Economische Zaken en Landhouw-crisisiends Wolken met zilveren randen. Drie toestellen van de K.LM. naar Napels. DE ZEEUW van Donderdag 26 Oct. 1939 Tweede Blad. Eigen departement van landbouw gevraagd. Onvoldoende voorraden grondstoffen en verbruiksgoederen? Het prijspeil van de landbouw-producten. Uit de Provincie MIDDELBURG. FEUILLETON VLISSINGEN. GOES. ZUID-BEVELAND. Aan het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de begrooting voor Economische Zaken en de begrooting van het Landbouw-Crisisfonds is het vol gende ontleend Het was voor verschillende leden een groote teleurstelling, dat de wensch van alle landbouworganisaties, dus van den geheelen georganiseerden landbouw, om weer in het bezit van een eigen Depar tement van Landbouw te geraken met een deskundigen minister aan het hoofd, ook thans niet in vervulling is gegaan. Tegen dit betoog werd aangevoerd, dat het juist in een tijd als den onzen een groot voordeel is, wanneer alle economi sche belangen in n hand zyn, zulks mede met het oog op onderhandelingen over in- en uitvoer. Veel waardeering vond de nota betref fende den economischen toestand, welke de minister op 27 Sept. j.l. aan de Kamer deed toekomen. Zeer vele leden wilden tevens gaarne uitspreken, dat zij met de genomen maat regelen, over het geheel genomen, in stemden. Sommige andere leden, die voor deze maatregelen eveneens veel waardeering hadden, drongen er toch op aan, niet meer te regelen dan noodig is. Vooral tegen een te groote uitbreiding van het ambtelijk apparaat dient gewaakt te worden. Van verschillende zijden verklaarde men, ondanks alle waardeering voor het geen de Regeering heeft gedaan, te be treuren, dat zij blijkbaar toch nog door het uitbreken van den oorlog is verrast. Hierop wijzen, naar men meende, met na me de onvoldoende voorraden aan nood zakelijke grondstoffen en verbruiksgoe deren, waardoor aanstonds stagnatie en prijsstijgingen zijn ontstaan. Men wees op het tekort aan suiker, leder, metalen, katoen, garens, benzine en in het bijzon der veevoeder. Algemeen was men van oordeel, dat het dringend noodzakelijk is niettegen staande den oorlogstoestand onzen in- en uitvoer zooveel mogelijk te handhaven. Ten aanzien van de in- en uitvoer werd opgemerkt, dat de Regeering blijkbaar alle regelingen op dit gebied onder haar directe bemoeiingen wenscht te nemen en te houden. Hier zal dus een principieel verschil bestaan met hetgeen gold in den vorigen oorlog, toen de voorzienin gen op dit terrein grootendeels in han den waren van de particuliere lichamen N.O.T. en N.U.M. Gaarne zou men zien, dat de regeering uiteenzet, waarom zij thans een anderen weg wil bewandelen dan destijds gevolgd werd. Naar veler meening bood de vroe gere werkwijze in verschillende opzichten groote voordeelen. Met de van Rijkswege genomen distri butiemaatregelen kon men zich over het algemeen vereenigen. Opgemerkt werd, dat de winkeliers hun voorraden op n toewijzing bij fa brikant of grossier moeten betrekken. Deze toewijzing zoo meende men, zal deelbaar moeten zijn, opdat de detaillist zijn voorraden bij verschillende grossiers of fabrikanten kan bestellen. Enkele leden waren van oordeel, dat de Regeeringsmaatregelen ter voorko ming van hamsteren jammerlijk mislukt zijn. Wanneer men let op de cijfers van den verkoop in de eerste weken van Septem ber, dan moet men wel tot de conclusie komen, dat er op ruime schaal geham sterd is. Talrijke artikelen waren dan ook eenvoudig niet meer te verkrijgen. Vele andere leden noemden deze voor stelling van zaken schromeiyk overdre ven; het publiek heeft ongetwijfeld van sommige artikelen meer gekocht dan in normale tijden. Dat de maatregelen der Begeering daarom jammerlijk mislukt zouden z}Jn, is echter volkomen onjuist. Over het geheel genomen zijn deze maat regelen juist zeer doeltreffend gebleken. Verscheidene leden verzochten den Mi nister overleg te willen plegen met zijn ambtgenoot van Waterstaat teneinde het verbod van rijden op Zondag te doen ver vangen door een distributie van ben zine. Voor het beleid der Regeering op het gebied der voorkoming van prijsopdrij ving verklaarden zeer vele leden waar deering te koesteren. Onderscheid zal moeten worden gemaakt, zoo meende men, tusschen prijsstijging en prijsopdrij ving. Prijsstijging is in tal van gevallen onvermijdelijk. Het is noodig, dat dit aan de bevolking duidelijk wordt gemaakt, opdat niet de voorstelling worde gewekt of blijve voortbestaan, dat de oude prij zen onveranderd kunnen blyven gelden en dat elke prijsverhooging als een min of meer laakbare daad moet worden be schouwd. Het instemming heeft men geconsta teerd, dat dit ook de opvatting der Re geering is. Overigens vestigden verscheidene le den er de aandacht op, dat ingevolge de prijsopdrijvingswet niet de Minister heeft te beoordeelen of een bepaalde prijsstijging als prijsopdrijving moet worden beschouwd. Vele leden wijdden afzonderlijke be schouwingen aan het prijspeil der land bouwproducten. Met de regeeringspoli- tiek op dit punt konden zij zich n.l. zeer slecht vereenigen. Met toepassing van de bestaande land bouwcrisismaatregelen, aangevuld door- de nieuwe regelingen, uitgegaan van het Rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd, zijn de prijzen van land- en tuinbouwproducten, althans voor den oogst 1939, practisch vastgelegd op het peil van voor September j.l. Dit peil nu achtten de hier aan het woord zijnde leden te laag en zij drongen er bij den minister met klem op aan, zorg te willen dragen, dat het alsnog ver hoogd wordt, en wel zoo spoedig mo gelijk. Verscheidene leden wijdden aandacht aan de belangen der consumenten. Zij merkten op, dat het in vele gevallen mo gelijk is de boeren hoogere prijzen voor hun producten te doen ontvangen, zon der dat het noodig is de consumenten da delijk meer te laten betalen. Te dien einde zal de schatkist offers moeten brengen, b.v. door verlaging van accijnzen. Ook zou het doel kunnen wor den bevorderd door het verlagen van heffingen, waartoe het saldo van het Landbouwcrisisfonds zou kunnen worden aangewend. Sommige leden wezen er op, dat het van groote beteekenis is de zeevracht voor de goederen welke voor gebruik in Nederland, al dan niet voor rijksreke ning, worden aangevoerd, zoo laag mo gelijk te houden. Landbouwcrisisfonds. Onjuist achtten verscheidene leden het,dat op de begrooting van het Land bouwcrisisfonds nog tal van bedragen voorkomen, waarvan nu al met vrij groo te zekerheid kan worden gezegd, dat ze - niet zullen worden uitgegeven. De stijging van het eindcijfer van dit begrootingshoofdstuk, welke zich van jaar tot jaar voortzet, vervulde verschei dene leden met groote zorg. Vooral de minister van Economische Zaken moest meer indachtig zyn aan het feit, dat vrij wel niets het economisch leven ernstiger belemmert dan een voortdurende ver grooting van de publieke lasten. Vele andere leden achtten deze critiek onbillyk. Het is juist, dat de uitgaven van het departement in de laatste jaren voortdurend zyn gestegen, doch dit was onvermijdelyk, omdat de werkzaamheden zich aldoor uitbreidden. Opgemerkt werd, dat voor uitbreiding van de bezetting van het departement wel zeer hooge bedragen worden aange vraagd. Vele leden betoogden dat de voor den oogst 1939 vastgestelde prijzen voor ver schillende akkerbouwproducten te laag zijn. In het bjjzonder golden de aangevoerde bezwaren den prijs van de rogge. Het verleenen van steun aan de kleine boeren zal, naar men meende, ongetwij feld noodig blijven. Verbetering van deze steunregeling achtten verscheidene leden even urgent als verleden jaar. Zal met de uitgetrokken f 2.500.000, zoo vroegen zij, kunnen worden volstaan De teeltregeling voor Tuinbouwpro ducten zal naar de overtuiging van vele leden behouden moeten blijven. Mede met het oog op de mogelijkheid dat de begrooting van het Landbouw- Crisisfonds in de naaste toekomst een te kort zal gaan aanwyzen, drongen ver scheidene leden er met kracht op aan de steunpolitiek voor den tuinbouw thans radicaal te herzien. Verscheidene andere leden bevalen een stelsel van minimumprijzen aan. Zy meenden, dat de tuinbouwsteun voor 1940 kan vervallen en dat minimum-prij zen moeten worden vastgesteld, overeen komende met de productiekosten bene vens een redelijke belooning voor de tuinders. Van verschillende zijden werd de bij zondere aandacht van den minister ge vraagd voor de groote moeilijkheden in het bloembollenbedrijf. Met betrekking tot de door de Regee ring aangekondigde inkrimping van den teelt met 50 pet. waren vele leden van oordeel, dat een zoo sterke inkrimping veel te diep zal ingrijpen. Lid Wildschadecommissie. De minister van Economische Zaken heeft met ingang van heden tot en met 21 Juni 1941 aangewezen als lid der Wildschadecommissie voor Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland, S. A. N. van Oeveren ee Wolfaartsdijk. DE FILM OVER DE SOCIALE VERZEKERING. Gisteravond werd deze film voor de militairen vertoond in de Bogardzaal, dank zij de zorgen van het Burger comité: „Ontwikkeling en Ontspanning" alhier. De voorzitter van dit comité, Mr F. Adriaanse, verwelkomde de opge komen militairen en dhr de Bruin, amb tenaar van den Raad van Arbeid, die de film zou toelichten. Uit de talrijke vragen die werden ge steld, en die een breedvoerige beant woording vereischten, bleek met welk een groote interesse, de inderdaad goed gedocumenteerde en muzikaal geïllus treerde film was gevolgd. Aan het slot van dezen ontwikkelings avond voor militairen, heeft kapt. Geerts namens de opgekomen militairen woor den van dank gericht tot den spreker voor het gebodene en betrok hij daarin ook het personeel van den Raad van Arbeid dat een tractatie van thee en sigaren had mogelijk gemaakt. Naar het Engelsch van EMMA JANE WORBOISE. 129) o— „Mijn Christie, gij moet bij dezen na bob gaan inwonen. Hij is uw naaste bloedverwant, hij zal goed voor u zor gen. Gij zult uw wettige plaats in de maatschappij weder innemen. Neen, mijn lief kind, ik wil u niet toestaan bij mij te blijvenik heb zeer vele gebreken, dat weet ik, maar zoo vreeselijk zelf zuchtig ben ik nog niet." „Maar gij zult mij toch niet wegzen den, oom?" „Ja, als het niet anders kan, dan zend ik u van mij af, of loop weg, maar nooit neen nooit zal ik uw licht be timmeren, Chrystie." „Wel oom, zijt gij daarvan zoo geheel overtuigd, dat dit zou zijn alsof gij mijn licht betimmerdet? In het eerst lijkt alles even heerlijk en mooi, dit vooruitzicht van rijkdom, pracht, en weelde; ik zal u maar niet vertellen welk een groote ver zoeking het ook eerst voor mij waswant ik vrees, dat ik van nature veel neiging heb tot weelde, en gij hebt mij in grooten overvloed grootgebracht. Ik voelde zelfs, alsof ik dit leven dat mij voorgespiegeld werd, zeer gemakkelijk zou kunnen lei den, want mijn neef zeide, dat ik mijn geld tot allerlei weldadige doeleinden mocht besteden, en ik geloof niet dat hij wenschte, dat ik mijn tijd zou verbeuze len met ijdele vermaken of andere nie tigheden na te jagen; maar „Mijn Chrystie, gij zoudt in de hoog ste kringen kunnen verkeeren, want ko lonel Clarendon is zoowel van goede ge boorte, als rijk. „Maar hij' is niet bijzonder welopge voed, oom. Hij had een zeer onaangena me wijze van spreken tegenover de be dienden in het hotel. Ik heb nog nooit zoovele ruwe uitdrukkingen gehoord, be halve dien dag, toen ik verdwaald was in de achterbuurten van Shoreditch, bij het zoeken van een korteren weg naar Hoxton". „Daarna zeide hij; „mijn lieve, wan neer dit het ergste is wat uw neef zegt, dan vind ik dit geen beslissende reden voor u om te weigeren met hen samen te wonen. Want, ziet ge, mogelijk zoudt gij hem nog kunnen verbeteren". „Is hij al niet reeds te oud om verbe terd te worden?" „Is hy dan zoo bijzonder hoog bejaard? „Zijn uiterlijk is zeer oud. Hij is zoo geel en gerimpeld. Maar ik geloof dat hij pas den leeftijd van zestig jaren heeft bereikt". „Ach, ik heb zoovele dingen geleerd en juist de beste dingen, nadat ik zestig jaren oud was. Zoodat gij, Chrystie, mijn kind, hem waarlijk van groot nut kunt wezen". „Laten wij er vooreerst niet meer over spreken. Ik heb u alles medegedeeld, wat ik zelve wist. Laten wij de zaak rustig en biddend overdenken. Hij heeft mij gezegd, dat hij u wilde bezoeken, oom; laat ons nu alles stil afwachten. Zoo veel te praten over een zaak is nooit wen- schelijk". Mijn oom stemde mij alles toe, maar ik geloof, dat het hem moeilijk viel om het onderwerp te laten rusten. Hij be proefde zijn lectuur te hervatten, maar de gelauwerde poëet had alle aantrekke lijkheid voor hem verlorenhij begon zijn teekenwerk opnieuw, maar de scheme ring was ingevallen, en hij had bijna pruisisch blauw gebruikt, waar sapgroen noodig was. Eindelijk zei hij„Ik wil nog even uitgaan, Chrystie. Ik ga niet ver, slechts de straat uit, naar het plein, om te zien hoe de boomen dagelijks groener worden. Toen ik de laatste maal daar was, waren de knoppen aanmerkelijk De burgemeester eerelid van den Bond van Harmonie en Fanfarevereenigingen in Zeeland. Naar wij vernemen heeft de voorzitter van den Bond van Harmonie- en Fanfa- re-vereenigingen in Zeeland, dhr C. Flip- se te Wissenkerke, met enkele mede-be stuursleden dezer dagen op het Stadhuis een onderhoud gehad met den burge meester, teneinde hem van de werkzaam heden van den Bond op de hoogte te brengen en hem te verzoeken zitting te willen nemen in het Eere-Comité, waar van de Commissaris der Koningin in Zeeland voorzitter is. De burgemeester heeft zich hiertoe volgaarne bereid verklaard en uiting ge geven aan zijn groote belangstelling voor het muziekleven in Zeeland in het alge meen en in Middelburg in het bijzonder. In den loop van dit onderhoud bracht de burgemeester de wenachelijkheid naar voren, dat ook in Middelburg eens een Bondsconcours georganiseerd wordt en waarvoor h|j by voorbaat zyn volle mede werking toezegde. Dhr Flipse heeft er op gewezen, dat een aanvraag hiertoe van een der drie plaatseiyke, by den Bond aangesloten vereeniglngen dient uit te gaan. Wordt zulk een aanvraag gedaan, dan zullen de Zeeuwsche muziekvereeni- gingen ongetwyfeld ook Middelburg de gelegenheid willen geven een Bondscon cours te organiseeren. VERGADERING COMITé O. EN O. Gisteravond vergaderde het comité Ontspanning en Ontwikkeling voor Mili tairen, onder voorzitterschap van den heer F. G. Lemmers. De voorz. wees er op, dat reeds verschillende uitstekend geslaagde avonden voor de militairen gehouden werden. De penningmeester, de heer J. J. Bus- sers, deelde mede, dat tot nu toe de on kosten van deze avonden f 250 heb ben bedragen. Er is nog ongeveer f 700 in kas. Dit is wel een mooi bedrag, doch noodzakelijk is, dat de kas versterkt wordt, daar nog veel geld noodig zal zyn. Dank zij de medewerking van de afd. Vlissingen van het Roode Kruis zijn vol doende dames-collectanten voor de Woensdag a.s. te houden collecte aan wezig. De voorzitter deelde mede, dat nog meerdere toezeggingen gedaan zijn voor het organiseeren van avonden. Kapitein Machielsen deelde mede, dat eind November of begin December door de militairen een avond zal geboden worden aan de burgerij. Verschillende avonden zullen gegeven worden voor militairen door militairen zelf. Uit diverse mededeelingen bleek, dat de stroom van aanbiedingen zoo groot is dat voor de eerstvolgende maanden een flinke lijst kan worden opgemaakt. De burgemeester herinnerde er nog aan, dat het gemeentebestuur volle me dewerking zal verleenen voor het hou den van ontwikkelingscursussen. Kapitein Machielsen zei, zeer dankbaar te zijn voor de buitengewoon vele toezeg gingen, doch hij zou gaarne zien dat ook voor de kantonnementen buiten Vlissin gen wat wordt gedaan. Het Comité zal onder het oog zien, wat hiervoor kan worden gedaan. De burgemeester sprak de hoop uit, dat de de volgende week te houden collec ten bij de ingezetenen een flink bedrag zal opbrengen. De collecte, die met lijsten voor het Brokkenhuis is gehouden, heeft in totaal f 471 opgebracht (vorig jaar f441). Verder is dezer dagen een collecte voor wol voor de militairen gehouden, waarbij zooals wij reeds meldden f 630 werd ingezameld. Ook hield het Ned. Bijbelgenootschap een collecte voor het werk in Indië en voor de verspreiding van Bijbels en Bij belgedeelten onder de militairen, waar van de opbrengst de verwachting over trof. Goes is dus ook in dezen tijd offer vaardig. Inplaats van den heer H. Th. van Son is tot omroeper benoemd de heer P. Rejack. grooter geworden. De lucht is zoo zacht en de schemering zal nog wel een uur tje duren, bovendien is het heden eerste kwartier. Ja lieve, ik verlang uit te gaan De lucht zal mij goed doen, een wande ling, en voornamelijk een eenzame wan deling is het beste middel wanneer men een weinig ontstemd is". Ik was dit volkomen met hem eens, vooral in deze omstandigheid, want het scheen mij het beste toe, dat hij de zaak alleen en rustig overdacht. Buitendien was het een heerlijke, zachte avond, en zoo als hij zelf zeide, zou de opkomende maan de schemering verlengen. Op dit uur van den dag waren de straten in onze wijk bijzonder stil; het plein was zoo vreedzaam, bijna landelijk zelfs, en de kastanjeboomen prijkten in vollen bloei. Ongetwijfeld zou een wandeling hem verkwikken. En hierop vertrok hij. Alleen achtergelaten, gaf ik vrijen loop aan mijn gedachten. Ik begon het vuur een weinig op te stoken, want niettegen staande de zachte lucht gevoelde ik mij eenigszins huiverig. Toen ik de kamer geheel op orde had gebracht, zette ik mijn werkmandje op tafel gereed om het te gebruiken, zoodra ik het licht had opgestoken. Ik wenschte, dat ik iets meer te verrichten had, want zelfs deze nieti ge bezigheid was een verlichting. Ik had HET VERTREK ZAL IN HET BEGIN VAN DE VOLGENDE WEEK GESCHIEDEN. Nadat reeds eenigen tyd geleden de principieele toestemming was verkregen van de Duitsche autoriteiten om drie vliegtuigen van de K.L.M. over Duitsch gebied naar Napels te laten vliegen, is thans in overleg met de desbetreffende instanties de route vastgesteld. Het zullen de Oehoe, de Reiger en de Emoe zyn, die in het begin van de volgende week naar het zuiden vertrekken. Zij moeten daarby evenwel een omweg ma ken. Van Amsterdam gaat de tocht naar Kopenhagen, vandaar beoosten van Ber- iyn naar Weenen en vervolgens naar Ve netië en via Rome naar Napels. De route is zoo gekozen, dat de vlieg tuigen zonder byzondere voorzieningen kunnen worden overgebracht. Er zyn voldoende tusschenlandingen om het aanbrengen van extra-benzinetanks on- noodig te maken. Zooals bekend heeft de vlucht van de drie vliegtuigen tot doel uitbreiding van het materieel, dat in gebruik is op de lyn naar Indië en om, wanneer eventueel wordt besloten tot een driemaal wekelyk- schen dienst op Indië, voldoende vliegtui gen beschikbaar te hebben in het begin punt Napels. Kapelle. Gevonden: een groen jongens jasje, leeftijd 14 a 15 jaar. Inlichtingen by de Rijkspolitie te Biezelinge. (Belan geloos bericht.) Ellewoutsdijk. In de plaats van Mej. S. Smallegange-de Bakker, die wegens ziek te genoodzaakt was ontslag te nemen als schoonhoudster van de O. L. school, is als zoodanig benoemd Mej. S. Oosthoek, alhier. 's-Gravenpolder. Gemeenteraad. Belastingverhooging. Dins dag vergaderde de Raad. Ged. Staten keurden goed het bouwen van een kluis. Het werk zal openbaar worden aanbesteed. Besloten werd toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling van het bouw- en woningtoezicht op Zuid-Beve land. De kosten voor 's-Gravenpolder zijn f 120 per jaar. De rekening van 't Burg. Armbestuur over 1938 werd goedgekeurd met een totaal aan inkomsten van f 7936,56 aan uitgaven van f 6236,92 en met een batig slot van f 1699,64. Besloten werd toe te treden tot den Zeeuwschen Provincialen Brandweerbond Aangeboden werd de gemeentebegroo- ting voor 1940 met een eindcijfer van f 31.725 en een post voor onvoorziene uitgaven van f 518. De opcenten op de gemeentefondsbe lasting moeten worden verhoogd van 55 tot 75. Verder moet een extra-bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds wor den geraamd van f 1050. Een voorstel van weth. Hoogesteger, ge steund door dhrn De Kraker en Riemens om te bepalen, dat de café's 's Zondags gesloten moeten zijn, werd met 4 tegen 3 st. verworpen. Voor dhrn De Kraker, Riemens en Hoogesteger. Tegen dhrn De Schipper, De Klerk, Blok en Vermue. Dhr De Kraker uitte zijn verwonde ring, dat weth. Hoogesteger, die reeds vier jaren als wethouder zitting had, niet als plv. burgemeester is benoemd. De voorzitter antwoordde, dat dit een aangelegenheid is van B. en W. Dhr De Kraker wees op den slechten toestand van den Kadam. De voorzitter herinnerde er aan, dat de Raad twee jaar geleden een voorstel van B. en W. verwierf om de bestrating aan den Kadam te vernieuwen. Wemeldinge. Gemeenteraad. Dinsdagavond vergaderde de raad. De voorzitter deelde mede dat de heer F. Wabeke Az. is aangewezen als waarne mend burgemeester. Door Gedep. Staten is goedgekeurd de onderhandsche verkoop van een perceel grond aan het bestuur der bijzondere school. Op het verzoekschrift om over te gaan tot rioleering der sloot bij de Reephof, stellen B. en W. voor afwijzend te be schikken. mij soms wel droeviger en ongelukkiger gevoeld, maar nog nooit zoo bitter ver legen en angstig als op dezen avond, be halve ten tijde van mijn verloving met Louis Trafford, nu bijna een jaar geleden. Ik weet niet hoe of waarom door welke opeenvolging van gedachten maar de herinnering aan dien avond in de Villa Borghese vervolgde mij voortdurend. Misschien was het de zach te gloed aan den westelijken horizon; wellicht was het de magnetische invloed van het voorjaar, dat zelfs de Londen- sche zwaluwen luidruchtiger dan anders deed tjilpen: of was het de zoete geur van een klein bouquet viooltjes, dat naast mijn bord had gelegen, bij dat ge denkwaardige déjeuner in Morley's ho tel? Behalve enkele grasperken van de protestantsche begraafplaats, was er in geheel Rome geen plek toen althans die zulk een overvloed van viooltjes aanbood, als de tuinen der Villa Borg hese. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5