Chamberlain weer aan het woord. HfOMATIEK Tijdelijke Belastingverhooging goedgekeurd. 'n Nieuwe toonzaal geopend. Dagblad voor de Provincie Zeeland TAFEL-, THEE- EH ONTBIJTSERVIEZEN, PASOP! VRIJDAG 3 NOVEMBER 1939 54e JAARGANG No. 29 Wij steunen de zaak van den vrede. Het vertrouwen moet worden hersteld. De wet op Amerika's neutraliteit. Binnenland. Ontvangsten Ned. Spoor wegen tot Augustus f 7 millioen gestegen. Dertig millioen voor werkverruiming Uit de Provincie GOES. GLAS VAN LEERDAM. aeschenkenhuls Er is een© in de maand de van ZUID-BEVELAND. Belangrijkste Nieuws. De druk in alle gemeenten gelijk gemaakt Uitgave: N. V. UitgeversMaatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 2438 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs 12.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advcrtentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentiëii Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting In zijn wekelijksch rapport in het Lagerhuis heeft minister-president Chamberlain verklaard, dat de vorige week het stormachtige weer en het slechte zicht hun invloed 'hebben gehad op de operaties te land en ter zee en in de lucht. De activiteit aan de FranscheDuit- sche grens is beperkt tot plaatselijke actie en bier en daar kanonvuur. Niettegenstaande de buitengewone koude en vochtigheid, zet bet Britsche expeditieleger zijn taak tot bet verster ken van de verdedigingslinies van zijn sector aan bet front voort. Voortgegaan world! met bet vernielen van Duitsche duikbooten, doch ook de Britsche koopvaardij beeft enkele sche pen verloren. Niets is evenwel geschied, dat 'het vertrouwen schokt, dat men de bedreiging van de duikbooten te boven zal komen. Ten aanzien van de rede van Molotof zeide Chamberlain, dat deze met span ning te Berlijn werd verwacht, doch hij is van meening, dat de rede daar eenige teleurstelling zal hebben gewekt. De rede wordt door de Britsche regee ring met 'zorg bestudeerd. In zijn rede van 31 Mei heeft Molo- lof gewaarschuwd, dat zijn regeering niet in een internationaal conflict be trokken wenschte te worden. Molotof zeide toen ook: „Wij steunen de zaalk van den vrede en het voorkomen van iedere soort van aanval". Dit is ook het-standpunt van de Brit sche regeering. De minister-president 'besloot zijn rede met te zeggen, dat de 'hulp.van het im perium, welke zoo spontaan is aangebo den en met vreugde is aanvaard, een schitterend voorbeeld is van 'vrije samen werking en zelfopoffering zonder wrok voor een edele zaak. Minister Stanley deelde naar aanlei ding van een vraag mede, dat de regee ring met de vertegenwoordigers van Bal- kanstaten besprekingen voert over 'hanld- ha/ving en zoo mogelijk uitbreiding van d'en wederzijd-schen handel. Hij zeide nog geen bijzonderheden te kunnen bekend maken. Op een vraag over den handel met de Sovjet-Unie zeide de minister niets te kunnen toevoegen aan vroegere verkla ringen;, hoewel de regeering verbetering van de handelsbetrekkingen blijft wen- schen. Toen men hem 'vroeg naar de waarde van td'en goederenruil, welke kortgeleden tusschen 'Engeland 'en Rusland tot stand is gekomen, antwoordde Stanley, dat de publicatie der maandstatistieken over den handel met de verschillende landen voor den duur van den oorlog gestaakt was, daar dergelijke inlichtingen voor Ülen vijand van nut zouden zijn. In het Ho-ogerhuis heeft lord Stanhope een verklaring afgelegd, gelijk aan die van Chamberlain. Minister 'Halifax zeide in antwoord op gemaakte opmerkingen, het er mede eens te zijn, dat Engeland of een ander land geen vrede kan aanvaarden, die niet eenige oplossing voor het 'bewapenings vraagstuk brengt. ,JH e t vertrouwen, dat de te genweer ld'ige Duitsche re.gee ring vernield heeft, moet hersteld worden en ik ben van meening" zoo zeide Halifax, „dat alleen Duit sc h land dat kan doen. De tijd kan komen, waarop het -moge lijk en gewenschte zal -zijn, meer in bij zonderheden de voorwaarden uiteen te zetten, -die beschouwd 'zullen kunnen wor den als de bekroning van het doel, waar voor wij Id'e wapenen hebben opgenomen. Ons eerste doel is, dat wij hen ver slaan, die door herhaalde) schending van de Europeesiche orde en bedreiging van de vrijheid ons hebben gedwongen een beroep op de wapenen te doen. Instinctief weten wij, wat wij willen: dat ieder in Europa een fatsoenlijk -en ordelijk leven kan leiden en zijn persoon lijkheid kan ontwikkelen." Verder verklaarde de minister: „Wij moeten allen bereid zijn, alle voorstellen e bezien, die de hoop- en bet verlangen er volken dichter bij de vervulling kun nen brengen. Eén ding staat vast: Wij' mogen ons niet aan onze taak- onttrekken, vóór wij 1 er van overtuigd zijn, dat wij de voor waarden hebben geschapen, welke naar menschelijke 'berekening de wereld tegen een herhaling van deze tragedie kunr.en behoeden." Huis van afgevaardigden- keurt opheffing van wapen-embargio goed. Het Amerikaansohe huis 'van afge vaardigden -hee'ft de wet, waarbij1 het wa pen-embargo wordt opgeheven, goedge keurd. Het wetsontwerp werd aan genomen met 242 tegen 181 s t. Dit besluit beteokent, dat de nieuwe neutraliteitswet waarschijnlijk in haar uiteindelijken vorm Vrijdagavond gereed zal zijn. De commissie van het huis zal die van den senaat ontmoeten en -daarbij vrijheid hebben om de wet in -do versie, waarin de senaat ze gegoten heeft, goed te keuren, waarna de wet naar Roosevelt voor onldërteekening zal worden gezon den. DUITSCHERS VERLATEN TURKIJE. Na de mislukking van Moskou. De Duitsche autoriteiten hebben aan hun onderdanen orders gegeven om Tur kije zoo spoedig mogelijk te verlaten. Met het oog hierop treffen de in Tur kije woonachtige Duitschers, waarvan sommigen sedert het einde van den grootlen -o-orjog) hier verbleven, haastig voorbereidselen. Het is opmerkelijk, dat bet vertrek 'van de Duitschers samenvalt met het mis lukken van de Russisch-Turksche onder handelingen, hetgeen eien zekere veront rusting in politieke kringen veroorzaakt. Onder* tusschen heeft het feit, dat R-a- dio-Roma als attentie in verbanld' met den verjaardag van de Turksche republiek het Turksche volkslied speelde en de Ita.- liaansche regeering -een' gelukwensch zond, eien zeer gunstigen indruk in poli tieke kringen alhier gemaakt. Het is -de eerste maal sedert vele jaren dat Italië een zoo vriendschappelijke hou ding tegenover Turkije aanneemt. DUIKBOOT DAALT TOT 107 METER. Havas meldt uit Rome, dat de nieuwe duikboot Liuzzi bij een proeftocht in de Golf van Trente tot een diepte van 107 meter -gédoken is. Het vaartuig bleef een half uur op deze diepte. ITALIË EN GRIEKENLAND. Gisteren zijn nota's gewisseld tusschen Griekenland en Italië met het doel -de vriendschapsbanden tusschen de bei-de landen te verstevigen. De teksten der nota's 'zullen morgen worden gepubli ceerd. De ontvangsten der Ned. Spoorwegen over Augustus 1939 bedroegen: Reizi gers en bagage f 6.846.165 (vorig jaar f 5.964.601), brief- en pakketpost f 205.000 (als v. j.), goederen f 3.559.382 (v. j. f 3.380.998), diversen f 167.596 (v. j. f 134.943), totaal f 10.778.144 (v.j. f 9.685.543). De totale ontvangsten van 1 Januari af bedragen f 72.610.365 (het vorig jaar f65.778.566). DE HEFFING OP BOTER. Het bedrag op de heffing en steunuit- keering op boter is behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 2 9 November vastgesteld op 80 cent per kg (onveranderd). GROOTE AANVOEREN VAN MAIS. Er zijn deze week te Rotterdam in vier schepen niet minder dan 24.000 ton mais aangekomen. Men wacht al weer op nieuwe. Er liggen nog meer schepen bij Duins en daaronder zijn er ook geladen met mais. LEGER DES HEILS. Het Nationaal Hoofdkwartier van het Leger des Heils meldt, dat tot leider van het Leger des Heils in Nederland commandant Alfred J. Benwell is be noemd. De heer Benwell is, na zijn officiers opleiding in Engeland te hebben genoten in Zuid-Amerika werkzaam geweest en daarna op het hoofdkwartier te Londen; vervolgens als chef-secretaris te Dene marken. Hierop is hij als tweede aange steld bij de leiding van het Legerwerk in Frankrijk, en sedert 1932 voerde hij het bevel over het Leger des Heils in China. De Kamer heeft gisteren met het wetsontwerp, dat 30 millioen gulden aanvraagt voor werkverruiming (nog een erfenis van het vorige Kabinet) een aanvang gemaakt. De Regeering hoopt, als deze 30 mil lioen toegestaan zal zijn, 80.000 a 90.000 arbeiders te kunnen plaatsen. Dit ontwerp werd door de beeren Posthuma (C.D.) en Kupers (S.D.) toegejuicht. De heer Bakker (C.H.) vroeg in schakeling op ruime schaal van de aan nemers bij de uit te voeren werken en wegneming van het groote verschil tus schen plattelands- en stedelijke loonen. De heer Bierema (Lib.) drong" er op aan het bedrijfsleven ook te steunen, door niet verder de belastingen op te draven. De heer Andriessen (R.K.) bepleitte opruiming krotwoningen. Laat ste spreker was Prof. Slotema- k e r de B r u n e, die er de aandacht op vestigde, dat verminde ring der werkloosheid vooral moet ge schieden door het bedrijfsleven. Hoe minder werkverschaffing en hoe meer werkverruiming, des te beter ook voor het moreel WERK IN DE „LAURA" HERVAT. Mijnbrand geheel gedoofd. Nadat in verband met het feest van Allerheiligen Woensdag het werk nog niet was hervat, is gisteren voor het eerst weer na het uitbreken van den brand de ochtendploeg afgedaald in de mijn „Laura" te Eygelshoven. De maat regel om het gedeelte van de mijn, waar de brand heeft gewoed, af te dammen, heeft uitstekend gewerkt. Bij gebrek aan zuurstof is het vuur zoodoende verstikt. Een ander gunstig gevolg van de afdam ming is geweest, dat het gevaar voor kool-monoxyde-vergiftiging geheel werd opgeheven, zoodat de arbeiders het werk normaal konden hervatten. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten, over de week van 22 tot en met 28 October, in de provin cie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Clinge 1, Driewegen 1, Koewacht 1, Kruiningen 1, Terneuzen 5, Tholen 1, Vlissingen 1. Alg. Wetenschappelijke Belangen. De Vereeniging voor Alg. Wetenschap pelijke Belangen had succes met haar eersten avond in dit seizoen. De schouw burgzaal van het Schuttershof was vol ler dan vroeger wel eens bij vergaderin gen van deze vereeniging het geval was. De voorzitter, de heer J. I. v. Balie- goyen de Jong kon dan ook gister avond een talrijk publiek verwelkomen. Hij deelde verder mede, dat er na dezen avond dezen winter nog vier lezingen zullen worden gehouden over onderwer pen van uiteenloopenden aard. Met de U kunt er bewonderen 'n kerncollectie 1001 huishoudelijke cadeautjes in fijn Plateel, Hollandsch Aardewerk en Loopt eens binnen en bekijkt de 3de belangrijke uitbreiding van (Adv.) opwekking om meer leden te winnen be sloot hij'zijn openingswoord. Daarna werd de film der Staatsmijnen vertoond. De heer de C1 e r cq uit Haarlem lichtte deze toe en wees er vooraf op, dat de Limburgsche mijnen, hoewel nog jong, in 1930 reeds een to tale productie hadden gelijk aan het to tale kolenverbruik voor industrie en huisbrand hier te lande. Van hoe groote beteekenis dat is, begrijpen we vooral in dezen tijd wel. Het in exploitatie brengen van deze mijnen ging niet zoo eenvoudig. Er wa- j ren groote moeilijkheden te overwinnen, Het koude, vochtige jaargetijde is weer aangebroken, de periode die U als lijder aan Rheumatische pijnen tot wan hoop brengt, door de onafgebroken kwellingen. Uzelf maken ze radeloos en Uw gezin lijdt mede, omdat er met alle goede zorgen van warme kruiken en dekens en kussens tóch geen hel pen aan is. Rheumatische pijnen moeten van bin nen uit bestreden worden 'n bloed zuiverende kuur, die kan U redding brengen. Doe eens zoo'n kuur! met Kru schen Salts. Als ge er vaste gewoonte van maakt, 's morgens na het opstaan de kleine beroemde dosis Kruschen te nemen, zult ge U spoedig een ander mensch voelen. De aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten sporen Uw lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, Uw bloed gaat sneller stroomen en overtollig scha delijk zuur, dat zich anders vastzet in spierweefsels en gewrichten en dat de oorzaak is van Uw kwellende pijnen, wordt op natuurlijke wijze afgevoerd. De heer C. S. te Noord Scharwoude schrijft: Ik heb Kruschen Salts een half jaar gebruikt en voel mij heel wat beter. Ik had het zoo vreeselijk in mijn rug, handen en voeten en kon haast niet meer van de pijn. Eerst gebruikte ik Kruschen Salts maar ben er toen te gauw mee opgehouden. Maar nu kan ik er niet meer buiten Probeer 'tóók met Kruschen. Neem het geregeld en ge zult spoedig het re sultaat aan den lijve ondervinden en U een ander mensch voelen, verlost van ongemak en pijn. Kruschen Salts, verkrijgb bij apoth. en drog. 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. (Adv.) Men denke alleen maar aan de kostbare methode van bevriezen van de drijfzand- lagen, teneinde een schacht te kunnen bouwen. Van de vier Staatsmijnen is de Mau- rits de jongste, de grootste van de ge- heele wereld. Nederland kan daarop trotsch zijn. Bij de vertooning van de film had Spr. nog gelegenheid tal van onderdeelen van het mijnbedrijf toe te lichten. Het delven der kolen, het transporteeren, wasschen, sorteeren en verzenden werd in beeld ge bracht. Ook de nevenproducten van onze mijnen (brechcokes, eierkolen en indu striebriketten) werden niet vergeten. Ned. Bijbelgenootschap. Voor het Nederlandsch Bijbelgenoot schap is gecollecteerd te Goes f 307, te Wilhelminadorp plm. f 9, te Kloetinge f 54 en te Kapelle f 46. Ergerlijke baldadigheid. Toen een -dezer avonden dokter N. van 's-Gravenpolder naar huis reed, kwam zijn wagen vlak op de grens Goes-'s-Gra- ven'poM-er in aanraking met een ijzer- draad. 'Gelukkig reed -de dokter met een kalm vaartje, zoodat er niets ernstigs ge beurde. Toieni -hij uitstapte, werd hij ge waar, -dat het ijzerdraad bevestigd was Binnenland. Nieuwe staatsleening op komst? Wat beteekent Staat van Beleg? Tijdelijke belastingverhooging goedge keurd. De dekenhandel straks weer vrij. Buitenland. Verklaringen van Chamberlain. Opheffing wapenembargo in Amerika. aan een paaltje, dat ever den weg lag en aan een boom. Om anderen 't risico van een aanraking met draad en paal te be sparen heeft de dokter het heele geval aan den kant van den weg gedeponeerd. Hoewel van het incident geen aangifte werd gedaan, lekte de zaak toch uit en gister gelukte het de politie op het spoor te komen van de daders. Het bleken vier opgeschoten jongens te zijn, -die uit lou ter baldadigheid de gevaarlijke valstrik hadden uitgelegd. Procesverbaal is tegen hen opgemaakt. Hansweert. Het motorschip Johanna kreeg op de Westerschelde machinescha- de. De sleepboot Jeanne heeft het schip opgepikt en hier binnengesleept. Ellewoutsdijk. Gemeenteraad. Woensdagmiddag vergaderde de Raad. Afwezig de heer J. Stouthamer. De gemeente-begrooting voor 1940 werd vastgesteld. Ten einde een sluiten de begrooting te krijgen moest als bij drage van het Rijk in de kosten der ge meentehuishouding f 8000 geraamd wor den. Met algemeene stemmen werd be sloten om de gemeente-woning weer voor een jaar aan den heer W. Jere- miasse te verhuren. De begrooting van den vleeschkeuringsdienst, centrum-ge meente Ovezande, werd goedgekeurd. Een brief van den gemeente-genees heer, met verzoek om toezending van een instructie, welke abusievelijk bij den Raad was ingediend, werd in handen van B. en W. gesteld. 's-Heer Arendskerke. De Gemeenteraad zal Maandag a.s. des vo-ormiddags 9.30 uur vergaderen. Punten van behandeling zijn o.a.: Voorstel B. -en W. tot verleenen van een jaarlijksche retributie van f 1 aan dhr Jdh. Pilaar, oud-notaris te Goes, voor standplaats woonwagens in de ge meente. Wijziging verordening regelende de genees-, heel- en verloskundige armen verzorging in deze gemeente. Vaststelling gemeenschappelijke regeling voor bouw en woningtoezicht. Vaststelling vergoe ding bedoeld in art. 101 Lager Onder wijswet 1920 voor de bijzondere scholen over 1938. Vaststelling verordening op de heffing van laad-, los-, lig- -en haven gelden. Vaststelling reglement omtrent verhuring en bewoning van arbeiders woningen in eigendom dezer gemeente. Voorstel tot onbewoonfoaarverklaring van 'de -woningen: Wijk G no. 41c, 'bewoond -door wed. F. Meulbroe'k te Nieuwdorp; Wijk H, no-. 287, bewoond -door P. de Vroe te Nieuwdorp. Vaststelling gemeen- tebegroo'ting 1940. Vaststelling bedrag, dat voor 1940 wordt beschikbaar gesteld per leerling voor de openbare lagere scholen in 'dëze gemeente. Driewegen. Woensdag vergaderde de Raad. De voorzitter deelt mede, -dat door B. en W. tegen ongelukken van -het lucht bescherming- en 'brandweerpersoneel een verzekering is gesloten en dat door ben tot tijdelijk ontvanger is benoemd dhr J. -Hollmann. Een verzoek van d'hr H. A. Mol voor vergoeding van zijn leerplichtigen zoon De minister van Financiën heeft zijn voorstel tot het heffen van opcenten op de Gemeentefondsbelasting er door ge kregen in de Tweede Kamer. En nog wel met algemeene stem men. Mr de Geer is echter op twee punten aan bezwaren uit de Kamer tegemoet ge komen. Een voorstel van den heer van Kempen om bij deze opcentenheffing geen dubbele belasting te vorderen van hen, die-belastingplichtig zijn in de overzeesehe gebiedsdeelen werd door hem overgenomen. Voorts heeft de Minister zijn ontwerp gewjjzigd in den zin, als door de heeren Wagenaar en van D ij ken was voorgesteld, waardoor de indeeling der Gemeenten in 3 klassen niet zal mee brengen (gelijk aanvankelijk in het wets ontwerp was neergelegd) dat de aan slagen in de verschillende Gemeenten onder overigens gelijke omstandigheden verschillend zullen zijn. Om dit te bereiken is een aftrek op genomen voor de aangeslagenen in de 2e en 3e klasse Gemeenten. Deze aftrek beloopt voor wat betreft het loopende belastingjaar 30 resp. 60 cents voor aanslagen, welke bij rangschikking der Gemeente in de 2e resp. 3e klasse in hoofdsom f 3 en hooger, resp. f 5 en hooger beloopen. Voor het belastingjaar 1040'41 bedraagt deze aftrek resp. f 1 en f 2. Deze aftrek zou den fiscus 2.7 millioen gulden per jaar kosten. Maar dit bedrag wordt door het Rijk „terugverdiend", doordat de opcenten voor het jaar 1 Mei 19401 Mei 1941 van 4 5 tot 50 werden verhoogd. Hierdoor wordt de bruto-opbrengst 32V2 millioen, zoodat er dus toch netto ongeveer 30 millioen overblijft.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1