van Algemeene beschouwingen nver de Rijksbegrooting. Dagblad voor de Provincie Zeeland heid ima. De maritieme defensie van Indië. T.FABERY DE JONGE Belangrijkste Nieuws. Minister De Geer beantwoordt de sprekers. Een extra parlementair noodkabinet. WOENSDAG 1 NOV. 1939 54e JAARGANG - No. 27 De induk te Berlijn en Londen - Duitsche verkenningsvluchten boven Frankrijk - De Russische eischen aan Finland - De wijzi gingen in de Italiaansche regeering - Pro- Duitsche elementen verwijderd? 3 u.: 770. iers; De Strijd in het Westen. De Russische eischen aan Finland. Hij verzoöht thuis een ver- pp Keea voor prug kon rei- en de ui't- Jjes niet wilde |bij een eenigs vriendelijke in een fraai nemen, en vachtte Kees Apothekers i i oor hol- Imver ge- [jn in de Dam- plotseling op agen kans het beidschen weg de 63-jarige rywiel reed. laarden omver 11 ernstige ver- 1 overbrenging pmisch zieken den loop van de bekomen per 1939. en 414.4 M. Iderwysf. voor |l., Medit. 8.20 10.30 Mor- 1.20 Viool met [12.15 Quinto- 1.00 Orgel. 3.00 Gram. gram. 4.15 loor de jeugd, i causerie over ht. 7.00 Ber. 7.45 Gram. j-ber. 8.15 Utr. 059.35 Cau- |>aniek". 10.05 10.35 Gram. VARA-Uitz. 8.00 VPRO. i. 9.30 Cau- 1.00 Morgenw. pnubedr. 11.30 12.15 Or- 1.00—1.45 Jïs. 2.30—2.55 vrouw. 3.15 lm. 6.00 Orgel 7.00 VARA- 7.10 Causerie llvertell, 8.00 iNP, VARA- 1.30 Viool en 0.10 Sylvia- vraagbaak. i.OO Gram. 'BERICHT. hedenmorgen srzwaar be- Oost; tempe- acht 3; neer hedenavond 19 uur: sdeeltelyk be- waarschijn- verandering delyk krach- iff 3 u.: >^4 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - HoofdredacteurR. ZU1DEMA Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mcdedeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting DE HOOFDPUNTEN UIT MOLOTOVS REDE. Gisteren heeft Molotov voor den hoog- sten Sovjet van Rusland een rede ge houden. De hoofdpunten daaruit zyn: Rusland heeft zijn neutraliteit gepro clameerd toen het Roode leger Polen bin nentrok. De betrekkingen tot Duiteohland zijn gebaseerd op permanente vriendschap. Nu Polen is vernietigd ie niet Duitsch- land de aanvaller, maar Engeland en Frankrijk. De oorlog zal fundamenteele veranderingen in de geheele wereld ten gevolge hebben. Rusland wenscht met Finland een soortgelijk verdrag te sluiten als met de Baltische staten. Het eischt de Alands- eilanden niet. Finland heeft geweigerd eilanden af te staan voor Russische ba ses en grensgebied bij Leningrad te rui len tegen een deel van Karelië. Met Turkije wilde de Sovjet Unie een pact van wederkeerigen bijstand sluiten beperkt tot de Zwarte Zee. Turkije heeft geweigerd de Dardanellen te sluiten voor vreemde oorlogsschepen. Rusland is bereid, de betrekkingen met Japan te verbeteren. Sinds 'n Duitsch-Russisch niet-aanvals- verdrag is gesloten, aldus Molotov, is een einde gekomen aan de abnormale betrek kingen, die een reeks van jaren tusschen beide landen bestaan hadden. In plaats van een vijandschap, die door eenige Europeesche mogendheden op allerlei manieren bevorderd werd, traden toena dering en herstel van vriendschappelijke betrekkingen op. Een verdere verbete ring dezer vriendschappelijke betrekkin gen kwam tot uiting in het op 28 Sept. geteekende vriendschaps- en grensver drag. Van een herstel van het oude Polen, kan, zooals ieder zal beghijpen, geen sprake zijn. Een voortzet ting van den oorlog onder de vlag van het herstel van Polen is daarom zin neloos. In den laatsten tijd trachtten de regee- rende kringen in Engeland en Frankrijk zich op te werpen als strijders voor het democratische recht der volken tegen het Hitlerisme. Een dergelijke oorlog vindt echter geen enkele rechtvaardiging. De ideolo gie van het Hitlerisme kan men als ieder ander ideologisch systeem erken nen of afwijzen, dat is een kwestie van politieke opvatting. Doch ieder zal be grijpen, dat men een ideologie niet met geweld kan vernietigen.. Daarom is het niet alleen zinneloos maar ook misda dig, zulk een oorlog te voeren. De heersehende kringen in Engeland en Frankrijk hebben andere motieven, die niet thuis hooren in een of andere ideologie maar deel uitmaken van hun zeer materieele belangen als reusachtige koloniale mogendheden. De betrekkingen van de Sowjet-Unie met Duitschland ontwikkelen zich langs de lijn van versterking van de vriend schappelijke betrekkingen, zich uitstrek kend tot practische samenwerking en het verleenen van politieken steun aan Duitschland bij zijn vredespogingen. INDRUKKEN VAN BERLIJN EN LONDEN. In officieuse Duitsche kringen is de rede van Molotof met warmte begroet, voornamelijk de passage, waarin Enge land als aanvaller wordt gebrandmerkt. De rede, aldus het D.N.B., heeft een uit stekenden indruk gemaakt. Un. Press meldt echter: De verklaring van Molotof omtrent het handhaven van de algeheele neutra liteit van Sovjet-Rusland was min of meer een verrassing voor de politieke kringen te Berlijn. Immers in genoemde kringen hoorde men de laatste twee da gen openlijk de meening verkondigen, dat Molotof wellicht een Sovjet-Duitsche militaire alliantie zou aankondigen. Te Londen was de eerste niet-offi- cieele reactie op de rede van Molotof dat hy niets gezegd heeft om Duitschlands positie te versterken. Molotof heeft opnieuw getoond dat de sovjets niet van plan zijn om Duitsch land concreet te steunen. Te F a r y s merkt men op, dat Hitier nu weet, dat Rusland neutraal biyft en dat hy daarvan geen mili tairen steun heeft te ver wachten. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt „Activiteit tusschen Moezel en Saar, patrouilles, hinderlagen en overvallen. Tijdens de talrijke vluchten, welke op 30 October zijn gemaakt is een tweemotorig Duitsch verkenningsvliegtuig binnen de Fransche linies neergeschoten; twee vy- andelijke verkenningsvliegtuigen zyn neergestort binnen de Duitsche linies aan het front van de Saar. Alle Fran sche toestellen zijn veilig naar hun basis teruggekeerd." DUITSCHERS MAKEN EERSTE VERKENNINGSVLUCHT BOVEN FRANKRIJK. Havas meldt: Voor de eerste maal heeft de Duitsche luchtmacht verken ningsvluchten boven groote gebieden in het Fransche binnenland uitgevoerd. Ten minste één van de Duitsche machi nes werd door Fransche jagers neerge schoten. Het was gisternacht zeer licht en daarvan maakten de vliegtuigen ge bruik. Deze actie werd beantwoord door de Fransche machines, die niet alleen on middellijk boven de Duitsche stellingen een groote activiteit ontwikkelden, maar ook ver in Duitschland. Niet minder dan zeven verkenningstochten werden op deze wijze met succes volbracht. Alle machines keerden zonder verlie zen op hun bases terug. De poging van de Duitsche luchtmacht om verkennings vluchten uit te voeren werd niet met succes bekroond. Zoodra hun aanwezigheid boven Fransch grondgebied gesignaleerd was, openden jagers de jacht op de Duitsche verkenners, terwijl het luchtdoelgeschut werd gealarmeerd. I Een verkenner werd op 150 kilometer van de Fransche grens neergeschoten. De andere schijnen hetzelfde lot te heb ben gedeeld. I De vrij langdurige aanwezigheid van de verkenningsvliegtuigen boven Fransch grondgebied heeft in geen enkel opzicht het dagelijksche leven onderbro ken. DUITSCHE TROEPEN OVER DE FRANSCHE GRENS. Een bericht van de United Press uit Berlijn meldt, dat Duitsche verkennings troepen de Fransche grens hebben over schreden. Zij vonden een onvoltooide loopgravenlinie die blijkbaar overhaast in den steek was gelaten. Er werd niet op de Duitschers geschoten door den vijand. Twee dorpen werden verlaten aan getroffen. Ongehinderd keerden de Duitsche troepen terug, beladen met oorlogsmate riaal dat zij onderweg hadden gevonden In bevoegde Duitsche kringen wordt omtrent deze mededeeling gezegd, dat het hier een kleine patrouille-onderne ming betreft, welke een paar dagen ge leden geschiedde, zonder eenige beteeke- nis voor de algemeene operaties. De patrouille bestond uit slechts een paar man. Zulke kleine patrouille-ondernemingen zijn in geenerlei opzicht een aanwijzing voor een naderend offensief op groote schaal. GROOTE ACTIVITEIT. Gisteren, zoo meldt Havas nog, was er in tegenstelling tot voorgaande dagen groote activiteit, in het bijzonder aan het Lotharingsche front. Er werden Duitsche gevangenen ge maakt. De Duitsche artillerie heeft voor het eerst met kanonnen van zwaarder kali ber geschoten. Deze kanonnen, die een kaliber van minstens 15 c.m. moeten hebben, bestookten een Fransch dorp, dat 10 K.M. achter de Fransche linies ligt. De Duitschers hebben gebroken met de handelwijze, die zy tot dusverre volg den, om n.l. geheel volgens de propagan da die gevoerd werd, noch te land, noch in de lucht de Fransche grenzen te schenden. WANNEER HET DUITSCHE OFFEN SIEF TEGEN ENGELAND? In buitenlandsche kringen te Rome, ook in diplomatieke kringen, is men, al dus het Vad., van meening dat binnen kort een groote luchtactie van Duitsch land tegen Engeland te verwachten zou zyn. Men denkt dat deze actie zal begin nen op den dag zelve, waarop het parle ment in Washington de wetten op het embargo op wapenen zal opheffen en dat het de bedoeling zou zyn, niet alleen En geland zelf te treffen, maar vooral het grootst mogeiyke aantal schepen die dan vliegtuigen en ander oorlogsmateriaal uit Amerika naar Engeland en Frankryk moeten vervoeren, in den grond te bo ren. VOLDOENDE BRITSCHE GEVECHTSVLIEGTUIGEN De Britsche luchtmacht beschikt thans over voldoende geveehts-vliegtuigen ter bescherming van de bombardements vliegtuigen bij iedere opdracht, deelt de luchtvaartcorrespondent van de Eve ning News mede. De gevechtsvliegtuigen zijn driepersoons Bristol Blenheims, be wapend met twee kanonnen. De snelheid bedraagt meer dan 4 mijl per minuut en de actieradius is groot genoeg om vier keer de Noordzee over te steken. DE FINSCHE DELEGATIE VERTROKKEN? Enkele bladen weten te melden, dat de Finsche delegatie gisteravond uit Hel sinki naar Moskou is vertrokken en dat een groote menigte by haar vertrek aan wezig was. In gewoonlijk goed ingelichte kringen te Helsinki verluidde, dat de volgende eischen door de Sovjet Unie zijn gesteld: 1. Het vestigen van een Sovjet-Russi sche vlootbasis op Haugo; 2. Afstand van een strook grond ter breedte van 60 km in Finsch Karelië, in ruil voor gebied in Sovjet-Karelië 3. Afstand van eilanden in de Finsche Golf, met inbegrip van Hogland; 4. Afstand van het Finsche deel van het schiereiland Kalastajasaarento, dat bij Petsamof jord in zee uitloopt. In politieke Finsche kringen gelooft men niet, dat het bij het event, afwijzen der Finsche tegenvoorstellen tot 'n con flict zal komen, daar het tijdstip thans zeer ongunstig is voor militaire opera ties in Finland. Hedenmorgen wordt echter het volgen de gemeld: Het Finsche Telegraaf-agentschap deelt mede, dat Molotov door zijn uiteenzetting van de Rus sische eischen aan Fin land een nieuwe situatie heeft geschapen. Finland heeft al het mogeiyke gedaan om te voldoen aan de wenschen van de Sovjet Unie zonder den druk van het buitenland te ondergaan. Finland is overtuigd, dat Rusland het niet-aanvalspact zal eerbiedigen. Naar de Deensche ochtendbladen mel den, zou de Finsche regeering na een langdurige kabinetszitting besloten heb ben het vertrek der delegatie naar Mos kou uit te stellen. Later werd echter besloten, dat de de legatie tóch nog zal vertrekken. De Finsche gedelegeerden zyn met hun tegenvoorstellen aan de Russische regee ring voor een derde bezoek aan Moskou vertrokken. DUITSCHE SCHEPEN ONDER RUSSISCHE VLAG? United Press meldt uit Beriyn: Uit zeer betrouwbare bron - verluidt, dat de Russische handelsmissie te Beriyn onderhandelingen voert over den aan koop van verscheidene Duitsche vracht schepen, welke op het oogenblik in Rus sische havens liggen. De vraag is, of Engeland den koop zou erkennen. Doet 't dat niet, en beschouwt het zulke schepen als gecamoufleerde Duitsche schepen, dan zyn er netelige kwesties te vreezen. DE MUTATIES IN ITALIË. Voldoening te Londen. In politieke kringen te Londen is het bericht van de regeeringswyziging in En andere militaire zaken. Ten aanzien van de maritieme defensie van Nederlandsch-Indië en andere mili taire zaken heeft minister De Geer gisteren o.m. opgemerkt: De regeering heeft niet den indruk, dat 'de kosten van de luchtbescherming op de particulieren worden afgewenteld. Onlangs zijn 80 ka nonnen. ten (bedrage van 15 millioen be steld. Op spoed zal worden aangedrongen, wat betreft de maritieme defensie van Indië. IHet rapport zal uit Indië moeten worden afgewacht. Het gaat slechts over den modus, de zaak is niet beslist en ver traging heeft er niet plaats. Het Kabinet zal nader bespreken of het rapport aan de vlootoommissie der Kamer zal worden voorgelegd. Men moet voorzichtig zijn met ambtelijke rapporten. Italië met voldoening vernomen. Men is nameiyk van meening, dat de als pro-Duitsoh bekend staande personen uit de regeering verwyderd zyn. Een ander bewys ervoor dat de aan hangers van de „as-politiek" aan gezag hebben ingeboet, vormt de opneming van Graziani in de regeering. Zijn voorgan ger Pariani was een erkend voorstander van de Italiaansche alliantie met Duitschland. Ook de Zwitsersche pers acht de ka binetswijziging in Italië een zeer belang rijke politieke gebeurtenis. De „Bund" wijst er op, dat juist de ministers en on derstaatssecretarissen, die het meest pro Duitsch waren, thans uit de regeering verwijderd zijn. De nieuwe ministers daarentegen hebben ten aanzien van de buitenlandsche politiek zich steeds gere serveerd betoond. Het blad meent daaruit te mogen con- cludeeren, dat Italië's buitenlandsche politiek voortaan „meer neutraal en min der eenzijdig georiënteerd zal zijn. JUWELIER"- H0RL06ER LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES Binnenland. Algemeene begrootingsdebatten in de Tweede Kamer. Minister de Geer aan het woord. Verkoop van peulvruchten gaat begin nen. De pryspolitiek der regeering. Buitenland. Rede van Molotof. Rusland verleent Duitschland geen militaire hulp. Duitsche verkenningsvluchten ln Frank rijk. De Russische eischen aan Finland. De wyzigingen in de Italiaansche re geering. „CITY OF FLINT". De Vereen. Staten doen een beroep op Londen en Berlijn. Uit gezaghebbende bron wordt verno men, dat de Amerikaansche regeering haar gezanten te Londen en te Beriyn opdracht heeft gegeven by de Engelsche, resp. Duitsche regeering uitdrukking te geven aan de groote ongerustheid, welke de Amerikaansche regeering nopens het lot van de bemanning der „City of Flint" koestert. Zy vraagt den regeeringen te Londen en te Beriyn alle mogelijke voor zorgsmaatregelen te nemen om te voor komen, dat het leven der bemanning ge vaar loopt. Officieele persoonlijkheden te Was hington voeren als motief voor dit ver zoek de vrees voor twee mogelijkheden aan: of de Duitschers laten het schip in de lucht springen, om het niet aan de Britten te verliezen, of de City of Flint vergaat bij een Britschen aanval op de Duitsche oorlogsschepen, die de Flint escorteeren. ONBEKEND VLIEGTUIG BOVEN BELGIE. Gisterenmiddag werd in de omgeving van Antwerpen een vreemd vliegtuig waargenomen, waarvan de nationaliteit niet kon worden vastgesteld. Uit Brussel wordt gemeld: Gistermiddag hebben vliegtuigen van onbekende nationaliteit op groote hoogte boven het Noorden van België gevlogen. De luchtdoelartillerie heeft het vuur ge opend en de jachtvliegtuigen zyn opge stegen. Minister de Geer heeft gisteren de sprekers, die in eersten termijn bij het al gemeen politiek debat het woord voer den, beantwoord. Nadat eerst verschillende losse punten waren besproken, kwam de Minister tot het vraagstuk der financiën. Spr. verheugde zich, dat van verschil lende zijden de visie van de Millioenen- nota en de memorie van antwoord als als juist is erkend. Het is niet juist defaitisme met pes simisme gelijk te stellen, gelijk de heer Teulings deed. Er wordt echter niet ge noeg waarde gehecht aan de berekening van het werkelijke tekort. Er moeten nog rekeningen aan onze eigen fondsen worden betaald. In het voorjaar hoopt de regeering het wetsontwerp betreffende de gemeente- financiën in te dienen. De werking zou dan beginnen 1 Jan. 1941. Er was bezwaar tegen den ontwikke lingsgang van de begrooting mede te deelen. Men mag niet in deze keuken zien. Wel kan spr. verklaren, dat in de regeeringsverklaring van 27 Juli het re- eele tekort op 80 k 90 millioen gulden en in Augustus op 80 millioen is ge raamd. Thans is dit tekort 55 millioen. De budgetpositie werd dus verbeterd met 25 millioen, 23,5 millioen door ver laging van de uitgaven en 1,5 millioen door verhooging van de opbrengst der middelen. Spr. is voldaan, dat de stichting van een leeningsfonds vrywel algemeene in stemming heeft gevonden. Hy geeft toé, dat in het belasting-ontwerp De Wilde goede punten waren,'doch een bestaande heffing wordt altijd nog gemakkelijker gedragen dan een nieuwe. Ook na de critiek handhaaft spr. de beschouwingen in de M. v. A. betreffen de de kabinetsformatie. De heer Deckers vergiste zich: een bepaald oordeel over zyn motie, dat spr. in een interview uit sprak heeft spr. ook in de Kamer uit gesproken. Spr. achtte het kabinet-Co- lijn niet inconstitutioneel. „Een ernstige misgreep" was een korte samenvatting van een breed gemotiveerd oordeel. Wat het niet-aanvaarden van de ver antwoordelijkheid betreft door de voor stemmers, spr. dwingt liever tot de con sequenties van de goede daden dan tot die van de slechte daden. Er was een ac cidenteel samentreffen. De oorzaak van de crisis is spr. nog steeds onbegrijpelijk. In de M. v. A. staat niet, dat spr. het vijfde kabinet-Colyn een onjuiste figuur noemde. Dit misver stand is een gevolg van onjuist lezen. Er was sprake van een objectieve weer gave van het standpunt der voorstem mers. Het streed tegen het landsbelang hen op te jagen naar de consequentie van hun daad. Er is geen twijfel, of de principieele bezwaren van den heer Schouten tegen samengaan met de sociaal-democraten, werden dezen zomer niet gedeeld door dr Colijn. Er zit iets in: als twee het zelfde doen, is dat nog niet hetzelfde. Er is een tijd geweest, dat men de soc.-dem. anders moest zien dan de ove rige partyen van de linkerzijde. Vooral de houding tot ons Vorstenhuis en het aanvaarden van het historisch materia lisme bepaalden sprekers houding. Er is nu verandering gekomen; het gaat niet aan, de soc. dem. k priori en welbewust uit te sluiten. Zy nemen niet zitting, zooals zy dat in 1913 in het ka binet-Bos zouden hebben gedaan. Dit is een e x t r a-p arlementair no od- kabinet. Wat de door den heer Vorrink gehou den rede betreft, in 1933 liet minister Mr Marchant zich in gely'ken zin uit. Men zette geen theorieën op over gewyzigde party-verhoudingen. De ministers heb ben op die vergadering geen onvertogen woord gezegd. De heer Duymaervan Twist: (A.R.)Zy hebben hun vuist opgestoken. De heer De Geer: Een groeiproces als hier plaats heeft, moet men aanwak-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1