mil Meisje Het heengaan van de Finnen. Dagblad voor de Provincie Zeeland [kerskneebt ïnstmeisje jsje Nog steeds de zaak Oss. EERSTE BLAD. rskneGbt Belangrijkste Nieuws. T.FABERY DE JONGE Binnenland. WOENSDAG 15 NOV. 1939 54e JAARGANG - No. 39 loudster loudster. Activiteit van patrouilles aan het Westfront. Vreemde vliegtuigen in België. - De oorlog ter zee. - Vandaag het Duitsche antwoord? Vandaag het antwoord van Duitschland? Blokkade en contröle ter zee. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 2438 .ijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advcrtentlön 30 cent per regel Ingezonden mededeeilngen 00 cent per regel Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting id- tref &&2-O0I tRTENSE, Voor- bstad 16, Goes. bij twee bejaar- lémschestraat 24, lodkop, Veere. IN, Klein-Valke- Schoolstraat IS. VAN WEL— id A 50, Kioe-» ellicht tijdelijk s.W. wind, be- oewolkt, waar- ivankelijk wei- beratuur, later lag 3 u 3 u.: 770. sers: DE RUSSEN ONTSTEMD OVER HET VERTREK DER FINNEN. Het vertrek van de Finsche delegatie wordt door de Russische pers nauwelijks vermeld. Noch de „Pravda", noch de „Iswestia" geven eenig bericht daaromtrent. De „Roode Ster", het orgaan van het leger, echter beschuldigt Engeland en Frankrijk ervan, druk uit te oefenen op Finland en Scandinavië, waardoor de Sovjet-Finsche onderhandelingen onder broken zouden zijn. Het feit dat Engeland, en ook Frank rijk het aanbod van België enNeder- 1 a n d inzake bemiddeling van de hand gewezen hebben, heeft slechts ten doel, om den oorlog te rekken en de Scandina vische landen daarbij te betrekken, aldus het blad. De Zweedsche pers constateert, dat de eischen van de Sovjets aan Finland steeds zwaarder worden. De Russen eischen niet alleen de marinebasis Han- goe, maar ook de nieuwe punten op de landengte, alsmede het eiland Bijderkoe, zonder nog te spreken van het schier eiland van het Noorden. „Democraten", het orgaan der regee- ringspartij, zegt, dat de Russische pers in haar anti-Finsche artikelen getrouw de uitdrukkingen overneemt van de Duitsche pers tegen Benes en Schusch- nigg. De Moskousche radio laat op drei genden toon haar grieven tegen Helsinki hooren. De correspondent van „Aftonbladet" te Helsinki meldt, dat boven het aan het district Leningrad grenzende deel van Finsch-Karelië voortdurend Russische vliegtuigen vliegen. Verder wordt gemeld, dat de roode vloot plannen heeft voor oefeningen in de Finsche Golf. Volgens den correspondent gelooft men te Moskou, dat een spanning van zes maanden, die gepaard gaat met den financieelen last der verdedigingsmaat regelen, de Finnen meer toegankelijk zal maken voor de Russische eischen. Finland is thans bereid op een lang- durigen „zenuwenoorlog". Een vijfde deel van de Finsche bevolking, die drie mil- lioen zielen telt, is onder de wapenen. Stalin hoopt, dat de druk op de finan ciën het economische leven van Finland, dat reeds te lijden heeft tengevolge van de inkrimping van den buitenlandschen handel, zal ontwrichten. Finland laat zich overigens niet af schrikken. De Finsche bladen bereiden het volk er op voor, dat het zich beper kingen en offers zal moeten opleggen, die echter met opgewektheid gedragen zullen worden. Sedert het begin van de crisis is aan vrijwillige bijdragen voor de defensie en de steunorganisaties een bedrag van 73 millioen mark ontvangen. De giften zijn gestort door alle lagen van de bevolking. INCIDENTEN AAN DE FINSCH-RUSSISCHE GRENS. In officieele kringen verklaart men, aldus U. P., dat gisteren zoowel te land als in de lucht incidenten zijn voorgeval len doch men weigerde een officieele ver klaring daarover af te leggen. Deze inci denten zijn, zoo werd verklaard, gelijk aan die, welke in de laatste weken meer malen zijn voorgevallen, toen de Russen trachtten druk uit te oefenen op den loop der Finsch-Russische onderhandelingen. Volgens een nog niet bevestigd ge rucht hebben de Finnen een Russisch vliegtuig aan de Oostelijke grens van „Niemandsland" neergeschoten. De Russische infanterie zou verder het moreel der Finsche troepen op de proef hebben gesteld door met gevelde bajonet tegen de prikkeldraadversper ringen te chargeeren en in de lucht te schieten. VREEMDE VLIEGERS IN BELGIE GEDAALD. Gisterenmiddag hebben verscheidene Engelsche militaire vliegtuigen over de Westkust v. België gevlogen. Een toestel daalde op het strand te de Panne, een tweede te Coxyde. Een derde machine zou, naar men gelooft, op Belgisch ge bied bij de Fransche grens geland zijn. De bestuurders der beide eerste toe stellen zijn zeer jonge menschen. Zij ver klaarden zich boven Fransch gebied ge waand te hebben. Een bericht van een buitenlandsch agentschap zinspeelt op het vliegen van Duitsche toestellen boven België en voegt daaraan toe, dat België op deze schen dingen zijner neutraliteit niet gereageerd zou hebben. Een rechtzetting is daarom noodig. Het is juist, dat Duitsche toestellen den laatsten tijd vrij vaak over België hebben gevlogen, wanneer zij trachtten Frankrijk te bereiken, of wanneer zij na een vlucht naar Frankrijk wilden te- rugkeeren naar Duitschland. Telkens zijn de Belgische luchtmacht en het afweergeschut in actie gekomen. Herhaaldelijk werden Duitsche toestel len daardoor gedwongen rechtsomkeert te maken. Voor het overige zijn steeds, wanneer Fransche of Engelsche toestellen boven Belgisch gebied vlogen, dezelfde maatre gelen genomen. Naar het Engelsche ministerie van voorlichting mededeelt, verneemt men in welingelichte Belgische kringen, dat er geen Duitsche vliegtuigen over België ge vlogen hebben of de Belgische neutrali teit op andere wijze hebben geschonden, sinds de Belgische regeering op 3 Nov. te Berlijn geprotesteerd heeft. NIET DIRECT NEGATIEF, MAAR Uit vertrouwbare bronnen vernam U. P., dat het antwoord aan België en Ne derland, betreffende de goede diensten, welke de souvereinen van deze staten hebben aangeboden, waarschijnlijk van daag te 's-Gravenhage zal worden over handigd. „Het antwoord zal niet direct negatief zijn, maar er zal in worden geconstateerd dat de Fransche en Britsche houding, zooals die blijkt uit de redevoeringen van Halifax en Churchill reeds bij voorbaat de mogelijkheid van bespreking uitsluit" Betrouwbare bronnen voegen daaraan toe, dat de Britsch-Fransche voorwaar den, dat Polen, Oostenrijk en Tsjecho Slowakije hersteld moeten worden, ab surd zijn. Wij zouden dergelijke voor waarden nooit kunnen hespreken, zegt men te Berlijn. Na de redevoeringen van Halifax en Churchill zien wij geen mogelijkheid van besprekingen met Engeland en Frankrijk op de basis van het Belgisch-Nederland- sche aanbod". GROOTE ACTIVITEIT VAN PATROUILLES. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Groote activiteit van de patrouilles, vooral ten Oosten van de Saar. LONDEN CONSTATEERT „LEKKEN". In deskundige kringen spreekt men thans de meening uit, dat, indien al de Duitsche bedreiging met de continentale blokkade van Engeland bij woorden ge bleven is, de Britsche contrabande-con trole tegen Duitschland gericht toch ook geenszins volmaakt is. Men wijst er op, dat de Engelschen er in geslaagd mogen zijn, de Duitsche scheepvaart onmogelijk te maken, doch dat anderzijds nog tal van „lekken" be staan, die het Duitschland mogelijk maken handel te drijven. Als de belangrijkste lekken noemt men Italië, Nederland, Scandinavië en België, en, aan de andere zijde, als een zeer be langrijken factor: Rusland. Men acht het een groot bezwaar, dat het Russische graan, de petroleum en het mangaanerts, en verder het graan, de mineralen en het vee van den Balkan en het ijzererts van Zweden ongehinderd Duitschland kunnen binnenkomen. Er gaan geruchten, dat de Duitsche handelsmissie, die in Stockholm verblijft krachtigen druk heeft pogen uit te oefe nen op de regeering daar, om den Zweed- schen uitvoer naar Duitschland te ver- grooten. Niet alleen Rusland zelf is een bron voor de Duitsche economie, doch ook de trans-Siberische spoorlijn wordt een be langrijke toevoersweg. In diplomatieke kringen verneemt men, dat Duitschland bezig is, spoorwegwagons te bouwen met verstelbare wielstellen, waardoor de wa gons zoowel op 't breede spoor van Rus land als op het smallere spoor van de j andere landen kunnen rijden. UITBREIDING CONTRABANDE CONTROLE. Lord Finlay, de voorzitter van de Britsche contrabande-commissie, heeft gisteravond in een persconferentie op twee punten gewezen, t.w,: 1i. Engeland' is voornemens, volledig zijn recht van oorlogvoerende uit te oefenen om te controleeren, of zich aan boord van schepen contrabande bevindt; 2. Engeland is echter tevens voor- nemensy dit recht uit te oefenen met zoo weinigi mogelijk ongemak voor de neu trale landen. 'Hij! gaf toe, dat er vertragingen zijn ontstaan hij' de contrabande-controle, maar krachtige pogingen worden in het werk gesteld om de kwestie onder de knie te krijgen. De omvang van de schepen maakt het onmogelijk, vertragingen uit te sluiten, maar zij siju reeds aanzienlijk vermin derd en zullen blijven verminderen. In vele gevallen is het passeeren der schepen langs de contrabande-controle vergemakkelijkt, doordat de vaartuigen hun papieren vooruit op sturen. Met tal rijke scheepvaartlijnen is ook overeenge komen, dat, indien haar schepen verlof zouden krijgen terstond door te varen, deelen van de lading, waarover eenige twijfel kan bestaan, in afwachting van een beslissing zullen worden opgeslagen op de kade. Finlay wees er met nadruk op, dat geen lading veroordeeld kon worden zonder uitspraak van- het prijzenbof, waartegen beroep mogelijk is. Het blad „Deutscher Dienst" houdt zich bezig met den eisch van het Engel sche financieele blad „Financial News", de Engelsche blokkade ook uit te breiden tot de Duitsche exporten op neutrale schepen. De goederen, welke uit Duitschland naar neutrale landen geëxporteerd wor den, zijn echter met het verlaten van het Duitsche rijksgebied reeds in het bezit van den neutralen kooper overgegaan en worden door dezen uit neutrale landen op neutrale schepen naar neutrale plaats van bestemming verzonden. Een verwezenlijking van den in de „Financial News" gestelden eisch treft dus uitsluitend en in de eerste plaats de neutrale landen. BRITSCHE TREILER GETORPEDEERD D'e treiler „Gresswell" is door een Duitsche duikboot aan de kust van Noord Schotland tot zinken gebracht. Zes leden van de bemanning worden vermist. De overige zeven zijn door den treiler „Phyllisia" opgepikt. Later werd vernomen, dat de „Cresis- well" zonder waarschuwing tot zinken is gebracht. Tien van de uit dertien koppen bestaande bemanning wisten op een vlot te komen, maar drie vielen er af door uitputting; drie andere leden der beman ning verdronken eveneens. Twee uur la ter werden de overlevenden opgepikt door de duikboot. Zij bleven hier zeven uur aan boord en werden toen overgegeven aan den treiler „Phyllisia". Toen de schipper van den treiler de duikboot ver liet, izeide de duikbootkapitein: „Vertel aan mijnheer Churchil, dat Duitsche duikbootmannen geen hartelooze moorde naars zijn, zooals men je wil doen 'ge- loeven." Een lid der bemanning zeide „Wij wisten pas dat de duikboot bij' ons was, toen de kogels om ons been vlogen. Wij hadden geen tijd een sloep uit te zetten. De onderzeeër vuurde op zijn minst twin tig schoten op 'den treiler af." ONTPLOFFING OP EEN BRITSCH VRACHTSCHIP. Ook Noorsch schip gietorpedeerd. Naar wordt mededeeld zijn ten ge volge van een ontploffing aan boord van het Britsche vrachtschip „Matra" gister avond twee man gedood en 22 gewond. De „Matra" bevond zich op de Noord zee. De kapitein, de loods, tien officieren en veertig Laskaren werden opgepikt door e'en reddingsboot, die zich tot drie keer toe naar het schip begaf. Andere leden van de bemanning werden opgepikt door een tankschip, nadat zij' verscheidene uren op zee hadden rondgeroeid. De „Matra" is gezonken. Drie en twintig leden van de beman ning van de Noorsche tankboot „Arne Kjode" zijn voorts in een Noordelijke Britsche haven door een treiler aan land gezet. De mannen bevonden zich in een open boot en verklaarden dat zij reeds dertig uur op zee rondgedreven hadden. De treiler zocht nog vijf uur naar een tweede boot, waarin naar verluidt ziclh nog zeventien leden van de bemanning bevonden. De overlevenden van de Noorsche boot DE TWEEDE KAMER INFORMEERT NAAR DE VOORNEMENS VAN DEN MINISTER. Veraoheidene leden meenen dat hervatting van het onderzoek noodig ia. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Justitie, informeerden verscheidene leden naar de voornemens van den Minister met betrekking tot de afwikkeling van de zaak Oss. Eenige leden waren nog steeds van oordeel, dat rechtsherstel dient plaats te hebben op de wijze, zooals de N. S. B. dat altyd heeft geëischt. Verscheidene andere leden, die zich uit drukkelijk van dit standpunt losmaakten, gaven niettemin als hun oordeel te ken nen, dat het ook na het Kamervotum dat tot op zekere hoogte aan de maré chaussee voldoening schonk niet mo gelijk zal zijn deze zaak eenvoudig te la ten rusten. In het bijzonder ten aanzien van den procureur-generaal te Den Bosch zijn h.i. zóó bezwarende omstandigheden gebleken dat in ieder geval dient te worden nage gaan of er te zijnen opzichte nadere maatregelen moeten worden genomen. Ook meenden deze leden, dat hervat ting van het onderzoek in verschillende zaken noodig is. Van andere zijde werd tegen deze be schouwingen aangevoerd, dat mag wor den betwijfeld, of het nationale belang er mee gediend zou worden, wanneer de zaak-Oss, die tot heftig debat aanleiding pleegt te geven, opnieuw in het centrum der belangstelling werd geplaatst. Bovendien waren deze leden van mee ning, dat de leden van het korps der Kon. Marechaussee, die bij deze zaak be trokken waren, reeds voldoening hebben ontvangen in de door de Kamer aanvaar de conclusie van de meerderheid der commissie, waarin wordt uitgesproken, dat de feiten en omstandigheden, welke den Minister van Justitie hebben geleid tot het nemen van den maatregel van 1 April 1938, dien maatregel niet recht vaardigden. Wat den procureur-generaal betreft, merkten deze leden op, dat de Kamer h.i. haar waardigheid niet versterkt, indien zij over het hoofd van den Minister heen, scherpe critiek oefent op de handelingen van dezen ambtenaar, die zich niet in het openbaar kan verdedigen, terwijl de Kamer niet beschikt over de kennis van alle feiten en omstandigheden, welke voor een juiste beoordeeling van zijn op treden noodig is. Wèl zouden deze leden er prijs op stel len van den Minister te vernemen, tot welke conclusie deze, na kennisneming van het te zijner beschikking staande materiaal, ten opzichte van het beleid van den procureur-generaal gekomen is. vertelden, dat bet schip zonder waar schuwing was getorpédeerd. DE DUITSCHE AANVAL OP DE SHETLAND-EILANDEN. De vier 'Duitsche vliegtuigen, welke Maandag een aanval hébben ondernomen op de Sihetland-eilanden, hebben minstens twaalf zware bommen laten vallen, welke naar schatting 250 kilogram per stuk wegen. D'e bommen, welke op bet land terecht kwamen waren ongeveer 400 meter van' met kinderen bezette scholen af. 'Groote hoeveelheden aarde en steenen werden wel dertig meter om hoog geslingerd. D'e Duitsche vliegtuigen vlogen laag als gevolg van den zwaren regen en het slechte zicht. Zij' waren slechts korten tijd zichtbaar, doch werden met hevig luchtdoelgeschut aangevallen. De Duitsche pers wijst er op, dat on danks de aankondiging van 'Churchil, als zou den Duitschen vliegers het weder te slecht zijn, een vlucht is' ondernomen naar de Shetland-eilanden. De aanvals- vluc'ht is volgens het programma uitge voerd, zegt de „Berliner Lokal-Anzeiger" en „onze vliegtuigen zijn alle behouden teruggekeerd. Churchill moet dus voor taan wat voorzichtiger met zijn voorspel lingen zijn." GESCHUTVUUR TE BERLIJN GEHOORD. Gistermiddag was in het Berlij'nsche Westen gedurende vijftien minuten dui delijk geschutvuur te hooren, dat om 4.15 begon. Het eerst was het op zeer verren af stand waarneembaar, totdat het naderbij kwam. Om 4.30 scheen het vrij dicht bij de stad. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De Tweede Kamer over de begrooting van Economische Zaken en Landbouw crisisfonds. De begrooting van Justitie. Weer een geval van uniformen-smokkel? Buitenland. Het vertrek van de Finnen uit Rusland. Vreemde vliegtuigen in België. De oorlog ter zee. „Lekken" in de blok- RANTSOENEERING VAN KLEEDING IN DUITSCHLAND. D'e correspondenten der Zwitsersche bladen te Berlijn verschaffen bijzonder heden over de rantsoeneering van klee ding in Duitschland, waartoe met ingang van heden „Reichskleiderkarten" zullen worden ingevoerd. Bevoegde Duitsche kringen hopen het volgend jaar eenige verlichting in de be perkende maatregelen inzake de aan schaffing van kleederen te kunnen bren gen. Zij gronden hun optimisme op het feit, dat de verovering van Polen en van de uitgestrekte wouden aldaar bet de Duitsche kunstwolindustrie mogelijk zal maken haar productie te verhoogen. Volgens de „Neue Buercher Zeitung" zijn de kleedingkaarten persoonlijk, hetgeen ruil of verkoop uitsluit, teneinde te vermijden, dat personen, die het beter kunnen betalen, 'zich meer aanschaffen ■dan anderen. De aankoop van luxe-kleeding, als rok en smoking, is voortaan niet meer mo gelijk. 'Op de kaarten staat de opmerking „Koop alleen, wat ge noodig hebt. Met deze kaart moet ge toe tot 31 December 1940". De correspondent voegt hieraan toe, dat deze strenge rantsoeneering tot den ondergang moet leiden van talrijke tex tielondernemingen en een groot nadeel is, in het bijzonder voor de modezaken. JUWELIER - HORLOGER LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES PETROLEUMBRAND IN VENEZUELA Eenige honderden dooden. Uit Caracas wordt gemeld: Ten gevolge van een brand op de pe- troleumvelden te Lagunilla aan het Ma- racaibo-meer in Venezuela, zijn eenige honderden personen gedood en worden zeer velen vermist. Reeds staat van 300 tot 500 personen vast, dat zij zijn omge komen. 2000 huizen werden door het vuur vernield. 200 personen verloren het leven, door dat een lichter op het meer omsloeg. Ooggetuigen vertelden hoe vele slacht offers, die opgesloten zaten in houten huizen, die gedeeltelijk over het water water gebouwd, genoodzaakt waren in het meer, dat gewoonlijk met een dikke laag petroleum is bedekt, _te springen. Deze petroleum had eveneens vlam ge vat. Aangenomen wordt, dat onder de slachtoffers geen buitenlanders zijn. Door het verbranden van een brug was het niet mogelijk het dorp op de gewone wijze te verlaten, zoodat, volgens Un. Press, 2000 personen aan de vlammen waren overgeleverd. DUURTEBIJSLAG VOOR ARBEIDERS IN DE TEXTIELINDUSTRIE. De fabrikantenvereeniging te En schede, de Almelosche fabrikanten- vereen., de Twentsch-Geldersche fabri kantenvereeniging en de bond van tex tielondernemingen in en buiten Twente, hebben aan de besturen der drie samen werkende textielarbeidersbonden bericht dat ingaande deze week een duurtebij- slag van f 1 per week zal worden toege kend aan de kostwinners. Voor de arbei ders boven achttien jaar zal deze bijslag vijftig cent bedragen en voor de jeug dige arbeiders 25 cent per week. Bij gewijzigde omstandigheden zullen deze bijslagen onmiddellijk kunnen wor den ingetrokken. Op het verzoek tot het instellen van een wachtgeldregeling werd afwijzend beschikt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1