llw Ouders en Grootouders ntvellingen PUROL MIDDENSTANDS BELANGEN Fabriek voor Expeditie en Verhuizingen S. W. GABRIËLSE NIEUWE PHILIPS RADIO kochten ook reeds hij Fa. GEBR. MULDER GOES FRÜ 8TKISTEM W. VAN DER ENDT - GOES Gemengd Nieuws. Het Vrouwenhoekje Belangstelling voor Middenstandsvragen. De regeering kende zelfs niet bij benadering het aantal kruideniers. Een misrekening die wijst op een misstand. Al of niet geoorloofde prijsverhoogingen. GEËTALEERD SERIE 1939-40. VRAAGT DEMONSTRATIE. Voorstad 11, Goes. Korte Kerkstraat 17. Tel. 2201. en KISTEN voor éénmalige verpakking TEL. 2237. GOES. De zwerftochten van Kees. In Binnen- en Buitenland gebruikt KOENA'S PAPSOORTEN, Fabriek v. Melkproducten „KOENA" De klacht, dat door Regeering en par lement aan middenstandsaangelegenhe den geen of zoo goed als geen aandacht wordt geschonken, behoort tot het ver leden. Er moge dan al een tijd geweest zijn, dat voor zoo ongeveer alle volksgroepen in het parlement de aandacht werd ge vraagd, behalve voor den middenstand, de laatste jaren is daarin verandering gekomen. In de afgeloopen week mocht de Mid denstand zich in de bijzondere belang stelling verheugen. Door den minister van Economische Zaken is een radio-rede gehouden over distributie van levensmiddelen, waarbij ook de belangen van de distribuanten ter sprake kwamen en bij' het algemeen poli tiek debat is ook min of meer breedvoe rig stilgestaan, by de maatregelen in ver band met de prijsstijging van allerlei ar tikelen en de vraag in hoeverre bij prijs- verhooging al dan niet met devervan- gingswaarde mag en moet worden rekening gehouden. Wat het eerste betreft, de rede van Minister Steenberghe, daaruit bleek wel dat het met den Middenstand nog niét in orde is, en dat hier ook van een tekort bij' de Overheid of de Overheidsinstellin gen gesproken kan worden. De minister verklaarde o.a., dat bij de vaststelling van den gemiddelden week- omzet van de kruideniers, de ontdekking werd gedaan dat ons landje 87.000 krui deniers rijk is. Dit cijfer, aldus de Minister, is daarom zoo belangwekkend, omdat tot nu toe steeds aangenomen was, dat het totaal aantal kruideniers in Nederland 40-50000 bedroeg. Wat blijkt hieruit? Dat de Overheid, dat het departement van Economische Zaken, zelfs niet bij be nadering bekend was met 't aantal krui deniers. Men had gerekend op 40-50.000 en er bleken er plm. 87.000 te zijn. Men vraagt zich af: hoe is zulk een misrekening mogelijk? Wij hebben toch een departement dat speciaal aandacht schenkt aan economi sche zaken? Er is in Den Haag een spe ciaal bureau voor den Middenstand. En dan hebben we nog onze Kamers van Koophandel, elk met een behoorlijk aantal ambtenaren, die toch ook op de hoogte behooren te zijn van wat er bij den Middenstand te koop is. En nu blijkt, dat men heelemaal niet op de hoogte is. Dat men het bestaan van zeg 30.000 kruideniers niet kende. Men krijgt bij het lezen van dergelijke uitspraken onwillekeurig een onbehaag lijk gevoel. Want als de zaken zóó staan, hoe gaat het dan met de beharti- „CAMPAGNE VAft HET ZWIJGEN IN ITALIË. ging van de belangen der betrokken middenstanders De minister verklaarde, dat de wijze waarop vaak de suiker-formulieren in gevuld werden hem overtuigd heeft van het nut van vestigingseischen. We geloo- ven het gaarne. Maar tegelijkertijd komt de vraag op, of het ook niet gewenscht kan zijn zekere vestigingseischen vast te stellen voor ambtenaren en anderen, wier taak het is, mede de belangen van den middenstand te behartigen. Wij komen tot deze vraag, mede in verband met allerlei klachten die wij hoorden, over wat zich in verband met de suiker-distributie afspeelde. Als drin gende brieven van grossiers, die toch gaarne aan een richtige uitvoering van de gegeven voorschriften meewerken, zelfs na 14 dagen niet beantwoord wor den, dan móet er toch wel iets haperen. Door de Regeering werd bij monde van Minister Steenberghe een beroep op aller medewerking gedaan, voor een vlot ver loop van alle genomen en nog te nemen distributie-maatregelen. Wij willen dit beroep hier gaarne stevig onderstrepen. Maar namens de middenstanders mag dan zeker ook wel een beroep op de re geering en hare ambtenaren worden ge daan om den middenstanders bij' het ver vullen van hun taak, zooveel mogelijk te gemoet te komen. Voor NIEUWSTRAAT 25 Bij het algemeen politiek debat waren o.a. door den heer Deckers verschillende vragen gesteld omtrent de prijscontrole en de maatstaf bij het bepalen van al of niet geoorloofde prijsverhoogingen. Door minister De Geer werd hierop het volgende geantwoord: Tegen het aannemen zonder meer van de vervangingswaarde tijdens het begin van den oorlog bestonden reeds uit prac- tisch oogpunt groote bezwaren. Het ge volg hiervan toch zou geweest zyn een wilde prijsopdrijving. Van verschillende artikelen was immers de vervangings waarde niet te bepalen. Men wist niet of de artikelen aangevoerd zouden kunnen worden en tegen welken prijs. De vrach- ten en verzekeringspremies gaven enor me schommelingen te zien. Door deze om standigheden zou de controle ook volko men onmogelijk zijn geweest. Gestreefd is steeds naar een geleidelijke aanpas sing van den prijs, en het bedrijfsleven heeft hierbij over het algemeen geen groote offers behoeven te brengen, aan gezien dit bedenke men wel ook weer voordeelen zijn bereikt door het op ruimen van voorraden, die in normale tij den niet of moeilijk verkoopbaar zouden zijn geweest. Overigens heeft de Regeering steeds als richtlijn vastgehouden, dat een ver hooging van den kostprijs in den eind- prijs van het product mocht wórden ver disconteerd. Dat in de laatste tijden het al of niet toepassen van de vervangings waarde op den achtergrond is geraakt, spreekt vanzelf, aangezien bij het „oprui men" in den letterlijken zin van de oude voorraden de vervangingswaarde geen rol mag spelen". Bij de behandeling van Economische Zaken zal hierover nog wel meer wor den gezegd. Wij hopen er dan nader op terug te komen. HUISMOEDERS, de beste. 12 cent per Literflesch. RIJSTPAP, H. O.-PAP, BLOEMPAP GORTPAP, GORTMOUTPAP (geplette gort). Depot GOES, Tel. 2172. In verband met de nieuwe „Campagne van het zwijgen", welke op het oogenblik in Italië gevoerd wordt, heeft, naar de „United Press" uit Rome meldt, het verbond van de fascistische strijdtroepen de verspreiding van biljetten gelast, welke don volgenden inhoud hebben: „In dit bureau bespreken wij noch hoege politiek, noch strategie. Hier wordt ge werkt." De biljetten worden in alle kantoren, bureaux, fascisti sche clubs, restaurants, bios copen en theaters aange bracht en zullen de grootst mogelijke verspreiding vinden. 327. Toen bood de man aan hem naar het station te brengen, hetgeen Kees graag ac cepteerde. Weldra reden ze in flinken vaart langs de buitenwegen, sloegen een paar zij^ wegen in, tot ze kwamen aan een afgelegen klein huisje. 328. „Ik moet hier nog even wezen, zei de man. Ga je even mee? Zonder argwaan stem de Kees toe. De man ontsloot de voordeur, en ging Kees voor door een smalle gang naar een schaarsch gemeubileerde kamer. Daar veranderde zijn vriendelijke houding als Lij tooverslag. „Ziezoo, beste jongen", zei hij barsch. „Nu kunnen we eens even pra ten." .„Wat wilt U van me", vroeg Kees. Door een auto overreden en gedood. Gistermiddag is onder de gemeente Nuland bet 6-jarig dochtertje van den heer L. van Drunen, toen zij dwars voor een auto, komende uit de richting Den Bosch, /den weg Den Bosch- Grave overstak, door deze gegrepen en op slag gedood. Tragisch verkeersonge luk te Oss. Donderdagavond is de milicien G. v. d. Lubhe uit Schiedam, die met een aantal andere verlofgangers per militairen vrachtwagen naar het station Boxtel reed, op den Schijhdelscheweg van den auto geslingerd. Met een zware her- schenschudding en ernstigê wonden aan het hoofd is het slachtoffer naar het St. Lidwinaziekenhuis te Boxtel vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. V. d. Lublbe zou gisteren te Schiedam in het huwelijk zijn getreden. 'Oneerlijko hulpbesteller. Do politie te Leiden heeft in arrest ge steld den 1'8-jarigen 'hulpbesteller bij Id'e posterijen H. E., die er van wordt ver dacht 'zich aan oplichting' te hebben schuldig gemaakt. Hij zou vier postwis sels tot een bedrag va.n f 125 hebben ge ëndosseerd op een gefingeerdeni naam en betaalbaar gesteld op een van de bijkan toren te Leiden waar hij de op de post wissels genoemde bedragen heeft geïnd. Autobotsing te Wouw. Op den rijksweg RoosendaalBergen op Zoom nabij het station te Wouw is Don derdagavond een ernstige autobotsing ge schied, waarbij vier personen werden ge wond. Op den overweg, die tamelijk nauw is, kwam de auto 'van den heer Verdijn van de 'Centrale Volksbank te Utrecht in botsing met den uit de richting Bergen- op^Zoom naderenden auto van den heer H. v. Bommen uit Best. De inzittenden van beide wagens wer den door glasscherven gewond. De heer v. d. Hurk, die met den heer Damen uit 's-Hertogenbosch in den auto van den heer V'an Bommen zat, kreeg een hersen schudding en klaagde over inwendige pijnen. Hij werd, na te 'zijn verbonden, naar 'zijn woning vervoerd. De anderen konden, na verbonden te zijn, hun reis voortzetten. Beide auto's werden zoo ernstig be schadigd, dat zij per kraanwagen naar Bergen-op-Zoom moesten worden ge sleept. Kindje te water geraakt en ver dr onk en. Onder de hoede van haar vijf-jarig broertje liep gisteren 'het twee-jarig dochtertje van den heer P. Lanting te Eexterveenschekanaal langs den waterkant. 'Op onverklaarbare wijze is het meisje te water geraakt en ver dronken. VRACHTAUTO TE WATER GEREDEN. Bestuurder en passagier verdronken. Gisteravond omstreeks 7 uur reed langs de Molenstreek te Veendam een vrachtauto met aanhangwagen., eigen dom van de N.V. De Friesche Kip voor- helen J. 'S. Posima Zoon te Leeuwar den, met een snelheid van omstreeks 45 km. per uur over den breeden weg. Even voordat men de brug bij de stroo- cartonfabriek de 'Vrijheid moest passee- ren, schoot de auto geheel naar links, kwam niet op de brug maar schoot er langs heen in het kanaal, kantelde en dook bijna ge/heel onder water. Met een schippers/bootje heeft men getracht den bestuurder uit de cabine te balen. Pas na 20 minuten is dit 'gehakt. Een been hing uit de cabine. De bestuurder was edbter reeds overleden, zoodat genees kundige hulp van de inmiddels gearri veerde geneeskundigen niet meer kon ba ten. Later beeft mien, onderzocht of wel licht nog een tweede slachtoffer was te vinden en na een uur onder water te hebben gezocht haalde men nog een twee de slachtoffer naar hoven. De namen, van de slachtoffers zijn W. Sybrandy, ongeveer 27 jaar, uit Leeu warden en A. v. d. Woude, ook ongeveer 27 jaar, uit Holwerd. 1 Motor ontploft. Fabri kant gedood. Gistermorgen is te Hoogeveen de 47-jarige betonfabrikant 0. Klijnsma, terwijl hij bezig was met 'het aanzetten van den fabrieksmotor in de werkplaats aan de Willemskade, door het ontploffen van 'den motor zeer ernstig gewond. 'Kort daarna is 'hij overleden. Het stoffelijk overschot is naar de wo- ning aan de Stationsstraat gebracht. Van 831 October. AAGTEKERKE. Getrouwd: S. de Vis ser 24 j. jm. en E. de Visser 28 j. jd. Overleden: C. Olijslager 78 j. wed. van L. Meijers wonende te Meliskerke. (M. C.) Over de maand October. RITTHEM. Bevallen: H. M. Goedhart, geb. de 'Leeuw, z. (M. C.) ST. LAURENS. Bevallen: J. Pouwer geb. Bal jeu, d.C. M. Zandburg geb. Leendertse d.J. M. van der Ende geb. Liekens d.R. Wattel geb. Dekker d.M. Wisse geb. Besuijen z. Getrouwd: J. Lampert 29 j. jm. en A. de Buck 28 j. jd. Overleden: E. Vos 34 j. vr. van C. Wattel. (M. C.) VEERE. GetrouwdK. Schoonaard 23 j. jm. en El. Koekendorp 22 j. jd.F. F. Verschuur 26 j. jm. en H. Roeting 22 j- jd. Bevallen: A. C. Martijn geb. Geldof z. Overleden: C. Offenbeek 75 j. jd. (M. C.) SCHORE. Geboren: 23, Gerard Jaco bus z. v. Jan de Pree en Levina Lepoe- ter. Gehuwd: 26, Andries Jacob Ver- schuure 32 j. jm. te Yerseke en Jannetje Cornelia Karelse 31 j. jd. KAPELLE. Geboren: Jacobus Corne- lis z. v. C. Traas en E. Rouw; Marinus Laurens z. v. C. Vermaire en M. Koole; Cornelia Pieternella d. v. M. van Liere en A. Goeree. Gehuwd: Abraham Stevense 36 j. te Rilland-Bath en Neeltje Abrahamse 38 j. Huw.-aangiften: Adriaan Reijerse 29 j. te Kattendijke en Pieternella van de Schraaf 28 j. ZAAMSLAG. Huw.-aangiften: 17 Oct., L. M. van Liere (van Terneuzen), 25 j. jm. en C. Pladdet 26 j. jd.20 Oct., F. W. van der Hooft 25 j. jm. en W. Wisse, 22 j. jd. Gehuwd10 Aug., C. M. Wilhelm 27 j. jm. en Sara IJsebaart 21 j. jd.F. Tolle naar 30 j. jm. en S. van de Wege 21 j. jd.17 Aug., C. J. de Jonge 33 j. jm. en S. Oppe 42 j. jd.; 7 Sept., J. Nijssen 31 j. jm. en C. C. de Regt 26 j. jd.14 Sept., M. Verhelst 27 j. jm. en M. Kem- pe,22 j. jd.12 Oct., J. de Pooter 24 j. jm. en C. den Deurwaarder 23 j. jd.L. Th. Maas (van Nieuwer-Amstel) 29 j. jm. en A. Jansen 23 j. jd. Geboorten: 4 Aug:: Tanneke Adriana, d.v. C. de Putter en M. P. H. de Vos; 14, Pieter Adolf, z.v. J. Hamelink en J. P. v. Arenthals; 28, Gijsbert Pieter, z.v. J. N. F. Serrarens en M. G. P. Willemsen; 30, Hendrik, z.v. P. Koopman en L. den Ha mer; 19 Sept. Hendrik A., z.v. J. Schoon- akker en E. Hamelink; 22 Sept. Maatje Janna d.v. W. A. de Feijter en K. H. Ha- j melink; 1 Oct., Suzanna A., d. v. J. J. v. Doeselaar en J. M. de Putter; Jasper, z.v. J. Verplanke en J. Jansen; 12 Oct. Neeltje Pieternella Maria d.v. M. E. Pad- I mis en M. L. Wisse; 14, Cornelia Suzan na, d.v. F. de Jonge en E. van Aalten; 15 Oct. Levina d.v. J. J. Buijze en van M. Hamelink; 20 Oct. Anna Johanna d.v. Overleden1 Aug., Anthonie v. Doorn, 73 j„ wedn. van Jozina de Lijser. 13 Aug. Cornells Meertens, 70 j., echtg. van Le vina Bolleman. 19 Aug., Maria v. Dron- gelen, 68 j„ echtg. van Marinus Hame link. 21 Aug., Johanna E. de Kraker, 81 j., wed. van Adriaan Scheele. 24 Aug., Elizabeth Ysebaart, 56 j„ echtg. van Martinus van Langevelde. 1 Oct. Chris- tiaan de Meester, 72 j., echtg. van Aal tje de Krijger. 5 Oct., Jan de Krijger, 85 j., wedn. van Debora P. van Dixhoorn 8 Oct., Adriaan Frangois Scheele, 34 j. Martina van Dixhoorn, 42 j„ echtg. van Jacob de Putter. 17 Oct., Elisabeth La- graa, 79 j. (T. C.) „VERSTERKENDE MIDDELEN" door Martine Wittop Koning. Als een patiënt in zooverre is hersteld, dat de eigenlijke ziekte is geweken komt het meestal aan op aansterken. Grootendeels zal het herwinnen van zijn volle kracht nu afhankelijk zijn van het voedsel, dat hem in deze periode wordt voorgezet. Het spreekt vanzelf, dat we onze keus bepalen op voedingsmiddelen, die „ge makkelijk naar binnen glijden", of wel, 'die in een klein volumen véél nuttige stoffen bevatten; voedingsmiddelen, die licht verteerbaar zijn en die gunstig wer ken op den eetlust. Melk wordt gewoonlijk zonder moeite in vrij groote hoeveelheden opgenomen: 1 L. per dag, gedeeltelijk bij de brood maaltijden, gedeeltelijk „tusschenin" ge dronken, gaat bij de meeste patiënten on gemerkt naar binnen. Mocht bij den een of ander de voorliefde voor melk min der groot zijn, dan doen we een paar schepjes lichte basterdsuiker in het glas, roeren er wat uitgeperst vruchtensap doorheen en gieten dan flink roeren de het glas verder vol met koude melk. Als vruchtensappen komen in aan merking: frambozen-, bessen-, aard beien- of citroensap. Karnemelk kan als drank op de zelfde wijze worden bereid, ze bewijst goede diensten aan een patiënt, die met zyn vet-opname wat voorzichtig moet zijn. Room daarentegen helpt in vele ge vallen, waar juist de vet-toevoer ver hoogd moet worden. Het „zware" wordt dan meestal ook weer door toevoeging van frisch vruchtensap of van vruchten puree (fijn gewreven banaan met wat citroensap; fyn gewreven aardbeien) weggenomen. Geheel op dezelfde wijze kan ook yoghurt als versterkend middel worden voorgezet: goed glad geklopt en daarna vermengd met een scheutje limo nadestroop, een lepel jam of wat honing leent zich dit ééne product als uitgangs- 1 punt van verschillende frissche hapjes j met gevariëerden smaak. In combinatie met boter maakt kaas van het beschuitje of het sneetje ge roosterd brood een voedzaam hapje. Als eerste kleine maaltijd s morgens bq het kopje thee of het glas melk maar ook als laatste maaltyd vóór het naar bed gaan, vraagt de beschuit met boter en kaas een extra-aanbeve ling. Geschaafde Huid, Schrammen en Schrijnende Plekken, Huid wondjes, Brand-en Snij wonden, genezen met Dooien 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct Bij Apoth. en Drogisten Het steriliseeren van appelmoes. Wie appelmoes wil steriliseeren, moet de daarvoor beschikbare vruchten eerst op de gewone manier tot moes verwer ken, dus met suiker en desgewenscht met een citroensmaakje. De appelmoes wordt dan in goed sluitende inmaakfles- schen gedaan (ook de flesschen met schroefsluiting zijn zeer goed bruikbaar) waarna de flesschen 20 minuten gesteri liseerd worden. Het is verkeerd om bij dezen inmaak te weinig suiker te nemen. Suiker toch is een prachtig conserveermiddel. Afgevallen zure appelen leveren uitstekend materiaal voor het koken van frissche jam, die goed be waard kan worden. Men gebruikt alleen j de gave appelen, wascht deze terdege af, verwijdert steeltjes en kroontjes en schilt ze niet. Op IV2 kg appelen neemt men 6V2 ons suiker en 1 citroen. De ongeschilde, heele appelen zet men op met een kopje water en de citroenschil, laat alles tot moes koken, zeef de massa, zet die dan opnieuw op met het sap van den citroen en de suiker, laat ze inkoken tot jamdikte en bergt ze in potjes. Ook van appelschillen kan een smakelijk smeersel voor de boter ham worden bereid. Benoodigdheden zijn: 1 pond schillen van zure appelen, 3Va ons suiker, schil en sap van 1 ci troen, i/2 liter water. Zet de gewasschen schillen op met het water, de citroenschil en het sap van den citroen. Laat alles tezamen heel lang zaam koken (ongeveer 1 uur). Giet de massa dan door een doek of door een paardenharen zeef. Meet 't sap en neem per 1/2 liter sap 3% ons suiker. Kook het sap in tot 2/3, voeg dan de suiker toe en kook dit samen in tot de gelei goed van dikte is. Doe de gelei zoo heet mogelijk in met heet soda-water schoongemaakte potten, sluit deze af met vochtig perka ment, nadat de gelei eerst met een laag je suiker is bedekt. Deze gelei behoeft slechts korten tijd ingekookt te worden (wat gasbesparing beteekent) omdat de schil der appelen rijk is aan pectine. (Alg. Hbld.) Stand van hedenmorgen 10 uur: Stand van gistermiddag 3 u. Licht op voor fietsers: Zondag 5 u. 3 min. Maandag 5 u. 1 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6