Hitiers geheime wapen lenzinailistriliiitie niet voor eind December. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. Zakenverloven. DONDERDAG 26 OCT. 1939 54e JAARGANG - No. 22 Verkenningen aan het front - Felle aotle tegen Engeland In Dultschland - Hitler confereert met generaals - Radio rede van Eden - Besprekin gen te Londen over den handel der neutralen. Aan het sluiten van oorlogsleenlngen wordt „voorloopig" nog niet gedacht. Eden acht Duitschen lucht- en duikbootoorlog mislukt. Nederlands oliepositie onaangetast. Aanvoer onder vreemde vlag niet noodig. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 2438 ,i)kantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advcrtentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting EEN NIEUWE ONTPLOFBARE STOF. ATONITE, Volgens C. V. R. Thompson, een ver slaggever van de Daily Express, die op het oogenblik te New York vertoeft, zou Atonite, een nieuwe ontplofbare stof, Duitsohlands geheimzinnige „nieuwe wa pen" zijn. Thompson beweert, dat het gebruikt werd om de Royal Oak te tor- pedeeren en om Duitschland in drie we ken tijds een weg te banen naar War schau. H$ zegt zulks op gezag van den heer Vanderslice, een fabrikant te San Fran cisco. Atonite, aldus Vanderslice, is vflf jaar geleden te Berkeley voor het eerst ver vaardigd door de uitvinders Hask en McCloud. Het patent is twee jaar gele den verkocht aan Duitschland en het eerst gebruikt in Spanje. Volgens den fa brikant is Atonite 34 pet. krachtiger dan tri-nitro-tolnol en 40 pet. lichter dan dynamiet. Het kan vervaardigd worden tegen een derde van de kosten van TNT. Het recht van deze ontplofbare stof aan Engeland te leveren is. verboden door de neutraliteitswet, maar niets belet vol gens Thompson den verkoop van de for mule. Mocht het wapenembargo worden opgeheven, dan kan de stof zelf aan En geland geleverd worden. VERKENNINGEN AAN HET FRONT. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: „Gedurende den dag hebben onze ver- kenningsafdeelingen en die van den vij and een zekere activiteit getoond. In het gebied, grenzende aan den Moezel, werd een Duitsch detachement terug gesla gen". Maandag en Dinsdag hebben de Duit- sche troepen gepoogd zich meester te maken van een klein dorp bij' het bosch van Warndt. De heftige tegenstand van de Fransche troepen heeft hen evenwel afgeschrikt en gisteren hebben zij in de zen sector geen actie ontplooid. Giste ren was de krachtigste actie van de Duit- sche troepen langs de Moezel. Een deta chement Duitschers werd door het auto matisch vuur van de Fransehen gemak kelijk terug geworpen. Aan de rest van het front was de ac tiviteit ongewijzigd. De tegenstanders tasten wederkeerig naar eikaars linies met verkenningsafdeelingen en kleine patrouilles; de Duitschers pogen zooveel mogelijk inlichtingen te krijgen en de Fransche troepen onderhouden het con tact zooveel mogelijk, teneinde gewaar schuwd te worden bij iedere wijziging binnen de Duitsche linies en vooral ge waarschuwd te worden, wanneer nieu we Duitsche troepen aan het front ko men. DE BINNENLANDSCHE PROPAGANDA TEGEN ENGELAND BESPROKEN. Havas meldt: In strijd met hetgeen tot dusverre is i gepubliceerd, werden de gouwleiders j geenszins geraadpleegd over de stem ming in Duitschland. Hitier kondigde allereerst aan, dat een nieuwe phase van den oorlog ging begin nen. De Rijkskanselier kwam tot de con clusie, dat Engeland de voornaamste ver antwoordelijkheid droeg voor den oorlog. Daarom, zoo zeide hij met klem, heb ik besloten, dat van nu af aan het voor naamste streven zal worden gericht te gen den erfvijand van ons vaderland. In het binnenland zullen de gouwlei ders met al hun ter beschikking staande middelen een felle beweging der open bare meening tegen Groot Brittannië in het leven moeten roepen en aanwakke ren. Bovendien zullen zij de regeering moeten helpen bij' het streven om stroo mingen van verontwaardiging in de we reld te wekken tegen die mogendheid. Tenslotte zullen zij de noodige maat regelen moeten nemen, opdat de blokka de verzekerd worde van de goedkeuring van het geheele land. Goebbels gaf hierop een uitvoerige uit eenzetting. Allereerst verklaarde hij welke de thema's moesten zijn van de toekomstige propaganda. De voornaam ste zijn: 1. Engeland, dat Duitschland verwijt de Tsjechische en Poolsche volken tot slavernij te hebben gebracht, put zijn kracht slechts uit wilde onderdrukking van andere volken: Palestina, Indië enz. 2. De Engelsche leiders onderdrukken hun eigen volk, dat zij een oorlog hebben opgelegd om zich persoonlijk te verrij ken. 3. Achter deze winstjagers staat de Jood, de eeuwige profijttrekker, de eeu wige vijand van het Duitsche volk, die hardnekkig zijn omsingeling voortzet. 4. De Engelsche aristocratie is geheel corrupt en de „High Socity" vormt een nest van schandalen. Uitdrukkelijk verklaarde Goebbels, dat de persdienst alle berichten van dit gen re moest opsporen en over de geheele we reld verspreiden, zónder zich al te veel zorg te maken over het vaststellen van de juistheid. Havas voegt hieraan nog toe, dat, hoe wel Frankrijk in het algemeen en Dala- dier in het bijzonder, door de Duitsche propaganda zullen worden gespaard, Paul Reynaud voor die propaganda in Frankrijk een gelijke rol zal vervullen als Churchill in Engeland. HITLER CONFEREERT MET GENERAALS. Hitier heeft gistermorgen langdurig geconfereerd met eenige generaals. Hoewel in welingelichte kringen wordt verklaard dat zulke conferenties niets on gewoons zijn sedert het uitbreken van den oorlog, ziet men in deze kringen toch verband met de door Von Ribbentrop gehouden rede. In weerwil van de in het buitenland geuite meening dat Von Ribbentrop's opmerkingen de voorbode vormden van een Duitsch offensief, verklaart men in welingelichte kringen dat het onwaar schijnlijk is dat tot actie aan het Fran sche front zal worden overgegaan. Men acht het te Berlijn waarschijnlij ker dat de gisteren gehouden conferentie verband hield met de voorbereiding van een grooter aotle In de luoht en ter zee tegen Engeland. OORLOGSFINANCIERING IN DUITSCHLAND. De belaatlngbona no. 2 zullen, naar het „Alg. Hbld" meldt, van 1 November af niet meer worden uitgegeven en de ver koop van belastingbons no. 1 wordt even eens gestaakt. De verplichting tot het aanvaarden van de belastingbons blijft alnog be staan voor de voorgeschreven instanties. Men heeft het financieringssysteem der belastingbons thans geheel opgege ven. De rijksregeering wil de voor het voeren van den oorlog noodige middelen alleen verkrijgen met behulp van belas tingen, maar tevens beslag leggen op de „overbodige koopkracht". Anderzijds is zij vastbesloten tot het voeren eener radicale bezuinigingspoli- tiek. Alle niet absoluut noodzakelijke uitgaven zullen worden beperkt. Spaarbanken en verzekeringsmaat schappijen zullen voorts de middelen die haar werden toevertrouwd, ter besohlk- klng van de oorlogvoering van het r(Jk moeten atellen. De Engelsche minister voor de Domi nions, Eden, heeft gisteravond een radio toespraak tot het Britsche Rijk gehou den, waarin hy onder meer zeide „De oorlog duurt nog geen twee maan den, doch reeds heeft Hitier het initia tief verloren. Het aanvankelijke voordeel van den aanvaller is uitgeput. De weg naar het Oosten is door Rusland geblok keerd, of door Turkije afgesloten. In het Westen groeit de kracht der vrije demo- cratiën met de week. Op den weg Hedel naar Den Bosch slipte Dinsdag een auto van de militaire filmdienst, tengevolge waarvan de wagen tegen een vrachtauto botste en ineen werd gedrukt. De beschadigde wagens na het ongeval. De positie van Nederland wat betreft de voorziening van benzine en andere aardOlieproductleni is na een oorlogsperi ode van circa twee maanden nog geheel onaangetast eni steekt dan ook zeer gun stig af bij de ons omringende landen. Ziedaar, aldus !het „Vaderlan d", het antwoord op een desbetreffende vraag, dat wij. van een bevoegde instantie kre gen. In bijna geen erdkel der ons omringende landen is de verkoop van benzine nog vrij- Wel is bijvoorbeeld in België nog geen distributie van benzine, maar men heeft daar de grootst mogelijke moeite met de verspreiding over de pompen, zoo dat 'het herhaaldelijk voorkomt, dat men aan de een of andere pomp niet kan wor den geholpen. Hier te lande heeft men al leen in 'het allereerste begin even stag natie gehad bij de expeditie, dooh deze is reeds lang 'hersteld. Op het oogenblik kan men over het ge heele land benzine krijgen waar men wil en zooveel men wil. In de overige landen is een scherpe distributie ingevoerd of het particuliere verkeer staat geheel stil, Dat Nederland wat dit betreft in een zoo gunstige uitzonderingspositie ver keert, danken wij aan het feit, dat tot nu toe de aanvoeren van benzine ongehin derd plaats hebben kunnen vinden. Daar door kon de groote voorraad, welke bij het uitbreken van <den oorlog aanwezig was, geheel onaangetast worden gelaten. Onze voorraad is eenige malen grooter dan die van België. Hoewel dus onze aanvoer tot nu toe nog bevredigend is geweest, heeft men toch een les geput uit den vorigen oor log, toen op het eindie van den strijd geen enkel schip meer door kwam eri mem dus een nijpend gebrek aan aardolie-produc ten kreeg-. Ooik moet men rekening 'houden 'met een mogelijke stagnatie in den aanvoer door o-ponthould of uitvallers en daarom is ook thans, nu alles nog normaal func tioneert, voorzorg geboden. 'Dit is dan ook de reden, dat men maat regelen 'heeft moeten nemen om te komen tot beperking van het benzineverbruik. Deze maatregelen zullen in de toekomst bestaan in een distributie van benzine, waarbij aanvankelijk geen groote inkrim ping van het gebruik noodzakelijk 'zal zijn, daar het zeer eenvoudig is, bij een eenmaal bestaand distributie-isysteem, de te verstrekken hoeveelheid, hetzij plotse ling, hetzij geleidelijk kleiner te maken. Óp een bepaald oogenblik achtte de Regeering het noodzakelijk het verbruik te beperken. Hiertoe moest een distributie-systeem worden ingevoerd, doch geen enkel systeem bleek op korten termijn uitvoer baar. Er moest echter een interregnum komen en daartoe 'heeft men zijn keuze bepaald tot een verbod van rijden op Zondag. Ook aan deze regeling kleven bezwaren doch volgens de meening van velen, was dit toch het systeem, waaraan de minste bezwaren vastzaten. Elk systeem brengt fouten mede, maar een 'hals over kop ingevoerde distributie zou dit stellig toch in nog grootere mate hebben gedaan. Wordt ld© distributie echter kalm en rustig 'voorbereid, dan kan er een rege ling tot stand komen, welke allen par tijen zooveel mogelijk bevrediging schenkt. 'Over het algemeen is men in kringen van belanghebbenden van meening, dat op dit oogenblik de distributie zeer gron dig wordt voorbereid, doch men dient er dan ook niet op te rekenen, dat deze voorbereiding erg snel zal gaan. Naar men ons verzekerde, zal de benzinedistributie dan ook niet voor het einde van December kunnen worden in gevoerd. Zooals men weet, verbruikt Nederland een hoeveelheid van plm. 550 millioen liter benzine per jaar en bij het aanleggen van de benzinevoorraden, waarmede men sinds 'September 1938 doende is geweest, is met dit groote verbruik degelijk reke ning gehouden. Het eenige wat we thans noodig hebben is 'de medewerking van Engeland bij den aanvoer van onze aard olieproducten. Er wordt wel eens beweerd, dat deze aanvoer uiterst precair is, omdat de Ko ninklijke iS'hell onder Engelsche vlag vaart. Niets is echter minder waar. Een zeer groot deel van de tankvloot vaart, ook in vredestijd, onder Nelderlandsche vlag en de helft van dit aantal schepen zou reeds ruim voldoende zijn, om ons een voldoenden toevoer te waarborgen en onze behoefte geheel te dekken. Aanvoer onder vreemde vlag zal dus stellig niet noodzakelijk blijken. E!en andere misvatting heerseht er om trent den prijs van de benzine. Men koestert de meening, 'dat bij: het sehaarscher worden van benzine, de prijs hier te lande automatisch zal stijgen. Dit is echter niet het geval, want deze prijs wordt niet beheersoht door vraag en aan bod hier te lande. De benzin eprijs richt zich uitsluitend naar de wereldmarkt en wordt •bepaald door de Gulfnotee- ring plus de molestpremie plus de vracht. Bij distributie be hoeft Idius van prijsstijging geen sprake te zijn. Op 'dit oogenblik behoeven wij ons om trent de oliepositie van ons land nog allerminst ongerust te maken. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Voorloopig Verslag over de begrootingen van Economische Zaken en Landbouw- crisisfonds. De distributie van suiker. Drama te Schoondijke. Buitenland. Rede van Eden. Het beraad van Hitier. Conferentie te Londen over de scheep vaart Hitiers geheime wapen. MET HET VERLEENEN ERVAN WORDT BEGIN NOVEMBER BEGONNEN. Naar gemeld wordt, zijn de voorberei dende werkzaamheden voor het verlee- nen van zakenverlof aan gemobiliseerden thans zoover gevorderd, dat in de eerste helft van November de eerste zakenver loven kunnen worden verleend. De Duitsche luchtaanval len op onze oorlogs- en koopvaard ij schepen zijn een gróóte mislukking ge bleken. In vergelijking met den vorigen oor log is gebleken, dat de duikboot geen beslissend wapen is, terwijl het verlies percentage bij de Duitsche duikbooten oneindig grooter is geweest. De oorlogs schepen en de koopvaardijschepen zijn nog meester ter zee. De tot zinken gebracht Britsche sche pen vertegenwoordigen nog niet 1 pet. der geheele tonnage. Het luide aangekon digde Duitsche offensief in het Westen is nog uitgebleven, terwijl de winter in valt. De winter is ongetwijfeld voor allen moeilijk, doch vooral de Duitschers moe ten er voor beducht zijn". „Wij vechten niet tegen één man of voor een bepaalde grens, maar voor het beginsel van goede trouw tusschen de volken, zonder welke er geen vrede kan zijn. EEN ENGELSCH ANTWOORD OP VON RIBBENTROPS BETOOG In verantwoordelijke kringen is men van meening, dat de beschuldigingen van Von Ribbentrop, volgens welke Engeland al sedert jaren den oorlog voorbereid en alle vredesstappen van Hitier genegeerd zou hebben, weerlegd is door de volgen de feiten: 1. Engeland heeft toegelaten, dat Hit- Ier den dienstplicht heeft ingevoerd, een luchtmacht heeft opgebouwd, het Rijn land militairiseerde, Oostenrijk, het Su- detenland bezette; 2. Engeland heeft steeds gestreefd naar een goede verstandhouding tus schen Duitschland en de tegenwoordige Britsche regeering heeft uit de Vereen. Staten en andere neutrale landen veel Tijdens het ongeval op den weg van Hedel naar Den Bosch, waarbij een mili taire auto slipte, tegen een vrachtauto botste en zwaar beschadigd werd, kwam een achter de eerste auto volgende wagen met militairen eveneens te slippen, reed achteruit van den dyk en kwam in een sloot tot stilstand. De auto in zijn benarde positie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1