AKKERTJES Rede van Chamberlain. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. VRIJDAG 27 OCT. 1939 54e JAARGANG - No. 23 Moskou erkent de Britsche blokkade niet. Stilte aan het front. Flnancleële zorgen voor België. Hitier confereert nog steeds. City of Flint vrij gegeven. Russisch antwoord aan Engeland. Het telefoonverkeer met Duitschland. Sneeuw aan het front. België zit In de financieele zorgen. Finland vastberaden. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 .ijknntoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA Abonnementsprijs 12.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting CHAMBERLAIN ANTWOORDT VON RIBBENTROP Minister-president Chamberlain heeft gisteren in het Lagerhuis zijn wekelijk- sche verklaring afgelegd. In de afgeloopen week, aldus de pre mier, hebben zich aan het westelijk front geen operaties van beteekenis voorge daan. Kleine wijzigingen zijn aange bracht in de bezette linies en het alge- meene resultaat is, dat de Fransche en Duitsche troepen thans aan de grens tusschen beide landen liggen. In de lucht zijn de gevechtsvliegtuigen wederom in actie gekomen. Het huis weet reeds, dat Duitsche bommenwerpers een aanval hebben ondernomen op een con- vooi aan de .Oostkust op 21 Oct. j.l. Bij den aanval, welke door zes toestellen in den ochtend werd gedaan, werden waar- schijnlijk twee vijandelijke toestellen ver nield en bij' den aanval in den middag, welke werd gedaan door twee escadrilles van 9 en 12 bommenwerpers, zijn zeker 4 en vermoedelijk 5 Duitsche toestellen vernield. Den volgenden dag werd een van de twee bommenwerpers neergescho ten op zee bij een convooi nabij Saint Abbs Head. Geen van de schepen van het convooi of het escorte werden getroffen, evenmin als de vliegtuigen, welke bij het convooi waren. Zeven duikbooten werden door vlieg tuigen gesignaleerd, hiervan werden er vier aangevallen. Men heeft goede reden om aan te nemen, dat ten minste één van deze schepen ernstig werd beschadigd en een ander werd vernield. Ik wensch hierbij' melding te maken van het bewonderenswaardige werk van de luchtdoelartillerie, welke steeds op haar post is. De duikbootoorlog. In den oorlog op zee is de duikboot campagne der Duitschers verscherpt. Dat werd verwacht, doch ik kan het Huis met vertrouwen verzekeren, dat wij den toestand wel in de hand hebben. Niette genstaande een of twee gelukkige aan vallen van den vijand, is hij niet in staat geweest, dezelfde hoeveelheid schepen tot zinken te brengen als in het begin van den oorlog. De verliezen der vijandelijke duikboo ten zijn voldoende groot, om ons vertrou wen te wettigen, dat we deze bedreiging van onzen handel te boven zullen komen De leden van het Huis zullen hebben gehoord, dat de laatste dagen vijf Brit- sche schepen verloren gingen. Tezamen meten deze schepen 22.715 ton. Ander zijds is een aantal vijandelijke schepen aangehouden en opgebracht door onze blokkade-patrouille. Deze schepen meten 28.367 ton en zijn thans in ons bezit. Bovendien werd het 4574 ton metende schip Gonzeinheim aangehouden, de be manning bracht het schip tot zinken om te voorkomen, dat het werd buitgemaakt Het totale verlies van den vijand be draagt dus ongeveer 33.000 ton, hetgeen dus voor ons een netto-winst van om streeks 6000 ton oplevert. Het schijnt thans regel te worden, dat koopvaardijschepen zonder waarschu wing door den vijand tot zinken worden gebracht. Dikwijls worden passagiers en beman ning in kleine open booten in een storm achtige zee over boord gezet, blootge steld aan koude en ontbering. Een ander opmerkelijk feit was het tot zinken brengen van het Fransche schip Bretagne, dat eveneens een groot aantal vrouwen en kinderen aan boord had. Dit schip werd mijlen ver van het land tot zinken gebracht door kanonvuur en tor pedo's zonder waarschuwing. Veertien opvarenden worden vermist. Geen woorden zijn krachtig genoeg om uitdrukking te geven aan onze verach ting voor dezen lüffen vorm van oorlog voeren. HET VERDRAG MET TURKIJE. Het voornaamste feit in de buitenland sche politiek sedert mijn laatste verkla ring in het Huis is de onderteekening van het verdrag met Turkije. Het verdrag is zuiver defensief; het bedreigt niemand en heeft alleen ten doel weerstand te bieden aan een aanval. Ik zou van deze gelegenheid gebruik willen maken, om het Huis mede te dee- len, dat Zijne Majesteits regeering en de Fransche en Turksche regeeringen se dert eenigen tijd het vraagstuk van fi- nancieele hulp aan Turkije bespreken. De hulp welke gegeven zal worden bestaat voornamelijk uit oorlogsmateriaal. VON RIBBENTROPS REDE. De laatste dagen zijn berichten uit Berlijn ontvangen over langdurige be sprekingen van de nationaal-socialisti- sche leiders. Het is mogelijk, dat de rede, welke de Duitsche minister van buiten- landsche zaken op 24 October te Danzig heeft gehouden, het resultaat is van de ze besprekingen (gelach). Ik ben niet voornemens, den tijd van dit Huis te verspillen met commentaar te leveren op de vele bijzonderheden in deze rede. Niemand in dit land zal wor den misleid door het verdraaien van de waarheid. Zelfs koester ik de hoop, dat niette genstaande alle onderdrukking en ver- valschingen, er óók in Duitschland som migen zijn, die zien, waar de werkelijke waarheid ligt. Het voornaamste thema van de rede was, dat Engeland en niet Duitschland den oorlog heeft gewild en ontketend. De geheele wereld ech ter weet, dat gèèn regee ring ooit vuriger heeft gepoogd, een oorlog te voorkomen of grooter ri sico heeft gelo o-pen om den vrede te bewaren, dan juist de regeering van dit land. Reeds hebben we met volledige open hartigheid alle essentieele documenten, welke betrekking hebben op de oorzaken van den oorlog gepubliceerd. We zijn tevreden, door de feiten te worden ge oordeeld en te weten, dat het oordeel van de groote meerderheid der neutrale waarnemers ten gunste van ons is. In zijn laatste rapport over zijn zen ding te Berlijn heeft sir Neville Hen derson melding gemaakt van de aan moediging welke von Ribbentrop heeft gegeven aan Hitier bij zijn plannen no pens Polen Blijkbaar heeft von Ribbentrop Hitier tot het laatste oogenblik verzekerd dat Engeland niet zou vechten. Toch is dit de man die verzekert, dat het doel van de Engelsche politiek sedert 1933 is ge weest, een oorlog te ontketenen tegen Duitschland. Het schijnt, dat hij thans de sovjet unie wil uitnoodigen, deel te nemen aan den kruistocht tegen het Britsche rijk. Wat een koersverandering! Laat ik twee zinnen voorlezen uit een verklaring van von Ribbentrop aan de pers, toen hij voor het eerst naar Engeland kwam in 1936. Von Ribbentrop zeide toen: „Duitsch- i land wenscht vrienden te zijn met En geland en ik denk, dat het Britsche volk ook met Duitschland vriendschap wil. De Führer is overtuigd, dat er slechts één werkelijk gevaar is in Europa en ook voor het Britsche rijk dat is de uit breiding van het communisme de ver schrikkelijkste van alle plagen. (Gelach) Verschrikkelijk, omdat het volk zich ge woonlijk eerst het gevaar er van bewust wordt, wanneer het te laat is. (Gelach). De positieve conclusie, welke wij blijkbaar uit de rede van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken kun nen trekken is, dat de Duitsche regee ring haar keus thans heeft gedaan. Hjj heeft aangekondigd, dat het Duitsch- lands bedoeling is, den strijd door te zet ten met alle energie en kracht. Wanneer dit inderdaad hun beslissing is, dan kan er onzerzijds slechts één ant woord zijn en wij zijn bereid dit te geven. Het is evenwel niet Engeland, dat Duitschland heeft uitgedaagd, doch het is de Duitsche regeering, die door haar voortdurende daden van aanval, niette genstaande onze herhaalde waarschu wingen, ons tenslotte heeft gedwongen, de wapens op te nemen. Het is de Duitsche regeering, welke door haar schaamteloos verachten van het gegeven woord en van de rechten en vrijheden van andere volken, de verant woordelijkheid moet dragen voor dezen oorlog en al zijn gevolgen. (Applaus.) CONTRABANDE-LIJST IN STRIJD GEACHT MET HET INTERNATIONALE RECHT. Op 25 October heeft de assistent-volks commissaris voor buitenlandsche zaJken, Potemkin, den Britschen ambassadeur te Moskou, Seeds, 'het antwoodd overhan digd van de Russische regeering op de Britsohe nota's, betreffende de oorlogs contrabande: Daarin wordt o.a. gezegd: 1. De aankondiging bij eenzijdige daad van de Britsohe regeering van een lijst goederen, die verklaard worden tot oor- logscontrabanlda in de nota van 6 Sep tember, vormt een schending van de be ginselen van het internationale recht, die hun algemeens uitdrukking hebben ge vonden in de internationale verklaring op de regelingen van den oorlog ter zee van 26 Februari 1909, benadeelt ernstig de belangen van de neutrale landen en ver woest den internationalen handel. Dit leidt onvermijdelijk tot een diepe desorganisatie van de bevoorrading der vreedzame burgerbevolking met levensbe hoeften, brengt ernstig de gezondheid en het leven der vreedzame bevolking in gevaar en voorspelt ontelbare rampen voor de massa's van het volk. Het is bekend, dat de algemeen erkende beginselen van het internationale recht geen luchtbombardement toestaan op de vreedzame bevolking van vrouwen, kin deren en ouden van dagen. Op dezelfde gronden acht de sovjet-regeering het on toelaatbaar, de vreedzame bevolking le vensmiddelen, brandstof en kleeding te onthouden. Uitgaande van het bovenstaande heeft de sovjetregieering verklaard, dat zij het niet eens is met de nota der Britsche re geering van 6 September en dat zij wei gert de geldigheid dezer nota te erken nen. 2. De regeering der sovjet-unie ver klaart eveneens, dat zij het niet eens is met de Britsohe nota van 11 September en dat zij niet de geldigheid dezer nota, welke de eenzijdige instelling door de Britsohe regeering van een stelsel van controle op de koopvaardijschepen van neutrale landen in speciaal ivoor dat doel door de Britsche regeering aangewezen havens ter kennis brengt. De sovjet-regee ring beschouwt het volkomen ongemoti veerd en willekeurig het aandoen van be doelde ha'vens door deze schepen ver plichtend te stellen, waarbij bovendien 'ge dreigd wordt de schepen zoo noodig naar deze haven op te brengen. Tegelijkertijd kan de sovjet- regeering niet nalaten te verklaren, dat de koopvaar- dijschepen der sovjet-unie s t a 8v t s e i g e n d o m z ij n en alleen reeds om deze reden niet onderworpen kunnen worden aan eenige dwangmaat regelen, welke zouden worden toegepast op particuliere koopvaardijschepen. 3. Op grond van 'het bovenstaande be houdt 1de regeering der sovjet-unie zich het recht voor van de Britsche regeering compensatie te eischen voor verliezen, veroorzaakt aan organisaties, instellingen of burgers der sovjet-unie door bovenge noemde maatregelen der Britsche regee ring en daden der Britsche autoriteiten. Deze Russische nota aan Londen, kan verstrekkende gevolgen hebben. D'e Engelsche hoop op het winnen van dezen oorlog was vooral gebaseerd op de overweging dat de volstrekte blokkade Duitschland 'binnen korter of langen tijd gebrek zou idoen kriwen aan grondstoffen voor de oorlogsindustrie niet alleen, maar ook aan levensbehoeften voor de burger bevolking. Het is vooral tegen de economische blokkade, het zwaarste wapen uit het ge allieerde arsenaal, dat 'het Duitsch-Rus- sisch verdrag gesmeed is. Het is nog niet mogelijk, alle gevolgen van den Russischen stap te overzien, maar enkele daarvan zijn reeds duidelijk. Kan Rusland zijn thans ingenomen stand punt doorzetten, dan kunnen Russische schepen zooveel levensmiddelen van bui ten Europa aanvoeren, als maar tech nisch mogelijk is. De Russische handelsvloot is klein, maar Duitsche schepen kunnen voor den schijn aan Rus land worden verkocht en on der Russische vlag varen. Het behoeft geen verwondering te baren, wan neer binnenkort de „Bremen" in een Rus sische haven gevlucht, onder den naam „Leningrad" 'b.v. opnieuw op den Oceaan verschijnen zal. Het zal zelfs wellicht mo gelijk zijn, nu in neutrale havens ge vluchte Duitsche schepen aan Rusland te verkoopen en onder Russische vlag te stellen. Daarmee is een nieuwe bron van In aansluiting aan bet bericht van gis teren, dat bet sinds half één Donderdag middag niet mogelijk was telefonische verbindingen met Duitschland te verkrij gen kunnen we nader meedeelen, dat om streeks half vier weer een enkele ver binding tot stand kwam. Alle telefonische aanvragen uit Neder land voor Duitschland worden doorgege ven en in Duitschland genoteerd, maar slechts sporadisch wordt een gesprek toe gelaten. De reden van deze belemmering is niet bekend, pe Duitsche telefonisten lieten er zich niet over uit. Ook het telefoonverkeer van Duitsch land met de Scandinavische landen, Bel gië en Zwitserland is sinds gistermiddag verbroken. Daar het telegrafisch verkeer evenals het telexverkeer wel in stand gehouden wordt, neemt men aan, dat de belemme ringen in de telefonische verbindingen verband houden met een verscherpte cen suur. Neem direct 'n "AKKERTJE", want "AKKERTJES" zijn dan van groote waarde, ie be strijden koorts en infectie. "AKKERTJES" verdrijven de ziektekiemen, door hun af leidende werking. Bovendien bevorderen "AKKERTJES" het transpireeren, onmisbaar bij het doeltreffend bestrijden Ivan kou, koorts en griep. "AKKERTJES" stillen direct alle pijnen en maken dat U zich prettig gaat gevoelen. tegen hoofdpijn, pijnen, "nare dqgen" Doos: 13 stuks - 12 stuivers: 2 stuks - 2 stuivers. conflicten geschapen. Engeland komt hiermede voor een moeilijke keus te staan. 'Het heeft tot nu toe alles vermeden, wat de Sovjet-Unie zou kunnen prikkelen en nog meer in Duitsche armen drijven; houldt het deze politiek vol, dan zal het dit nieuwe Rus sische standpunt moeten aanvaarden. Maar dan zal het ermee moeten reke nen dat de blokkade grootemdeels haar werking verliest. Het Fransche avond-communiqué maakt melding van handgemeen tusschen ver- kenningsafdeelingen en wederzij dsche ar tillerie-acties op verschillende punten van het front. In het Saargebied is het slecht weer. Het heeft gesneeuwd. Niettemin duurt de activiteit der Fransche patrouilles voort Over de verliezen der Duitsche troepen op 16 en 17 October variëeren de schat tingen tusschen de 2000 en 3000 man. Volgens den commandant van een Fransch bataljon in de streek ten Oosten van Saarbruecken hebben de Duitschers daar over een frontbreedte van enkele honderden meters 150 tot 200 man ver loren. Volgens inlichtingen, welke den Fran- schen staf hebben bereikt, zijn verschei den treinen met gewonden over Trier geleid. De geruchten, die pertinent de ronde blijven doen als zou den Duitsche gemotoriseerde eenheden geconcentreerd zijn langs een linie, die zich onge veer uitstrekt van Aken naar Duisburg, konden tot nu toe niet bevestigd worden. Het Belgische Kabinet zal hedenavond bijeenkomen. Men verwacht dat de ver gadering uitsluitend gewijd zal zijn aan de bestudeering van financiëele maatrege len voor de begrootingen 1939 en 1940. De offers, die de regeering in den vorm van de verhooging der directe en indirecte belastingen van het volk zal vragen zullen, zegt men, uiterst rigou reus zijn. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De Tweede Kamer, de algemeens begroo- tingsdebatten begonnen. Met Kerstmis autorijden? Oponthoud van Ned. schepen bij D'uins. Buitenland. Radiorede van Koning Leopold en Pre sident Roosievelt. Rede van Chamberlain. 'Hitier confereert nog steeds, ■België in financieele zorgen. In 1940 zal naar nieuwe middelen moe ten worden uitgezien voor een bedrag van acht A negen milliard franc. Do mobili- satielcosten alleen bedragen ongeveer tien millioen francs per dag, wat dus tot het eind van 1940 op ongeveer 4% milliard francs neerkomt. Voorts zal de buiten gewone Rijksbegrooting zy2 milliard vra gen en wordt een inkomstenvermindering van een milliard voorzien. Minister Spaak zal hedenavond om 20 uur (Belg. tijd) een radiorede houden. In politieke kringen is men van meening, dat de minister een beroep zal doen op zijn lan'dgenooten, om alle incidenten te vermijden, die de Belgische neutraliteit in gevaar zouden kunnen brengen. ONTEVREDENHEID BIJ DE BELGISCHE SCHEEPVAART. Er is nog geen sprake van verbetering in den toestand van de Belgische scheep vaart, meldt het „Vad.". Op dit oogenblik bevinden zich nog zeven schepen van de Compagnie Mari tiem Beige in de Duins. Aan boord zijn 53.000 ton koopwaar, welke dringend wor den verwacht voor de behoeften van het land. De Piriapolis, verleden week aan gekomen heeft naar Southampton moeten stoomen om er 240 ton koffie te lossen, hetgeen zes dagen geduurd heeft! De ge heele lading werd door elkaar geworpen. Van de reederij Deffe, waarvan de „Gand" op 22 September in de Duins kwam, werd geëischt dat dit schip terug zou keeren naar Liverpool om er 80 ton te lossen. Enorm tijdverlies. Van dezelfde reederij moest de Luxem burg, op 26 September in de hfens aan gehouden, naar Londen om dS/ook een gedeelte lading te lossen. Aan boord van de „Elisabethville", ver leden Zondag aangekomen, werd opnieuw de geheele post aangeslagen, alhoewel dit in strijd is met de overeenkomsten van Genève en Den Haag. HITLER ZET MILITAIRE BESPRE KINGEN VOORT. Hitier heeft gisteren zijn besprekingen met zijn militaire adviseurs voortgezet. Gistermorgen confereerde Göring op de rijkskanselarij met Hitier. Daarbij waren verscheidene generaals van de luchtmacht aanwezig. Er waren geen marine-officieren bij tegenwoordig. VAN ZEELAND BIJ ROOSEVELT. Terwijl de geruchten blijven aanhouden dat de gewezen Belgische minister-presi dent Van Zeeland Roosevelt zou willen bewegen de Ver. Staten als bemiddelaar in den Europeeschen oorlog te laten op treden en Van Zeeland van zijn kant deze geruchten blijft ontkennen, heeft de Bel gische politicus gisteren met Roosevelt ge confereerd. Van Zeeland blijft volhouden, dat zijn missie zich beperkt tot het probleem van de vluchtelingen. Toch blijft men veronderstellen, dat de bespreking tusschen Van Zeeland en Roosevelt mogelijk een Belgisch-Ameri- kaansche gecombineerde poging om den vrede in Europa te herstellen tot onder werp zal hebben, meldt „Un Press". Een officieel communiqué meldt, dat de Finsche regeering thans de herziene Russische voorstellen in overweging neemt. De gedelegeerden zullen eerst naar Mos kou terugkeeren, nadat de voorstellen volledig zullen zijn bestudeerd en de noodige beslissingen zullen zijn genomen. De Finsche minister van buitenland sche zaken, Erkko, heeft aan een Zweed- schen dagbladcorrespondent een verkla ring afgelegd over Finlands vastberaden-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1