DE ZEEUW De begrooting van financiën. Wolken met zilveren randen. TWEEDE BLAD Algeineene vergadering der Zeeuwsche landbouw-Mij. ZenuwpijnenP /gg\\ AKKERTJE Victor Emanuël de Koning- soldaat van Italië, zeventig jaar. Land- en Tuinbouw Wat er deze week voorviel. FEUILLETON VAN ZATERDAG 11 NOV. 1939, nr 36. VOORLOOPIG VERSLAG VAN DE TWEEDE KAMER. OPHEFFING VAN HET BANKGEHEIM? Aan 'het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de Begrooting van Financiën is het volgende ontleend. Opnieuw gaven verscheidene leden den wensch te kennen, dat krachtig zal wor den opgetreden tegen belastingont duiking. Deze leden achtten het niet voor bestrijding vatbaar, dat dit euvel nog steeds in belangrijke mate heersciht. Naar de meening der hierbedoelde le den zal een uitstekend hulpmiddel bij de bestrijding van dit kwaad kunnen wor den gevonden in de opheffing van het bankgeheim ten aanzien van den fiscus. Verscheidene leden bepleitten een wiju ziging in de verhouding tusschen direc te en indirecte belastingen, welke verhouding naar hun oordeel thans niet in overeenstemming is met de so ciale rechtvaardigheid. Gaarne 'zou men worden ingelicht om trent 's ministers voornemens met betrek king tot de m o t o r r ij: t u i g e n b e 1 a s- ting. Verscheidene leden stelden de vraag, of de tijd thans niet gekomen is om over te gaan tot de realisatie van de winst op den goudvoorraad van de Nederl andsche Bank, welke zal komen te ontstaan bij fixatie van de waarde van onze munteenheid op een lager niveau. Als deze leden op (het nemen van een beslissing in dien geest wilden aandrin gen, dan was dat niet, omdat zij; van oordeel waren, dat aan die winst on middellijk een bepaalde bestemming be hoort te worden gegeven. Zij' meenden evenwel, dat de door hen beoogde maat regel er toe zou kunnen leiden, dat in belangrijke mate op de vlottende schuld werd afgelost, waardoor een niet onaan zienlijke rentebesparing zou worden ver kregen. Naar het oordeel der hierbedoelde le iden zou het treffen van zulk een maat regel niet behoeven uit te sluiten, dat de waarde van de munt zwevende wordt gelaten. Immers, volstaan zou kunnen worden met een voorloopige fixatie, wel ke nog de mogelijkheid van eenige rijzing of daling zou openlaten. MIDDELBURGSCHE BRIEVEN. Amice, Nou weet ik eigenlijk heusch niet, waarmee ik beginnen zal, deze keer. Daar is zóóveel om een gezellig bab- betje over op te zetten, dat ik tenslotte moet kiezen. Over onzen heerlijken V. U.-avond met Mr H. Bijleveld als spreker Het werk der christelijke wetenschap, mogelijk gemaakt door de liefde en het gebed van het Nederlandsche millioenen- leger van den Koning der koningen. Of iets over het werk op het terrein der Christelijk sociale actie Patrimonium gaat in onze stad gewoon door met het werk en de trouwe kern is als voorheen weer trouw aan den arbeid. Ook de studie-avonden voor 't kader, ge organiseerd door den Chr. Besturenbond, gaan gewoon door en ook hier leeft de stellige verwachting van getrouw arbei den bij' de plaatselijke leiders. Of de politieke actie In dezen tijd? Ja zeker, ook de leiders der A. R. kiesvereen. gaan gewoon door en ze rekenen er vast op, dat de zaal in het gebouw van de Chr. Jongemannen- ver. in de Singelstraat a.s. Maandag propvol zal zijn om onze Indische specia list in de Tweede Kamer, de heer H. Meij- erink te beluisteren en te bevragen over: De groei van het Indische Gemeenebest. Naar het Engelsch van EMMA JANE WO'RBOISE. 141.) oo „Niettegenstaande dit alles, verlang ik toch den jongeheer te zien, nicht Chrystabel." Dus werd de jongeheer binnenge bracht en tot mijn groote ontzetting nam de kolonel hem van de baker en in zijn eigen armen. „Wees niet bang, mevrouw!" zeide de baker, terwijl zij mijn angstig, bleek ge laat bemerkte, „mijnheer weet, hoe hij met een kind moet omgaan." Het was waarlijk zooals zij zeide! De oude man hield mijn zoontje recht va derlijk in zijn armen vrij wat natuur lijker dan James dit deed; het was trou wens ook niet te verwachten, dat mijn echtgenoot nu reeds geheel verstond, wat hij nog niet bij ervaring kende, en vooral in den beginne bestaat er groot onderscheid tusschen het vaderlijk en 't instinctmatig moederlijk gevoel. Doch kolonel Clarendon droeg mijn kindje Of iets van de Christelijke jeugdactie? Ge ziet, Amice, onderwerpen genoeg, maar al eenige weken ligt het prachtver- slag van den veertienden Monumenten dag, den 24en Juni ginnen onze veste ge houden, te wachten op nadere bespre king. Want dit verslag, met vele superieure redevoeringen," heeft mij' eenige genoeg lijke uren bezorgd en eenige korte gre pen, zoo hier en daar gedaan, mogen ook u overtuigen, van de voortreffelijke woorden, dien dag gespreken. Meen niet, dat er hoofdzakelijk over monumenten gesproken is. Dat zou ook al belangrijk zijn, maar actueel is in on zen tijd toch zeer zeker ook het streek- planwerk. Dit werd dan gezien in de be ïnvloeding daarvan op de ontwikkeling van het landschap, de nieuwe economi sche mogelijkheden, het verkeer zoowel te land als te water. Ten slotte wordt het verslag, besloten met een lied in proza op de schoonheid van ons heerlijk Zeeland. En nu eenige citaten: „Een streekplan is een plan, waarin het toekomstige gebruik van den bodem in een streek in hoofdlijnen wordt ge ordend. Vooreerst zal men in een streekplan rond de bebouwde kommen met zorg be grensde gebieden aanwijzen voor de uit breiding van deze kernen, terwijl daar naast ook geheel nieuwe, vrijliggende wooncentra kunnen worden ontworpen. Deze bestemmingen worden vastgelegd, teneinde de nieuwe ontwikkeling der woongebieden te concentreeren rond de oude of in nieuwe kernen. De concentra tie der kernbevolking, welke hiermede wordt beoogd, is noodig, teneinde het ge meentelijk organisme voor totaal uiteen vallen te behoeden. Zij is ook gewenscht met het oog op den hinder, welke de landbouw ondervindt van de vestiging van menschen, die niet op het platteland thuis hooren. Verstrooide vestiging is niet langer toelaatbaar met het oog op de gevolgen van de openbare kas (verspreid wegen net, te groot net van leidingen voor het drinkwater, afvalwater, gas en electri- citeit, oneconomische werkwijze van poli tie en reinigingsdienst)". Over streekplan en vreemdelingenver keer: „De recreatiegebieden in ons land wor den steeds schaarscher en de afstanden tot de bevolkingscentra steeds korter. Daarom moet men op het recreatiege bied zuinig zijn. De bescherming der natuurgebieden in Zeeland zal het vreemdelingenverkeer niet alleen ten goede komen, doch deze aanvullende bron van inkomsten voor de bevolking droogt eenvoudig op, wanneer deze terreinen aangetast worden, bijv. door bebouwing. Doch al kan het vreem delingenverkeer, mede door de hulp van het streekplan, nog groeien, uit verschil lende gegevens blijkt, dat dit vreemdelin genverkeer nimmer in staat zal zijn om het bevolkingsaccres te voeden". Over Walcheren, de tuin van Zeeland „Op Walcheren vinden wij vrijwel alles wat tot de Zeeuwsche landschappelijke schoonheid bijdraagt, tezamen; de la chende velden; de malsche, sappige, groene weiden; heerlijke bosschen (on der Domburg en Oostkapelle)de blanke, somwijlen heel hooge, duinen; het strand en de zee, dicht bijeen liggende dorpen, waarin de kostelijke Walchersche kleedij in haar sobere schoonheid nog bij oud en jong veelvuldig, tot bijna uitsluitend (in Westkapelle) wordt gedragen; daartus- schen, vèr van den grooten weg af, tal rijke boerenhofsteden, vaak nog met res ten van klooster of kasteel, dat er vroe ger stond (al was 't alleen maar de aan leg, het geboomte) en daarnaast vindt men er nog bewaard gebleven oude ka- steelen (Ter Hooge, Westhove), ruïnes (Hoogelande, Brigdamme, fort Ramme- kens), verder tal van buitenplaatsen, nóg door de patriciërsfamilies bewoond of in andere handen overgegaanWalche ren moet vroeger, met zijn 150 buiten plaatsen, z'n vele kasteelen en ridder hofsteden, boomenrij'ker nog dan thans, nóg veel mooier zijn geweest; Walcheren is nóg de schoone tuin van Zeeland. Het is in één woord, een pracht stukje werk, dit verslag, een 20 bladzijden wijs heid en schoonheid, van harte ter lezing aanbevolen door je toegenegen Middel- burgsche vriend STENTOR. even handig en gemakkelijk als hij zijn Turksche pijp rooktetoen herinnerde ik mij plotseling, dat hij geen norsche, af geleefde, oude jongeheer ,was, maar een weduwnaar, en dat hij eens ook een lief, blondlokkig knaapje had gehad. Daarom greep ik moed en gevoelde dat er geen oorzaak tot vrees bestond. Chrystie", zeide hij eindelijk, „hebt gij reeds besloten, welken naam gij dit klei ne mannetje zult geven?" „O, ja, wij zullen hem natuurlijk „Ja mes" noemen." „Dat „natuurlijk" begrijp ik volstrekt niet. Noem uw tweeden jongen James, en laat deze gedoopt worden als Francis Ri chard Clarendon; dan moet gij hem Frank noemen, zoo werd ik altijd ge noemd, zoolang er nog iemand op de we reld bestond, die het recht had mij bij mijn doopnaam te noemen." „Ik moet dit eerst aan mijn echtge noot vragen", hernam ik; want wij had den reeds overlegd, dat de geliefde va derlijke naam moest bewaard blijven en ik was niet recht zeker, of James dit be sluit gaarne zou willen opgeven. „Wel, mijn lieve, ik wil u niet dwin gen," zeide de kolonel, „maar gij zult mij grootelijks verblijden, wanneer gij den knaap myn naam geeft en moge hij dan, Een der weinige koningen, die zich in een revolutie na den wereldoorlog heb ben weten staande te houden, is Victor Emmanuel III van Italië, die 11 Novem ber 70 jaar wordt. Dit feit is ongetwij feld mede te danken aan zijn persoon lijke eigenschappen als mensch en als staatsman. Eenige malen in zijn leven nam hij op gewichtige momenten een besluit, dat regelrecht inging tegen de opvat ting van zijn raadslieden; zoo redde hij in 1917 Venetië van den ondergang te gen de Duitschers en in 1919 zijn land van een bloedige revolutie. Victor Emmanuël behoort naar veler opvatting tot de knapste en meest men- schelijke vorsten, die Europa telt. In de gisteren gehouden drukbezochte algemeene vergadering der Zeeuwsche Landbouw-Mij, deed de voorzitter, de heer Mr P. Dieleman, o.m. de volgende mededeelingen: Prijzen landbouwproducten. De prijzen der landbouwproducten van oogst 1939, welke de Regeering aanvan kelijk had vastgesteld, hebben in den kring van belanghebbenden heel wat be roering gewekt. Zoowel het Dagelijksch- als het Hoofd bestuur der Z.L.M. hebben er bij het Landbouw-Comité op aangedrongen den Minister met nadruk te wijzen op de noodzakelijkheid van prijsverhooging der producten op grond van de overweging, dat de boer recht heeft op het verkrijgen van een loonenden prijs voor zijn pro ducten. Het Dag. Bestuur heeft er bij voort during op gewezen, dat de Regeering prijzen der producten in uitzicht dient te stellen, welke een redelijk bestaan aan den boer geven. Als gevolg van den aan drang der organisaties heeft de Minister tenslotte de prijzen der producten ver hoogd, zij het, dat deze in het bijzonder voor peulvruchten, suikerbieten en lijn zaad te laag moeten worden geacht. De Aardappelen. De in uitzicht gestelde garantieprijs voor de consumptie aardappelen per 1 April 1940 acht het Dag. Bestuur voldoende om tot een be hoorlijken prijs te komen voor consump tie- en pootaardappelen. Met betrekking tot de regeling voor de grove consumptieaardappelen wordt de denaturatievergoeding onder de hui dige omstandigheden voldoende geacht. Met voldoening heeft het Dag. Bestuur vernomen, dat voorloopig tot 1 Januari a.s. een normaal kwantum pootaardappe len tusschen de maten 28 en 55 mM. kan maar hier twijfel ik niet aan, een beter man worden dan zijn peetoom geweest is Want ziet gij, Chrystie, ik heb nooit godsdienstige ouders gehad; en ik ging op jeugdigen leeftijd naar Indië, toen Indië nog volstrekt niet voor Engel- schen was, wat het nu is: ik geraakte onder verschillende invloeden, die juist niet de beste waren, zoodat ik langza merhand een driftige, slechte, heiden- sche nabob werd. Goddank! dat ik nu iets beters heb leeren kennen, ofschoon ik wel weet, dat ik nog een halve heiden ben." James maakte geen tegenwerpingen, en ons knaapje werd dus gedoopt als Francis Richard Clarendon. Toen hij niet langer onze eenigste was, en zijn broertje geboren werd, verander de zijn benaming van „ons kleintje", in die van „Frank". Doch de arme nabob heeft hem nooit op die naam hooren ant woorden, want hij was reeds gestorven, toen ons tweede zoontje, James, geboren werd. Ik erfde een groot gedeelte van zijn vermogen, ofschoon niet alles; want ver schillende weldadige instellingen in Lon den ontvingen, aanzienlijke legaten, en een groote som was bestemd voor zekere scholen in Indië. Doch wij werden toch Het schijnt wel, alsof er weer allerwe gen hoogspanning heerscht. In ons eigen land en In België voelt men die benau wende stemming zeer duidelijk. De stop zetting der periodieke verloven voor mi litairen, de onvriendelijke houding der Duitsche pers tegenover ons land in het begin van deze week, een gerucht over een grens-incident, de plotselinge reis van Koning Leopold naar Den Haag en de Duitsche troepenbewegingen niet ver van onze Oostgrens, hebben die onrust vergroot. Maar ook in Duitschland, Engeland en Frankrijk is de spanning in niet mindere mate aanwezig. En het onmiddellijk ge volg is, dat men alom, zoowel bij de oor logvoerenden als bij de neutralen paraat is, teneinde op alle gebeurtenissen voor bereid te zijn. Overal bestaat de indruk, dat er zeer, zéér binnenkort iets geweldigs gaat ge beuren. Echter, wat dat geweldige zal zijn, hoe en waar het zal losbarsten, weet niemand Dat juist maakt vele menschen zenuw achtig, zoodat het voor velen hoe vreemd het ook klinke een verade ming, een opluchting zal zijn als het of fensief eens ergens losbreekt. Voorloopig zit er echter nog niet veel schot in de oorlogsverrichtingen aan het front. Alleen de luchtmacht begint wat meer actief te worden. „In een uur van angstige spanning voor de wereld, vóór de oorlog in West- Europa met vol geweld begint, hebben Wij de overtuiging, dat het Onze plicht is Onze stem opnieuw te verheffen". Aldus luidt de van diep verantwoorde lijkheidsbesef getuigende aanhef van het telegram, dat Koningin Wilhelmina en Koning Leopold deze week, na gemeen schappelijk en langdurig beraad aan de staatshoofden van Duitschland, Enge- worden uitgevoerd, terwijl de in uitzicht gestelde garantieprijs per 1 April 1940 voorkomt, dat tegen verliesgevende prij zen moet worden verkocht Meer suikerbieten. In verband met de op 16 October j.l. ingevoerde sui kerdistributie heeft het Dag. Bestuur als zijn meening uitgesproken, dat het thans dringend noodig is de voor 1940 met sui kerbieten te bezaaien oppervlakte uit te breiden. Voedernormen. Het Dag. Bestuur heeft via het Landbouw-Comité aange drongen op verhooging der aanvankelijk vastgestelde norm krachtvoer voor werk paarden en krachtvoer voor veulens be schikbaar te stellen. Aan beide verzoe ken is voldaan. Tevens is verzocht voor de periode eind Decemberbegin April per stuk mestvee een totale hoeveelheid van 400 K.G. kracht voer beschikbaar te stellen. Uitvoer ongerepeld vlas. Het Dag. Bestuur heeft het Landbouw-Comité verzocht er bij de Regeering op aan te dringen de gelegenheid tot uitvoer van ongerepeld vlas weer open te stellen. Brandstof voor landbouw- tractoren. Het Dag. Bestuur heeft het Landbouw-Comité verzocht de noodige stappen te doen, opdat voldoende hoe veelheden benzine, ruw-olie en petroleum voor landbouwdoeleinden beschikbaar worden gesteld. Het is noodzakelijk, dat voor alles de landbouwwerkzaamheden ongestoord voortgang kunnen vinden, op dat de voedselvoorziening niet in gevaar wordt gebracht. Landbouwverlof. Het Dag. Be stuur ontving d.d. 4 November j.l. een schrijven van den Directeur-Generaal van den Landbouw, waarin wordt mede gedeeld, dat de Minister van Defensie heeft besloten de zakenverloven aan mi litairen door diens departement te zul len behandelen onder inschakeling van de burgemeesters. De werkzaamheden van de adviescom missie te dezer zake uit de landbouw organisaties samengesteld, zijn beëindigd daar het departement van Economische Zaken niet meer als adviseerend college is ingeschakeld. Het Dag. Bestuur heeft een groot aan tal verzoeken voor het verkrijgen van landbouwverlof gesteund. Paardenvordering. Verschillen- plotseling zoo rijk, dat James en ik in den eersten tijd waarlijk angstig waren over onze groote verantwoordelijkheid. Nadat eenige maanden verloopen wa ren, gewenden we aan onze positie. Wij leefden op een zeer goeden voet, en wij verlieten het huis, dat wij van onzen eer sten huwelijksdag af bewoond hadden, voor een dat veel ruimer en beter inge richt was. Ik had de tuinen en den boom gaard van ons lief Elmwood het aller meeste gemist in die kommervolle da gen; en het genoegen dat ik nu onder vond, bij het wandelen door lommerrijke lanen, en het uitrusten op heerlijk be schaduwde plekjes, met het uitzicht op bloemrijke weilanden, was grooter dan wellicht iemand zich kon voorstellen. Op zekeren ochtend wandelde ik met mijn kleinen Frank aan mijn zijde, die nu reeds aardig begon te loopen. Wij gin gen niet buiten het hek en gedurende het grootste gedeelte van den dag bleven wij zitten onder de schaduw van een grooten cederboom, want de Meidagen waren dit jaar juist bijzonder warm en zonnig. Tusschen de hoornen door zag ik een oude vrouw, tamelijk armoedig gekleed, die den weg naar ons huis insloeg. Wat het was weet ik niet, maar zij deed mij denken aan Elmwood. Er was iets in land en Frankrijk hebben gezonden, en waarin zij nogmaals „hun goede dien ten" aanbieden, opdat „een eerste schre de zal worden gedaan op den weg naar de vestiging van een duurzamen vrede". Hoewel de betrokken regeeringen nog niet hebben geantwoord, krijgt men toch wel uit de pers den indruk, dat men aller wegen de edele bedoeling van de beide staatshoofden waardeert, maar dat men er geen succes van verwacht. De sensatie van deze week nam nog toe door het bericht over den mislukten aanslag op Hitier. Onbegrijpelijk is het, dat in Duitschland, waar toezicht en con trole zoo onbeschrijfelijk scherp zijn, iets dergelijks zóó minutieus kon worden voorbereid. Even te voren had Hitier een rede ge houden, niet niet veel nieuws bracht, maar die opmerkelijk was door de din gen, waarover niét gesproken, waarover absoluut gezwegen wordt: het vredes initiatief van de Nederlandsche en Belgi sche souvereinen en het stalen pact met Italië. In de geheele rede van Hitier wordt met geen enkel woord gesproken over of zelfs gezinspeeld op „den besten vriend Mussolini". Dit wijst er ongetwijfeld op, dat er in Berlijn diepe ontstemming heerscht over de houding, welke Italië in het oorlogsconflict heeft aangenomen. Men bemerkt dit trouwens ook heel duidelijk in de Duitsche pers, welke de laatste dagen geen enkel vriendschappe lijk of welwillend gezind woord meer aan het adres van Italië wijdt. Men kan in Hitiers toespraak nauwelijks anders zien dan een aankondiging van den grooten strijd in het Westen. Maar: zal de groote strijd op het land- front ooit ontbranden? Er zijn er, die het ontkennen en daarbij' uitgaan van de gedachte, dat de oorlog op het Westelijk front zóó wreed en moorddadig zou zijn, dat geen regeering of generale staf de verantwoordelijkheid voor deze men- schenslachting zou durven nemen. de klachten zijn vernomen over de wijze, waarop de invordering der paarden in sommige gemeenten is geschied. Deze klachten zijn ter kennis van het Land bouw-Comité gebracht. Veeprijzen. Het Dagelijksch Bestuur heeft bij het Landbouw-Comité aange drongen op maatregelen, welke verbete ring van de veeprijzen kunnen geven. Inmiddels heeft de Regeering een be gin gemaakt met het uit de markt nemen van vee, dat zal worden ingeblikt. Lagere Landbouwschool te Middelburg. De Regeering heeft Rijkssubsidie beschikbaar gesteld voorde stichting van een lagere landbouwschool te Middelburg. Aan deze school zal het karakter worden gegeven, hetwelk het meest in overeenstemming is met den geest der bevolking. Indien eenigszins mogelijk zullen de lessen aan deze school nog dezen winter een aanvang nemen. Landbouwdagen Z.L.M. De land- bouwdagen der Z.L.M. zullen in den zomer van 1940 in Noord-Beveland wor den gehouden. Na zijn rede, waarvan wij reeds giste ren verslag gaven, beantwoordde Ir Louwes de vragen van den heer Boot. De vaststelling der prijzen bij Kon. Be sluit is geheel volgens de wet. De prijzen der Philipslampen worden op de vrije markt bepaald. Over contin- genteering enz. kan Spr. zich niet uit laten. Wat de prijzen der landbouwproducten betreft zegt Spr., dat men daarin al aar dig tot elkaar gekomen is, al zal men het wel niet altijd precies eens worden. Ook voor de margarinefabrieken geldt het begrip „redelijke belooning". Spr. heeft nog niet kunnen constateeren dat de landbouwproductie is afgenomen. Wel het tegendeel. Het onderhoud van boerderijen en landerijen heeft hier en daar wat geleden. Over het algemeen is de positie van den landbouw niet ver zwakt. Het bedrijf is de laatste 10 jaar sterk vooruit gegaan. haar houding en uiterlijk, dat mij ver wonderlijk bekend toescheen; en toch was het waarschijnlijk iemand, die zich naar de keuken begaf om een der dienst boden te spreken. Op dit zelfde oogen- blik struikelde de kleine Frank, daar hij een jong katje wilde grijpen, dat vroolijk om hem heen speelde, en gedurende een paar minuten was ik bezig om .de tranen van mijn zoontje af te drogen, en zijn knietje, dat een weinig geschaafd was, te wrijven. Toen ik weer opzag, was de vrouw verdwenen, en weldra had ik haar geheel vergeten. Toch mocht ik haar niet lang verge ten. Nauwelijk hadden Frank en ik ons spel met het poesje hervat, toen ik plot seling mijn naam hoorde roepen, en ik mijn oom zag, die zeer verschrikt en ge agiteerd naar mij' toe kwam. „Chrystie, Chrystie!" riep hij; „o, wie denk je dat gekomen is?" Mijn gedachten waren dadelijk bij die armoedig gekleede vrouw, die ik bjj het hek gezien had. Kon zij iemand wezen, die ik vroeger gekend had? Mijn oom scheen tegelijk bedroefd en verschrikt te zijn. Zijn stem beefde en tranen stonden in zijn oogen. Ik gevoelde zelve een on beschrijflijke angst. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5