ZEEUWSCHE REISGIDS Binnenland. Prins Bernhard bezoekt twee gewonden van de „Jan van Gelder". Uit de Provincie EERSTE ALGEMEENE PRIJS 12 CENT. MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. Kerstvacantieretours. Naar de wereld-revolutie. WALCHEREN. Men gelooft, dat de Duitsdhe regeering thans al het mogelijke zal doen, om een zoo groot mogelijke hulp van Rusland te verkrijgen, welk land tot dusverre, naar algemeen aangenomen wordt, geen 'mili taire hulp heeft beloofd. Intusschlen meldt „Un. Press" uit Lon den: Een belangrijke diplomatieke actie i9 gaande, die er op duidt, dat Italië defini tief gebroken heeft met de as en zich begint te bekeeren tot een welwillende neutraliteit tegenover de geallieerden. Onderhandelingen zijn gericht op de stichting van een, nieuw Balkan-vredes- blok, waarvan Italië in feite de bescher mer zou zijn. De nieuwe Balkan-entente zou neutraal zijn en waarschijnlijk meer en meer een vriendelijke houding gaan aannemen je gens de geallieerden. In de nieuwe alliantie zou, naar men verwacht, Turkije de reserve makien, dat het in geen geval oorlog zal voeren tegen Rusland. RUSSISCH-TURKSCH PACT SPOEDIG VERWACHT. Volgens Reuter verwacht men, dat weldra een Russiseh-Turksiche overeen komst tot stand zal komen. In welingelichte kringen gelooft men, dat die overeenkomst den vorm van een verdrag van wederzijdschen bijstand aai hebben, waarbij Turkije zich verbindt de Dardan ellen te neutraliseeren. Hieraan wordt toegevoegd, dat het ver drag in overeenstemming zal zijn met de Fransc'he en Engelsche belangen. „EEN MISVERSTAND". Ten aanzien van het bericht, dat de Duitsohe rijkspersclhef Dr Dietrich ver klaard zou hebben, dat alleien nog een interventie van president Roosevëlt een oorlog in het Westen zou kunnen voorko men, hetgeen in het buitenland is opge nomen als eten verzoek aan Roosevelt om als bemiddelaar op te treden, deelt het Duitsohe Nieuwsbureau mede, dat een dorgelijk verzoek niet is gedaan en ook niet is bedoeld. Blijkbaar is hier sprake van een mis- verstanld en oen verkeerd uitleggen van Oen particulier onderhoud. SCHOEISEL EN KLEEDING IN DUITSCHLAND. Naar de Msb. verneemt, is de schoe nenverkoop in Duitschland een maand stopgezet. Alleen in de hoognoodige ge vallen, bijv. wanneer schoolkinderen door hun schoenen heen zijn, kan van dezen maatregel worden afgeweken. Ook voor kleeding en ondergoed zijn nieuwe bepalingen verschenen. Wanneer iemand iets nieuws aan boven- en (of) onderkleeren koopen wil, moet hij zich met zijn Bezugschein naar den winkel begeven, waar kan worden uitgezocht, wat men zich wil aanschaffen. De voor genomen koop wordt dan ingeschreven. Na eenige dagen of een week moet men zich vervolgens aan een aangegeven bu reau vervoegen, waar men ervaart of, na gedaan onderzoek naar de noodzakelijk heid van de nieuwe kleeding, tot een de finitieven aankoop al dan niet mag wor den overgegaan. Dit geldt zoowel voor heeren- als da- mesonderkleeding. Z. K. H. Prins Bernhard heeft giste ren een bezoek gebracht aan Den Hel der. Tpdens dit bezoek heeft hij ook enkele oogenblikken vertoefd aan het ziekbed van twee slachtoffers van de ramp der „Jan van Gelder". Wandelend begaf de Prins zich in gezelschap van autoriteiten van de zee- en landmacht over de haven naar het Marine-hospi taal. Hier werd de Prins verwelkomd door den chef van de inrichting, overste De Mooy. Eveneens was aanwezig de ad ministrateur, de officier van administra tie eerste klasse Jobse. Door den chef werd de Prins naar de zaal geleid, waar twee gewonden van de „Jan van Gelder" verpleegd worden. Met beiden onderhield de Prins zich. Daarna begaf de Prins zich naar het dok, waarin de zwaargehavende „Jan van Gelder" ligt. Op een der zijden van het dok stond de bemanning van het schip opgesteld. Na de inspectie wensch- te de Prins de mannen hartelijk geluk met hun behouden aankomst in Den Helder en memoreerde het heengaan van hen, die in dienst van het vader land gevallen zijn. Ten slotte nam de Prins het schip in oogenschouw. MENAGEVERGOEDING VOOR Z.G. NIET-KOSTWINNERS DIE MET VERLOF ZIJN GEVRAAGD. Het Tweede Kamerlid van Sleen heeft aan den minister van defensie de volgen de vragen gesteld: 1. Is het waar, dat in tegenstelling met hetgeen ten aanzien van de kostwin ners geschiedt, aan wie bij verlof scha deloosstelling voor voeding in den vorm van een hoogere kostwinnersvergoeding wordt toegekend de z.g. niet-kostwin- ners, ofschoon zij gedurende die dagen ook bjj ouders, familieleden of vreemden „in den kost" zijn, geen uitkeering voor menage ontvangen? 2. Indien de voorgaande vraag beves tigend moet worden beantwoord, is de minister dan bereid een regeling te tref fen, welke ook de niet-kostwinners in staat stelt, de kosten van hun voeding tijdens verlofdagen te vergoeden? MILITAIREN MET VERLOF „IN BURGER". De minister van Defensie heeft de be palingen betreffende de tenu der mi litairen bij mobilisatie gewijzigd. Onder meer is bepaald, dat de militairen van het verlofspersoneel tijdens hun verleend verlof burgerkleeding mogen dragen, doch niet tijdens de reis van en naar het kantonnement. Dit dragen van burger kleeding is echter niet toegestaan aan hen, die moeten worden geacht voor eer ste oefening in werkelijken dienst te zijn. BRANDSTOFFENBIJSLAG VOOR WERKLOOZEN. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen meegedeeld, dat in het tijdvak van 29 Oct. 1939 tot en met 13 April 1940 aan ondersteunde en bij' een werkverschaffing geplaatste werkloozen een brandstoffenbijslag mag worden verstrekt. Deze zal gedurende het tijdvak van 29 Oct. tot en met 25 Nov. 1939 ten hoogste f 1 per week mo gen bedragen, van 26 Nov. 1939 tot en met 9 Maart 1940 maximaal f 1,30 per week, terwijl nadien wederom geen hoo- ger bedrag dan wekelijks f 1 aan brand stoffenbijslag mag worden toegekend. Voor dezen bijslag komen in aanmer king gehuwde en ongehuwde kostwin ners, alsmede zij, die den steun voor al- leenwonenden ontvangen. Voorts kan ge durende het in den aanhef vermelde tijd vak aan degenen, die bij anderen een ka mer hebben gehuurd zonder huiselijk verkeer, daarbij zelf de zorg voor hun voedsel dragen en voor het verkrijgen van brandstoffen op zichzelf aangewe zen zijn mits het gemeentebestuur hiervoor termen aanwezig acht een brandstoffenbijslag worden verstrekt ge lijk aan de helft van dien, welke aan kostwinnaars wordt toegekend, derhalve in vorengenoemde drie tijdvakken tot een maximum van onderscheidenlijk 50, 65 en 50 cent per week. Laatstbedoelde bijslag mag alleen worden uitgekeerd wanneer in de kamer een in bruikbaren toestand verkeerende stookgelegenheid aanwezig is, waarvan regelmatig gebruik wordt gemaakt. BEZWAREN TEGEN DE DEKENVORDERING. Naar aanleiding van de van verschil lende zijden geuite bezwaren met betrek king tot de onlangs op last van het mi litair gezag uitgevoerde vordering van wollen en halfwollen dekens ten behoeve van het leger, heeft de Kon. Ned. Mid denstandsbond zich met een adres ter zake tot den minister van Defensie ge wend, waarin met aandrang wordt ver zocht om althans tot herziening van de bedragen, welke aan belanghebbenden zullen worden uitgekeerd, over te gaan en omtrent de vaststelling van redelijke prijzen overleg te willen plegen met de hoofdbesturen van de landelijke midden standsbonden. TOEZICHT OP SOLDATENLECTUUR. De commandanten van onderdeelen, waar bibliotheekjes zijn of worden opge richt, zijn aangeschreven om toe te zien, dat de inhoud daarvan niet strijdig is met de krijgstucht, de belangen van den militairen dienst, de goede zeden en de maatschappelijke orde. WINTERDIENST NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Morgen treedt de winterdienst der Nederlandsc'he Spoorwegen in werking. Vrijwel de oude frequentie met de Ihalf- uurdiensten op het middenmet wordt in eere 'hersteld. _Op de Zeeuwsohe lijn is de dienst on geveer gelijk met Idie van voor de mobili satie. Slechts enkele veranderingen zijn er gekomen. ZEEUWSCHE REISGIDS. Binnen enkele dagen verschijnt de win- terdienstregeling van de Zeeuwsche Reisgids. Bestellingen aan onze bureaux te Middelburg en Goes en bij de plaatse lijke agenten, worden onmiddellijk na de verschijning uitgevoerd. BELANGRIJKE OPGRAVINGEN TE OOST EN WEST SOUBURG. De geschiedschrijvers uit verschillende tijlden gewaagden van de „burgen", n.l. versterkte plaatsen Domburg en Souburg (in de 12e, 13e en 14e eeuw Sutburoh, Su'Mmrgh. of Zubburch geheeten). Er warton op de plaats waar te Sou burg de „burg" moet hebben gestaan, ver leden jaar reeds enkele scherven van aardewerk gevonden. Dit was aanleiding voor den burgemeester van Souburg, den beer A. H. S. Stemerding om zijn krac'h- tigen steun te verleenen aan de directie van het Museum van 'Oudheden te Leiden, bijl de verdere onderzoekingen. Thans is de laatste dagen door Dr "W. O. Braaf en zijn staf met hulp van Sou- burgsche werkloozen het onderzoekings werk voortgezet en is men wederom aan het gralveni geweest. Naar wij: vernemen zijn de opgravin gen tot voldoening verloopen. 'De voor den dag gekomen scherven van aardewerk zijn 'zonder uitzondering als daiteerend uit de 9e eeuw te beschouwen. De afgraving bracht bovendien sporen aan het licht van woningresten. Het vermoeden is dus bevestigd, dat de burg in den tijd der Noormannen, die in de 9e en volgende eeuwen zoo groote rol speelden in de ge schiedenis van Walcheren, bewoond is geweest. Men 'hoopt door voorgenomen latere opgravingen hierover meer licht te kunnen verkrijgen. Het hooger gelegen cirkelvormige stuk grond met een middellijn van ruim 200 mjeter, waarop de Burg gestaan moet hebben en waar men nu graafwerk ver richtte en nog zal verrichten, is achter Ide woningen aan de Burgstraat, Pas- poortstraat len Ritthemsche straat verbor gen en vanaf de openbare straat niet best te 'zien. In den loop van de volgende week verschijnt de Winterdienstregeling van de Voor abonné's op ons blad bedraagt de prijs slechts 6 cent. WEER EEN BRANDWEEROEFENING. Het Park de Griffioen werd gisteren avond te ongeveer half negen opgeschrikt door de komst van He magirusbrandspuit. De brandweer 'hield een oefening op groote schaal, ditmaal onder leiding van brandmeester van Haute. Het ligt in de bedoeling dat dit bij toerbeurten het geval zal zijn, teswijl de boven hen gestelden rapport zullen samenstellen over de wijze waarop gewerkt is. Nu was de veronderstelling, dat in pand 17 een 'hevige branti woedde en dat een hevige westenwind de vlammen deed overslaan op het grootste deel der andere gebouwen in het park. De 'magirus tastte het denkbeeldige Vuur bij' den oorsprong aan, maar intas- sohen was reeds naar de kazerne getele foneerd om meer materiaal. Reeds direct was eieni der kleine motorsipuiten door den laidderwagen aangebracht, maar spoedig volgde een der babyspuitjes en ten slotte was ook de komst van de twee de motorspuit 'gewensdht. Alle materiaal is op de bekende wijze in werking gesteld en daarbij hebben niet alleen de vaste brandweermannen,, maar ook de 'hulp- brandweerlieden hun kunnen getoond. OUD-WETHOUDER ONDERDIJK VRAAGT WACHTGELD AAN. De heer J. Onderdijk, tot 5 Sept. j.l. wethouder dezer gemeente, heeft van dien datum af wachtgeld aangevraagd ingevolge de verordening, regelende het verleenen van wachtgeld aan wethouders B. en W. stellen voor dit te verleenen. Dit wachtgeld zal dan loopen tot de heer Onderdijk zgn taak als wethouder weer zal kunnen aanvaarden. Het moet dus als iets tijdelijks worden beschouwd. Kruiniingen. Gemeenteraad. Geen begraafplaats te Hans. weert. Vrijdagavond vergaderde de ge meenteraad. De voorzitter deelde mede dat dhr Dek afziet van het bouwen van 4 woningen aan de Meidam, waarom B. en W. voorstellen het besluit der vorige vergaldering dienaangaande in te trekken, waartoe wordt besloten. Ingekomen is een adres van dhr de Pauw en 38 anderen om in de Kanaal straat te Hansweert een trottoir te leg gen. Dit zal in de volgende vergadering 'bij de begroo-ting worden behandeld. Afwijzend wordt op voorstel van B. en W. beschikt op een. verzoek om steun, betioeld in Art. 13 der L.'O.-Wet 1920, door J. Verschuure te Hansweert, daar geacht wortit dat de financieele toestand van adressant zoodanig is dat zulks niet noo- dig geacht wordt. Goedgevonden wordt dat een verzoek gedaan wordt namens den Raad aan Gedep. Staten om te bevorderen dat ruil verkaveling wordt toegepast voor de Ier- seksohe Moer. Zonder hoofdelijke stemming wordt na der vastgesteld de gemeenschappelijke regeling tot centralisatie van het bouw en woningtoezicht op Zuid-Beveland. Aan de orde is tlhans -eten voorstel van B. en W. naar aanleiding van een inder tijd gedaan verzoek van inwoners van Hansweert om een algemeene begraaf plaats te Hansweert Westzijde. B. en W. stellen_voor om afwijzend te beslissen om een begraafplaats daar aan te leggen, daar ernstig gezocht is naar een ge schikte gelegenheid, doch vele bezwaren daaraan verbonden zijn. Deze aanleg zou veel geld 'kosten. Als tegemoetkoming willen B. en W. voor elke begrafenis-, welke over de Vlakebrug moet komen f 20 ten hoogste vergoeden voor volgkoetsen. Dhr Witte vindt f20 nog al hoog en zag liever een regeling volgens inkom stenbelasting. Dhr Francoys zegt, dat hij het onderzoek naar een begraafplaats te Hansweert heeft meegemaakt en begrijpt dat de bezwaren zoo groot zijn dat dit moeilijk kan worden ingewilligd. Hij ziet vele bezwaren om f 20 per begrafenis te geven uit de gemeentekas. Het is een soort steun, al is het zoo niet bedoeld. Het is onbillijk tegenover b.v. bewoners van Oostdijlk, welke ook ver af wonen. Ook dhr De Bat wjjst op den afstand van Oostdjjk. Dhr Hemelaar zegt, dat de Roomsch- Katholieken, die aan de Oostzyde van het kanaal wonen bijna even ver van de R.K. begraafplaats van Hansweert af zyn. Deze dienen er feitelijk ook van te pro fiteered Dhr v. d. Straaten vraagt of B. en W. een begrooting hebben voor een begraaf plaats. De voorzitter zegt, dat zoowel het vorige als het tegenwoordige college van B. en W. de moeilijkheden voelden en nog voelen. Het verzoek is ontstaan bij het begra ven van een arme man nu de weg over de nieuwe Vlakebrug gaat. De bedoeling is, dat het voorstel alleen betreft de Westzijde Hansweert over Vlake brug. Er zijn drie plaatsen overwogen voor een begraafplaats. Tegen alle waren bezwa ren. De grond van Martens ligt te dicht bij gebouwen en de prijs die Martens vraagt is veel te hoog. De grond van dhr v. d. Straaten zou veel opgehoogd moe ten worden. Ook zou een coupure of een oprit gemaakt moeten worden, waardoor de kosten plm. f 4000 zouden bedragen. Dit zou voor gemiddeld zeven begrafenis sen per jaar voor de Protestanten te hoog zijn. De voorzitter hoopt, dat alleen armen van deze regeling gebruik zullen maken. Dhr Witte hoopt, dat ook andere ver af wonenden zullen geholpen worden, waarop de voorzitter zegt, dat uitbrei ding bezwaarlijk is. Dhr Hemelaar vraagt waarom niet op Schore begraven kan worden. De voorz. zegt dat men daar op Hansweert blijk baar niet voor te vinden is. Dhr de Bat zegt dat Kruiningers van Oostdyk wel op Krabbendijke begraven worden. Algemeen voelt men wel dat er bezwa ren aan het voorstel kleven. Dhr Polderman wil het één jaar pro- beeren. Dhr Frangoys ontraadt dit, daar het later pijnlijk is het ongedaan te ma ken. Het voorstel wordt voor één jaar z.h.st. aangenomen. De gemeenterekening 1939 en die van het Burg. Armbestuur 1939 worden goedgekeurd. Aangeboden wordt de gemeentebe- grooting 1940 tot een bedrag van f 201.272,28 gewone dienst en f 61.359,53 kapitaal dienst. Bij de rondvraag wi) dhr Witte voor den oproep om steun aan slachtoffers van de mobilisatie b.v. f 10 uit de ge meentekas geven voor dit fonds. De voorz. zegt dat hij een verzoek van dat fonds heeft ontvangen om medewer king tot particulieren steun. Hij meent dat het niet op onzen weg ligt dit uit de gemeentekas te doen. Spr. heeft echter om inlichtingen gevraagd welke nog niet zijn ontvangen. Hij wil die eerst afwach ten, wat wordt goedgevonden. Daarna sluiting. GEWONE RETOURBILJETTEN ZULLEN OP DE SPOORWEGEN GELDIG ZIJN VAN 17 DECEMBER TOT EN MET 9 JANUARI. De proef met de langere geldigheid van de retourbiljetten der Ned. Spoorwe gen gedurende de afgeloopen zomerva- cantie mag voor alle partijen als ge slaagd worden beschouwd. Naar wij ver nemen, ligt het in het voornemen van de spoorwegdirectie ook voor de aan staande Kerstvacantie een dergelijke re geling te treffen. De gewone retours zullen dan wel niet zooals in de zomervacantie ten hoogste een maand geldig zijn, maar er zal toch een lange Kerstvacantie door worden omvat. Besloten is namelijk, dat alle retourbiljetten, die op of na Zondag 17 December zullen zijn genomen, hun geldigheid zullen behouden tot uiterlijk Dinsdag 9 Januari. Daarna gelden dan weer de gewone be palingen, met inbegrip van die betref fende de week-einde-retours. Wij hebben Woensdag melding gemaakt van het zeer waardeerénde oordeel van Mussert over Stalin en zijn mede-macht hebbers in Rusland. Er zijn allerlei aan wijzingen, aldus Mussert, dat het Bols jewisme zich gaat ontwikkelen in een nationale richting. Deze beschouwing, die moet dienen om den door Hitier genomen draai te verdedigen, klopt echter niet, met wat volgens het „Vaderland" door de radio- Moskou op 13 September j.l. werd uit gezonden. Er werd daarin o.m. het volgende ge zegd: „Er ontbrandt een strijd tusschen de imperialistische mogendheden, ten einde zich meester te maken van handelsmark ten en grondstoffen. De imperialistische oorlogen, die daarvoor noodig zijn, ver zwakken natuurlijk in sterke mate het bloc van de kapitalistische grootmach ten. Het zal daardoor in de toekomst mogelijk worden onder de aangeslotenen van dat kapitalistische bloc tweedracht te zaaien, het te versplinteren en onder deelen ervan te vernietigen, waardoor dan hier en dan daar een socialistisch régime zal kunnen worden ingesteld". „Is zoodoende de revolutionaire bewe ging eenmaal op gang gekomen, dan ope nen zich daaruit verschillende perspec tieven, die voor ieder land, in verband met zijn eigen plaatselijke omstandighe den, weer verder moeten worden uitge werkt. Zoo zal bijv. daar, waar het ka pitalistische systeem sterk is ontwik keld, de revolutionaire beweging ten slotte den vorm van een burgeroorlog tusschen de verschillende maatschappe lijke klassen aannemen". Dat is toch wel duidelijk. De politiek van Stalin ook door zjjn bondgenootschap met Hitier is er op gericht de communistische wereld-revo lutie te bevorderen. Duitschland speelt door zijn politiek van de laatste maanden in de kaart van Stalin. En Mussert acht zich geroepen dit alles toe te juichen! Vrouwenpolder. Gemeenteraad. Vrijdagmiddag vergaderde de gemeente raad. Ingekomen was o.m. bericht van Ged. Staten, dat de begrooting 1940 is goedgekeurd en de rekening 1938 defini tief is vastgesteld. Na bespreking werd m.a.st. besloten, het schrijven van Gedep. Staten inzake toetreding tot den Prov. Brandweerbond alsmede het schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken inzake toetre ding der gemeente tot het Centraal Ar chief en Inlichtingenbureau inzake Maat schappelijk Hulpbetoon, voor kennisge ving aan te nemen. Vastgesteld werd een verordening tot wijziging der verordening op den Vee- en Vleeschkeuringsdienst Oostkapelle, betreffende het verbod kadavers, die voor den Destructor bestemd zijn, in ge- vilden toestand aan den verharden weg te leggen. Besloten werd alsnog over te gaan tot aankoop van eenigen grond noodig voor de vrebreeding van den Gapingschen weg. Besloten werd, afwijzend te beschik ken op het verzoek van M. Hoogerheide tot demping, van gemeentewege, van den voor de woningbouw in de afd. Gapinge gelegen sloot. Na bespreking werd m.a.st. besloten, de prijs voor het water uit de in elke afdeeling der gemeente aanwezige kraan op de waterleiding voor degenen, die niet in staat zijn, de door hen bewoond wor dende perceelen, aan de waterleiding te doen aansluiten, vast te stellen op f 0,50 per kub. meter; tevens werd bepaald, dat zoowel te Vrouwenpolder als te Ga pinge, aan het gemeentehuis aldaar op werkdagen op zekere uren water kan worden gehaald. Besloten werd de ter secretarie te werk gestelde twee volontairs, in ver- Gereed voor het offensief. Zware gevechtswagens, in de bosschen langs het Westelijk front verdekt opgesteld, wachten op het sein tot den aanval.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2