Hitier confereert met de Gouwleiders Het optreden van het Kabinet-De Geer EERSTE BLAD. Dagblad voor de Provincie Zeeland Belangrijkste Nieuws. WEK UW LEVER-GAL OP MAANDAG 23 OCT. 1939 54e JAARGANG - No. 19 Een vredespoging van Van Zeeland? Kalmte aan het front. Duitsch marine-vaartuig op een mijn geloopen. Duitsche luchtaanval op Britsch convooi. De Schwabenland getorpedeerd Felle rede van Göbbels tegen Churchill. Weer een vredespoging Heeft Hitier het offensief afgelast Duitsch wachtschip in de lucht gevlogen. Duitsche luchtaanval op Britsch convooi. Memorie van Antwoord over de algemeene beschouwingen. Wettelijke vacantie-regeling en werkloosheids-verzekering. Nieuwe Zondagswet wordt voorbereid. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorititraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs 2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededcellngen 00 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting BELANGRIJK BERAAD TE BERLIJN. Alle gouwleiders uit geheel Duitsch- land zijn op bevel van Hitier naar Ber lijn gekomen voor het voeren van „be langrijke besprekingen". Beslissingen van zeer groote draag wijdte schijnen voor de deur te staan. Hitier zou tot dezen stap niet zijn over gegaan, indien niet kwesties van het al lergrootste belang aan de orde zouden z(jn. Ook Zaterdag werden de besprekin gen met den generalen staf, de admira liteit en de Duitsche diplomaten voort gezet. Volgens den diplomatieken correspon dent van de Observer beeft Hitier besloten persoonlijk kennis te nemen van de stemming van het Duitsche volk. De gouwleiders staan het nauwst met het volk in contact en daarom lijkt het, aldus de correspondent, of Hitier besloten heeft over de hoofden van Himmler en de Gestapo heen, zelf achter de waarheid te komen. De correspondent meldt verder, dat Hitler's aandacht overigens geconcen treerd is op bet diplomatieke front, ge deeltelijk in verband met het driezijdig verdrag. Dat Duitschland over dit ver drag bezorgd is, blykt uit het feit, dat de ambassadeurs te Moskou, Rome en An kara naar Berlijn ontboden zijn. Men beeft dus vastgesteld, dat Italië, verre van naar toenadering met Rusland te streven, zooals Von Ribbentrop hoopte, de gelegenheid beeft gekregen bet initia tief van den Balkan, dat 't in 't voorjaar aan Duitschland had verloren, te her winnen. Bovendien is de beveiliging der belan gen in de Middellandsche Zee door bet driezijdig verdrag zoozeer in bet voor deel van een Italiaansche regeling met Frankrijk en Engeland, dat Von Macken- sen, de Duitsche ambassadeur te Rome, bet waarschijnlijk even moeilijk als Von Papen zal hebben, bjj de reeks conferen ties, welke thans Hitler's tijd in beslag nemen. VAN ZEELAND ZOU ROOSEVELT EN HULL POLSEN. In neutrale diplomatieke kringen te Londen doen berichten de ronde, volgens welke Van Zeeland, die Zaterdag in New York arriveerde, met Roosevelt en Huil de mogelijkheid zal bespreken van een vredesbemiddeling van de Ver. Staten. Volgens deze berichten heeft 't nieuws Londen bereikt, dat Hitier zijn groote offensief uit zou stellen in afwachting van de resultaten van Van Zeeland's pogingen. Dezelfde kringen verklaren, dat Hit- Ier zal probeeren door te Maginot-linie heen te breken, indien deze pogingen fa len. Ook verklaren deze kringen, dat Van Zeeland de laatste drie weken, vóór hij zich op de „President Harding" inscheep te, Londen twee maal bezocht heeft. Naar Un. Press meldt, is Van Zeeland volledig geïnstrueerd betreffende de voorwaarden, waaronder Duitschland en de geallieerden bereid zouden zijn een vredespoging van Roosevelt aandachtig in overweging te nemen. Er loopen allerlei geruchten, dat Hit- Ier den aanval tegen de Maginot-linie heeft afgelast of althans uitgesteld. Of dit nu in verband zou staan met het hier boven geplaatste' bericht omtrent een vredespoging van Van Zeeland is wel hoogst twijfelachtig. Meer waarschijnlijk is, dat de weersomstandigheden een woordje meespreken en dat Hitier toch wel een beetje bevreesd is, dat deze slachting op groote schaal niet het resul taat zal opleveren dat men hoopt. Hij schijnt meer te verwachten al thans in de e.v. weken en maanden van de actie der luchtmacht en onder zeeërs. Het Duitsche opperbevel deelde gister morgen mee In het Westen geen bijzondere gebeur tenissen, afgezien van geringe activiteit van artillerie en verkenningsafdeelingen. Het Fransche legerbericht van gister morgen luidt Aan het geheele front was de nacht vrij kalm. Het gisteravond uitgegeven Fransche communiqué luidt als volgt: Kalme dag, patrouilles en hinderlagen op verschillende punten van het front. Reuter meldt uit Parijs Men gelooft, dat een knappe strategi sche zet van het Fransche opperbevel de plannen van het Duitsche hoofdkwartier voorloopig in de war heeft gestuurd. Volgens hier ontvangen berichten wilden de Duitschers een groot offensief op de Fransche troepen aan de Duitsche zijde van de grens openen. Gamelin trok toen heimelijk alle troepen terug, met uitzon dering van de voorposten, die zóóveel gebruik van munitie, zoeklichten enz. maakten, dat de Duitschers niet tot de ontdekking kwamen, dat de Fransche troepen reeds twee dagen tevoren waren weggetrokken. Afgezien van eenige observatieposten vallen de Fransche linies thans ongeveer samen met de grens, terwijl de Duitsche dtroepen voor het overstroomde gebied van Rijn, Moezel en Saar staan. Havas meldt De kalmte, die sinds Donderdag j.l. aan het front is ingetreden, blijft heerschen. Opgemerkt moet echter worden, dat de artillerie, die sedert twee dagen bijna gezwegen had, eenigszins actiever is ge worden. Op verschillende punten zijn de tegenstanders weer begonnen bedrijvig heid te toonen, in het Niemandsland, waarbij elk patrouilles uitstuurt en hin derlagen legt tegen soortgelijke onder nemingen van den tegenstander. DE WASSENDE RIVIEREN MAKEN MILITAIRE OPERATIES MOEILIJK. Havas meldt uit Parijs: De afgeloopen week is veel kalmer ge ëindigd dan begonnen. De Franschen zijn terug getrokken op nauwkeurig bestudeerde en gereed ge maakte stellingende Duitschers hebben zich verwijderd van de bescherming, die hen de onmiddellijke nabijheid van de betonnen verdedigingswerken gaf, zij zjjn opgerukt tot een nieuwe lijn, waar zij hun veldversterkingen moeten opwerpen onder onmiddellijke bedreiging van de Fransche verdedigingswerken. Sedert de vorige week Zondag had men den indruk, dat een Duitsche aan val zou komen en in den nacht van 15 op 16 October werd dit zekerheid door de beweging, welke bjj het vallen van den nacht in de Duitsche linies werd op gemerkt. Het Fransche opperbevel nam onmiddellijk maatregelen en gaf de voor hoede, welke was achtergelaten om het contact te bewaren, opdracht in geval van aanval onmiddellijk terug te trekken. Verder was deze week gekenmerkt door het feit, dat de Britsche troepen hun stellingen hebben bezet. Het moei lijke werk van het verschepen en con- eentreeren van de troepen is geëindigd. Het weer is over het algemeen ongun stig geweest, zoodat de luchtmacht bijna niet in werking is getreden. De overvloe dige regenval heeft Moezel en Saar doen wassen, waardoor de Duitsche verster kingen worden bedreigd met overstroo ming. Indien de was aanhoudt kunnen hierdoordoor ernstige moeilijkheden voor de militaire operaties ontstaan. VERMOEDELIJK 71 SLACHTOFFERS. Zaterdag is een Duitsch bewakings vaartuig in het voor den Zuidelijken toe gang tot de Sont gelegde mijnenveld op mijnen geloopen en in de lucht gevlogen. Vermoedelijk zijn 71 menschen bij deze ramp omgekomen. De laatste dagen blijken tientallen mij nen van de Duitsche versperring voor de Sont te zijn losgeslagen. Het verongelukte Duitsche wachtschip Este 701, behoorde tot de zevende Duit sche voorpostenflottille, het was op weg naar Tralleborg om daar de wachtdienst bij het mijnenveld over te nemen. Van de 76 man sterke bemanning zjjn er vijf gered. De Kopenhaagsche correspondent van de Telegraaf heeft gelegenheid gehad met een der geredden in het ziekenhuis te Stege een gesprek te voeren. Hij ver klaarde het volgende: „Ons schip was blijkbaar door het slechte weer in een mijnenveld geraakt; om één minuut voor 12 werd het terzijde door drie mijnen getroffen. De uitwer king was vreeselij'k. Ontzaglijke water massa's stortten zich over ons vaartuig. Geweldige ontploffingen dreunden. Het schip werd op hetzelfde moment volko men uiteengereten en zonk terstond met zijn bemanning van 76 koppen in de diep te. Door de ontploffing moeten velen reeds op slag zijn gedood. Alleen wij vijven zwommen op de plek van de ramp rond. Wij zagen een vlot- dat zich van het dek losgerukt had, en ondanks het zware weer en de hooge zee gelukte het ons hieraan houvast te krij gen. Enkelen klauterden er op, de ande ren hielden zich aan de kanten vast. Eén onzer was zóó zwak, dat hij niet voor zichzelf kon zorgen en met de groot ste moeite en inspanning slaagden wij er in hem met een stuk touw, dat toevallig op het vlot lag, vast te binden. Om twee uur zagen wij een vliegtuig boven onze hoofden voorbij vliegen. Maar de bestuurder scheen ons niet opgemerkt te hebben. Twee uur later kwam er een Deensch vliegtuig opdagen en dit ontdek te ons. De vlieger cirkelde eerst eenige malen op geringe hoogte om ons vlot heen, blijkbaar om ons daarmee te be duiden, dat hij ons opgemerkt had. Hij vloog daarna weg. Eenigen tijd later kwam een tweede Deensch watervliegtuig onzen kant uit. Het leek wel of het wilde dalen. Wij achtten het echter onmogelijk, dat het dit op deze zware zee zou klaarspelen. Maar toch slaagde de vlieger daarin en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat het een buitengewone prestatie geweest is. De vlieger en zijn waarnemer klommen uit het toestel en met de grootste moeite was het hun mogelijk ons op de drijvers van het vliegtuig te trekken. Zij gaven ons heete koffie uit hun thermoflesschen en koeken: door te zorgen dat wij op de drijvers bleven, redden zij, met gevaar voor eigen leven, het onze. De vijfde van ons troepje was nu be wusteloos geworden.Wjj moesten hem aan den drijver van het vliegtuig vastbinden, want bloedverlies had zijn «krachten uit geput. Eenigen tijd later is hij gestorven. Omstreeks zes uur kwam eindelijk een motorboot aanvaren en nam ons aan boord. Later werd nog vernomen, dat de 31- jarige korporaal-machinist Emig gered is, na 7 uur voor zijn leven gezwommen te hebben in de wilde zee. VAN DE 12 DUITSCHE MACHINES WERDEN ER 4 NEERGESCHOTEN. In de Noordzee heeft een 12-tal Duit sche vliegtuigen een Britsch convooi aangevallen. De Duitschers verloren vier toestellen, de Engelschen geen, terwijl ook de schepen vrij bleven van bommen. DE STAAT VAN BELEG ZAL ZOO NOODIG WORDEN AFGEKONDIGD. Aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer over de algemeene beschouwingen nopens hoofdstuk I van de Rijksbegrooting voor 1940 is het vol gende ontleend: De critiek op de kabi netsformatie, hierop neerko mend, dat een poging had moeten wor den gedaan tot het formeeren van een kabinet, uitsluitend gevormd uit die poli tieke groepen, die haar medewerking verleenden aan de aanneming van de mo tie Deckers, kan niet als juist worden er kend. De politieke groepen die vóór de motie-Deckers stemden, deden dit niet op grond van geestverwantschap of van een gemeenschappelijk practisch pro gram, maar omdat zij elk voor zich meenden, dat door het optreden van het vijfde kabinet-Colijn een onjuiste staatkundige figuur was ont staan en dat aan die figuur zoo spoedig doenlijk een einde behoorde te worden gemaakt. Een ander motief verbond hen niet. Daarom was hun gezamenlijk optre den in een kabinet, met uitsluiting van anderen, niet een eisch van den toestand. Het is te betreuren, dat deze leden zich tot deze critiek bepaald hebben en er zich van onthouden hebben aan te geven, langs welke lijn hun inziens dan een uit weg uit den verwarden toestand, waarin ons staatkundig leven geraakt was, had moeten worden gezocht. De gedachten- wisseling had daardoor stellig vrucht baarder en leerzamer kunnen zijn. De minister moet zich er thans wel toe bepalen op te merken, dat wat als norm juist kan worden geacht, niet in iedere situatie bereikbaar is. Dat bij het pogen tot kabinetsformatie op de breedst mogelijke basis ook de so- ciaal-democraten werden inbegrepen, was in overeenstemming met wat een maand tevoren door den toenmaligen formateur was beproefd. De voorgeschiedenis nagaande, merkt de minister op, dat de critiek, die in het voorloopig verslag op het ten dezen in genomen standpunt wordt geoefend, dan ook als niet voldoende gefundeerd moet worden afgewezen. Dat de tot dusver beantwoorde leden aan hun critiek toevoegden, dat de door hen ontwikkelde bezwaren geen aanlei ding vormen, aan het kabinet bij voor baat hun steun te ontzeggen, daar zulks inconstitutioneel en, vooral onder den tegenwoordigen toestand, ook practisch onjuist zou zijn, wordt door het kabinet in hooge mate gewaardeerd. Ook voor het begrip en de waardeering, van ver schillende andere zijden ten aanzien van het optreden en de samenstelling van het huidige kabinet getoond, betuigt de mi nister gaarne zqn dank. Dat het kabinet niet onmiddellijk na zijn optreden een regeeringsver- klaring heeft afgelegd, vindt zijn oorzaak in den datum van zijn optreden, zoo lezen wij verder in dit stuk. Inzake de handhaving van het gezag en de bescherming van de geestelijke vrijheid wordt thans in het algemeen niet anders gedacht dan onder het vierde kabinet-Colijn. Ter zake van de Zon dagswet bestaat het voornemen, de totstandkoming van een nieuwe wet voor te bereiden. De ontwerpen betreffende de k i n - derbijslagverzekering en de echtscheiding zullen worden gehandhaafd, het laatste waarschijnlijk behoudens eenige nog aan te brengen wijzigingen. Omtrent de ontwerpen be treffende de openbare orde wordt een nader onderzoek ingesteld. Het ligt in het voornemen der regee ring een ontwerp ter zake van een wet telijke vacantieregeling in te dienen, terwijl de voorbereiding van een wettelijke regeling van de werkloosheidsverzeke ring met kracht zal worden voortgezet. Van de instemming met het gevoerde buitenlandsche beleid, heeft de regeering met voldoening kennis ge nomen, terwijl zij de hulde, in zoo warme woorden gebracht aan de weer macht in haar verschillende onderdee- len, ten volle onderschrijft. Dat de positie van onzjj- d i g e, welke ons land in de huidige oor logsomstandigheden inneemt, ook de noodzakelijkheid meebrengt van een ze kere beperking van meeningsuiting in de pers, vooral wat den vorm aangaat, waarin deze gegeven wordt, wordt door de regeering beaamd. Verreweg de mees te organen der publieke opinie houden daarmede ook in loffelijke mate reke ning. Indien de uitzonderingen, die hierop nog voorkomen, ten slotte een optreden van de regeering onvermijdelijk mochten maken, zal dit naar de bestaande wet geving alleen afdoende kunnen geschie den, door de afkondiging van den staat van beleg. Indien noodig, zal van dit middel worden gebruik gemaakt. Gedachtenwisseling met andere neu trale staten ter zake van de bemoei- 1 k i n g die onze handel ondervindt van de zijde der oorlog voerende mogendheden, heeft reeds plaats gehad en zal, indien noodig en voorzoover daarvan een nuttig effect kan worden verwacht, worden voort- gezet. Binnenland. Memorie van antwoord op de algemeene beschouwingen over de Staatsbegroo- ting. Geen verlaging van de leerlingenschaal. De stijging van de kosten van levenson derhoud. De belastingplannen der regeering. Bijslag bij den werkloozensteun gevraagd Buitenland. Hitier confereert met de gouwleiders. Een vredespoging van Van Zeeland? Duitsch offensief uitgesteld? Duitsch marinevaartuig vergaan. Duitsche luchtaanval op Britsch convooi. en a zult 's morgens alt bed springen, gereed om bergen te verzetten, lederen dag moet uw lever een liter lever- vvv' v wn WOU0IQ* UlOI.) UOl UOUÜ1 J.U. U VUtJlL U opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam la vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bfj apothekers en drogisten, f. 0.7S. Het Britsche ministerie van luchtvaart maakt bekend, dat sedert den aanval op het convooi in de Noordzee (op Zater dag), waarbij vier vijandelijke vliegtui gen werden neergehaald, vijf Duitsche vliegers werden opgepikt en door trei- lers te Grimsby aan land zijn gezet. Twee vliegers werden ernstig gewond aan land gebracht. Drie anderen werden gisterochtend in een rubberboot aange troffen; een dezer was gewond. Sinds Zaterdagmiddag hadden ztf rondgedob berd. SCHWABENLAND GETORPEDEERD. De New York Times publiceert een telegram uit Buenos Aires, waarin wordt g;ezegd, dat volgens sommige diploma tieke kringen, het Duitsche s.s. „Schwa benland", het vroegere basisvaartuig voor Duitsche vliegtuigen op den dienst naar Zuid-Amerika, verantwoordelijk is voor den ondergang van het Britsche lijnschip Clement, waarover op 2 Oct. gemeld is. Aan het telegram wordt toe gevoegd: Volgens ooggetuigen op zee heeft een Britsche kruiser eenige dagen later de Schwabenland tot zinken gebracht. Deze kruiser heeft de bemanning van de Schwabenland aan boord genomen, alsmede den kapitein en den eerste offi cier van de Clement, die de Duitschers gevangen hadden genomen. KORT ZEEGEVECHT BIJ JUTLAND. De bevolking van Hirtshals (Noord- West-Jutland) zegt een zeegevecht van twee uur te hebben waargenomen tus- schen drie Britsche torpedojagers en een Duitsche torpedoboot. Van de kust af was kanonvuur duidelijk te hooren en rook duidelijk te zien. Om zes uur des avonds was het gevecht ten einde, toen de Duitsche oorlogsbodem Zuidwaarts vluchtte. LOOS ALARM. De Engelsche ministers van Lucht vaart en Binnenlandsche Veiligheid dee- len mede, dat gistermorgen niet-geïden- tificeerde vliegtuigen btf de Oostkust zijn waargenomen, vliegende in Noorde lijke richting. Er werden voorzorgsmaat regelen genomen: gevechtsvliegtuigen stegen op en in een deel van het Noor delijke district werd alarm gemaakt. Men heeft geen Duitsche vliegtuigen waarge nomen en geen enkel schot gehoord. Binnen een uur na het alarmsein volg de het signaal, dat alle gevaar geweken was. NOORSCH TANKSCHIP GEZONKEN. De reddingsboot van Great Yarmouth heeft 23 opvarenden van het Noorsche tankschip Deodata aan land gebracht. Drie van deze geredden werden door een Britsch schip aan boord genomen en later overgezet op de reddingsboot. De gewonden zjjn naar het ziekenhuis ver voerd. De derde stuurman deelde den corres-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1