De ïee Mênneed U op Weer een Engelsch vliegtuig- moederschip getorpedeerd. Veranderce stemming. Kerknieuws Predikbeurten. Gemengd Nieuws Onderwijs. Land- en Tuinbouw Marktberichten Burgerlijke Stand. O Telegrammen. Politieberichten. Advertentiën GROOTE VERK00PING THOLEN EN SINT PHILIPSLAND. Waarom dan de „Internationale" niet afgeschaft? Houdt U op de hoogte met wat er in de wereld gebeurt! Vraagt proefnummers ter kennismaking. A Heeren-, Jongeheeren en Kinderkleeding. Manufacturen, Ondergoederen, Stoffen voor dameskleeding, enz. enz. Het Kabinet-De Geer, aanvankelijk door de meest linksche groepen met uit bundig gejuich begroet, wordt reeds nu van dezelfde zyde vrij heftig gecritiseerd. Het orgaan van het roode Vakverbond toonde zich door den inhoud van Troon rede en Millioenennota hevig teleurge steld, en van Vrijz. Democratische zijde bleef mede de critiek niet uit. Ook de „Christen-Democraat" toont zich ontstemd, omdat de belastingplan nen van Minister De Geer voor de kleine luyden minder gunstig zijn dan die van Minister de Wilde en omdat geen maat regelen ten behoeve van ouden van da gen in uitzicht zijn gesteld. In het algemeen gevoelt men zich bezwaard, omdat door dit Kabinet, waar in toch twee sociaal-democraten zitting hebben, teveel de koers Colijn-De Wilde wordt gevolgd. Men had zoo geestdriftig gejubeld van een nieuwen koers en een blijde toekomst en nu moet men ervaren, dat de nieuwe excellenties, wat de hoofdzaken betreft,- in 's lands belang de oude koers blijven volgen. Het gejuich is reeds lang verstomd. Gelukkig voor het Kabinet-De Geer, dat er in de Tweede Kamer een sterke Anti-revolutionaire fractie is, die zeker niet critiekloos alles zal aanvaarden, maar van wie reeds te voren vast staat, dat zij geen kleine politiek zal volgen en een gezond financieel beleid gaarne zal steunen. band met de toename der werkzaamhe den, ieder een tijdelijke toelage te ge ven van f100 per jaar. Na een terzake gedane rnededeeling en nadere toelich ting van den voorzitter werd m.a.st. be sloten de raadzaal te Vrouwenpolder ter beschikking te stellen voor het houden van een cursus E.H.B.O. Nadat rondvraag was gehouden, waar bij enkele vragen over de wegen werden gesteld, deelde de voorzitter den Raad mede, dat het, zoo de betrokken aange landen tot medewerking bereid zijn, de bedoeling van B. en W. is, de onverharde Snouck Hurgronje- en Slikweg H, als mede het nog onverharde gedeelte van den Melse'sweg, met de goede uit den ouden Gapingscheweg komende klinkers te doen verharden. Hiermede kon de Raad zich vereenigen. Dhr v. d. Bosse wees op den slechten toestand van een gedeelte van den Bijen- weg. Domburg. Tijdens het zware weer van Donderdagavond j.l. boven deze gemeen te, reed een militair in het Roosjeswegje. Plotseling werd de fiets, die hij bereed, getroffen door een bliksemstraal. De man zelf bekwam geen lethel. Zijn lan taarn echter was geheel stuk geslagen. Tholen. De verzending van mosselen was deze week, doordat Duitschland weer meer afnam, 700 ton hooger dan vorige week. Totaal werden verzonden meest ongeschoonde 4400 ton van 100 kg De besomming der binnen geloopen visschersvaartuigen bedroeg deze week van 4 tot 13 tobben van 40 pond. De prijs is door elkaar van f 9 tot f 10 per tob. De kwaliteit der visch is zeer best. Door een der botvisschers werd een aar dig partijtje zalm aangevoerd. De ver zending van oesters was niet groot en de prijzen waren gedrukt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Parrega c.a. (toez.), C. C. H. de Loos te Kortenhoef. Beroepingswerk. De kerke- raad van de Geref. Kerk te Amsterdam heeft besloten de komende predikantsva cature (emeritaat Dr B. Wielenga) niet te vervullen en tegen een nader te bepa len datum de Nassaukerk aan de De Wit- tenstraat te sluiten. Zendingshoogleeraar. Dr J. H. Bavinck benoemd tot zendings-, hoogleeraar aan de Theol. Hoogeschool te Kampen en tot buitengewoon hoog leeraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam heeft aan beide inrichtingen zijn ambt aanvaard met een rede, getiteld: Christus-prediking in de Volkerenwe reld. Ned. Herv. Kerk. Goes, 9.30 u. ds Odé, 6 u. ds Steinz. Wilhelminadorp, 9.30 u. ds de Vries, 5.30 u. ds Odé. Hansweert, 9.30 en 6.30 u. ds Plagge- mars. Wissenkerke, vm. cand. Grolle, nm. ds Louwerse. Hoedekenskerke (Gewijzigde opgaaf), 9.30 n. dhr Evertse, 2 u. geen dienst. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Hotelhouder om het levert gekomen. Gistermiddag om ongeveer kwart voor vier is op een onbewaakten overweg on der de gemeente Bunni'k een ongeluk ge beurd, dat aan een ongeveer 45-jarigen hotelhouder 'het leven heeft gebost. De eigenaar van het hotel-café-restau rant ,,'Riche" te Utrecht, 1de heer N., was uit zijn woonplaats per auto vertrokken om enkele bestellingen voot de cantine van een fort af te leveren. Om zijn doel te hereiken, moest hij gehrnik maken van een weg, welke met een onhewaaikten spoorwegovergang, de spoorlijn Arnhem- Utrecht kruist. D'e heer N. naderde den spoorwegovergang, juist toen een elec- trisohe trein met een snelheid van ruim honderd kilometer, kwam aanstormen. Vermoedelijk heeft de heer N. niet pre cies geweten hoe nog snel weg te komen, met gevolg, dat de auto werd gegrepen en volkomen vernield. De bestuurder werd op slag gedood. 'De voorzijde van den trein werd ernstig beschadigd. Op eigen kracht zij het langzaam kon hij de reis naar Utrecht voortzetten, waar hij met vijftig minuten vertraging arri veerde. DE DRIE DUITSCHE VLUCH TELINGEN. Hun verklaringen kloppen met die van den gevangenbewaarder. De drie uit het huis van bewaring te Haarlem ontsnapte Duitsehers, die eeni- ge dagen geleden door de marechaussee te Zundert zijn aangehouden, zijn weer in hun kosteloos rijkspension terugge keerd. Het verhoor heeft eigenlijk niets bij zonders opgeleverd. De lezing van de ontsnapping, zooals die door den cipier B. is gegeven, werd door de verklaringen van de heeren be vestigd. Met hun vieren hebben zij den bewa ker overvallen en neergeslagen op het oogenblik, dat hij niets kwaads vermoe dende de passantenkamer binnenkwam, waarop de deuren uitkomen van de vier cellen, waar vier der Duitsehers zaten opgesloten. Deze cellen behooren geslo ten te zijn en waren dit 's avonds ook ge weest, doch met een valschen sleutel of een looper, welken de Duitscher E. die door zijn iy2-jarig verblijf en zijn goed gedrag in het Haarlemsche huis van bewaring daar zoo'n beetje kind in huis was geworden zich had weten te verschaffen, waren de celdeuren ge opend. Toen de cipier B. op het bellen van één der gasten de kamer binnenkwam, wa ren zij hier bijeen en konden den man gemakkelijk overweldigen. Daarna namen zij hem zijn sleutelbos af, sloten hem op in een cel, grendelden de deur van het vertrek, waar de tweede bewaker sliep, bevrijdden den Duitscher S., die ergens anders in het gebouw in een dwangbuis zat en ontsnapten via het kolenhok op de wijze zooals is vermeld. Het verhoor van de Duitsehers is dus voor den gevangenbewaarder zeer gun stig geweest. De twee andere Duitsehers zijn nog voortvluchtig. HEEFT DE „STATENDAM" EEN DUIKBOOT GERAMD? Bij alle wederwaardigheden, die de „Statendam" van de Holland-Amerika- Lijn op zijn reis naar New-York en te rug heeft ondervonden, is er nog een van mogelijk dramatischen aard, welke nog lang een onderwerp van gesprek on der de leden der bemanning zal uitmaken. Op de terugreis n.l. van New-York naar Rotterdam voelde men opeens, dat het schip met iets in aanraking kwam. Het was, alsof de kiel over een keihard voorwerp heen schuurde. Een mijn kon het niet zijn. In de eerste plaats zou dan ongetwijfeld een ontploffing zijn gevolgd, maar in de tweede plaats liggen mijnen niet zóó diep verankerd, dat alleen de kiel van de schepen met grooten diepgang ze be reiken kan. De veronderstelling is daarom eeniger- mate gewettigd, dat de „Statendam" on bewust een duikboot heeft geramd en er zich onder water een van die drama's heeft afgespeeld, waaraan de moderne oorlog ter zee zoo rijk is. Motorrijder tegen boom gebotst. Te Soest heeft zich gisteravond een ernstig ongeluk voorgedaan, waarvan de motorrijder H. G. uit Soest het slachtoffer is gewor den. Op het oogenblik, dat hij op zijn mo torrijwiel een kruispunt naderde, stak een oude dame plotseling den weg over. G. trachtte haar te ontwijken, hetgeen hem gedeeltelijk gelukte. Door deze ma- moeuvre botste hij tegen een boom, ten gevolge waarvan hij zware verwondin gen en een hersenschudding kreeg. In ernstigen toestand is hij naar het Sint Elisabeths gasthuis te Amersfoort overgebracht. Noodlottige aanrijding te Ma astricht. Te Maastricht is gister middag de 61-jarige bode van gemeente werken, de heer J., die over de Wilhel- minabrug fietste, door een hem achterop komende zware vrachtauto aangereden. De man kwam onder de wielen terecht en moest met ernstige inwendige kneu zingen naar het ziekenhuis worden over gebracht. Hier is het slachtoffer een half uur na aankomst overleden. Postbeambte gearres teerd. Op het postkantoor aan het Cen traal Station te Amsterdam is een post beambte gearresteerd. Ge/durende het laatste anderhalf jaar kwamen herhaal delijk klachten over het verdwijnen van brieven uit het buitenland en het te laat bezorgen daarvan waarhij de post zegels dan geheel of ten deele ontbraken bij de posterijen binnen. Het politie bureau Warmoesstraat had twee recher cheurs speciaal aangewezen om deze raadsels tot klaarheid te brengen, maar hoewel het onderzoek reeds maanden gaande was, was men er tot dusver nog niet in geslaagd, eenig resultaat te boe ken. Toevallig betrapte Donderdagavond een chef den postbeambte tijdens het sor- teeren er op, dat de man eenige vreem de postzegels van buittenlandsche brieven verwijderde. Onmiddellijk werd de re cherche gewaarschuwd, die den beambte, die reëds meer dan tien jaar bij. de P. T. T. werkizaam is en het volste vertrou wen van zijn superieuren genoot, arres teerde. Op het bureau békende hij, dat hij zich reedsi geraimen tijd aan deze prac tijken had schuldig gemaakt. Meestal nam hij de brieven mee naar huis, waar. hij de postzegels afweekte. In vele geval len verscheurde hij dan de brievien, soms echter werden deze later door hem be zorgd. Ook tijdens zijn werk op het post kantoor ha)d hij zich hij herhaling aan postzegeldiefstallen schuldig gemaakt. Doodelijk ongeval. Gister avond is te Haarlem de 39-jarige mej. K. uit Utrecht 'bij het oversteken van den Rijksstraatweg tegen een voorbijrijdende vrachtauto opgekropen. Zij kreeg elen schedelbreuk en is kort daarop aan de gevolgen overleden. Weet U wie mijn m,e i s j e is? Onder de Ingekomen Stukken voor de jongste gemeenteraadsvergadering van Heer Hugowaard was een brief van een jongeman uit een andere gemeente in Nederland, waarin den raad verzocht werd, den naam en het adres te willen opgeven van het meisje, waarmee ge noemde jongeman eenigen tijd geleden te Heerhugowaard kennis heeft gemaakt. Haar naam en adres was hij echter ver geten. Wel wist hij een beschrijving te geven van de woning en van de buurt, waar de jongedame woonde. Aangezien het verzoek aan den raad was gericht, werd het ook in den raad behandeld. De burgemeester meende, dat men den van liefde blakenden en naar wederliefde smachtenden jongeman zoo mogelijk met het adres van de onbekende geliefde bekend moest maken. Mitsdien stelden B. en W. voor, hen op te dragen, een onderzoek in te stellen. Waartoe de raad heeft besloten. Te Utrecht is geslaagd voor arts mej. S. M. A. C. Welleman. Voor de religieus-socialistische ge meenschap heeft de bekende socialist Dr W. Banning een uiteenzetting gegeven van de zwakheid en de kracht van het hedendaagsche socialisme. Een zwakheid van dit* proletarische socialisme was volgens spreker o.a. ge weest, dat het in opstand gekomen was tegen alles, wat de „bourgeoisie" aan hing; het was in opstand gekomen tegen den staat, het vaderland, de geldende moraal, God, Christendom en Kerk. De spreker heeft wel gelijk, want „Het roode lied" wemelt van dergelijke op standigheid. Doch zegt Dr Banning thans is het heel anders. Het socialisme erkent thans den staat. De groote opstandige fraze uit het lijflied der socialisten, de „Internationale", namelijk: „de staa# is logen", geldt daarom volgens Dr Ban ning niet meer. En op dezelfde wijze zou de houding van het socialisme zich in gunstigen zin gewijzigd hebben tegen over de nationale saamhorigheid, de mo raal en den godsdienst. De „Rijkseenheid" merkt hierbij op: Wij' hebben veel waardeering voor de openhartige bekentenis van Dr Banning, doch wij meenen, dat hij veel te optimis tisch is. Waarom? Omdat het N. V. V. door zijn houding den staat, ons volk en Harer Majesteits Regeering waarin twee socialistische ministers mochten plaats nemen, thans economisch in den rug aanvalt; omdat nog steeds „Het roode lied" met al zijn revolutionaire opstan digheid tegen leger, moraal en gods dienst wordt gehandhaafd. Wanneer Dr Banning gelijk had, zou den de socialisten zich schamen, de „In ternationale" te zingen. Waarom schaffen zij' dit logenlied niet af? STAND VAN DE GROENTEN- EN FRUITGEWASSEN. A nd ij v i e. De stand van dit gewas ie goed. B1 o e m Ik o O' 1. Ten gevolge van droog te en draaihartigheid is de stand van dit gewas matig tot slecht. Boerenkool vertoont een goeden stand. Koolrapen staan vrij goed. Roode-, witte- en savoye- k o o 1, wellke elen vrij goeden stand ver toonden, vallen thans biji bet oogsten, tioor den geringen regenval, wat tegen.. De vooruitzichten zijn echter nog vrij goed. Spruitkool vertoont een goeden stand. Prei. De stand van dit gewas is vrij goed. Uien hebben een goeden oogst opge leverd. Door het mooie weer zijn ze droog in de bewaarplaatsen gekomen. WT i t i o f vertoont een goeden tot zeer goeden stand. Voor de fruitteelt loopt de stand der gewassen uiteen. De oogst is nu zoo goéd als afgeloopen; over het algemeen genomen zijn de opbrengsten zeer bevre digend, terwijl ook de qualiteit van bet fruit over bet algemeen goed is. In ver schillende gevallen wordt echter melding gemaakt van minder goede qualiteit door slechte verzorging van den boomgaard. Appelen. De oogst is over bet alge meen zeer goed. Peren hebben een matigen tot goe- dlen oogst gegeven. De oogst van hand peren was over het algemeen iets min der dan Idie van stoofperen. Druiven. De gemiddelde stand is goed tot zeer goed, zoowel wat de op brengst als qualiteit betreft; vooral de B'lack Alicante is zeer mooi. DE SCHEEPVAARTLIJNEN OP INDIE Naar wij vernemen is omtrent de vraag of de Baloeran en de Dempo van den Rotterdamschen Lloyd al dan niet zul len worden opgelegd, nog geen beslissing genomen. Tussehen de directies van de Mij. Nederland, Amsterdam en van den Rotterdamschen Lloyd, loopen nog on derhandelingen over de samenstelling van een vaarschema, in verband met de oorlogsomstandigheden voor den eerst- komenden tijd. Inmiddels staat reeds vast, dat op 25 October de Baloeran niet varen zal. De Indrapoera komt in haar plaats. Trouwens, de Baloeran zou vandaag eerst te Lissabon aankomen en zal dus onmogelijk op den 25en voor het vertrek naar Indië gereed kunnen zijn. Blijft zij in de vaart, dan zal haar eerstvolgende reis dus in November plaats hebben. De Dempo bevindt zich in Indië en zou den 13en uit Indië vertrokken zijn. Telegra fisch is, zooals Aneta al heeft geseind, echter van Rotterdam aan de Dempo last gegeven niet uit Indië te vertrekken. Dit laatste is ook om deze reden ge schied, daar het anders niet onmogelijk zou zijn dat bij het afvaartschema der gezamenlke reederijen, de Baloeran en de Oranje, de grootste schepen der twee ondernemingen, tenslotte onmiddellk na elkaar zouden komen te varen en pas sagiers zijn er voor drie opeenvolgende afvaarten van deze groote schepen niet, zeker niet uit Indië. KAPELLE, 13 Oct. 1939. Groote veiling: Zure Kroetappelen 1.902 per 100 kg. Kleine veiling: Transparante de Cron- sels 4Tl, Manks Codlin 58, Cox Orange Pippin 527, Goudreinetten 4 16, Pransche Reinetten 3-6, Sterap pelen 414, Groninger Kroon 38, Bellefleur 2—6, Dubb. Bellefleur 37, Present van Lunteren 413, Glorie van Holland 513, Jonathan 516, Bram- ley Seedling 36, Jacq. Lebel 25, La- nes Pr. Albert 35, Rembour Mortier 24, Court Pendu 35, Bouwmanrei- netten 35, Meipippin 35, Const, de Groote 24, Bismarck 24, Hondsmuil 35, Ermgaard.49, Campagnezoet 3 7, Hollandsch Zoet 35, Zoete Ribbe- ling 36, Tuinzoet 48, Bijenkorf 3 5, Doyenné du Commis 832, Confe rence 614, Legipont 518, Emill d'Heyst 510, Bonne Louise d'Avran- ches 822, Nouveau Poiteau 410, Zwijndr. Wijnpeer 311, Comtesse de Paris 612, B. Clairgeau 513, B. Du- randeau 48, B. Alex. Lucas 612, B. Wilhelmina 7, Pondsperen 25, St. Re- my 26, Giezer Wildeman 29, Kleipe- ren 25, Jodenperen 27, Chaumontel 25, Jos. de Malligne 210, Wintersui- kerij 24, Winterlouwtjes 34, Le Curé 26, Frambozen 1346, Bramen 2231, BI. Druiven 1321, Dubb. Boo- nen 1119, Snijboonen 10, Prei 34, Breekpeen 1, Ajuin stek 1, Sav.kool 3.60, Roodekool 12.50, Wittekool 12, An dijvie 1.60, Sla 0.80, Bloemkool 410 per stuk. Noten 0.550.70 p. 100 stuks. GOES. Veilingsvereen, Züid-Beveland. Groentenveiling van Vrijdag 13 Oct. '39. Stoksnijboonen 7.5021, Stamsnijboo- nen 6-6.50, Stokpr.boonen 25-26, Dubb. Princ.boonen 10-24, Perf.boonen 21, Roo dekool 1-3, Gr. Sav.kool 4-6.50, Gele Sa- voyekool 3.50, Wittekool 22.50, Kool rapen 2.50, Prei 45, Rapen 23, Spi nazie 14, Spruiten 16, Sjalotten 5, Uien 12, Breekpeen 2, Waschpeen 1.50, Aardappels 2.50, alles per 100 kg.Kro ten 4.50, Rabarber 6.50, Rammenas 1.50, Selderij 0.50, Wortelen 13.50, al les per 100 bos; Andijvie (breedblad) 0.551.40, Bloemkool 418, Kropsla 0.301.30, Knolselderij 1.503, alles p. 100 stuks. Diversen: Blauwe Druiven 1£?24, Tomaten 15, Frabozen 36, alles per 100 kg.; Meloenen 24 per 100 stuks. Van 410 October. O.- EN W.-SOUBURG. Bevallen: A. Lubbers geb. Van der Meer z.P. de Voogd geb. Cevaal d.C.( de Groot geb. De Zeeuw d. Ondertrouwd: L'. Vermerris 24 j. jm. en J. van Sluijs 24 j. jd.; J. F. Har- ting 25 j. jm. en C. de Nooijer 23 j. jd.; A. de Ruijter 23 j. jm. en M. Oele 19 j. jd. Getrouwd: P. Meijer 22 j. jm. en C. Schoe 22 j. jd.J. D. Broeke 27 j. jm. en C. Arnoldus 22 j. jd.J. la Soe 26 j'. jm. en C. M. Tellier 22 j. jd. OverledenJ. A. van der Kamp, echtg. van K. van der Veen. (Nwsbld.) Van 512 October 1939. KRUININGEN. Geboren: Henriette Coenradine Angelique dv. Simon Jaco bus Frelier en Suzanna Maria Blok; An toinette Stephanie Anna, dv. Petrus Franciscus Maria van Eerdewijk en An na Agnes Maria Wiskerke. Overleden: Jan Pieterse, 88 j. wed. van Johanna van den Dries. (I. C.), WEMELDINGE. Geboren: Jacobus zV P. Sonke en C. J. Sonke. Ondertrouwd: Evert Moorman 21 j. jm. en Catharina Sophie de Schipper, 21 j. jd. (I. C.) Van 714 October. YERSEKE. Ondertrouwd: Theophi- lus Daane 21 j. jm. en Dina Josina Scheele 18 j. jd. Geboren: Mathijs z. v. Marinus van Poelje en Lijntje Remijn; Joost Jacobus z. v. Christiaan Everse en Adriaantje Johanna van Klooster. Overleden: Pieter Jacobus Griep 44 j., ongehuwd. (I. C.) WISSENKERKE. Geboren: 9, Corne lia d.v. Christiaan Kramer en Digna Korsuize. Ondertrouwd: 5, Sion Bakker 23 j. te Blokzijl en Maria Aartje Filius 24 j. (N. B.) Naar wij vernemen is weer een groot Engelsch vliegtuig-moederschip getorpe deerd. Bijzonderheden omtrent het aan tal slachtoffers enz. ontbreken nog. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Apel doorn geeft belanghebbenden in overwe ging, alvorens handelsrelaties aan te knoopen met Daniël Meijer, oud 46 jaar, koopman, wonende Hoenderparkweg 56a te Apeldoorn, inlichtingen in te winnen ten politie-bureele te Apeldoorn, afd. re cherche. Stand van hedenmorgen 10 uur: Lichi op voor fietsers: Zondag 5 u. 48 min. Maandag 5 u. 45 min. VAN in de Garage van den heer Kopmels, Nieuwstraat, Goes (recht over de „Prins van Oranje"). Alle goederen worden verkocht tegen de getaxeerde prijzen, dus ver beneden de waarde. Verkoop heeft plaats vanaf Dins dag 17 October tot en met Zaterdag 21 October van 108 uur. Betaaldag 15 Januari 1940. Contante koopers geen opgeld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 3