Bedrijvigheid in de lucht. GRIEPen KOU a Voor'oopig nog geen brood kaarten en oorlogsbrood. Rusland tegen uitbreiding van den oorlog. Meer optimisme in Finland - Berlijn verbolgen op Noorwegen - Opwinding in Zweden - Groote bestellingen van vliegtuigen in Amerika. Molotof weer aan het woord. Berlijn verbolgen op Noorwegen. Opwinding in Zweden over de daad van Duitschland. Stukken voor de Provinciale Staten van Zeeland. NEGEN DUITSCHE VLIEGTUIGEN NEERGEHAALD. Het Fransche legerbericht van gister avond meldt: Groote bedrijvigheid der wederzijdsche luchtmacht. In een hevig gevecht hebben negen Fransche jachttoestellen een aan val gedaan op een groep van 27 Duitsche Jagers. Negen Duitsche toestellen wer den neergehaald, tenminste zeven kwa men op ons gebied terecht. Onze patrouille keerde voltallig onge deerd terug". Het Engelsche ministerie van lucht vaart deelt mee, dat de Engelsche lucht macht gisteren geslaagde verkennings vluchten boven West-Duitschland heeft gemaakt en een aantal waardevolle foto's heeft genomen. Eén toestel is nog niet terug gekeerd. Een buitenlandsch vliegtuig heeft bo ven de zone van Bazel gevlogen en er in de Fransche taal gestelde vlugschriften neergeworpen. De vlugschriften behels den beschuldigingen tegen Engeland en waren bestemd voor de Fransche solda ten. Het toestel heeft zich klaarblijkelijk in de richting vergist tengevolge van dikken mist. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN BELGISCH GEBIED. Boven de provincie Luxemburg en ook boven Brabant werd Maandagochtend 't geronk van motoren van een vreemd vliegtuig gehoord. In de omgeving van Leuven kwam een der toestellen uit de wolken en werd het onmiddellijk, doch zonder succes door afweerartillerie on der vuur genomen, meldt het Vad. Te Luik werd Maandagochtend c.a. 11 uur een onbekend vliegtuig, eveneens door de Belgische luchtdoelartillerie be schoten. Een granaatscherf kwam op het dak van een huis terecht en drong door den zolder, zonder echter iemand te tref fen. Zondagmiddag zijn verscheidene gra naten van het Fransche afweergeschut op Belgisch grondgebied te Adinkerke en de Panne terecht gekomen, die eenige schade aanrichtten. RUSLAND TEGEN UITBREIDING VAN DEN OORLOG. In een te Moskou gehouden bijeen komst ter gelegenheid van den 22en ver jaardag der balsjewistische revolutie van 1917, heeft Molotov een rede gehouden, welke de Sovjet-commissaris begon met uitvallen tegen de „kapitalistische en im perialistische landen", die, naar hij zeide, geen andere middelen hebben, om hun binnenlandsche moeilijkheden te verber gen dan hun toevlucht te nemen tot in ternationale avonturen. 570 millioen menschen zyn op dit oogenblik betrokken bij een oorlog, in het Verre Oosten en in Europa. Indien deze oorlog moet voortduren de leidende kringen in Frankrijk en En geland doen al het mogelijke om het zoo ver te krijgen zal het aantal neutrale landen steeds kleiner worden. De oorlog zou zich dus kunnen uitbreiden, waar mede tevens de kapitalistische heer schappij zich zou uitbreiden". De sovjet-unie heeft besloten, zich daartegen te verzetten in het belang der geheele menschheid. Wij weten niet voor welke beproevin gen wij in de toekomst nog zullen komen te staan. Wél weten wij, dat wij' de de fensieve kracht van ons land steeds ver der gaan opvoeren. Voor geen enkele be proeving, welke uit het buitenland komt, zijn wij bevreesd. Wij weten, dat de beste politiek der Sovjet-Unie de vredespolitiek is, die ons reeds talrijke successen heeft bezorgd. Daaraan zullen wij vasthouden. Aan den vooravond van den 22en verjaardag der Bolsjewistische revolutie, heeft de communistische internationale een mani fest gepubliceerd, waarin zoowel Duitschland als Frankrijk en Engeland aan gevallen worden. In dit manifest worden de „bourgeois" regeeringen gelaakt, die in oorlog zijn en wordt een oproep gedaan tot de arbei ders der oorlogvoerende landen, om in opstand te komen tegen hun regeeringen. Het heeft eenige verrassing gewekt, dat het manifest blijkbaar óók gericht is tot de D u i t s c h e arbeiders. Ook Italië wordt beschuldigd, omdat het afzijdig staat en afwacht, tot het zich bij de winnende partij kan scharen. TOENEMEND OPTIMISME IN FINLAND. Vriendelijker toon in Russische bladen. De Finsche delegatie te Moskou heeft gisteravond een feestelijke ontvangst van de Russische hoofdstad bijgewoond, ter gelegenheid van de viering van den verjaardag der revolutie. Vandaag zijn de Finnen de gasten der Sovjet-regeering by de parade op het Roode Plein. Men verwacht, dat de be sprekingen pas na afloop van de feeste lijkheden worden voortgezet. Noorsche kringen te Brussel achten de Russische voorstellen aan Finland nog altijd onaanvaardbaar. Men moet op deze voorstellen, zoo zeg gen zij, geen accoord tusschen de twee landen verwachten. Echter zijn zij van meening, dat Rusland op het oogenblik geen aggressieve bedoelingen jegens Finland koestert, en dat het zich dien tengevolge waarschijnlijk bereid zal ver klaren een voorloopig conpromis aan te gaan. Finland blijft nog steeds in zeer nauw contact met de Vereenigde Staten. De Russische bladen nemen niet den toon over van de anti-Finsche artikelen van de Pravda. Integendeel, de pers toont over het algemeen aan, dat een vriendschappelijker geest in de onder handelingen is teruggekomen. In Helsinki trad gisteren een grooter optimisme aan den dag, dat de Russisch- Finsche onderhandelingen op vriend schappelijke wijze kunnen worden gere geld. Er wordt controle geoefend op het ge heele post-, telefoon- en telegraafver- keer tusschen Finland en het buitenland. Men beschouwt te Berlijn de internee- ring van de Duitsche prijsbemanning van de City of Flint door Noorwegen als bijzonder ernstig, en wijst er opj dat de Duitsche regeering tot dusverre verme den heeft het gebeurde met de „City of Flint" te dramatiseeren, maar dat men nu mogelijk een andere houding zou aan nemen. De Berlijnsche correspondent van „Stockholm Tidningen" schrijft: „De Duitschers begrijpen niet, hoe het kleine Noorwegen dit heeft durven doen. Offi- cieele kringen zijn diep verontwaardigd over het „ongelooflijke optreden" en achten het onbegrijpelijk, dat een kleine staat het waagt, zich te mengen in de Duitsche vlootactie. Duitsche kringen la ten doorschemeren, dat Noorwegen tot zijn besluit is aangemoedigd door de ver eenigde Staten. Ze zeggen, dat het zijn neutraliteit ten gunste van Engeland en tegen Duitschland verwrongen heeft." Volgens dezen correspondent gelooft men te Berlijn, dat Duitschland de Noor sche scheepvaart in het nauw zal drijven. „Stockholm Dagbladet" schrijft: „De gebeurtenis met de „City of Flint" heeft te Berlijn een gevoel van boosheid en te leurstelling en een bittere houding te genover Noorwegen doen ontstaan." De Berlijnsche correspondent van het te Kopenhagen verschijnende blad „Na tional Tidende" zegt: „De nationaal-so- cialisten zijn teleurgesteld en woedend. Hun stemming jegens Noorwegen is al les behalve vriendelijk. Waarschijnlijk zal Berlijn schadevergoeding vragen." Het Noorsche departement van bui- tenlandsche zaken heeft een verklaring uitgegeven, waarin herinnerd wordt aan de Haagsche conventie van 1907, welke door Duitschland en Noorwegen is ge ratificeerd en die een neutrale mogend heid den plicht oplegt tot vrijlating van ieder genomen schip, dat in een van haar havens binnenloopt, tenzij „door slecht weer of gebrek aan voedsel of brand stof". Bevoegde Duitsche kringen hebben verklaard, dat thans Duitsch-Noorsche onderhandelingen over 3 punten gevoerd worden, namelijk over het vrijlaten van de prijsbemanning, over de teruggave van het schip pius de lading aan Duitschland en over een Duitsch ver zoek, dat de Noorsche autoriteiten het schip ten minste voor den duur van de onderhandelingen vasthouden. ONTHULLINGEN VAN DEN KAPI TEIN VAN DE „CITY OF FINT". De kapitein van de „City of Flint", j Gainard, heeft voor de radio een verkla- ring afgelegd, die naar Amerika werd uitgezonden. Hij verklaarde het volgende: Op 9 October werden wij, met vlagge- seinen gedwongen te stoppen, door de „Deutschland" Het Duitsche oorlogs schip vuurde een waarschuwingsschot af. Drie officieren en veertien man schappen kwamen langszij in een boot. Zij zeiden: „Wij komen niet voor uw schip, wij willen alleen de papieren zien". Toen zij bemerkten dat de „City of Flint" passagiersaccomodatie had, brachten zij de 39 opvarenden van de getorpedeerde „Stonegate" aan boord. Bovendien arriveerde een prijsbeman ning van 18 koppen, die in het bezit was van zestig handgranaten, 12 gewe ren met bajonetten, 20 revolvers en een machinegeweer. Dit wapentuig werd niet gebruikt. Wij zetten de reis voort onder veran derden koers tot 18 October. De Duitschers schilderden alle Ameri- kaansche herkenningsteekens over en zetten daarvoor de naam „Alf" (de naam van een Deensche boot) in de plaats. Op den 21en October werd de Duit sche vlag geheschen en liepen wij de haven van Tromsö binnen. Het heeft gesneeuwd aan het Westelijk front.. Een afdeeling der Fransche motorrijders bij aankomst op ean heuveltop. Adolf Max, burgemeester van Brussel, is Maandag overleden. De bemanning van de „Stonegate" werd aan land gezet. Vervolgens voeren wij naar Moer- mansk, waar wederom de Duitsche vlag geheschen werd. Ik trachtte te Moermansk gedurende zes dagen in contact met den Ameri- kaanschen ambassadeur Steinhardt te komen, doch slaagde daar niet in. Op een gegeven tijdstip, zeide men ons, dat het schip wederom als Duitsche prijs beschouwd werd en dat wij on middellijk moesten vertrekken. De conditie van de bemanning was goed. Wij voeren weer uit en namen te Tromsö verseh water in. Op 3 November werden wij buiten Drontheim aangehouden door twee Noorsche torpedojagers, waarvan een later vervangen werd door een mijnen veger. Later kwamen de Noorsche marine officieren aan boord en namen de Duit sche prijsbemanning mede. Zij gaven het schip weer aan mij over. Door de uitbreiding van het Duitsche mijnenveld ter hoogte van Falsterbo aan den Zuidelijken ingang van de Sont is de toegang tot de Oostzee feitelijk afgeslo ten, hetgeen in Zweedsche reederskrin- gen opwinding heeft veroorzaakt. Men zegt, dat in het gebied waar geen mij nen liggen, het water slechts diep genoeg is voor schepen, die niet zwaar geladen zijn. De groote Zweedsche bladen protestee ren krachtig tegen 't besluit van Duitsch land voortaan aan te nemen, dat de Zweedsche territoriale wateren drie zee mijlen zijn in plaats van vier, welke breedte Zweden sedert 1879 heeft aange nomen in verband met den specialen aard van zijn kusten, die de scheepvaart binnen een driemylszone voor diepliggen de schepen soms onmogelijk maakt. De bladen wijzen er op, dat hierdoor de scheepvaart ernstig belemmerd zou kun nen worden en aldus het economische leven des lands ernstig zou kunnen scha den. EUROPA'S BESTELLINGEN IN AMERIKA. Volgens in omloop zijnde berichten is Canada voornemens, 1500 vliegtuigen in de Vereen. Staten aan te koopen. „Wallstreet Journal" meldt, dat de North American Aviaton Corporation, waarbjj Engeland reeds verscheidene honderden vliegtuigen gekocht heeft, zeer binnenkort een groote bestelling zal ontvangen van de Britsche luchtvaart missie, waarschynlyk voor 10001600 toestellen. Volgens betrouwbare kringen is Fin- S land van plan, in de Ver. Staten een or der van minstens tweehonderd vliegtui gen te plaatóen. Ook België is van plan, j tweehonderd vliegtuigen te koopen, waar- I onder zware bommenwerpers met een I grooten actie-radius. Aangaande de on derhandelingen welke, naar het heet, eveneens met Zweden en Nederland over vliegtuigaankoopen zouden worden gevoerd, zijn geen details bekend. Onderwijl voorspelt men in leger- en marinekringen, dat Duitschland het uiter ste zal Idoen, om de overzeesche leveran ties te beletten, teneinde zijn supprematie in de luoht niet te verliezen. Dit heeft intusschen natuurlijk slechts op leveran ties aan Engeland en Frankrijk betrek king. In dit verband wordt er de aan dacht op gevestigd, dat o.a. de twee Duitsche vestzak-slagschepen, welke bui ten de blokkade, door de geallieerden in gesteld, opereeren, wellicht zullen trach ten de convooien te bestoken. POGINGEN OM DE NEUTRALITEITS- WET TE ONTDUIKEN. Blijkbaar heeft men in Amerika twee metho/den gevonden, om de neutraliteits- wet te ontduiken. De eerste is die van de Black Diamond-Line, welke maatschappij buitenlandsche neutrale schepen gaat charteren voor den handel met de ver boden zönes. In de tweede plaats zijn de j Unted States Lines op het idee gekomen, j toestemming te vragen om negen schepen, waaronder de „President Roosevelt" en de „President Harding" naar Panama te laten overschrijven. DE VERLIEZEN VAN DE KOOPVAARDIJ. ■Gedurende de eerste negen weken van den oorlog bedroegen de verliezen van de Engelsche handelsvloot door torpedeering of op een mijn loopen 56 schepen met een totaal van 238.795 ton. De wekelijk- sche verliezen in duizend ton zijn de eerste week 64, de tweede 67, de derüe 14, de vierde 10, de vijfde 6, dé zesde 18, de zevende 26.8, de achtste 14.4, de ne gende 18. De maandelijksche verliezen van de scheepvaart van Groot-Brittannië, zijn bondgenooten en 'de neutrale landen bedroegen: in September: voor Groot- Brittannië 37 schepen, met een totaal van 155.636 ton; voor de bondgenooten: één schip, met een totaal van 2660 ton; voor de neutralen: 14 schepen, met een totaal van 34.283 ton. In October: voor Groot-Brittannië 19 schepen, met een totaal van 83.159 ton; voor de bondgenooten: 6 schepen, met een totaal van 4-5.275 ton; voor de neutralen: 16 schepen, met een totaal van .41.752: ton. Uit bovenstaande getallen blijkt, dat in October de Britsche verliezen met de helft zijn gedaald. Naar aanleiding daar van kan men, aldus Reuter, zeggen, dat men de onderzeeërs vrijwel de baas is. Bij het uitbreken van d'en oorlog beschik te de Engelsche handelsvloot over een tonnage van I8V2 millioen ton, waarvan minder dan anderhalf percent tot zinken is gebracht. VERHOOGING DER RANTSOENEN IN DUITSCHLAND. Uit Berlijn wordt gemeld: In verband met de gunstige ontwikkeling van den aanvoer worden 6e levensmiddelenrant soenen met ingang van 20 November aanzienlijk verhoogd. De verhooging geldt in de eerste plaats de boterrantsoenen, welke in sommige gevallen bijna verdubbeld worden. Bo vendien zal een bijzondere toewijzing van vleesch, boter, eieren, rijst, peulvruchten en chocolade geschieden. De rantsoenen voor kinderen onder gaan een speciale verhooging. BEGROOTING PROVINCIAAL WEGENFONDS. De begrooting 1940 van het Prov. We- I genfonds geeft aan lasten 1. bijdragen in de kosten van verbete ring van wegen f491.000; 2. bijdragen in de kosten van onderhoud van wegen f 40.0003. rente f 28.1254. personeels kosten f 4854,175. diversen f 220.83, to taal f 564.600. Baten: 6. Aandeel opbrengst motorrij tuigen- en rijwielbelastingen f 420.000 7. bijdrage van de Provincie f 125.0008. baten huizen memorie9. interest memo- Naar uit Den Haag wordt gemeld, is er geen aanleiding te verwachten, dat o; korten termijn broodkaarten zullen wor den ingevoerd. De Regeering zal trach ten de invoering zoo lang mogelijk uit te stellen. Mede dank zij de maatregelen door onze regeering genomen, betreffende het aanleggen van voorraden, is de tarwepo- sitie van dien aard, dat er geen aanlei ding is tot het voorschrijven van oor logsbrood over te gaan. De voorraadpositie, als geheel gezien, mag thans niet onbevredigend genoemd worden. Dan rug en borst flink met Dampo inwrijven en Dampo diep inademen. Wonderlijk zooals dat helptl Doo» 30 c». Tub« 40 ct. Pot 50 ct rie10. nadeelig saldo f 19.600, totaal ook f 564.600. Wat betreft art. 1. dient vermeld, dat de hoofd-ingenieur raamt voor verbete ring van de volgende wegen in onder houd bij de Provincie: 'TholenScherpe- nisse f 75.000, NeuzenAxel f 36.00' jjL voor de volgende wegen in onderhoud by I derden: Oud-VossemeerSt. Annaland f180.000; KapelleWemeldinge 20.000 I gld.; 's GravenpolderOvezande 67.200 I gld.; Borssele's Heerenhoek f 70.000; I Oostkapelle-Domburg memorieNieuw- I landsche MolenBiervliet f 35.00') NieuwvlietSluis f 110.000; Nieuwe I Zwinbrug f28.000; Nieuwe kraagbru? f 12.000 en voor beplanting van wegei N Zandweg (Zierikzee, Renesse)Haar. stede met zijtak f17.000; Nieuwvliet— I Sluis f 3500St. AnnapolderZaamsls sche veer f 1500, totaal f 655,200, wa; van 75 pet. ten laste van het fonds of J f 491.400. BEGROOTING TERTIAIRE WEGENFONDS. De ontwerpbegrooting 1940 van hei j Tertiaire Wegenfonds an Zeeland wijst aan baten aan: aandeel in de opbrengst der motorrijtuigen- en rijwielbelasti:.;. f 97.000, bijdrage van de provincie f 10.000; batig saldo v.j. f164.100, b: dragen van de provincie f 97,500, van onderhoudsplichtigen f 52.500, alles te- J zamen f 421.100. Daartegenover staat aan lasten: bij dragen in de kosten van de verbeterii j van wegen f 165.000 en van het onder houd van wegen f6000... administratie kosten enz. f 100batig saldo over te brengen naar het volgend jaar f 100.00! en kosten van wegsverbeteringe a f 150.000, samen ook f 421.100. PROVINCIALE STOOMBOOTDIENST OP DE OOSTERSCHELDE. De begrooting 1940 van den Prov. Stoombootdienst op de Oosterscheldc wijst aan lasten en baten aan f 92.115. Onder lasten zijn te verstaan exploita tiekostenm.s. Oosterschelde f 50.825 aanlegplaats Zierikzee f 12.825idei Katsche Veer f2550; idem Wolf aart dijk f780; idem Kortgene f585; stei gerrechten f 5450algemeene onkoste. 4100, aandeel in de kosten van het reser- veschip „Prins Willem I" f 15.000. De baten zyn: vracht van passagier f 41.000; auto's f 5.000; goederen en ve< f 4000rijwielen f 2000bestelloon f 400 diversen f 415en door de provincie te dekken verlies f 39.300. WIJZIGING PROVINCIALE BE GROOTING 1938. Gedep. Staten stellen voor in de Prov. begrooting 1938 wijzigingen aan te bren gen en wel door verhooging van de in komsten met f 6000 op den post „Veer tig opcenten op de hoofdsom der inkom stenbelasting 1914" en f 5000 op post „Rente in rekening-courant met het we genfonds". Van de uitgaven zijn verhoogd „Bij drage aan het Comité voor de bestrij ding van de iepenziekte" met f 100en „onvoorziene uitgaven" met f 10.900. PRINS BERNHARD ONTVANGT GENERAAL BOERSTRA. Z. K. H. Prins Bernhard heeft gisteren den oud-legercommandant van het Kon. Nederl. Indische leger, luit.-generaal M. Boerstra, ten paleize Noordeinde ontvan gen. Finsland is paraat. Officieren van het Finsche leger bestudeeren de stafkaart tijdens oefeningen In het grensgebied.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2