1 Leider en partij. Radio-Rome valt Rusiand aan. Duitschland en de neutrale handel. Vreemde vliegtuigen boven ons land. Uit de Provincie Begrooting v< WAARSCHUWING ZICH NIET MET DEN BALKAN TE BEMOEIEN. Radio-Rome heeft een heftigen aanval gedaan op Sovjet-Rusland en dit land gewaarschuwd zich niet met de zaken van den Balkan te bemoeien. De uitzending geschiedde in het Rus sisch en was blijkbaar bestemd voor luis teraars in de Sovjet-Unie. De omroeper zeide, dat de radio van Lenningrad had beweerd, dat eenige Bal- kanlanden de Sovjet-Unie om nauwe samenwerking hadden gevraagd. Dit is onwaar, aldus de Italiaansche omroeper; zij hebben dit nooit gedaan, zij zullen het nooit doen en zij zullen nooit iets van de Sovjet-Unie verlangen. Zij willen niet te maken hebben met een regeering, die onaf scheidenlij k verbonden is met de misdadige Komintern. Wat zij in werkelijkheid verlangen is een eenheidsfront tegen het communisme. Zij herinneren zich nog de roode terreur van Bela Kun en de millioenen slacht offers, die vielen door de hand van het communistische Rusland. Zij zijn veront waardigd over de mogelijkheid van een Sovjet-interventie op den Balkan. Als Sovjet-Rusland, ondanks den af schuw dien het op den Balkan heeft ge wekt, zich er mee zou durven gaan be moeien, zal het op zulk een wijze worden ontvangen, dat het overhaast zal moeten terugtrekken. De omroeper van radio-Rome vergeleek vervolgens de politiek van Sovjet-Rus- land met die van Italië. Het was Italië, dat alles deed om Europa buiten een oorlog te houden en het is Italië, dat nog steeds te allen tijde bereid is zijn goede diensten aan te bie den om een eind te maken aan de vij andelijkheden. De Sovjet-Unie heeft echter op schan delijke wijze gebruik gemaakt van de overwinning van één mogendheid en van de nederlaag van een andere om met een onbeschaamdheid zonder voorbeeld ge bied voor zichzelf te rooven. By de Duitsche troepen aan het Westelijk front. Militaire koeriers brengen per motorberichten en instructies naar de verschillende legerafdeelingen. LIGGEN DE „DEUTSCHLAND" EN „ADMIRAL SCHEER" NOG IN EEN HAVEN AAN DE DUITSCHE KUST. In vloot- en scheepvaartkringen te Londen stelt men zeer veel belang in het bericht uit Kaapstad, dat de Britsche tankboot „Africa Shell" tot zinken is ge bracht, waarschijnlijk door een Duitsch kaperschip, 300 km. ten Noord-Oosten van Lourengo Marquez. Men veronderstelt dat men hier te doen heeft met een der Duitsche vestzakslag schepen, 'de „D'eutsdhland" en de „Ad miral Scheer". Uit Kopenhagen komt echter een be richt van Reuter, dat geheel in strijd is met alle veronderstellingen over de ver blijfplaats van de Duitsche vestzakslag schepen. Een neutrale waarnemer, die onlangs uii Duitschland Is teruggekeerd heeft n.l. aan den correspondent van Reuter te Kopenhagen medegedeeld, dut de „Deutschland" en de „Admiral Scheer" zich beiden slchull houden im een Duit sche haven. De zegsman voegde er aan toe, dat bij de „Admiral Scheer" persoonlijk gezien had. Hij verklaarde voorts 'dat de oor logsschepen die onlangs herhaaldelijk op den Atlantisohen Oceaan gesignaleerd werden, twee Duitsche schepen waren, die zoo gecamoufleerd waren dat zij op de „Admiral Scheer" en de „Deutsch land" geleken, maar die een veel gerin gere snelheid ontwikkelden en veel lich ter bewapend waren. D:e DUitschers, zoo vervolgde 'deze zegsman, moedigen de veronderstelling dat dit de vestzakslag schepen zijn, aan in de hoop dat Grooh- Brittannië en Frankrijk hun modernste oorlogsbodems uit zullen sturen om ze te zoeken, hetgeen de werkelijke vestzak slagschepen in staat zou stellen een aan val te doen op de verzwakte Britsche en Fransche marine. Reuter meldt, dat de „Admiral Scheer" inderdaad in een Duitsche haven ligt. De Deutschland zet echter haar operaties voort. AMERIKA'S LEVERANTIES AAN DE GEALLIEERDEN. De te volgen procedure. Ten einde de neutraliteitswet niet te schenden, is besloten, dat eenige militaire vliegtuigen, welke door de geallieerden gekocht zgn van Amerikaansche fabri kanten, over de grens van Canada zullen worden geduwd of getrokken. De vliegtuigen moeten niet op eigen kracht over de grens worden gevlogen, daar volgens het internationale recht het vliegen van militaire toestellen naar de oorlogvoerenden een „gewapende expe ditie" beteekent. Zij mogen evenwel door Amerikaansche vliegers gevlogen worden tot de „vertrekhaven", waar de eigen domsrechten aan het buitenland moeten worden overgedragen. De fabrikanten hebben kennis gekre gen van de te volgen procedure. SCHERP TOEZICHT OP BELGIE'S HOUDING. In de verklaring, welke de Britsche ambassade te Brussel ter motiveering van het ophouden van schepen heeft ge geven, staat aan het slot, dat het in het belang van België zelf is, de Engel- sche maatregelen te steunen. Hierin ligt volgens Berlijn opgesloten, dat België, door zich aan de maatregelen van Engeland te onderwerpen, in den economischen oorlog aan de zijde van Engeland tégen Duitschland strijdt. Men zal daarom te Berlijn nauwlettend toezien op de houding, die België tegen over Engelsche eischen zal innemen, zoo meldt de N. R. C. Gisterenochtend zijn op verschillende plaatsen aan de Nederlandsche kust ken nelijk verdwaalde vreemde vliegtuigen gesignaleerd, vermoedelijk zoowel van Duitsche als van Engelsche nationaliteit, komende uit Westelijke richting. De vliegtuigen zijn onder vuur geno men door patrouilles onzer luchtmacht en door luchtafweergeschut. Zij hebben hierna ons rechtsgebied verlaten. Ook boven Zeeland heeft gistermorgen te ongeveer half twaalf een vreemd vlieg tuig gevlogen. Het is door onze luchtaf- weermiddelen beschoten, waarna het ver dween. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN IN 1940. De laatste weken zijn vele eigenaars van maten en gewichten veroordeeld, om dat zij in den loop van 1938 en 1939 op de voor hun woonplaats geldende 'data niet hadden gezorgd voor het doen ijken of herijken van hun eigendommen. Thans moet in een groot aantal hier na te noemen gemeenten in de eerste 8 maanden van 1940 weder herijk plaats hebben en zullen de goedgekeurde maten en gewichten voorzien worden van den Ietter n in den kleinen drukvorm; en de gasmeters van 'den Koninklijke kroon. De herijk zal plaats hebben Te Middelburg: voor Middelburg 4, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 16, 17, 18, 19, 22, 23, 24 en 25 Januari. Voor Sint Laurens 26 Januari; Nieuw- en St. Joosland 29 en 30 Januari; Grijpskerke 1 Februari. Te Oost- en West-Souburg, voor die gemeente zelve 5, 6 en 7 Februari en voor Ritthem 6 Februari. Te Vlissingen: 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20, 21, 22 en 23 Februari. Te Koudekerke: voor die gemeente zel ve 26 en 27 Februari, voor Biggekerke en Melisterke 28 Februari. Te Westkapelle: voor Zoutelande 4 Maart, voor Westkapelle 5 ien 6 Maart. Te Domburg voor die gemeente 7 en 8 Maart, voor Aagtekerke 8 Maart. Te Oostkapelle 11 Maart. Te Serooskerke (W.) 12 Maart. Te Veere voor de gemeente 18 en 19 Maart voor Vrouwenpolder 18 Maart. Te Arnemuiden 20 Maart. Te Tholen 27, 28 en 29 Mei. Të 'Poortvliet 30 Mei. Te Seherpenisse 31 Mei. Te iSt. Maartensdijk 3 en 4 Juni. Te Staven isse 5 Juni. Të St. Annaland 6 en 7 Juni. Te Oud-Vossemeer 10 Juni. Të St. Philipsland 17 en 18 Juni. Te Bruinisse 19 en 20 Juni. Te Oosterland 21 Juni. Te 'Zierikzee voor 'die gemeente 24, 25, 26, 27 en 28 Juni, 1, 2 en 3 Juli; voor Ouwerkerk 28 Juni; voor Kerkwerve 2 Juli. Te Nieuwerkerk 4 Juli. Te Dreischor 5 Juli. Te Noordgouwe 15 Juli. Të Zonnemaire 16 Juli. Te Brouwershaven mede voor Duivenr dij'ke 17 en 18 Juli. Te Eikerzee mede voor Ellemeet 19 Juli. Te Noordwelle mede voor Serooskerke (Soh.) 23 Juli. Te Haamstede mede voor ®urgh 24 Juli. In ieder middenlicht HfUMÉUci 150 dekaluhien! Te Renesse 25 Juli. Te Kortgene 29 Juli. Të Wissekerke 30 Juli. Te Kamperland 31 Juli. Te Colijnsplaat voor die gemeente 1 en 2 Aug., en voor Kats 1 Aug. Ned. Jongelingsverbond. Het bondsbestuur van het Ned. Jon gelingsverbond heeft tot leden van de Prov. Commissie Zeeland van het Ver bond benoemd de heeren A. J. de Witt te 't Zandt en C. Bolijn te Bruinisse. MIDDELBURG. Een plechtigheid bij de S.D.O.A. De cantine in het nieuwe gebouw van de kazerne der S.D.O.A. aan de Korte Noordstraat was gisteravond tegen half acht gevuld met de onderofficieren en vertegenwoordigers van alle klassen der school, terwijl een strijkje gevormd door leerlingen zich deed hooren. Te half acht kwamen de Commandant der school en officieren de zaal binnen. Daarna nam majoor Kamm 't woord. Vooral voor de tegenwoordige leerlin gen, die na 1 Aug. op de school kwamen, herinnerde spr. er aan, dat op dien da tum de S.D.O.A. te Middelburg het feit heeft mogen herdenken, dat de school voor 15 jaar in Breda was opgericht door den tegenwoordigen Inspecteur der Militaire Administratie, den Kolonel van de M.A. G. Berghuys. Gedurende deze periode werden aan het leger afgeleverd 4000 jonge mannen, die even zoovele steunpilaren blijken te zijn geworden van het Nederlandsche leger. Voor de stad Middelburg was die dag een aangename gelegenheid om te kunnen getuigen van de liefde voor haar garnizoen, de S.D.O.A. Die le Augustus is feestelijk gevierd. Ook de burgerij gaf blijk van haar bij zondere belangstelling. Het Comité tot behoud van garnizoen in Zeeland heeft als blijk van waardeering en medeleven aangeboden 5 diepe trommen en 3 kla roenen, welk geschenk dankbaar is aan vaard. De burgemeester sprak den comman dant der school toe en eindigde zijn rede met een „leve H. M. de Koningin". Men heeft in ons land het zeldzame voorrecht in het bezit te zijn van een Vorstenhuis, dat de liefde heeft van alle goede vader landers. In deze moeilgke tijden is het een zegen in het bezit te zijn van een vorstenhuis zooals ons dat in het Huis van Oranje is geschonken. Want wie Oranje zegt, zegt Nederland, omdat het volk en zgn Koningshuis zijn samenge groeid tot een onverbrekelijke eenheid en het Oranjehuis het onvergankelijk sym bool is van die eenheid. Oranje beteekent ook weer in onze dagen een steunpunt voor de toekomst. Met God en Oranje zullen wij staande blijven en weer omhoog komen. Dat wg dit zoo krachtig gevoelen, komt door de omstandigheid, dat onze geliefde, thans regeerende Koningin de traditie van Haar Huis op zoo'n voortreffelijke wijze voortzet. Wij weten allen, hoe sterk onze dierbare Vorstin meeleeft met Haar Volk. In lief en leed! Vooral ook de Het is reeds tal van jaren geleden dat Mr J. A. de Wilde zijn brochure schreef: „Den leider trouw". Een bro chure waarin hij de Antirevolutionaire partij opwekte, zich niet van haar lei der, Dr A. Kuyper te laten scheiden. Er is voor de Antirevolutionaire partij thans reden, zich dit woord te herinne ren. Van R.K. zijde worden n.l. pogingen gedaan een scheiding te maken tusschen de A.R. partij en haar leider, Dr H. Colijn. Het kan als bekend worden veronder steld, dat in de landspolitiek de samen werking tusschen Antirevolutionairen en R.-Katholieken, de laatste jaren nogal een en ander heeft te wenschen overge laten. Sinds de heer Colijn in 1933 als Kabi netsformateur optrad kwam er telkens weer een kink in de politieke kabel. De heer Colijn heeft daarvan in zijn Convent-rede te Scheveningen o.m. ge zegd, dat er ontstond een sfeer van strijd tusschen voorstanders van de nieuwe op vattingen en hen, die het met de oude waarheden hielden en dat hieruit van lieverlede de tegenstellingen groeiden tusschen R.K. en A.R. „De Maasbode" die aan Dr Colijns rede eenige artikelen wijdt, is van oor deel, „dat hier het conflict scherp en juist is gesteld". Toch is hiermee naar het ons voor komt niet alles gezegd. Daarvoor had de oppositie tegen Dr Colijn teveel een persoonlijke kant. Wij tasten misschien niet ver mis wanneer wij zeggen, dat deze oppositie voor een deel te verklaren is uit de groote plaats die de heer Colijn in ons volksleven inneemt, uit het feit dat niet een man uit de sterke R.K. Staatspartij, maar uit de zooveel kleinere A.R. groep tot Kabinetsformateur werd gekozen. Hierop wijst misschien ook een in vragenden vorm gestelde uitspraak in „De Maasbode" dat de steeds sterker geworden positie der R.K. Staatspartij Dr Colijn gehinderd heeft. Hoe dit ook moge zijn, het persoonlijk element ontbreekt hier naar hec ons voorkomt niet. En zoo is langzamerhand de breuk gekomen. Aan de coalitie, of om het dui delijker te zeggen, aan de samenwerking van de R.K. en de A.R. in de lands politiek is een einde gekomen. Na de eerste vreugde over den val van Colijn, begint thans de bezinning te komen. Ook de „Maasbode" gevoelt het onge- wenschte van den huidigen toestand. I En zoo komt zg er toe te schrijven, dat het naar hare meening hier betreft een conflict tusschen de katholieken en Dr Coljjn, maar niet een conflict tusschen de Katholieken en de Anti-revolutio nairen. De verstoorde samenwerking zou dus kunnen worden hersteld, als slechts de A.R. partij haar leider, die als een aan hanger van de Liberalistische economie wordt aangeduid wegens gebleken on bekwaamheid terzijde wilde stellen. Wij waardeeren het ten zeerste dat de „Maasbode" op herstel van de verbro ken samenwerking bedacht is. Zooals wij ook van meening zijn, dat de A.R. partij naar herstel van de samenwerking heeft te streven. Maar wij moeten haar de illusie ont nemen, alsof er ook maar een schijn van kans zou bestaan, de A.R. partij van haar leider los te maken. Niet minder dan voorheen heeft ook thans nog de heer Colijn het volle ver trouwen van de A. R. partij. En die trouw zal ook in de toekomst blijken. Dit wil niet zeggen dat dus de leden van die partij tot in alle onderdeelen onderschrijven wat de heer Colijn zegt en doet. Natuurlijk niet. Maar het wil wel d i t zeggen, dat zij hem als hun leider erkennen en ten volle vertrouwen. Groen van Prinsterer heeft over het leiderschap eens treffende opmerkingen gemaakt. Hij zei o.m. dit: „Het hoofd eener party heeft de taak der leiding, omdat hg gerekend wordt bij uitnemendheid te zijn de deskundige, de specialiteit in al wat den algemeenen gang der politiek aangaat. Zelf denker is alles te zijn, dit gaat niet, al zou het voorgeschreven worden bij de wet. Veler overtuiging brengt mee, dat het beter is een ander, een denker van beroep, voor hen te laten denken en in de uitkomst zijner overdenking te be rusten, zich daarbij (gelijk het in een schilderachtig wijzen op de lieflijkheid der rust heet) neder te leggen, dan, door vasthouding aan een oprijpe gedachte, uit een zeer vluchtig onderzoek geboren, zich te stellen tegenover den meester, die gedacht, nagedacht, doorgedacht heeft". Op de w e n s c h e 1 ij k h e i d en de mogelijkheid van samenwerking der rechtsche partijen hopen wij nader terug te komen. Maar wg stellen daarbij voorop, de trouw aan den leider! bi „Ergens" in 't Noorden van Engeland zijn gevangen genomen Duitsche officieren geïnterneerd. Zij schikken zich zoo goed en zoo kwaad als het gaat in hun ballingschap. moeilijkheden draagt Zij, alsof het de Hare waren. H. M. verricht Haar hooge, constitu- tioneele taak op voortreffelijke wijze. In deze donkere dagen heeft 't Oranje Boven nog een wijdere beteekenis en die peren klank gekregen. Het is, of de lief de tot Oranje toeneemt, naarmate de omstandigheden moeilijker geworden zijn. Wij antwoorden op de Koninklijke woorden: „Wij willen blijven, die wij zijn" met een„Wij willen behouden wat wij bezitten, vooral ook, ja in de eerste plaats in U, Majesteit." Spr. deelde daarna, mede, dat de heer P. W. M. Hoegen van Hoogelande, Res. Luitenant-Kolonel buiten dienst, aan spr. als commandant der School bg gele genheid van het 15-jarig bestaan heeft aangeboden de geschilderde beeltenis in lgst van Haar, die ons allen zoo lief is. Spr. heeft met groote dankbaarheid onmiddellgk dit geschenk voor de school aanvaard, omdat al degenen die bij deze onthulling tegenwoordig zijn en vele honderden, ja duizenden, die na hen zullen komen door den aanblik van het prachtvolle schilderstuk gesterkt zullen worden in het vervullen van hun plicht en indachtig zullen zijn het verheven voorbeeld van plichtsbetrachting, vader landsliefde en trouw door onze Konin gin Haar gansche leven gegeven. Officie ren, onderofficieren, leerlingen en overig personeel zeggen den schenker van harte dank. De heer Hoegen van Hoogelande thans het woord nemende, zeide een blijk van sympathie van officieren, onderofficie ren en leerlingen der school, dat hij bij zijn thuiskomst vond, op hoogen prijs te hebben gesteld. Er is een sterke band tusschen hem en de school. Spr. heeft een bewijs van liefde voor de school wil len leveren, maar ook voor het geheele Nederlandsche leger. Spr. gaf dan en kele herinneringen uit zijn eigen dienst tijd en hoopte dat de beeltenis van H. M. de Koningin officieren, onder officieren en leerlingen zal sterken bg het volbren gen van hun taak. Hierna zette de muziek het Wilhelmus in en stonden allen op, terwijl de drie kleur, die het schilderstuk nog aan het oog onttrokken had, op zijde werd ge trokken en het boven het portret aange bracht electrisch licht, eveneens een ge schenk van den heer Hoegen, ontstoken werd. Men kon nu het mooie portret, van de hand van den schilder W. Rees, bewon deren. Het geeft H.M. te zien zittend, ge kleed in licht groene robe, met het lint van grootmeester van de orde van den Nederlandschen Leeuw, den diadeem in het kapsel en een struisveeren waaier in de hand, dit alles scherp afstekend tegen C. uit „On s] donkeren achtergro vervat in een fraai lgst met kroon. Het en een groote aanw en de school. De majoor deelde verder gezellig waarbij de heer Ho ringen enz. een bedi had gesteld. GOES. De afd. Goes Vrouwenbond hield leiding van Mej. D zochte vergadering, een gelukkige greei door den heer K dolf van Reest) spreken over groote belangstellin ling van dit onderw Voor de pauze ter de heer Van bloedtransfusie waa heid van algemeene licht werd gesteld „ERGENS IN NEDE is heden het hoofdkv Sint-Nicolaas. Natuu schenkenhuis. Het w dit jaar: „Het Gesel Duizend en één c< mooi en nieuw is, één dak. Bezoek dit 5 December. Leuke Sint-Nicolat zorging door heel veldpost) precies op zi Nog geen Zeeuv Enge lerseke. Reeds me verse belanghebbend regeering aangedron verbod van Zeeuv heffen. Tot heden h( gen gefaald. Nu is reden daarvan licht moet n.l. weten, dat teur en verkooper oesters in Engeland Het voorloop ig Tweede Aan het Voorloop IVe hoofdstuk (ond grooting voor 1940 leend Algeun Vele leden koestel den van den minis tingen op grond van soonlijke ervaring. Het had verscheii steld, dat deze-begrc len bevat tot verb onderwijs. Voo deze begrooting gee; trokken voor herz leerlingenscb ernstig. Verscheidene ledei militaire en oecono welke de regeering volksbestaan te ven kosten meebrengen, dere verlangens voc moet worden opgeleg Van verschillende ning uitgesproken, df ivan ons onder gend zijn. Dit zou moeten worden toege richting van het dringend herziening Vele leden zagen voerde differentiatie voor de ontwikkeling Verscheidene leden dat de aansluiting mi'ddelbaar en voorb derwijs eerst na het zevende leerjaar dei geschieden. Algemeen werd af spoedige en definitie! spell ingsvraa leden achten een we de spelling noodzakc een dergelijke regeli reiding is, en zoo deze voorbereiding Van verschillende er de aandacht op, tal lagere scholen lijke oefening wordt onderwezen. tijd gekomen om dit scholen verplichtend Vele leden vestigde dat talrijke schoolg zijn genomen voor Aangezien 'de omstandigheden nog voortduren, vroeg bij zijn ambtgenoot aandringen, om zood treffen, dat de schoo nen worden vrijgege Het Vele leden hadden zien, dat in deze beg lijk hooger bedrag onderwijs is uitgetrc echter, dat de mini; is in 1940 mede te richting van nieuwt e 1 V

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2