DE ZEEUW AKKERTJES Het Economisch Regeerings- beleid. Fiiiancieele beschouwingen in de Eerste Kamer. TWEEDE BLAD Geneesmiddel D. K D. TEGEN HUIDAANDOENINGEN Uit de Provincie De maritieme verdediging van Ned.-lndië. Gemengd Nieuws. Od het moment van het uitbreken van den oorlog kon spr niet terecht met com missies van vele menschen; één man moest worden aangewezen en het is vlot verloopen met de voedselvoorziening. Na der kan inschakeling van provinciale cri sis-organisaties worden overwogen. MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. THOLEN EN SINT PHILIPSLAND. NOORD-BEVELAND. VAN VRIJDAG 17 NOV- 1939, nr. 41. Minister Steenberghe aan het woord. Geen afzonderlijk de partement yan landbouw. Nadat gisteren nog een drietal spre kers het woord had gevoerd over het economische regeerings- beleid, heeft Minister Steen berghe gelegenheid gekregen zyn be leid te verdedigen. Gemakkelijk was z\jn taak niet. Hij had een kleine dertig sprekers te beantwoor den. Maar de minister is een slagvaardig man, die uitnemend de kunst verstaat zich door de moeilijkheden heen te slaan. Wat natuurlijk niet wil zeggen, dat hij alle opposanten weet te bevredigen. Aan zijn rede is het volgende ontleend: Het economisch beleid gaat uit van den grondslag, dat ieder Nederlander krijgt, waarop hij' recht heeft, dat het bedrijfsleven in gang moet worden ge houden en dat schokken zooveel moge- i lijk moeten worden opgevangen. Overi gens moet in ieder geval een beslissing worden genomen. Het is beter gedeelte lijk onjuiste beslissingen te nemen dan geen beslissingen. Spr. zal zooveel mogelijk voorkomen, dat voorraden bederven, doch men moet de verhoudingen in acht nemen. Er moet 400 millioen kg rogge worden ingenomen op een gegeven oogen- blik, wanneer telegrammen komen, dat er ergens 50 kg dreigt te bederven. De heer Rost van Tonningen vergeeft spr. zijn critiek gaarne, daar deze slechts de beschikking had over het „Nationale Dagblad" en 't „Agrarisch Nieuwsblad". Aangaande de rede van den heer Van den Heuvel merkt spr. op, dat hij de be- teekenis van den kinderzegen waardeert, doch het is voor het nageslacht niet van de grootste beteekenis, dat de lasten per «hoofd wat hooger of lager zijn, doch onze plicht is te zorgen voor een vrij Neder land, goede opvoeding, goed onderwijs en goede werkgelegenheid. De regeering zal trachten de b e d r ij f s telling doorgang te doen vinden, doch hij' kan niet beloven, dat dit het volgend jaar zal zijn. Spr. handhaaft zijn standpunt aan gaande een departement van Landbouw. De verschillende belangen moeten in één hand zijn. Spr. is bereid de beteekenis van den landbouw te aecentueeren, n.l. door ver hooging van de prijzen. De Economische Raad is zooveel mo gelijk organisch samengesteld. Er ont breekt echter een Landbouw-Raad, daar om is de landbouw niet organisch verte genwoordigd. De centrale landbouw-organisaties zijn niet zoo actief geweest, dat een eigen orgaan is gevormd. Het is onjuist, dat spr. geen voor raden veevoeder heeft gevormd voor den tijd van een jaar. Groote tarwevoorraden zijn gevormd. Het oorlogsbrood komt nog niet, omdat het nog niet noodig is. De heer Rost van Tonningen heeft ge vraagd, of het niet mogelijk is graan uit Rusland te betrekken. Natuurlijk zal dit geschieden, als de condities redelijk zijn. De graanaanvoer van overzee blijft op een enkel ongelukje na normaal. De toestand van den veevoedervoor- raad blijft natuurlijk precair, daar wij aangewezen zijn op de aanvoeren. De positie is labiel. Het is onjuist, dat wij op het gebied van de zelfvoorziening niets hebben bereikt. Ook op het gebied van den landbouw, met name den graanbouw heeft een belangrijke uitbreiding plaats gehad. Spr. is niet voornemens om tot, den scheurplicht over te gaan. Aan gaande de fabrieksmatige bewer king van vlas worden enkele plannen onderzocht. Binnenkort kan een persbericht be treffende de aardappelvlokken-industrie tegemoet worden gezien. Teeltbeperking van groenten blijft ge- wenscht. De z.g. „opvreters" worden in derge lijke groote hoeveelheden aangevoerd, dat uit de markt nemen thans meer ge boden is. De aanvoer is tengevolge van de evacuatie grooter. Het is onjuist, alleen in den landbouw de minimum-loonen toe te passen. Door niet te verschijnen voor de arbi ters ontspringen de werkgevers den dans niet. De uitspraak hebben zij wel degelijk op te volgen. Het systeem van thans werkt uitstekend. Wat de pachten en landprijzen betreft, deze kwestie is van groot belang. De oorlog van 1914'18 heeft ons veel ge leerd. Fabelachtige hooge productieprij zen en nog hoogere pachten. Over de pachten is spr. in overleg met den minis ter van Justitie. Spr. is echter niet bereid bij de vol gende vaststelling van richtprijzen re kening te houden met pachtprijzen, hoo ger dan die van 1 Sept. 1939, tenzij drin gende redenen aanwezig zijn. Bescher ming van den pachter krachtens de Pachtwet is in overweging met den mi nister van Justitie. Op het gebied van de vaste lasten is in den tuinbouw wel iets bereikt; 27,9 pet. van de overbelasting van 160 bedrijven is kwijtgescholden en 23,1 pet. is bevro ren. Spr. keert zich tegen critiek over de ambtenaren van het crisisuitvoerbureau. Laat men, als de zaak belangrijk is, man en paard noemen. Het bedrijfsleven heeft getoond zich te kunnen aanpassen. Spr. belooft de medewerking van de regeering. Spr. kan de overneming van de land- bouwmaatregelen niet doorzetten. Het landbouwbedrijf zou men geen goeden dienst bewijzen, door op dit mo ment het bedrijf de volle verantwoorde lijkheid te laten dragen. Er is geen over name teruggeschakeld, doch het tempo is verminderd om geen ongelukken te maken. Den heer Van den Heuvel antwoordt spr., dat wij met buitenlandsche prijzen niets te maken hebben. Anders krijgt men smokkelprijzen. In hooge prijzen moet het risico van een strafvervolging zijn verdisconteerd. Met de wet van de verminderde meer opbrengst overdrijft de heer Bierema een beetje. De ervaringen, in het buitenland opge daan met prijzen-commissarissen, doen zien, dat die instituten niet aan de ver wachtingen hebben beantwoord. De regeering ziet wel degelijk het ge vaar van opschroeving, doch staat niet op het standpunt van stabiliseering van het prijspeil en monopoliseering van ar tikelen voor dagelijksch levensonder houd. Een matige prijsverhooging zou der gelijke groote offers niet rechtvaardi gen. Er is echter een algemeene prijscon trole en op de artikelen van het dagelijksche levensonderhoud vindt een nauwkeurig onderzoek plaats. Spr. is zich bewust, dat wij pas staan aan het begin van de moeilijkheden. Wij zullen rekening moeten houden met een langdurig conflict. Doch wij mogen den moed niet verliezen. Spr. is zich bewust, dat de critiek met de moeilijkheden grooter zal worden. Hij vertrouwt op goede samenwerking met de Kamer. Bij de daarna gevolgde replieken heb ben nog verschillende sprekers 't woord gevoerd. De heer W ij n k o o p diende een motie in die zich uitspreekt voor een behoor lijke belooning van de kleine boeren. Daar deze motie slechts door de commu nisten en den heer Dieters (N.S.B.) werd gesteund, kon ze niet in behande ling komen. D.D.D. is een heldere vloei stof, die diep in de poriën doordringt en de ziekte kiemen doodt. Flacons 6 75 ct., f. 1.50 ^en L 2.50. DE STAAT VAN BELEG EN DE BURGERIJ. De bevolking van plaatsen, waar de staat van beleg is afgekondigd, wordt er aan herinnerd, dat voor alle openbare bijeenkomsten, vergaderingen en optoch- I ten behalve de volgens de Grondwet 1 geoorloofde openbare godsdienstoefenin- 1 gen een schriftelijke vergunning van het Militaire Gezag vereischt is. Deze vergunning moet worden aangevraagd bij den Commandant in Zeeland, maar door bemiddeling van den burgemeester, tenminste acht dagen vóór de vergade ring, bijeenkomst of optocht gehouden wordt. Tevens moet worden opgegeven welke sprekers er zullen optreden en wat hun onderwerpen zijn. Aan de ver gunningen kunnen voorwaarden worden yerbonden. Op vordering van het Mili taire Gezag moet elke vergadering enz. onmiddellijk uiteen gaan. ERNSTIGE BOTSING. Donderdagnamiddag omstreeks 3 uur, heeft onder de gemeente IJ z e n d ij' k e een ernstige aanrijding plaats gehad. Tusschen IJzendijke en Pyramide be vond zich op een naast dien weg gelegen rijwielpad een R. K. ziekenverpleegster. Op een gegeven moment stak de ver pleegster, nadat haar een vrachtauto ge passeerd was, den weg over, terwijl op korten afstand van de tegenover gestelde richting een motortram van de Z. V. T. M. naderde. De bestuurder van de tram de verpleegster ziende, gaf signalen en remde uit alle macht .doch kon niet voor komen, dat de tram in botsing met de verpleegster kwam. Laatstgenoemde kreeg een slag van de tram en kwam bewusteloos op den grond te liggen. In zorgwekkenden toestand is ze overgebracht naar het Kloosterzie kenhuis te IJzendijke. Een onderzoek wordt ingesteld. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten, over de week van 5 tot en met 11 Nov., in de provincie Zeeland bedroeg: Febris typhoïdea: St. Maartensdijk 2 (in één gezin). Rood vonk: Terneuzen 1, Vlissingen 4, Vrou wenpolder 1, diphtherie: St. Maartens dijk 1. Een avond bij de onderofficieren. Gisterenavond hield de afdeeling Mid delburg van de Onderofficierenvereeni- ging „Ons Belang" haar eersten cur susavond. De voorzitter, de adjudant-onderoffi cier M. P. Bijl, heette de leden en hun dames welkom, maar in de eerste plaats den commandant der S.D.O.A., majoor Kamm, en enkele andere officieren van de school en ten slotte den spreker van dezen avond den gepensionneerden on derluitenant van het Ned.-Ind. leger, den heer E. van Millingen Ezn. uit Sant poort, die zou spreken over Nieuw-Gui- nea. De heer van Millingen, die als militair verschillende jaren in Nieuw Guinea heeft vertoefd, heeft daarna gedurende een paar uur op zeer onderhoudende wijze veel verteld van de geschiedenis van het land, van de geografische lig ging en de natuurlijke samenstelling van dit deel van de Nederlandsche kolo niën en van de groote verscheidenheid in de stammen, die er wonen. De heer van Millingen heeft verschil lende soorten pijlen en gebruiks- en ver- sieringsvoorwerpen, die hij uit het land, dat 11 y, maal zoo groot is als Neder land, had medegebracht, vertoond, Na een korte pauze hebben een 80-tal interessante lichtbeelden het gesprokene nog zeer verduidelijkt. Zanglust herleeft. In vele plaatsen kost het moeite, nu zoovelen gemobiliseerd zijn, zang- en muziekvereenigingen op de been te hou den. Goes beleeft echter op zanggebied een tijd van hoog-conjunctuur. Naast de reeds bestaande vereenigingen (Toon kunst, Chr. Gemengd Koor, Ned. Herv. Kerkkoor, Chr. Zangvereen. „De Lof- stem", soc.-dem. zangkoor en wellicht andere) is onlangs een neutraal zang koor opgericht. Verder is een mannen koor bestaande uit militairen tot stand gekomen, terwijl dezer dagen ook O.B.K. herleefd is. Kun je nog zingen, zing dan mee! Kruiningen. De vergadering van den raad der gemeente, die tegen Vrijdag 10 Nov. was uitgeschreven is thans bepaald op Vrijdag 17 Nov. des nm. 5 uur. Mevr. Nieuwenhuize, presidente van het Breicomité, ontving dezer dagen een schrijven van den commandant der militairen die hier gelegerd zijn ge weest, waarin het comité en allen die hieraan medewerking verleenden voor de ontvangen polsmoffen en sokken har telijk dank wordt gebracht. Ook de mi litairen aan wie een en ander direct is uitgereikt zijn zeer erkentelijk voor de zen arbeid. Ook aan de burgerij van Kruiningen brengt de commandant in genoemd schrijven dank voor de harte lijkheid waarmede de militairen te Krui ningen zijn ontvangen. Arnemuiden. In den loop dezer week kon de School met den Bijbel, welke van af Augustus 1.1. in beslag was genomen, voor huisvesting van de alhier geleger de marinetroepen, wederom tot groote blijdschap van het schoolbestuur, worden heropend. Vanaf Woensdag is de school weer in gebruik genomen en is afscheid genomen van het vereenigingsgebouw, waar de laatste weken onderwijs gegeven werd. Ook de openbare school is vrij geko men, terwijl de Herv. pastorie ter be schikking staat van den beroepen predi kant. Stavenisse. Tot volontair ter gemeen tesecretarie alhier is benoemd dhr M. J. de Wilde Jz., woonachtig te Oud-Vosse- meer, die als zoodanig werkzaam ge weest is te Poortvliet. Colijnsplaat. Woensdagavond werd een algemeene vergadering gehouden van het harmoniegezelschap „Wilhelmina", onder leiding van den voorzitter-direc teur, den heer J. C. Maas van Kortgene. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het gezelschap bestaat uit 27 werkende leden en gesteund wordt door 64 donateurs. De rekening van den pen ningmeester gaf als ontvangsten: f839,89 en als uitgaven f576,30. Bij de rondvraag vroeg een der leden of het mogelijk was een betere verlich ting aan te schaffen voor muzikale rond wandelingen. De voorzitter beloofde na der te onderzoeken, wat de kosten zou den bedragen. Besloten werd zoo mogelijk dezen win ter een uitvoering te geven. Tot slot gaf de voorzitter nog een over zicht van de geschiedenis van het gezel schap sedert de aansluiting bij den Zeeuw- schen Bond van Harmonie- en Fanfare gezelschappen in Zeeland. Op de alge- EEN MILLIOEN EN NOTA DIE EVEN GOED DE ONDERTEEKENING VAN DEN HEER COLIJN OF VAN DEN HEER DE WILDE ZOU HEBBEN KUNNEN DRAGEN. Aan het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over de Rijkshegrooting is het volgende ontleend: Vrij algemeen werd de financiëele toe stand zeer ongunstig genoemd, al werd erkend, dat deze allerminst pas is ont staan na het optreden van dit Kabinet. Ettelijke leden maakten het voorlaatste Kabinet dan ook een verwijt er van, dat het in de twee jaren van zijn bestaan zoo weinig tot verbetering van dien toe stand had gedaan. Zij juichen toe, dat de minister van financiën intrekking van de belas- tingontwerpen-de Wilde had be vorderd, en dat te zijner tijd een een voudiger middel tot versterking van de staatsfinanciën te baat 'zal worden geno men, namelijk een herziening van de in komstenbelasting en een vervanging van de dividend- en tantièmebelasting door een winstbelasting. Andere leden merkten op, dat het tekort voor 1940 becijferd wordt op f55.6 mil lioen, waarvan de regeering f5 millioen hoopt te vinden door besparing en f50 millioen door belastingverhooging. De minister van financiën heeft vroeger reeds meermalen betoogd, dat zijns in ziens de belastingen hier te lande reeds zeer hoog waren en dat het moeilijk was deze verder te verhoogen. Om die reden stemt het tot teleurstelling, dat men niet tracht wat meer te bezuinigen, zulks moet toch mogelijk zijn op een budget van f747 millioen. In principe hadden deze leden geen be zwaar tegen eene matige winst belasting ter vervanging van de di vidend- en tantièmebelasting. Enkele leden, in beginsel met voren staand betoog instemmende, waren van meening, dat hoe hoog het geheel der huidige belastingen ook reeds moge zijn gestegen, aan verzwaring van den belastingdruk nochtans niet zal zijn te ontkomen, Ten einde een abnormalen druk te ver mijden, werd in overweging gegeven, als nog tot drastische bezuiniging op den overheidsdienst in het algemeen over te gaan, in welk opzicht dan veel verder zou moeten worden ge gaan dan onder het bewind van de vo rige ministers van financiën was ge schied. Werd zulks nagelaten, dan drei gen, naar hun meening, catastrophale ge volgen voor ons staatscrediet in te tre den in verband met de steeds sterkere stijging van onze staatsschuld. Sommige leden verklaarden, de intrek king van de belastingontwerpen-de Wilde in zooverre te hebben betreurd, als zij daarin hadden gewaardeerd het voor nemen tot verlaging van de indirecte en de personeele belasting. Tenslotte wenschten. enkele leden te wijzen op de, huns inziens merkwaardige omstandigheid, dat de Millioenennota, die even goed de onderteekening van den heer Colijn of van den heer de Wilde zou hebben kunnen dragen, met zooveel instemming ook van sociaal-democrati sche zijde is begroet. Enkele leden verklaarden, niet te zijn bevredigd door het antwoord, dat de mi nister van financiën op 22 September 1.1. had gegeven op de vragen, hem gesteld door het lid dezer Kamer, den heer Polle- ma, en evenmin door de inlichtingen, welke die bewindsman had verstrekt aan het lid der Tweede Kamer, den heer Teu- lings, naar aanleiding van hetgeen deze afgevaardigde had opgemerkt over d e houding van de Nederlandsche Bank met betrekking tot de zaak-Mon- delssohn. maar niet verdwijnen wil. Niet willen, zegt U? Maar er zijn toch "AKKERTJES"! Neem zoo'n "AKKERTJE" en binnen een kwartier zult U bemerken, dat "AKKERTJES" hoofdpijn en migraine vlug en radicaal verdrijven. "AKKERTJES" zijn beroemd vanwege hun uitstekende werking. Vaak nagemaakt, maar nog nooit geëvenaard. "AKKERTJES"zijn rond en elk draagt het "AKKER"-merk. Let daar dus vooral op I tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. Doos: 13 stuks - 12 stuivers: 2 stuks - 2 stuivers. meene vergadering in 1933 werd tot aan sluiting besloten en elk jaar werd deel genomen aan het jaarlijksch concours. Steeds was het succes boven verwach ting en de geest en de ijver onder de muzikanten waren buitengewoon. Einde lijk in 1938 kwam de reactie. In plaats van den eersten prijs met lof moest men zich toen tevreden stellen met een twee den prijs. Helaas was de moed er daar na geheel uit. Dank zij het doorzetten en volhouden van een gedeelte van de leden is echter gelukkig weer een verandering ten goede gekomen. Thans kan de toe komst weer met goeden moed tegemoet worden gegaan. DE EERSTE KAMER DRINGT AAN OP SPOEDIGE BESLISSING. In de afdeelingen der Eerste Kamer werd blijkens het voorl. verslag over de Rijksbegrooting, vrij algemeen de wensch uitgesproken, dat ten spoedigste een be slissing zou worden genomen met be trekking tot de maritieme verdediging van Ned.-Indië. Erkend werd, dat zulks voor den huidigen oorlog nog geen di rect nuttig effect zal kunnen hebben. Men was echter van meening, dat in naaste en verdere toekomst politieke spanningen in den Pacific niet zullen uit blijven, met het oog waarop alle voor bereidingen moeten worden getroffen. Mocht de Regeering overwegend be zwaar hebben tegen overlegging aan de Staten-Generaal van het rapport, door den vice-admiraal Fürstner c.s. uitge bracht, dan werd in elk geval overleg ging van bedoeld stuk aan de Vlootcom- missie gewenscht geacht. Bepleit werd, naast den aanbouw van slagschepen, ook den aanmaak van klein materiaal te bevorderen. Eenige leden zouden tenslotte gaarne worden ingelicht omtrent de voornemens der Regeering, wat betreft de verdedi ging van onze West. Al Capone is vrij gelaten. Vermagerd en gedeeltelijk ver lamd. Men zal zich den grooten Al Ca pone herinneren, hoofd van een moorde naars- en afpersersbende, die de bevol king van Chicago en tal van andere groo te plaatsen in de Unie door geldafpersing en roof bijna tot het uiterste bracht. De organisatie van zijn gang was zoo ver nuftig, dat het uiterst moeilijk bleek Al Capone te „grijpen". Tenslotte nam de justitie haar toevlucht tot het middel, dat in tal van gevallen voor de gang sters noodlottig werd, zij toonde aan, dat de betrokken misdadiger belastingfraude had gepleegd, wat in vrijwel alle geval len ook wel te bewijzen was, en dan kreeg de fraudeur een zware straf. Zoo is het Al Capone ook vergaan. Hij werd opgeborgen in een gevangenis in de buurt van San Pedro in Californië, maar hij is verleden week weer vrij gelaten. Natuurlijk is hij onmiddellijk uit het oog verdwenen, want in zijn loopbaan heeft hij zooveel doodsvijanden gemaakt in de onderwereld, dat hij thans zijn leven niet zeker is. Het gevangenisleven is Capone niet goed bekomen. De corpulente en opge wekte gangster van toen is thans een vermagerde, gedeeltelijk verlamde en volkomen kale man geworden. Krijgt hij een aanval van zijn kwaal, dan vervalt hij tot wartaal. Bovendien wordt hij ver teerd door vrees voor een moordaanslag. Hij heeft, zeer zeker, nog de beschikking over een flink fortuin, maar onder de gegeven omstandigheden zal zijn verdere leven hem niets meer kunnen brengen dan angst, angst en nog eens angst. In 1931 werd Capone's macht in Chi cago gebroken, hij werd tot tien jaar ge vangenisstraf veroordeeld en tot een boete van 50.000 dollar wegens belastingontdui king. Acht jaar heeft hij uitgezeten en de twee resteerende jaren zijn hem we gens goed gedrag in de gevangenis kwijt gescholden. Vlot met kistje dyna miet afgedreven naar o n s 1 a n d. Bij de opruimingswerk zaamheden van de brug achter Luik, welke door blikseminslag eenigen tijd geleden gedeeltelijk werd vernield, is een vlot, waarop een kistje met 10 kg. dy namiet stond, los geraakt en de Maas afgedreven naar ons land. Aangezien het vlot tot nu toe niet is teruggevonden, zijn alle maatregelen ge troffen om de omgeving van Maastricht te beveiligen tegen deze gevaarlijke vlot- I lading. - De gevaarlijkst® uren in Londen. De wintertijd vangt morgen in Engeland aan, met het gevolg, dat ambtenaren, winkelpersoneel, fabrieks arbeiders, werkers in allerlei bedrijven, de terugreis naar hun woningen in vol komen duisternis zullen moeten aanvan gen, met alle daaraan verbonden ge varen. De periode tusschen vijf en zeven uur namiddag volgens de jongste statistie ken de uren, waarin de meeste ongeval len zijn gebeurd zal nog meer geva ren met zich medebrengen dan reeds het geval was. Men heeft dan ook bij voorbaat het Engelsche publiek en vooral de voet gangers er nog eens nadrukkelijk op ge wezen, dat b.v. busbestuurders in die uren vrijwel niet de voor hun voertuigen passeerende voetgangers kunnen waar nemen. Hoewel de politie heeft verklaard, dat de meeste ongevallen in de verduis tering het gevolg waren van de zorgeloos-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5