Toenemende spanning in Finland. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Meer activiteit der Duitschers aan het Westelijk front- Besprekingen tusschen Duitschland, Italië en Rusland? De sterkte der Engelsche troepen in Frankrijk-De belemmeringen van onze scheepvaart. Overeenstemming over Chamber lains verklaring. Berlijn kondigt overleg aan met Rome en Moskou. Toenemende activiteit van de Duitsche troepen. De sterkte van het Britsche expeditieieger. Belangrijkste Nieuws. Gevechten op de Noordzee. FINLAND STELT ZICH TEWEER. De militaire voorzorgsmaatregelen in Finland zijn gisteren in een sneller tem po voortgezet. De spanning in het ge- heele land is toegenomen, aldus meldt Un. Press. De ontruiming van Helsinki en andere steden ging voort. De scholen zijn geslo ten, de banken betalen nog slechts kleine bedragen uit. Dengenen, die in staat zijn hun onderhoud tijdens de periode van evacuatie zelf te betalen, wordt verzocht dit te doen. Minister-president Erkko zal zich van avond via de radio tot Amerika richten. Men verwacht dat hij een uiteenzetting zal geven van de Finsche politiek. Ook verwacht men, dat hij melding zal maken van de onderhandelingen te Moskou. In- tusschen wordt officieel in alle opzichten geheimhouding betracht ten opzichte van de besprekingen. De volmaakte overeenstemming, die in alle Finsche partijen ten aanzien van de buitenlandsche politiek heerscht, is indrukwekkend. Men geeft over het algemeen de mo gelijkheid toe van onderhandelingen met Rusland over de Hogland-eilanden in de Finsche Golf, waar men het bestaan van gegronde Russische belangen erkent, maar geheel anders is het gesteld met de kwestie der Alands-eilanden. Den aanleg van Russische forten op deze ei landen zou men als een ondragelijke be dreiging voor de veiligheid van Finland beschouwen. Voorts spreekt men reeds van de aanspraken, dieRus- land zou kunnen doen gel den op het ijzererts in Noor d-Z weden enop deNoor- sche haven Narvik. Het Finsche kabinet zou de mogelijk heid onder de oogen zien de regeering uit Helsingfors naar elders over te brengen. In Finsche kringen te Londen heeft men tegenover den diplomatieken corres pondent van Reuter verklaard, dat Fin land, hoewel het volkomen bereid is, met Rusland te onderhandelen, geen enkele inbreuk zal dulden op zijn aloude politiek SPRINGT AMERIKA IN DE BRES VOOR FINLAND? Volgens een bericht uit Kopenhagen, aldus de Telegr., zou de Amerikaansche ambassadeur te Moskou een stap onder nomen hebben bij de Sovjet-regeering naar aanleiding van de verwachte Russi sche eischen aan Finland. Omtrent het resultaat van deze démarche is nog niets bekend. Zeer verontrustende geruchten willen weten, dat de Russische eischen hoogst waarschijnlijk betrekking zullen hebben op vlootbases, zoowel op Hangö als in de Finsche havenstad Kotka, die tusschen Helsinki en Wiborg is gelegen. In buitenlandsche kringen te Helsinki vraagt men zich af, wat de kansen van Finland zijn tegenover het groote Rus land, indien inderdaad het ergste mocht gebeuren. Uiteraard is het Finsche leger hoewel het behoorlijk uitgerust moet zijn, verre in de minderheid vergeleken bij de strijdkrachten, waarover de Sov jets beschikken. Aan den anderen kant heeft het land een natuurlijke verdedi ging, die men niet mag onderschatten. De luchtmacht der Finnen is een factor, waarmede men nauwelijks rekening te houden heeft. OOK ZWEDEN PARAAT. Ook Zweden heeft zijn militaire, ma ritieme en economische verdediging pa raat gemaakt, om weerstand te kunnen bieden aan iedere dreigende invasie, zoo meldt Uu. Press. Men gevoelt, dat het stormcentrum dichterbij komt. De cultureele, economi sche en politieke banden tusschen Zwe den en Finland zijn hecht. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de Russisch- Finsche onderhandelingen gevolgd zuilen worden door besprekingen tusschende regeeringen van Zweden, Noorwegen en Denemarken. Ook in Noorwegen worden de gebeur tenissen op den voet gevolgd. De sym pathiebetuigingen voor de Finnen komen uit alle deelen van het land. DONDERDAG 12 OCT. 1939 54e JAARGANG - No. 10 Uitgave: N. V. Uitgev.ers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrnat 7 0, Goes Postrekening 44435 Telefoon 3E438 Jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA van neutraliteit en dat het zich tegen een dergelijke inbreuk zal verzetten. Vrachtwagens zijn in de Finsche hoofd stad gerequireerd, machinegeweren op de daken der huizen geplaatst en op het postkantoor en de gebouwen van den te legraafdienst te Helsinki. Eveneens heeft men op deze gebouwen zoeklichten ge plaatst. - Een situatie als die, waar tegenover Estland momenteel staat, zou volgens iemand uit officieele kringen, niet geto lereerd worden. In de Finsche hoofdstad houdt men bij een beschouwing van den huidigen toe stand rekening met verschillende facto ren. „Een aanval op Finland, aldus rede neert men, beteekent een aanval op de groep staten: Zweden, Noorwegen en De nemarken, met welke groep Finland zich één voelt. Ten tweede gaat het Zweden in het bij zonder aan in verband met de kwestie der Alandseilanden. Ten derde kan gerekend worden op de vriendschap van de Vereenigde Staten. Een Reuter-telegram uit Washington bevestigt de Finsche veronderstelling in zake de sympathie in de Vereenigde Sta ten voor Finland. Indien er één natie is, aldus meldt de correspondent van Reuter, welke een nieuw „brave, little Belgium", een klein, maar dapper België, zou kunnen worden in de oogen van de Amerikanen, dan zou dat Finland zijn. Indien Rusland den goeden wil van Amerika nog op prijs stelt, zal het de in tegriteit van Finland niet aantasten. HET RUSSISCH-LITAUSCHE ACCOORD. Van het Litausch-Russische pact zijn nog geen bijzonderheden gepubliceerd. Het schijnt, dat Wilna (een stukje van den Poolschen buit, dat aan Litauen zal worden toegewezen in ruil voor het ver lies van zijn zelfstandigheid) slechts voor den duur van den oorlog een Sovjet Russisch garnizoen moet houden. Na de onderteekening van het pact is de Lithausche delegatie te Moskou op het Kremlin gebleven voor een souper, dat gevolgd werd door een hartelijk on derhoud, dat tot den ochtend duurde. Gisteravond bood de Russische regee ring een banket aan. De gedelegeerden zouden Moskou vandaag per vliegtuig verlaten. Havas meldt uit Kaunas: Het geheele land feest naar aanleiding van de her- eeniging van het gebied van Wilna met Litauen. Alle handelshuizen, winkels, fabrieken en scholen zijn gesloten. De straten zijn vol menschen. De luidspre kers bazuinen volksliederen uit. Reuter verneemt nog, dat Russische garnizoenen zullen worden gelegd in Vi- lavisjkis, Kelme, Kaisjiadorys en Asjme- nos en dat luchtbases zullen worden ge vestigd te Radvilisjkis en Polanga (bij Memel). Naar Reuter meldt, is de tekst van Chamberlain's antwoord aan Hitier thans volledig goedgekeurd, zoowel door Frankrijk als door de Dominions. Men meent, dat Chamber lain van de gelegenheid gebruik zal maken, omzieh onomwonden omtrent de voorstellen van Hitleruit te laten. Un. Press meldt: Volgens goed ingelichte nationaal so cialistische kringen worden tegen mor gen (Vrijdag) dringende besprekingen verwacht tusschen Duitschland, Italië en de Sovjet-Unie over de door deze drie mogendheden in de toekomst te voeren politiek, indien, zooals men algemeen verwacht, Chamberlain vandaag Hitler's vredesvoorstellen verwerpt. Volgens deze kringen zullen deze be sprekingen ten hoogste 48 uur duren, waarna waarschijnlijk „vérstrekkende belangrijke beslissingen" zullen worden aangekondigd. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: „Tusschen Moezel en Saar zet de vij and zijn patrouilletochten in grooteren omvang voort. Artillerievuur van beide partijen in hetzelfde gebied". In zyn toelichting zegt Havas, dat aan het grootste gedeelte van het front de Duitsche troepen hun passieve houding definitief opgegeven schijnen te hebben. Hun operaties hebben een grooteren om vang en strekken zich uit over een af stand van 15 km, met een hardnekkig heid, welke tot nu toe ongewoon was. Het is vooral in het gebied tusschen Saar en Moezel, dus aan den linkervleu gel van het Fransche leger, dat de Duit sche patrouilles en artillerie een groote- re activiteit ontwikkelen. Natuurlijk moesten de Fransche artillerie en auto matische wapens in de loopgraven, daar op antwoorden. In verband met de pogingen der Duit schers, om Fransche soldaten gevangen te nemen, wordt van Fransche militaire zijde medegedeeld, dat geen enkele piloot wiens vliegtuig den laatsten tijd bij ver kenningsvluchten getroffen werd, in de handen der Duitschers gevallen is, daar de inzittenden zich steeds met parachutes in veiligheid konden brengen. Slechts in het begin zijn enkele gewonde infante risten door de Duitschers gevangen ge nomen. Sedert dien hebben deze geen en kele inlichting kunnen verkrijgen, zelfs niet over de legerafdeelingen, die tegen over hen staan. Ondanks het slechte zicht hebben de Duitschers talrijke verkenningsvluchten gemaakt, waarbij zij trachten boven de Fransche linies te komen. Daarbij was het zelfs niet mogelijk foto's te maken. De Engelsche minister van oorlog, Hore Belisha, gaf een overzicht van het werk van 't leger gedurende den oorlog. In 1914 waren in de eerste zes weken van den oorlog 148.000 man over het Kanaal gevoerd, thans zijn binnen vijf weken 158.000 man overgebracht. Tevens zijn bases en verkeerswegen geschapen om zorg te dragen voor een voldoende ravitailleering. Eiken nacht staken 3 convooien over. Thans is er geen reden meer voor ge heimhouding. Het overbrengen is zonder verliezen geschiedt. De'minister deelde verder mede, dat reeds 25.000 voertuigen naar Frankrijk zijn gebracht, waaronder tanks van 15 ton en meer. De troepen marcheerden in kleine groepen des nachts en rustten overdag, waardoor het transport moeilijker was dan in 1914. In Frankrijk bevinden zich thans 50 verschillende soorten voertui gen, die verschillende soorten brandstof noodig hebben. Derhalve moeten groote voorraden worden overgebracht en op geslagen. Abonnementsprijs ikM yji feWLrUu-J Weekabonnementen voer Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regei Ingeicr.den mcdedeelingen cent per tegel Kleine Auvertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. IP— Binnenland. Distributie van suiker met ingang van Maandag a.s. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Staatsbegrooting 1939. Bezwaren van de Tweede Kamer tegen de voorgestelde heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting. Zakenverlof voor gemobiliseerden Buitenland. Groote spanning in Finland. Ook Zwe den paraat. Vandaag verklaring van Chamberlain. Duitsch-Italiaansch-Russische bespre kingen De strijd in het Westen. De sterkte van het Britsche expeditie-leger. De positie van de neutrale scheepvaart. De minister deelde ver der mede, dat slechts 20 procent van de strijdmacht uit inferantisten bestaat. Deze infanterie is uitge rust met vjjf tig Bren-mi- trailleurs en zestien anti- tankkanonnen per batal jon. In 1914 was b y n a 60 procent van het expeditie- leger infanterie. Hieruit blijkt, dat het huidige ex peditieieger over een veel grooter vuurkracht be schikt. De troepen zijn thans bezig hun posi ties te versterken, waarin zij worden bij gestaan door burgerarbeiders en machi nes. Vervolgens zeide Hore Belisha, dat de zeemacht van Engeland niet is geëven aard. De vloot heeft haar geheimen niet verloren en de luchtmacht spreidt haar beschermende vleugels uit tegen een an der gevaar. Op alle gebied is Engeland beter uit gerust dan in 1914. In het Britsche leger zullen de sterren binnen het bereik van ieder gewoon soldaat liggen. Niemand behoeft te vree zen, dat zijn geringe afkomst een reden zal zijn, dat zijn militaire verdiensten niet worden erkend. De minister deelde verder mede, dat het eerste legercorps wordt gecomman deerd door generaal Dill en het tweede door generaal Brook. De eenheid van commando is eveneens verzekerd, het Britsche leger staat onder Fransch op perbevel. De Engelsche admiraliteit heeft ont huld, dat de luchtaanval op een Britsch kruisereskader in de Noordzee op Maan dag j.l. blijkens een thans van het es kader ontvangen rapport, vijf uur duur de en dat meer dan honderd bommen werden geworpen. Een lading bommen viel volgens de mededeeling van de ad miraliteit zóó dicht bij, dat een paar bomsplinters op een kruiser terecht kwa men, doch de andere bommen kwamen op grooten afstand, in enkele gevallen op een mijl afstand, neer. In de mede deeling wordt bevestigd, dat niemand aan boord getroffen is. JACHT OP HET DUITSCHE KAPERSCHIP. Hoewel de grootste geheimhouding in acht wordt genomen over de plannen van de Britsche marine om het Duitsche kaperschip in het Zuiden van den Atlan- tischen Oceaan te vernietigen, werd toch gisteravond te Londen vernomen, dat thans door Britsche kruisers naar het schip wordt gezocht. Het eenige, tot nu toe bekende slachtoffer van den ka per, welke vermoedelijk de slagkruiser „Admiraal Scheer" is, is het Britsche vrachtschip „Clement", dat in het begin van deze maand tot zinken werd ge bracht. Naar vernomen wordt, heeft de „Ad miral Scheer" voldoende brandstof voor een tocht van 10.000 mijl aan boord. HET RESULTAAT DER BLOKKADE. In de zitting van het Lagerhuis heeft de minister van marine, Churchill, ver klaard, dat in de afgeloopen zestien da gen Groot Brittanje door het optreden van duikbooten 5809 ton scheepsruimte heeft verloren. Evenwel werden 13.615 ton van den vijand in beslag genomen, waardoor Engeland een voordeel van 7806 ton heeft behaald. Hollands welvaren! Een nieuwe foto van onze Prinsesjes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1