In de oude koers. Uit de Provincie Distributie van suiker. MIDDELBURG. VLISSINGEN. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. NOORD-BEVELAND. THOLEN EN SINT PHILIPSLAND. vankelijk geen verlof kreeg tot vervoer van het product, doch de handel mocht het wel vervoeren. Van 29 Oct. is nu het vervoer plotseling geheel vrjj en kunnen de landbouwers zelfs het reeds aan den voedselcommissaris geleverde karwjj- zaad terug halen. Het ljjkt er veel op, of men een middel zoekt om uitvoerrecht te doen betalen. Nu wordt van bovenaf or der gegeven een organisatie of vereeni- ging te vormen, waarover de export zal loopen. Dat er een regeling voor den ex port moest komen is mogelijk, maar dan had men in het begin niet zoo moeten in grijpen. Men vreest nu, dat ook voor andere artikelen zulke maatregelen zullen vol gen. De voorzitter vroeg, waarom men kar- wijzaad, als het toch voor binnenlandsch gebruik niet van beteekenis is, niet mag uitvoeren. De heer Kakebeeke: Machtsmisbruik. De voorz. zeide dat het bureau ook ter dezer zake diligent zal zijn. Afscheid van twee leden. De voorzitter nam nu afscheid van de heeren J. P. A. Machgeels en M. Veenis, die volgend jaar geen lid meer van de Kamer zullen zyn. De heer Machgeels is lid sedert de oprichting van deze Kamer in 1922 en werd in 1923 voorzitter van de commis sie voor de Handelsbelangen. Men heeft altijd aangenaam met den heer Mach geels samengewerkt. De heer Veenis is sedert 1 Jan. 1928 lid van de Kamer. Hij had zitting in drie commissies en men zal een aangename herinnering aan hem en zyn jovialiteit behouden. Hierna sluiting. Hoe te doen met klachten. Het vierde voorschot van suiker zal omstreeks 6 November worden verstrekt. De toewijzingen hiervoor zullen recht streeks aan de detaillisten worden ver stuurd. In afwijking van het vroeger bekend gemaakte zullen de toewijzingen, welke gebaseerd zijn op de ingeleverde bonnen no. 1, ook rechtstreeks aan de detaillis ten worden toegestuurd. De detaillisten moeten zich derhalve in Ide komende week van 6 tot en met 10 November niet bij het distributiekantoor vervoegen om deze toewijzingen af te halen. Het is gebleken, dat het mogelijk is de behandeling van klachten inzake toewij zingen bij distributie belangrijk te bespoe digen. Uit 'het overstelpend aantal brie ven, dat het Gentraal Distri'butie-kantoor ontving, bleek, dat Verreweg bet grootste deel dezer klachten zijn oorsprong vond in het feit, dat de door betrokkenen zelf verstrekte gegevens onjuist of onvoldoen de waren. Ten einde nu een spoediger 'behande ling mogelijk te maken, zullen klachten betreffende toewijzingen rechtstreeks bij de plaatselijke distributiekantoren moeten worden voorgebracht. Dit distributiekantoor zal, eventueel nadat de aanvrager een vragenformulier •heeft ingevuld, in de meeste gevallen in staat zijn, een aanvankelijk oordeel over de gegrondheid van de klacht uit te spreken. Een merkwaardig legaat. In de laatstgehouden gewone vergade ring van het Zeeuwseh Genootschap der wetenschappen heeft de voorzitter, jhr mr J. W. Quarles van Ufford, voorge steld als legaat te aanvaarden een groot en zwaarverzegeld pakket, bevattende de autobiografie in twee deelen van doctor Albert Willem van Renterghem, geboren 9 Juni 1845 te Goes en lid van bet Ge nootschap. Deze autobiografie is bij testamentaire beschikking van den overledene gelega teerd aan het Zeeuwseh Genootschap der Wetenschappen, onder beding evenwel, dat 'zij tot 1 April 1975 in het archief van het genootschap verzegeld bewaard blijve: nadien mag zij pas ter lezing worden vrijgegeven. (M. G.) De afdeeling Walcheren van de Vereeniging voor Paedagogiek hield Vrij dagavond in de bovenzaal van de Ver genoeging te Middelburg een door vrij veel belangstellenden uit de onderwijswe reld bijgewoonde openbare vergadering, onder voorzitterschap van den heer G. A. van Woelderen. De heer L. Welling, hoofdinspecteur van het l.o. in de IHe hoofdinspectie te Groningen, sprak voor de pauze over „Nog altijd onderwijsvernieuwing", ter wijl er na de pauze gelegenheid was- met den inleider van gedachten te wisselen, waarvan door verschillende aanwezigen gebruik is gemaakt. Op de inleiding hopen wij Maandag avond nader terug te komen. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden raadsverga dering is besloten tot het aangaan van een leening groot f 153.000, tegen een rente van 4 yK pet. 's jaars a pari. Goedgekeurd werd de regeling, waar bij ook de gemeente Vlissingen zich verbindt in de uitkeeringen ingevolge de wachtgeldregeling van de NV. stoom- vaart-maatschappg „Zeeland" bjj te dra gen. Goedkeuring werd verleend aan het voorstel van B. en W. om het stand beeld van Frans Naerebout op een hoo- .ger niveau te plaatsen, en om den boulevard Bankert, in werkverschaffing te verbreeden. Een crediet van f 5900 werd toege staan voor den aanleg van rioleering en bestrating van de Boschjeslaan, en een crediet van f 2500 voor het inrichten van de kazematten in het Roeiershoofd, ten behoeve van den luchtbeschermings dienst. Uitbreiding „Geschenkenhuis". „Het Geschenkenhuis" in de Lange Kerkstraat is in Goes en omgeving een alom bekende zaak geworden. Dit mo derne pand heeft weer een uitbreiding gekregen. Een speciale afdeeling (show room met magazijn) waar men in het bijzonder een keuze kan maken uit de fijne collectie serviezen en glaswerk is aangebracht aan de andere zijde van de gang, achter het pand van de fa. De Gruijter. De aankleeding van deze nieu we afdeeling getuigt van denzelfden smaak als waarvan de inrichting van het oudere deel van de zaak blijk geeft. De Goesche Damclub D I. D. heeft het voornemen a.s. Vrijdag te Hans- weert in de cantine aldaar ter ont spanning van de militairen een damwed- strijd te houden, vermoedelijk aan 28 borden. Breien voor militairen. Wij vestigen de aandacht van onze lezeressen op een in dit nummer voor komende advertentie, betreffende het uitreiken van wol en patronen aan haar, die voor de soldaten van land- en zee macht wenschen te breien. Baarland. Het nieuwe gemeentehuis zal voor de ingezetenen Woensdagavond te bezichtigen zijn. Westkapeile. Donderdagavond verga derde onder voorzitterschap van Ds Reus de afd. Westkapeile van de Kantklosver- eeniging ,;Het Molenwiekje". Als attractie werd een film vertoond, die het kantklossen en alles wat daarmee verband boudt als ook het streven der vereeniging demonstreert. Deze film werd indertijd opgenomen met de hddoeling haar door de directrice der vereeniging, Mevrouw Schutten, in de Vereenigde Sta ten te doen vertoonen om te trachten daar op deze wijze propaganda voor het Hol- landsehe kantwerk te maken. Uit de gegevens, verstrekt door de penningmeesteres Mevr. de Gasembroot, bleek, Id'at in de beide laatste jaren in totaal voor plm. f2200 aan kant is ver De ondoorschrijdbaarheid van het inundatiegebied werd bij oefeningen van het Nederlandsche veldleger bewezen. Nauwelijks eenige meters in het inundatie- gebied strandt een vechtwagen onherroepelijk in de eerste de beste sloot, die onzichtbaar onder het watervlak hem dit verdiende lot bereidt. De bestuurder tracht zich te brengen. kocht. 16 rentelooze aandeelen werden uitgeloot. De aftredende bestuursleden L. Minderboud Pz. en P- Huybregsen werden herkozen. De voorzitter deelde mede, dat, nu het door de tijdsomstandigheden vrijwel on mogelijk is, de voorraald kant aan den man te 'brengen, de hoofdvereeniging zal trachten deze voorraad door middel van een landelijke verloting te gelde te ma- Ü£6IL Cclijnsplaat. Ook in deze gemeente is, onder leiding van Dr Maas een cursus E.H.B.O. geopend. Men mag zich in flinke deelname verheugen. Op de eerste cur susavond waren 26 dames en 1 heer aan wezig. De cursus wordt gegeven in een lokaal der o.l. school. Donderdagavond is alhier een ver gadering gehouden teneinde te komen tot oprichting van een afdeeling van den Neld. Chr. Bond voor Personeel in Pu- blieken dienst. Resultaat was dat een 8- tal personen zich opgaven, zoodat een afdeeling werd gesticht. Tholen. Gemeenteraad. Be lastingverlaging. De brug- kwestie. Gisteren vergaderde de ge meenteraad ter behandeling van de be grooting 1940. De voorzitter deelt mede, dat de rekening 1938 een behoorlek slot aanwijst, dat over 1936 een goed slot was van f 6300, over 1937 van f 9000 en over 1938 van f13.500, dat voor een deel op den kapitaaldienst is gebracht. Belastingverlaging is gerechtvaardigd vooral nu alles royaal berekend is. Men mag tevreden z\jn over den gang van za ken. B. en W. stellen voor f 20 subsidie toe te kennen aan de afd. Gewestelijke Land storm. Dhr Mr Wolfensberger houdt hier over een uitgebreid betoog. Zgns inziens is deze inrichting overbodig. Deze is opgericht in 1918 bij de poging van Troelstra. Nu deze richting in onze re geering zit, meent spr., dat de Land storm, die hoofdzakelijk voor hen is op gericht, geen zin meer heeft, te meer daar ons leger de aangewezen organisa tie is voor onze verdediging. De voor zitter bestrijdt dit uitvoerig. Voor revo lutionaire bewegingen is deze organisa tie onmisbaar, terwijl de regeering haar bestaan noodzakelijk en gewenscht acht. Met de stem van dhr Wolfensberger te- tegen wordt deze subsidie toegekend. Besloten wordt de opcenten op de ge meentefondsbelasting te verlagen met 20 en de personeele belasting met 25. Bij de behandeling begrooting brug voert de heer Wolfensberger een pleidooi voor het toekennen van abonnementen tegen verlaagd tarief voor a 1 le inwoners van Tholen. De voorzitter merkt op, dat deze kwes tie dikwijls is besproken door B. en W., doch zij weten niet hóe deze voor elkaar te brengen. Indien de heer W. met een concreet voorstel komt zullen B. en W. dit gaarne in overweging nemen. Het voorstel tot het invoeren van een alge meen abonnement acht spr. minder ge wenscht. Immers zullen dan alleen zij er van profiteeren, die vaak over de brug moeten en zij' en dit zijn de meesten zullen eer nadeel dan voordeel van een abonnement hebben. De heer Wolfens berger zou dit willen probeeren. De voorzitter zegt: wanneer eenmaal verlaagd is, weet ieder dat men moeilijk met verhooging zal kunnen komen, in dien blijkt, dat het tarief voor hqt abon nement te laag berekend is geweest. De meeste raadsleden sluiten zich bjj de mee ning van den voorzitter aan. De begrootingen worden hierna goed gekeurd. De kosten voor het onderwijs voor '40 worden p. leerling vastgesteld als volgt: O. L. school f 10, Chr. scholen f 8,18 en U.L.O. op f 32,51. Ter tafel komt het voorstel Wolfens bergerKlompe i.z. intrekken raadsbe sluit betreffende vrijdom van bruggelden voor Raadsleden. Uitvoerig verdedigt de heer Wolfensberger dit voorstel. Het gaat niet aan, aldus spr. dat de Raads leden in besloten vergadering zelf be slissen of zij zelf bruggelden moeten be talen. Dit geeft blijk dat zij niet aanvoe len wat dit voor anderen is die wel moe ten betalen. Spr. acht dit een eigen be voorrechting, die een scheve positie ver wekt tegenover anderen. Vrijstelling voor raadsleden alleen acht spr. geen ge meentebelang. Weth. v. d. Berge deelt mede, dat in dertijd op voorstel van den heer Over- beeke dit voorstel is aangenomen, omdat ook le en 2e Kamerleden vrij spoor heb ben, leden Prov. bestuur vrij veren en de raadsleden in de stad vrg tram. De heer Wolfensberger bestrijdt deze motieven, daar de brug buiten de ge meente voert. De heer v. d. Berge acht het spijkers op laag water zoeken. De enkele centen die dit kost, acht spr. geen voorstel waard. De voorz. merkt op, dat de brug ge heel op Thoolsch terrein ligt. De heer Wolfensberger vindt het grievend, ande ren buiten te sluiten, van voorrechten die men zich zelf toekent. De heer Bogert is van meening, dat het den heer Wolfensberger te doen is met een klein vuur een groote hoop hout aan te steken. De heer Klompe heeft hem zelf gezegd dat hij het geen bezwaar acht, dat de raadsleden vrg over de brug gaan. De heer Klompe antwoordt, dat hij dit gezegd heeft, doch tevens erbij, dat dit niet mag gelden voor familieleden. De voorz. merkt op, dat dit absoluut Het is een eigenaardige geschiedenis met het nieuwe Kabinet. Al dadelijk bleek, zooals trouwens van een man als Mr de Geer niet anders te verwachten was dat op financiëel ge bied de oude koers, de lijn Colijn zou wor den gevolgd. Wat uit den aard der zaak niet heelemaal naar den zin was van de opposanten, die geen middel onbeproefd hebben gelaten om aan 't regime-Colijn een einde te maken. En nu kwam deze week het werkloos heidsvraagstuk aan de orde. Beslist moest worden over het reeds onder het vorige Kabinet aangevraagde milliQenen-crediet. Minister van den Tempel heeft giste ren het ontwerp verdedigd. En wat schrijft nu de „Maasbode": „Er is één strooming, die, zonder de economische elementen uit het oog te verliezen, op het sociale den nadruk laat vallen en één, die zonder het sociale ele ment te willen verwaarloozen het econo mische vooropstelt. Practisch kan men zeggen, dat de groote meerderheid van r.-katholieken, sociaal-democraten en vrijzinnig-demo craten het eerste standpunt inneemt, terwijl det meeste anti-revolutionairen, christelijk-historischen, liberalen en een kleine sociaal-democratische minderheid het tweede standpunt vertegenwoordigt. Det nieuwe minister van sociale zaken staat, naar zjjn rede te oordeelen, op het tweede standpunt. Hij behoeft daar voor niet gesteenigd te worden sociaal gevoel is dezen sociaal-democraat zeker niet vreemd maar het is wel noodig, dit van meet af in het oog te houden. Want het zal een maatstaf zijn by de be oordeeling van zijn verder werk en het zou vroeg of laat botsing kunnen geven met naaste geestverwanten. De verkla ring van een en ander ligt vermoedelijk in den ontwikkelingsgang van den nieu wen minister. In tegenstelling met Tal- ma, Aalberse, Slotemaker, Verschuur en Romme is de heer v. d. Tempel een auto didact. Op lateren leeftijd studeerde deze arbeider, die verschillende acten haalde, nog aan de Rotterdamsche Hoogeschool waar de geest toen zooals de publicaties der hoogleeraren wel bewezen, heel an ders was dan nu. De vorming van den minister, die daar met lof doctor in de economische wetenschappen werd, is vooral dan op echt wetenschappelijk ter rein hoofdzakelijk economisch georiën teerd geweest en de economie van nu en twintig jaar terug is vrij sterk veran derd. Er komt bij, dat de autodidact bij na altijd meer studax is dan de normale gegradueerde. Hij is, eenmaal de weten schappelijke methode te pakken heb bend, veel critischer, soms tot het scep tische toe, en wil alles zelf bekeken, be redeneerd en doorworsteld hebben. Dat maakt hem vasthoudender aan eenmaal verworven meening, aarzelender ook in het vormen van een meening en eer langzaam dan vlug in het nemen van be slissingen. In dit licht moet men, gelooven wij, dezen nieuwen minister zien. Hij is za kelijk, nuchter, staat met beide beenen op den grond en gruwt van luchtkastee- len of wat hij daarvoor houdt. Zijn ver zet tegen devaluatie, zijn vrij scherpe critiek op het Plan van den Arbeid en zijn sterke voorliefde voor den zooge- naamden vrijhandel zeggen genoeg. Zij, die van dezen scherpzinnigen man den ondergang der staatsfinanciën vreezen, kunnen gerust gaan slapen; het is de vraag, of een Mannheimer hem „geno men" had Wie dit bedenkt, kan ook verklaren, waarom de mininster werkelijk hyper- voorzichtig over het werkloosheids vraagstuk spreekt. Dr v. d. Tempel heeft niet geaarzeld, oprecht hulde te brengen aan de bekwaamheid, den ijver en de energie van zijn ambtsvoorganger mr Romme. De eenige reserve van den so- ciaal-democratischen econoom, die ook in leeftijd ouder is, zal zijn, dat zijn ambtsvoorganger wel wat al te dyna misch was. Hier ligt men moet dit niet verheelen verschil. Men bemerkt dit verschillend standpunt van beide mannen bij meer dan één onderdeel." Een enthousiaste ontvangst is anders Na uren van zwaren arbeid gelukt het door middel van zware takels den vecht wagen overeind te bergen. niet mag gebeuren. Hierop zal streng worden gelet. De heer Bogert merkt op: het be zwaar van den heer Klompe is dus nu weg. De voorz. sluit de verdere discussie en brengt het voorstel Wolfensberger Klompe in stemming. Met de stemmen van de heeren Klom- f3 en Wolfensberger voor wordt het voorstel verworpen. De voorz. zegt verder: Daar allerlei legendarische geruchten, leugens, hal ve waarheden en verdachtmakingen de ronde doen in de gemeente, zal ik even vastleggen, hetgeen door B. en W. is ge daan inzake den nieuwen verkeersweg. In 1928 was algemeen de meening van den Raad dat de weg vanaf det brug door de gemeente moest komen, zulks wegens 't belang der winkeliers. Sinds dien is het verkeer steeds drukker ge worden en de wagens grooter en zwaar der, zoodat het vaak gevaar oplevert in de nauwe Kerkstraat. Toen het voorstel tot aanleg van den nieuwen weg was aangenomen op 30 Aug., heeft dit 30 dagen voor ieder ter inzage gelegen en door niet één persoon is aanmerking ge maakt of gereclameerd, zoodat het plan 27 Mei j.l. door Gedep. Staten is goed gekeurd. Twee toen zitting hebbende leden hadden geen bezwaar tegen het plan, doch enkel tegen de financiering en de hooge kosten. Spr. vindt het verkeerd, dat deze personen, met een zeker aantal burgers achter zich, buiten den Raad om, bij Ged. Staten hebben gereques- teerd. In verband met dit request heeft de heer v. d. Berge en de secretaris (door familie-omstandigheden was Spr. verhinderd) met de heeren Moelker en Klompe en Ged. Staten geconfereerd. Weth. v. d. Berge brengt hierover rapport uit. Dhr Moelker verkreeg eerst het woord. Deze begon met te zeggen, dat adressan ten van meening waren, dat een verbe tering van den nu bestaanden verkeers weg, dus Oudelandsche straatKerkstr. enz. niet noodig was. Het kon best zoo blijven, waar dhr D. W. Klompe zich bij aansloot. Spr. heeft dit vanzelf bestre den. Niemand deelde hun meening. Dhr Commissaris der Koningin verklaarde dat verbetering gewenscht is. Dit werd eveneens door den hoofd-ingenieur beves tigd. Dit liep dus voor dhrn Moelker en Klompe mager af. De oplossing van adressanten om het verkeer te brengen langs den geheelen singel, dus van de Oud-Vosmeersche poort tot de Oudelandsche poort, werd door den hoofd-ingenieur als absoluut onvoldoende aangemerkt, terwijl hun ge noemde raming der kosten groot f 64.000 bij gebrek aan deugdelijke gegevens ge- kwaliciceerd werd als uit de lucht ge grepen. Om nu aan hun plan een schijn te ge ven van deugdeiykheid of om hun figuur te redden, is er niet tegen op gezien den naam van dhr Kramer, waterbouwkundig opzichter alhier, te noemen als de ont werper van hun plan. Zij wisten echter op dat moment, dat dhr Kramer zich absoluut niet heeft be moeid met hun plannen, veel minder met hun teekening en begrooting. De Commissaris opperde nog een idee om de mogelijkheden van het plan der te- genpartij op kosten van adressanten nog te doen onderzoeken door bekwame des kundigen, maar dat ontlokte dhrn Moel ker en Klompe den uitroep: ik betaal er geen cent aan. Het eindoordeel van den hoofdingenieur hield in een algemeene verwerping van het plan van adressanten en goedkeuring van de plannen van het gemeentebestuur behalve dan, dat hij terug kwam om het z.g. heuveltje te behouden. Daarna vroeg de Commissaris aan spr. of wij er ons mede konden vereeni gen, dat de hoofd-ingenieur het plan van de gemeente nog eens zou bezien, om zoo mogelijk eenige bezuiniging aan te bren gen, zonder den oorspronkelijken opzet los te laten. Daarop heb ik geantwoord, dat het gemeentebestuur dit met genoe gen zou overwegen. Het einde dus van alle gevoerde oppo sitie is uitgeloopen op een totale mis lukking. De voorz. merkt op, dat intusschen de hoofd-ingenieur met een nieuw plan is gekomen, dat hij het heuveltje wil be houden, doch dit kost de gemeente f800 meer plus twee bochten in den weg meer. De weg zal dan vanaf de brug tot Singel iets smaller worden. De heeren Bogert

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2