Herkeuring van lichtingen? Bent U onrustig Mijnhardt's Zenuwtabletten Binnenland. Bijna 3% ons suiker per persoon per week. Overleg of machtiging. Uit de Provincie critiek moeten hooren, omdat zy bfl dit streven zoo ver ging; 3. De Britsche garantie aan Polen is op 31 Maart gegeven, nadat Polen Hit- Iers eischen op 26 Maart had afgewezen 4. Chamberlain keerde het vorige jaar uit Miinchen terug met Hitlers belofte, dat kwesties, die tusschen Duitschland en Engeland zouden rijzen, door overleg geregeld zouden worden. Chamberlain zeide: „Dit beteekent vrede voor onzen tijd.". Zes maanden later verried Hitier hem, door Tsjech o-S 1 o w a k jj e te ne men; 5. Zoowel Frankrijk als Engeland heeft een gunstig antwoord gegeven op het Italiaansche vredesvoorstel van 31 Aug. doch beide staten hebben in antwoord op een tweede voorstel van 2 Sept. ver klaard, dat voorwaarde zou zijn, dat Duitschland het Poolsche gebied zou ontruimen; 6. Duitschland zelf heeft op 1 Sept. den oorlog onvermijdelijk gemaakt door Polen binnen te vallen. MEDEDEELINGEN. De minister van marine, Churchill, zei- de in het Lagerhuis, dat hij hoopt over een week in staat te zijn een verklaring af te leggen over het onderzoek naar het verloren gaan van de Royal Oak. Churchill heeft ook medegedeeld, dat vijf Britsche kanonneerbooten uit de Chi- neesche wateren zijn terug getrokken, omdat de schepen en hun bemanning el ders met meer succes konden worden ge bruikt. Churchill weigerde te zeggen waar de schepen worden gebruikt. BRITSCHE PROPAGANDA IN NEDERLAND. Op de vraag wat het ministerie van voorlichting dacht te doen in verband met de vijandelijke propaganda in België en Nederland, heeft Sir Edward Grigg in het Lagerhuis geantwoord, dat het ministerie zich bewust is van het be lang van een actie op dit gebied en reeds energieke stappen doet ora te bereiken, dat de Britsche opvatting ten volle be kend gemaakt wordt. DISCUSSIES OVER DEN NEUTRA LEN OVERZEESCHEN HANDEL HERVAT. Er vinden op het oogenblik discussies plaats tusschen vertegenwoordigers van de Britsche regeering en een aantal neu trale staten over de kwesties, welke de oorlogstoestand voor den handel van de neutrale landen heeft doen ontstaan. De besprekingen met de Nederland- sche en Belgische delegaties, die na over leg met haar regeeringen weer naar Lon den zijn teruggekeerd, zijn gisteren in Londen hervat. De afgeloopen week zijn belangrijke vorderingen gemaakt tot bespoediging van het contrabande-onderzoek in de Britsche controle-bases. Zoo konden in de afgeloopen week ge middeld tien neutrale booten per dag met vertraging van slechts enkele uren haar reis vervolgen, dank zij het feit, dat van te voren aan het ministerie het scheeps- minifest was toegezonden en bevredigen de garantie was gegeven, dat de lading niet voor her-export naar Duitschland bestemd was. Over de afgeloopen week, d.i. de pe riode van 15 tot 21 October, werd bijna vijftig procent meer schepen door het ministerie van economische oorlogvoe ring in de controlebases onderzocht dan in eenige voorgaande week. Slechts x?ier ladingen werden in haar geheel in beslag genomen, terwijl tachtig geheel werden doorgelaten. In twaalf ge vallen werd een gedeelte van de lading in beslag genomen en de rest vrijgege ven, hetzij onvoorwaardelijk, hetzij onder bepaalde bevredigende toezeggingen. Voorts werd in zeven gevallen toege staan, dat kleine gedeelten van de la dingen, welke vastgehouden moesten worden, voor nader onderzoek, voorloo- pig gelost werden, teneinde het schip zonder verdere vertraging te kunnen doen vertrekken. De ervaring van de laatste weken zal het ministerie van economische oorlog voering geleerd hebben, dat de striktste controle noodig blijft, om den toevoer van contrabande aan Duitschland te voorkomen. In het bijzonder blijft men daarbij letten op de mogelijkheid van transito van contrabande via een neu traal land naar Duitschland. De controle zal verder toezien, dat de export van eigen producten van een neu traal land naar Duitschland niet den normalen vooroorlogschen handel te bo ven gaat. KONING LEOPOLD SPREEKT EERST DONDERDAGNACHT. Tengevolge van een vergissing in den datum is medegedeeld, dat Koning Leo pold in den afgeloopen nacht een rede zou richten tot de Vereenigde Staten. Deze rede is in de Vereenigde Staten aangekondigd voor den avond van 26 October. De rede zal dus te Brussel worden uitgesproken Vrijdag 27 October des ochtends omstreeks kwart over twee. NOORSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Naar Reuter uit Oslo verneemt, heeft het Duitsche slagschip, dat de Stonegate tot zinken heeft gebracht, ook het Noor- sche schip Lozentz W. Hansen (1900 ton) doen zinken. De bemanning van de Hansen zou aan boord zyn genomen door een ander Noorsch schip. De kruiser Deutschland zou gemanoeuvreerd hebben in den At- lantischen Oceaan ten Oosten en ten Zui den van Newfoundland. Naar vernomen wordt zyn 31 van de 35 opvarenden van het Britsche schip „Tafna", dat door den vijand tot zinken is gebracht, gered. WAAR IS DE BEMANNING DER „CITY OF FLINT"? De onmogelijkheid om de verblijfplaats van de bemanning van de „City of Flint" te vinden, niettegenstaande de navragen te Berlijn, Moskou en in Noorwegen, heb ben het incident een ernstiger karakter gegeven. Cordell Huil, de staatssecretaris, heeft verklaard, dat de regeering zich voorbe reidt, om Rusland het vrijlaten van de „City of Flint" te verzoeken. Een lid van de bemanning van het Britsche stoomschip „Stonegate" (5000 ton) heeft verteld, hoe het Amerikaan- sche stoomschip „City of Flint" werd aangehouden. De „Stonegate" was aangevallen en tot zinken gebracht, niet door een duik boot, doch door het Duitsche slagschip in zakformaat „Deutschland" op de reis van Valparaiso (Chili) naar Engeland. De bemanning werd toen overgebracht aan boord van de „City of Flint", teza men met de Duitsche prijsbemanning. De „Deutschland" was voornemens, de „City of Flint" naar een Duitsche haven over te brengen, doch kreeg een tekort aan water, waarschijnlijk ergens in de buurt van Groenland. Goed ingelichte Duitsche kringen be vestigen dat de City of Flint van Trom- soe naar Moermansk gebracht is door een Duitsche prijsbemanning, welke daar vastgehouden wordt. Men verklaart, dat er onderhandelingen gaande zijn met Moskou, teneinde schip en bemanning vrij te krijgen. TOESTAND IN WARSCHAU IS HOOGST ERNSTIG GEWORDEN De schaarschte is er verschrikkelijk. De toestand in Warschau blijft uiterst ernstig, aldus verklaren, volgens Havas, neutrale reizigers, die uit de vroegere Poolsche hoofdstad in Kopenhagen ko men. Zij vertellen, dat de vernielingen er buitengewoon groot zijn. Niet alleen het paleis van den president, de Koninklijke opera, de polytechnische school en het geheele centrum van de stad met de groote verkeersaders zijn in ruïnes ver anderd, maar ook de voorsteden Praga en de wijken Saska Kempa en Grochon liggen bijna geheel in puin. Electriciteit en water ontbreken, ondanks de bewe ring van de Duitschers, dat de electri- sche centrales hersteld zijn. De rram rijdt niet. Slechts één enkele autobus dienst functionneert. Bijna alle winkels zijn gesloten. De schaarschte is verschrikkelijk. Men kan bijna van een hongersnood spreken. Een kilogram aardappelen, dat vóór den oor log acht tot tien zlotys kostte, kost thans 250 zlotys en meer. De schaarschte is zóó hevig, dat men honden doodt om het vleesch machtig te worden. Reizigers, die uit Berlijn naar War schau reizen, mogen niet in deze stad overnachten. Zij moeten bij het invallen van de duisternis naar het station terug- keeren, waar zy in hun wagon moeten slapen. Deze maatregel is genomen, om dat het op straat nog niet veilig is. ZUID-AFRIKA VOELT ZICH EEN MET HET BRITSCHE RIJK IN DEN OORLOG. Reitz, de Zuid-Afrikaansche minister, die in Londen is aangekomen om deel te nemen aan de besprekingen met de Dominions over de vraagstukken samen hangend met 'den oorlog, heeft voor de radio het volgende verklaard: De Zuid-Afrikanen zullen vechten voor hun vrijheid, tezamen met al degenen, die vrij wenschen te zijn. Reitz zeide het voorbarig te achten aan te duiden welke bijdrage Zuid-Afrika tot den oorlog zal leveren, „maar", zoo voeg de hij hieraan toe, „wij: hebben op ons genomen de Britsche marinebasis van Simonstown (nabij' Kaapstad) met al on ze hulpmiddelen te beschermen. Wij zul len Zuid-Afrika vasthouden tegenover alle veroveraars en zullen helpen bij: de verdediging van de andere gebieden in Afrika, welke tot het Britsche Rijk be- hooren. „Wij zullen Zuid-West-Afrika behou den omdat het geografisch een integraal deel vormt van de Zuid-Afrikaansche Unie en tweederde van zijn bawoneirs onze eigen burgers zijn. Reeds hebben wij alle nationaal-socia- listische onruststokers, Idie onlusten ver werkten, evenals alle nationaal-socialis- tisdhe propagandisten in Zuid-Afrika ge- interneerd. En indien Tanganyika of an dere protectoraten bedreigd worden, zul len wij> ons volle gewicht in de schaal werpen". Vervolgens gaf Reitz uiting aan de vrees, dat er wellicht eenig misverstand ontstaan is wat betreft de houding van Zuid-Afrika tegenover den oorlog. „Ik kan u verzekeren", zoo zeide hij, „wij in Zuid-Afrika zijn ons er ten volle van be wust, (dat indien de Duitschers zouden slagen, wij de eersten zullen zijn, die ten onder gaan. Wij' nemen een enorme stra tegische positie in, wij produceeren ruim driekwart van 's wereld goudvoorraad. Daarom maken wij ons geen illusie wat EVENTUEEL IN BEGIN 1940. Wanneer de mobilisatie van langen duur zou worden, spreekt het vanzelf, dat gestreefd zal worden naar een zoo groot mogelijke verlichting van de per soonlijke lasten voor de dienstplichtigen. Naast verruiming van de verlofregeling, kunnen wellicht ook andere maatregelen hiertoe strekken. Alle mogelijkheden zul len worden bekeken. Zoo is op het oogenblik, naar de Te- legr. verneemt, ten departemente van Defensie o.m. in studie de vraag, of het wenschelyk en mogelijk zou zijn, door herkeuring van afgekeurden van een aantal der jongste lichtingen en door op heffing van vrijstellingen wegens broe- derdienst de beschikking te krijgen over een behoorlijk aantal volwaardige ver vangers voor degenen, die het langst in dienst zijn. Aangezien eventueel deze nieuwe dienstplichtigen eerst nog volledig opge leid zullen moeten worden, zullen tijdig de noodige maatregelen moeten worden genomen. Voor het geval tot herkeuring mocht worden besloten, hoorden wy als datum van aanvang hiervan 1 Jan. 1940 noemen. Tydens de vorige mobilisatie is er pas in 1917 een herkeuring geweest van de afgekeurden van een aantal lichtingen, d.z. Bosboom-lichting, genoemd naar den toenmaligen minister van Defensie. En niet meer beheerscht. in Uw denken, handelen en spreken Neem dan terstond Deze werken zenuwstillend, zenuwster kend. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. er met ons gebeurd zou zijn, indien wij niet de wederkeerige vriendschap en be scherming hadden genoten van de landen in het 'Britsche rijk. Ons lot is verbonden met Ide overwinning en daarom staan wij heüht naast onze vrienden." „Na ons in den oorlog verslagen te hebben, heeft Groot-Brittannië ons be handeld met een edelmoedigheid, welke in de geschiedenis ongekend is. Het heeft ons zelfs een grootere mate van vrijheid toegestaan dan wij onder onze eigen vroegere republieken hadden genoten." WELRA STEMMING OVER DE NEUTRALITEITSWET? De laatste stemming in den Ameri- kaanschen Senaat over wijziging in de Amerikaansche neutraliteitswet zal ver moedelijk vanldaag gehouden worden. Daarna komt het wetsontwerp, zooals be kend, in het Huis van Afgevaardigden in behandeling. Men verwacht, dat het voor stel van president Roosevelt tot ophef fing van het wapen-embargo in den Se naat met 55 tot 60 stemmen van de 96 zal worden aangenomen. MIJNENVELD GELEGD IN FINSCHE WATEREN. De Finsche marinestaf maakt bekend, dat er drie mijnenvelden in de Finsche territoriale wateren zijn gelegd. Ze wor den als een van de belangrijkste schakels in het verdedigingsysteem van Finland beschouwd. ENGELSCH LUCHTBEZOEK AAN DUITSCHLAND. Britsche vliegtuigen hebben, zooals reeds gemeld, verkenningsvluchten ge houden boven Berlijn, Hamburg en Maag denburg. Men gelooft te Kopenhagen, dat lucht alarm de oorzaak was, dat het radiosta tion van Hamburg midden in de rede voering van Von Ribbentrop de uitzen ding staakte. De vlucht boven Maagdenburg is de verste welke de Britsche luchtmacht tot dusver boven ZuidADuitschland heeft uit gevoerd. De „United Press' voegt er aan toe, dat te Maagdenburg een afdeeling van de Krupp-fa'brieken gevestigd is. Volgens de „Evening Standard" zijn alle Britsche toestellen veilig terugge keerd. De „Telegraaf" verneemt nog: Er werd geen alarm gegeven. Het grootste deel van de bevolking heeft dan ook geen vermoeden gehald, dat de „sto ring" in de uitzending in verband stond met de aanwezigheid van vijandelijke vliegtuigen. Er zijn echter menschen in Hamburg, die hebben' hooren schieten. HET VERBOD VAN HUWELIJK VAN SCHOONBROEDER EN SCHOONZUSTER. In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot verzachting van het verbod van hu welijk tusschen schoonbroeder en schoonzuster zegt de minister van jus titie, dat hij niet kan voldoen aan den wensch aan het ontwerp een wijdere strekking te geven. Afschaffing van het verbod van hu welijk na scheiding wenscht de minister niet, mede om de preventieve werking ervan. Bij zijn memorie legt de minister statistisch materiaal over inzake de krachtens artikel 88-oud verleende dis pensaties VIJF MILLE BIJDRAGE IN DEFENSIEKOSTEN. De Minister van Financiën maakt in de Staatscourant bekend, dat ten behoe ve van 's rijks schatkist is ontvangen een bedrag van f 5000, wegens bijdrage in de Defensiekosten. VISSCHERIJBELANGEN. Verscheidene leden wijdden bjj het af- deelingsonderzoek van de begrooting in de Tweede Kamer, beschouwingen aan den noodtoestand in de visscherij. Zij vestigden er de aandacht op, dat zoowel de zee- als de zoetwatervisscherij in groote moeilijkheden verkeeren. Gevraagd werd, welke maatregelen de Regeering genomen heeft en nog denkt te nemen om althans een gedeel telijke hervatting van de treilvisscherij te bevorderen. Dr C. J. K. van Aalst, oud-president van de Nederlandsche Handel Maat schappij, die Woensdag is overleden. Naar de Telegraaf vernam, zal er in de eerstvolgende weken op den ge durende de tweede periolde van de sui- kerdistributie geldig te verklaren bon, (bij na 'drie en een half ons suiker per per soon -en per week beschikbaar zijn. Dat 1 is dus iets meer nog, zegt het blad, dan wij aanvankelijk als waarschijn lijk aan kondigden en vrijwel overeenkomend met het theoretisch gemiddeld gebruik per week. Naar verluidt zou bet echter in de be doeling liggen, den tweeden bon over een langeren tijd geldig te doen. zijn. Mevrouw Reynders, de echtgenoote van den opperbevelhebber van land- en zee macht, heeft Dinsdag de door haar en haar dochters gebreide polsmoffen voor de gemobiliseerden bij het comité „Breit allen mee" op het Haagsche stad huis afgeleverd. Wat Minister de Geer in zijn memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de Staats- begrooting omtrent 't vragen van mach tiging om in het Kabinet zitting te ne men opmerkt, is zeker niet het sterkste deel van zyn betoog. Wy laten het hier volgen Naar aanleiding van een opmerking in het voorloopig verslag merkt de mi nister nog op, dat ons staatsrecht on bewogen blijft onder de adviezen of verloven, die iemand Dehoeft alvorens tot een kabinet toe te treden. Of men verlof vraagt van zijn dokter, van een instelling, waarbij men werkzaam is, van een partijinstantie, of van iemand anders, maakt uit staatsrechtelijk oog punt in zoover geen verschil, dat in al die gevallen de verantwoordelijk heid van den opgetreden minister de zelfde blijft. Overigens bestaat, wat het raadplegen van een partijinstantie betreft, vaak slechts een gradueel verschil tusschen de verschillende methodes die hier bij worden toegepast, met name tusschen het formeele vragen van machtiging aan een instantie en het hooren van zulk een instantie met de wetenschap, dat verwaarloozing van het advies de volwaardigheid als partijlid niet onaangetast zal laten. Die z i t, zal de minister misschien gedacht hebben, toen hy de laatste woorden neerschreef. Zoo dacht in elk geval de „Neder lander" er over, welk blad aan dit ci taat toevoegde: Een goede verstaander heeft slechts een half woord noodig. Wij behoeven op dit citaat niet nader in te gaan. Het is afdoende en een explicatie zou de bekoring die er van uitgaat, slechts schaden. Dit laatste is zeer goed mogelyk. Wy herinneren ons wat minister de Geer indertyd verteld over een juffrouw die zich byzonder gesticht gevoelde als zij het woord Mesopothamië hoorde uit spreken. Een nadere explicatie zou voor haar de bekoring waarschijnlijk geschaad hebben. Maar daaruit blijkt dan ook de dwaas heid van de z.g. stichting, en de weinige grond voor de „bekoring". Zoo gaat het ook hier. Er is toch een groot, en niet alleen gradueel verschil, tusschen het plegen van overleg met bevriende partijgenoo- ten of het vragen van machtiging aan zekere partijinstanties, waardoor de ministers min of meer mandatarissen worden van hun partij. Het verbaast ons dan ook dat een scherpzinnig en in het staatsrecht door kneed man als Minister de Geer, zich op deze wijze met een handigheid van een zoo belangrijke kwestie afmaakt. HET RIJVERBOD OP ZONDAG Naar soepeler toepassing wordt gestreefd. Het verbod om op Zondag gebruik te maken van motorrytuigen geldt, zooals bekend is, alleen voor personenauto's. Het blijkt in de praetyk echter niet zoo eenvoudig om nauwkeurig uit te maken wat onder een personenauto moet wor den verstaan. Wagens, die er uitzien als luxe-auto's worden wel degelyk in veel gevallen voor vrachtvervoer gebruikt. Is de lading echter ter bestemder plaatse afgeleverd en rydt de wagen leeg terug, dan blijkt uit niets meer, dat de rit ge maakt is voor vrachtvervoer en komt de bestuurder dus in aanmerking voor een bekeuring. Omgekeerd is het voorgeko men, dat menschen, die louter voor hun plezier reden, wat goederen achter in hun auto legden om te trachten op die manier de controleerende ambtenaren wijs te maken, dat zij „in vrachtver voer" reden. Zoo doen zich tal van gevallen voor, die aanleiding geven tot min of meer ernstige moeilijkheden. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. heeft de aandacht van den Minister van Economische Zaken op deze moeilijkhe den gevestigd. De Minister van Economische Zaken is bereid gebleken rekening te houden met de belangen van hen, die op deze wijze door het rijverbod worden gedu peerd en heeft den A.N.W.B. bericht, dat hij aan den Minister van Justitie en aan de Burgemeesters als Hoofden der Politie heeft verzocht eenige soepelheid te betrachten met betrekking tot het rijverbod op Zondag, in het bijzonder wat betreft de motorrijtuigen die niet dienen en niet zijn ingericht voor het vervoer van personen. ECHTELIJK DRAMA TE SCHOONDIJKE. Man doodt zijn vrouw en pleegt daarna zelfmoord. Gistermorgen vroeg heeft zich te Schoondyke een vreeselijk drama afgespeeld. De kolenhandelaar B. Per- duyn heeft eerst zyn vrouw om het le ven gebracht en daarna zelfmoord ge pleegd. P. leefde sinds eenigen tyd ge scheiden van zyn vrouw. Deze laatste woonde sinds half Augustus met haar kinderen te Oostburg. Herhaaldelijk hadden zich tusschen man en vrouw on- eenigheden voorgedaan, waarbij P. zeer onhebbelyk tegen zijn vrouw moet zyn opgetreden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2