Belangrijke rede van Chamberlain. De maildienst op Indië. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. Geen vertrouwen in ijdele woorden der Duit- sche regeering - Berlijn acht nu strijd tot het bittere einde onvermijdelijk - Finland wapent zich - Geen vredesstap van Italië - De verhuizing der Duitschers. Chamberlain's antwoord aan Hitier. De Indruk van Chamberlain's rede. Berlijn acht oorlog in scherpsten vorm onvermijdelijk. Geen vredesstap van Italië. De Indië-booten dienstbaar gemaakt aan het vrachtvervoer Indië-Amsterdam. Pendeldienst op Amsterdam. VRIJDAG 13 OCT. 1939 54e JAARGANG - No. 11 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij ..Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorttitrnat 70, does Postrekening 44433 Telefoon 2438 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 DirecteurHoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Qoes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlün 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentlün Dinsdags en Vrijdags 10.75 bij vooruitbetaling Advertentlün onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting De voorstellen, in de rijksdagrede ver vat, waren vaag en onzeker, constateer de Chamberlain; zij gewaagden niet van herstel van het onrecht, Tsjecho Slowa kije en Polen aangedaan. Doch zelfs in dien een dergelijk herstel in het vooruit zicht was gesteld, zou Engeland de be- wtfzen moeten vergen, dat de Duitsche regeering ditmaal haar beloften wil na komen. Na de ervaring van het verleden is het niet langer mogelijk te vertrouwen op het ijdele woord der tegenwoordige Duitsche regeering. Er heerschte een merkbare spanning in het Engelsche Lagerhuis gistermid dag, in afwachting van de verklaring van den minister-president. Alle banken waren bezet. Tal van ambassadeurs waren aanwe zig. Men zal zich herinneren, aldus Cham berlain, dat de Duitsche Rijkskanselier tijdens de briefwisseling in Augustus zijn wensch te kennen gaf naar verbeter de betrekkingen tusschen onze beide lan den, zoodra de Poolsche kwestie geregeld zou zijn. Hierop antwoordde de Engelsche re geering, dezen wensch volkomen te dee- len, doch dat alles afhing van den aard en de methode der regeling met Polen. Wij wezen er op dat 'n oplossing met ge weld onvermijdelijk er toe zou leiden, dat wij onze verplichtingen jegens Polen zou den nakomen, en wij' verzochten den Duitschen rijkskanselier in directe on derhandelingen te treden met de Pool sche regeering, die zich daartoe reeds bereid verklaard had. Zooals elkeen weet, bleven onze pogin gen om een oorlog en wapenstilstand te vermijden, vruchteloos. In Augustus j.l. heeft de President der Vereen. Staten een beroep gedaan op den heer Hitier, zijn geschillen met Po len langs vreedzamen weg te regelen, teneinde een oorlog in Europa te ver mijden. Ongeveer te zelfder t\jd hebben de Ko ning der Belgen, de Koningin der Neder landen, de Paus en Mussolini allen hun goede diensten, aangeboden, echter even eens vruchteloos. Het is thans duidelijk, dat de heer Hitier beslo ten was, met Polen oorlog te voeren. Op 1 September heeft de heer Hitier de Poolsche grens geschonden en is hij Polen binnengevallen, waarbij hij met geweld van wapenen en machines, den weerstand van het Poolsche volk en het Poolsche leger neersloeg. Zooals neutrale waarnemers hebben getuigd, werden de Poolsche steden en dorpen gebombardeerd en in puin ge schoten en werden de burgers op groote schaal omgebracht, met schending van alle verplichtingen, waarover Hitier thans met trots spreekt, alsof hij ze had nagekomen. Het is, na deze moedwillige agressie, j dat de rijkskanselier zijn voorstellen doet. Indien men verwacht had, dat in deze voorstellen eenige poging zou te vinden zijn, om voldoening te geven voor deze misdaad jegens de menschheid, welke zoo spoedig gevolgd is op de schending der rechten van het Tsjecho-Slowaak- sche volk, dan werd men in die verwach ting teleurgesteld: De Poolsche staat en zijn leiders werden met scheldwoorden beladen. Wij moeten aannemen, dat de voorstel len, welke de Duitsche rijkskanselier doet, voor de vestiging van wat hij noemt „de zekerheid der Europeesche veiligheid" gebaseerd moeten worden op de erkenning van zijn veroveringen en op zijn recht, om met het veroverde gebied te doen wat hij wil. Het zou onmogelijk zijn voor Groot- Brittannië zulk een grondslag te aan vaarden zonder zijn eer te verbeuren en zijn eisch prijs te geven, dat internatio nale geschillen dienen te worden opge lost door overleg en niet door geweld. De passages in de redevoering, welke bestemd zijn, nieuwe verzekeringen te geven aan de nabuurlanden van Herr Hitier, ga ik voorbij, aangezien deze lan den wel zullen weten, welke waarde aan dergelijke verzekeringen gehecht kan worden, gezien gelijkluidende beloften, in het verleden door hem afgelegd. Het is niet moeilijk, zinnen aan te ha len uit Hitler's redevoeringen van 1935, 1936 en 1938, waarin hj in definitieve bewoordingen zjn besluit te kennen geeft, Oostenrijk niet te annexeeren, den Anschluss niet te verwezenljken, geen aanval te ondernemen op Tsjecho-Slo- wakije en geen verdere territoriale eischen in Europa te stellen, nadat de Sudeten-kwestie in September 1938 was geregeld. De herhaalde verloochening van zijn gegeven woord en de plotselinge omme keer in zijn politiek vormen voor mij de fundamenteele moeilijkheid, mij bezig te houden met de voorstellen, welke de Duitsche rijkskanselier in zijn redevoe ring gedaan heeft. De simpele waarheid is, dat, na onze ervaring in het verleden, het niet langer mogelijk is, te vertrouwen op het ijdele woord van de huidige Duitsche regee ring. (Luide en langdurige toejuichin gen.) Wij trokken niet met wraakgierige be doelingen ten oorlog, maar eenvoudig ter verdediging van de vrijheid. (Toejuichin gen.) Niet slechts de vrijheid der kleine landen staat op het spel, het gaat ook om het vreedzame bestaan van Groot- Brittannië, van de dominions, van Indië en de rest van het Britsche Rijk, van Frankrijk en van alle vrijheidlievende landen. Hoe ook de uitslag zal zijn van den huidigen strijd en op welke wijze het einde ook bereikt wordt, de wereld zal niet gelijk zijn aan die, welke wij voor heen gekend hebben. Onze regeering weet maar al te goed, dat in een modernen oorlog tusschen groote mogendheden de overwinnaar en de overwonnene beide wreede verliezen moeten lijden, maar capituleeren voor het kwaad zou alle hoop wegnemen en alle levenswaarden vernietigen, welke door de eeuwen heen l et I.cumerk en de bezieling geweest zijn an den mensche- lijken vooruitgang, (toejuichingen). De vrede, welken wij Besloten zijn te verkrijgen, moet een werkelijk gevestig de vrede zijn, niet een onbehaaglijke wa penstilstand, welke door voortdurend herhaalde bedreigingen wordt verstoord. (Toejuichingen.) Wat staat zulk een vrede in den weg? Het is de Duitsche regeering, en de Duitsche regeering alléén, want zij is het, die door herhaalde daden van agres sie aan geheel Europa de rust ontnomen heeft en in de harten van al haar na buurlanden het steeds aanwezige gevoel van onveiligheid en vrees heeft geplant. HET STANDPUNT DER BRITSCHE REGEERING. De houding van Z. M.'s regeering zou ik als volgt willen kenschetsen: Hitier verwierp alle vredesvoorstellen totdat hij Polen overweldigd had, zooals hij vroeger Tsjecho-Slowakije neerwierp. Vredesvoorwaarden, welke beginnen inet een agressie goed te praten, kunnen niet aanvaard worden. De voorstellen in de redevoering van den rijkskanselier zijn vaag en onzeker en bevatten geen aanduidingen tot het weder goed maken van het onrecht, Tsjecho-Slowakije en Polen aangedaan. Zelfs indien de voorstellen van den heer Hitier nauwkeuriger waren geweest en voorstellen hadden bevat tot herstel van dat onrecht, zou het nog noodzake lijk zijn te vragen met welke practische middelen de Duitsche regeering voorne mens is de wereld te overtuigen, dat de agressie zal ophouden en dat beloften voortaan door haar zullen gehouden worden, (toejuichingen). De ervaring in het verleden heeft aan getoond, dat geen vertrouwen gesteld kan worden in de beloften van de huidige Duitsche regeering. Derhalve moeten er daden en niet al leen woorden komen, alvorens wij, het Britsche volk en Frankrijk, onze dappere en loyale bondgenoot, gerechtigd zouden zijn op te houden met inspanning van al onze krachten oorlog te voeren. Er moet dus aan een primaire voor waarde voldaan worden. Alléén de Duit sche regeering kan aan deze voorwaarde voldoen. De zaak is dus duidelijk: ófwel de Duitsche regeering moet een overtuigend bewijs geven voor de oprechtheid van haar verlangen naar vrede door defini tieve daden en door het verschaffen van doeltreffende waarborgen van haar voornemen, om haar verplichtingen !na te komen, ófwel wij moeten in onze taak tot het einde volharden. D u i t s c h - land moet zijn keuze doen. De minister-president deelde mede, dat hfl de volgende week Woensdag een nieuwe verklaring over den internatio nalen toestand zal afleggen. ZATERDAGAVOND RADIO-REDE VAN CHAMBERLAIN. Minister-president Chamberlain zal zich Zaterdagavond tot het Britsche volk richten in een radio-toespraak, waarin hjj de laatste ontwikkeling van den in ternationalen toestand zal behandelen. De rede van den Engelschen premier had geen verrassenden inhoud. De alge- meene opinie, behalve dan misschien in Duitschland, was, dat Chamberlain in deze omstandigheden, zonder het pres tige van Engeland te verspelen, niet kon ingaan op wat men van Duitsche zflde vredesvoorstellen geliefde te noemen. Opmerkelijk is, dat Chamberlain geen woord aan Rusland heeft gewijd. Dit had natuurlijk zijn bedoeling. Talrijk waren ditmaal de toejuichin gen van de leden van het Lagerhuis. Chamberlain sprak dan ook met meer vuur dan hij gewoon is te doen. Opmerkelijk is Chamberlains laatste woord: „De keuze is aan Duitschland". Sinclair heeft in het debat de woorden van Chamberlain nog verduidelijkt: het is niet de bedoeling van Engeland het Duitsche volk zijn regeering voor te schrijven. Het moet zelf weten, welke re geering het wil hebben, al kan het En gelsche volk het met die keuze niet eens zijn en zich verbazen over de aanvaar ding door de Duitschers van de binnen- landsche politiek dezer regeering. Maar deze Duitsche regeering bedreigt de vrij heid en de onafhankelijkheid van andere volken, op den duur ook van het Britsche Rijk. En dit kan Engeland niet toestaan. Het Alg. Handelsblad meldt: Hitier heeft gisteravond, zoodra de woordelijke tekst der rede van Cham berlain in Berlijn ontvangen was, zjjn voornaamste medewerkers om zich ver- eenigd. Ofschoon in de latere avonduren nog geen officieel commentaar van Duitsche zijde bekend was geworden, kan toch reeds worden gezegd, dat in de Wilhelm- strasse de opvatting heerscht, dat aan een vredelievende oplossing van het con flict niet meer mag worden gedacht. Dus een oplossing door wapengeweld de eenig denkbare is. Men neemt aan, dat Berlijn nu met Moskou en Rome zal confereeren. Maar afgezien daarvan acht men in bevoegde Duitsche kringen den oorlog in den scherpsten vorm onvermijdelijk. De rede van Chamberlain heeft te Berlijn een verpletterenden indruk ge maakt. Hitier ziet nu nog slechts één moge lijkheid: strijd tot het bittere einde. Men is er in Berljjnsche politieke kringen van over tuigd, dat de toestand, zooals deze zich thans ontwikkeld heeft, voor de Westelijke neutrale staten b ij'zonder kritiek is gewor den. Wij vernemen dat de directie van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" te Amsterdam een plan in studie heeft met betrekking tot den maildienst op Indië. Heeft men tot dusver ten aan zien van de aankomst der „Marnix van Sint Aldegonde" en de „Oranje" in Europa elk geval individueel behandeld en ter zake maatregelen getroffen, vol gens dit schema zou meer systematisch te werk worden gegaan. Het komt hierop neer, dat de booten, welke den normalen dienst op Indië onderhouden worden ingezet op de Java- New-York-lijn en dus ook dienstbaar worden gemaakt aan het vrachtvervoer tusschen Indië en Amerika. In eerste instantie doen zij dan dienst als mailschip met als Europeesche thuis haven Madeira. Daar worden de passa- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Het vergaan van de „Binnendijk". De moeilijkheden voor den tuinbouw. De maildienst op Indië. De Tweede Kamer over de bedrijfsrege lingen in den landbouw. Buitenland. Chamberlain stelt geen vertrouwen In de huidige Duitsche regeering. Scherpe oorlog onvermijdelijk. Finland stelt zich teweer. Geen vredesstap van Italië. De verhuizing der Duitschers. Volgens een bericht uit Berlijn aan het dagblad „Tidningen", heeft Hitier gecon cludeerd, dat de redevoering van Cham berlain een duidelijk en beslist „neen" vormt op zijn vredesaanbod en heeft hij derhalve alle maatregelen genomen om den oorlog voort te zetten. Het bericht voegt hieraan toe, dat bevel is gegeven van evacuatie van alle groote steden in het Rijnland. Op een verscherping van den toestand wijzen ook de geruchten, dat Hitler's hoofdkwartier naar den Westwall wordt verplaatst. Van gezaghebbende zijde te Rome worden de Britsche berichten, volgens welke de pas-benoemde Italiaansche am bassadeur Bastianini een vredesmemo- randum of een Italiaansch voorstel tot het bijeenroepen van een internationale conferentie, zou medebrengen, ontkend. Er wordt aan herinnerd, dat Italië pas de vorige week officieel, heeft aangekon digd onder de huidige omstandigheden een dergelijk initiatief niet te zullen ne men. De berichten, welke, naar men zegt, uit Berlijn afkomstig zjjn en volgens welke binnenkort overleg tusschen Duitschland, Rusland en Italië zou wor den gepleegd, vinden te Rome geen ge loof. In gezaghebbende kringen zegt men dat er tusschen Rusland en Italië geen verdrag bestaat, dat in overleg voorziet. Een gedachtenwisseling met de Sov jet-Unie zou waarschijnlijk langs den ge wonen diplomatieken weg worden ge voerd. WEINIG NIEUWS VAN HET FRONT. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: „Hier en daar werden hinderlagen ge legd en patrouilles uitgezonden. Activi teit van onze voorhoede-elementen, o.a. in het gebied ten zuiden van Saarbrü- cken. HET GEVECHT OP DE NOORDZEE. Opvarenden van een Noorsche vis- schersboot hebben 'n levendig relaas ge geven van het gevecht, dat Maandag op de Noordzee is gevoerd tusschen naar schatting 150 Duitsche vliegtuigen en 'n giers afgehaald in een pendel-dienst, te onderhouden door de reserve-schepen „Johan de Witt" en „Jan Pieterszoon Coen". Vervolgens varen de mailschepen door naar New-York als eindbestem ming, lossen er hun lading, komen naar de Azoren terug en nemen passagiers aan boord, die zich uit Amsterdam naar Indië zullen begeven. De „Johan van Oldenbarnevelt" zal voor de eerste maal de reis Batavia New York maken (hiervoor had men oorspronkelijk de „Oranje" op het oog. Er heeft thans overleg plaats met den Rotterdamschen Lloyd, die echter naar verluidt voornemens is, zijn groot ste mailschepen, de „Dempo" en de „Baloeran", op te leggen, hetgeen niet past in het kader van de plannen der „Nederland". Zwitserland bewaakt zijn grenzer.. - De natuurlijke gesteldheid van het landschap vormt een bijna on overkomenlijken hinderpaal voor iederen aanvaller.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1