ZEEUWSCHE REISGIDS o A&otiM&d li Of* De> 2emw Kerknieuws Verschenen Laatste Berichten. Gemengd Nieuws. Finantiëele Berichten, MIDDELBURG. VLISSINGEN. Het algemeen beorootingsdebat. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. NOORD-BEVELAND. GeersdiijJt. De cichoreifahriek is verleden week weer in werkinggesteld. Geen verlaging van leerlingen- schaal te verwachten. de Winterdienstregeling EERSTE ALGEMEENE PRIJS 12 CENT. MIDDELBURG. Houdt U op de hoogte met wat er in de wereld gebeurt! Vraagt proefnummers ter kennismaking. A Burgerlijke Stand. geven. De exploitatiekosten zyn echter door de sterk verhoogde olieprijzen be langrijk zwaarder geworden. De oorzaak van de slechte afzetmo gelijkheden te Breskens liggen in het stopzetten van den uitvoer van België naar Frankrijk. Naar verluidt zou het Fransche vergunningssysteem nog niet in orde zijn, terwijl er bovendien geen of weinig vervoermiddelen in Frankrijk ter beschikking zouden zijn. Hoewel de aan voer van garnalen in België door het stilliggen van schepen en andere rede nen met meer dan de helft is terugge- loopen heeft dat geen verbetering voor de Zeeuwsche garnalenvisschers ge bracht. In Belgische visscherskringen worden besprekingen gevoerd om den minister van economische zaken te ver zoeken den invoer van garnalen uit Ne derland te verbieden, totdat de uitvoer naar Frankrijk geregeld zal zijn. Het Verkoopkantoor voor Garnalen te 's Gravenhage tracht door bevordering van het binnenlandsch verbruik vergroo ting van afzetgebied te bewerkstelligen, o.m. door consumptie bij de militairen. Proefnemingen dienaangaande worden genomen. Daarnaast neemt de afzet van gekookte consumptiegarnalen in IJmui- den regelmatig en belangrijk toe. In ver band daarmede is reeds een 7-tal Bres- kensche visschersschepen te IJmuiden J gestationeerd. De uitvoer van gezouten consumptie garnalen naar Engeland ligt geheel stil. De Engelsche regeering heeft den in voer van garnalen verboden, op grond van de overweging dat garnalen als een luxe-voedsel wordt beschouwd. Stappen worden ondernomen om dit verbod opge heven te krijgen. Indien het Engelsche j invoerverbod mocht worden opgeheven dan zal toch van een lucratieve handel vooralsnog geen sprake kunnen zijn, ge zien de hooge vervoerkosten die mo menteel plus minus 7 cent per kg. zou den bedragen, de beperking van de scheepsgelegenheid en de daling van het Pond. De Zeeuwsch-Vlaamsche vischhandela- ren, die gewoon waren geregeld visch te koopen op de Belgische kustplaatsen, hebben eerst door een verbod en daarna door lastige uitvoerformaliteiten van wege de Belgische regeeringsinstanties ernstige moeilijkheden gehad met hun handel. In België is daartegen evenwel van reederszijde protest gekomen, om dat de bemoeilijking van den uitvoer een slechte uitwerking had op de prijsvor ming van de versche zeevisch, die slechts door binnenlandsche handelaren gekocht kon worden. DE AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Betreffende 'het ongeluik met doode- lijfken afloop, dat Vrijdagavond op den Rijksweg hij' Nieuw- en St. Joosland plaats had, vernemen wij nader, dat thans de motorrijder, die met Iden 'hondenkar van het slachtoffer in botsing kwam, ook in het gasthuis is opgenomen. Het onderzoek aan de kar, wees uit, dat de lichten in orde waren. Ned. Bond van Chr. Schilderspatroons, afd. Walcheren. Deze afdeeling hield Zaterdag een pro paganda-vergadering onder leiding van den heer J. de Lange, waar het hoofdbe stuurslid, de heer 'G. Plomp een rede hield over: De ordening in het schilders bedrijf, Spr. begon met op te merken, dat Chr. vakorganisatie samenbinding betee- kent, daar we ook in 't maatschappelijk bedrijf medewerkers zijn van God. We gaan dan in de richting, door dr Kuyper aangewezen, n.l. dat de maatschappelijke maatregelen worlden uitgevoerd door de maatschappelijke organen zelf. De Ghr. organisatie werkt dan ook van harte mee in den bedrijfsraad 'voor 'het schildersbedrijf, die de regeering advi seert over sociale en economische zaken en publiekrechterlijke bevoegdheden bezit, b.v. bij' de uitvoering van de vestigings wet, de wet op bet verbindend verklaren van de G.A.O. en eerlang voor de kinder toeslag. Met 1 Jan. 1940 treddt de vol ledige bedrijfsrechtspraak door het be drijf zelf in werking. Zoo wordt het be drijf geconsolideerd. De Bond wil het bedrijf uit het moeras helpen. De tegenstelling tusschen patroon en arbeider, 'zooals de klassenstrijd leert, is valscb, want het bedrijf moet gezamen lijk opgebouwd worden, zoodat het een bestaan oplevert én voor den patroon én voor den arbeider. Het is Idan ook ver keerd, dat in Zeeland de loonen zoo laag zijn. De Gbr. organisatie moet de richting aangeven en doet dit ook b.v. ten op zichte 'van het pensioenvraagstuk, dat in studie is. 'Op deze rede volgde een geanimeerde bespreking. ONVOORSPOEDIGE TEWATERLATING. Zooals wij reeds meldden, zou Zater dag op de werf van de N.V. Kon. Mij. De Schelde te water worden 'gelaten Hr. Ms. O 21, een nieuwe duikboot voor de Nederlandsche marine. Detze stapelloop ging echter met eenige strubbeling ge paard. Nadat het schip om elf uur los was en mevrouw M. W. KwaJk-Bout de laatste beletselen had weggenomen, bleef het schip muurvast zitten. Na een koorts- aohtigen arbeid van ingenieurs en arbei ders kwam er eerst te half twee bewe ging in het schip. Snel gleed het toen van de helling. EEN STREVEN OM uE DEBATTEN ZOOVEEL MOGELIJK TE BEKORTEN Het ligt in de bedoeling dat a.s. Don derdag door de Tweede Kamer een be gin zal worden gemaakt met de alge- meene beschouwingen over het regee- ringsbeleid. Verwacht wordt, dat een dergelijke rantsoeneering van spreektijd zal gelden dat alle fractievoorzitters aan het einde van de middagvergadering van Vrijdag aan het woord zijn geweest, zoodat mi nister De Geer Dinsdagmiddag zou kunnen antwoorden. Er is in parlementaire kringen een streven om, ook al in verband met de tijdsomstandigheden, de debatten op het Binnenhof zooveel mogelijk te beperken. Of het daarbij zal gelukken avondverga deringen geheel en al te voorkomen zal moeten blijken. In ieder geval is de tijd tot Kerstmis thans ongetwijfeld ruim schoots voldoende om, zonder Kamer en regeering onder hoogen druk te zetten, vóór Kerstmis de behandeling van de be grooting te doen afloopen. Een voor deel is ook, dat ditmaal eenige weken eerder een aanvang werd gemaakt dan andere jaren. Zoodoende is er ook meer speling voor de behandeling van bijzon dere wetsontwerpen, waarvoor ook nog de aandacht van de Kamer zal worden gevraagd. In een in dit nr voorkomende adver tentie van den heer A. C. v. d. Rest is sprake van 'n Luchtbeschermings-wand- plaat, die bij aankoopen verstrekt wordt. Deze plaat bevat in woord en beeld niet alleen waarschuwingen tegen drei gend luchtgevaar, maar ook allerlei nut tige wenken voor huis en bedrijf bij even tueel luchtalarm of aanvallen uit de lucht. Onder aan de plaat en dat is zeer practisch is ruimte gelaten voor het invullen van adressen en telefoon nummers, die men direct noodig kan hebben. Hedenmorgen is een aanvang ge maakt met het aanleggen van een schuil- loopgraaf op het Rimmelandplein. Bemzine-diefstal. Gedurende eenige weken werd uit de gara re naast de Lanldbouwwinterschool af en toe een bus benzine vermist. D'e dader kon men maar niet ontdék- en. Zaterdagmiddag bad zich echter de 'hoofdagent verdekt opgesteld en deze 'had geluk. Na een half uur gewacht te heb ber ivprscbeen een vrachtrijder uit een der oi. liggende (dorpen, die een bus benzine we haalde. Tegen den 'man, die uit ar moede gehandeld heeft, is proces-verbaal opgemaakt. 's H. Abtskerke. Gemeenteraad. Belastingverhooging. Zaterdag vergaderde de Raad. Als plaatsvervangend Burgemeester is door B. en W. aangewezen wethouder 'olhoek. Met algemeene stemmen wordt beslo ten toe te treden tot de gemeenschappe lijke regeling inzake het bouw- en wo ningtoezicht. Een verzoek om toe te treden tot den Provincialen Brandweerbond komt in be spreking. B. en W. doen in deze geen voorstel. Wel wordt het nut van dezen bond erkend, maar direct voordeel ziet men niet in aansluiting. Met algemeene stemmen besluit men het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De begrooting voor het jaar 1940 komt in behandeling Men besluit de opcenten op de Per.;o- neele belasting te verhoogen en te bren gen van 60 op 70. De opcenten op de vermogensbelasting zullen voor 1940 worden geheven tot 25. Een voorstel van dhr van 't Westeinde om geen opcenten te heffen op de ver mogensbelasting vond geen steun en kon niet in stemming worden gebracht. De heer de Jonge zou willen, dat voor de vermogensbelasting het maximum aan opcenten werd geheven. Dit voorstel, ondersteund door dhr v. Weele, wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen (die der voorstellers). De opcenten op de gemeentefondsbelas ting worden vastgesteld op 20 (voorheen geen). De voorzitter zegt, dat B. en W. juist hebben voorgesteld om opcenten te bren gen, resp. te verhoogen op Pers. belas ting, Vermogensbelasting en Gemeente- fonsbelasting, om niet de lasten te bren gen op een groep, maar ieder naar ver mogen te laten bijdragen in de lasten, die moeten worden opgelegd. De begrooting wordt naarna voorloopig vastgesteld als volgt: inkomsten en uit gaven f 14.820,39 met een onvoorzien van f519,16. Na de rondvraag, die niets oplevert, doet de voorzitter mededeeling over de sollicitaties naar hoofd van de school. B. en W. zijn zoo ver gevorderd, dat over eenige dagen de voordracht kan worden opgemaakt. Zeer waarschijnlijk zal in de vergadering, die over 14 dagen wordt gehouden, de benoeming kunnen plaats vinden. Serooskerke (W.)„ Het Comité voor Ghr. Winterlezingen te dezer plaatse is er weer in geslaagd het publiek een pro gramma voor Ihet komende seizoen aan te bieden. Ds E. van Meer te Utrecht hoopt te spreken over: „De Bijbel in de Middel eeuwen", dhr N. Baas over: „Visschers van Mensahen", D's A. T. W. de Kluis over: „De Kerk, haar tekort en baar taak" en Prof. Dr K. Dijk over: „De deren .an den ntic'hriat." Mciiskerke De vlagjesverkoop voor den gansöhen Ghr. arbeid in de Weermacht bracht f 8.82 op. Kortgene. De heer M. van Schaik al hier heeft Zaterdag in zijn tuin nog rijpe aardbeien geplukt van de soort Madame Matot. Sinlds 2 maanden is men bezig om de beide achterwegen aan de Oostzijde van 'het dorp te verbeteren. Het werk loopt evenwel niet mee. Eerst werd het vertraagd door de mobilisatie (de straat makers werden in dienst geroepen). Daarna was er gebrek aan klinkers. In middels had men de straat opgebroken en werd het vlak langs de huizen een groote modIcLerpoel. Zlaterdag is- er ein delijk, na lang wachten, steen gekomen, zoodat men het werk nu spoedig kan voleindigen. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Leiden (vac. dr J. C. S. Locher)A. Groot te Oudeschoot, W. Oost te Raamsdonk, H. C. Touw te Eer beek. Aagtekerke. Daar de plaatselijke pre dikant ds Panhuise als veldprediker werkzaam is, werd Zondagmorgen in de Ned. Herv. Kerk door ds Panhuise tot zijn werk als hulpprediker ingeleid cand. H. G. Beneder, met de woorlden uit Richt. 6 14b: „Ga henen in deze uwe kracht." Den hulpprediker werd door de gemeente toegezongen Psalm 119 9. Hierna beklom de heer Beneder den kansel en verhond zich aan de gemeente met de woorden uit Joh. 8 26. ZIJ ZOU LATER WEER ONGEDAAN GEMAAKT MOETEN WORDEN. In de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk I der rijksbegrooting zegt de regeering, dat zij het verlangen naar verbetering der leerlingenschaal deelt. Zij hoopt dan ook op dit gebied iets tot stand te kunnen brengen. Maar op dit oogenblik ontmoet dit bezwaar, aldus de regeering. Indien de verbetering thans werd aangebracht, zou de kans groot zijn, dat zij straks weer ongedaan zou moeten worden gemaakt. De wenschelijkheid zegt de regee ring nog iets voor de werklooze on derwijzers te doen is, nu door de mobili satie, verscheidene onderwijzers tijdelijk aangesteld zijn, minder acuut dan het bij deze aangelegenheid betrokken on- derwysbelang. van de Voor abonné's op ons blad bedraagt de prijs slechts 6 cent (op bon). Bij bestelling bedrag bijsluiten in geld of postzegels. HET AMBTENARENVERBOD EN DE N. S. B. Over het ambtenarenverbod schrijft de regeering in haar memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begroo ting, dat zij' er van overtuigd is, dat de nationale eenheid in deze dagen meer dan ooit noodzakelijk is. Zij is echter van meening, dat, alvo rens te kunnen overwegen intrekking van het voor rijksambtenaren geldende ver bod, om lid te zijn van de Nationaal So cialistische Beweging, de nadere ontwik keling moet worden afgewacht. HET TEKORT FILM „Veertig jaren". Vele Kamerleden wenschen inlichtingen over oorzaak. Uitgebracht is het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp wijziging en verhooging van het tweede hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1939. Hieraan is het volgende ontleend: Met verwondering hadden vele leden kennis genomen van het feit, dat de na tionale film „Veertig Jaren", welke op tal van plaatsen vertoond is en waarvoor groote belangstelling mocht worden ver wacht, een belangrijk tekort heeft opge leverd. Gaarne zouden deze leden verne men, waaraan dit is toe te schrijven. Heeft vroegen zij de omstandig heid, dat een garantiefonds was ge vormd waaraan het rijk deelnam, wel licht tot een minder zorgvuldig beheer, hetzij bij de voorbereiding, hetzij bij de exploitatie, hetzij bij beide, geleid? Is in dit opzicht van het begin af van rijks wege controle op den gang van zaken ge oefend Naar het oordeel van de leden, hier aan het woord, zou het aanbeveling ver dienen, in de toekomst, films van dezen aard geheel over te laten aan de zorg van het particulier initiatief. De vraag werd gesteld, of de vertoo ningen zich niet te veel tot de groote steden hebben beperkt en of het niet mo gelijk zou zijn, de film gedurende de ko mende maanden nog nuttig te exploitee- ren door vertooning ten plattelande en voor de gemobiliseerden. Ten slotte werd nog gevraagd, of het vaststaat, dat het gedeelte van het te kort, waarvoor van particuliere zijde ga rantie is verstrekt, volledig door de ga ranten wordt bijeengebracht. DE MARITIEME DEFENSIE VAN NEDERLANDSCH-INDIë. Rapport in studie bij den G.-G. De Regeering deelt in haar memorie van antwoord op het voorloopig verslag over hoofdstuk I der rijksbegrooting, het volgende mede: Het rapport der commissie inzake de versterking der maritieme defensie van Ned.-Indië is ongeveer half September by de regeering ingekomen. Het is on- middeliyk in handen gesteld van den gouverneur-generaal, wiens advies nog wordt ingewacht. By het in de millioe- nennota genoemde bedrag van f15 mil- lioen is gedacht aan de jaarlijksche kos ten van rente en aflossing by aanbouw van drie slagkruisers van een bepaald type. Er was reden, dit bedrag aan te hou den ook voor het geval de beslissing mocht vallen in de richting van aan schaffing van kleiner materiaal. Meikfiets aangereden. Genoodzaakt door voetgangers reed een matroos met een auto Zaterdag te veel links in de Langedelft en kwam daardoor in botsing met een bakfiets, waarby eenige volle melkflesschen sneu velden. Steeds hetzelfde. Terwyl een fiets op het politiebureau op zijn eigenaar wacht, is aangifte ge daan van twee vermiste rijwielen. Wie iets wil verkoopen adverteert, ■"Jat is logisch Wie adverteeren wil gebruikt daarvoo* ,DE ZEEUW". Dat is verstandig Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 23 October. DE FRAUDE TE KRABBENDIJKE. De Rechtbank deed uitspraak inzake de frauduleuze handelingen gepleegd te Krabbendijke in de boeken van het be stuur van de school der Geref. Gemeente aldaar, in den loop der laatste jaren. De Rechtbank veroordeelde C. v. H., 42 jaar, hoofdonderwijzer te Krabben- dijke, tot 5 maanden gevangenisstraf. (De eisch luidde destyds 9 maanden ge vangenisstraf.) S. J. de K., 45 jaar, destyds wethouder in die gemeente, werd eveneens tot 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld. (De ei?ch luidde destyds 6 maanden ge vangenisstraf.) Deurwaarder J. de Regt. De minister van Justitie heeft met in gang van 1 Januari 1940 aan J. de Regt op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend uit zyn betrekking van deurwaarder by de arrondissements rechtbank te Middelburg en het kanton gerecht te Zierikzee, ter standplaats Zierikzee. Een verlaten vliegtuig in zee aangetroffen. De stoomtrawler „Adelante", IJm. 19, van de N. V. Visschery Maatschappij' „De Daad" te IJmuiden, heeft Zaterdagmid dag op 187 mijl uit IJmuiden een vlieg tuig op zijn. kop in zee zien drijven. Er waren geen levende wezens aan boord van het vliegtuig. Of er dooden aan boord waren, was niet te zien. Ook de nationaliteit was niet te constateeren. De schipper vroeg radiografisch aan de reedery wat hy met het schip moest doen Daar er geen levende wezens te zien wa ren kreeg de schipper order om 'twrak maar aan zyn lot over te laten. Wanneer er bommen aan boord mochten zyn, zou berging namelyk niet zonder risico zyn geweest. De Adelante wordt pas na Don derdagnacht van de visschery in IJmui den terug verwacht. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes. vorige koers heden H. V. A. 390 405 Ned. Ind. Handelsbank 116 115Va Philipslampen 137% 137Va Lever Bros-Unilever 92% 96 A. K. U. 28 27% Amsterdam Rubber 203Va 209Va Koninklyke Olie 273% 283Va Koninklijke Boot 116 117 Scheepvaart Unie 118 119% Deli Maatsehappy 158 162 3 pet. Nederland 1937 789/i, 79% 3 pet. Nederland 1938 85 85 U. S. Steel 56% 58«/« Anaconda Copper 26°/is 27 Bethlehem Steel 67Vs 687/e North American Cy. 18Ve 18% Intern. Nickel 28-29 Cont. Oil 21% 21% Shell Union 11% HVs Kennecott Copper 32 32Va Radio Corp. 4s/e 4«/s American Enka 30 30 Am. Car Foundry 28% 28% Tidewater lO'/a 106/i0 Mid. Cont. Petroleum 12 12 Republic Steel 21s/s 22 American Waterworks 9% 9% General Motors 40% 40% De beurs was gunstig gedisponeerd voor lokale aandeelen. HVA was ruim 10 pet. hooger en liep cp van 398 naar 405 pet. Ook Kon. Olies waren vast, openden 5 pet. hooger en liepen op 279 naar 284 pet. Zelfs Philipslampen, die nogal eens tegen den stroom in gaan, waren iets beter. Rubbers, Tabak en Scheepvaartaandeelen waren meeren- deels ook eenige procenten hooger. De Amerikanen waren eveneens iets beter, maar de verschillen bleven hier gering. Bethlehem Steel was 19/b hooger. In de Obligatieafdeeling blijft het voortdurend stil met weinig varieerende koersen. Wisselkoersen. Amsterdam, 23 Oct., 2.30 u. Berlijn 74.75—75.75. Londen 7.54—7.56. Parijs 4.274.29. Brussel 31.57—31.62. New-York 1.87%—1.88%. GOES. Huw.-aang.Gerrit Mercelis Lankhuyzen, 26 j. jm. te Rotterdam en Dina Cornelia Tannetje van Zweeden, 24 j. jd.Hendrik Dimmen Breen, 29 j. jm. en Catharina Geertruida Kimmel 28 j- jd- Huw.-afk.Adriaan Knuist 23 j. jm. en Janna Anthoinetta Ponse 25 j. jd te Heinkenszand, laatst te Goes; Johan Frans Jacobus van der Peyl 25 j. jm. te Vlissingen, laatst te Goes en Adriana Dekker, 27 j. jd. te Borssele; Joos Cor nells Oreel, 30 j. jm. te Arnemuiden en Jannetje Helena Visser 27 j. jd. Geboren: Franciscus Bernardus Maria z.v. Theodorus Egbertus van Wijchen en Anna Wilhelmina Maria van DurenJan netje Blazina, d.v. Jan Cornelis Kooman en Apolonia Quakkelaar te Kruiningen; Harm z.v. Hendrik Cornelis van Donk en Helena van der Velden. Van 1421 October. IERSEKE. Huw. afk.: Andries Jacob Verschuure 32 j. jm., en Jannetje Corne lia Karelse 31 j. jd. te Schore. (I. C.) Van 1219 October. KRUININGEN. GetrouwdCornelis v. Iwaarden 30 j. en Janna van de Velde 31 j. Overleden: Simon van den Boomgaard 46 j. echtg. van Tannetje Brieve. (I. C.) WEMELDINGE. Geboren: Maria d.v. G. Wisse en F. Wabeke. (I. C.) Over de maand Sept. OUD-VOSSEMEER. Geboren: Jaco bus z. v. A. Hommel en M. Nuts; Dirk Adriaan z. v. J. W. Vroegop en L. v. Driel; Petronella Adriana d. v. F. Ver hees en A. J. HommelMarinus Jacobus z. v. F. J. v. Treyen en J. Hommel; Francina Wilhelmina d. v. A. Verreyen en A. E. de Leeuw. Gehuwd: K. I. Berkey 24 j. en C. Ba- rendse 25 j. Overleden: E. v. d. Zande 75 j., wed. v. A. Treijen; A. A. Douw 58 j., man van A. E. Havermans; G. Kosten 81 j., wed. van A. de Hond. (Th. C.) WISSEKERKE. Overleden: 8, te Goes, Cornelis Clement, 16 j. Ondertrouwd: 12, Pieter Leeuwestein 23 j. jm. te Sliedrecht en Geertruida Maria Geelhoed 19 j. jd. Getrouwd: 18, Sion Bakker 23 j. jm. te Blokzyl en Maria Aartje Filius 23 j.jd. (N.-B.) KORTGENE. Geboren: 8, Marinus Adriaan z. v. Adriaan Arie Schuit en Sophia Janna Heijnsdijk. Overleden: 5, Leunt je de Nooyer, 71 j., wed. van Cornelis Meulenberg. (N.-B.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 3