De begrooting van Bnitenlandscbe Zaken aangenomen. Het landbouw crisisbeleid. tl* AKKERTJES met zilveren randen. DE ZEEUW van Vrijdag 10 November 1939 - Tweede Blad. Minister van Kieffens over onze zelf- standigheidspolitiek. Bij de besprekingen op het Noordeinde alleen het vredesinitiatief ter sprake gekomen. Uit de Provincie MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. Kerknieuws Gemengd Nieuws. De Tweede Kamer heeft gisteren de behandeling van de begrooting van Bui- tenlandsche Zaken voortgezet. Verschillende sprekers voerden nog 't woord. Behalve bij de extremisten, de nat. socialisten en de communistische sprekers, vond het beleid der regeering instemming. De heer Zandt handhaafde zijn bezwaren tegen het lidmaatschap van den Volkenbond, die hij als een bond zónder God kenschetste. Daarna was 't woord aan Minister Van K 1 e f f e n s, die een voortreffe lijke rede hield. Spr. sprak er zijn. blijdschap over uit, dat de gevolgde buitenlandsche politiek zoo algemeen instemming vond. Wij leven in een tijd van geweldi ge verschuivingen. Na betrekkelijke stabiliteit is groote onrust gekomen: de wereldoorlog, de snelle ontwikkeling van Duitschland en 't vervallen van oude regelingen. Niemand kan zeggen, of een nieuwe rechtsorde in het leven kan worden ge roepen. Nederland kan daarin slechts een bescheiden rol spelen. Het zal echter zijn geheele prestige er achter zetten. Het werkt daarin samen met België en de andere Oslo-staten. Voorzichtigheid tem pert voortvarendheid niet. Het is spr. een voldoening zijn waar deering te kunnen uitspreken voor de woorden, gewijd aan den nieuwen vredes- stap. De minister dekt dien volkomen, evenals dien van Augustus. Andere onderwerpen zijn bij de bespre kingen op het Noordeinde niet ter sprake gekomen. Spr. is overtuigd, dat de goede wen- schen van talloozen den stap vergezellen, Spr. wijst op de adhaesie van de Noorde lijke Staatshoofden. De souvereinen hadden het oog gericht op den oorlog in West-Europa. Men concludeere niet, dat Nederland de Poolsche regeering negeert. Vele werkzaamheden heeft het Depar tement verricht. Men heeft prineipieele vertoogen gehouden tegen bemoeilijking van onzen handel. De bevoegdheden mo gen niet uitbreidend worden uitgelegd. Het weghalen der posfzakkem schendt een positieven verdragsregel. Ook is principieel vertoogd tegen het afhalen van Duitschers van onze schepen. Daarnaast staan tal van interventies in het belang van particulieren. In menig geval zijn deze met succes bekroond. Met alle belligerenten ondervinden wij moeilijkheden. Het is onjuist, dat Nederland den En- gelschen hulp verleent bij hun maatrege len. Wij wenschen geen verlengstuk te zijn van deze maatregelen. Wat de internationale sa menwerking betreft, men mag er kennen, dat de Volkenbond heeft gefaald doch toch de samenleving op een grooter plan heeft gebracht. De vorm is inder daad van ondergeschikt belang. Nederland zal bij een nieuwe organi satie een rol kunnen spelen. Men werpe echter nog niet dat weinige weg, dat ons van de anarchie scheidt. Geenszins brengt de Bond onze neutra liteit in gevaar. Spr. ontkent, dat de Vol kenbond in strijd is met Gods Woord. By de bespreking van onze neutra liteitspolitiek brengt spr. een saluut aan de Nederlandsche pers voor het begrip, dat zij toont voor wat past. Spr. kent geen neutraal land, dat ons daarin overtreft. Er zijn wel uitzonderin gen, doch daarover is bij' de algemeene beschouwingen reeds gesproken. De staat van beleg zal slechts, indien dit noodig is, worden afgekondigd. Het ligt geenszins in de bedoeling het gezantschap bij het Vaticaan te herstel len. Als men de zelfstandigheid bezit, dan waardeert men haar niet genoeg. Neder land is zich gelukkig meer bewust van zijn zelfstandigheid dan vroeger. Sinds de af scheiding van België maakten wij een crisis door op dit punt. Groen van Prin- sterer en Thorbecke kwamen toen voor onze zelfstandigheid op. Nederland voelt zijn zelfstandigheid en vervult als zoo danig een Europeesche functie. Vandaar dat onze zelfstandigheidspo- litiek steeds is gevoerd, meer en meer be wust. Die politiek verdraagt zich volkomen met den vredelievenden aard van ons volk. Spr. vertrouwt, dat niemand het plan zal koesteren om onze zelfstandigheid te schenden. Ons volk heeft geassimileerd, steeds zich zelf blijvende. Die zelfstan digheid wordt als het hoogste goed be schouwd. Geen land zal zich aan onze zelfstandigheid kunnen vergrijpen zonder dat het daarbij schade ondervindt. Men maakt een onuitwischbaren indruk op de wereld. Na den oorlog wezen wij gebiedsuit breiding af, landaanwinning is onze eer. In dezen tijd behoort ons volksbestaan naast God in zichzelf zijn hechtsten steun te zoeken, aldus Koning Willem III in de Troonrede van 1866. Deze rede, waarnaar met groote be langstelling werd geluisterd, werd met applaus beloond. Van alle kanten had de Minister ge- lukwenschen in ontvangst te nemen. De begrooting werd z. h. st. aangeno men. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 29 Oct. tot en met 4 Nov., in de provin cie Zeeland bedroeg: Paratyphus: Terneuzen 1. Roodvonk: Duivendijke 1, Eikerzee 2, Krabbendijke 1, Middelburg 1, Terneuzen 1. FEU ILLETO N Naar het Engelsch van EMMA JANE WORBOISE 140) HOOFDSTUK XLVIH. Besluit. Twee rustige, ongestoorde jaren volg den nu. Mevrouw James Trafford wei gerde geheel bij ons in te wonen; doch zij huurde kamers, op zoo korten afstand, dat wij bij haar, of zij bij ons kon komen, zoo dikwijls wij dit verlang den. De nieuwe firma, van „Mowbray en Lascelles", had veel voorspoed. James legde zich altoos van ganscher harte toe, op wat hij eens voorgenomen had te doen, en ik vernam van iedereen, dat hij een allerbekwaamste „man van za ken" was, die ongetwijfeld tot grooten njkdom en aanzien zou geraken, als zijn leven en gezondheid gespaard werden. Voorloopig waren onze jaarlijksche in komsten voldoende voor onze behoeften, en wij konden zelfs iets overleggen, daar ROOIEN VAN BOOMEN Burg. en Weth. stellen voor wederom een groot aantal boomen te rooien en wel 30 iepen, 7 tronkiepen en 7 kleine iepen op verschillende plaatsen in de stad, allen wegens iepenziekte. Verder 7 iepen, die gevaar opleveren, 2 abee- len, die scheefgewaaid zijn, 2 iepen die ingescheurd zijn; 2 pterocarya, 1 esch- doorn, 6 kastanjes en 5 linden, die in- gerot zijn, alzoo in totaal 69 boomen. wij niet op een grooten voet verlangden te leven. Ik begon mijn huishouding met slechts één dienstbode, ofschoon ik mij genoodzaakt zag een tweede te huren, voor het jaar geheel verstreken was. Mijn lieve echtgenoot wilde evenmin het werk opgeven, waaraan hij gearbeid had, van zijn jeugd af. Iedere week zonderde hij eenige uren af voor zijn arme lieden, en er waren slechts weinige Zondag avonden, dat hij niet in een bedompt lo kaaltje ging spreken tot diegenen, die niet te bewegen waren om een geregelde godsdienstoefening bij te wonen de verloren schapen in de woestijn der groote wereldstad! „Waarom vraagt gij niet om een vaste aanstelling, mr. Lascelles?" vroeg iemand eens aan mijn echtgenoot. „Omdat ik geloof," zeide hij, „in het bestaan eener goed geregelde en wette lijk aangestelde geestelijkheid, en ik verbeeld mij meer goed te kunnen doen, door hier en daar in de behoefte te voor zien, dan wanneer ik als wettig benoem de prediker van het Evangelie optrad. Ik ga tot die menschen, die mij met wan trouwen zouden bejegenen, als ik bij hen kwam met een witte das, of als ik het woordje Ds voor mijn naam plaatste, en ik kan een klasse van het volk bereiken, die voor predikanten onbereikbaar is. Er Heinkenszand. Naar wij vernemen is ook in deze gemeente een comité voor het breien voor militairen opgericht. Met het werk zal zoo spoedig mogelijk een aanvang worden gemaakt. Allen die aan het breien wenschen deel te nemen kunnen zich vervoegen bij Mevrouw Mes. Wolfaartsdijk. Nu de suikerbietenoogst in vollen gang is blijkt dat de opbrengst van vele perceelen aan den lagen kant is en het suikergehalte zelf beneden het normale blijkt te zijn. Oostkapelle. Woensdag vergaderde de afd. van den Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond onder voorzitterschap van A. Coppoolse. Behandeld werden: Verbe tering rundveestapel, door A. Maljaars Jz., en Stad en Platteland, door A. de Visser Lz. Twee nieuwe leden traden toe. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. BIDSTOND VOOR DEN VREDE. De classis 's Gravenhage der Geref. Kerken in Nederland op Vrijdagmorgen 10 November in buitengewone vergade ring bijeen overwegend dat H. M. de Ko ningin en Z. M. den Koning der Belgen „in een uur van ernstige spanning voor de wereld, vóór de oorlog in West-Euro pa met vol geweld begint, hun stem hebben verheven tot een oproep om te komen tot een billijken vrede", dat in dit uur van ernstige spanning het gebed van Gods volk zich behoort te vermenigvuldigen, opdat deze ver- schrikkelijke ramp worde afgewend en ook ons volk voor benauwenis bewaard blyve, acht zich geroepen de Kerken uit te noodigen, Zondag a.s. zoo mogelijk in den morgendienst, zich te vereenigen in verootmoediging, wegens de zonden van kerk en wereld en in gebed tot den Heere, dat Hij den vrede herstelle en Zich over ons volk en alle volkeren der wereld ontferme. Jubileum Ds Hoogendoorn. Woensdagavond werd door de Chr. Geref. Gemeente te Zierikzee een bijzondere samenkomst gehouden in ver band met de 25-jarige ambtsvervulling van Ds Hoogendoorn. De leiding berustte bij Ds Sluiter van 's Gravendeel, die na gebed en Schriftle zing een woord van gelukwensch sprak namens de classis, gevolgd door een meer persoonlijk woord. Verder werden toespraken gehouden door den heer Van As namens kerke- raad en gemeente. Ds Ponstein namens de gemeente te Lisse', den heer J. v. d. Weele namens de Chr. Geref. Jeugdorga nisaties en den heer H. Uil namens het bestuur der Chr. School in 't Vrije en de Chr. Ulo-school. Van de gemeenten te Vlaardingen, Bunschoten en Zaandam waren schrifte lijke gelukwenschen ingekomen. Namens de classis en de gemeente Lisse werd een enveloppe met inhoud overhandigd. De jubilaris die onder het zingen van Ps. 1031 met zijn familie was binnen geleid, heeft daarna de sprekers beant woord. In welgekozen woorden bracht hij, mede namens zijn echtgenoote en kinde ren, den dank over, voor de vele blijken van belangstelling in deze dagen onder vonden. Ook de verschillende sprekers werd dank gebracht. Boven dank aan menschen gaat ech ter zijn dank uit tot God, die hem het voorrecht geschonken heeft, reeds 25 jaar in Zijn Wijngaard te mogen werken. Zijn innige hoop is, dat God hem de kracht en de verzekerdheid des geloofs zal willen blijven geven, opdat hij nog vele jaren het ambt zal mogen bedienen. Met een met innige overtuiging uitge sproken geloofs-belijdenis, eindigde spr. zijn toespraak. Nadat tenslotte door Ds Sluiter nog Ps. 121 was voorgelezen werd de bijeen komst door Ds Ponstein met dankzeg ging gesloten. is genoeg plaats om kerk te te houden voor onze Londensche heidenen, wan neer men hen slechts kan overhalen zich daarheen te begeven. In den regel heb ik steeds ondervonden, dat zoodra het eer ste flauwe licht van een hooger levens begrip in hun zielen ontwaakt, zoodra zij zich zeiven leeren beschouwen als schep selen met onsterfelijke zielen, dan begin nen zij van lieverlede zich aan het kerk- gaan te gewennen, en sluiten zich al spoedig bij de een of andere bestaande kerk aan. Zij worden dan opgenomen in een bepaalde gemeente, en ik ga met mijn broeders evangelisten verder voort met het opzoeken der veriatenen, verlo renen en afgedwaalden. Het schijnt mij toe, dat de zaak van God het best ge diend wordt, wanneer predikant en evan gelist ieder hun eigen arbeid verrichten het denkbeeld, dat in sommige kringen bestaat, alsof de evangelist hooger geestelijke waarde bezit dan de predi kant, wiens gansche leven aan zijn kud de is toegewijd, is dunkt mij geheel ver keerd en kan een nadeeligen invloed uit oefenen." Gedurende deze beide jaren waren wij in zeer goede verstandhouding met kolo nel Clarendon, ofschoon niet bijzonder intiem, omdat wij ons in zoo verschillen de kringen bewogen. Doch hij kwam HET VRAAGSTUK DER ZELFVOOR ZIENING HEEFT DE VOLLE AAN DACHT. FINANCIERING DER LA NDBOU W-CRISISMAATREGELEN. GEEN VREES VOOR TEKORT AAN GROENTEN EN FRUIT. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van het landbouw-crisisfonds voor 1940 en van de begrooting van Economische Za ken, ontleenen wij: Het vraagstuk van de noodzaak om onder de huidige omstandigheden naar verdere zelfvoorziening van ons land te streven, zoowel op agrarisch als op in dustrieel gebied, heeft de volle aandacht der Regeering. De Minister zegt gaarne toe, er voor te zullen waken, dat niet meer wordt ge regeld dan noodig is en dat niet strikt noodzakelijke diep ingrijpende maatrege len achterwege zullen blijven. Hij kan niet erkennen, dat de Regee ring toch nog door het uitbreken van den oorlog zou zijn verrast. Integendeel, de getroffen voorbereidingen waren over het algemeen in een zoodanig stadium, dat de economische gevolgen van het uitbreken van het internationale conflict op bevredigende wijze konden worden opgevangen. De minister is volledig doordrongen van de noodzaak, dat in- en uitvoer zoo veel mogelijk moeten worden gehand haafd en hij zal met alle ter beschikking staande middelen er naar streven dat de buitenlandsche handel van Nederland op het onder de bestaande internationale omstandigheden hoogst mogelijke niveau zal worden in stand gehouden. De vraag in hoeverre onder de huidi ge omstandigheden de bestaande contin- genteeringen in haar vollen omvang moeten worden gehandhaafd, is thans in onderzoek. Als vaststaand kan worden aangeno men, dat voor handhaving van een aan tal contingenteeringen thans geen aan leiding meer bestaat. Op dit punt thans reeds meer gede tailleerde richtlijnen te geven is echter niet mogelijk. Het instituut voor Nederlandsche eco nomische belangen in Ned.-Indië zal zich in de eerste plaats bezig houden met de bevordering van den afzet van Neder landsche artikelen in Ned.-Indië, terwijl met de economische samenwerking ver band houdende kwesties van beleid uit sluitend behandeld blijven in overleg tus- schen het opperbestuur van de Indische Regeering. De huidige voederpositie maakt het vooralsnog niet noodzakelijk maatrege len te treffen die tot een gedwongen af slachting van den Nederlandschen vee stapel leiden. Het moge zijn, dat de ontwerpbegroo- ting van het Landbouw-crisisfonds voor 1940 een vrij hoog saldo aangeeft, sinds de indiening van dit ontwerp is al wel reeds duidelijk komen vast te staan, dat de financiering der landbouw-crisis- maatregelen reeds in de naaste toekomst groote moeilijkheden zal bieden. Door de recente prysverhooging ten behoeve van den akkerbouw en de vee houderij zijn de uitgaven van dit fonds uiteraard belangrijk toegenomen. Tevens moet er mede rekening worden gehouden dat bedrijfstakken, die tot dusverre geen of slechts geringen financieelen steun behoefden, zooals b.v. de bloembollen teelt en de boomkweekerij in de naaste toekomst eveneens financieelen bij stand zullen behoeven. Tegenover deze belang rijke vergrooting der lasten van het fonds, zal, naar zich thans laat zien, geen evenredige inkomstenvermeerde ring staan. Integendeel een der belang rijkste inkomstenbronnen van het fonds, n.l. de graanrechten, brengen ten ge volge van de geringere aanvoeren en de stijging der graanprijzen reeds aanmer kelijk minder op. Het is zeker niet on denkbaar, dat bij verdere stijging der buitenlandsche graanprijzen deze in komsten geheel zullen komen te verval len. De loop der koopprijzen voor de lande rijen heeft de volle aandacht van den mi nister. Aan de moeilijkheden in het bloembol lenvak en de boomkweekerij heeft de Mi nister reeds zijn aandacht gewijd. Wat de ordening in den landbouw be treft deelt de Minister mede, dat het in zijn voornemen ligt de behandeling van het wetsontwerp inzake de bedrijfsrege ling in den landbouw voort te zetten. Hij geeft er echter de voorkeur aan de overneming der landbouw-crisismaatre- gelen door de bedrijfsgenooten voorloo pig op te schorten. De minister wil gaarne overwegen in de provinciale commissies van bijstand vertegenwoordigers op te nemen der landarbeidersorganisaties. Voor een tekort aan groenten en fruit in eigen land behoeft zeker geen vrees te bestaan. Tot nog toe is er een groot surplus geweest en ook in een verre toe komst kan nog met een surplus worden gerekend. Juist voor dit surplus moet de uitvoer een weg vinden. Het is niet uit gesloten, dat er door den oorlogstoe stand in het buitenland naar sommige dezer producten een grootere vraag zal ontstaan. kunt U het best tegengaan met een "AKKERTJE", want AKKERTJES verwijderen uit het lichaam de stoffen, die de aandoening veroorzaken. Tevens oefenen"AKKERTJES" een stimuleerende werking uit zoowel op gevoels- als be wegingszenuwen. Verdrijven snel de pijnen en doen U zich direct veel prettiger voelen. Eischt evenwel nadrukkelijk "AKKERTJES" kenbaar aan 't AKKER-merk: Uw garantie! tegen hoofdpijn, pijnen, koorts, kou. Doos: 18 stuks - 12 stuivers: 2 stuks - 2 stuivers. soms te Clapham en vatte groote gene genheid op voor mijn echtgenoot; eens zelfs zei hij tot mij: „Nu, Chrystie, ge loof ik toch waarlijk dat er iets is in het Christendom, dat ik vroeger nooit heb begrepen. Ik begin te zien, dat het wer kelijk in zich heeft, wat het voorgeeft te hebben, namelijk een verborgen kracht, een innerlijk en onvernietigbaar leven, dat zijn oorsprong in God heeft." Stil en ongemerkt had het voorbeeld van James toch een diepen indruk ge maakt op den onstuimigen oosterling. Het was nu te laat om de gewoonten van een gansch leven af te leggen, maar zij werden langzamerhand verbeterd. De uitbarstingen van toorn werden onder drukt, de ontembare wil werd soms ge bogen; steeds minder en zeldzamer wer den de ruwe uitdrukkingen, totdat zij eindelijk geheel verdwenen. Toen mijn eerste kindje geboren was, behoorde de kolonel onder mijn eerste bezoekers, en vroeg dadelijk om. „den kleinen schreeuwleelijk" te zien. Nu had ik juist mijn zoontje uit de kamer verwijderd, want ik verbeeldde mij, dat de Indische neef ik bad nog niet kunnen besluiten hem oom te noemen weinig genoegen zou vinden in een klein schepseltje, wiens leeftijd nog bij de dagen werd ge teld. „Ons kindje" was een onwaardeer- NEDERLANDSCH MOTORTANK SCHIP „MELISSA" GESTRAND. Het Nederlandsche motortankschip Melissa van de N.V. Tank-kustvaart te Rotterdam, is op weg van België naar Lissabon ter hoogte van Kaap Raso bij Cascaes, in de nabijheid van Lissabon, tijdens mist gestrand. Twee sleepbooten slaagden er met moeite in de uit zestien koppen bestaan de bemanning te redden. Een der opva renden is gewond en in een ziekenhuis opgenomen. De Melissa was in 1936 gebouwd en mat 540 ton bruto en 262 ton netto. Een afschuwelijke vondst. De politie te Den Haag werd een dezer dagen door bewoners van een der buitenwijken gewaar schuwd, ongerust als zij waren over het lot van hun buurman, een 58-jarigen, alleen wonenden rentenier, die zich reeds drie weken niet had vertoond, ter wijl er geen reden was om aan te nemen, dat hij op reis was gegaan. Twee re chercheurs gingen er heen, forceerden de gesloten achterdeur en doorzochten het huis. Zij kwamen tot de afgrijselijke ontdekking, dat het hevig verminkte lijk van den bewoner op de divan in een der bovenvertrekken lag. Het hoofd en een der handen ontbra ken aan het lichaam: zij werden elders in het huis gevonden. Op zolder vond bare schat voor zijn vader, zoowel als voor mij, maar ik wenschte mijzeive te wapenen tegen het gevaar van die over dreven ingenomenheid, die teedere ouders zoo dikwijls tot een waren last voor hun bekenden maken. Ik trachtte mij te herinneren, dat er duizenden klei ne kinderen op de wereld worden gevon den, en dat mijn lievelingetje slechts een van die duizenden was, zoodat hij onmo gelijk, behalve voor ons, het middelpunt van aller gedachten en handelingen kon zijn. Daarom besloot ik de vereering van mijn kindje geheel voor mij alleen te be waren. Doch zoodra kolonel Clarendon zich overtuigd had van mijn welstand, vroeg hij om „den kleinen schreeuwleelijk". „Het zal u niet veel kunnen schelen hem te zien", zeide ik; „kleine kindertjes zijn slechts belangrijk voor hun papa's en mama's; en de onze heeft geloof ik niets wat hem bijzonder onderscheidt van anderen, ofschoon de baker natuur lijk beweert, dat zij nog nooit zulk een voorspoedig kind in haar armen heeft gehad. Ik ben zeer geneigd om haar on voorwaardelijk te gelooven, maar ik wil mijn best doen niet boos te worden op iemand, die deze bewering met een min achtend glimlachje en schouderophalend aanhoort." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5