vlcks Va-tro-nol top verkoudheid vóórdat zij beginti Algemeene vergadering der Zeeuwsche landbouw mij. Vreemd geval. Onderwijs Land- en Tuinbouw Gevaarlijke onnadenkendheid Telegrammen. Honderden arrestaties in Duitschland. Nerveuze Angstaanjagingen Mijnhardt's Zenuwtabletten Burgerlijke Stand Briefwisseling. Hianueele Berichten. „Ds Kersten aldus „Friesch Dagbl." is lid van de Tweede Kamer. Maar te gelijk heeft de Regeering hem benoemd tot reserve-veldprediker. Dtt is een zeer vreemd geval. De vergaderingen van de Tweede Kamer worden door hem niet meer bijgewoond. Voor zoover wij kunnen nagaan, is hij sedert de afkondiging van de mobilisatie slechts eenmaal geweest. Wij laten nu maar rusten, dat hij als veldprediker een behoorlijk salaris ge niet en tegelijk zijn schadeloosstelling als lid der Tweede Kamer ontvangt. Belangrijker is, dat hier een volks vertegenwoordiger, die bij de regeering moet spreken voor het volk, tegelijk in dienst van de regeering is ge treden en haar bevelen ontvangt. Dat is met de onafhankelijke positie van een volksvertegenwoordiger in strijd. Wij hopen, dat daarover in de Kamer eens een duidelijk en afdoend woord zal worden gezegd". De zaak wordt nóg vreemder omdat het juist de heer Kersten was, die altijd zooveel bezwaar maakte tegen cumulatie bijanderen! Terwijl de zaak naar alle kanten toch zeer gemakkelijk zuiver was te stellen door tijdelijk een der andere candidaten van de S. G. P. naar de Kamer af te vaardigen. s Bij het eerste niezen vlug een paar van deze nieuwe druppels Fis een "gevaarzóne" ln Uw neus en keel, waar bijna alle verkoudheden ontstaan. Dit is óók de plaats om verkoud heden te voorkomen, U behoeft slechts een paar druppels Vicks Va-tro-nol in de neus gaten te doen, zoodra U niest of snuift. Direct verdwijnt het verstopte gevoel. De tintelende geneeskracht verspreidt zich snel door de aangedane neuskanalen en spoort de natuur aan verkoudheden tegen te gaan. Tijdig gebruikt zal Va-tro-nol menige verkoudheid geheel voorkomen. Verlicht het hoofd Zelfs als Uw hoofd reeds verstopt is en zwaar aanvoelt, verwijdert Va-tro-nol snel het hinderlijke slijm, vermindert de zwelling der slijmvliezen en maakt de neusholte schoon. U kunt weer vrij ademen. Dl BONDQINOOT VAN VICKS VAPORUB Kloetinge. Met ingang van 8 Nov. is benoemd tot tqdelqk onderwijzeres aan de O. L. school alhier Mej. A. J. Kesteloo te Nieuwerkerk, zulks in verband met de ziekte van Mej. S. J. Straub. MR DIELEMAN OVER DE BELOONING VAN LAND- EN TUINBOUW. Heden werd in de zaal-Krijger te G o e s onder voorzitterschap van den heer Mr P. Dieleman de najaarsvergadering der Z. L. M. gehouden. De voorzitter deelt mede, dat de directeur-generaal van den land bouw verschillende Departements hoofd-ambtentaren en B. en W. van Goes verhinderd zijn. Daarna doet Spr. verschillende mede- deelingen. Daarna verwelkomde Spr. den Com missaris der Koningin, de leden van Gedep. Staten de heeren v. d. Wart, Goossen, Philipse en Van Vloten en den griffier der Staten, de adviseurs en het eere-lid Jhr. J. v. Vredenburch. De begrooting voor 1940 en de contri butieregeling voor dat jaar wordt vast gesteld. Openingsrede. De voorzitter sprak een openingsrede uit. Wel zéér bijzondere omstandigheden zijn het aldus Spr. die het dage- lijksch bestuur der Z. L. M. hebben ge noodzaakt de algemeene wintervergade ring zoo vroeg te houden. Nederland is op zijn hoede is gemobiliseerd Groote mogendheden zijn met elkan der in conflict èn oorlog zelfs. Uit den aard der zaak oefent dit op het bedrijfs leven, ook in een neutralen staat, zeef grooten invloed uit. En bijzonderlijk wor den weder aan de grondgebruikers onze bodemproducenten zware eischen gesteld, gelijk er zeer zware verplichtin gen op hen rusten. Zij zijn het, die op de meest intensieve wijze uit den bodem hebben te halen, wat er uit te halen is, om de bevolking van het eigen land zoo veel maar mogelijk is van voedsel te voorzien. Nu komt het er meer dan ooit OP.aan te toonen, hoe de landbouw en de tuinbouw zich vakkundig hebben ont wikkeld, hoe zij ook vervuld zijn met grooten, volhardenden qver en eveneens toewijding en liefde voor hun taak. Hier kan zelfs de meest bevooroordeelde zich overtuigen van de onmisbaarheid van 'n gezonden, ontwikkelden arbeidzamen boerenstand. Nu heeft men volop gele genheid dezen te eerbiedigen, te waar- deeren, aan te moedigen, doch het meest ook door hem te geven behoorlijke prij zen voor zijn land- en tuinbouwproduc ten, opdat hij niet alleen die bedrijven in stand zal kunnen houden, maar daaruit zal kunnen leven, minder bekrompen als tot heden, opdat hij' voor al zijn ijver en risicovollen arbeid, zijn talent en zijn toe wijding, zal vinden een redelijke beloo ning, dat is een belooning, die hem in staat stelt natuurlijk in de eerste plaats zijn productiekosten te voldoen, waar onder een zeer behoorlijke belooning voor zijn arbeiders, maar ook om zijn eigen gezin behoorlijk te onderhouden, en dan risico te loopen van slechte jaren tengevolge van de weersgesteldheid of welke oorzaken ook en last not least iets over te leggen voor dagen van ziekte van hem zelf of de zijnen en voor den ouden dag. Het is allernoodzakelijkst en uitermate billijk en rechtvaardig dat dit uitkomt in de prijzen voor de producten, ook al moe ten daardoor de loonen in handel en indu strie hooger worden, omdat de levens middelen dientengevolge duurder zijn. Het is treurig, dat in een land als Ne derland, daarvoor steeds moet worden gestreden, dat zoovelen, die soms zelf van plattelandsafkomst zijn, zoo eenzq- dig zqn, dat zij dit niet inzien en daar om land- en tuinbouw willen exploiteeren ten bate van zichzelf of het geheel. Mochten toch allen, bijzonder zij die leiding hebben te geven op allerlei wijze aan ons volksleven, dit verstaan. Moch ten inzonderheid de bestuurders, de overheden en niet het minst die van het geheele land, het begrijpen. Van over heidswege worden tegenwoordig allerlei maatregelen genomen. Er wordt tegen gewaakt, dat de prijzen niet al te hoog worden, dat het maken van z.g. oorlogs winsten ten voordeele van enkelen, ten nadeele van velen, niet kunnen worden gemaakt. Maar waarom dan weder met bijzondere scherpheid gewaakt vooral bq land- en tuinbouwproducten zoo scherp en zoo intensief, dat andere be drijven er door glippen en de betrokken land- en tuinbouwproducten eerder te laag dan te hoog geprijsd worden. Wie bepaalt het hoeveel de tarwe, de rogge, de erwten, de witte boonen, de bruine, ronde of andere boonen mogen worden verkocht? Wie adviseert den be windsman daarin, alvorens hij beslist? Toch zeker niet de rijksaccountants dienst? Of de jurist? Om dat te kunnen doen, is een geheel andere kennis, een ervaring noodig, een diepe, groote kennis van de behoeften van de verhoudingen van en in den land en tuinbouw. Ontzettend moeilijk is het prijzen voor land- en tuinbouwproducten in een be paalden tijd vast te stellen. Niet benij denswaardig is de taak van een Minister, die dit verplicht is te doen. Wie moeten hem dan wel adviseeren? In de allereerste plaats de land- en tuin bouwers zelf. Noodzakelijk is het daartoe, dat zij zoo goed en deugdelijk mogelijk georgani seerd zijn. In de allereerste plaats moet de ge organiseerde land- en tuinbouw streven naar een eenheid, om vast aaneengeslo ten kleine verschillen daargelaten maar economisch één en vereend, te staan. Zij moeten zelf een orgaan nor men, waarmede de regeering en de be trokken bewindsman kan praten. Deze wensch, dat de Minister of de regeering bij het bepalen van prijzen voor de landbouwproducten, bij het ne men van maatregelen voor land- en tuin bouw in de allereerste plaats overleg zal plegen met de vertegenwoordigers onzer organisaties, is de kern van de wenschen, die als onderwerp van bespre king mij voor deze vergadering hebben bereikt. Het spreekt van zelf, dat wij daarin niet eenzijdig zijn en dat daarmede ont kend zou worden dat ook gerekend moet worden met andere omstandigheden en belangen en dat ook juristen en accoun tants, oeconomen en industrieelen en handelaren niet zouden moeten meespre ken of overleggen, wanneer het maat regelen betreft, die algemeen zijn. Primair is de land- en tuinbouw, de exploitatie van den bodem voor de voed selvoorziening van bet geheele volk. Wij willen niet opstandige, onrecht vaardige eritiek. Wij beseffen volkomen de groote moeilijkheden, waarin elke re geering, die belangrijke beslissingen heeft te nemen en neemt, thans ver keert. Wij gelooven niet aan eenig boos op zet en gemis van goeden trouw of wan trouwen in eenigen bewindsman of eenig persoon die geroepen is op een moeilijke plaats, de algemeene belangen van land en volk te dienen. Zij hebben recht op vertrouwen en eerbiediging, op steun en medewerking, gelijk wij recht hebben op erkenning en raadpleging en overleg hunnerzijds. Spr. uitte zijn blijdschap er over, dat een zoo bij uitstek bekwaam persoon als Ir S. Louwes, de bekende regeerings- eommissaris par excellence, hier zal zijn om van voorlichting te dienen. Een oud Germaansch spreekwoord zegt: God is nog altijd de beste boer! EEN WAARSCHUWING AAN DE NEDERLANDSCHE ZEEVISSCHERS. Het schijnt voor te komen, dat vis- schers, die zich op zee bevinden in ver band met de te kiezen route en om meer ongestoord te kunnen visschen, elkaar met behulp van hun radiotelefooninstal- latie mededeelingen doen omtrent sche pen, vliegtuigen en dergelijke van oorlog voerende landen. Hoewel het daarbij de bedoeling is el kaar bij de uitoefening van de visscherij van dienst te zijn, maken de betrokkenen zich daarbij aan een gevaarlijke hande ling schuldig, 'tls immers verre van denkbeeldig, dat zij door het uitzenden van dergelijke berichten bij de oorlog voerenden de verdenking wekken van het plegen van spionnage. Daar zulks niet alleen voor schippers en opvaren den van de betrokken vaartuigen, maar zelfs voor de geheele zeevisscherij' ern stige gevolgen zou hebben, is van bevoeg de zijde den Nederlandschen visschers op een en ander gewezen. Tevens is hun daarbij aangezegd, dat het bepaald noodzakelijk is, dat zij zich van het doen van dergelijke mededeelin gen onthouden. De beteekenis hiervan behoeft Spr. niet uit te leggen. Wij zijn diep ootmoedig, wij buigen voor God, des levens Schep per en van alle leven Souverein, maar Hij zelf heeft ons een taak gegeven, Hij eischt getrouwe vervulling daarvan. Wij staan trouw en getrouw deswege rond om den troon voor ons land en voor ons volk, maar men erkenne het, wij vragen het als ons recht, men erkenne ons werkvermogen, onzen arbeid, onze daad. Daar de heer Louwes, de regeerings- commissaris, nog niet is gearriveerd, verkrijgt eerst dhr W. G. Boot te Burgh het woord. Spr. feliciteert den voorzitter met zijn herstel. De land bouwpolitiek der regeering acht Spr. niet de juiste. Gelukkig waren de oog sten groot. De aanvankelijk vastgestelde prijzen na de mobilisatie achtte Spr. on rechtvaardig. Spr. betreurt het, dat naast het Kon. Ned. Landbouwcomitè nog confessioneele organisaties bestaan die niet altiid parallel werken met het K.N.L.C. Algemeen wordt Minister Steenberghe beschouwd als een industrie-Minister. De Minister noemde wel de f100 miljoen voor den landbouwsteun in zijn radio rede, maar niet het bedrag aan indus triesteun. Kan de organisatie niet meer voor den boer bereiken? Is hier alles in orde? Zijn de beste krachten hier weg gekocht Spr. doelt op den secretaris der Z.L.M., die twee heeren moet dienen wat niet kan. De prijsverhooging der laatste weken heeft veel verbeterd, maar we zijn nog niet, waar we zqn moeten. De landbouw moet meer gewaardeerd worden. Er moet een groote wijziging komen in de landbouwpolitiek der regeering. De Mi nister moet breken met zijn tot heden gevolgde taktiek. Ten slotte stelde Spr. een aantal vra gen. O.a. of het wettelijk is, dat de prijzen der landbouwproducten bij Kon. Besluit en niet bij wet worden vastge steld. Waarom worden de prijzen der in dustrie-producten, b.v. van Philips-lam- pen niet op dezelfde wijze vastgesteld? Spr. laakt het, dat de Kamerleden hier over hebben gezwegen. Verder vraagt Spr. een omschrijving van het begrip „redelijke belooning". Geldt deze óok voor de margarine-fabrikaten? De ver hooging van den tarweprijs is te laat ge komen, zoodat meerdere uitzaai is uitge bleven. Rede Ir Louwes. De heer Ir Louwes, regeeringscom- missaris voor den akkerbouw, verkreeg daarna het woord. Volgens sommigen zitten er altijd ver keerde menschen in de regeering, zegt Spr. Laten we in dezen tijd met onze eri tiek buitengewoon voorzichtig zijn, en blij zijn, dat-we hier nog vergaderen kun nen. We zijn na 1918 eigenlijk van crisis in crisis gerold. Dezen zomer zaten we weer midden in de prijzencrisis. Dat we daar van nog niet meer gemerkt hebben, is te danken aan de regeeringsmaatregelen. Toen Spr. de vorige maal voor de Z. L. M. sprak, heeft men hem een pessi- I mist genoemd. Maar de feiten hebben Spr. in 't gelijk gesteld. We leven in een oorlogstoestand. Maar laten we bedenken, dat de economische crisis, die we drie maanden geleden had den, nog even hevig voortduurt. Feitelijk is nog heel weinig veranderd. De autar kie is er nog altijd. We zien nu wel eenige prijsstijging. Maar daar zit een psychologische factor in. De suikermarkt valt al weer snel in. Er wordt nu meer gekocht dan normaal, maar daarop volgt een inzinking met prijs-reactie. Natuurlijk is als tijdelijke factor de vervoersmoeilijkheid van beteekenis. Het geheele prijsverloop tijdens een oorlog is toeval. Het gaat er om, of de verhouding productieconsumptie werkelijk is ge wijzigd. En dat is volgens Spr. niet het geval. Daarom is de crisis latent. Er is geen enkele zekerheid, dat deze oorlog in de crisis verbetering zal brengen. Het laat Spr. onverschillig of men hem weer een pessimist zal noemen. De Nederlandsche landbouw wordt in tensief beoefend. Nu kan men verbete ring trachten te brengen door autarkie, maar dit zou gaan ten koste van naam- looze ellende voor het bedrqf en voor hem die het uitoefent. Een samenstel ..oringsmaatregelen zouden we dan .".rijgen, waarbij hetgeen we nu heb- e i, kinderspel is. We moeten met alie ...ao.it trachten onze exportmarkten te behouden. We moeten streven naar verlaging der productiekosten. Dit moet niet gaan ten koste van den boer zelf. Als we een in tensief bedrijf hebben met lage produc tiekosten, kan den landbouw de hem toe komende positie worden gegeven. Het prijsprobleem van de landbouw producten in oorlogstijd kan niet losge maakt worden van de toekomst. In 1914 1918 is gebleken, waar het heengaat bij een te sterke prijsstijging. Deze breidt zich eveneens ook uit tot loonen, salaris sen en pachten. En stijgingen op dit ge bied zijn heel moeilijk ongedaan te ma ken. De loontrekkenden zullen niet zoo lang wachten met hun eisehen als in 19141918. Dan gaat de cirkel weer draaien en dan zullen we eens zien, wie in het gevaarlijkste hoekje zitten. Hoogere prijzen voor landbouwproduc ten leiden tot hoogere pachten. Het ge vaar daarvoor is zelfs grooter dan in den vorigen oorlog. Gelukkig is er de pacht wet, maar of deze voldoende is, is de vraag. Nadeelen door te hooge koopsom men zijn heel moeilqk weg te nemen. Het is heel gemakkelijk om te ageeren voor hoogere prijzen, maar men moet op de keerzijde letten. De geschiedenis heeft altq'd geleerd, dat niet één groep meer geschaad wordt door schokken dan de landbouw. De boer heeft recht op een redelijke belooning. Maar dit is een rekbaar be grip. Het prijsvraagstuk verdient alle aandacht. Het moet op zoo breed moge lijke basis worden bestudéerd. In den vorigen oorlog was het korte vreugde door te hooge prijzen, maar een lange ellende daarna. Vervolgens behandelt Spr. de b e - drijfsvrijheid en de bedrjjfs- mogelijkheid. Onze kunstmestpositie is veel. beter dan in 1914, speciaal die van stikstof. Dit zal ons behoeden voor de fantasie- prijzen van 19141918. Wat veevoeder betreft is de toestand niet zoo gunstig. Hiervoor zijn we voor een groot deel op het buitenland aange wezen. En hoe het met den aanvoer zal gaan, weet niemand. Daarom is de vee- voeder-distributie reeds op den avond der mobilisatie ingegaan. Het is duide lijk, dat de veehouderij-bedrijven de grootste moeilijkheden ondervinden. Voor dat doel moeten op de landbouw bedrijven alle granen enz. worden gevor derd. Het is misschien mogelijk hiervan straks, als de machinerie wat meer be- heerscht wordt, eenige ontheffing te ver- leenen voor eigen bedrijf. De voorraad graan was niet onbelang rijk. Maar het aanleggen van een betee- kenenden voorraad veevoeder was niet mogelijk om tal van redenen, zooals Spr. in den breede aantoont. Het bedrijfsleven zou dan zijn gedesorganiseerd. Wanneer er voorraad zou zqn geweest zou er echter evengoed veevoeder-distri butie zijn geweest als nu. De faedrijfsvrijheid voor den boer zal van de omstandigheden afhangen, speci aal van den aanvoer. De regeering zal geen enkelen onaangenaamen maatregel nemen als het niet strikt noodig is. Als de aanvoer van veevoeder werd af gesneden, zou het moeten komen tot op ruiming of vermindering van den var kensstapel en van het pluimvee. Dat zal veel eritiek opleveren. Maar dan moeten belangrijker dingen voorgaan. Gevraagd wordt, waarom de regeering de boeren geen bouwplan voorschrijft. Antwoord: omdat de regeering niet zoo gek is als die vragenstellers. Men kan de boeren wel wat verbieden, maar niet de bedrijfsvoering voorschrijven. Alles moet zooveel mogelijk gaan in overeenstem ming. Spr. doet op de Zeeuwsche hoeren een krachtig beroep op medewerking. Niet zoozeer voor de menschelijke consumptie. Daarin is op andere wijze nog wel vrij spoedig te voorzien. Maar in hoofdzaak voor de veehouders in andere streken. Het is met de hooge prijzen niet alles goud wat er blinkt. Hoofdzaak is een goede voedselvoor ziening in oorlogstijd. Voer aldus Spr. het bedrijf zoo hoog mogelijk op. Hebt ge klachten, denk dan even aan hen, die worden geroepen om het vaderland te verdedigen. Denk aldus besluit Spr. vooral aan de toekomst van ons volk. Landbouwer gaf voorraden graan niet op. De Amersfoortsche kantonrechter ver oordeelde gisteren een inwoner van Bar- neveld, den landbouwer De K., die bij in ventaris van zijn voorraden nagela ten had partijen van resp. 2200 kg. ge denatureerde tarwe, 1386 kg. mais, 600 kg. gerst en 360 kg. rogge op te geven, overeenkomstig den eisch van het O.M. tot een boete van f 200 subs, een maand hechtenis. IN VRIJHEID GESTELD. ARNHEM. De alhier gearresteerde tand arts genoemd 'bij de smofckelaffaire van uniformen, is op vrije voeten gesteld. E:r bestond geen verband tussoben hem en de' gesmokkelde uniformen. DE „BURGERDIJK" NAAR AMERIKA VERTROKKEN. AMSTERDAM. Vannacht is 't stoom schip „Burgerdijk" van de Holland Amerikalijn, naar New York vertrokken. Het schip heeft 10 passagiers aan boord benevens een lading stukgoed. Meisje vermist. FRANEKER. Sinds gisterenmiddag wordt het 4-jarig dochtertje van den heer L. Bouma alhier vermist. Naar uit latingen van een vriendinnetje waarmee zq op straat had gespeeld, zou het meisje in het water zijn gevallen. Men is dadelijk gaan dreggen, maar tot nu toe hebben alle pogingen om een spoor van het kind te ontdekken, geen resultaat gehad. KOPENHAGEN. Volgens de Berlijn- sche correspondent van Politiken zijn in Duitschland honderden personen gear resteerd die doorgaan als vijanden van het regiem. De helsche machine heeft 6 pond ont- ploffingsstof bevat. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS. Het legerbericht van heden morgen luidt: In den loop van den nacht activiteit van de voorposten. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN. Het Opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het Westen levendiger activiteit van verkenners dan de voorafgaande da gen. Overigens slechts op enkele plaat sen van het front oplaaiend artillerie vuur. verdwijnen snel en worden voorkomen door Zenuwstillend Zenuwsterkend. Buisje 75 ct. Bq Apothekers en Drog. GOES. Huw. aang.: Frederii Millions, 24 j. jm, te Yerseke en Cornelia Geer- truida Rejack, 28 j. jd. Overleden: Pieternella van Boven, 64 j. echtg. van Jan van 'Sprang. Vergaderingen, tentoonstellingen, enz. Dezer dagen ontvingen wij' weer ver zoeken om een bericht of verslag te plaatsen van openbare vergaderingen, tentoonstellingen, lezingen enz., hoewel men de bekendheid aan deze bijeenkom sten op andere wijze dan door een adver tentie in ons blad heeft gegeven. Als men even nadenkt, zal men moeten billijken, dat dergelijke verzoeken voor kennisgeving worden aangenomen. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co N.V., te Goes. vorige koers heden H. V. A. 388 375/6 Nea. Ind. Handelsbank 112V2 109 Philipslampen 131 124 Lever Bros-Unilever 94% 91% A. K. U. 28% 27 Amsterdam Rubber 195V2 184 V2 Koninklijke Olie 261 250% Koninklijke Boot 106% 105 Scheepvaart Unie 110 IO3V2 Deli Maatschappij 153 148V2 3 pet. Nederland 1937 81% 80 3 pet. Nederland 1938 88 87 U. S. Steel W-U» 51 Anaconda Copper 25% 237/a Bethlehem Steel 64% 61% North American Cy. 17 17Ve Intern. Nickel 203/s 19% Cont. Oil 18% 17V2 Shell Union IOV2 9% Kennecott Copper 30 28% Radio Corp. 45/s 45/s American Enka 31V2 31% Am. Car Foundry 25% 24Ve Tidewater 9 91/ie Mid. Cont. Petroleum 11% 11 Republic Steel 197/ib 175/s American Waterworks 85/s 8Va General Motors 40V2 39% Angst is een slechte raadgever en deze dagen zien wij een markt, die ge heel beheerscht wordt door angstverkoo- pen, waarbij vooral die van Fransche zijde domineeren. y De realisaties blijven met dat al van geringe omvang, doch zij komen in de markt waar de bonafide kooplust geheel ontbreekt. Zelfs het gunstige dividend van Unilever belette niet dat ook dit fonds vrij sterk aangeboden was. Het beste houdt zich nog de obligatie- afdeeling al waren ook daar nadeelige koersverschillen. Wisselkoersen. Amsterdam, 10 Nov., 2.30 u. Berlijn 74.50—75.50. Londen 7.257.28. Parijs 4.104.14. Brussel 30.6530.70. New-York 1.88—1.89.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 3