De indruk van de rede van Minister De Geer. Aanbod van „goede diensten". De n/euwe 7heekafender een... Uit de Provincie MIDDELBURG. Na drie eeuwen bestuurswerkzaam- Een gunstige weerklank in het buitenland. Een officieuze Duitsche verklaring. VLISSINGEN. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. NOORD-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. persbericht over een arrestatie van de zen aard op alle oversten van het Neder- landsche leger is gelegd? PREMIEBETALING VOOR MILITAIREN. Niet voor Vr|Jw. Landstormoorpa. Volgens art. 223 der Invaliditeitswet wordt over den t\jd, door een verplicht verzekerde krachtens de wet in werkeljj- ken dienst doorgebracht, mits hy aan bepaalde voorwaarden voldoet, de pre mie door het Ryk betaald. De Centrale Raad van Beroep nu heeft by uitspraak van 9 November j.l. in hooger beroep be slist, dat genoemde wetsbepaling niet van toepassing is ten aanzien van den vrijwilliger by het vrijwillig landstorm korps, die als zoodanig in werkelyken militairen dienst is. Volgens den Centralen Raad hebben de woorden „krachtens de wet", voorko mende in art. 223 der Invaliditeitswet, de beteekenis van „krachtens een wette lijke verplichting" en zyn deze woorden niet zoodanig op te vatten, dat onder de in art. 223 bedoelde personen ook be grepen worden degenen, die door een wettelijke bepaling, n.l. de Dienstplicht beschikking van den minister van De fensie, met gewoon-dienstplichtigen zyn gelijkgesteld. Voor laatstgenoemde categorie mili tairen behoeft derhalve geen militair premie-certificaat te worden opgemaakt. DE VOEDINGSKOSTEN VOOR VERLOFGANGERS. Binnenkort een regeling voor kostwinners en niet-kostwinners. Op vragen van het Tweede Kamerlid Van Sleen betreffende vergoeding van voedingskosten voor gemobiliseerde niet- kostwinners tijdens verlofdagen, heeft de minister van defensie als volgt geant woord: Volgens de bestaande regeling wordt bij verlof geen vergoeding wegens ge mis van levensmiddelen toegekend. Echter is reeds geruimen tjjd een rege ling in overweging, waarbij zoowel aan kostwinners als aan niet-kostwinners ge durende de gewone verlofdagen een der gelijke vergoeding wordt toegekend. Be doelde regeling zal binnenkort worden vastgesteld en bekend gemaakt. In af wachting daarvan is afgezien van het aanvankelijk voornemen om by het be palen van de kostwinnersvergoeding re kening te houden met de kosten van voe ding gedurende de verlofdagen. HET CONCOURS VAN DEN BOND VAN HARMONIE- EN FANFARE- VEREENIGINGEN IN ZEELAND. Volgend Jaar wellicht te Middelburg7 De Middelburgsche muziekvereenigin- gen „Crescendo" en „Oefening na den Arbeid" hebben zich met een schrijven tot by den Bond van Harmonie- en Fan- farevereenigingen in Zeeland aangeslo ten muziekvereenigingen gericht, waarin zy mededeelen dat zy alsnog een verzoek tot het Bondsbestuur hebben gericht om het concours op den tweeden Pinkster dag van 1940 teMiddelburgte doen plaats vinden. Het plan hiertoe was reeds eerder be sproken, doch door verschillende omstan digheden waren beide vereenigingen te laat om het op de agenda voor de a.s. algemeene vergadering van den Bond ge plaatst te krygen. De aanleiding voor deze aanvraag vormt het 125-jarig be staan van het Middelburgsch Muziek korps, welk jubileum de beide zusterver- eenigingen in 1940 met het organiseeren van dit concours hopen te vieren. De aanvragende vereenigingen wyzen er in hun schrijven op, dat het Middel burgsch Muziekkorps als oudste Zeeuw- sche muziekkorps in Zeeland recht heeft op de sympathie barer Zeeuwsche zuster- vereenigingen, ook al is het geen lid van den Bond, hetgeen trouwens op grond van het Bondsreglement ook niet moge lijk is. Zy zouden het op hoogen prijs stellen, indien de aanvraag door de aan gesloten vereenigingen in gunstige over weging genomen werd. Zooals wij' reeds berichtten, heeft het Bondsbestuur voorgesteld het concours het volgend jaar te Goes te houden, dit in verband met het feit, dat van de zyde der aangesloten vereenigingen geen en kele aanvraag was binnen gekomen. Ook de arbeidersmuziekvereeniging „Excelsior" besloot in haar gisteravond gehouden vergadering medewerking aan de plannen der beide zustervereenigingen te verleenen, zoodat het concours dan eventueel door de drie aangesloten Mid delburgsche vereenigingen georganiseerd zal worden. Het is de bedoeling der aanvragende vereenigingen om het concours geheel voor eigen rekening te houden, dus bui ten bezwaar der Bondsfinanciën. A. R. Klesvereeniging. Maandagavond vergaderde de A.R. Kiesvereeniging. Na verwelkoming door den voorz., Dr K. Huizenga, sprak het Tweeede Kamer lid dhr H. M e y e r 1 n k over: De groei van het'Indische Gemeenebest. Spr. begint met een typeering van den West-Europeeschen mensch, waarin twee elementen naar voren dringen, n.l. de expansiedrang en de activiteit. Het werken en slagen der Oost-Indi sche Compagnie in handel en bestuur is voornamelyk aan deze trekken toe te schryven. De radiorede, welke de minister-presi dent, jhr de Geer, gistermiddag heeft gehouden tot de landgenooten in Neder land en overzeesche gewesten, heeft in het buitenland een gunstigen weer klank gevonden. Zoo seint United Press uit B e r 1 y n, dat de rede in Duitsche politieke kringen hartelyk welkom is geheeten. „Wy zyn natuurlyk verheugd, dat een bevoegd persoon de leugens over Duit sche agressieve bedoelingen tegenover Nederland aan de kaak heeft gesteld", zoo zeide men den correspondent van U. P. In een verklaring, die werd verstrekt aan de buitenlandsche pers wordt nog maals herhaald: „Duitschland zal de neutraliteit van Nederland en België eerbiedigen zoolang Engeland en Frank rijk zulks zullen doen en zoolang Neder land en België toonen, dat zy een strikte neutraliteit vermogen te bewaren. In welingelichte kringen te L o n d e n, aldus de diplomatieke redacteur van Reuter, juicht men het vertrouwen dat uit de radiotoespraak van jhr De Geer sprak, toe. Men heeft slechts bewondering voor de kalmte, die het Nederlandsche volk ge toond heeft en waarmede het zich op alle gebeurlijkheden heeft voorbereid. Uit Rome werd gemeld Wat de toestand van Nederland aan gaat, deze wordt hier in het algemeen thans veel minder zorgwekkend geacht, dan Zaterdag of Vrijdag het geval was. Virginio Gayda, die voor het eerst eenigen commentaar wydt aan de vele berichten uit alle hoofdsteden van Euro pa over ons land handelend, schrijft als volgt: „De groote en alarmeerende proefbal lon, vol met licht, handelend over een a.s. Duitsche invasie in Nederland, is dus alweer zonder eenige explosie leeg- geloopen. Nederland wordt niet be dreigd. Nederland is evenmin onder wa ter gezet en in een moeras veranderd door de verdedigende, maar ook vernieti gende wateren zooals 48 uur lang met luide kreten en veelzeggende gelijkvor migheid de zoo goed ingelichte pers van Londen en Parijs aan de wereld kond deed. Duitschland heeft er geen oogenblik aan gedacht Nederland te overvallen. Wat blijft er dus van al die luidruchtige fabels over? Niets dan alarmstemming, die de democratische pers onder zyn le zers heeft gesticht. Niets dan de beves tiging van zeer zonderlinge methoden om de Europeesche conflicten te behan delen. Van semi-officieele zijde wordt uit Berlyn nog gemeld: Een der voornaamste onderwerpen van de internationale pers van de laat ste dagen was het z.g. Duitsche voorne men om Nederland en België binnen te rukken. Van Duitsche zijde bestond, naar men in Berlijnsche politieke kringen ver klaart, geen aanleiding ten aanzien van deze procedure in de Engelsche en Fran- sche en in een deel van de neutrale pers stelling te nemen, want de Duitsche houding tegenover de neutrale staten is ondubbelzinnig vastgelegd en bekend. Naar men weet, zal Duitschland, vol gens zijn duidelijke verklaringen, de neu traliteit van Nederland en België zoo lang eerbiedigen, als Engeland en Frankrijk deze neutraliteit respecteeren en als Nederland en België zich zelf in staat toonen hun neutraliteit te handha ven. Wanneer niettemin uitgebreide krin gen in Nederland en België in een ongewone opwinding geraakten met daarop volgende zeer nadeelige ver schijnselen voor het binnenlandsche le ven van deze staten, en ook in andere landen ernstige bezorgdheid ontstond, dan zijn deze staten het slachtoffer ge worden van het on-scrupuleuse propa- ganda-werk, in de eerste plaats van Reu ter en Havas, die in een toegenomen on rust van Europa een van hun oorlogs doeleinden zien. Het pauselijke orgaan de „Os- servatore Romano", de moeilykheden van Nederland en België besprekende, geeft met krachtige woorden te kennen, dat het hier twee landen betreft, die in Europa een zeer groote rol spelen en die men zeker zonder meer onder den voet zou kunnen loopen. Indien éen der strijdende partijen zou willen probeeren de Maginot- of de Sieg- friedlinie om te trekken door het schen den der neutraliteit van de beide kleine landen van Noord-West-Europa, zou wel dra blijken, dat het gevoel van onafhan kelijkheid, van eer en van souvereiniteit bestand zou zijn tegen de allerlaatste snufjes van ingenieurskunst en de on verschrokken harten, die hun goed recht zouden verdedigen, niet minder sterk zouden zyn dan gewapend beton. toezending. Verschijning begin December, maar beste) nog heden om later teleurstelling te voorkomen. THEE-PROPAGANDABURJEAU, Afd. 93 HEERENGR- IS2, AMSTERDAM-C irt«i inin r heid, kan niet gezegd worden dat er een diepgaande beïnvloeding van de Wester- sche cultuur merkbaar was geworden. De in zichzelf gezonken Indische géést bleef onaandoenlijk en zag in den Hol lander niet anders dan de koopman. Dit is in het begin van deze eeuw anders ge worden. Twee dingen hebben daaraan meegewerkt. De ontwikkeling der tech niek en het onderwijs. Als derde stoot moet genoemd worden de internationale verwikkelingen, die leidden tot zeifont- waking en de verbreiding van de leuzen van zelfbeschikkingsrecht, Azië voor de Aziaten. Men verdraagt de politieke overheersching niet meer voor economi sche doeleinden. Het Oosten vraagt: Wat verlangt ge van ons? In de ontmoeting van het Westen met het Oosten neemt ons Indië wel een voorname plaats in. Nergens ter wereld is er zoo'n nauwe aanraking van den Oosterling met den Westerling als in Ned.-Indië. Dat leidt vanzelf tot span ningen. Spr. geeft een duidelijk overzicht van de politieke ontwikkeling in Ned.-Indië, en de tegenwoordige politieke schakee ringen. Opmerkelijk is de reactie in bijna alle partyen op Japan's actie tegen China. In een duidelijke schets heeft spr. daarna een overzicht gegeven van de economische ontwikkeling van Indië. Na 1870 is Indië de beleggingskolonie van Nederland geworden en het Nederland sche iniatief heeft zich hier op zijn best vertoond. Groote kapitalen zijn in Indië verdiend. Daartegenover staat evenwel en dat is een schreienden toestand dat de inlander er niet beter van gewor den is. De inlander leeft van een mini mum. Op Java is er een belangrijk be volkingsoverschot. De regeering doet wat zij kan, door emigratiehulp en indu strialisatie en andere welvaartsdiensten, maar toch is er een dessa-verarming die ons benauwen moet. Met groote waardeering ziet spr. het werk der Chr. gemeente. Alleen het Evangelie zal hier de synthese brengen. Moge en de Westerling en de Oosterling zich buigen voor het kruis van Christus. De gedachtenwisseling die nu volgde stelde spr. in staat op verschillende on- derdeelen op belangwekkende wijze van voorlichting te dienen. De voorzitter dankte spr. hartelyk voor zyn heldere voorlichting. Lijkverbranding. In de Luthersche kerk alhier had gis teravond, uitgaande van het Luthersche Genootschap voor in- en uitwendige zen ding een vrij druk bezochte bijeenkomst plaats, waarin de voorzitter van het ge nootschap, Ds C. F. Nolte, Bprak over: „Lykverbranding". Het gaat hier, aldus Spr., om het li chaam, dat de ziel omhult. Het is de vraag, wat de meest piëteitvolle bejege ning van het stoffelijk omhulsel is. Dat was 100 jaar geleden geen vraag, maar de laatste 40 jaren komt de vraag naar voren of dat stoffelijk omhulsel ten gra- we of ten yure moet worden gebracht. Spr. gaf daarop een impressie van een bezoek door hem aan 't crematorium te T Minister-president Jhr Mr D. J. de Geer in de studio der P.T.T. te Den Haag tijdens zijn rede, waarin hij Maandagmiddag het woord richtte tot het Nederlandsche volk. Westerveld-Driehuizen gebracht en ge waagde daarbij' van den plechtigen in druk, die het geheel op hem maakte, al had hij toch weer een andere ontroering in den urnentuin dan op een kerkhof. Zeker zijn er op het gebied der lijkver branding wel dingen gebeurd, die niet goed te praten zijn, maar spr. heeft by begrafenissen ook meermalen dingen zien gebeuren, die hij' afkeurt. De voorstanders van crematie brengen ook belangen van hygiënischen en econo- mischen aard naar voren. Daartegenover kunnen zij, die aan het begraven de voor keur bly ven geven, wijzen op het voordeel daarvan bij strafzaken e.d. Als men de heele kwestie van de practische zijde blijft bekijken, komt men niet verder. Men moet vragen of het Christendom te gen verbranding is. Aanvankelijk lijkt dit zeker het geval te zijn. De voorstanders van de lijkverbranding hebben deze in den beginne een heel slechten dienst be wezen, omdat zy veelal tevens vrijden kers waren. Als men vraagt hoe de Bijbel tegenover dit vraagstuk staat, dan zegt spr., dat men ten onrechte getracht heeft het Nieuwe Testament vein het Oude los te maken. Er staat in het Oude Testa ment, dat bet verbranden een onteering is van het lichaam. Het Christendom heeft het standpunt inzake het begraven overgenomen van het volk van Israël. De R. K. hebben zich steeds krachtig tegen crematie verzet, doch aan Protestantsche zyde is men minder beslist. Zeker is er iets vernederends in lyk verbranding, maar ook de dood zelf is een vernedering, want de mensch is ge schapen om te leven. Een Christen wil echter in alles den Heiland volgen en be jegend worden als Deze zelf. Daarom is de Christen voor begraven. Spr. zegt als conclusie, dat het verre van hem is iedere vriend van de lykver branding een anti-christ te noemen. Niet gaarne zal hy zyn geestelijken bijstand ontzeggen aan een stervende, die na zijn overlijden verbrand zal worden en ook zal hij niet aarzelen, om, als men dit wenscht, bij een crematie het woord te voeren. Spr. geeft toe, dat men de bezwaren kan onderschatten, maar men mag ze toch ook niet overschatten. De ziel is het voornaamste. Men moet dus vragen: hoe staat het met ons in nerlijk leven. Het lichamelijke is van se cundaire beteekenis. Uitvoering voor de gemobiliseerden. Het ligt in de bedoeling, dat het Mid delburgsch Muziekcorps en de Gymna- stiekvereeniging Medioburgum samen be langloos voor de Commissie voor O. en O. op Dinsdag 28 Nov. een uitvoering geven voor onze gemobiliseerden. Onderscheiding. By Kon. besluit van 27 October 1939 is toegekend de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille, in zil ver, aan mejuffrouw W. Kwekke- b o o m, directrice der N.V. Stoomwas- schery „Volharding" te Vlissingen. Begin van brand in het Beursgebouw. In den laten nacht van Zaterdag op Zondag werd de politie gealarmeerd voor een brand in het hotel „Het Beursge bouw" alhier. Onmiddellyk begaf de po litie zich daarheen. Op een logeerkamer werd een brandend bed gevonden. Met een minimax is dit gedeeltelijk gebluscht, waarna 't naar buiten is geworpen, waar de smeulende deelen met water verder zyn gedoofd. Bij onderzoek bleek een 37-jarige mar conist het bed te hebben beslapen. Hy had echter met een brandende sigaret in bed gelegen en was vermoedelyk onge merkt in slaap geraakt. De man had, wakker geworden, den DE REACTIE IN VERSCHILLENDE LANDEN. De bruggen nog niet verbrand? Het DuitBche Nieuwsbureau meldt: Het antwoord van den koning van Engeland en van den president van Frankrijk op het Belgisch-Nederlandsche aanbod van goede diensten wordt door de Duitsche pers als een vierkante afwy- zing beschouwd, al heeft Engeland zijn antwoord met meer clausules omschre ven dan Frankrijk. De „D. A. Z." noemt het Fran- sche antwoord een openlyke be spotting van den Belgisch-Nederland- schen stap, waarop een Duitsch com mentaar overbodig is. Ook het Engelsche ant woord, zoo vervolgt het blad, stemt zakelijk overeen met Chamberlain's af wijzing van het vredesaanbod van den Führer van 6 October. Men verklaart zich weliswaar bereid, de Duitsche voor stellen „aan een zeer nauwkeurig onder zoek te onderwerpen", doch vermeldt met geen enkel woord, dat zulke Duitsche voorstellen aanwezig zyn, en door Enge land, „hard en onwrikbaar," zooals Lloyd George het noemde, van de hand gewezen werden". In 11 a 1 i heeft men naar het schynt een anderen indruk gekregen. De antwoorden van Koning George en president Lebrun aldus de „Popoio di Roma" hebben de bruggen niet ver brand. Het antwoord van Engeland verschilt in één opzicht van vroegere ministerieele verklaringen, n.l. dat het niet als essen- tieele voorwaarde voor vredesonderhan delingen herhaalt, dat er wijziging moet komen in de regeering of het regiem van Duitschland, doch alleen een verandering in de politiek van de huidige Duitsche regeering. In dergelijke omstandigheden zegt het blad het niet onmogely'k te achten een formule te vinden om de resteerende moeilykheden te overwinnen. Inmiddels wordt het antwoord van Duitschland met spanning verbeid. Een Fransch blad, de „Temps" wyst er nogeens op, dat een rechtvaardige en duurzame vrede slechts kan ontstaan met herstel van de bedre ven onrechtvaardigheden en het definitieve afzien van alle geweldmethoden. Hij, die geen vrede wil, gebaseerd op recht en vrijheid voor allen, legt daar door alleen reeds den vrijen volkeren een voortduring van den oorlog op, waarvoor hij' alleen de verantwoording draagt. In het antwoord, dat Hitier op zijn beurt zal moeten geven aan de Koningin van Nederland en den Koning van België, zal hij dus stelling moeten nemen voor vrede of voor oorlog. brand bemerkt, waarna hy naar beneden was gesneld om hulp. In zijn haast was hij van de trap gevallen, waardoor hy bloedend aan het hoofd werd gewond. Medische hulp is hem daarop verleend geworden. (VI. C.) Militair Tehuis. In een gisteravond gehouden vergade ring, die ook door den veldprediker, Ds Kuiper, werd bijgewoond, is besloten zoo spoedig mogelijk te komen tot de stich ting van een Prot. Chr. Mil. Tehuis. Wat door het Leger des Heils gedaan wordt is meer als tijdelijke noodmaatregel be doeld. Zoodra het gelukt is een geschikte lo- caliteit te vinden, zullen verdere maat regelen worden genomen om een omge ving te scheppen waar onze militairen, die daaraan behoefte hebben, zich wer kelijk thuis kunnen gevoelen. Het spreekt wel vanzelf, dat voor de inrichting enz. van zulk een tehuis een beroep zal worden gedaan op de burgerij, die zeker gaarne al het mogelijke zal willen doen om onze militairen voor ge varen van moreelen aard te bewaren en den bijzonderen last dien zij hebben te dragen, te verlichten. Kloetinge. Aan den burge meester eervol ontslag verleend. Bij Kon. Besluit van 13 Nov. is aan dhr C. Zandee op zijn ver zoek met ingang van 31 Dev. 1939 eervol ontslag verleend als burgemeester dezer gemeente. Hansweert. Het met suikerbieten ge laden motorschip „Hoop op Zegen" heeft op de Westerschelde machineschade ge kregen. Het recherchevaartuig Albatros heeft het schip op sleeptouw genomen en hier binnengesleept. Aagtekerke. De kerkeraad der Geref. Gemeente heeft het bouwen van een nieu we pastorie by inschrijving gegund aan dhr A. J. Melis te Borssele. Kamperland. In den tuin van den land bouwer A. van Nieuwenhuyzen in den Spieringpolder alhier groeien nog rijpe frambozen. Ze hangen met trossen tege- lyk aan de struiken. De vruchten zijn grooter dan van den zomer en de pluk ervan gaat sinds vier weken geregeld door. Bruinisse. Het sleepschip „Drie Ge broeders", schipper Kapper van Rotter dam, geladen met kolen van Duitschland

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2