Antwoord van Duitschland op het Koninklijk vredesinitiatief. Dagblad voor de Provincie Zeeland De oorlog ter zee - De controle te Duins - Finland en Rusland. Toespraak van Mussolini. EERSTE BLAD. DONDERDAG 16 NOV. 1939 54e JAARGANG - No. 40 Wijziging Zondagswet en Begrafeniswet. Belangrijkste Nieuws. Maatregelen tegen huuropdrijving. Mondelinge mededeeling door von Ribbentrop uit naam van den Führer aan de vertegenwoordigers van België en Nederland bij de Duitsche Regeering. Onze Regeering zal in contact treden met de Belgische Regeering. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 .ijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advcrtcntlën 30 cent per regel Ingezonden mededcelingeu 60 cent per regel Kleine Advcrtentiëu Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Van de gevechten te land is weinig of niets te vermelden. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Contact tusschen patrouilles, plaatse lijke actie van de artillerie. Van den oorlog ter zee het volgende: Het 794 ton metende Engelsche kust vaartuig Woodtown is na een ontploffing gezonken. Van de uit 13 personen be staande bemanning zijn er negen ver dronken. De Woodtown, een kleine tank boot, zonk binnen een minuut, slechts een rookwolk achterlatende. Het Grieksche stoomschip Georgios is aan de Noordoostkust van Engeland ge zonken. Het schip is in de duisternis in aanvaring gekomen met een gedeeltelijk onder water zittend wrak. De bemanning is opgepikt door een reddingsboot van de Engelsche kustboot, welke twaalf uur lang in zee is geweest om de mannen te redden. TWEE FINSCHE SCHEPEN IN DE OOSTZEE AANGEHOUDEN. Twee Finsche schepen, t.w. de Verna van 1450 ton en de Flora van 2025 ton zfln door de Duitschers in de Oostzee aangehouden en naar Swinemünde op gebracht. De Verna was met een lading cellulose op weg naar Engeland. De Flora had een lading hout aan boord, bestemd voor Nederland. Een Duitsch stoomschip van 909 ton, dat, naar men meent Leander heet, is als prijs een haven van West-Engeland binnen gebracht. Men denkt, dat 't schip de haven van Vigo binnen geloopen was, toen de oorlog uitbrak en dat de beman ning besloten heeft Duitschland te berei ken, toen zij geen levensmiddelen meer kon krijgen. Het 1900 ton groote Litausche stoom schip Nida is bij de Estlandsche kust tot zinken gebracht. In de eerste negen weken van den oor log, heeft de Britsche marine ruim 400.000 ton goederen aangehouden. De Fransche marine heeft tot 10 Nov. aan gehouden 223.297 ton goederen. DE CONTROLE TE DUINS. Naar het Engelsche ministerie voor den economischen oorlog mededeelt heeft de commissie voor de contrabande in de week, eindigende op 11 Nov., 108 nieuwe en 86 van de vorige week aangehouden gevallen onderzocht. In totaal had het onderzoek betrekking op de lading van 32 Britsche, 29 Italiaansche, 27 N e d e r- 1 a n d s c h e, 21 Noorsche, 12 Zweed- SGhe, 12 Grieksche, 11 Belgische, 11 Deensche, 10 Amerikaansche, 6 Japan- sche en 6 Finsche schepen. Twee ladin gen zijn geheel in beslag genomen, 88 ge heel vrijgelaten. In 43 gevallen is een deel van de lading vastgehouden. Op 14 Nov. bevonden zich 94 neutrale schepen in de drie controle-bases van het Vereen. Koninkrijk, 58 dezer schepen wa ren er korter dan een week geweest. Bij de schepen waren 24 Nederland se h e (16 korter dan een week). In de afgeloopen week heeft de Brit sche contrabandecommissie 6500 ton goe deren, waarvan men vermoedde, dat zij voor Duitschland bestemd waren, in be slag genomen. BEPERKTE TELEFOONDIENST TUSSCHEN ENGELAND EN HET CONTINENT. Er is thans een beperkte telefoondienst naar goedvinden van de censuur-autori- teiten, beschikbaar naar België, Frank rijk, Nederland, Italië, Luxem burg en Zwitserland. De gesprekken zul len echter alleen worden toegestaan voor dringende zakelijke aangelegenheden en moeten in het Engelsch of Fransch wor den gevoerd. FINLAND EN RUSLAND. Wat Paasikivi vertelt. Paasikivi, één der onderhandelaars, heeft in een interview verklaard, dat Fin land goed bewapend is, en dat het ook in financieel opzicht een langdurige crisis het hoofd kan bieden. Hij wees er op, dat de handel met Rusland maar 12 pet. van den geheelen Finschen handel be draagt en nam niet aan, dat de Russi sche vloot zou optreden tegen den Fin schen handel. Paasikivi vergeleek de Russisch-Fin- sche situatie met die van Rusland en Turkije en zeide: „De omstandigheden zullen moeten beslissen, welk land het initiatief zal nemen, wanneer dit al ge schieden mocht, voor verdere discussies, of diplomatieke onderhandelingen". Hij verklaarde, dat er acht besprekin gen hadden plaats gevonden. Bij' zeven daarvan was Stalin tegenwoordig, die een levendig aandeel nam aan de discus sies. Weliswaar was op vele punten over eenstemming bereikt, maar beide partij en waren overeengekomen het probleem als een geheel te beschouwen. MUSSOLINI SPREEKT, MAAR ZEGT WEINIG. Nadat gistermiddag de plechtige ope ning had plaats gevonden van het nieu we studiejaar, begaven de studenten zich onder het zingen van fascistische liede ren naar het Venetiaansche plein, waar weldra een groote oploop van menschen ontstond. De menigte improviseerde een vurige betooging tot Mussolini. Toen de Duce ten slotte op het balcon verscheen werd hij ruim 10 minuten lang toegejuicht. Daarna richtte Mussolini het woord tot de studenten en zeide hij „Vrienden en studenten van Rome, ik dank u voor uw geestdriftigen groet. Thans, nu de universiteit haar zalen weer heeft opengesteld, moet gij u in alle rust en orde aan de studie zetten. Doch zooals altijd, volgens de fascistische gewoonte en by wijze van voorzorg, moet gij uw geweer, goed zichtbaar, vlak bij uw boe ken plaatsen. De vrede van het fascisti sche Italië is geen lafhartigen vredehet is een gewapende vrede". RUSLAND EN JAPAN. Moskou bereid, de hangende kwesties met Japan te regelen. De Japansche minister van buitenland- 1 sche zaken, Nomoera, heeft een onder houd gehad met den Sovjet-Russischen ambassadeur Smetanin, waarbij verschil lende kwesties, o.a. die der visscherij, besproken werden. In politieke kringen wordt vernomen, dat Smetanin verklaard heeft, dat Mos- Het stoffelijk overschot van den sergeant J. J. Herst, die bij een ontploffing in het Geldersche om het leven kwam, is Dinsdag op de begraafplaats „Nieuw Eik en Duinen" te Den Haag ter aarde besteld, 'n Laatste saluut aan de groeve Op weg naar het Westelijk front. Engel sche soldaten brengen, op doorreis te Parijs een vroolijken groet'. kou principieel bereid is, de hangende politieke en economische kwesties te re gelen. ROME ZAL GEEN INITIATIEF NEMEN TOT HET VORMEN VAN EENIG BLOC. Berichten uit Boekarest, dat Italië Vrijdag Boedapest en Sofia zou polsen in verband met het bijeenroepen van een zesmogendheden-vredesconferentie, wor den te Rome met nadruk tegenge sproken. Italië volgt met de grootste belang stelling alle vredespogingen in de Bal kanzone, maar zal geen enkel recht- streeksch initiatief nemen tot het vor men van eenig bloc, zelfs niet van een vredes-bloc. Dit initiatief zou door an dere landen verkeerd kunnen worden begrepen, aldus Un. Press. De situatie is op het oogenblik zeker niet rijp voor een Balkanbloc", zeide men in vooraanstaande Italiaansche kringen. Op de vraag of Italië een waarnemer zou zenden naar de Balkan-Ententecon ferentie werd in semi-officieele kringen in ontkennenden zin geantwoord. Ver klaard werd, dat sommige staten de aanwezigheid van een waarnemer van een groote mogendheid, als Italië, op een conferentie van kleinere landen, ver keerd zouden kunnen uitleggen. BETOOGINGEN TE PRAAG. Verscheidene arrestaties. Een menigte van 200 Tsjechische stu denten heeft een demonstratie gehouden nabij het graf van den onbekenden sol daat te Praag. Kreten, zooals „Vrijheid!" werden geuit. De demonstratie begon om elf uur gis termorgen. Duitsche S.S.-troepen en gen darmerie verspreidden tenslotte de be- toogers. De betooging vond haar aanleiding in den dood van een Tsjechischen student, die bij een straatbetooging van 28 Oct. werd gewond. Toen de betoogers bij het parlements gebouw en bij" de Tsjechische hoogeschool aan den Moldau-oever waren aangeko men, arriveerden 20 S.S.-mannen met motorfietsen en auto's. Zij waren geheel bewapend. Zij stegen af bij de brug aan het benedeneinde van het universiteits gebouw en dreven de menigte uiteen. Daarop doorzochten kleine afdeelingen S.S. en Duitsche gendarmerie het uni versiteitsgebouw en arresteerden onge veer 10 studenten, die zij in een Duit sche auto wegbrachten. LEGGEN DE DUITSCHE DUIKBOOTEN THANS MIJNEN? Uit het verlies van een Engelschen torpedojager en het vergaan van het Deensche schip Canada en andere koop vaardijschepen bljj'kt wel duidelijk, dat Duitschland thans een actieve campagne van mijnen leggen voert, aldus de vloot- correspondent van de Daily Telegraph, die hieraan toevoegt: „Het is voor duik- booten niet langer mogelijk, behalve in uitzonderlijke omstandigheden, met suc ces aanvallen te ondernemen op Britsche schepen, met geschut of torpedo's. Een zeker aantal Duitsche duikbooten echter is, naar bekend is, uitgerust voor het leg gen van mijnen en klaarblijkelijk zijn die kortelings in actie geweest. De Duitsche mijnen worden, in strijd met het inter nationale recht, niet automatisch onscha delijk, wanneer zij losslaan. Dit heeft een aantal verliezen aan neutrale schepen veroorzaakt." VOORSTELLEN BINNENKORT BIJ DE TWEEDE KAMER. In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer deelt de Minister van Binnenlandsche Zaken mede, dat de ver traging, welke de verwezenlijking van verschillende voornemens van den minis ter op wetgevend gebied heeft ondergaan in hoofdzaak is te wijten aan de kabi netswisselingen, welke dezen zomer heb ben plaats gevonden. De minister ver trouwt, dat ten aanzien van de wijziging van de Begrafeniswet en de Zondagswet binnenkort de noodige voorstellen bij de Staten-Generaal zullen kunnen worden aanhangig gemaakt. De regeering stelt zich niet op 't stand punt, dat onderwerpen als herziening van de Zondagswet onder de bestaande omstandigheden zullen moeten blijven rusten. Naar haar oordeel eischen vraag stukken als zich te dezen en op het stuk van de Begrafeniswet voordoen, een op lossing. Met grond mag van den wetge ver worden verwacht, dat hij in staat is deze tot stand te brengen. De minister acht ten aanzien van deze onderwerpen oplossingen mogelijk, welke in breeden kring voldoening zullen schenken, zon der dat men vervallen moet in de weinig aanlokkelijke figuur van het zoeken naar den grootsten gemeenen deeler van alle wenschen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Duitschland acht het aanbod van goede diensten afgedaan. Tweede Kamer over begrooting van Economische Zaken. Uitvoer van pootaardappelen weer toe gestaan. Uitvoerverbod van eieren en pluimvee. Buitenland. Weer schepen gezonken. De controle te Duins. Finland en Rusland. Minister Van Boeyen zegt in de gis teravond verschenen M. v. A. inzake de begrooting van Binnenlandsche Zaken, dat van onredelijke huuropdrijving tot dusver niet gebleken is. De Minister zal echter, zoo noodig, te dezer zake tijdig maatregelen voorstellen. De Regeeringspersdienst meldt: Gisteravond omstreeks half zéven heb ben de gezanten van Nederland en België zich op uitnoodiging van Minister von Ribbentrop naar de Wilhelmstrasse begeven, waar de Minister hun namens den Rijkskanselier mededeelde, dat, na de bruuske weigering van 't aanbod van goede diensten van H.H. M.M. de Koningin en de Koning der Belgen door de Britsche en Fransche Regeeringen, ook de Duitsche Regeering het aanbod daarmede als afgedaan beschouwt. Naar aanleiding van het antwoord van den Duitschen Rijkskanselier op de aanbieding van goede diensten door onze Koningin en den Belgischen Koning, verneemt het A. N. P., dat onze Regeering thans de situatie over weegt en zich daarover met de Belgische Regeering in verbinding zal stellen. Naar aanleiding van het Duitsche antwoord doet men opmerken, dat de souvereinen van België en Nederland persoonlijk telegrammen had den gezonden aan de staatshoofden van Frankrijk, Engeland en Duitschland. De staatshoofden van Frankrijk en Engeland antwoordden per soonlijk. Rijkskanselier Hitier liet zijn minister van buitenlandsche zaken een mondeling antwoord geven. De nieuwe Roemeensche gezant te Den Haag heeft Dinsdag ten paleize Noord einde zijn geloofsbrieven aan H. M. de Koningin overhandigd. Links de ge zant, Z.Exc. N. Dienurechts de kamerheer-ceremoniemeester van H. M. de Ko ningin, Ph. J. graaf van Zuylen van Nijevelt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1