De voorgestelde belastingverhooging Hitler confereert. - De Duitsche pers verbolgen - De gevechten aan het Westelijk front. - De Russisch- Finsche besprekingen. EERSTE BLAD. ZATERDAG 21 OCT. 1939 54e JAARGANG - No, 18 Postrekening 44455 Telefoon 2438 Geen offensief vóór de lente? Heffing opcenten op gemeentefondsbelasting provisoire maatregel. H.M. de Koningin bij hel leger. Belangrijkste Nieuws. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, does Jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 DirecteurHoofdredacteur: R. ZUIDEMA Dagblad voor de Provincie Zeeland Abonnementsprijs 12.00 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Hitler, Von Ribbentrop en de hoogge plaatste ambtenaren van buitenlandsche zaken confereerden gisteren den gehee- fen dag over het pact van Ankara. Laat in den middag had Von Papen met Hitier een onderhoud van eenige uren, dat waarschijnlijk vandaag voort gezet zal worden. De Duitsche bladen zeggen in hun com mentaar op het verdrag tusschen Enge land, Frankrijk en Turkije, dat het pact vele punten onopgehelderd laat. Ondui delijk blyft in de eerste plaats aldus bet „Hamburger Fremdenblatt" hoe en tegen wien de Westelijke mogendhe den Turkije hulp zouden kunnen bieden. Italië is volgens het blad de eenige Middellandsche Zee-staat, waarop het artikel betrekking kan hebben. Het blad vraag zich verder af, tegen wie de garantie aan Roemenië gericht kan zijn. De nakoming der garantie is slechts denkbaar, wanneer de Dardanel les voor de oorlogsschepen der Weste lijke mogendheden geopend zouden wor den. Hieruit kan men zien, dat het ver drag tegen Rusland gericht is. Doch ten aanzien van de Sovjet-Unie verliest het verdrag veel van zijn kracht, door het protocol, dat zegt, dat Turkije geen actie behoeft te voeren, dat het in een gewa pend conflict met de Sovjet-Unie zou brengen. Ook uit dit pact blijkt, zoo vervolgt het blad, dat Engeland de eigenlijke rust verstoorder is op het Europeesche con tinent. De les, die het lot van Polen geleerd heeft, zal juist door de kleine staten niet zoo spoedig vergeten worden. Het misnoegen over het tot stand ko men van het pact in Duitschland treedt duidelijk aan den dag. De strekking der Duitsche pers-com mentaren is, dat Turkije zich door Enge land op sleeptouw heeft laten nemen, dat het niet langer als een neutrale staat be schouwd kan worden en door deze daad het statuut van het Balkanpact geschon den heeft, terwijl men in zeer duidelijke bewoordingen herinnert aan het lot, dat Polen getroffen heeft, nadat het een soortgelijk pact met Engeland sloot. De sovjet-Russische pers publiceert niets over het sluiten van het Fransch- Britsch-Turksche verdrag, terwijl op een onopvallende plaats de telegrammen worden gepubliceerd, welke zijn gewis seld tusschen Saradjogloe en Molotof, waarin de Turksche minister spreekt over de vriendschap en het vertrouwen, welke het kenmerk zijn van de betrek kingen tusschen beide landen. Men heeft den indruk, dat Frankrijk en Engeland hun best doen een verdrag tusschen Turkije en de Sovjet-Unie te vergemakkelijken, dat in het belang van beide landen is en tegemoet komt aan het wettig verlangen van de Sovjet-Unie naar veiligheid in de Zwarte Zee. De frontpagina van alle Turksche bla den is gewijd aan het verdrag tusschen Frankrijk, Engeland en Turkije, dat Don derdag is onderteekend. De Turksche pers acht het een ver standige beslissing, de zijde van de groo- te democratieën te kiezen. De Turksche onderhandelingen met Rusland zullen zeker hervat worden, ten einde de oude vriendschappelijke betrek kingen tusschen beide landen in overeen stemming te brengen met de verdragen die Turkije met de Westersche geallieer den gesloten heeft, zoo schrijft het ge woonlijk goed ingelichte Roemeensche blad „Semnalul". Ook de „Universul" uit dezelfde ver onderstelling. Men rekent nog altijd op de mogelijkheid, dat Ankara tot een ver gelijk zal komen met de Russen. Roemenië heeft bijzondere belangstel ling voor zulk een vergelijk. DE FINSCHE GEDELEGEERDE NAAR MOSKOU TERUG. De bijzondere correspondent van de „Corriere della Sera" te Helsinki heeft een onderhoud gehad met den vertegen woordiger van Finland bij de besprekin gen met de sovjet-unie, Paasikivi. Deze deelde mede, dat hij drie bespre kingen heeft gehad met de leiders van de sovjet-unie in de werkkamer van Mo lotof in het Kremlin. Stalin kwam van tijd tot tijd hooren, hoe de besprekingen vorderden en toon de zich steeds zeer beleefd. Hij was ge kleed in zqn gewone witte hemd, tot aan den hals dichtgeknoopt en droeg laarzen. De Finsche gedelegeerde bij de sovjet- Finsche besprekingen, Paasikivi, keert vandaag naar Moskou terug. Finland wil bij de onderhandelingen met Rusland zoo min mogelijk tijd ver liezen. Het is duidelijk, dat de Finnen, de kwestie zoo spoedig mogelijk tot de een of andere oplossing willen brengen. Men verwacht, dat Paasiviki slechts twee of dridagen in de Russische hoofdstad zal blijven. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Activiteit van patrouilles en verken- ningsafdeelingen tusschen Moezel en Saar. Wij hebben enkele gevangenen ge maakt. Plaatselijke activiteit van de ar tillerie in hetzelfde- gebied. Kalmte aan het front ten Oosten van de Saar. Een U. P.-correspondent bij' bet Brit- sche expeditieleger, ergens in Frankrijk, meldt: Er bestaat niet de geringste twijfel, dat de Fransche en Britsche troepen niets liever thans zouden zien, dan een aanval op groote schaal van de Duit- schers op de Maginot-linie. Wanneer de Duitsehers tot den te genaanval overgaan, stooten zij op de ver vooruitgeschoven posten en dat zijn slechts kleine groepen mitrailleurs, die den vijand zooveel mogelijk verliezen toe brengen voor zij zich terug trekken. De Duitsehers verspillen dan hun mu nitie op „stellingen", waar zich geen Fransche soldaten meer bevinden en dan komt Gamelin's artillerie in actie en dat brengt den vijand buitengewoon groote verliezen toe. Volgens de officieele communiqué's en de semi-officieele commentaren heeft Gamelin deze tactiek telkens en telkens opnieuw met succes toegepast. Tenzij Hitier besluit, binnen de ko mende weken tot een offensief over te gaan, is het hoogst waarschijnlijk, dat het huidige stadium van een vesting oorlog den geheelen winter zal voortdu ren en dat een geweldig offensief, zoo als men dat in den wereldoorlog heeft meegemaakt, zich niet vóór de komende lente herhalen zal. Dit is mgn zuiver persoonlijke mee ning, aldus een U. P.-verslaggever „er gens aan het front der geallieerden in het Westen", maar deze meening is geba seerd op mijn ervaring in den wereld oorlog en op mijn kennis van de terrei nen aan beide zijden van de grens, waar nu millioenen mannen tegenover elkander staan. De massa-concentratie van Hitler's troepen op drie belangrijke punten tus schen België en Zwitserland maakt het Hitier mogelijk, indien hij tot het groote spel met honderdduizenden menschen- levens besluiten zou een breed opge zetten aanval te openen op de strijd krachten van Generaal Gamelin tusschen Moezel en Rijn of ook over te gaan tot een poging de geallieerden in de flaink aan te vallen door een om singelende beweging via de neutrale landen. Vol gens mij' n meening is de laatstgenoemde poging DE A.S. HERZIENING DER INKOMSTENBELASTING. Vervanging dividend- en tantième belasting. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsont werp tijdelijke voorziening tot verster king van de middelen tot dekking van de uitgaven des Rijks, ontleenen wij het volgende: In tegenstelling met de leden door wie dè in het voorloopig verslag gemaakte bezwaren werden geopperd, is de minis ter van financiën van oordeel, dat de voorgedragen regeling de voorkeur ver dient boven een verhooging van de be staande opcenten op de Rijksinkomsten belasting. Doordat de progressie in het tarief der Rijks-inkomstenbelasting in den loop der jaren sterk is opgevoerd en boven dien progressie in de opcenten is ge bracht, is de druk dezer belasting in ver band met wat uit andere hoofde moet worden betaald, voor bepaalde inkomens reeds nu tot een bedenkelijke hoogte ge stegen. Om het benoodigde bedrag van f 30 millioen per jaar te verkrijgen uit opcenten, zou het aantal van de bestaan de opcenten (8098) nog met ongeveer 60 moeten worden verhoogd. Zulk een verhooging, welke zelfs het nuttig ren dement der heffing in gevaar zou bren gen, acht de minister ontoelaatbaar. Met de stellers van de Memorie van Toelichting op het Ontwerp Nationale Inkomsten- en Winstbelasting is hij van oordeel, dat de inkomstenbelasting in haar tegenwoordigen vorm voor verdere verhooging niet meer in aanmerking komt. Daarom stelt hij zich voor, de ver- eischte versterking der middelen te vin den door een herziening van de inkom stenbelasting, gepaard aan nog een an dere aldaar genoemde maatregel. Wijl die herziening echter eenigen tijd van voorbereiding zal eisehen, wordt voor het eerste jaar een provisoire maat regel voorgesteld in de heffing van op centen op de gemeentefondsbelasting. Hierdoor zal tevens het voordeel worden verkregen, dat alsdan rekening wordt gehouden met enkele persoonlijke om standigheden, die de Rijksinkomstenbe lasting verwaarloost, doch die niettemin op de draagkracht van de belastingplich tigen een soms niet onbelangrjjken in vloed oefenen. De minister wijst op het verschil dat de gemeentefondsbelasting maakt tus schen gehuwden en ongehuwden, op den bijslag wegens samenwonen, alsmede op het wonen in een gemeente, die in de 2e of de 3e klasse is gerangschikt. De minister acht het dan ook geen be zwaar, maar een voordeel, dat in de voor gestelde heffing ook zullen bijdragen zij, die niet in de Rijksinkomstenbelasting, doch bqv. omdat zij ongehuwd zijn of in een gemeente der 2e of 3e klasse wo nen, wel in de gemeentefondsbelasting worden aangeslagen. De minister is voornemens bij de aan staande herziening van de inkomstenbe lasting daarin een klasse-indeeling op te nemen. Evenzeer koestert hij dat voor nemen ten aanzien van het thans slechts in de gemeentefondsbelasting gemaakte onderscheid tusschen gehuwden en on gehuwden. De vraag van verscheidene leden, of het niet mogelijk zou zijn, het ontwerp tot de 15 opcenten in artikel 1, sub a, genoemd, te beperken, moet de minister ontkennend beantwoorden, aangezien hij het niet mogelijk acht, de voorgenomen herziening aan de Rijksinkomstenbelas ting zoo tijdig tot stand te brengen, dat zij met 1 Mei 1940 in werking zou kun nen treden. Aan het denkbeeld van enkele leden om het aanhangige voorstel gedeeltelijk te vervangen door een verhooging van de dividend- en tantième-belasting kan de minister geen gevolg geven, al ware het slechts omdat, naar hij verwacht, in het betrokken jaar de dividend- en tan tièmebelasting zelve zal worden vervan gen. Naar aanleiding van hetgeen door ver scheidene leden met betrekking tot de invordering van de suppletoire aanslagen wegens de 15 opcenten werd opgemerkt, wijst de minister er op, dat deze aansla gen invorderbaar zullen zijn in vijf maan- delijksche termijnen, waarvan de eerste vervalt aan het einde van de maand vol gende op die waarin het aanslagbiljet is uitgereikt. Gaarne zegt hij toe, dat, waar noodig, bij de invordering de vereischte soepelheid zal worden betracht. H, M. de Koningin heeft Vrijdag er gens in het Oosten des lands oefeningen van |ïichte troepen bijgewoond. H. M'. werd vergezeld door luit.-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, com mandant van het veldleger, gen.-ma.joor jhr. W. G. M, de Jonge van Ellemeet, adjudant 'van H. M. de Koningin en baro nesse Schimmelpenninck v. d. Oye. H. M. heeft 'zich tusschen de troepen bewogen en verschillende commandoposten be zocht. Ondanks Iden aanhoudenden stroo menden regen begaf H. M. zich meerma len in het terrein, teneinde de stellingen te bezichtigen. Na afloop hebben de troe pen op meerdere plaatsen voor H. M. de Koningin gedefileerd. Na afloop van dit défilé begaf de Ko ningin zich naar de groote Kerk te Apel doorn, teneinde het gedenkraam der stu- dentencorpora in ontvangst te nemen. gedurende dezen herfst of in den winter onwaar- s c h ij n 1 ij k. Het regent aan het front al drie dagen achtereen en de bewegingen van ge motoriseerde eenheden en troepen worden uiterst moeilijk vanwege den door weekten grond. Overal z ij n de rivieren buiten hunne oevers getreden en het blijft maar regenen. Het is volgens mijn meening zeer waar schijnlijk, dat de positie aan het West front in de komende maanden zal gelij ken op die van schaakmat, en dat Hitier gedurende dien tijd zal blijven pogen de Britsche koopvaardijvloot met bommen en torpedo's van duikbooten te bestoken. Van deskundige Duitsche zijde heeft men zich tegenover vertegenwoordigers der buitenlandsche pers gekeerd tegen de Fransche voorstelling, als zou er bij de Duitsche actie der laatste dagen aan het Westelijk front van een offensief in grooten stijl sprake zijn geweest. De Franschen hebben het door hen bezette gebied vrijwillig ontruimd. Hoogstens kan het tempo van het Duit sche oprukken verrassing gewekt heb ben bij de Franschen, die veel meer tijd besteed hebben aan de bezetting van het thans afgestane Duitsche grensgebied. Ook blijkt het uit het legerbericht van gisteren duidelijk, zoo verklaart men voorts, dat gevechten van grooteren om vang zich in het Westen niet hebben Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Memorie van Antwoord ove<r de voor gestelde belastingverhooging. Duitsche nota over het convoyeeren van schepen door de gealliëerden. Ongeluk met militaire auto. Buitenland. Beschouwingen over het Engelsch FranschTurksche pact. Hitier confereert. De FinschRussische besprekingen wor den voortgezet. voorgedaan. De sterkte van de Fran sche troepen bij de verschillende onder nemingen heeft slechts eenmaal een ge heel regiment bedragen. Overigens wa ren de aanvallers ten hoogste een com pagnie sterk. GEEN AFZONDERLIJK VREDES AANBOD AAN FRANKRIJK. In welingelichte kringen is men er van overtuigd, dat er geen sprake van is dat Hitier Frankrijk afzonderlijk den vrede aan zal bieden, aangezien zijn vredes aanbod van 6 October verklaard heeft dat dit het laatste aanbod was. Men verwerpt in welingelichte krin gen echter niet de mogelijkheid van een indirecte poging tot toenadering tot Frankrijk via een derde mogendheid. OOK IN ZUID-ENG ELAND LUCHTALARM. Gisteren werd ook in Zuid-Oost-Enge- land luchtalarm gemaakt. O.a. was zulks het geval te Portsmouth. Vijandelijke vliegtuigen werden niet waargenomen. Na acht minuten werd het signaal „alles veilig" gegeven. Van een paniekstem ming was geen sprake. Omtrent de Duitsche luchtaanvallen op de Firth of Forth en op Scapa Flow verneemt Reuter nog, dat deze Engeland waardevolle gegevens en ervaring heeft verschaft. Zoo is het b.v. opgevallen, dat de vijandeijlke vliegers tot nu toe geen ge bruik hebben gemaakt van bommen, die loodrecht naar beneden vallen, doch van bommen van een type, dat, te beginnen op een hoogte van 6000 voet en eindi gend op 1500 voet, een schuine lijn be schrijft bij het neerkomen. De veronder stelling rijst, dat de Duitsche piloten niet zeer energiek in hun optreden waren, vooral omdat sommige bommen van een hoogte van 20.000 voet werden gewor pen. Op deze hoogte is het onmogelijk De bemanning van het Engelsche tankschip „Cheyenne", dat door den Duit- schen onderzeeër getorpedeerd was, slaagde er in de Iersche kust te berei ken, waarheen zij door de Noorsche vrachtboot „Ida Bakke" was gebracht, nadat dit schip door den onderzeeër van de torpedeering op de hoogte ge steld Was.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1