DE ZEEUW Wolken met zilveren renden. HEUMATIEK TWEEDE BLAD De begrootingspolitiek hier te lande. FEUILLETON Mlddenstanders willen helpen bij scholing en training van arbeiders. Uit de Provincie GOES. THOLEN EN SINT PHILIPSLAND, Gemengd Nieuws. VAN VRIJDAG 20 OCT. 1039, Nf 17. EEN CRITIEK VAN MR DR A. VAN DOORNINCK. TEKORTEN VEEL GROOTER DAN IN BEGROOTINGEN BECIJFERD. In het jongste nummer van de drie- maandelijksche uitgave van de Am- sterdamsche Bank geeft M r DrA. van Doorninck, oud-the saurier-generaal, een gedocumenteerde critiek op de begrootingspolitiek, die door de onderscheidene regeeringen werd toegepast. Allereerst wordt uiteengezet, hoe in onze begrootingen schyn en werkelijk heid zijn dooreengeweven, zoodat het zeer moeilijk is om zich aan de hand daarvan een zuiver beeld te vormen van de positie. De schrijver doet nu een po ging, om deze beide te scheiden. Eerst wordt aan de hand van een gra fiek van de Rijksrekeningen over de ja ren 1900 tot 1938 aangetoond, dat in de jaren, aan den wereldoorlog voorafgaan de, de dienst in den regel een klein ba tig saldo opleverde. Dit batig saldo was een gevolg van de voorzichtigheid, die bij de vaststelling der ramingen placht te worden in acht genomen en die het mogelijk maakte, op de verschillende uit gaven-ramingen bij een zuinig beheer grootere of kleinere bedragen over te houden. Deze overschotten tezamen, met de op de begrootingen geraamde schuld- i aflossingen, dekten ongeveer de buiten gewone uitgaven, zoodat practisch de staatsschuld op een gelijke hoogte bleef van ongeveer f 1100 millioen. Dan komen de oorlogsjaren, die groo- te verschillen te zien gaven, welke een i gevolg zjjn van de vooraf moeilijk te voorziene, sterk uiteenloopende omstan digheden, doch die een sterke stijging van de staatsschuld veroorzaken met on geveer f 1 milliard. In 1920 komt als na werking van den oorlog een crisis, wel ke in de jaren 1921, 1922 en 1923 tekor ten doet ontstaan en die de staatsschuld doet stijgen tot dicht bij de f 3 milliard. In die jaren heeft zich een zeer sterke activiteit geopenbaard om die tekorten door versobering van den staatsdienst en besparing op de uitgaven te doen ver dwijnen, hetgeen in 1924 is gelukt en een der belangrijke oorzaken is geweest, dat de opleving, welke in 1925 is begonnen, voor het budget zulke gunstige gevolgen heeft gehad. In de jaren 1925 tot en met 1930 kon de dienst worden afgesloten met belang rijke batige saldi, welke het mogelijk ge maakt hebben de geconsolideerde staats schuld wederom met ongeveer f 500 mil- lioen te doen afnemen en op ongeveer f 2.5 milliard terug te brengen. Daarna komt de crisis, die zich voor het eerst weer in een tekort openbaart B in de begrooting van 1931 en welke cri- v sis, zooals de grafiek doet zien, de batige saldi ook in de volgende jaren heeft ver anderd in aanzienlijke tekorten, met uit zondering alleen van het jaar 1937, waar van de rekening wederom een batig saldo aanwijst, welk batig saldo echter is ver kregen door bijzondere boekingen en in x werkelijkheid evenzeer nadeelig zou moe- nüshten zËn- E De rekeningcijfers zijn echter slechts bruikbaar voor een zeer oppervlakkige vergelijking omdat in de verschillende be- grootingsjaren zeer uiteenloopende be ginselen in practijk zijn gebracht. De Comptabiliteitswet maakt zulks mogelijk o.a. omdat daarin geen nadere defini tie wordt gegeven van de begrippen ge wonen dienst en kapitaaldienst. Aan den minister wordt overgelaten welke uitga- ven ten laste van den kapitaaldienst mogen worden gebracht en welke niet en uit den aard der zaak dus ook voor j welke uitgaven leeningen mogen worden uitgegeven. De practijk heeft echter aangetoond, Naar het Engelsch van EMMA JANE' WORBOISE, 125) o— „Hmdie oude Perren moet zijn zaken allerzotst hebben behandeld, als alles waar is wat ik hoor. Die oude vrouw, die vroeger uw baboe was, zeide mjj, dat hy letterlijk tot den laaasten penning van zijn vermogen aan zijn crediteuren heeft gegeven." „Dat is volkomen waar, neef! Mijn oom heeft zich zelf van alles beroofd; maar hij heeft een zuiver geweten be houden, en dat is iets waard!" „Hij moet wel een oude gek zijn; wie heeft ooit van zulk een zotheid gehoord. Waar bevonden zich zijn vrienden, dat zij niet tusschenbeide traden? Kondt gij dan geen invloed op hem uitoefenen?" „Ik heb dit nooit beproefd. Zijn be schouwing der zaken was de mijne even zeer. Er waren verscheidene weduwen en weezen, die alles verloren hadden door de faillissement der Bank, en met 3 3 0009 r 07 dat de bevoegdheden van den minister van Financiën allerminst voldoende zijn, om 's Rijks financiën voor achteruit gang te behoeden. In de Comptabiliteits wet diende een continuïteit in het finan cieels staatsbeleid te zijn voorgeschre ven. De schrijver dringt in dit verband aan op het in het leven roepen van een niet-politieke deskundige rechterlijke in stantie, die de noodzakelijke afschrij vingen, de splitsing in gewone en kapi taalsuitgaven zou hebben vast te stellen. De voornaamste middelen, welke tot vermindering van de begrotingstekor ten werden aangewend, kan men onder scheiden in twee hoofdgroepen, n.l. de reeëele middelen, met name de verhoo ging van de inkomsten en de reëele ver laging van uitgaven, en de onreëele mid delen, waarvan de belangrijkste zijn: optering van noodzakelijke reserves; overbrenging van tot den gewonen dienst behoorende uitgaven naar den ka pitaaldienst het verschuiven van lasten naar de toekomst, enz. Uit een staatje, dat verder in het ar tikel is opgenomen en waarin wordt aan gegeven in welke mate debelasting- druk is verzwaarden tegelijk het volksinkomen is gedaald, blijkt, dat het zuiver inkomen vóór kin deraftrek in 1931'32 bedroeg f 4,206 millioen en in 1937'38 2738 millioen. De opbrengst van de Rijksbelastingen met inbegrip van die geheven ten bate van het Leeningsfonds en het Wegen fonds en inkomsten van het Landbouw crisisfonds bedroegen in 1929 f 605 mil lioen en in 1938 f705 millioen. De op brengst van de Gemeentebelastingen met inbegrip van die van het Gemeentefonds en het Werkloosheidssubsidiefonds was f 244 millioen in 1929 en f 271 millioen in 1938. Te zamen bedroegen de Rijks- en gemeenteheffingen dus f 849 millioen in 1929 en f 976 millioen in 1939. Daarna bespreekt de schrijver in den breede het andere middel, dat gebruikt werd tot vermindering van het begroo- tingstekort, n.l. de intering van de re serves. Het is een verdienste van de millioe- nennota- voor 1938, dat zij onjuiste be sparingsmaatregelen in herinnering heeft gebracht, maar helaas hebben noch deze noch de volgende millioenenota de daar uit noodzakelijkerwijs voortvloeiende consequenties aanvaard door deze be sparingen weder ongedaan te maken en het tekort op den gewonen dienst even redig te verhoogen. Mr van Doorninck bespreekt vervol gens de overbrenging van uitgaven tot den gewonen dienst behoorende naar den kapitaaldienst. Werd voor uitgaven voor den kapitaaldienst aanvankelijk als maatstaf aangelegd het begrip renda bel, later gold er als criterium meer het ■berip productief. Voor nagenoeg alle uitgaven van den staat kan een zekere mate van producti viteit worden geconstrueerd. Later is men nog verder gegaan en liet men zich leiden door de omstandigheid, dat de desbetreffende uitgaven niet op andere wijze gedekt konden worden. Dit laat ste is geschied met credieten aan het Werkfonds en ook met de defensieuitga ven. Het is duidelijk dat hierdoor een bere kening van het eigenlijke begrootingste- kort onmogelijk is geworden, het is evenzeer duidelijk dat op deze wijze het juiste inzicht in den werkelijken finan- cieelen toestand des rijks verloren gaat en het groote publiek den indruk krijgt, dat men zich over begrotingstekorten in het vervolg niet al te bezorgd meer behoeft te maken. Het artikel bespreekt dan verder den dienst op de staatsschuld en de te wei nig betaalde bedragen ten behoeve van de Invaliditeits- en Ouderdomsverzeke- ring. Ten slotte geeft mr Van Doorninck dan een herberekening van de saldi der verschillende dienstjaren, welke herbe rekening een heel wat ongunstiger posi tie aantoont dan de eveneens in de uit gave opgenomen grafiek van de over schotten en tekorten, die aan de hand van de Rijksrekeningen zijn samenge steld. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. wie zijn naam en crediet verbonden was. Zijn naam had toch menigeen bewogen om zijn kleine vermogen in die Bank te plaatsen; hij zeide, dat wanneer ieder der bestuurders alles wat hem toebe hoorde opofferde, dan zou niemand van hen die geld gedeponeerd hadden geheel geruïneerd zijn. Ik begrijp den toestand niet geheel; ik weet allëen, dat volgens de wet, mijn oom een der meest verantwoordelijke personen was, en dat hij zijn gansche bezitting opgeofferd heeft aan zyn plichtsgevoel. Het be rouwt hem niet, wat hij verleden zomer gedaan heeft, en my evenmin. Wij ge voelen ons beiden waarlyk gelukkig in onze armoede." „Maar er bleef toch immers iets over? Waarvan hebt gy geleefd, sinds die beestachtige Bank hare betalingen staakte?" ,,Wy hadden eenig geld in kas, dat wy, naar men ons verzekerde, mochten behouden; en de crediteuren hebben my zeer edelmoedig veroorloofd alles mede te nemen, wat gewoonlyk als mijn eigen dom was beschouwd, wettig behoor de dit echter aan myn oom. Ik behield dus, wat ik het meest waardeerde om onze kamers in Eldonstraat te meubi- ADRES AAN DEN MINISTER VAN SOCIALE ZAKEN De hoofdbesturen van de drie Neder- landsche Middenstandsbonden, samen werkende in de contactcentrale, hebben zich met een adres tot den Minister van Sociale Zaken gewend, waarin o.a. het volgende wordt gezegd Blijkens een bericht van den Regee- ringspersdienst, heeft de Minister van Sociale Zaken zich dezer dagen in een uitvoerigen brief tot een aantal werkge vers-organisaties gewend, teneinde de medewerking van het georganiseerde bedrijfsleven in te roepen voor een nau we samenwerking met de overheid bij het bevorderen van scholing, herscholing, training enz. van arbeidskrachten, zulks met het oog op een doelmatige werk loosheidsbestrijding en ten behoeve van een vlotte voorziening in reeds thans ge bleken behoeften van het bedrijfsleven. Volgens dit bericht is deze brief alleen uitgegaan tot het Verbond van Protes- tantsch Christelijke Werkgevers in Ne derland, de Algemeens R. K. Werkge- versvereeniging en het Verbond van Ne- derlandsche Werkgevers. De hoofdbestu ren wijzen er op, dat de zoo juist ge noemde werkgeversorganisaties slechts een deel van het industrieels bedrijfsle ven bestrijken. Daargelaten, dat naar alle waarschijn lijkheid ook de centrale landbouworgani saties bij deze materie belang hebben, moge worden opgemerkt, dat In de drie Nederlandsohe middenstandsbonden en In het bijzonder in de b\J deze bonden aangesloten patroonsvakorganisaties een groot aantal ondernemers is georgani seerd, die b|| deze zaak dienen te worden betrokken. Met name moge worden gewezen op het bouwbedrijf, het hotel-, café- en res taurantbedrijf, de wasch-industrie en den détailhandel in vollen omvang. Het staat vast, dat het aantal werkgevers, dat in de drie Nederlandsche middenstandsbon den georganiseerd is, in totaal het aan tal in de industrieels werkgeversvereeni- gingen opgenomen ondernemers vele ma len overtreft. De hoofdbesturen betreuren het, dat zij zijn gepasseerd en zy verzoeken den Minister de middenstandsbonden in het overleg over deze aapgelegenheid te be trekken. Hoofdbestuur Midza. In de te Leiden gehouden vergadering van de Landelijke Midza zyn de heeren J. J. Gryspeere te Middelburg en A. P. M. Witkam te Goes be noemd tot lid van het hoofdbestuur. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten, over de week van 8 tot en met 14 October, in de provincie Zeeland bedroeg: Febris typhoïdea: St. Maartensdijk 1, Tholen 1, RoodvonkEl- lemeet 1, Middelburg 1, Terneuzen 3 (in één gezin), O. en W. Souburg 1, Seroos- kerke (W.) 1, Vlissingen 2. Loop der bevolking. Ingekomen: C. E. M. Keijzer, zonder beroep, van Wouw, Keizersdyk 32. J. Zweedy'k en gezin, veldarbeider, van Kat- tendyke, Julianastraat 29. H. M. Verton- v. d. Weele, zonder beroep, van Bruinisse Wijngaardstraat 7. C. Broerse en gezin, kantoorbediende, van Bergen op Zoom, Anjelierstraat 46. L. Schipper, schippers knecht, van Wemeldinge, a/b Vertrou wen. C. A. M. Ie Cocq, leerling-verpleeg ster, van Den Haag, Oostwal 31. K. Vroegindewej, typograaf, van Dordrecht v. d. Goeskade 23. B. Rooze, verpleeg ster, van Bergen op Zoom, Oostwal 31. C. S. A. v. Asperen Vervenne, zonder be roep, van Vlissingen, Groote Kade 40. H. Poortvliet, veldarbeider, van 's-Heer Arendskerke, Bocht van Guinea 6. C. de Keijzer en gezin, monteur, van Katten- dijke, Zaagmolenstraat 41. B. C. Faasse, dienstbode, van Wolfaartsdijk, Groote Kade 20. N. v. d. Weele, dienstbode, van leeren; andere zaken verkocht ik, en daardoor vermeerdere ik het fonds, waarvan wy voortaan moesten leven." „Hoeveel was dat?" „Waarlijk kolonel, ik wil zeggen, neef, het staat mij niet vrij de bijzondere belangen van mijn oom met een vreemde te bespreken." „Zyn het dan uw belangen ook niet, juffertje neuswijs zinkt of drijft gy niet te zamen?" „Mijn eigen belangen verkies ik niet te bespreken met iemand, dien ik heden voor het eerst zie". En ik voegde er in stilte by „dien ik hartelijk hoop nooit meer te zullen zien!" „Tut! Tut!" bromde hij, terwijl hij ontzettende hoeveelheden snuif gebruik te. „Wees nu niet eigenzinnig, wees niet dwaas; sta uw eigen geluk niet in den weg! Ik bedoel niets kwaads, al ben ik een weinig ruw en onhandig. Ziet gij, men heeft nooit voor mij de extra toe lage betaald om my zeiven te leeren dwingen, toen ik school ging; daardoor heb ik nooit goede manieren gehad, be halve die van een beer, en het is nu te laat om te veranderen. Een beer is zulk een slecht dier niet, wanneer gy maar weet, hoe gij met hem moet omsprin- 's-Heer Arendskerke, Westwal 38. J. C. Remyn, dienstbode, van Ovezand, Oude Vischmarkt 2. W. A. Polderman, ambte naar P. T. T., van Middelburg, Rimme- landstraat 2. T. Koning, zonder beroep, van Breda, 's-Heer Hendrikskinderen 72, W. v. d. Griend en gezin, kantonnier, van Zjjpe, Violenstraat 27. P. Wagenaar, zon der beroep, van Utrecht, Violenstraat 14. A. J. Ie Clercq, radio-monteur, van Krui- ningen, Kleine Kade 35. T. Brouwer geb. Saaman, zonder beroep, van Wolfaarts- dyk, 's-H. H.kinderenstraat 18. G. Koole, huishoudster, van Borssele, 's-H. H.kin- derend. 6a. J. M. Pilaar, handelsbediende van Amsterdam, 's-H. H.kinderendijk la. Th. J. Kup, dienstbode, van Bergen op Zoom, Couwervestraat 60. Aa. de Schip per, dienstbode, van Wemeldinge, A. J. kade 20. C. Tramper, bakkersknecht, van Wissenkerke, A. J. kade 13. G. A. van Hekken, dienstbode, van Vlissingen, Oosthavendyk 14. A. P. Bakker, bak kersknecht, van Wissenkerke, Lange Vorststraat 22., Vertrokken: J. de Feyter, bakkers knecht, van Zonnebloemstraat 22, naar Heiloo. C. I. Sneep, verpleegster, van Oostwal 31 naar Rotterdam. S. Peper, verpleegster, van Oostwal 31 naar Rot terdam. J. Driedyk, dienstbode, v. Kloe- tingscheweg 5a naar Maastricht. S. v. d. Bliek, dienstbode, van Wilhelminastraat 78 naar Den Haag. J. C. Brink, zonder beroep, van Ravelijn 4 naar Delft. J. van der Bom, verz. inspecteur, van Van der Boutstraat 12 naar Enschedé. J. C. la Grand, dienstbode, van Wilhelminastraat 5 naar Hoedekenskerke. N. J. van Wig- gen-Dingemanse, van Westwal 30a naar Middelburg, zonder beroep. C. v. Schaik, dienstbode, van Leliestraat 47 naar Krui- ningen. Adr. Labeur en gezin, veldarbei der, van Westhavendijk 3 naar Katten- dtjke. G. W. Robaard, hypotheekbewaar der, van Beestenmarkt 14 naar Kloetin- ge. L. G. Trommelen, instrumentmaker P. T. T., van Leliestraat 15 naar Ginne- ken. J. A. Ponse, dienstbode, van A. J. Kade 20 naar Helnkenszand. P. H. Keu- kelaar en gezin, deurw. klerk, van Lange Vorststraat 48a naar 's-Heer Arendsker ke. A. A. de Dreu en gezin, chauffeur, van Zuidvlietstraat 31 naar Middelburg. J. Zembsch, brig. cav. N. I. leger, en ge zin, van Violenstraat 8 naar Ned. Indië. J. Rj'kse, schaapherder, van 's-H. H.kin- derendyk 45 naar Kattendijke. J. D. van Maris, zonder beroep, van Kloetingsche- weg 3 naar Delft. K. J. de Jonge, zonder beroep, van Voorstad 56, naar Nieuwer- kerk. I. J. Noordhoek, hulp huish., van Ganzepoortstraat 10 naar Zierikzee. Joh. v. d. Wees, zonder beroep, van Lange Kerkstraat 2 naar Rijswijk. A. M. Hom mel, bakkersknecht, van Voorstad 16 n. Rilland Bath. W. H. van der Heijden, typograaf, van Westsingel 133 naar Den Haag. M. J. Sanderse, slagersknecht, v. Kreukelmarkt 8 naar 's-Heer Arends kerke. Iz. Sinke, chauffeur, van Zuid vlietstraat 45 naar Rotterdam. E. van Hoorn, zonder beroep, van Pr. Juliana straat 17 naar Heer. Tholen. Tentoonstelling L*u chtbescherming. Donderdag n.m. had in de O. L. school alhier in tegenwoordigheid van verschil lende autoriteiten en genoodigden, de opening plaats van de tentoonstelling te gen luchtgevaar. Nadat de voorz. de heer M. C. v. d. Stel een inleidend woord had gesproken, wees de burgemeester Mr v. d. Hoeven, op het nut der ver- eeniging voor luchtbescherming, haar doel en noodzakelijkheid. Evenwel niet alleen collectief, doch ook individueel, moet iedere burger meewerken, willen de maatregelen slagen. Toegelicht door platen en het tentoon gestelde materiaal, gaf de heer Crebol- de hierna een duidelijke uiteenzetting van de luchtgevaarlijkheid van Neder land de uitwerking van de verschil lende bommen bij luchtaanvallen, de be schermingsmaatregelen door de overheid en zelfbeschermings-maatregelen te ne men door de burgerij by aanvallen. Menschensmokkelaars van de grens verwijderd. Vijf menschensmokkelaars zijn thans uit het grensgebied verwijderd. Zij hebben zich geruimen tijd bezig gehouden met gen." Ik had volstrekt geen ondervinding betreffende de natuurlijke geschiedenis der beren; behalve dat ik deze dieren soms op straat had gezien, als zij aan een langen ketting moesten dansen waarbij zij altijd vreeselijk knorrig ge stemd waren, die arme dieren! ook had ik ze wel eens aanschouwd in den zoölogischen Tuin, als zij met een stok werden geduwd en dan beurtelings wild en verraderlijk om zich heen zagen, maar dat was allesdus bewaarde ik uit voorzichtigheid het stilzwijgen. Ik wist, dat „nabobs" prikkelbaar en driftig wa ren, en vooral niet lichtzinnig weder- streefd mochten worden. Ik was reeds zoo ver gegaan als ik durfde. Gelukkig werd ons gesprek afgebroken, door een optocht van verscheidene knechts, met een uiterlijk zeer deftige bediende aan het hoofd, die veel op een ober ge leek. Zij begonnen een ontbijt voor twee personen gereed te zetten. Voor twee personen! Er was voedsel genoeg om twintig personen, met goe den eetlust te verzadigen, om niet te spreken van wat er overschoot. Ik was zoo gewend geraakt aan soberheid, dat het zien van deze noodelooze overdadig- Pas op! Er is een R In de maand.... de R van Rheumatiek in de luchtGevoelige menschen merken dat dadelijk. De min ste wijziging in het weer meldt zich by voorbaat door zangerige pijn, door stramheid en kramp in de ledematen. Neem Uw maatregelen. Neem Kruschen Salts! Maar bijtijds, bij vóórbaat. De aansporende werking van Kruschen Salts op Uw organen, zuivert op natuur lijke wyze Uw bloed van alle overdaad aan pijnverwekkende zuren, omdat lever, nieren en ingewanden weer worden te ruggebracht op hunne volledige jeugdige kracht. Naarmate de overtollige zuren verwijderd worden, stroomt zuiverder bloed door Uw aderen en ge kunt weer leven, vrjj van ongemak en pijn L. V. te Rotterdam schrijft: Met deze wil ik U myn waardeering be tuigen voor Kruschen Salts, daar ik al langen tijd lydende was aan Ischias en niets afdoende hielp, totdat ik aan Kruschen Salts begonnen ben en daar mee prachtig resultaat heb behaald. Zoo wil ik U langs deze weg alle lof toeroe pen voor Kruschen Salts. In de hoop, dat er nog velen baat bij mogen vin den, dank ik U Ook gij zult bij Kruschen Salts baat vinden; ook gij zult bij een regelmatig gebruik de weldadige invloed ondervin den van de beroemde dagelijksche dosis. Verkrijgbaar bij apothekers en drogis ten ƒ0.40, ƒ0.75 en ƒ1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. (Adv.) het smokkelen van Duitsche Joden naar Noord-Limburg en vandaar verder ons land in. Bij een van hun smokkeltochten in Juli van dit jaar werden drie leden van het complot in Duitschland nabij Goch aangehouden wegens deviezen- smokkelarij n.l. van de bedragen van de Joden, die zy naar ons land brachten. Thans is aan de vijf personen de toe gang tot het bewakingsgebied ontzegd, zoodat zij niet meer op illegale wijze Duitschers naar ons land zullen kunnen overbrengen. Zevenduizend kilo spek in beslag genomen. Tegen een firma met eenige filialen te Maastricht heeft de politie proces-ver baal opgemaakt terzake van overtreding der prijsopdryvingswet. Ze verkocht in haar filialen Geldersch spek tien tot veertien cent per kilogram duurder dan de pry's van 28 Augustus was. In een koelcel is een hoeveelheid spek van ongeveer zevenduizend kilo gram in beslag genomen, toebehoorende aan bovenbedoelde firma. Dit spek was sedert 8 Juni opgeslagen en werd thans tegen verhoogden prys verkocht. Groote brand op Cura sao. Eén gewonde. Zondag is te Willemstad, de hoofdstad van Curasao, in een gebouw aan het Wilhelminaplein brand uitgebroken. De brand sloeg over naar belendende perceelen, waarin zich voorraden manufacturen en meubelen bevonden. Deze gebouwen, waaronder een bioscoop, zyn geheel afgebrand. De schade wordt op eenige tonnen geraamd. Bij de ontruiming van een verderop staande bovenwoning viel een man van het balcon. Hij werd in ernstigen toe stand opgenomen. (N. R. C.) Kindje in een ton ver dronken. Het 2-jarig zoontje van de familie P. te Ell viel in een onbe waakt oogenblik in een teerton, waarin een laagje water van nauwelijks een paar centimeters stond. Het kind viel met het gezichtje in dat water en zat zoo vastgekneld, dat het zich niet meer bewegen kon. Hulp was niet aanwezig en het kindje is jammerlijk verdronken. Graan achtergehouden. Te gen den graanhandelaar C. te Halle, gem. Zelhem, is proces-verbaal opgemaakt wegens het niet aangeven van een deel van zijn graanvoorraad. Een partij van 250 ton is in beslag genomen. heid mij pijnlijk aandeed. Ik berekende, dat ik gedurende veertien dagen iederen dag een uitstekenden maaltijd zou kun nen opdisschen van het ontbijt dat nu voor mij stond. Alleen waren mijn oom noch ik gewend aan de Indische kook kunst, en ik betwijfelde zeer, of de helft der schotels eetbaar zouden zijn, in aan merking nemende onze ongeoefende ma gen en gehemelten. „Nu, nicht Chrystabel," zeide de kolo nel, „gij behoeft niet bevreesd te zijn, dat gij uw tong zult verbranden. Ik heb den kok laten zeggen, dat myn bezoekster een Engelsche jonge dame is en hij dus fyne kostjes moet voordienen. Wanneer er iets niet naar uw smaak is, zeg het dan en men zal u dadelijk iets anders brengen. Kom hier, domoor!" riep hy den ober-achtigen bediende toe, die met een flauw glimlachje deze fraaie be naming aannhoorde. „Hier, zeg ik! Sta daar niet te kijken als een houten pop; geef deze dame het menu." „Vergeef mij, kolonel, ik heb hier geen menu." „En waarom niet?" Natuurlijk gaf myn neef op tamelijk ruwe wyze lucht aan zyn ontevredenheid. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5