Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws. Rechtszaken Land- en Tuinbouw Telegrammen. Finantiëele Berichten. Burgerlijke Stand. Rijksdagzitting De Russlsch-Finsche besprekingen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Muiderberg, W. Glashouwer, cand. te Zwaagwesteinde. Bedankt voor Amsterdam, J. E. Uit man te Groningen. Geref. Kerken. Aangenomen naar HillegersbergTer- bregge, J. B. Vogelaar te Scharendijke. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Stibenwijk P. H. van Mar- rum te Nieuw-Amsterdam. Bij Kon. besluit van 21 Oct. 1939 is benoemd tot leeraar in vasten dienst aan de R. H. B. S. te Zierikzee, Dr J. J. Boer, thans tijdelijk leeraar aan die schooL Tot onderwijzeres (kweekelinge met akte) aan de Oranjeschool te Vlissingen is tegen 1 Nov. a.s. benoemd mej. P. Ver heul te O. en W. Souburg. DRAMA TE BREDA. Man doodt een meisje en zichzelf. Gistermiddag bevond de zoon van een hotel-eigenaar te Breda zich beneden in de gelagkamer, toen hij boven een knal hoorde, welke later van een schot af komstig bleek te zijn. Toen hij naar bo ven keek zag hij in het plafond een gat, dat correspondeerde met een plek op den vloer, waarin zich een kogel bevond. Di rect werd de politie gewaarschuwd en enkele minuten later begaf zich een tweetal rechercheurs naar de kamer van waar het schot afkomstig moest zijn. Op de trap hoorde zij andermaal een schot. Terstond forceerden beide mannen de deur, waarna zij een tweetal personen op de kamer zagen liggen, n.l. een man, die nog teekenen van leven gaf en een vrouw, die baadde in haar bloed, doch blikbaar dood was. Eenige oogenblikken later gaf ook de man den geest. Uit het onderzoek bleek, dat de man een 34-jarige militair uit Den Helder was, die in Gorinchem woont. Sedert 14 October j.l. werd hij op last van den commandant der Koninklijke Marine ge zocht, daar hij van verlof niet was te ruggekeerd. De vrouw was een 19-jarig meisje uit Den Haag, wier opsporing door de poli tie aldaar was verzocht op 13 October j.l. Zij had twee schoten in de hartstreek en een in het hoofd, zoodat zij onmid dellijk dood moet zijn geweest, terwijl de man een schot in de borst had. De man heeft eerst het meisje gedood en daarna de hand aan zichzelf gesla gen. Zij waren Zondagavond in het hotel aangekomen. DRAMA TE EINDHOVEN. Zaterdagavond heeft een man, die on langs uit een krankzinnigengesticht was ontslagen om na te gaan of hij weer in de gewone samenleving zou kunnen wor den opgenomen, in een nieuwen aanval van waanzin een hamer gegrepen en zijn 54-jarige vrouw eenige hevige slagen op het hoofd toegebracht. Zwaar gewond zakte zij ineen. Haar toestand was van dien aard, dat zij naar het Diaconessen- huis moest worden overgebracht, waar zij is overleden. De 56-jarige dader is op nieuw in een inrichting opgenomen. Winkeliers leveren suiker tegen lage prijzen. Op verschillende plaatsen in ons land zijn er winkeliers, die de suiker thans verkoopen beneden den gangbaren prijs van 23 a 24 cent per pond. Zelfs zijn er winkeliers, die de suiker beneden den inkoopsprijs (ongeveer 21 cent per pond) verkoopen (16 en 17 cent). Waarom doet men dat? Het is op het oogenblik die periode van het distributiestelsel, op grond van welks omzet het voor de volgende pe riode aan de kruideniers toe te wijzen gewicht aan suiker moet worden vastge steld. Verkoopt men dus nu tegen lagen prijs, zet men dus veel om zij het dan ook zelfs tegen verlies dan krijgt men in de volgende periode meer toegewezen dan anders het geval zou zijn. Door dus thans tegen lageren prijs te verkoopen, is het den winkeliers mogelijk een klein voorraadje te verkrijgen in de volgende periode van de suikerdistributie. Secretaris-administrateur gearresteerd. Vorige week heeft de Politie aange houden en in bewaring gesteld den 38- jarigen P. B. S. Jr., secretaris en admi nistrateur van den Alg. Ned. Bond van arbeiders bij straten- en wegenbouw, ge vestigd te Rotterdam, die ervan ver dacht wordt in den loop van de jaren eenige duizenden guldens ten nadeele van dien bond te hebben verduisterd. Tot Juli van dit jaar bekleedde de vader van den aangehoudene, P. S., de functie van algemeen voorzitter van den bond, waarvan penningmeester was de heer K., welke laatste dus het finan cieel beheer met den secretaris-admini strateur S. Jr. deelde. Vermoedelijk heeft K. reeds lang ge- wenscht eens een duidelijk inzicht te krijgen in de wijze waarop S. Jr. met de administratiegelden omsprong. In Juli van dit jaar kreeg hij daartoe eindeljjk gelegenheid, toen hg, inplaats van den vader, tot algemeen-voorzitter werd gekozen, maar tevens met het penningmeesterschap belast bleef. Uit hoofde van beide functies ver voegde hg zich bij S. Jr., die als secre taris-administrateur ook een belangrijk deel van het financieel beheer voor zijn rekening had, en ging den stand van zaken na. Na zgn onderzoek kwam hij tot de conclusie, dat er iets niet in orde was. Daarom waarschuwde hij de politie, die er toe overging de boeken en bescheiden van S. Jr. in beslag te nemen en dezen zelf aan een verhoor te onderwerpen. Na dit verhoor achtte de politie ter men aanwezig om P. B. S. Jr. te arres teeren. In bondskringen was van de aanhou ding nog niets bekend. De vader van den aangehoudene P. S. zou Zaterdag middag j.l. in 't N.V. Huis te Utrecht door de leden van de organisatie gehul digd worden, omdat hij 25 jaar lang als algemeen voorzitter de belangen van den bond gediend had. De jubilaris ver scheen echter niet en het feestcongres ging niet door. De betrokken bond was vroeger aan gesloten bij het N.V.V. doch stond al sinds ettelgke jaren op zichzelf. Militaire auto omge slagen. Eén doode, zeven tien gewonden. Zondagmorgen te half tien is op den weg van Batavia naar Tandjong-Priok een ernstig onge luk geschied. Een militaire vrachtauto, bemand met een sectie infanterie van de eerste compagnie, tiende bataljon, be stuurd door een militairen chauffeur, is daar bij het nemen van een bocht om geslagen. Alle inzittenden werden uit den wagen geslingerd. Hierbij is een Europeesch fuselier gedood, terwijl ze ventien anderen, onder wie ook de be velvoerende luitenant en de chauffeur, min of meer ernstig gewond zgn. De gewonden zijn naar het militair hospitaal vervoerd. Voet door rioolbuis verbrij- z e 1 d. Bij de werkzaamheden aan de nieuwe rioleering te Oss had de ploeg baas van gisteren het ongeluk een zware rioolbuis op zijn voet te krijgen, waar bij dit lichaamsdeel geheel werd verbrij zeld. Hij werd naar het groot-ziekenhuis te 's-Hertogenbosch vervoerd. Hoe een Duitsche dienst bode haar spaarduitjes kwijt raakte. Een 32-jarige Duitsche dienst bode, in betrekking bij een familie te Amsterdam, had eenige maanden geleden kennis gemaakt met een 28-jarigen' sla gersknecht. Zij gingen samen uit en hij sprak haar van liefde. Hij was weliswaar getrouwd) maar hij zou echtscheiding aanvragen. Daarvoor was geld noodig. Het meisje leende hem vijftig gulden; hij wilde hard voor haar werken, een eigen handeltje zou aardig zijn Het meis je leende hem honderd gulden. Hij begon echter geen handeltje, maar kocht en verkocht een auto. Hij moest als hij het in de wereld tot iets wilde brengen en dat wilde hij voor haar, netjes voor den dag komen. Het meisje leende hem voor kleeren een aardig sommetje van haar gespaarde geld. Hij versliep zich des morgens wel eens, dat kwam omdat hij geen klok had. Het meisje leende hem haar gouden horloge. Zij gaf hem ook nog in goed vertrouwen een gouden ring mee, hij wilde er voor haar een diaman tje in laten zetten. Een bedrag van f 400 had zij hem ten slotte met elkaar ge geven. Eindelijk merkte zij, dat het toch eigen lijk meer om haar spaarduitjes te doen was. Zij deed derhalve aangifte bij de politie. De liefde is voorbij en de slagers knecht is ingesloten. (Vad.) Projectiel slaat gat in den grond. Gistermorgen te circa half twaalf heeft een projectiel met ontplofbare la ding een gat van circa een vierkanten M. geslagen in het zandterrein tusschen de Stadionkade en den Zuidelijken Wan delweg aan den zuidelijken rand van Amsterdam. Het vermoeden bestaat, dat men hier te maken heeft met een lichtkogel, die door nog niet opgehelderde oorzaak uit een militair toestel is gevallen. Bij het gat, dat deze kogel in den weeken zand bodem heeft geslagen, werd de parachute gevonden, waaraan dergelijke projectie len doorgaans vastzitten. Het water in de Waal zakt. Sedert gistermiddag is het wa ter in de Waal langzaam gaan zakken. Keulen seinde nog 28 cm. val. Inbrekers aan het werk. Te Princenhage hebben inbraken plaats ge vonden in een viertal villa's. Een dezer villa's, welke onbewoond was, was schijnbaar door den inbreker als operatieterrein gekozen. Vermoedelijk heeft hij zich aldaar reeds enkele dagen van te voren opgehouden om het terrein te verkennen. Allereerst is ingebroken in de villa van den heer v. d. Meer, waar uit de garage een damesrijwiel werd ontvreemd. In de woning werd niets vermist. Vervolgens heeft de inbreker een bezoek gebracht aan de villa bewoond door den heer Pool, leeraar aan de K.M.A., die afwezig was. Tafelzilver en tal van sieraden werden medegenomen. Bovendien waren 'n twee tal costuums, alsmede ondergoed verdwe nen. De waarde van het gestolene wordt op minstens f1000 geschat. Bovendien heeft de dief zich te goed gedaan aan aanwezigen drank, en is daarna op een bed gaan slapen. Verder heeft hij nog een bezoek ge bracht aan de woning der familie Mol. Hier werd niets vermist Vermoedelijk is de dief na zijn inbraken naar de leege villa teruggekeerd om zijn bez't te sor- teeren en voor vervoer gereed te maken. Hier werden tenminste de gestolen werk tuigen teruggevonden, alsmede eenige gestolen voorworpen van minder waarde. Tankscheepje gezon ken. Bemanning gered. Gis teravond is op ongeveer vijf K.M. beoos ten Urk een tankscheepje tijdens storm weer omgeslagen en geheel onder water verdwenen. De beide opvarenden, schip per de Boer van Urk en zijn knecht, konden op een sleepboot worden overge zet. Boerderij afgebrand. Gistermiddag is, doordat een 4-jarig zoontje met lucifers speelde, brand ont staan in de boerderij van den landbou wer H. te Assen. In korten tijd was de boerderij geheel in vlammen opgegaan. Een groote hoeveelheid graan ging mede verloren. De schade wordt door verze kering gedekt. en spil veroorzaken pijner, die soms niet te dragen zijn. Een of twee "AKKERTJES" verdrij- \ÏS\ ven de pijn vlug en grondig. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 24 October. De volgende personen werden gedag vaard J. W. S., 47 jaar, timmermansknecht te Vlissingen, wegens mishandeling van Hendrika Daane. Eisch en uitspr. f 10 of 5 d. h. 1. G. S., 27 jaar, veekoopman te Hoek 2. J. W. S., 26 jaar, veekoopman te Hoek, wegens huisvredebreuk, daar zij, toen zij op 2 September 1939 te Hoek wederrechtelijk vertoefden op het geslo ten erf van B. J. Kindt, zich niet op vordering van den rechthebbende aan stonds van dat erf hebben verwijderd. Eisch voor ieder f 25 of 20 d. h., uit spraak voor ieder f 25 of 15 d. h. L. M. J. J., 37 j., besteller te Mid delburg, wegens diefstal van een prisma kijker toebehoorende aan A. Tevel, sub sidiair wegens verduistering van dien kijker. Eisch 1 mnd. gev.straf. Mr. A. H. Kuipers vraagt bij veroor deeling een voorwaardelijke straf, Uitspraak 1 mnd. gev.straf voorw. proeftijd 3 j. en f 20 of 10 d. h. W. Th., 64 j., arbeider te Haamstede, wegens diefstal van een ijzeren voeten schrabber toebehoorende aan J. J. M. Bolle. Eisch f 20 of 10 d. h., uitspr. f 15 of 10 d. h. J. W., 21 jaar, tuinier te St. Laurens, wegens het feit, dat hg op 8 September 1939, terwijl hij was ingedeeld door den Burgemeester als lid van de brandweer- afdeeling der Luchtbeschermingsdienst te St. Laurens, opzettelijk niet heeft voldaan aan de verplichting om aanwe zig te zijn en deel te nemen aan de oefe ning van den Luchtbeschermingsdienst die op 8 September 1939 van 7Vï972 uur des namiddags gehouden werd. Eisch en uitspr. f 20 of 10 d. h., J. B. van H., 54 jaar, slooper te Vlis singen, wegens het feit, dat hij opzette lijk een bel van een torenuurwerk weder rechtelijk zich heeft toegeëigend. Eisch f 100 of 50 d. h. Mr F. Adriaanse vraagt vrijspraak. Uitspraak vrijspraak. G. J. J., 48 jaar, koopman, zonder vaste woon- of verblijfplaats, wegens: le. verduistering van geldsbedragen tot een gezamenlijk bedrag van f 12.50 ten nadeele van de wasscherg De Zon te Goes2e. oplichting van f 5 ten nadeele van P. J. Geysen te Goes. Eisch 4 mnd. gev.straf, uitspr. 3 mnd. gevangenisstraf. M. N., 52 jaar, stoker te Yerseke, we gens mishandeling van Anthonia Nes sen. Eisch en uitspr. f 10 of 5 d. h. Uitgeleverd. Naar we vernemen is door de Belgi sche regeering aan de Hollandsche Justi tie uitgeleverd A. C., 26 jaar, reiziger, wonende te Ritthem, die onlangs naar België is uitgeweken, en die er van ver dacht wordt zich te hebben schuldig ge maakt aan verduistering van groote geldsbedragen ten nadeele van een Mid- delburgsche firma. C. is naar het huis van bewaring te Middelburg overge bracht. ONTVANGER VAN KERKBESTUUR VEROORDEELD. De rechtbank te Maastricht heeft den 54-jarigen ontvanger van het R.K. kerk bestuur te Amstenrade terzake verduis tering van f 4500 ten nadeele van dat kerkbestuur, veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. De eisch wegens verduistering was twee jaar. Wïe iets wil verkoopen adverteert. Dat is logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. DE BEETWORTELSUIKER FABRIEKEN. Naar gemeld wordt, zouden de beet wortelsuikerfabrieken in West-Brabant, die thans volop in bedrijf zgn, groote moeilijkheden ondervinden met den aan voer van suikerbieten, welke in het ge heel niet naar wensch verloopt. Er komen niet voldoende schepen bin nen als gevolg van den mobilisatietoe stand en het daardoor ontstane tekort aan personeel, maar vooral door het on gunstige weer der laatste dagen, dat vele schepen heeft opgehouden. Ook heeft men te kampen met een gebrek aan per soneel aan de laadplaatsen. DERTIG NEDERLANDSCHE SCHEPEN TE DOWNS. AMSTERDAM. Het aantal Nederland- sche schepen, dat op het oogenblik te Downs ligt, moet volgens mededeelingen van bevoegde zg'de rond de 30 bedragen. OUD-BURGEMEESTER VRIJ GESPROKEN. ARNHEM. De Rechtbank heeft vrij gesproken den oud-burgemeester van Dinxperlo, Mr H. J. V., tegen wien de Officier van Justitie wegens het aanne men van giften en het verduisteren van gelden, enz. f300 boete subs. 3 mnd. hechtenis had geëischt. BRAND BIJ STORK. HENGELO. Hedenmorgen brak brand uit in de hardingszaal van de machine fabriek van Gebr. Stork. De brand liet zich eerst ernstig aanzien, doch de fa- brieksbrandweer slaagde er in het vuur te blusschen. Het dak werd geheel ver nield. GECOMPLICEERDE BOTSING. Vanmorgen heeft op den Rijksweg Den Bosch-Zaltbommel, ten Zuiden van Orten, een gecompliceerde botsing tus schen een vrachtauto, een met paarden bespannen wagen en drie militaire auto's plaats gehad. Een der auto's reed van den dijk de sloot in. De inzittende mili tairen konden via het dak zich redden. Van een andere militaire auto werd een inzittende inwendig gekneusd. GEKNOEI MET EXAMENGELD. NIJMEGEN. Hier is gearresteerd de leeraar L., verdacht gelden, welke hij van zijn leerlingen had ontvangen tot deel neming aan het examen voor het Midden standsdiploma, te hebben verduisterd. De leeraar had het geld, ongeveer 200 gld, achtergehouden en ten eigen bate gebruikt. DE NIEUWE BULGAARSCHE REGEERING. SOFIA. Het nieuwe kabinet zal de neu traliteit handhaven en de politiek van non-agressie tegenover de buurtstaten voortzetten. HITLER ZAL DEN GEALLIEERDEN FORMEEL DEN OORLOG VERKLAREN. PARIJS. Volgens een bericht in de Pa- rijsche editie van de New York Herald Tribune zal Hitier den Rijksdag tegen het midden van de volgende week bijeen roepen, om voorlezing te doen van een formeele oorlogsverklaring aan de geal lieerden. HET FRANSCHE LEGER BERICHT. PARIJS. Het legerbericht van heden morgen luidt Er was in den loop van den nacht geen enkele opmerkelijke activiteit. NIEUWE RUSSISCHE VOOR STELLEN MOSKOU. Naar van welingelichte zij de over de gisteren tusschen de Russi sche staatslieden en de Fransche delega tie gevoerde besprekingen verluidt, zijn de onderhandelingen nog niet afgesloten. Het is mogelijk, dat eenige leden der Finsche delegatie zich misschien van avond naar Helsinki zullen begeven om nog eens ruggespraak te plegen met de Finsche regeering. Over den inhoud van de besprekingen wordt zoowel van Fin sche als van Russische zijde tot nog toe een volkomen reserve in acht genomen. Nader wordt gemeld: Van Russische zijde zijn gisteren tij dens de gevoerde onderhandelingen nieu we voorstellen aan de Finsche delegatie overgelegd. De Finsche delegatie zal vanavond naar Helsinki terugkeeren om met de re geering overleg te plegen. Naar het Finsche ministerie van bui- tenlandsche zaken meedeelt, geeft de nieuwe toestand geen reden tot ongerust heid. TERUGKEER VAN DE MEMEL HAVEN NAAR LITAUEN? LONDEN. De correspondent van de Times te Riga meldt: Een betrouwbare bron in Kaunas be richt ,dat onderhandelingen gaande zijn tusschen Litauen en Duitschland over te rugkeer van de geheele haven van Memel naar Litauen, voor 55 jaar en dat de aankondiging van deze overeenkomst elk oogenblik kan afkomen. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes. vorige koers heden H. V. A. 405 4057s Ned. Ind. Handelsbank 115Vi 117 Philipslampen 137% 138% Lever Bros-Unilever 96 95 %-Vs A. K. U. 27% 287s Amsterdam Rubber 2097a 208-9 Koninklijke Olie 28372 281 Koninklijke Boot 117 117% Scheepvaart Unie 119% 1197a Deli Maatschappij 162 I66V2 3 pet. Nederland 1937 79% 79 3 pet. Nederland 1938 85-V2 85% U. S. Steel 58»/i. 577a Anaconda Copper 27 266/s Bethlehem Steel 687s 68% North American Cy. 18% 18% Intern. Nickel 28/9 Cont. Oil 21% 211 A- Shell Union llVs 11»/,, Kennecott Copper 327s 3178 Radio Corp. 47s 4% American Enka 30 30% Am. Car Foundry 28% 28% Tidewater 10"/„ IOV18 Mid. Cont. Petroleum 12 12% Republic Steel 22 21s/s American Waterworks 9% 97s General Motors 40% 40% De koersen waren weinig veranderd. De opening was voor de locale markt enkele procenten boven gisteren, maar toen bleek, dat het aantal kooporders zeer gering was konden de openings koersen niet behouden blijven. HVA wa ren een oogenblik 410 doch liepen terug naar 404. Kon. Olie van 28428OV2. Philips waren iets beter dan gisteren. Ook de certificaten Ned. Handel Mg. wa ren wat hooger na de vergadering van gisteren. De Amerikanen waren verwaarloosd; ook hier brokkelden de koersen een wei nig af. Steels en Bethlehems ongeveer punt lager dan gisteren. De obligatie' markt was kleurloos met advleskoersen gelijk aan gisteren. Wisselkoersen. Amsterdam, 24 Oct., 2.30 u. Berlijn 74.75—75.75. Londen 7.55—7.58. Parijs 4.284.30. Brussel 31.4531.50. New-York 1.88—1.89. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De weerstoestand van hedenmorgen 7 uur te Vlissingen: weer: matige re gen windkrachtig N.-W.temperatuur 10; minimum hedennacht 10; neerslag afgeloopen etmaal 7. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Zwaar bewolkt met opklaringen, en kele regenbuien, geleidelijk kouder, meest matige W. tot N. wind. Stand van hedenmiddag 8 u.: Licht op voor fietsers,; Woensdag 5 u. 28 min. MIDDELBURG. OndertrouwdW. Luwema 23 j. jm. en J. Krijger 25 j. jd. Getrouwd: J. Versluijs 29 j. jm. en C. M. Hamelink 25 j. jd.; L. Meerman 29 j. jm. en J. J. W. van Slugs 22 j. jd.S. Schram de Jong 29 j. jm. en G. Meüst 28 j. jd. Bevallen: A. de Schrijver geb. Oors d. (M. C.) Van 1923 October. VLISSINGEN. Ondertrouwd: J. M. A. van Bokhoven 25 j. en L. van Beers 21 j.; J. Post 27 j. en S. Jansen 30 j.; A. K. de Vries 25 j. en A. J. M. van der Sloot 23 j.; P. van Hekken 27 j. en D. J. van der Meer 28 j. Getrouwd: P. Driessen 25 j. en C. Berting 20 j.; J. A. de Ruijsscher 26 j. en B. J. Ruijg 28 j.; A. J. Roose 26 j. en J. C. W. Kesteloo 21 j. Bevallen: E. van der Maas geb. de Groote d.; L. G. de Ruijter geb. Stroo- snijder z.; M. M. van Verre geb. Bri- zee d. Overleden: F. G. Gijzeis, 71 j., man van J. C. Stecher. (VI. C.) Van 1421 October. DOMBURG. Ondertrouwd: K. Bras ser 31 j. jm, te Westkapelle en N. Roel- se 22 j. jd. Getrouwd: Adr. Verhage 23 j. jm. te Heerde en M. A. Wisse 26 j. jd. (M. C.) OOSTKAPELLE. OndertrouwdJ. Sprugt 21 j. jm. en J. Dekker 26 j. jd. Getrouwd: A. Wondergem 30 j. jm. en M. Coppoolse 23 j. jd. (M. C.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 3