Rede van Simon in liet Engelsche Lagerhuis. Bevredigende opbrengst der Rijksmiddelen. Dagblad voor de Provincie Zeeland Mijnhardtje „Duitschlani zal den oorlog Toortzotten tot de vernietiging der Engelsche heerschappij" Waardeering voor het Nederlandsch- Belgische vredesinitiatief. Engelsch schip tot zinken gebracht De Rus sische eischen aan Finland. EERSTE BLAD. VRIJDAG 17 NOVEMBER 1939 54c JAARGANG - No. 41 Engeland zal neutraliteit van BelglB en Nederland eerbiedigen. Vredelievende geest in het Engel sche Hoogerhuis. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. De neutraliteitspolitiek onzer Regeering. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advcrtentiën 30 cent por regel Ingezonden mcdcdcellngen 60 cent per regel Kleine Advertentlëii Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting *- Gisteren heeft in het Engelsche Lager huis Minister Sir John Simon een uiteen zetting gegeven over den internationa len toestand. Verwijzende naar het Britsche ant woord op het vredesinitiatief van Neder land en België zelde Sir John Simon: „De misleidende verwijzingen naar de politiek van de Britsche regeering in de redevoering van den Duitschen rijkskan selier op 9 Nov. j.l. te Milnchen, alsmede de verkeerde voorstelling door de Duit- sche propaganda van de antwoorden van Engeland en Frankrijk, alsof deze een afwijzing zouden beteekenen van het Ne- derlandschBelgische vredes-initiatief, waren geen aanduidingen, dat het Duit- sche antwoord waarschijnlijk een deur zou openen naar een vreedzame en be vredigende regeling". Verder zeide Simon: „De Britsche regeering is in elk op zicht voornemens, overeenkomstig de consequente politiek van Engeland, de neutraliteit van Nederland en België te blijven eerbiedigen". „De vorige week is gekenmerkt geweest door een terugkeer van geruchten over agressieve bedoelingen van Duitschland jegens Nederland of België. De aanwezigheid van groote concen traties Duitsche troepen aan de grenzen van Nederland en België en de opening eener dreigende campagne in de Duitsche pers waren een maar al te bekende aan duiding voor de wereld, welke gewend is geraakt in dergelijke teekenen een on- middellijken voorlooper te zien van een Duitsche invasie. Simon verwees vervolgens naar de of- I ficieele Duitsche verklaringen omtrent de Duitsche bedoelingen, om de neutra- liteit van Nederland en België te eerbie digen en naar de radiorede van den Ne- derlandschen minister-president en voeg de hieraan toe, dat de vermindering van de spanning, welke op deze verklaringen volgde, de Britsche regeering groote vol doening baarde. Andere gebeurtenissen in de laatste veertien dagen, aldus Simon, hebben de positie der geallieerden versterkt. Zoo hebben de Vereen. Staten door hun re cente wetgeving ons het recht terugge geven overvloedige voorraden aan te koopen, welke zij bij machte zijn aan te bieden. Een minder bevredigende gebeurtenis was de feitelijke mislukking der onder handelingen tusschen de regeeringen van Rusland en Finland. i In de afgeloopen twee weken zijn er op het oorlogstooneel geen verrichtingen van beteekenis voorgevallen. Er zullen snellere convooien worden gevormd en daar er meer vaartuigen voor escorte vrijkomen, zal het aantal convooien toe nemen. De Duitsche koopvaardijschepen blij ven voor het grootste deel in hun eigen of in neutrale havens. De vorige week zijn er vier vijandelijke schepen buitge maakt en op 12 en 13 Nov. zyn er twee groote schepen door de eigen bemannin gen tot zinken gebracht. De verrichtingen te land bleven door het slechte weer beperkt. Na Sir John Simon was het woord aan den leider der oppositie, Attlee. Hij sprak als volgt: Wij allen betreuren het, dat de pogingen van de twee monarchen der lage landen, den vrede te her stellen, zoo vierkant door de Duitsche regeering zijn verworpen. Wij hopen even zeer, dat deze vreedzame volkeren niet bjj den oor log zullen worden betrok ken. Hij vroeg, of er besprekingen worden gevoerd met de dominions en Frankrijk over de vredesdoeleinden. Er bestaat vraag naar een nauwkeuri ger definitie der doeleinden van den vre de. Naar onze meening is dit geen vraag- stuk, dat wjj ter zijde kunnen leggen tot later, of tot het einde van den oorlog. De burgers van dit land en eigenlijk de ge- heele wereld wenschen nauwkeurig te weten, waar w(j voor vechten, en wat voor soort wereld de regeering op het oog heeft, als de oorlog zou zijn afgeloo pen. Sinclair, de leider van de liberale op positie, sprekende over het Nederlandsch-Belgische vredesinitiatief, zeide, dat dit de lucht had gezuiverd. Thans kan niet langer worden beweerd, dat deze oorlog aan Duitschland wordt opgedrongen. Hitier heeft geweigerd te antwoorden op het oorspronkelijk beroep dat op hem is gedaan, en daarom is het nu voor de geheele wereld duidelijk, dat Hitier den oorlog voortzet om geen an dere reden, dan om het nazi-juk te ver stevigen op de Tsjechen en de Polen. Alléén bij hem berust de verantwoor ding voor het afwijzen van onderhande lingen. In het debat over het wekelijksche oorlogsoverzicht heeft Snell, de leider van de labour-oppositie in het Hooger huis, den raad gegeven, b i 1 1 ij k e voorwaarden aan het Duit sche volk aan te bieden. Wij dienen in staat te zijn, aldus Snell, het Duitsche volk ervan te verzekeren, dat hun gebied geëerbiedigd zal worden, dat de blokkade zoo spoedig mogelijk zal worden opgeheven, en dat, zoodra het den weg des vredes in plaats van dien van den oorlog kiest, onze volledige me dewerking gegeven zal worden om zijn uiteengeslagen leven te herstellen en op te bouwen. Persoonlijk geloof ik, dat indien dit aan het Duitsche volk kon worden duide lijk gemaakt, het antwoord onmiddellijk zou volgen en verrassend zou zijn. Het geheele land, zoo vervolgde Snell, dient dankbaar te zijn jegens Koningin Wilhelmina en Koning Leopold voor hun initiatief. Zij hebben onzen hartgrondi- gen dank voor hun voorstellen. De kleine landen hebben altijd een groote bijdrage geleverd aan het inter nationale welzijn. Indien door de goede diensten van de monarchen van Neder land en België deze oorlog zou kunnen worden verkort of beëindigd, zouden de kleine landen opnieuw een zeer grooten dienst aan de mensehheid bewezen heb ben. (Toejuichingen.) o De hooge staat en de persoonlijke eigenschappen van deze twee doorluchti ge monarchen verdienen, dat deze voor stellen op de meest ernstige wijze wer den beschouwd. Het antwoord van Z. M. den Koning ging misschien zoo ver, als hij in een formeele mededeeling van dit soort kon gaan. De beginselen werden vermeld, waarop, naar zijn oordeel, de vrede tot stand zou kunnen komen. In wezen en in beginsel waren zij duidelijk en essen tieel. Indien Duitschland deze beginselen had kunnen aanvaarden, zou het pad naar den vrede zijn geopend. Samuel, van de liberale oppositie, zei de, dat allen zich het initiatief herinne ren van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold, voor dat de oorlog begon, en waarop Duitschland niet geantwoord heeft. Engeland en Frankrijk hebben het- eenig mogelijke antwoord gegeven door te herinneren aan de doeleinden, waar voor zij oorlog voeren. Ik geloof, dat deze doeleinden door Z. M.'s regeering zijn uiteengezet met zooveel nauwgezet heid als in de huidige omstandigheden mogelijk is. ENGELSCH SCHIP OP DE AFRI- KAANSCHE KUST TOT ZINKEN GEBRACHT. Reuter meldt uit Kaapstad: Het bu reau van den marinestaf deelt mede, dat het Britsche stoomschip Africa-Shell (706 ton) door een Duitschen aanvaller tot zinken is gebracht in de Portugee- sche territoriale wateren ter hoogte van Zabora ongeveer 300 km ten Noordoos ten van Lourenco-Marques. Over de identiteit van den aanvaller zijn geen nauwkeurige inlichtingen be schikbaar, maar volgens berichten uit Durban was het een schip van ongeveer 10.000 ton, wellicht een gewapende koopvaarder. Er hebben geruchten de ronde gedaan volgens welke de „Africa Shell" door een vestzakslagschip tot zinken zou zijn ge bracht, doch in gezaghebbende kringen kent men daaraan geen waarde toe. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het legerbericht van gisteravond luidt Plaatselijke activiteit van patrouilles. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ZWITSERLAND EN BELGIë. Het Zwitsersche Telegraaf-agentschap meldt: Gistermorgen heeft een buitenlandsch vliegtuig van onbekende nationaliteit boven Bazel gevlogen. Gistermiddag vloog opnieuw een vliegtuig, dat als Duitsch herkend werd, boven Bazel. Het toestel ging in Zuidwestelijke richting. Twee Duitsche vliegtuigen zijn gister morgen verschenen op Belgisch grond gebied in de buurt van Luik. Belgische jachtvliegtuigen hebben de Duitschers tot den terugkeer genoodzaakt. VERLIEZEN DER BRITSCHE LUCHTMACHT. Het Engelsche ministerie van lucht vaart publiceert een nieuwe verliezen- lijst. Volgens deze bekendmaking zijn 38 leden der Britsche luchtmacht omgeko men, twee gevangen genomen en elf worden vermist. DE FINSCHE TAAIHEID. In Finland is men van meening, dat de huidige situatie vele maanden kan voortduren, zonder dat er zich ernstige gebeurtenissen voordoen. Gisteren kwam het kabinet tweemaal bijeen o.a. om het rapport te bestudeeren van de gedelegeerden betreffende de FinschRussische onderhandelingen. De defensieleening ten bedrage van 500 millioen Finsche mark, is met on geveer 100 millioen mark overteekend. Er wordt wellicht een tweede leening, eveneens van 500 millioen mark,, uitge geven. In Helsinki worden eenige honderden vrouwen opgeleid tot tramconductrices, ter vervanging van de, onder de wape nen geroepen mannen. In de Sovjetpers wordt uitdrukkelijk de nadruk gelegd op de absolute vast beradenheid van de regeering om zich van de van Finland verlangde conces sies te verzekeren. Uitdrukkelijk verklaart de Russische pers bovendien dat men zich daarbij door geen enkele tusschenkomst van wie ook zal laten dwarsboomen. In de „Roode Vloot" en de „Zware in dustrie" worden de Russische eischen nogmaals opgesomd, n.l.: 1. Het terugdringen van de grens bij Leningrad en wel zoover dat de stad buiten het bereik zal liggen van het ar tillerievuur van uit Finland. 2. Het schiereiland in de nabijheid van de Noorsche grens voor een basis voor onderzeebooten op grond van de Russische bewering dat Finland alleen dit niet kan versterken en verdedigen. 3. Het oprichten van versterkingen langs de grens bij de Finsche Golf, w.o. dan het eiland Hango en nog 7 andere eilanden in het Oostelijk deel van de Golf in de nabijheid van Kroonstad zullen vallen. De Sovjetregeering van haar kant Is bereid om aan Finland grondgebied af te staan dat vele malen, wat opper vlakte betreft, grooter is, dan hetgeen Finland aan Rusland zou laten. De „Zware Industrie" schrijft: „Wij kunnen niet toestaan, dat Leningrad, de tweede stad van Rusland vanuit de lucht, de zee en te land bedreigd wordt. De oorlogshitsers zullen hun doel niet be reiken, noch zullen zij kunnen verhinde ren, dat de Sovjetregeering haar doel einden bereikt." „ITALIë ZAL NOOIT TOESTAAN DAT RUSLAND DOORDRINGT TOT DE MIDDELLANDSCHE ZEE." Francesco Coppola waarschuwt in de „Gazetta del Popoio" Italië, dat het de Russische penetratie naar het Donaudal en den Balkan tot de Middellandsche Zee moet tegenhouden. Rusland heeft zijn program van een wereldrevolutie niet opgegeven en wenscht daarom een wereldoorlog teneinde dit program in werking te stellen. „De deur naar het westen is voor Rusland, zonder bloedvergieten geopend; het heeft de Karpaten bereikt, over- heerscht de Baltische staten en bedreigt door den Balkan via de Zwarte Zee de Middellandsche Zee. Terwijl het doet voorkomen alsof de Sowjet-republiek den Europeeschen oorlog verwenscht die Rusland echter aanstookt is het in afwachting van de beraamde alge- meene revolutie, een Europeesche cata strophe. Aan het slot van het artikel wordt gezegd, dat Italië's positie als altijd zeer duidelijk is. Italië zal nooit toestaan, dat het bolsje- wistisehe Rusland over de Karpaten in het Do naudal en via den Balkan naar de Middellandsche Zee zal doordringen. Af vlucht dlraet voer Da achta lijn nlat rand, maar hartvormig. —^■^—————1^————JM OVER VREDESVOORWAARDEN WORDT NIET MEER GESPROKEN Men weet, dat H. M. de Koningin en de Koning der Belgen hun aanbod van goede diensten hebben gericht aan de staats hoofden der oorlogvoerende mogendhe den persoonlijk. De antwoorden van En geland en Frankrijk waren dienovereen komstig rechtstreeksche antwoorden van staatshoofd tot staatshoofd. Het Duitsche staatshoofd heeft door middel van zijn minister van buitenland- sche zaken aan onzen gezant en aan den Belgischen ambassadeur te Berlijn laten mededeelen, dat de zaak voor hem na de antwoorden van Engeland en Frankrijk was afgedaan. Velen hebben gemeend, dat hieraan nog een persoonlijk antwoord van den Führer aan de beide souvereinen zou volgen, doch zulks is, naar het „Vad." meldt, niet juist. Het blijft bij de bood schap via den officieelen tusschenper- soon, waarin men kan lezen, dat de Duitsche regeering na de antwoorden van Londen en Parijs het aanbod als af gedaan beschouwt en er derhalve geen verder antwoord op geeft. Men verklaarde, dat alle pogingen, welke Duitschland tot dusver voor den vrede had gedaan, resp. welke het had verricht teneinde nader de oorlogs-, dat wil dus zeggen de vredesvoorwaarden, te formuleeren een slechte ontvangst had den gehad. Zij werden óf beschouwd als een sabotage van den vrede, óf als een bewijs van zwakte. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Bevredigende opbrengst der rijksmiddelen. Minister Steenherghe vei'dedigt zijn be leid. Fokker bouwt vier nieuwe moderne ver keersvliegtuigen voor do K.'L.M. Buitenland. Het Nederlandsch-Belgisch vredes-initia tief in het Engelsche Lagerhuis bespro ken. Engolsch schip tot zinken gebracht. Dë Russische eischen aan Finland. Deze periode, waarin gezocht werd naar een formuleering van de oorlogs of vredesdoeleinden, welke eventueel tot een toenadering zouden Kunnen voeren, be schouwt men in Duitschland thans als geheel afgesloten. Duitschland is thans besloten om den oorlog voort te zetten tot aan de vernie tiging van de Engelsche heerschappij. Wat aangaat de vraag, waarom het tot dusver op het gevechtsterrein tame lijk rustig is gebleven, kan worden ge antwoord, dat Duitschland niet van zins is zich door Engelsche of Fransche pro paganda te laten voorschrijven hoe het dit doel, d.w.z. de beëindiging van den oorlog door de vernietiging van de heerschappij van Engeland, zal bereiken. Het zal zijn besluiten daarin geheel zelf standig nemen. Over de voorwaarden zal worden ge sproken na de algeheele overwinning en niet meer daarvóór. HET MANIFEST VAN HET I.V.V. EN DE SOCIALISTEN. Op vragen van het Tweede-Kamerlid Rost van Tonningen in verband met het door het bureau van het internationaal verbond van vakvereenigingen opgestelde manifest in zake den oorlog tusschen Duitschland en Engeland en Frankrijk, DIRECTE BELASTINGEN, DANK ZIJ INKOMSTENBELASTING ƒ14 MIL LIOEN HOOGER DAN VORIG JAAR. Opbrengst overige middelen bijna elf millioen gulden hooger. Aan het overzicht over den stand der Rijksmiddelen per ultimo October j.l. wordt 'het volgende ontleend: De directe belastingen, waarvoor de 'jaarlijksche raming op f 126.703.000 was gesteld, hebben tot dus ver deze raming reeds belangrijk over schreden, want het zuiver bedrag van de kohieren bedroeg eind October f 129.335.035.31, betgeen op het oogen- blik al een boogere opbrengst van ruim 2.63 millioen beteekent. In vergelijking met het vorig jaar is het tot nu toe be reikte resultaat nog bevredigender te noemen, aangezien het thans ten kohiere gebrachte bedrag dat 'van ultimo Oct. '38 imet ruim 14 millioen overtreft. Het leeuwenaandeel van dezen voor uitgang moet worden geboekt op den post inkomstenbelasting, welke van f 74.992.003.91 is geklommen tot f 88.455.480.60, betgeen een hoogere op brengst beteekent van f 13.462.476.69. Alleen de verdedigingsbelas ting heeft zich niet kunnen handhaven, want We opbrengst biervan bleef f 398.438 beneden die van het vorige jaar, waarbij echter niet uit het oog mag worden ver loren, dat de raming voor dit middel als gevolg van bet gunstige verloop in bet vorige jaar thans met 1.5 millioen was verhoogd. ■De overige middelen hebben over October een prachtig resultaat opge leverd, want bij- een maandelijksche ra ming van f 36.810.416, bedroeg de op brengst in October f 47.006.969, dus f 10.196.553 meer en f 10.866.496 booger dan in October van het vorige jaar. Wat de opbrengst over de eerste tien maanden van het loopende jaar betreft, kan worden geconstateerd, dat we in vergelijking met dezelfde periode van het vorige jaar een vooruitgang kunnen boe ken van ƒ29.524.000 (de opbrengsten zijn reSp. f396.221.130 en f366.697.118), ter wijl de raming met f28.116.964 werd overschreden, waarbij bovendien niet mag worden vergeten, dat de raming voor het geheele loopende jaar 13 millioen hooger was giesteld dan die over 1938. Een opmerkelijken vooruitgang toonen de rechten op 'den invoer, waar voor de maandelijksche raming f 8 mil lioen bedraagt, in October j.l. werd deze raming met f 3.531.676 overschreden en kwam de opbrengst f 1.569.168 boven die van October 1938. En over de eerste tien maanden van het loopende jaar werd in vergelijking met 1938, toen de opbrengst f82.448.526 was, een accrès bereikt van f 16.234.112, waardoor de raming thans met f 18.682.639 is overschreden. Ook de omzetbelasting heeft in belangrijke mate bijgedragen tot bet bo venvermeld gunstig resultaat dezer mid delen, Bij een maandelijksche raming van f 6.833.333 bedroeg de opbrengst over October liefst f 13.118.509 (vorig jaar f 5.594.105), terwijl de raming over de eerste tien maanden met f 7.482.034 werd overschreden, hetgeen in vergelijking met dezelfde periode van het vorige jaar een vooruitgang beteekent van f 13.252.946. Ten aanzien van de andere middelen kan nog worden geconstateerd, dat over 'de eerste tien maanden van dit jaar de raming overschreden: de dividend en tantiemebelasting met f 1.957.430, de accijns op het gedistil leerd met f 1.912.830, de accijns op bier met f 1.035.485, de accijns op sui ker met bijna 3 millioen, en de accijns op tabak met ruim 3 millioen. De rijwielbelasting, waarvoor de jaarlijksche raming is gesteld op f 8.250.000, heeft thans reeds die raming overschreden met f55.272.50.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1