Troepenconcentraties in Duitsch grensgebied. s 1 pen pen met zilveren randen. nee-nAkkertje KE EN alDS Uit de Provincie De korting op de spoor wegpensioenen. DE ZEEUW van Maandag 13 November 1939-Tweede Blad. met het voor den FEUILLETON MIDDELBURG. VLISSINGEN. GOES. "Nare dagen"? -m 8 voor aders se reeks: INKEN SPEK ekjes in Vraag :e reeks: uk voor jd". veep in 3ewaren lezens- ouders helpen. wsblad. boekje geheele 40 cent NDEL de en- cht on- é's, ifte in- DSt- w". ex. DUITSCHLAND ZOU ER NIET AAN DENKEN DE NEUTRALITEIT VAN NEDERLAND OF BELGIE TE SCHENDEN. In bevoegde kringen zoo meldt de Un. Press uit Berlijn weigert men daar om eenige verklaring af te leggen betreffende de voortdurende geruchten omtrent Duitschlands bedoelingen tegen over Nederland. Men zeide in genoemde kringen: „Ik kan niets toevoegen aan hetgeen reeds een aantal malen gezegd is omtrent het Duitsche standpunt tegenover de neu traliteit, die, men kan het herhalen, ge baseerd is op de strikte en absolute we- derkeèrigheid. Bovendien ben ik niet gemachtigd om over de Duitsche troepen-bewegingen te spreken, behalve dan dat ik er op kan wijzen, dat over een dergelijk, lang front het duidelijk is, dat onze troepen in een waaiervormige formatie geplaatst z^n". Men legde er evenwel den nadruk op, dat de geruchten met bedoelingen door andere mogendheden over Nederland wa ren verspreid, zooals b.v. in de „Journal de Genève", waarin gemeld wordt, dat Frankrijk luchtbasis aan de Nederlandsche kust ge vraagd had evenals de con trole over de haven van Vlissingen. In verband met bovenstaande meldt de Berlijnsche correspondent van het „Handelsblad" d.d. 11 Nov. aan zgn blad het volgende: „De Duitsche pera drukt met voldoe ning een telegram van het Reuterbureau af, waarin wordt gezegd, dat de alarmee- rende geruchten over Duitsche troepen concentraties, vooral van de cavalerie, met name aan de Duitsch-Nederlandsche grenzen, door de feiten niet worden be vestigd." Overigens wordt in de Wilhelmstrasse nog eens uitdrukkelijkde verze kering gegeven, dat alle verontrustende berichten over een actie in de richting van Nederland in Berlijn slechts als po litieke manoeuvres van Engelsche zijde worden gezien. Het Duitsche Rijk, zoo verzekert men van de meest bevoegde zijde, denkt er niet aan de neutraliteit van Nederland of België te schenden". Wat betreft het aanwezig zijn van de troepen langs onze grens, zoo schrijft de Berlijnsche correspondent van het blad nog het volgende: „Groote troepenafdeelingen, die in hoofdzaak van Polen naar het Westen zijn overgebracht, in de nieuwe stelling en van den „Westwall", die de voortzet ting der permanente versterkingen langs de Nederlandsch-Duitsche grens vormen tot aan de Noordzee (en die nog pas ge deeltelijk gereed zijn), zijn aangekomen, waar ze in de eerste plaats in reserve lig gen. Natuurlijk vormen ze tevens ook de eerste bezetting dezer nieuwe verster kingen en gelijk dat met den oorspronke- lijken „Westwall" eveneens is geschied, hebben, naar men mij verklaarde, thans oefeningen plaats, waarbij bijv. een roode partij, die een uit het Westen binnenruk kend leger moet markeeren hier en daar welllicht tot niet al te ver van de Neder landsche grens wordt opgesteld, om dan in Oostelijke richting op de nieuwe stel lingen schijn-aanvallen uit te voeren. In elk geval hebben zulke troepenbewegin gen slechts plaats met technische en geen politiek-militaire beteekenis. Cavalerie neemt aan zulke manoeuvres niet deel. Hieraan moge nog worden toegevoegd, dat van spanning jegens Nederland of ook maar van een minder gunstige stem ming in Duitschland jegens ons land ner gens iets valt te bemerken. Integendeel, men ziet in Duitschland zeer wel in hoe moeilijk de positie van Naar het Engelsch van EMMA JANE WORBOISE 142.) oo „Zeg mij, wie het is oom". „Het is Mona, arme Mona! En o, in ■I-zulk een staat! beroofd van alles, en ver laten door haar echtgenoot!" Ik was meer bedroefd dan wel ont steld; sedert drie jaren hadden wij niets meer van Mona vernomen, en wij had den dikwijls gevraagd, wat er toch van haar was geworden, want zij was plotse ling uit Northborough verdwenen en al onze nasporingen waren vruchteloos ge weest. Mijn oom had zelfs een reis naar zijn oude woonplaats ondernomen, met het bepaalde doel om iets aangaande zijn ongelukkige zuster te vernemen; doch het eenige wat hij hoorde was een vrij onbestemd verhaal, dat zij haar echtge noot gevolgd was naar Amerika. En nu was Mona terug gekomen om haar eigen geschiedenis te verhalen. Arme tante MonaZij verkeerde in een ons land heden is, moeilijker nog dan tij dens den wereldoorlog en begrijpt, be halve dan in zekere door den loop der dingen wellicht wat nerveus geworden officieele kringen te Berlijn, volkomen, dat men in Den Haag slechts met tact en voorzichtigheid de dagelijksche klip pen kan omzeilen en den eerlijken wensch heeft een conflict te vermijden. Aangezien in de afgeloopen dagen van Nederland uit de mogelijkheid met Duitschland te telefoneeren blijkbaar zoo nu en dan onderbroken was, kan van hier uit worden bevestigd, dat zij, die in Duitschland het recht behouden hebben Nederland op te bellen (en tot dezulken behooren ook de correspondenten van de Nederlandsche bladen) van storingen in het telefoonverkeer nog niets hebben be speurd. Ware er werkelijk sprake van verontrustende Duitsche militaire plan nen aan de Nederlandsche grens, dan zou dit telefonisch verkeer stellig radicaal zijn stopgezet". Belgisch militair deskundige aan het woord. In de „Indépendence Beige" schrijft de Belgische militaire deskundige, kolonel Requette, dat hij' een Duit- schen inval in Nederland als onwaarschijnlijk blijft beschouwen. De Duitschers, aldus Requette, moe ten er zich stellig rekenschap van geven, dat een dergelijk optreden voor hen na- deelig zou uitvallen. Nederland zou im mers niet verrast kunnen worden en bij gevolg tijdig zijn grondgebied onder wa ter kunnen zetten. De Duitsche pantser colonnes zouden niet in staat zijn in het centrum van het land door te dringen. Zelfs als provincies, zooals Drente, Gro ningen, Limburg en Overijssel, zouden worden overrompeld, dan zou dat nóg geen strategisch voordeel met zich bren gen. De Duitschers zouden wel een vlugge overrompeling van Zuid-Brabant in de richting van de Zeeuwsche eilanden kun nen ondernemen, om aldaar te trachten een duikbootbasis aan te leggen, doch de Nederlandsche weermacht zou dan on middellijk door Britsche strijdkrachten worden versterkt. En zelfs indien de Duitschers de Oos telijke eilandengroep zouden kunnen be zetten, dan nóg zou de sleutel van de zee in handen blijven van de Engelschen. Bo vendien zou Engeland dan zijn vlootbases kunnen vestigen op slechts 150 km van ilhelmshaven, terwijl Scapa Flow daar thans 1000 km van verwijderd is. Een Duitsche vooruitgang in Zeeuwsch Vlaanderen zou België eveneens in den oorlog betrekken, daar de corridor tus- schen België en Zeeuwsch Vlaanderen maar een 30-tal km breed is en Duitsch land zich niet in dien corridor zou wagen zonder zgn vleugels naar het Zuiden af te dekken. Requette vraagt zich af, of de zoo be voegde Duitsche militaire leiding de hui dige weermacht van Nederland en België over het hoofd zou zien, want het in den oorlog betrekken van deze landen zou voor Duitschland zeer nadeelig uitkomen. Requette concludeert, dat de toestand van deze neutrale landen niet die is van een ongelukkige, die overgeleverd is aan den wil van een machtigen buurman en dat het militair belang van deze landen stellig niet door de legerstaven onder schat wordt. OOK DE TIMES ACHT NEDER- LAND'S POSITIE MINDER ONGUNSTIG. De diplomatieke correspondent van de Times schrijft dat het nieuws uit Neder land den indruk geeft, dat de ongerust heid daar wat verminderd is. Het is on getwijfeld mogelijk, dat de Duitschers, naar zij verklaren, hun troepen nabij de Nederlandsche grens zoo weinig moge lijk bloot willen stellen aan luchtaanval len. Het hoofddoel van de Duitsche con centratie is, druk op Nederland te oefe- diep beklagenswaardigen toestand. Zij was armoediger gekleed dan een mijner dienstboden; en de knecht die haar bin nen gelaten had, had haar voor een be delares aangezien en beknord, dat zij het durfde wagen aan de groote deur aan te schellen. Had ik haar op straat ontmoet, dan had ik waarschijnlijk dezelfde ver gissing begaan, want geen enkele trek was meer overgebleven van de vroolijke, geaffecteerde, smaakvol gekleede vrouw van vroeger dagen. Haar geschiedenis was zeer treurig; maar ik wil hier in geen bijzonderheden treden. Genoeg dat Mr Danvers Dash- wood gebleken was te zijn een avontu rier en verkwister van het laagste soort. Langzamerhand liet hij zijn ongelukkige vrouw gevoelen, dat hij haar minachtte en bespotte, en haar alleen om haar geld getrouwd had; nu dit geheel verkwist was, beschouwde hij' haar als „een ont- zettende lastpost!" Verwaarloozing en verwijtingen volg den al spoedig op zijn slechte behande ling. „O! mijn lieve", zeide de arme Mona. „Gij kunt u al de ellende, die ik beleefd heb niet voorstellen en ik kan u niet alles vertellen. Ik ben zelfs nu nog te nen, teneinde het te bewegen zich meer te vereenigen met het Duitsche inzicht over de blokkade en de contrabande controle. De militaire medewerker van hetzelf de blad stelt ook vast, dat de toestand minder gespannen is. Hij onderscheidt twee strategische mogelijkheden, welke Duitschland kan hebben overwogen. De eene is een inva sie in Nederland alleen, met het doel dichter bg Engeland te kunnen komen met vliegtuigen en duikbooten. De twee de is een invasie, zoowel van Nederland als van België, die alleen denkbeeldig is als deel van een algemeen offensief in het Westen. Zulk een offensief is mili tair gesproken thans, bg den bestaanden toestand van den grond, uitgesloten, hoewel politieke overwegingen het zou den kunnen voorschrijven. Hij concludeert, dat de moreele ver oordeeling, welke de wereld aan een schending van de Nederlandsche neu traliteit zou geven, Duitschland ook geen materieele voordeelen zou verschaffen, hetgeen Duitschland moet beseffen. Op het oogenblik profiteert Duitschland, on danks de blokkade, van de omstandig heid, dat Nederland een groot handels entrepot. Het zou ophouden dit te zijn als de Duitsche troepen de grens Over schreden. Nederland verdeelt op het oogenblik zijn surplus, in het bijzonder zijn landbouwproducten, in twee deelen en Duitschland krijgt tenminste de helft. Ook daar zou een eind aan ko men, daar Nederland zijn veestapel in den winter niet kan onderhouden zon der het wintervoedsel, dat het uit de nieuwe wereld invoert. ATLETIEKWEDSTRIJDEN VOOR BURGERS EN MILITAIREN. Uitgaande van de Commissie voor O. en O. voor gemobiliseerden, hadden Za terdagmiddag op 't gemeentelijk Sport terrein athletiekwedstrijden plaats, waaraan zoowel burgers als militairen konden deelnemen. Onder hen, die van hun belangstelling blijk gaven waren o.a. burgemeester van Walré de Bordes en enkele leden van de Commissie O. en O. Uit zijn mobilisatie standplaats was overgekomen kapitein Lotzy, Nederlands groote sportman. Niettegenstaande niet allen, die zich aanmeldden, aanwezig konden zijn, en het steeds harder begon te regenen, zgn alle nummers afgewerkt en dit met de volgende resultaten: 100 M. hardloopen: 1. de Pagter A.V. '35 12 sec.; 2. Brakman, Marathon 12,1 sec.; 3. Bostelaar 12,1 sec.; 4. Van Roon Sprinkhaan 13 sec.; 5. Muller, 6. Ludik- hujjze. 400 M. hardloopen: 1. Dujjf 1 m. 0,8 sec.2. Bliek, zelfden tijd 1500 m hardloopen: 1. Dobbelaer, Ma rathon, die aan alle andere deelnemers een voorsprong van 10 sec. gaf in 4 m. 48.8 sec.; 2. Barentsen, E.M.M. in 5 m. 8,8 sec.; 3. De Bakker, Marathon 5 m. 15,3 sec.; 4. Roelse, A.V. '35, 5 m. 17,2 sec.; 5. Kolijn, A.V. '35; 6. C. Dockheer, Achilles; 7. A. Wielemaker, 8. Charles. Vier maal 100 M. estafette; 1. Mara thon 53.4 sec.2. A.V. '35 54 sec. Hinkstapsprong1. de Pagter, A.V. '35 11.11 meter; 2. Duijf 10.99 m.; 3. Weststrate A.V. '35 10.14 m. Kogelstooten, groep I: 1. Muller 9.09 M.2. Scheeuwe 8,99 m.3. van Gemert 7,61 m. Groep H: 1. v. Eek, A.V. '35 9.97; 2. de Pagter, A.V. '35 9,81; 3. Weststrate A.V. '35 9.70 m. Vérspringen, groep I: 1. v. Vuren 5.72 m.; 2. Muller 5.59 m.; 3. van Gemert 5 meter. Groep II: 1. Brakman, Marathon 6.05 M.; 2. Van Roon Sprinkhaan 6.04 m.; 3. Gillissen, E.M.M. 5.58 m. De prijswinnaars bij wier naam geen verdere aanduiding staat, behooren tot de land- en zeemacht. Na afloop van de wedstrijden heeft de heer W. de Graaf, als voorzitter van de afdeeling sport van O. en O., zich tot de aanwezigen gewend en dank gebracht voor veler medewerking. trotsch om iemand te zeggen, hoe to taal bedrogen, beleedigd en mishandeld ik werd door mijn eigen echtgenoot. En toch had ik hem lief ja waarlijk, ik heb hem liefgehad", snikte het arme schepsel, „hg was zoo mooi, zoo vroolijk hg sprak zoo innemend, dat ik overtuigd was, dat hg mij ook beminde. Ik heb hem liefgehad, totdat hij' alle liefde in mijn hart heeft vernietigd, totdat hij mij zoo gruwzaam beleedigde, door zich te ver- hoovaardigen op zijn ontrouw tegenover mij. Zijn toeleg was, om mij' te overtuigen van zgn ontrouw, opdat ik hem zou ver laten; dit zeide hg mg zelf. Hg' zeide, dat mijn oud, geschilderd gelaat, mijn bespot telijke manieren hem walgden, oude vrou wen waren hem een afschuw en hg' poch te er steeds op, dat men hem voor mijn zoon aanzag. Ik vrees, dat zij dit werke lijk deden, Chrystie, want ik werd van lieverlede oud en afgeleefd, ik wist dat dit zoo was, en toen verloor ik al mijn moed en bekommerde mij' zelfs niet meer over mgn kleeding. Plotseling kwam er een crisis; hij noemde het: dat de boel in de lucht was gevlogen en hij zeide dat wij ons binnen een uur uit de voeten moesten maken. „Uit de voeten maken beteekent waarschgnlgk naar Amerika Spr. deelde nog mede, dat het in de bedoeling ligt, in December en Januari tweemaal een trainingsveldloop voor mi litairen en marinemannen te organisee- ren en in Februari een volledigen wed strijd. De prijzen bestonden grootendeels uit versnaperingen. Ook voor een rookertje was gezorgd. CENTRALE A.R. KIESVEREENIGING Zaterdagmiddag vergaderde de Cen trale A.R. Kiesvereeniging in het Sta- tendistrict Middelburg onder leiding van den voorzitter Dr K. Huizenga. De voorzitter gaf een overzicht van de gebeurtenissen der laatste maanden op politiek-nationaal en internationaal ge bied. Nationaal werd Colijn op den ach tergrond gedrongen terwijl de socialis ten naar voren kwamen en hier te lande een positie verkregen als nimmer te vo ren. Internationaal verkreeg het Com munisme, eveneens door de houding van tegengestelde machten, in Europa een invloed als het nooit eerder heeft gehad. Spr, wijst er op, dat de heer Drees in de Kamer verklaarde, dat de Socialisten niets van hun beginselen prijs gaven. De principieele verbondenheid tusschen Socialisten en Communisten blijft aldus gehandhaafd. Bij den groei der anti-Christelijke machten en de dreiging daarvan mogen de Christenen weten dat de sterkte maar ook de goedertierenheid Godes is. Dat geeft troost en ook kracht voor het werk dat in dezen winter van onze Kies- vereenigingen wordt verwacht. Van den heer A. D. Littooij was be richt ingekomen, dat hj) als bestuurslid der Centrale bedankt. De secretaris, de heer J. de Wolf, gaf aan de hand van de ingekomen rappor ten een uitvoerig overzicht over de ge voerde verkiezingsactie. Het verslag ge tuigde in het algemeen van een goede werkzaamheid der aangesloten vereeni- glngen. Ook het oordeel over de propa ganda met het blad „Nederland Waak zaam" luidde gunstig. Met enkele K.V, zal het Bestuur in persoonlijk contact treden ter bespreking van meerdere activiteit. Bij de bespreking van het verslag werd de wensch uitgesproken, dat het Prov. Comité een andere wijze van can- didaatstelling volge en aandacht zou schenken aan uitgifte van speciale vlug schriften. Door den voorzitter werd ten slotte verslag uitgebracht van het ge houden Centralen Convent. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Toen hedenmorgen een familielid van de benedenlbewoonster van perceel Dam 7 naar haar zieke verwante kwam kijken, vond zij deze in bewusteloozen toestand ten gevolge van kolendampvergiftiging. De henedenibewoonster, 'die bij1 de zieke op een divan had geslapen was wel op de been maar vertoonde ook verschijnse len van de gevolgen van kolendamp. iZij was door medische hulp spoedig weer in orde, doch de bejaarde benedenbewoon- ster is op advies van den dokter naar het Gasthuis overgebracht. De Haven. De haven van Vlissingen is gedurende October bezocht door 76 (171 zeeschepen met een tonnage van 36.101 '(211.259) N.R.T. en 146 (155) binnenschepen met 39.791 (56.405) ton draagvermogen. In de 10 maanden van 1939 werd Vlissingen bezocht door 1573 (1670) zee schepen met 1.772.098 (1.958.906) N.R.T. en 1622 (1571) binnenschepen met 453.602 (543.596) ton draagvermogen. De tusschen haakjes geplaatste getallen slaan op dezelfde periode vin 1938. In bovenstaande getallen zijn niet ver werkt de schepen van de Mij1. „Zeeland", den Provincialen Stoombootdienst, de marine en het loodswezen. Voor de Militairen. Morgen (Dinsdag) avond zal de com mandant van de alhier gelegerde troepen een tijdelijk militair tehuis openen, dat zal worden gevestigd in de zaal van het Leger des Heils aan het Ravelijn. Het zal eiken avond vanaf zes uur geopend zijn. De burgerij wordt vriendelijk verzocht dam, schaak- en sjoelspelen beschikbaar te stellen. Als men zorgt, dat b.v. op een gaan, want wij gingen daarheen. O, het was verschrikkelijk! Wij waren tweede klasse passagiers en ik kwam meer dood dan levend aan wal. Het verwonderde mij zeer, waarom hij' mij meenam naar Amerika, maar spoedig begreep ik de reden: ik bezat nog eenige juweelen en oud zilverwerk en hij wilde alle in eigen dom hebben. Hij heeft mij alles wat ik had, afgenomen mijn prachtige kan ten, zelfs die kostbare oude kant, die zoo lang in de familie is geweest. Hij nam mijn cachemiren shawl, mijn fraaiste ja ponnen, en toen hij geen geld meer had, allerlei dingen van weinig waarde, be halve voor mij; want ik kon ze evenmin opnieuw aanschaffen, als ik witte olifan ten en diamanten kon koopen. Hij schold en vloekte en mishandelde mij, zoo dik wijls als hij mij' zag, wat echter maar zelden gebeurdewant waarlijk Chrystie" en hier ging haar stem over in ge fluister „ik was bang voor hem! Hij zeide, dat hij' mij wilde „beethebben", en ik geloof, dat hij eens beproefd heeft mg te vergiftigen, want hg liet mij koffie drinken, die zoo vreemd smaakte, dat ik ze slechts even proefde 'en die I drie slokjes maakten mij vreeselgk ziek. Eindelgk geraakte hg in twist met VOORSTEL AAN DE TWEEDE KA MER OM ER MET INGANG VAN 1 JANUARI A.S. EEN EINDE AAN TE MAKEN. In haar memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op het voorloopig ver slag over het wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet voor de spoorweg ambtenaren 1925 zegt de regeering, dat zij zich thans, in overeenstemming met de strekking van de beschouwingen van het inmiddels verschenen rapport der commissie-Beumer, op 't standpunt, stelt, dat ten aanzien van het kortings probleem en de spoorwegpensioenen een uitzonderingspositie niet langer behoort te bestaan. In het wetsontwerp worden derhalve de noodige wijzigingen gebracht, ten doel hebbende, aan de korting met In gang van 1 Jan. 1940 een einde te ma ken. Ten aanzien van de financieele gevol gen van de thans voorgestelde integrale intrekking van de korting moge worden medegedeeld, dat de annuïteit, door de commissie-Beumer in haar rapport be rekend op circa f 16 millioen een be drag, dat, indien de omstandigheden het toelaten, weldra op de begrooting zal verschenen door de thans voorgestel de vervroegde intrekking van de korting een jaarlijksche verhooging zal onder gaan, welke ten hoogste f 140.000 meer bedraagt dan de verhooging, die door het oorspronkelijke wetsontwerp zou zou zijn teweeggebracht. label, naam en adres van den eigenaar worden vermeld, zal later weer terug bezorging plaats hebben. Economische Spijsuitdeeling. Vrijdagavond vergaderde de commissie voor de Economische spijsuitdeeling. De rekening en verantwoording werd ge controleerd door Burg. en Weth. en in orde bevonden. Aan het verslag ontleenen wij het volgende: Wij kunnen constateeren, dat de uit- deelingen, die wij hadden, steeds gewaar deerd worden. Dit jaar hebben wij, doordat bij de be oordeeling der aanvragers de heer Kloté zich op ons verzoek beschikbaar stelde, om ons met zijn advies te dienen, een nauwgezette selectie kunnen houden. Er bleek toen, dat verschillende aan vragers niet op de lijst voor dit jaar geplaatst konden worden, doordat de ver diensten ruim voldoende waren in deze gezinnen. Onze portiën soep, die wij dit jaar heb ben bedeeld, waren daardoor ook belang rijk minder dan vorig jaar. De gewone bedeelingen werden begon nen op Woensdag 21 December met 222 portiën aan 83 hoofden van gezinnen, welke tot 124 personen met 415 portiën werden uitgebreid. De bedeelingen wer den 2 maal per week gehouden 's Woens dags en 's Zaterdags en bestonden zooals altijd uit warme voedzame erwtensoep. In totaal zijn in dezen winter uitgereikt 11635 portiën tegen 16320 portiën in het jaar daarvoor. Hiertoe zijn gebruikt 1600 K.G. erwten, 295 K.G. spek, 120 K.G. rijst, 100 K.G. gort, groenten en de noodige specerijen. De rekening sluit met een ontvangst van f1360,77, een uitgaaf van f 1102,71, dus met een goed slot van f258,06. Ook maken wij hierbij dankbaar mel ding van een gift van een weldadig stad genoot voor een extra uitdeeling op Kerstdag. Deze hielden wij op 29 Decem ber en bestond uit rookworst. Tevens ontvingen wij in natura 5 K.G. spek en 1% H.L. erwten. In onze commissie kwam dit jaar de volgende verandering. Wegens vetrekvan dhr J. C. van de Velde werd de heer H. J. Molhoek tot voorzitter benoemd en in de plaats van laatstgenoemde tot com missielid gekozen de heer D. Faberij de Jonge. Zij dankt allen, die haar dezen winter iemand in een der slechtste wijken van New York, 't werd een algemeene vecht partij en hij' werd gedood. Ik verkocht alles wat mij nog overbleef en dat was niet veel. Een vriendelijk man gaf mij vrije passage op zijn zeilschip. Ja Chrys tie, van Liverpool af, waar ik een week geleden aangekomen ben, heb ik op mijn weg hierheen gebeldeld". Arme tante Mona! Wij hielden haar bij ons gedurende eenige maanden, doch naar mate haar veerkracht herleefde, kwam ook de oude ijdelheid terug en zij' stemde ons dikwijls recht onaangenaam. Zij had zulke vreemde gewoonten aange nomen, en sprak zoo zonderling, dat wij haar niet altijd met. onze vrienden in aanraking konden brengen. Zij maakte Jaems en Mr Perren ongelukkig en te gelijkertijd bleef zij zelve ook ontevre den. Onze levenswijze beviel haar niet; alles was even saai, zoo klaagde zg en zij werd verteerd door verveling. Het ergste was, dat zij kinderen haatte en niet schroomde haar afkeer op verschil lende wijze te toonen, wat mij' veel ver driet veroorzaakte. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5