vrijgelaten. De internationale wet op de prijsver- klaring heeft zich in den loop der laat ste drie eeuwen ontwikkeld. Deze wet houdt in dat alle vijandelijke schepen tot goeden prijs kunnen worden verklaard, bëhalve hospitaalschepen en schepen, uitgerust 'voor wetenschappelijke expedi ties. De voor tien tegenstander bestemde vrachtgoederen, of goederen toebeboo- rende aan of bestemd voor een zijner bondgenooten vormen eveneens een goe den prijs. Lading voor den vijand, zich bevindend aan boord van een neutraal vaartuig of neutrale lading aan boord van een vijandelijk schip vallen alleen onder deze bepaling, wanneer zij als oorlogscontrabande .kunnen worden be schouwd. Hierbij valt op te merken, dat Enge land te dien aanzien zich zijn houding heeft voorbehouden. Bestaat de vracht van een neutraal schip deels uit „ver boden", deels uit „vrije" goederen, dan spreekt men van „besmette" lading, met het gevolg, dat de geheele lading wordt prijs verklaard. Na het gevelde vonnis wordt overge gaan tot den openharen verkoop van de prijs verklaarde schepen en ladingen. Wat geschiédt nu met de opbrengst? Oorspronkelijk werd alle oorlogsbuit vol gens de Engelsche wet beschouwd als zijnde eigendom van den Engelschen ko ning. In het jaar 1379 deed de koning evenwel afstand van dit recht ten gunste van de officieren en zeelieden, die den prijs hadden veroverd. Dit werkte echter de zeerooverij in 'de hand, zoodat tal van twijfelachtige prijsgevallen voor het Hof kwamen. Toch bleef deze romantische bepaling gehandhaafd tot 1914. In dat jaar werd vastgesteld, dat de opbrengst moest wor den gestort in een speciaal fonds, dat na afloop van den oorlog onder de geheele Engelsche marine zou worden verdeeld, In 'den wereldoorlog bedroeg het geza menlijke prijzengeld iets meer dan 0 mil- lioen pond sterling, of gemiddeld 20 pd. per hoofd. Ongeveer 10.000 zeelieden hebben hun aandeel na den oorlog niet opgeëischt. Verder vermelden wij nog, dat de in volle zee veroverde schepen eigendom des konings werden, 'de in een haven in be slag genomen, schepen evenwel den Lord Grand Admiral toebehoorden. Deze be paling dateert uit de 13de eeuw. In een haven voor anker liggende schepen bren gen geen premie op. Een „vang-premio" krijgt de Engolsche bemanning nog uit sluitend, als een oorlogsschip wordt buit gemaakt. mits Ge üw kind vanavond nog AKKER's Abdijsiroop geeft. Gedu rende den nacht gaat de heilzame werking der krulden door en maken zij de verkoudheid los, terwijl de hoeststlllende kracht der „codeïne" zorgt, dat Uw kind rustig slaapt en niet wakker blijft door benauwende hoestprikkeling. De slijm komt los en de hoest verdwijnt, dat is de verrassende dubbele werking van Abdijsiroop, welke uit kruiden-ex tracten en .codeïne" bestaat. Zorgt dat U altijd Abdijsiroop in huls hebt, „Een lepel Abdijsiroop aan Uw kind vóór het naar school gaan, werkt als een .beschuttend schild". tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 cU f L60. f 2.4a f 4.20. Alom verkrijgbaar R.K. Statenfractie Zeeland. De heer J. A. van Rompu, oud-lid van Gedep. Staten van Zeeland, was tevens voorzitter der R.K. Zeeuwsohe Staten fractie en de heer G. J. L. Goossenis, thans lid van Gedep. 'Staten, secretaris- penningmeester. De nieuwe R.K. Staten fractie heeft sinds Juli j.l. die functies aldus gewijzigd: voorzitter de heer J. W. Vienings te Clinge, secretaris-penning-' meester de heer uir dr A. J. J. M. Mes te Heinkenszand. Kloetinge. Het comité dat het brei werk voor de militairen organiseert deelt ons mede, dat de rondgang door het dorp f 150 heeft opgebracht. Dezer dagen zal met aankoop van wol en verspreiding worden 'begonnen. Het comité wekt de ingezetenen nog op zich aan te meitien voor het vervaardigen van breiwerk 'bij een der leden de dames LenshoekDüs- seldorp, Zuster Milhous, PilaarGaar- landt, Straubde Meester en Swart Visser. Waarde. Uitslag damwedstrijd Waar deWemeldinge op 16 Nov.: J. Blok G. de Schipper 11; A. SinkeJoh. Gijssel O2; G. 'KamerlingG. Hooge- steger 02; J. v. FraassenA. Jere- mias'se 02'; C. van HouteJ. Hooge- steger O2; L. KesselaarJ. Robert 11; J. NagelkerkeJ. Walrave 1'1; 'Gbr. v. KoeveringeM. .Mieras 20; G. SchrierG. Nieuwenhuize 20; A. v. Houte(B. Bras 02; totaal 713 in 't voordeel van Wemeldinge. HET HOUDEN VAN REDEVOE RINGEN DOOR BUITENLANDERS. Een regeling is in overweging bij den minister van justitie. Op vragen van den heer Vorrink, lid van de Eerste Kamer, naar aanleiding van een bijeenkomst te Nijmegen van de aldaar gevestigde Duitsche kolonie en een op die bijeenkomst door een buiten lander gehouden rede, heeft de minister van justitie het volgende geantwoord: Het geldende spreekverbod voor bui tenlanders heeft betrekking op openbare vergaderingen. De op 14 October 1.1. te Nijmegen gehouden vriendschappelijke bijeenkomst was niet openbaar, doch al leen toegankelijk voor genoodigden. Voorts is het niet juist, dat dr Vogler zich in zijn toespraak heeft bezig gehou den met het trekken van vergelijkingen tusschen Duitschland en de democrati sche staten voor wat hun respectieve oorlogskansen betreft. Wel heeft de spreker het een en ander medegedeeld over de oeconomische kracht van het Duitsche Rijk. Hieruit blijkt, dat een overtreding van het bestaande verbod niet heeft plaats gehad. Overigens zal uiteraard dit verbod gehandhaafd blijven. De minister Gelukkig heeft deze week een rustiger einde dan de vorige. Toen spanning en angst in breede kringen van ons volk als gevolg van allerlei oncontroleerbare geruchten, van militaire maatregelen en ook van nervositeit van verschillende auto riteiten. Ook berichten uit de buitenland- sche pers en radio droegen er toe bij, om de zenuwen van velen van streek te brengen. De rede, die de minister-president Maandagmiddag door de radio hield, werkte wel als olie op de golven. Ook de ontspanning, die reeds Zondag in mi litaire kringen merkbaar was, had reeds oen gunstig effect op de bewogen gemoe deren. Maar toch is het jammer, dat onze regeering niet wat vroeger meende te moeten on to kunnen sproken. Wij herinneren ons do kalmeerendo, haast vaderlijke redevoeringon, 'die dr Colijn hield als tijdens zijn ministerschap ingrijpende maatregelen moesten geno men worden. Hij sprak ze echter uit even vóór of tegelijk met de invoering dier maatregelen. En dat nam de onrust voor een groot deel weg. Nu hebben velen dagen achter den rug, die ze zeker hopen nooit meer te zullen moeten doormaken. De Regeering, zoo zei Minister de Geer, heeft geen enkele betrouwbare in lichting gekregen, die haar geloof kan doen schokken in het door de oorlogvoe rende partijen gegeven woord, dat zij onze onzijdigheid zullen ontzien. Van een acuut gevaar voor ons land is geen sprake. Deze rede verdient gelezen en herlezen te worden, ook in de ons omringende landen. Men zal er uit vernemen, dat wij maar niet voor de leus hebben ge mobiliseerd, maar dat het ons ernst is met de handhaving van onze onzijdig heid naar alle kanten. Zooals gezegd, eenige ontspanning is na Zondag merkbaar. Gaarne hopen wij voor onze militairen, dat nu ook spoedig hun verloven weer zullen kunnen ingaan. Op twee feiten, zij het van eenigs- z i n s anderen aard, die een gunstigen indruk maken, willen wij verder nog wijzen. Onze benzine-positie is van dien aard, dat het met ingang van morgen mogelijk is, de auto's weer op Zondag te laten rijden. Hoewel het gevolg helaas weer kan zijn, dat de Zondagsrust zal worden geschaad, mag er toch uit wor den afgeleid, dat de economische positie van ons land er iets beter op geworden is. Verblijdend is ook de beduidend hoo- gere opbrengst van de rijksmiddelen. Tegenover deze lichtpunten moeten wij helaas ook iets anders stellen. Na den president van dp Fransche repu bliek en den koning van Groot-Brlttan- nië heeft ook de Duitsche Rijkskanselier mondeling laten antwoorden op het aan bod van goede diensten, hetwelk de staats hoofden van België en van Nederland aan de drie belligoronte staten van West- Europa hebben gedaan. Dit Duitsche antwoord is in tamelijk positieve termen afwijzend gesteld. Ver klaard wordt, dat na do bruuske weige ring door de Britsche en de Fransche regooring do Duitsche regoerlng het aan bod als afgodaan beschouwt. Te vroezon is, dat ons worelddool eerst na hot lij don en de ontberingen van dozon nieuwen oorlog murw zal kunnon wordon voor betere inzichten on govoolons, Do tijd van het defensief is nu, volgens Duitsche opvattingon, voorbij. Op de porsconferontio te Berlijn is verklaard: „In den vervolge zullon allo vredesvoor stellen, van waar zij ook komon, afge wezen worden, een oorlog ten einde toe, tot de definitieve vernietiging van Groot- Britannië. Beteekent dit, dat de periode van den aarzelenden oorlog voorbij is; en dat nu het groote geweld gaat losbarsten? Men kan het bijna niet gelooven. De Finsche delegatie, welke te Moskou over de Russische eischen onderhandelde, heeft deze week eigenerbeweging de bolsjewistische hoofdstad verlaten. In Moskou schijnt het vertrek van de Finsche delegatie, welke het moe was al door maar werkeloos in een hotel te moe ten verblijven, in afwachting of het den heeren van het Kremlin zod gevallen haar te ontvangen, toch wel eenige verrassing en zelfs sensatie gewekt te hebben. Ge zegd wordt, dat men wel de middelen zal vinden om de Russische eischen ingewil ligd te krijgen. Men denkt aan een soort blokkade van de Zuid-Finsche kust. De krachtige houding van het kleine Finland verdient waardeering en lof. De drie kleine Oostzee-staten: Litauen, Estland en Letland werden door Moskou op de vuurproef gesteld; zij zijn over weldigd. Finland buigt niet voor den machthebber. Met ingang van 17 November zijn de plaatselijke distributiediensten gemach tigd, een z.g. „blauwen grossiersbon" te waarmerken tegen inlevering van een door den bevoegden militairen comman dant afgegeven en onderteekend vorde ringsbewijs, waaruit blijkt, dat de betrok ken militaire instantie de op dat bewijs aangegeven hoeveelheid in distributie ge brachte goederen bij tien op bet bewijs genoemden leverancier heeft gevorderd Voor het geval het vorderen plaats vindt bij een detaillist, die niet over boeken met blauwe grossiersbonnen beschikt, zal de distributiedienst op vertoon van het vorderingsbewijs een dergelij'ken bon ter invulling aan dien detaillist verstrekken. De hoeveelheid der gevorderde goede ren, de toegewezen schadeloosstelling en de datum waarop gevorderd is, zullen door de militaire autoriteiten steeds zoo wel in letters als in cijfers met inkt op het vorderingsbewijs worden vermeld. De aandacht zij er voorts op gevestigd, dat 'detaillisten, bij wie goederen zijn ge vorderd, zonder tussChenkomst van den distributiedienst goederen ter vervanging van de gevorderde bij hun leverancier kunnen betrekken, indien bet betreft hoe veelheden waarvan bet vervoer vrij is (d.w.z. dus voor suiker hoeveelheden van 50 kg. of minder en voor erwten hoe veelheden van 25 kg. of mintier). D'e in wisseling van het vorderingsbewijs tegen een z.g. „blauwen groesiersbon" kan in dat geval door dien leverancier geschie den. Voor nadere inlichtingen wende men zich zoo noodig tot de plaatselijke distri- 'butiediensten. is voorts van meening, dat het minder gewenscht is, dat in besloten bijeenkom sten, bezocht door vreemdelingen zoowel als door Nederlanders, door buitenland- sche sprekers onderwerpen van politie- ken aard worden behandeld. Bij den minister is in overweging om trent dit punt een nadere regeling te treffen. BOTEREXPORT NAAR ENGELAND. Commissie naar Londen vertrokken. Minister Gteenherghe heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat een commissie van belanghebbenden naar Londen is vertrokken om onderhandelin gen te voeren over tien boterexport. VOORLOOPIG NOG TWEEMAAL PER WEEK NAAR INDIE. Naar wij vernemen, acht de K. L. M. het voor bet oogenblik nog niet nood zakelijk den drie maal wekelijksohen lucbtdienst op Indië en Australië te her stellen. 'Hoewel reeds door de lucht door de DG-3 vliegtuigen van 'Schiphol naar Na pels voldoende materieel voor de ope ning van dezen dienst aanwezig is, zul len voorloopig dus nog twee vliegtuigen per week naar Indië gaan. Eerst als bet aantal passagiers, tiat natuurlijk ten gevolge van den huidigen Europeeschen toestand aanmerkelijk is verminderd, weer zal worden verhoogd, zal de K. L. M. overwegen, den driemaal wekelijkschen dienst te herstellen. Van 13—16 Nov. VLISSINGEN. Getrouwd: C. de Witte 23 j. en P. M. van der Staal 22 j. Bevallen: A. Larooij geb. van Tol d. J. M. Baljé geb. de Bree d.; G. de Keij- zer geb. van der Meijden d., F. J. G. Kosten geb. van der Mee d. Overleden: J. Lampier 72 j., man van M. den Hollander. (V. C.) De veldwachter in dameskleeren. Dreigbriefschrijver liep in de val. Ongeveer zes weken geleden kreeg de familie B. te Oegstgeest een dreigbrief waarin B. werd verzocht, een bedrag van f 300 op een bepaalde plaats te depo- neeren. Dit bedrag moest volgens den schrij ver bestaan uit twaalf briefjes van f 25, welke op commando van den schrijver bij avond en in een couvert in de Leidsche Hout moesten worden neergelegd. De politie heeft alle moeite gedaan om den dader in handen te krijgen, doch deze verscheen niet op het door hem af gesproken uur. Eenige dagen geleden evenwel ontving de familie B. opnieuw een dreigbrief, waarin werd herinnerd aan den eersten brief. Donderdagavond om half negen moest het bedrag op dezelfde plaats, als in den eersten brief genoemd, gedepo neerd worden. De politie kwam op het idee een veld wachter in kleeren van een der dames B. te kleeden en dezen den weg te laten vol gen, die door den schrijver van den dreigbrief was aangegeven. De veldwachter was nauwelijks in de Leidsche Hout, toen een wielrijder hem volgde en hem beval het geld te laten vallen. Inplaats daarvan echter haalde de veldwachter zijn revolver te voor schijn en arresteerde den man, die bleek te zijn de 23-jarige G. O. uit Leiden. Hij heeft inmiddels een volledige be kentenis afgelegd. Botsingtusschenvracht- auto's. Chauffeur op slag gedood. Op den kanaaldijk tusschen Erp en Keidonk is een groote verhuis- auto, welke uit de richting Helmond kwam, in botsing gekomen met een mili taire vrachtauto. Door den schok schoot de lading van den verhuiswagen naar voren, waardoor de cabine vernield werd. Hierin zaten de chauffeur, een dame en een kind. De bestuurder, de 36-jarige J. O. uit Helden-Panningen (L.) raakte zoo danig bekneld, dat de man onmiddellijk dood was. De dame liep een hersenschud ding en eenige schrammen op. Het kind bleef ongedeerd. Van de inzittenden in de militaire auto werden eenigen gekwetst. Alle gewonden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5