De Finnen vertrekken uit Moscou. T&iT, Griep "AKKBRÏJÉS. Dr Coljjn over de positie van ons land. Dagblad voor de Provincie Zeeland Dalend werkloozencijfer. DINSDAG 14 NOVEMBER 1939 54c JAARGANG - No. 38 Britsch lijnvaartuig vergaan. - Duitsche vliegtuigen boven de Shetland-eilanden. De oorlogsactie ter zee. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Qoes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Advcrtentlën 30 cent per regel Ingezonden mcdedeellngen 60 cent per regel Kleine Adverteiitiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting FINSCH-RUSSISCHE ONDERHANDELINGEN NIET VOORGOED GESTAAKT? De Finsche delegatie is gisteravond te 9.50 uur uit Moskou vertrokken. De eenige vertegenwoordiger van de Sovjetregeering, die zich aan het station bevond, was de sous-chef van het pro tocol Pontikov. Het vertrek vormde een opmerkelijk contrast met dat van andere dignitaris sen van den laatsten tijd. Zoo was er by het vertrek van den Turkschen minister van buitenlandsche zaken Saragoglu, die eveneens heenging zonder dat men tot overeenstemming was gekomen een spe ciale eerewacht opgesteld. Paasikivi, de leider der Finsche dele gatie, weigerde zich uit te laten over de oorzaak van het mislukken van de on derhandelingen of over een mogelyke hervatting van de besprekingen. De Finsche minister van buitenland sche zaken, Erkko, heeft Maandagmid dag de volgende verklaring afgelegd te genover de buitenlandsche pers: De Finsche regeering heeft het initia tief, door de Finsche delegatie te Moskou genomen om terug te keeren, goedge keurd. Dit besluit is te verklaren uit den wensch, zich te onderhouden met haar gedelegeerden. De parlementaire fracties zullen op de hoogte worden gesteld van de Rus sische eischen en van het Finsche ant woord. In Finsche kringen beperkt men zich er toe te zeggen, dat de onderhandelin gen geen resultaat hebben opgeleverd. De besprekingen zyn niet afgebroken, maar men weet niet, of en wanneer de 'rmen naar Moskou zullen terugkeeren. Volgens United Press zeide Erkko nog, idat de vraag of de onderhandelingen zul len worden hervat afhangt van het rap port en den indruk van de delegatie, die Woensdagmorgen te Helsinki wordt ver- .acht, ten aanzien van het Russische "tandpunt. Te Helsinki is men van meening, dat Rusland niet dadelyk met een actie zal beginnen ofschoon men er zich niet over zou verbazen als er in de eerstkomende dagen een vlootparade zou worden ge houden in de Finsche Golf met het doel te demonstreeren, dat Rusland in staat is de Finsche scheepvaart te hinderen, jalsmede dat een uitbreiding van den „zenuwenoorlog" zou geschieden in de hoop, dat de druk op het Finsche econo mische leven het land tot verdere com- romissen zou brengen. Van Finsche zij- wordt gezegd, dat Finland bereid is Tk een proef te doorstaan. United Press meldt uit Moskou, dat et vertrek van de Finsche delegatie erd vooraf gegaan door een heftige erscampagne, welke Finland beschul- 'gde van weerbarstigheid en ongeneigd- eid een verdrag te sluiten met de Sov- et-regeering. De meeste waarnemers meenen, dat het plotseling einde der onderhandelin gen, die ten minste vier weken hebben geduurd, is veroorzaakt door de Russi sche vasthoudendheid en de weigering van Finland Hangö af te staan als mari tieme basis evenals de havens aan de Noordelijke IJszee. De „Prawda" wijst er op, dat Finland een volledige mobilisatie slechts enkele maanden kan volhouden en dat aan den anderen kant het enorme Sovjet-leger dat aan de Finsche grenzen ligt, het met succes op een uitputtingsoorlog kan laten aankomen, welke uiteindelijk tot capitu- leeren zou kunnen brengen. De „Neue Zuercher Zeitung" verneemt uit Helsinki, dat de Russen aan Estland nieuwe eischen hebben gesteld. BRITSCH LIJNVAARTUIG VERGAAN Het Britsche lijnvaartuig „Sirdhana" is in de wateren van Singapore gezon ken. Officieel wordt medegedeeld, dat elf Aziatische passagiers, meerendeels kin deren, het leven verloren hebben en dat negen anderen vermist worden. Een officieele verklaring voor het ongeluk wordt niet gegeven, maar geloofd wordt, dat het schip op een mijn geloopen en in een kwartier tijds gezonken is. Aan boord van de „Sirdhana" bevon den zich ook 137 Chineesche gedepor teerden. De meesten hunner zaten ge vangen achter een traliehek in het voor- ruim, doch zij werden gered. CONTRABANDE-CONTROLE GAAT THANS VLOTTER. Van gezaghebbende Engelsche zijde wordt verklaard, dat in de afgeloopen week door vijandelijk optreden slechts één Britsch schip, n.l. de „Carmarthen Coast" (960 ton) tot zinken is gebracht. Twee leden der bemanning werden ge dood, zes andere gewond. De overleven den zijn met een reddingsboot aan wal gebracht. Tot nu toe, aldus vervolgt de mede- deeling, werden ten gevolge van de Duit sche actie 32 neutrale schepen, met een totalen inhoud van 88.461 ton, tot zin ken gebracht. Het verluidt, dat '"de contrabandecon trole thans veel vlotter werkt. Schepen worden thans voor het onderzoek nau welijks langer dan twee dagen opgehou den. Er werd nogmaals op gewezen, dat de reeders het oponthoud belangrijk konden verkorten door de Engelsche contrabandecommissie van te voren den inhoud hunner ladingen mee te deelen. Op de lijst van contrabandeartikelen is ook melk gezet, omdat ook melk te pas komt bij de vervaardiging van nytro- glycerine, dat weer een der bestanddee- len is van bommen van hoog explosief gehalte. Officieel wordt medegedeeld, dat een Britsch verkenningsvliegtuig gisteren een aanval heeft ondernomen op een vij- andelyken onderzeeër. De duikboot was aan de oppervlakte toen het gevecht be gon, maar begaf zich onder water, zoo dra de strijd zich ontwikkelde. Er werd een salvo bommen neergela ten, waarvan sommige aan bakboord, an dere aan stuurboordzijde van de duik boot neerkwamen. Het scheen den vlieg tuigbestuurder toe, dat een bom een vol treffer was. BRITSCH SCHIP GEZONKEN. Het Britsche stoomschip „Onzano", 1346 ton groot, is na een ontploffing gezonken, voor de zuid-oostkust van Engeland. Drie passagiers en de geheele bemanning wist in reddingsbooten aan land te komen. TWEE DUITSCHE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de Duitsche vrachtschepen „Para na" (6.083 ton) en „Mecklenburg" (8000 ton) door Britsche oorlogsschepen zyn opgevangen. De Duitsche bemanning bracht de schepen tot zinken en nam in reddingsbooten plaats. DE STRIJD AAN HET WESTELIJK FRONT. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: In den nacht van 12 op 13 November heeft een aantal vijandelijke vliegtuigen boven het Noord-Oosten van Frankrijk gevlogen. De gebruikelijke activiteit van de pa trouilles, vooral ten Oosten van de Saar. Het Fransche legerbericht van heden morgen luidt: Kalme nacht. DE OORLOG IN DE LUCHT. Voor vertegenwoordigers der pers heeft een Duitsch deskundige te Berlijn over de resultaten van den luchtoorlog gesproken. Uit de door hem genoemde cijfers blijkt, dat de Engelschen en Franschen tot en met 10 November 80 vliegtuigen verloren hebben, de Duit- schers 17. De Fransche verliezen beliepen 64, de Engelsche 16 toestellen. Hieruit maakte de spreker de gevolg trekking, dat de Engelschen een zeer ge reserveerde houding aannemen, ten koste van de Franschen. Vliegtuigen waarvan men de nationa liteit niet heeft kunnen vaststellen als gevolg van den mist, hebben gistermid dag boven het gebied van Parijs gevlo gen en waren oorzaak, dat het lucht doelgeschut in actie kwam. DUITSCHERS BOVEN DE SHETLAND-EILANDEN. Vier Duitsche vliegtuigen hebben gis teren boven de Shetland-eilanden en Noord-Schotland gevlogen. De toestel len hebben bommen laten vallen, waar van er sommige in zee vielen, andere op het land. De bommen, welke zij hebben laten vallen, richtten geen schade aan. RUSSEN RUKKEN HEDEN LITAUEN BINNEN. De eerste afdeelingen Sowjet-troepen die gelegerd waren op vier punten ten Oosten van de Oost-Pruisische grens, zullen Litauen vandaag via het gebied van Wilna binnenrukken. Zij zullen door de Litausche militaire autoriteiten wor den verwelkomd. Neem dadelijk 'n "AKKERTJE" (lot 4 per dag) en kruip onder de woi. Ze bekorten de ziekte. verdrijven koorts en pijnen! Na de jongste zitting van het Fransche kabinet onder voorzitterschap van pre sident Lebrun verlaten Daladier en de overige ministers het Elysée te Parijs. De eerste K.L.M.-kindervlucnt naar "Ned. Indië is uitstekend geslaagd. De jeugdige luchtreizigers stappen uit het vliegtuig na aankomst op Tjililitan. De Regeering kan door tijdige voorlichting veel doen om ze nuwachtigheid bij het publiek te voorkomen. Een medewerker van de „Telegraaf" heeft zich tot Dr Colijn gewend en hem gevraagd hoe hij in deze moeilijke dagen de positie van ons land ziet. Bij dit interview verklaarde Dr Colyn onder meer: De ongerustheid, die er in het volk heeft geheerscht en die in sommige op zichten zelfs het belachelijke begon te benaderen, is wel een bewijs, dat het met onze zenuwen nog niet in orde is. Deze nerveusiteit is volgens den heer Colijn mede een gevolg van het feit, dat Nederland meer dan een eeuw vrede ge kend heeft. Voor ons is de oorlog en wat er mee samenhangt iets zeer onwezenlyks en het is daarom, dat wij door alarmeerende be richten allicht wat meer opgeschrikt worden dan andere volken. Maar is er dan niets aan te doen om die nerveusiteit wat te beteugelen? Ongetwijfeld. De regeering kan door tijdige voorlichting veel doen om de ze nuwachtigheid bij het publiek te voorko men. Eerste voorwaarde daarvoor is, dat zyzelf met groote koelbloedigheid de dingen onder de oogen ziet. En de be richten, die ze ontvangt, moet ze op hun waarschijnlijke waarde scherp toetsen. Het is natuurlijk voor de regeering ook wel eens moeilijk om zulks te doen, dat is tenminste mijn ervaring. Natuurlijk mag geen enkel bericht van dien aard verwaarloosd worden. Maar men mag en moet het toetsen aan de redelijke waarschijnlijkheid. En dan lijkt het mij het beste om, als men zich ver plicht acht over te gaan tot het nemen van bijzondere maatregelen, daarvan ook dadelijk mededeeling te doen, opdat het volk wéte waarom het gaat. Maar was er dan ditmaal aanleiding tot de ongerustheid, die onder het volk heerschte en die voor een deel is voort gekomen uit de bijzondere maatregelen, die door de regeering zijn genomen? Daarover kan ik geen oordeel uit spreken. Ik kan wel vermoeden, welke be richten de regeering had, maar zekerheid heb ik daaromtrent niet. Dat men echter onnoodig ongerustheid ge kweekt heeft, is inderdaad mijn meening. Verschillende maatregelen moesten den indruk wekken, alsof er op een be paalden dag iets geweldigs te gebeuren stond, terwijl een rustige overweging moeilijk tot een andere conclusie kon lei den, dan dat het in het algemeen wel gewenscht was om voorzorgen te tref fen, maar niet om dit te doen op schrik wekkende wijze. Juist omdat ons volk op dit gebied zoo weinig gewend is, en zoo weinig ver trouwd is met den uitzonderlijken toe stand waarin wij leven, moet men er voor zorgen, dat er zoo weinig mogelijk op zienbarende veranderingen in de militaire maatregelen worden aangebracht. Elke bijzondere actie doet de menschen opschrikken en maakt ze zenuwachtig, daarom is het beter militaire voorzorgen zóó in te richten, dat ze onder alle om standigheden geacht kunnen worden vol doende te zijn. Of althans zóó, dat de wij zigingen, die men noodig oordeelt, om zoo te zeggen binnenshuis kunnen blijven. En is het dan noodig om op een gege ven oogenblik iets te doen, dat verder 1 Binnenland. De indruk van de rede van Minister de Geer in het buitenland. Interview met dr H. Colijn, Intrekking verbod van autorijden op Zondag. Buitenland. De Finnen uit Moscou vertrokken. Britsch lijnvaartuig vergaan. De controle op zee. Engelsche torpedojager op een mijn ge loopen. gaat, dan acht ik het gewenscht, dat ge lijktijdig met het nemen vein die maatre gelen ook een zekere uitleg aan ons volk wordt gegeven. Dat schijnt ons Neder- landsche volk nu eenmaal noodig te heb ben. Na er verder op gewezen te hebben, dat de maatregelen die wij' nemen en de stemming onder ons volk ook tegenover het buitenland niet zonder betee- kenis zyn, besloot de heer Colijn: „Koelbloedige rust, onbewogenheid, doorloopende paraatheid, tijdige voor lichting zijn de pilaren, waarop onze ge dragslijn moet rusten". MET RUIM 51.000 IN EEN JAAR TERUGGELOOPEN. Op 28 October waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling in geschreven 263.922 werkzoekenden (246.137 mannen en 17.785 vrouwen). In de week van 23 tot en met 28 Octo ber waren bij de gesubsidieerde vereeni- gingen met werkloozenkas aangesloten 589.357 personen, onder wie 75.416 land arbeiders. Van de 513.941 verzekerden, buiten de landarbeiders, was het werk loosheidspercentage 18.0 (in de vorige verslagweek van 9 t.m. 14 October 1939 was dit percentage eveneens 18.0). In de overeenkomstige verslagweek van Octo ber was het werkloosheidspercentage in de laatste jaren als volgt: (in het tijd vak van Mei tot en met November wor den bij de berekening van de percenta ges de landarbeiders buiten beschouwing gelaten)1932 26.8, 1933 24.8,1934 27.1, 1935 30.8, 1936 30.1, 1937 24.2, 1938 22.5 en 1939 18.0. Op 1 October waren geheel werk loos 190.119 mannen, te werk ge steld bij werkverruimin gen 46.877 mannen, te zamen 236.996 mannen en als geheel werkloos 13.250 vrouwen. Vergelijkt men het cijfer der geheel werkloozen en te werk gestelde mannen te zamen met het overeenkomstige cijfer van 1 October 1938, dan blijkt, dat in den loop van een jaar het totaal aantal met 51.463 of 18 procent is teruggeloo- pen. DE „WERKERSBIJEENKOMST" VAN DE N. S. B. Vragen van het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters. Het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters heeft aan den Minister van Justitie de vraag gesteld, of het juist is, dat op een „werkersbij'eenkomst" der na tionaal socialistische beweging, op Vrij dag 10 Nov. te 's-Gravenhage gehouden, drie leiders dier beweging verschillende uitdrukkingen hebben gebezigd of gevoe lens tot uitdrukking hebben gebracht, als in de bladen is meegedeeld. Hij vraagt verder, of de minister van meening is, dat, indien door hem geci teerde aanhalingen juist zijn, daardoor de Nederlandsche neutraliteit in gevaar wordt gebracht, alsmede wordt opgeruid tot desertie en rebellie, en zoo ja, of de minister dan wil meedeelen, of 't boven gemelde hem tot het bevorderen van strafvervolging en/of andere maatrege len aanleiding heeft gegeven, en of hij bereid is van die maatregelen mededee ling te doen. SPIONNAGE DOOR EEN OVERSTE? Vragen aan den Minister van Defensie. Het tweede Kamerlid de Marchant et d' Ansembourg heeft aan den minister van Defensie de volgende vragen ge steld: Is het waar, dat een overste onder verdenking van spionnage in arrest is gesteld Indien dit inderdaad het geval is, is de minister dan bereid den naam of althans de aanvangsletters van den naam van den in arrest gestelden hoofdofficier me de te deelen, opdat een eind wordt ge maakt aan de verdenking, die door een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1