Staat van beleg in deel des Rijks. Indrukken van Molotof's rede Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD, Belangrijkste Nieuws. Britsche handelsoorlog - Britsche vluchten boven N.W. Duitschland - Bespoediging van de Britsche contröle op contrabande. De Brische handelsoorlog. Bespoediging van de Britsche controle op contrabande? Waar militaire verdedigingswerken zijn of worden aangelegd, onderwaterzettin gen zijn of worden gesteld, dan wel waar bewakingsdiensten worden verricht DONDERDAG 2 NOV. 1939 54e JAARGANG - No. 28 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij ..Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" liureaux l.nnge Vorststrant 7 0, Goes Postrekening 444S5 Telefoon 2438 .ijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j, J. F A N Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.00 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advcrtentltfn 30 cent per regel Ingezonden mcdedccllngen 60 cent per regel Kleine Advertcntlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting EEN OFFICIEELE FINSCHE MEDEDEELING. De inlichtingscentrale van den Finschen staatsraad heeft de volgende mededee- ling verstrekt aan de vertegenwoordigers van de pers: „De Finsche regeering nam gister nacht te één uur kennis van de rede van volkscommissaris Molotov. De eerste reactie was, de Finsche delegatie, welké op weg was naar Moskou, onmid- d e 11 y k terug te roepen, om met de regeering den nieu wen toestand te bespre ken. In overeenstemming hiermede kregen de kranten de mededeeling, dat de afgevaardigden opdracht hadden ge kregen naar Helsinki terug te keeren. Nadat de regeering bijeen was geko men, kwam zy deels tot de slotsom, dat de toestand niet zóó veranderd was, dat de onderhandelingen afgebroken zouden moet worden. Zij is van oordeel, dat de besprekingen voortgezet kunnen wor den. J Verder wordt evenwei verklaard, dat er de Finsche regeering niets van be kend is, dat een derde macht druk zou hebben uitgeoefend op Finland. Finland verlangt niets anders, dan vreedzaam te onderhandelen met de Sovjet Unie". Het Finsche ministerie van buitenland- sche zaken heeft medegedeeld: „Door het standpunt van de Sovjet Unie openbaar te maken op het oogen- blik, waarop de Finsche gevolmachtig den uit Helsinki vertrokken om het ant woord van de Finsche regeering te gaan overhandigen aan de regeering der Sov jet Unie, heeft Molotov een geheel nieu wen toestand in het leven geroepen. Tot nu toe waren de besprekingen ver trouwelijk geweest. Het is nog te vroeg om te zeggen, wel ke wijzigingen de verklaring van Molotof met zich kan brengen voor het stand punt van de Finsche regeering. In ieder geval zal deze rede vertraging brengen in de onderhandelingen. Molotov heeft gezegd, dat de Sovjet Unie het recht heeft de noodzakelijke maatregelen te nemen om de veiligheid in de Finsche Golf te verzekeren, even als aan de grens, welke het dichtst by Leningrad is. Het Finsche ministerie van buitenland- sche zaken verklaart te dien aanzien, dat de regeering der Sovjet Unie bij het ver drag, dat in 1922 met Finland is geslo ten, zich verplicht heeft de grens tus- schen beide landen, zooals deze is vast gesteld by het verdrag van Dorpat, te eerbiedigen en de geschillen te regelen door vreedzame onderhandelingen. Finland rekent er op, dat de Sovjet Unie dit verdrag zal eerbiedigen, waar van de geldigheid duurt tot einde 1945, volgens de overeenkomst, welke in 1934 is gesloten". Verder wordt gemeld, dat de rede van Molotov eenige ontstemming heeft ge wekt in de Finsche regeeringskringen. De Finsche openbare meening is van oordeel, dat zekere maatregelen, welke door de Sovjet Unie worden gevraagd ter beveiliging van Leningrad, gerecht vaardigd zijn, doch men verzet zich te gen het afstaan van een gebied aan de Westkust van Finland voor het aanleg gen van een Russische vlootbasis. Deze maatregel zou alle verbindingen ter zee met de Oostzeelanden in gevaar brengen, terwijl de hoofdstad van Fin land er door zou worden bedreigd. De toestemming van Finland om te helpen bij het beveiligen van de hoofd stad van de Sovjet Unie, mag niet de hoofdstad van Finland in gevaar bren gen. DE INDRUK IN ZWEDEN. De rede van Molotov heeft op de pu blieke opinie in Zweden een verrassen den en verontwaardigenden indruk ge maakt. De vlootbases tegenover de Baltische havens wor den te Stockholm niet al leen als een bedreiging tegen Finland, maar tegen alle Scandinavische sta ten beschouwd. De eenige verzachtende omstandigheid acht men, dat Molotov's toon in de pas sage over de vlootbases iets gunstiger was dan bij de andere eischen. Er is een sterke stroo ming in Zweden ten gun ste van actieve hulp aan Finland, hoewel de moge- lijkheden voor militaire hulp beperkt zp. Rusland kan Finland aan twee kanten aanvallen en beheerscht bovendien de zee en de lucht. Zweedsche hulp zou slechts verleend kunnen worden via Noord-Zweden en Finmarken, hetgeen een zwaren last zou leggen op één van de meest kwetsbare punten van de Zweedsche defensie. WAT LONDEN EN BERLIJN ER VAN ZEGGEN. De diplomatieke correspondent van Reuter schrijft, dat men te Londen den indruk heeft, dat Duitschland door de rede van Molotov slechts weinig wordt bemoedigd. Er was in de redevoefing niets dat te Londen of elders eenige ver rassing kon baren. Er wordt niet in te kennen gegeven, dat de Sovjets van hun politiek afwijken. Havas seint uit Moskou, dat men in diplomatieke kringen aldaar van mee ning is, dat de rede van Molotov den toe fstand ongewijzigd laat. Volgens de Berliner Boersen Zeitung moet de rede in Londen en Parijs alle hoop ontnomen hebben op moeiiykheden tuschen Duitschland en Rusland. Die Nachtausgabe is van meening, dat de Franschen en Engelschen wel zeer bescheiden geworden zyn, nu zy zich ver heugen over het feit, dat Rusland neu traal blijft. Duitschland heeft echter al tijd beweerd, dat het dezen strijd op mi litair gebied alleen zal uitvechten. De Berlijnsche correspondent van het Hamburger Fremdenblatt schrijft, dat Molotov thans een gelijksoortige hou ding inneemt als Roosevelt. Ook hij blijft juridisch neutraal maar staat met zijn internationale sympathie aan de zijde van één der strijdende partijen. Roose velt wil aldus Engeland en Frankryk steunen. Molotov steunt Duitschland. BRITSCHE VLUCHTEN BOVEN N.-W.-DUITSCHLAND. De oorlogvoerenden hebben de volgen de communiqué's gepubliceerd: B e r 1 ij n: „In het Westen plaatselijk artillerievuur en activiteit van verken ners en enkele stormtroepen. Het aantal der op 30 Oct. aan het Westelijk front en boven de Noordzee neergeschoten vliegtuigen is tot zes ge stegen, waaronder vier Britsche". Londen: „In de afgeloopen 24 uur heeft de Britsche luchtmacht succesvolle verkenningstochten gemaakt boven N.- W.-Duitschland, waarbij foto's zijn geno men. Alle vliegtuigen zijn veilig naar hun bases teruggekeerd. P a r ij s„Gedurende den dag de ge bruikelijke activiteit van de lichte infan- terie-afdeelingen aan beide zijden op ver schillende punten van het front. Men kan een toeneming van plotselin ge aanvallen vaststellen, aldus Havas. Vooral de luchtmacht was zeer actief, doch alle Fransche vliegtuigen konden naar hun bases terug keeren. Dinsdag hebben de Duitsche troepen een tamelijk grooten aanval gedaan ten Westen van Saarlautern, in een geacci denteerd beboscht terrein, ten Noorden van Bouzonville. Na een artillerie-voor bereiding, die een uur duurde, verlieten de Duitsche infanteristen hun stellingen. Het ging daarbij' om de omsingeling van een ontruimd dorp in Niemandsland. De Duitschers hebben zich daar niet kunnen handhaven en zijn er uitgejaagd door een bataljon van ca. 800 Franschen, die de Duitschers na een tamelijk hevig ge vecht verjoegen. DUITSCHERS GAAN MEEDOEN IN PAMFLETTENOORLOG. Naar vernomen wordt, heeft een groot aantal Duitsche vliegtuigen pamfletten uitgeworpen boven Fransch gebied en het Westfront. Duizenden van deze bil jetten zijn neergekomen op Luxem- burgsch grondgebied; de inhoud was er op gericht Frankryk en Engeland van elkaar te vervreemden. WAT IN BESLAG GENOMEN IS. Cross, de Engelsche minister voor den economischen oorlog, heeft in een radio toespraak meegedeeld, dat de hoeveel heid voor Duitschland bestemde goede ren, die in beslag genomen zyn, thans bet half millioen ton ruimschoots over treft. Tot deze goederen behooren ben zine, ijzer, aluminium, koper en phospha- ten. Dit vertegenwoordigt, aldus de mi nister, slechts eeen klein gedeelte van Duitschlands werkelijke verliezen door de Britsche hegemonie ter zee, daar vele verzenders over zee zelfs niet probeeren goederen naar Duitschland te zenden. Ten aanzien van de Duitsche klachten over 't onmenschelyk karakter der blok kade, zeide Cross, dat slechts 14 pet. van de in beslag genomen goederen als levensmiddelen geclassificeerd zou kun nen worden. Daarby zou nog 9 pet. olieën en vetten zyn, die door de Duitschers in gelijke mate voor munitie en voedsel ge bruikt worden. Een groot deel van de overblijvende 5 pet. bestaat uit graan, dat als voedsel gebruikt, doch ook tot motorbrandstof verwerkt kan worden. DUITSCHE DUIKBOOTEN IN IERLAND GERAVITAILLEERD? In het Lagerhuis is de vraag gesteld, wat gedaan wordt om te voorkomen, dat Duitsche duikbooten een schuilplaats zoeken of brandstof innemen in de in hammen in de kust van Ierland. Minister Churchill antwoordde, dat daarvoor de Iersche regeering verant woordelijk was, maar dat de marine in volle zee maatregelen neemt. Volgens een mededeeling uit welinge lichte kringen heeft het Engelsche mi nisterie voor den economischen oorlog in de afgeloopen week verdere stappen ge daan ter bespoediging van de controle op de neutrale scheepvaart. De arbeid der contrabandecommissie wordt zeer verzwaard, doordat Duitsch land zyn pogingen verdubbelt om over- zeesche grondstoffen door de neutrale staten in Europa in te voeren. Veelal worden uitvluchten gezocht om de controle te vermijden. Verscheidene dier uitvluchten kent men nog uit den wereldoorlog. Het ministerie hoopt steeds meer onderscheid te kunnen ma ken tusschen neutrale ondernemingen, Mevr. de Geer-Verhoeve, echtgenoote van den minister-president, eerelid van het bestuur van het comité „Breit allen mee", verkoopt in de Residentie aan het desbetreffend loket de wol voor het vervaardigen van polsmoffen voor de militairen. die zich met den handel in contrabande bezighouden en de firma's, die dat niet doen. Tot de gemelde kunstgrepen behooren de manifesten in duplo met verschillende geconsigneerde en vervalschte cognosse menten. Indien men dit wenscht, kan een rege ling getroffen worden op grond waarvan men den Britschen autoriteiten garan ties zou verstrekken, die het oponthoud tot enkele uren zouden verkorten." Men beseft te Londen volkomen, dat de Duitsche propaganda in de neutrale landen ontstemming over de vertraging tracht op te wekken. Men doet dit onge twijfeld in de overtuiging, dat Engeland de controle zal verzwakken, indien de neutralen tot protesteeren bewogen kun nen worden. Intusschen overweegt men een regeling voor de invoering van het „navy- Op grond van militaire overwegingen is de noodzakelijkheid gebleken een ge deelte van het Rijk, waarin militaire ver dedigingswerken zyn of worden aange legd, onderwater-zettingen zijn of wor den gesteld, dan wel militaire bewa kingsdiensten moeten worden verricht, in staat van beleg te verklaren. Gisteren is het Koninklijk Besluit ge nomen, tot verklaring in Staat van Be leg van verschillende gemeenten. Hieronder zijn begrepen eenige ge meenten in de provincies Noord-Bra bant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord- Holland, Zeeland, Utrecht, Friesland en Limburg. Dit besluit is in werking getreden met ingang van gisteren 1 November. WAT IS STAAT VAN BELEG? De „Staat van Beleg", welke afgekon digd wordt bij Koninklijk Besluit en waarvoor ten opzichte van den vast te stellen duur een wetsontwerp bij de Sta- ten-Generaal aanhangig gemaakt moet worden, geeft bevoegdheden aan het mi litair gezag van zeer ingrijpenden aard. In de landsgebieden, waarvoor de „S. v. B." geldt, moeten alle burgerlijke be sturen en ambtenaren het militair gezag gehoorzamen, volgens instructies, door de regeering vastgesteld. Het is dan bevoegd: te regelen den toegang tot of het verlaten van het in S. v. B. zijnde ge bied; te verbieden eventueel alle open- bare bijeenkomsten of optochten, behal ve wettelyk geoorloofde openbare gods dienstoefeningen (voor het houden van bijeenkomsten is een vergunning noodig van het militair gezag, dat op toegesta ne samenkomsten toezicht houdt) tydelijk te sluiten inrich- tingen voor vermaak en ontspanning (café's,theaters, sociëteiten, etc.), zoo mede fabrieken, werkplaatsen; te gelasten de inlevering van wapens en munitie; te ontzeggen hec verblijf aan per sonen in het in S. v. B. zijnde gebied en hen, zoo verwijdering niet mogelijk is, in verzekerde bewaring te stellen; te verwijderen de bevolking uit een versterkte plaats, welke gevaar loopt ingesloten te worden, voor zoover de bevolking niet voor verdediging noo dig is; op rantsoen te stellen de be volking van een ingesloten plaats; op te roepen in het belang van de verdediging niet-militairen, hetzij om deel uit te maken van de militaire macht, hetzij tot het verrichten van mili taire werkzaamheden; te verbieden of beperken het drukken of verspreiden van geschrif ten; de beschikking te krijgen over den post-, telegraaf- en telefoon dienst, met recht van censuur; te onderzoeken elk perceel (wo ning, fabriek, werkplaats, boerderij, etc.)de huiszoeking geschiedt onder leiding van een officier; in te stellen in het S. v. B.-ge- bied een of meer tijdelijke krijgsraden (tijdens den wereldoorlog 19141918 werd bij speciale wet deze bepaling bui ten werking gesteld en men weet reeds, dat thans nieuwe wettelijke voorzienin gen voor tijdelijke krygsraden getroffen worden). Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Staat van beleg voor een deel van het land afgekondigd Radiorede van Minister Steenberghe over de levensmiddelen-distributie. De Tweede Kamer beëindigde het alge meen politieke debat. Heffing van opcenten op de gemeente fondsbelasting. Buitenland. Na de rede van Molotof. De positie van Finland. Weer schepen tot zinken gebracht. De contrabande-controle door Engeland. eer t"-s ysteem te zyner tyd. In dit systeem, waarvan in den we reldoorlog veel gebruik is gemaakt, ge ven de Britsche vertegenwoordigers in het buitenland certificaten af voor ze kere verschepingen, waarvan tot bevre diging bewezen is, dat zy niet voor Duitschland bestemd zijn. Het is duidelijk, dat daarby samen werking tusschen handelaars en reeders noodig is, doch men verwacht, dat door invoering van dit stelsel veel ontstem ming zal worden weggenomen. Tot zoover Reuter. Dat de Nederlandsche regeering er niet aan denkt, de toepassing van het bovengeschetste systeem te bevorderen, is genoegzaam bekend. Het War-office heeft een decreet uit gevaardigd, waarby van 2 November af vereischt wordt, dat goederen, welke uit een aantal neutrale landen worden ge ïmporteerd, vergezeld gaan van een cer tificaat dat aantoont, dat deze goederen niet afkomstig zyn van den vijand. TURKIJE VÓÓR ALLES BEDACHT OP EIGEN VEILIGHEID. „Het pact, dat Turkije op 19 October met Groot-Brittannië en Frankrijk ge sloten heeft, heeft tot doel, een vredes- zóne te scheppen in een verontruste wereld. Dit pact zal eerst dan in werking tre den, wanneer andere staten trachten, onze gewettigde aspiraties met voeten te treden. Doch afgezien van deze moge lijkheid, zyn ons bondgenootschap met de geallieerden en onze samenwerking voor het hoogste ideaal, dat wij hebben uitgesproken, niet van dien aard, dat daardoor de normale vriendschappelijke betrekkingen met andere staten ver stoord worden." Aldus sprak gisteren de minister-pre sident van Turkije, Ismet Inönu, in een rede, gehouden bij de opening van de zesde zittingsperiode van de Turksche Nationale Vergadering. De president verklaarde voorts, dat Turkije alles in het werk gesteld heeft om de onderhandelingen met Moskou tot een succesvol einde te brengen en een „accoord te bereiken, dat voor beide lan den nuttig zou zijn". Het feit, dat deze overeenkomst niet tot stand kwam, doet evenwel niets af aan de vriendschappe lijke betrekkingen tusschen Turkije en Sovjet-Rusland. Deze betrekkingen zul len zich evenals in het verleden op vriendschappelijke wijze blijven ontwik kelen. Ismet Inönü sprak ten slotte de hoop uit, dat de oorlog in Europa spoedig be ëindigd zal worden, en zeide, dat „Tur kije oprecht verlangt zoowel in de hui dige omstandigheden, als in de toekomst buiten den oorlog te blyven, mits even wel de veiligheid van Turkije daardoor niet gecompromitteerd wordt en de ver plichtingen, die Turkye op zich genomen heeft, daardoor niet geschonden wor den." POGROM TE WILNA. Gisteren heeft te Wilna een pogram gewoed, waarbij tusschen de 30 en 50 Jo den gewond zijn. Tientallen huizen en winkels van Joden werden vernield en geplunderd. DE BERICHTGEVING UIT DUITSCHLAND NOG MEER BEPERKT. Uit Berlijn wordt gemeld: Nu gebleken is, dat de vijandelijke berichtendienst op vérgaande wijze gebruik beeft gemaakt van het onbelemmerde nieuwsverkeer tusschen Duitschland en de neutrale lanld'en, heeft ook Duitschland zich de laatste dagen gedwongen gezien, beper-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1