MAGGI lielpt de [huisvrouw Nu Zondags auto's weer mogen rijden.. WEK UW LEVER-GAL OP Belgische voldoening over de rede van minister De Geer. Uit de Provincie WEEK-ABONNEMENTEN Geen arrestaties in onze weermacht. ook in deze moeilijke tijd Maggi's Bouillon, Aroma, Soepen en Jus zijn bij Uw winkelier normaal verkrijgbaar. MAGGI8 POULET-SOEP MAGGI8 BLOEMKOOL-SOEP GOES. WALCHEREN. Hooger Onderwijs. SCHOUWEN -DUIVELAND, Ernstig motorongeluk. VERKLARING VAN DEN OPPERBEVELHEBBER. Aangezien in de laatste dagen weder om allerlei geruchten zyn verspreid om trent handelingen van officieren en on derofficieren, welke zelfs tot arrestaties zouden hebben geleid, deelt de opperbe velhebber van land- en zeemacht ons mede, dat deze geruchten van allen grond ontbloot zqn. In verband hiermede wordt een drin gend beroep gedaan op het publiek geen waarde te hechten aan niet-officieele be richten en zich er van te onthouden ge ruchten verder te verspreiden. MOGELIJKHEID TOT ZETELVER PLAATSING VAN NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN. Wetsontwerp bij Tweede Kamer ingediend. Bq de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende bizondere voor zieningen met betrekking tot de in ge- biedsdeelen van het Koninkrijk der Ne derlanden gevestigde naamlooze ven nootschappen. Aan de memorie van toelichting van de Ministers van Justitie en van Kolo niën is het volgende ontleend: In de huidige omstandigheden kan het van groot belang zijn voor naamlooze vennootschappen, haar zetel te verplaat sen van één der gebiedsdeelen van het Koninkrijk naar een ander. Te voorzien is, dat de moeilijkheden, welke thans aan het verkeer in den weg kunnen worden gelegd, het wellicht noodzakelijk zullen maken, eerlang het bestuurscentrum van belangrijke vennootschappen over te brengen naar een plaats, waar de lei ding der zaken beter kan geschieden. De Ministers zijn van meening, dat een wettelijke voorziening, welke tege moet komt aan de bovenbedoelde ver langens, gewenscht moet worden geacht. Niet alleen het belang der betrokken vennootschappen, doch ook het landsbe lang kan door een dergelijke zetelver plaatsing zijn gediend, in verband met een doeltreffende samenwerking op het gebied van de voorbereiding van econo mische en landsverdediging. Van het wetsontwerp zal slechts kun nen worden gebruik gemaakt door die vennootschappen, voor welke de huidige bijzondere omstandigheden zetelverplaat sing wenschelijk maken. EEN VOORRAAD ONGEBAKKEN STEENEN IN DE BAKSTEEN NIJVERHEID VAN 750 MILLIOEN. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft een onderzoek ingesteld naar den voorraad ongebakken steenen in de baksteennijverheid op 1 October 1939. Deze voorraad bedroeg rond 750 mil- lioen stuks (werkelijk aantal). De productie der ondernemingen, wel ke over een kunstmatige drooginrichting beschikken, in aanmerking nemende, kan aangenomen worden, dat in de periode, welke verloopt tusschen 1 Oct. 1939 en het eerste baksel van de nieuwe campag ne (1940/'41) ten hoogste rond 800 mil- lioen straatklinkers en metselsteenen ge bakken kunnen worden. DE VERKOOP VAN KRUIDENIERS WAREN IN ZUIVELZAKEN. En die van zuivelwaren in kruideniers zaken. De centrale besturenbond van zuivel handel-organisaties in Nederland heeft zich onlangs tot den minister van econo mische zaken gewend met een adres, hou dende bezwaren tegen aan het kruide- niersbedrijf verleende uitgebreide ver gunning tot verkoop van een belangrijk aantal zuivelartikelen naast de voor het kruideniersbedrijf speciaal geëigende wa ren. Het bondsbestuur ziet hierin een on rechtmatige bevoordeeling van het krui deniersbedrijf ten opzichte van zuivelza- ken, omdat deze laatsten slechts een zeer beperkt aantal kruidenierswaren bij zui vel mogen verkoopen en de kruideniers op dit gebied vrij scherp concurreeren. DE DUITSCHE GEZANT BRACHT BEZOEK AAN BUITENLANDSCHE ZAKEN „De Maasbode" meldt, dat de Duitsche gezant Maandagmiddag aan het departe ment van Buitenlandsche Zaken een be zoek heeft gebracht, dat verband zou ge houden hebben met het vredesinitiatief. Uit Den Haag wordt gemeld, dat dit onjuist is. Het bezoek werd gebracht aan den secretaris-generaal van het departe ment en betrof aangelegenheden, die ver tegenwoordigers van vreemde mogendhe den geregeld op het departement komen bespreken. VOORLOOPIG GEEN NIEUWE POSTZEGELS. Wel is opdracht tot een ontwerp gegeven Niet slechts in kringen der philatelis- ten is sedert langen tijd de wensch ge opperd, dat men hier te lande nieuwe postzegels zou uitgeven met een beelte nis van de Koningin, welke beter zou ge leken dan de thans gebruikte. Daarby wenschte men tevens een moderner aan zien van de zegels. Eenige jaren geleden is ook bij de be handeling van de P.T.T.-begrooting o.a. in de Eerste Kamer op die wenscheiyk- heid de aandacht gevestigd. Het hoofd bestuur der P.T.T. heeft de mogelijkheid 6 cl p. tablet voor 2-3 borden 8 cL p. tablet voor 2-3 borden Voor H.H. Winkeliers verkrijgbaar bij Firma GEBRs. DUVEKOT GOES daarvan overwogen, doch is nog niet tot een definitief besluit gekomen. Wel zijn reeds proeven genomen en is opdracht verstrekt tot het ontwerpen van een nieuwe zegel. Naar het A1 g. H d b 1. ter bevoegder plaatse vernam, heeft men evenwel nog geen keuze gedaan en is dit voorloopig evenmin te verwachten, daar nog steeds aan die ontwerpen wordt gewerkt. Uit Brussel wordt aan de N. R. Ct. gemeld De meeste Belgische couranten ver heugden zich over de ontspanning, die biykbaar is ingetreden op internationaal gebied. De katholieke „V i n g t i m e Sièc le" is zeer ingenomen met de radiorede van minister-president De Geer. De Bel gen, aldus het Brusselsche blad, zullen niet zonder vrucht kennis hebben geno men van deze toespraak, speciaal van den passus waarin sprake is van de ge vaarlijke rol, die door de buitenlandsche radio en pers wordt gespeeld. De Duit sche perscampagne is gestild; de Fran- sche perscampagne schiet haar doel voorbij door haar eigen overdrijving. De feiten blijven echter voortbestaan. De Duitsche troepenconcentraties op de Ne- derlandsche grens zijn niet verdwenen, hoewel toch sterk verminderd, maar er bestaat aanleiding om te gelooven, dat de episode in den „Nervenkrieg" ge opend by gelegenheid van deze troepen concentraties naar haar einde loopt. Het is geenszins overdreven te bewe ren, dat de tucht van de openbare mee ning in Nederland en België, haar be slistheid, de vredelievende rol van onze souvereinen en de moreele solidariteit van de beschaafde wereld daar eenigs- zins toe hebben bygedragen. Ook de „N a t i o n B e 1 g e" is zeer tevreden over het succes, door de rede van jhr de Geer behaald, en constateert, dat de toestand van België en Neder land als neutrale staten nu weer onge veer dezelfde is als in de eerste dagen van September. De „N a t i o n B e 1 g e" hoopt, dat het Duitsche antwoord op het koninklijke aanbod van goede diensten de deur niet zal sluiten voor besprekingen, die het begin kunnen zijn van onderhande lingen. Hoofdzaak is nu, dat de twee souve reinen, van wie het initiatief van deze verzoeningspoging uitging, in staat blij ven verder als tusschenpersonen op te treden. Dit zou niet meer mogelijk zijn indien de betrekkingen tusschen een der bemiddelaars en een van de in oorlog zijnde mogendheden, gespannen werden. Voor de rest blijft onze gedragslijn on gewijzigd. Ons leger beveiligt al onze grenzen tegen een verrassing. De heer de Geer heeft terecht gezegd, dat zulks de plicht is van ieder neutraal land ten opzichte van hen, die zijn neutraliteit wenschen te eerbiedigen. In dit opzicht heeft niemand ons iets te verwijten, maar niemand kan ook meer van ons verlangen. In het „Laatste Nieuws" wordt onder den titel: Nederland en België in oorlogstyd, o.m. het volgende gezegd Aan de vastberaden houding van de beide landen is het te danken, dat zij niet in den maalstroom werden meegesleept en dat verdere verwikkelingen in West- Europa zijn uitgebleven. Aldus blijven deze landen ook in staat hun bemidde ling te verleenen voor verdere pogingen tot herstel van den vrede. EEN MERKWAARDIG LEGAAT. Dezer dagen overleed in Halsteren mr Milders, die jaren geleden, toen Tholen nog een kantongerecht had, daar kan tonrechter was. In zqn boedel werd door den notaris gevonden een zoogenaamd olografisch (eigenhandig geschreven) testament, waarin al zqn bezittingen, een vrq' groot fortuin (men spreekt van een ton) vor- K.N.A.C. spoort aan tot zuinigheid. Naar aanleiding van het bericht dat het ryverbod voor auto's op Zondag is opgeheven, wordt van de zqde van de K.N.A.C. gewaarschuwd, dat het uit den aard der zaak niet de bedoeling zal zijn nu maar als een „dolleman" van de we gen gebruik te maken. Het parool biyft: zuinigheid met benzine. Het vermoeden is, dat door het besluit veel ongemak zal worden weggenomen: kerkbezoek, be zoek aan militairen weer als tevoren kan geschieden en het familieleven als vroe ger zal worden hersteld. Het bewijs is nu geleverd, dat de ben- zine-situatie met eenige gerustheid on der de oogen kan worden gezien. Onze zegsman sprak de hoop uit, dat invoering der distributie zoo lang moge lijk achterwege zal blijven, de Regee- ringsverklaring houdt in, dat dit zoo zal zijn, indien men zuinigheid betracht. De K.N.A.C. zal met alle kracht aan sporen niet in overvloedig benzinege- bruik te vervallen en met den benzine voorraad zuinig om te springen. In het algemeen 1aldus besloot onze zegsman is het gevallen besluit voor het automobilisme van het grootste be lang en wordt het met voldoening be groet. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal ln uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd, u voelt U beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.76. mend, werden vermaakt aan de R.K. Thoolsche parochie. Het merkwaardige hiervan is, aldus het Dagblad v. Zeel., dat wijlen mr M. niet Roomsch-Katholiek was. In het testament stond onder meer ge- I schreven dat hij (de erflater) in het le- i ven byna niets anders had ontmoet dan grof egoïsme, i De gemeenschap waar de naastenlief de nog het meest bloeide en tot uiting kwam, had hij gevonden in de R.K. kerk en zeer in het bijzonder was hij getroffen geweest door het zelfopofferende werk en de belanglooze toewijding der religi euzen. Het Leger des Heils opent een tijdelijk Militair Tehuis. Het vriendelijk lokaal in het gebouw van het Leger des Heils, dat tijdelijk dienst zal doen als militair tehuis, was gisteravond tjokvol met militairen. Ook de cnmma.ni1a.nt., majoor Enter, de veld prediker Ds Kuiper en wethouder Ver- maire waren aanwezig. De kapitein Beekhuis van 'het Leger des Heils verwelkomde de militaire gas ten hartelijk 'en sprak de hoop uit, dat allen zich hier thuis zou'den gevoelen. Vanaf 's morgen negen uur is het lokaal voor hen geopend. De heer Rejack en zijn vrouw, die de bovenverdieping be wonen, zijn steeds bereid om ben van dienst te zijn. Dit tehuis draagt een tijde lijk karakter, maar het was noodig, dat er spoedig een gelegenheid als deze tot stand kwam. Intus'schen hoopt spr. dat ook de pogingen tot stichting van een an der Chr. militair tehuis slagen zul len. Misschien wordt 'dit tehuis dan over bodig, misschien ook niet. Boeken, kran ten, tijdschriften en spelen zijn in groote boeveelheid geschonken, waarvoor spr. de burgerij 'hartelijk dank zegt. Dit te huis draagt een positief Ohristelijk ka rakter en daarom zijn kaartspel en alco holische dranken hier niet toegelaten. Elke avond zal. met een korte dienst be sloten worden. "Wethouder Vermaire sprak namens het gemeentebestuur (de burgemeester en weth. de Roo waren verhinderd) zijn er kentelijkheid uit aan het 'Leger des Heils en speciaal aan kapitein Beekhuis voor 'de openstelling en inrichting van dit lokaal. Den militairen riep spr. als tijde lijke Goessenaren het welkom toe. De Goesche burgerij zal zeker al het moge lijke doen om hun verblijf bier aange naam te maken. De Zeeuwen zijn gast vrij. Dit tehuis beschouwt spr. als de eerste stap om de militairen na hun diensttijd een home te verschaffen. Spr. hoopt, dat ook de tweede poging in groo- ter formaat slagen moge. Nadat een kopje thee was aangeboden, voerde majoor Enter het woord. Spr. is getroffen door de wijze, waarop de militairen hier zijn ontvangen. Hij heeft daarvoor alle lof. Spr. is dankbaar voor het initiatief van het Leger des Heils en ook voor 'de groote belangstelling van de zijde der militairen. Straks zal van mili taire zijde gezorgd worden voor een can- tine. Ook komt er wellicht een Chr. mili tair tehuis van alle Prot. kerkelijke groe pen. Maar toch hoopt spr. dat er zooveel bezoek zal zijn, dat ook dit tehuis zal blij ven bestaan. Spr. ,rertrouwt, dat het ge drag van de militairen goed zal zijn, zoo wel hier als bij de burgerij. D s Kuiper (veldprediker) bracht ook dank voor de tot stand koming van dit tehuis en wekte 'de militairen op tot voortdurend bezoek. Het mag bier niet voorkomen, wat wel eens gebeurd is, dat de eerste avonden het bezoek druk is, maar dat het al spoedig minder wordt. Wij moeten voor elkaar tot een zegen zijn en ons niet opsluiten. Het is onze roe ping een zoutend zout te zijn. Met dankgebed besloot spr. bet samen zijn. Jong Hervormden. Men meldt ons: Maandag j.l. werd in het Schuttershof een 'vergadering gehou den van de leden der Jong Hervormden Vereenigingen uit bet gewest Zeeland. De belangstelling voor deze vergade ring was zeer groot. Nadat door een der leden van het gewestelijk bestuur een kort openings- en propagandawoord was ge sproken, werd vlot bet programma af gewerkt. Ds van Duyne van Vrouwen polder sprak in de plaats van Ds Odé, die door ziekte verhinderd was, over het onderwerp: „De Jong Hervormden en de Oecumenische beweging". Er is hier, zoo zei spreker, sprake van twee bewegingen n.l. de Jong Hervorm- debeweging' en de Oecumenische bewe ging. Wanneer we deze twee met elkaar ver gelijken, dan treden al dadelijk enkele typische verschillen aan den dag le. De Jong Herv. beweging is een landelijke organisatie, terwijl de Oecu menische beweging (de naam zegt het al) de geheele wereld wil omvatten. 2e. In 'de Jong Hervormden-beweging gaat het om één kerk, de oecumenische beweging tracht een band te leggen tus schen de 5 groote kerkgroepen in de we reld: Roomsch-Katholieken, Oostersch- Orthodoxen, Anglikanen, Lutherschen en Calvinisten. De vier laatsten werkten reeds samen in de laatste groote wereldconferenties, terwijl helaas de eersten zich nog afzij dig houden. 3e. De Oecumenische beweging wordt grootendeels gedragen door de leidende figuren in 'de kerken, die veelal ouderen zijn; iemand heeft berekend dat de ge middelde leeftijd van de deelnemers in Oxford en Edinburg 64l/2 jaar was. Nu moeten wij, Jong Hervormden, onze plaats bepalen t.o.v. de Oecumeni sche beweging. Deze beweging wil sa menwerking tusschen diegenen uit alle kerken, die belijden te gelooven in den eenen Heer, Jezus Christus. In 'dezen grooten cirkel vormen de Jong Hervorm den nu als 't ware 'n kleine cirkel, maar beide hebben ze hetzelfde middelpunt. Door dit samenwerken en samenspreken groeit de waardeering voor de christe nen uit andere kerkgemeenschappen, en wordt tevens de liefde voor de 'eigen kerk vergroot, daar we ons meer bewust gaan worden van den grooten rijkdom, 'die ons door middel van die kerk werd geschonken. Juist in onze dagen van nood en el lende trachten 'velen de stem van de kerk te beluisteren, maar kunnen die dikwijls niet hooren doordat de kerken niet als uit één mond het Evangelie over de wereld laten klinken, maar dikwijls het veel drukker hebben met elkaar be strijden. Christus wil éénheid van degenen, die Hem belijden. Al is bet dan ook dat in Oxford en Edinburg veelal de ouderen aan bet woord waren, toch wil de Oecum. beweging ook de jongeren in dit werk 'betrekken. Dit is gebleken toen in Am sterdam dezen zomer de jongeren uit 71 landen bij elkander waren geroepen. Ouderdom en jeugd hebben elkaar noo dig en zullen ook in deze beweging el kanders medewerking steeds meer gaan zoeken. Daarom wordt ook op de medewerking van de Jong Herv. een beroep gedaan. Het 'Hervormde kerkkoor verleende op dezen avond 'zijn zeer gewaardeerde medewerking. Ook werd door enkele le den van de afdeeling Goes gedeclameerd. Ds v. Düyne beëindigde dezen zeer ge slaagden avond met dankzegging. De le denvergadering van de Jong Hervormden op 17 November a.s. in de consistorie is ook toegankelijk voor militairen, die lust hebben deze bij' te wonen. Zoutelande. Gemeenteraad. Dinsdagmiddag vergaderde de Gemeente raad. Bij vergissing hebben de militairen barakken geplaatst op gemeentegrond. B. en W. onderhandelen thans over een jaarlyksche vergoeding van f 10. Op de Ryksbegrooting voor 1940 is voor de Universiteiten te Leiden, Utrecht en Groningen en de Technische Hooge- school te Delft, in totaal uitgetrokken een bedrag van bqna 10 millioen gulden. Wel heel pover steekt daarby af, het voor de Vrye Universiteit uitgetrokken bedrag, n.l. f 4000 als bydrage voor ge bouwen en f12.900 voor psychische en neurologische onderzoekingen. Anders dan bij het lager onderwijs is hier dus nog zelfs geen begin gemaakt met de financieele gelijkstelling. De vraag kan worden gedaan of dit billijk is en rechtvaardig. De Vrije Universiteit heeft gedurende de bijna 60 jaren van haar bestaan ge toond levensvatbaarheid te bezitten. Een groot aantal studenten in ver schillende faculteiten heeft hier zijn op leiding ontvangen en van de wetenschap pelijke prestaties hier geleverd, wordt al om met lof gewaagd. Zonder vrees voor tegenspraak kan worden gezegd, dat de Vrije Universiteit dient het nationaal belang. Groote offers hebben zich de voor standers van de Vrqe Universiteit ge troost. De rekening voor 1938 geeft aan als ontvangsten aan contributiën f 134.377.31. Aan giften en collecten f 49.451. Toch is het nog niet gelukt een sluitende rekening te krygen. Vernieuw de krachtsinspanning, verhoogde offer vaardigheid is noodzakeiyk. Gezien deze feiten en cijfers zou een bijdrage van het Rqk niet overbodig en in alle opzichten verantwoord zijn. De kans daarop is echter vooralsnog zeer gering. Dit biykt weer opnieuw uit de geschie denis van het amendement-Möller. Door de aanneming van het amende ment-Möller het vorig jaar, om voor de Tilburgsche Handelshoogeschool f 1 sub sidie op de begrooting te brengen was een principieele beslissing gevallen. Daarmee was uitgesproken, dat het bil lijk is, niet alleen aan de Rotterdamsche Hoogeschool die f 47.500 subsidie geniet, maar ook aan andere inrichtingen voor Hooger Onderwys, subsidie toe te ken nen. Op de begrooting voor 1940 is echter deze ééne gulden geschrapt. Wat ook weer een principieele uitspraak betee- kent, maar dan in omgekeerde richting. Best mogelijk dat de Kamer straks weer een andere beslissing neemt. Maar hoe dit ook zijop subsidie van het Rijk voor de V.U. valt niet te rekenen. De begrooting voor 1940 en de reke ning over 1938 van de Streekplancom missie Walcheren werd voor kennisge ving aangenomen. Het aandeel in de kos ten voor 1940 voor deze gemeente be draagt f 44. Op voorstel van B. en W. werd opnieuw een steunregeling voor werkloozen vast gesteld. Gezien de sty'ging van de kosten van levensonderhoud stelden B. en W. voor om een brandstoffenbijslag te geven aan werkloozen en kleine grondgebruikers. Dit voorstel werd z. h. st. aangenomen. De vergoeding over 1938 voor de Ver- eeniging „School met den Bijbel", alhier werd vastgesteld op f 9,50 per leerling, zijnde voor 132 leerlingen f 1254. Inzake het Noordervroon werd beslo ten: a. het reeds aan P. Mesie gegunde gedeelte voor onbepaalden tyd te gunnen onder het voorbehoud vermeld in artikel 41 der Pachtwet; b. aan den Pachtrechter te verzoeken den hoek ten Oosten van den Provincia len weg te mogen verhuren voor uiterlijk 2 jaren; c. aan J. Dommisse te gunnen de hoek onder b. genoemd voor twee jaren tegen een jaarlij'ksche pacht van f 57.50 en het gedeelte, dat onder de gemeente West- kapelle ligt, voor onbepaalden tijd onder het voorbehoud, vermeld in art. 41 der Pachtwet en tegen 'n jaarlijksche pacht prijs van f 21,75, alles onder het beding dat het onkruid behoorlijk worde ge weerd. Voor den huur van den winkel van het slachthuis waren 2 inschrijvingsbiljetten ingekomen. P. Simonse alhier had inge schreven voor een huurprijs van f100 per jaar en P. Koets voor een huurprijs van f 126.per jaar. Besloten werd den winkel aan P. Koets te verhuren voor drie jaren. In de plaats van den heer C. Janse, die aftrad en zich niet her kiesbaar stelde, werd dhr A. Maljaars gekozen tot lid van het Burg. Arinbest. Bruinisse. Dinsdagavond is op den Prov. straatweg nabij Zijpe de 30- jarige cou rantenbezorger W. Sies uit Zierikzee met zqn motorrywiel op twee aldaar loo- pende dames ingereden. Een van de da mes, mej. Th. van Gilst, werd tegen de straat geslingerd en liep een gecompli ceerde beenbreuk op, terwijl de motorrij der door zqn val een ernstige hoofdwon de bekwam. Dr de Koek verleende de eerste hulp. Beiden zijn per ziekenauto naar het ziekenhuis te Noordgouwe ver voerd. De andere dame kwam met den schrik vry. In alle plaatsen waar agen ten van „De Zeeuw" geves tigd zijn worden ook week abonnementen aangenomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2