De strijd in het Westen. De „City of Flint vrijgegeven". Dagblad voor de Provincie Zeeland De Finsch-Russische besprekingen voortgezefTv. De wijziging van Amerika's neutraliteit. EERSTE BLAD. ZATERDAG 4 NOV. 1939 54c JAARGANG - No. 30 De wijziging van Amerika's neutraliteit. Thee blijft voorlooplg nog vrij. Binnenland. Nieuwe tegemoetkoming aan gemobiliseerden. Belangrijkste Nieuws. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het biad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting EEN KALME DAG. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt als volgt: Een kalme dag aan het geheele front. Eenige plaatselijke actie van de con tact-elementen. De achtste verliezenlijst der Britsche luchtmacht bevat 30 namen. Zeven man nen zjjn in gevechten gesneuveld, 18 zijn in actieven dienst gedood of gestorven, v\jf worden vermist, EEN LUCHTGEVECHT BIJ BAZEL. Even voor één uur gistermiddag heb ben de inwoners van Bazel van de daken der huizen een luchtgevecht gadegesla gen, dat werd geleverd tusschen een grooten Duitschen bommenwerper, een JU 52 en zes Fransche jachtvliegtuigen, die het Duitsche vliegtuig terug joegen in Oostelijke richting. Het gevecht duur de twintig minuten. ACHTERVOLGING VAN DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN FRANSCH GEBIED. Reuter meldt uit Londen, dat zich tusschen Britsche en Duitsche vliegtui gen opwindende gevechten hebben afge speeld boven Fransch gebied. Twee vij andelijke vliegtuigen zouden omlaag ge schoten zijn, vier Duitschers zijn krijgs gevangen gemaakt, twee gewond en twee zijn ongedeerd. Een van de gevangen of ficieren verklaarde, dat hij via Calais was teruggekeerd van een vlucht boven de Noordzee. Omstreeks één uur in den middag vlogen drie Duitsche vlieg tuigen boven Fransch gebied en wel bo ven dat gedeelte waar de Britsche troe pen zijn gelegerd. Het Britsche en Fran sche afweergeschut opende onmiddellijk het vuur en Britsche jachtvliegtuigen be gonnen de achtervolging. Eén van de Duitsche vliegtuigen werd omlaag geschoten door een Britsch vlieg tuig, een ander door de luchtafweer en jachtvliegtuigen. Het derde slaagde er in te ontsnappen. Het eerste vliegtuig werd over een afstand van ongeveer 200 km achtervolgd. De gevechten werden geleverd op een hoogte van ruim 6000 m. GISTEREN WEER FINSCH- RUSSISCHE ONDERHANDELINGEN. SCHERPE TOON IN DE PERS. Gistermiddag 18 uur i(plaatselijken tijd) zijn de Finsohe onderhandelaars onder leiding van Paasikivi en minister Tanner op het Kremlin aangekomen om de onderhandelingen met Sovjet-Russi sche staatslieden, welke sedert '23 Octo ber onderhrotoeni waren, voort te 'zetten. De besprekingen, hebben ongeveer een uur geduurd. Omtrent den inhoud van de bespreking is nog niets hekend, Idloch men heeft den indruk, dat de onderhande lingen worden voortgezet. De „Prawda" schrijft: €>W ij weten, welke de krachten zijn, waar op Erkko hoopt op steun in z ij n s t r ij d tegen ld e 'Sovjet- U n i e. Dit zijn de krachten, welke den oorlogsfaJkkel in Europa hebben ontsto ken en hun voornemen ten uitvoer heb ben gebracht; die gepoogd hebben en nog pogen, hoewel zonder succes, de Sovjet- Unie in oorlog te brengen met Dhitseh- land en met zijn eigen huren aan de Oostzee. Het zijn de krachten, die den Poolsoh- Duitschen oorlog hebben doen ontstaan en zoo Polen hebben geruïneerd en tot den ondergang hebben gebracht. Men moet erkennen, dat Erkko met zijn oorlogsuitdaging niet alleen is ge bleven. Een dergelijke campagne is ook in de 'Zweeldlsche pers ontketend. D'e Zweed- sche pers verklaart, dat het voorstel van de Sovjet-Unie om een vlootbasis te krij gen aan den noordelijken ingang van de Finsohe Golf, het grootste gevaar op levert. „Stockholms Tidningen" schrijft, dat deze vlootbasis de onafhankelijkheid van Scandinavië bedreigt. De Ziweedsohe minister van buitenland- sche zaken, Sandler, heeft verklaarfd1, dat: „Indien de Finnen er in toestemmen hun 'havens ter beschikking te stellen van de Sövj et-Unie, dit het einde van Scandi navië zou beteekenen". Het is evenwel bekend, aldus de Prawda, dat onder het bewind der tsaren Finland geheel onderworpen was aan Rusland en 'dat dit land de beschikking had over alle havens van Finland en de eilanden, hierbij ingesloten de Aalandseilanden. Waarom spraken toen de Zweedsche politici niet en riepen zij niet over het gevaar hiervan voor Scan dinavië? De Zweedsche politici van toen kropen voor de tsaristische regeering en vleiden haar. Wat is er aan de hand? De zaak is, dat deze Zweeld'sche politici handelen in opdracht van lastgevers in het Westen. Hoe moet Sovjet-Rusland reageeren op dit valsohe rumoer? Ons antwoord is klaar en .duidelijk. Wij zullen het spel van alle politieke gokkers naar den dui vel 'gooien en onzen eigen weg gaan, on danks alles. Het huis van afgevaardigden heeft den eindtekst van het neutraliteitsontwerp aangenomen. Het ontwerp zal vandaag naar het Witte Huis gezonden worden voor onderteekening door Roosevelt. Een proclamatie zal worden uitgevaar digd', waardoor de wet van kracht wordt, kort na de onderteekening. In een persconferentie heeft president Roosevelt zijn voldoening te kennen ge geven over de groote meerderheid, waar mede het huis van afgevaardigden het opheffen van 'het embargo op wapenen heeft goedgekeurd en hij' gaf zijn toe stemming tot het puhliceeren van de vol gende 'verklaring: „Ik ben verheugd, dat het wetsontwerp aan de V e r - eenigde Staten hun histo rische positie van neutra liteit terug heeft gegeven". Voorts deelde de president mede, dat hij een aantal proclamaties zal uitvaar digen, wanneer de wet onderteekend za! zijn, wa'arbiji de toepassing van de wet zal worden geregeld. De Amerikaansehe vliegtuigfabrieken zullen op volle kracht gaan werken. Zoodra Roosevelt de wet onderteekend heeft, zullen de Britsche en Fransohe in kooporganisaties in werking treden. De Douglasfabrieken zullen thans be ginnen met de productie van 700 twee- motorige bommenwerpers voor Frank rijk. Deze toestellen waren oorspronkelijk bestemd voor het Amerikaansehe leger. De North-American Aviation voltooit een Britschen order van 14 millioen dollar voor 400 oefentoestellen plus 775 van dergelijke toestellen voor Frankrijk. Ook andere industrieën zullen door de opheffing van het embargo druk werk krijgen. In een persconferentie heeft de minis ter voor de voorraden, Burgin, gezegld: „W anneer het Amerikaan- sche wapenembargo wordt opgeheven, zullen de geal lieerden een arsenaal van onbeperkte 'hulpbronnen tot hun beschikking hebben. Wij moeten de leemten in onze productie nagaan en uit de Amerikaansehe nijver heid putten voor de artikelen, die in onze eigen industrie ontbreken. Ik stel mij voor, dat wij1 onmiddellijk machines, staal voor kanonnen en grondstoffen 'en later misschien eenige munitie nood'ig heh'ben." DE POLITIEK VAN ZUID-AFRIKA. Het hoofdbestuur van de Vereenigde Partij (regeeringspartij) heeft met 28 tegen 18 stemmen zijn goedkeuring ge hecht aan de politiek van den eersten minister Smuts. Het bestuur verwierp daarbij de poli tiek van neutraliteit, zooals geformu leerd door den vroegeren minister-presi dent Hertzog. Dientengevolge verkrijgt generaal Smuts de leiding van de partij-organi satie. Generaal Smuts zei in een openbare vergadering, dat Hitier Polen is inge vallen, terwijl hij wist, dat dit een oorlog met Engeland beteekende. Zijn daad staat gelijk met een oorlogsverklaring aan Londen. Er is thans een strijd op leven en dood tusschen Engeland en Frankrijk en Hit- Ier. De vroegere minister van defensie, Pirow, had verklaard, dat Zuid-Afrika hulp zou verleenen, indien een beroep werd gedaan door eenig ander deel van het Britsche bebied in Afrika. Smuts voegde hieraan toe, dat de ge heele Unie onmiddellijk zou antwoorden indien zulk een beroep zou worden ge daan. Zuid-Afrika gaat met sterke vrien den de toekomst in. DE DUITSCHE PRIJSBEMANNING IN NOORWEGEN GEÏNTERNEERD. De Noorsche admiraliteit deelt mede, dat de „City of Flint" met de Duitsche prjjsbemanning aan boord, begeleid door twee Noorsche oorlogsschepen te Hauge- sund is aangekomen. Hier werd het anker uitgeworpen, zonder dat daartoe aanleiding bestond. Aangezien er geen geldige reden was een Noorsche haven aan te doen, heb ben de Noorsche autoriteiten beslist dat ,het schip weer aan de Amerikaansehe bemanning zal worden prijsgegeven en dat de Duitsche bemanning zal worden geïnterneerd. VOORRADEN ZIJN RUIM VOLDOENDE. Ondanks alle geruchten, die steeds de ronde blijven doen, dat binnenkort distri butie van thee te wachten zou zjjn, kan het „Alg. Hbld" van de meest bevoegde zjjde mededeelen, dat dit alles volkomen uit de lucht is gegrepen. Voorloopig ligt het geenszins in de bedoeling een distri butie van thee in te voeren, daar de voor raden ruim voldoende zqn. Mocht even wel een sterke stagnatie in den aanvoer komen, doordat de schepen te lang in controle worden gehouden, dan zou men distributie moeten gaan overwegen. Op het oogenblik is daarvoor echter nog niet te vreezen. Aan de „Telegr." wordt omtrent de thee nog gemeld: Te Batavia blijft groote belangstelling voor thee bestaan tegen prijzen, die be langrijk boven het in Nederland geregle menteerde prijsniveau liggen. De vraag komt niet alleen van Australië en Ame rika, doch ook van andere landen; het gerucht gaat zelfs, dat ook Nederland- sche koopers hier in de markt zijn en deze hooge prijzen betalen. Hoe hierop de detailprijzen in Nederland zullen rea geeren is niet met zekerheid te zeggen, doch wél kan als vaststaand worden aangenomen, dat, indien deze aan het Indische prijsniveau moeten worden aan gepast, verdere prijsstijging in het voor uitzicht ligt. De houding van Nederlandsche koo pers is volkomen begrijpelijk, omdat de theevoorraad in Nederland in de eerste hand zeer klein is en de vrees bestaat, dat door de groote afdoeningen in Ned.- Indië de betere en voor de Nederlandsche consumptie geschikte theeën aan onze markt worden onttrokken. Een andere vraag is, of men voldoende scheepsruimte zal kunnen krijgen om de thee, die niet voor de verkoopingen te gen maximum-prijzen bestemd is, hier aan te voeren, doch aangenomen kan worden, dat de regeering hier wel een re geling zal treffen, om den aanvoer van thee te verzekeren. ONGEDIERTE IN GEVANGENIS. Vragen van mevrouw De Vries-Bruims. Meivrouw Dte Vries-Bruins 'heeft aan 'den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Heeft de minister vernomen, dat in de strafgevangenis te Scheveningen in ver schillende cellen ongedierte (cimex lec- tularius) wordt aangetroffen? Is het juist, dat hetzelfde verschijnsel twee jaar geleden is voorgekomen? Kan de minister meedeelen of toen maatregelen zijn genomen, onder leiding of op advies van ter zake deskundigen, zoodat mag wodd'eni aangenomen, dat de bedoelde maatregelen afdoende het euvel hebben bestreden? Zoo ja, welke verklaring moet dan worden gegeven van 'het opnieuw optre den van deze insecten? Is de minister bereid, om in 'het be lang van een goede behandeling van de gedetineerden, zoo spoedig mogelijk alles in het werik te stellen om Idëze gevange nis te 'zuiveren? GEMOBILISEERDE LEDEN VAN PROVINCIALE STATEN EN GEMEENTERADEN. Het Tweede Kamerlid dr I, H. J. Vos heeft de volgende vraag gericht tot den Minister van Binnenlandsche Zaken: Wil de minister bevorderen, dat aan de leden der provinciale staten en ge meenteraden, die gemobiliseerd zijn, de gelegenheid wordt aangeboden, de zit tingen van de colleges, waarin zij zitting hebben, bij te wonen, voorzoover mili taire belangen, zich daartegen niet ver zetten? MAXIMUM DER KOSTWINNERSVERGOEDING WEDEROM HOOGER. De kostwinnersvergoeding voor mili tairen, welke onlangs reeds gebracht is van f 17,50 op f 21 per week, zal opnieuw worden verhoogd en gebracht worden op f28 per week, omdat de minister van Defensie gebleken is, dat de bestaande regelingen onvoldoende waren. In speciale gevallen zal men nog bo ven de genoemde bedragen kunnen gaan. Rekening zal worden gehouden met het loon, dat de kostwinner vóór het onder de wapenen gaan had en naar dit loon bedrag wordt als regel viervijfde vergoed met inachtneming van het maximum van f28. Bij de mogelijke uitzonderingen wor den genoemd de gevallen, waarin het ge zinshoofd minder dan f 15 per week ver diende. Deze komen door de nieuwe re geling in een gunstiger positie te verkee- ren. Bij het bepalen der kostwinnersver goeding zal verder ook rekening worden gehouden met het hoogere loon, dat in het vrije bedrijf is verdiend of bij sei zoenwerkzaamheden had kunnen zijn ver diend. De officieele regeling hieromtrent zal zeer spoedig afkomen. Wat het menagegeld betreft, ook hier voor komt een nieuwe regeling, krach tens welke de soldaten, die met periodiek verlof komen, menagegeld zullen krijgen boven de vastgestelde kostwinnersver goeding. De regeering hoopt met deze nieuwe regeling de talrijke klachten van vele kostwinnende militairen te hebben on dervangen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FA BRIEKEN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Gisterenavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken vodr de Zeeuwsehe eilanden te Middelburg on der voorzitterschap van den heer W. Berdenis van Berlekom. Terwijl de leden zich van hun zetels verhieven, wees de voorzitter er op, dat op 11 October aan de Kamer is ontval len het mede-lid Willem Bosman, in dienstjaren de Nestor van de Kamer. Zeven en twintig jaar heeft hij via de Kamer van Koophandel, industrie en handel gediend. Ook buiten de Kamer heeft hij op verschillend gebied zijn krachten aan openbare en sociale zaken gegeven. Zoo heeft het Kamer-district in het algemeen en de stad zijner in woning in het bijzonder, door zijn heen gaan een groot verlies geleden. Vervolgens hield de voorzitter een rede over den algemeenen toestand. De furie van het oorlogsgeweld is thans tusschen Europeesehe groot-staten los gebarsten en heeft ook bij ons het maat schappelijk leven, handel en industrie volkomen ontwricht. De crisis, ontstaan na den vorigen oor log, gaf juist teekenen van vervlieging en voor velen opende zich reeds een be tere toekomst; spreker behoefde slechts te wijzen op de grootste industrie in het district, de Kon. Mij. „De Schelde", die de laatste maanden zich in volle kracht kon ontwikkelen, doch die opdrachten noodig heeft om dit te kunnen voortzet ten; de Mij'. „Zeeland", die in dezen zo mer nieuwe schepen in de vaart bracht en de haven van Vlissingen, zij allen za gen de toekomst minder somber in. Het zelfde kan, zij het ook met eenige reserve gezegd worden van middenstand en land bouw. Thans zijn talrijke illusies met één slag vernietigd. Toch mag men het hoofd niet buigen; niets is gevaarlijker dan moedeloosheid. En hoe somber het wolkenfloers ook zij, men mag niet blind zijn voor de licht gekleurde randen die sommige wolken ook thans nog vertoonen. De Schelde werkt door met groote kracht, de Zee land doorworstelt de crisis met voorbeel dige energie, de haven van Vlissingen doet alles om het gewonnen terrein te handhaven. Defensie bezorgt aan talrijke industrieën belangrijke ordersde mobi lisatie brengt levendigheid aan midden stand, terwijl ten opzichte van den land bouw en handel in bodemproducten er op gewezen mag worden, dat talrijke instan ties voor hun belangen waken. Het voorschrift van den minister om oude voorraden tegen oude prijzen te ver- koopen is onbillijk. Intusschen heeft de minister thans me degedeeld, het oogenblik gekomen te achten om tot een meer systematische behandeling van het prijsprobleem over te gaan. In verband met dit alles wil spr. gaarne de verzekering geven, dat het bu- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Nieuwe tegemoetkoming' aan gemobili seerden. ■De suikerdistributie-regeling. Nog geen thee-distributie. Buitenland. D'e Russisch-Finsche besprekingen voort gezet. De gevolgen van de wijziging der Ameri kaansehe neutraliteitswet. De City of Flint vrijgegeven. reau het oog gevestigd houdt op alle moeilijkheden, die spr. noemde of die zich nog zullen voordoen. Spr. hoopt, dat nie mand uit handel of industrie zal aarze len tot het bureau te komen wanneer hij verdwaald raakt in den doolhof van re- geeringsvoorschriften en het bureau zal dan gaarne helpen en steunen, voor zoo ver het in zyn vermogen ligt. De leden gaven blijk van instemming met de woorden van den voorzitter. De voorzitter deelde daarna o.a. mee, dat adhaesie is betuigd aan het adres van de Kamer voor het Rijnland te Leiden tot den Minister van Economische Zaken inzake de regeling der veevoeder-distri butie en dat een adres is gericht tot den Minister van Defensie om de bezwaren, die bij meerdere belanghebbenden be staan tegen de wijze waarop wollen de kens voor de militairen worden gevor derd, kenbaar te maken. Begrooting 1940. Bij de behandeling van de begrooting voor 1940, bepleitte de heer Duvekot de wenschelijkheid om een bedrag uit te trekken voor steun aan de export en im port, die thans zulke groote moeilijkhe den ondervindt. De voorzitter vroeg dit meer te presi- seeren. De heer Duvekot zeide, dat hij bedoelt speciaal hulp voor de betrokkenen in het district der Kamer. Daarvoor zou hij een bepaald bedrag willen uittrekken. De voorzitter ziet daarin groote be zwaren. De heer Duvekot zeide o.a. nog te mee- nen, dat de regeeringsinstanties niet over voldoende gelden beschikken voor finan- cieelen steun. De voorzitter meende, dat dit juist anders is, en zij wél over voldoende gel den beschikken. De toestand moet zich op dit terrein nog verder ontwikkelen en het is 't beste diligent te blijven. Fi- nancieelen steun zou men ook alleen aan alle belanghebbenden samen kunnen ge ven. De Nijverheidsraad. Thans kwam aan de orde het voorstel betreffende een adres van de Kamer te Zaandam inzake het doen zitting nemen van vertegenwoordigers van de Kamers in den Nijverheidsraad. De voorzitter wees op het merkwaar dige, dat het bureau dat eerst voor stelde adhaesie te betuigen, na de op merkingen der commissies voor de Nij verheidsbelangen en de Handelsbelangen op zijn voorstel is teruggekomen. Z.h.st. werd het nader voorstel om geen adhaesie te betuigen aangenomen. Rondvraag. De heer Wesseling wees er op, dat z.i. de noodspoorwegdienstregeling, zooals die in September werd uitgevaardigd, beter was voor de Zeeuwsehe lijn, dan de winterdienst, die nu sedert enkele weken van kracht is. De heer Jeronimus was het volkomen eens met den heer Wesseling voor wat betreft de plaatsen als Vlissingen, Mid delburg, Goes en Kruiningen-Ierseke, doch voor de kleinere stations was de noodregeling slecht en dan denkt spr. o.a. aan Arnemuiden. De secretaris wees er op, dat bij de noodregeling na 14 dagen toch stoptrei nen tot Bergen op Zoom werden inge legd. De heer Jeronimus gaf dit toe, maar voegde er nog aan toe, dat dit motor- treinen waren. De heer Jeronimus bracht dank aan het bureau voor zijn activiteit inzake den uitvoer van karwijzaad. Toch wilde spr. de kwestie nader toelichten. Karwij zaad is een product dat niet voor voedsel voor mensch of dier kan dienen en het is alleen goed als exportartikel. Het is een meerjarige vrucht, dus er is geen sprake van uitbreiding van den teelt. Het was wel eigenaardig, dat de landbouw aan-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1