Stalin - Hitler Mussert. België's financiëele zorgen. DRAISWA-ton-VALKENBURG 'S>< /fo\ «1 LEVERIjRA4J1' Het Benzlne-vraagstuk. Binnenland. Het molestrlslco voor onze interna tionale binnenvaart. Uit de Provincie MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. van 5 pet. van hun vermogen zullen te betalen krijgen by wjjze van compensatie voor het feit, dat z\j geen krijgsdienst mogen verrichten. EEN STROOM VAN GERUCHTEN OVER DUITSCHLAND. Het gerucht, dat de legeering Cham berlain was vervangen door een regee ring Lloyd GeorgeMossley en dat tot een wapenstilstand was besloten, ver spreidde zich reeds Maandagavond door Berlin. Het gerucht viel in vruchtbaren bo dem. Gisterochtend ging het gerucht over heel Duitschland: de Engelsche koning zou de troon weder aan den Hertog van Windsor hebben afgestaan en de Duit- sche radio zou het heele verhaal in een extrabericht hebben bevestigd. De menschen waren bljj als kinderen, zoo vertelt het „Vad." In een ziekenhuis bijvoorbeeld vielen de pleegzusters elkander om den hals. Men ziet hieruit hoe groot het ver langen naar vrede bij het Duitsche volk is. De vreugde moest natuurlijk op te leurstelling uitloopen. De officieele te genspraak door de radio bracht ont nuchtering evenals de bovenvermelde rede van Hitier. EEN „VOLKSMELDEDIENST" IN DUITSCHLAND. Ter bestrijding der „binnenlandsche vijanden". De Berlijnsche correspondent van de „National Tidende" meldt, dat door vroe gere S. S.- en Gestapo-leiders een nieuwe nationaal-socialistische organisatie is op gericht, genaamd „Volksmeldedienst", welke de „binnenlandsche vijanden" van het Duitsche rijk moet opsporen. In alle deelen van Duitschland zullen afdeelin- gen worden gevestigd, „om spoedig de genen te vinden, die schuldig zijn aan politiek verraad en sabotage of aan da den, die indruischen tegen de beste be langen van het rijk." Elk lid van dezen dienst zal hierop acht moeten slaan en zelfs zijn eigen buurman moeten aan klagen, indien deze anti-Duitsche propa ganda verspreidt. TERECHTSTELLING JEGENS HOOGVERRAAD. Uit Berlijn wordt gemeld, dat een ze kere Hermann Krüger wegens hoogver raad ter dood is veroordeeld en terecht gesteld. In een officieele mededeeling werd gezegd, dat Krüger het land in ern stig gevaar had gebracht door den vij-< andelijken mogendheden inlichtingen van geheimen aard te verschaffen. GEWAPENDE DUITSCHE TREILERS EN KLEINE VRACHTSCHEPEN UITGEVAREN. Visschersschepen, die door het Ska- gerrak naar de Noordzee voeren, hebben in Goeteborg gemeld, dat groote aan tallen gewapende Duitsche treilers en kleine vrachtschepen in een Noordelijke richting voeren. De bestemming en de taak dezer schepen is onbekend, doch men veranderstelt, dat zjj zullen deelne men aan een poging tot blokkade van Engeland, of dat zij zullen dienen als voorraadschepen voor duikbooten in de Noordzee. GEEN DISTRIBUTIE IN FRANKRIJK. Te Parijs zjjn kaarten voor rantsoenee ring van levensmidelen niet noodig ge bleken. De hallen krijgen dagelijks een ruimen aanvoer. In vergelijking tot de dagen van vóór den oorlog zjjn de prij zen, hetgeen een wonder schijnt, zelfs aanzienlijk gedaald. In officieele kringen koestert men geen bezorgdheid voor den naderenden winter. Men zegt, dat het vraagstuk der Fransche voedselvoorzie ning opgelost is. MOBILISATIE KOST 6 MILLIARD PER JAAR. Na den gistermiddag gehouden kabi netsraad heeft de minister van Finan ciën, Gutt, tegenover vertegenwoordi gers van de pers een uiteenzetting gege ven van de maatregelen, die door de re geering zijn genomen ten aanzien van de gemobiliseerden. De minister zeide o.m.: Het is nu veertig dagen geleden, dat de oorlog uitbrak en sinds veertig dagen staan wij' er buiten. Wanneer de onaf- hankelijkheidspolitiek slechts dit resul taat had gehad, zou het reeds een onbe rekenbaar resultaat zijn, wanneer men denkt aan de menschenlevens en de gel den, die in die veertig dagen zqn ge spaard. De mobilisatie is echter zeer duur. Waneer men aan de uitgaven van 3.5 milliard per jaar voor de mobilisatie het 1 milliard crediet van 200_millioen toe voegt, dat door het parlement is inge willigd, en het crediet van 1.5 milliard, dat is opgenomen in de buitengewone begrooting, ziet gjj, dat de landsverdedi ging ons per jaar ruim 6 milliard kost. Terzelfder tgd is het u bekend, dat de ontvangsten van den staat achteruit loo- pen, want men verwezenlijkt geen mobi lisatie zonder het algemeen bedrijfsleven te benadeelen. Op dit gebied wordt thans een groote inspanning in het werk ge steld om terug te keeren naar den nor malen toestand en om te bewerkstelligen dat België zal werken, omdat het nooit zoo zeer behoefte heeft gehad aan wer ken als nu. Als eerste maatregel heb ben wjj een belasting in gevoerd op buitengewone winsten. Er is overeen stemming bereikt over de belasting van 60 pet, met inbegrip van alle andere belastingen op de buiten gewone winsten. In het bijzonder is het streven uitge gaan naar een verbetering van het wel zijn der gemobiliseerden, benevens van hun gezinnen, DE AANHOUDING VAN NEDERLANDSCHE SCHEPEN DOOR DE ENGELSCHE MARINE. Vragen in het Engelsche Lagerhuis. In antwoord op een in het Lagerhuis gestelde vraag, ten aanzien van 't vast houden en doorzoeken van neutrale sche pen op contrabande, heeft de minister voor de economische oorlogvoering, Cross, gezegd, dat zekere stappen van de Nederlandsche regeering thans in overweging worden genomen, zoo meldt Reuter uit Londen. Cross zeide, dat de Britsche regeering te allen tijde haar uiterste best heeft ge daan in overeenstemming met de alge meen aanvaarde beginselen van het in ternationale recht met betrekking tot de aanhouding en doorzoeking van neutrale schepen te handelen. Hij gaf de verzekering, dat al het mo gelijke zal worden gedaan om te voor komen, dat neutralen worden opgehou den of dat hun overlast wordt aange daan, bij de uitoefening van de oorlogs rechten. tCHT VW SMAAK -PRUS 70 ctt DISTRIBUTIE LAAT ZICH NOG WACHTEN. Naar aanleiding van de vraag of een distributie van motorbrandstoffen spoe dig den autobezitter de vrijheid zal her geven, vernam de „Maasbode", dat het nog wel enkele weken zal aanloopen vóór de distributie wordt ingevoerd. Bij de inwerkingtreding van een zoo recht vaardig mogelijk stelsel stuit men op tal- looze moeilijkheden, welke om een op lossing vragen. Men voelt zeer goed, dat in het rijver bod op Zondag verscheidene onbillijkhe den zitten, bijv. dat iemand, die in de week kan gaan toeren, daartoe de volle vrijheid heeft, terwijl een ander, die al leen den Zondag tot zijn vrije beschik king heeft, daarvan moet afzien. En ook heeft men oog voor de schade, welke vele zaken lijden, doordat er Zondags aan zienlijk minder of zelfs vrijwel geen be zoekers komen, en wil daarom zoo spoe dig mogelijk hierin verandering brengen. Gevreesd wordt echter, dat het publiek zeker de eerste drie of vier weken nog met den toestand van nu genoegen zal moeten nemen. Betreffende de percentages van ben zine, welke ter beschikking zullen wor den gesteld, staat dan ook uiteraard nog niets vast. Geruchten welke daaromtrent telkens weer opduiken, zijn een volkomen slag in de lucht. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. INVOERVERBOD NEDERLANDSCHE GARNALEN IN BELGIE GEVRAAGD. In de vergadering van den Hoogen Raad voor de Zeevisscherij in België te Oostende, werd besloten een verzoek te richten tot de Belgische regeering, om den invoer van Nederlandsche garnalen naar België algeheel stop te zetten. DE ONDERGANG VAN DE „BINNENDIJK". Een schade van f 1.5 millioen voor de Regeering. In scheepvaartkringen te Rotterdam wordt de schade, veroorzaakt door het verloren gaan van het nabij' de Engel sche kust op een mijn geloopen Neder landsche vrachtschip „Binnendijk" van de H. A. L. op ten minste f 1.5 millioen geschat. Deze schade komt, volgens de Tel., geheel voor rekening van den staat, aangezien zoowel het casco als de lading op het z.g. regeeringstarief verzekerd waren. De „Binnendijk" had behalve de groo te partij graan voor de Nederlandsche regeering, een vrij aanzienlijke hoeveel heid suiker, katoen en wol aan boord. ONZE VOEDSELVOORZIENING. Ook de „Indrapoera" heeft het gewilde artikel meegebracht. De „Indrapoera", die Zondag de Rot- terdamsche haven is binnengeloopen, heeft o.m. meegebracht 4045 kisten thee, 3745 zakken koffie en 4518 zakken sui ker. PROF. DR IR F. A. VENING MEINESZ IN ONS LAND TERUG. Prof. dr ir F. A. Vening Meinesz, die met de „Noordam" van de Holland-Ame- rika-lijn van New York naar Europa is overgestoken, is gisteren in Nederland teruggekeerd. De „Noordam" wordt thans nog in de Downs vastgehouden. De overige passa giers bevinden zich nog aan boord. WETSONTWERP TOT TOEPASSING VAN DE ZEE- EN LUCHTVAART VERZEKERINGSWET 1939 INGEDIEND. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de Zee- en Luchtvaartverze keringswet 1939. Aan de Memorie van Toelichting wordt ontleend: Naast de zeescheepvaart is ook de in ternationale binnenvaart, met name de Rijnvaart, van bijzondere beteekenis voor de grondstoffenvoorziening van Neder land. Hierbij is o.a, te denken aan den aanvoer van materiaal voor waterstaats werken, van kunstmest enz. In het alge meen is de internationale binnenvaart een belangrijke schakel in het goederen verkeer van Nederland met den vreem de. Het is een algemeen landsbelang, dat dit verkeer zooveel mogelijk in stand wordt gehouden; de internationale bin nenvaart kan daartoe het hare bijdra gen, indien de mogelijkheid wordt ge opend het molestrisico te verzekeren. Daartoe zal de staat, evenals zulks thans geschiedt ten aanzien van het molestrisico van zeeschepen en kust vaartuigen, ook met betrekking tot het molestrisico van schepen der internatio nale binnenvaart, welke in het algemeen aan overeenkomstige gevaren kunnen blootstaan als de zeeschepen en kust vaartuigen, als herverzekeraar, c.q. ver zekeraar, moeten kunnen optreden. De thans voorgestelde wijziging van de Zee- en Luchtvaartverzekeringswet 1939 heeft de strekking aan de regeering hiertoe de vereischte wettelijke bevoegd heid te geven. Te dien aanzien worden voor de toepas sing van genoemde wet de vaartuigen, welke voor de vaart op de rivieren en binnenwateren in het verkeer met het buitenland worden gebruikt of daartoe bestemd zijn, gelijk gesteld met zeesche pen. Ook ter vaststelling van het Neder landsche karakter dezer vaartuigen, zul len in dit verband dezelfde bepalingen gelden als met betrekking tot de natio naliteit van zeeschepen van kracht zijn. ZEG HET MET BLOEMEN! Een soldaten-grap. Ergens in Zeeland volgde een luite nant het voorbeeld van velen zijner man schappen en zette ook voet aan boord van het huwelijks vaartuig. De „compie" leefde mee en begreep dat er iets gedaan moest worden. Het balletje van een gemeenschappelijke bloemenhulde werd opgeworpen en goed opgevangen. Maar er kwam 'n klink in den kabel. Een buitenmodel-sergeant, die zich erg voelde, vond dat het kader iets aparts moest doen. En zoo kwam het besluit, dat de onderofficieren zelfstan dig 'n tuiltje zouden offreeren en de sol daten dit ook maar op eigen houtje moesten doen. Er werd op wraak gebroed. Toen de luitenant met zijn eega van de huwelijksreis terug kwam, werd het paar vormelijk uitgenoodigd „voor den troep" te komen. Keurig stond de compie aangetreden voor het gemeentehuis. Het zag zwart van de menschen. De sergeant-majoor las van vele vellen folio een daverende speech voor en op de flank van een der secties stond het kranig sergeantje met zijn bloemenbos achter den rug, gereed om de kinderen Flora's te offeren. Toen alles oogen gericht waren op het jonge paar en den rederijkenden majoor, knipte de soldaat die achter den ser geant met de bloemen stond, voorzich tig af en toe een kelk van een stengel om ze stiekum door te gevenze verdwe nen in de respectieve broekzakken! Ook aan de redevoering van den ser geant-majoor kwam een einde en ten slotte noodigde hij met een hoofsch ge baar sergeant en soldaat uit hun fleurige gaven aan te bieden. Zelfbewust trad eerst het verwaande sergeantje naar vo ren, haalde zijn „garve" te voorschijn en stond als door den bliksem getroffen te kijken naar het belachelijke allegaartje, dat hij in zijn hand had. 't Jonge vrouw tje proestte het uit, de compie schaterde en het publiek joelde van vroolijkheid. Intusschen was ook de soldaat genaderd en bood nu op zijn beurt een fraaie bloe menmand aan. „Dit is van het kader", zei hij met z\jn duim wijzend naar het bosje „groenvoer", dat de sprakelopze onderofficier nog immer in zijn hand hield, „en dit is van de jongens". 't Bravo klonk op, waar ook 't kader op één na aan mee deed, meldt het. Dagbl. v. Zeel. Bezwaar tegen uitvoerverbod van Karwijzaad. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zeeuwsche Eilanden te Mid delburg heeft zich tot den Minister van Economische Zaken gewend met een adres, waarin ztj er op wijst, dat het zeer begrijpelijk is, dat onder de artikelen, waarvoor uitvoerverboden zijn vastge steld ook vele agrarische producten zijn. Het heeft echter de aandacht der Ka mer getrokken, dat een dergelijk verbod ook is uitgevaardigd voor karwijzaad, een luxe-artikel, voor binnenlandsch ver bruik van geen of althans zeer weinig belang. De Kamer kan zich voorstellen, dat de De leiding van de N.S.B. beleeft moei lijke dagen. Tot voor kort werd de N.S.B. voorge steld als het eenige bolwerk tegen het opdringend communisme. Bij de verkiezingen van 1937 was een der slagzinnen dan ook: Mussert óf Mos kou. Maar nu is Hitier plotseling gedraaid. Hitler en Stalin zijn dikke vrienden geworden. Er is een nauwe vriendschap pelijke samenwerking ontstaan tusschen het communistische Rusland en het na tionaal-socialistische Duitschland. En nu is Leiden, of liever Utrecht, in last. Mussert was er al heel gauw mee klaar. Zooals de communisten onmiddellijk bereid waren de houding van Stalin te verdedigen door te verklaren dat de Russische heerscher een volkomen over winning op het natoionaal-socialisme had behaald, zoo was Mussert onmiddel lijk bereid het voor Hitier op te nemen en den door den Duitschen Führer ge nomen draai mee te maken. Hij deed het op deze wijze: „Volk en Vaderland van 25 Augustus: „Van nog grooter belang is echter, dat dit verdrag tot stand is gekomen tus schen 't nationaal-socialistische Duitsch land en het Rusland, waarvan het front ColijnDe GeerGoselingAlbarda Lou de Visser nog aannam, dat het com munistisch is. Zoozeer zijn deze partij mannen gewoon in woorden te denken, dat zij niet meer in staat zijn de werke lijkheid te onderscheiden." „De politieke ontwikkeling in Rus land van de laatste jaren beteekent de ontwikkeling van het internationale bolsjewisme tot nationaal-communisme, waarbij het sommige trekken begint te vertoonendie van anderen aard zijn den wat men vroeger aanschouwde." „Stalin (erkent) ten slotte, dat hij het Russische volk in een andere richting moet leiden." Het niet-aanvalsverdrag tusschen Duitschland en Rusland (beteekent) sa menwerking tusschen de anti-kapitalis tische staten, waarbij Rusland teekenen heeft gegeven te beseffen, door het com munisme op het verkeerde pad te zijn, gebracht en zich zij het ook dat dit niet meer dan een begin is in een na tionale richting te ontwikkelen." Van critiek op de vriendschap van Stalin en Hitier dus geen spoor. Maar nu is het merkwaardig, dat de hoofdredacteur van het „Nat. Dagblad" der N. S. B„ de zaak heel anders blijkt te zien en komt verklaren, dat zijn lei der, de onfeilbare Mussert, van de ge- heele kwestie niets heeft begrepen en zich heeft laten leiden door uiterlijkhe den! De „nieuwe geest", door Mussert waar genomen, is er niet, zegt hij. regeering redenen kan hebben om ook over dit artikel eenige controle uit te oefenen, doch het geheele bedrag van uitvoer van dit artikel is niet zoo groot dat het als ruilobject zou kunnen dienen. In 1937 werd in totaal uitgevoerd voor f 1.704.739, in 1938 voor f 1.416.137, te gen een invoer van resp. f 19.491 en f 19.329. Niet alleen dat deze bedragen op zichzelf niet zoo hoog zjjn, doch het artikel wordt naar zeer vele landen uit gevoerd, meerendeels tot zeer kleine be dragen. Alleen naar de Vereen. Staten, Duitschland en Tsjecho-Slowakije waren deze bedragen van meer belang. De Kamer kan dan ook niet inzien, dat bij het al dan niet beschikbaar zijn van karwijzaad een landsbelang van eenige beteekenis is betrokken. Waar er voor dit artikel zoo goed als geen binnenlandsch gebruik is, is ook een maximum-prijsbepaling van geen be lang, integendeel zullen zoowel de telers, als de handelaren door een prijsverhoo- ging worden gebaat, een prijsverhooging, die door buitenlandsche consumenten zal worden opgebracht. Indien en voorzoo ver de regeering van meening mocht zijn dat een prijsstijging een gevaarlijke uit breiding van den teelt zou tengevolge hebben, dan heeft de Regeering dit vol komen in de hand, door toepassing van de Bodemproductiewet. Alles bijeengenomen meent de Kamer dan ook den minister te mogen verzoe ken wel zijn medewerking te willen ver- leenen om het uitvoerverbod voor kar wijzaad, zoo spoedig mogelijk in te trek ken. DE DISTRIBUTIE VAN PETROLEUM. Heden is men op het distributiekan toor begonnen met het uitreiken van distributiekaarten voor petroleum. Reeds bq' de eerste twee groepen, die tegen he denmorgen waren opgeroepen, bleek, dat velen zich niet bewust zijn, dat het noo dig is deze kaarten te komen afhalen, want uit de betrokken straten bleef een groot deel weg. Men denke niet, dat men de kaarten niet noodig zal hebben. Die tqd zal spoe diger aanbreken, dan sommigen wellicht denken. DE BELASTING-ONTDUIKING. Zooals wij gisteren reeds meldden is een geval van belasting-ontduiking op groote schaal aan het licht gekomen. De hotelhouder J. S. hield er een dubbele boekhouding op na. Die, welke in mineur was gezet, deed dienst bg de belasting aangifte. De andere, die er veel beter WRIGLEY'S P.K. stelt TJ ln staat Uw krachtsinspanning te verdubbe ien, het verhoogt Uw uithoudings vermogen en houdt U frisch. Kauw de verkwikkende P.K. na eiken maal tijd, het sterkt Uw zenuwen en bevordert de spijsvertering. Bovendien helpt P.K* Uw tanden schoon, gaaf en sterk te houden* Doktoren en tandartsen bevelen het aan* Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bij de hand. M TA Veel genot voor weinig geldt 5 cenU AAiAAAAAAAAAAA Na de hierboven geciteerde uitspra ken van 25 Augustus, schreef hij op 30 September: „Wie bewijzen zoekt voor een „natio naliseering" van het bolsjewisme, vindt slechts uiterlijkheden, tactische woord spelingen, zooals de nieuwe formulee ring van den eed van het Roode Leger (23 Febr. 1939) en in art. 133 van de Nieuwe Grondwet (5 Dec. 1936), waarin van volk, vaderland en eer sprake is'. „Deze papieren verschillen zq'n „alle bewijzen" voor die nieuwe geest. Welke nieuwe geest? Die is er niet. Veranderd is de methode, de tactiek, de aanklee ding. Wat veranderde waren de midde len, niet het doel". „Wat onveranderd bleef was de we reldbeschouwing van het Bolsjewisme: het historisch materialisme, dat slechts één heil kent voor alle rassen der aarde: de proletarische klassenstrijd over heel de wereld". Wij gelooven, dat de heer Rost van Tonningen gelijk heeft. Het communisme is niet veranderd. Het is nog precies dezèlfde goddelooze revolutionaire beweging die het altijd geweest is. Stalin mag zijn tactiek eenigszins wij zigen, zijn principes zijn dezelfde geble ven. Dat niettemin hartelijke vriendschap en nauwe samenwerking tusschen Hitier en Stalin mogelijk bleek, en dat deze vriendschap door Mussert wordt toege juicht is hieruit te verklaren, dat er bij alle verschil in optreden, toch een die pere eenheid is tusschen communisme en nationaal-socialisme. Wat hieromtrent van Antirevolutio naire zijde steeds is opgemerkt, wordt thans door Hitier en Stalin en Mussert bevestigd. uitzag, zou gebruikt worden, toen in ver band met de onteigening van zqn hotel, de schadeloosstelling moest worden be paald. Naar verluidt, zou de belasting-ontdui- king over negen jaar loopen. Er zou in totaal f 75.000 zijn verzwegen. Binnenkort komt deze zaak voor de Rechtbank. Aanrijding. Op den hoek van de Noordpoortstraat heeft gisteren een aanrijding plaats ge had tusschen een auto en een wielrijd- ster. De bestuurder van de auto kwam uit de Noordpoortstraat en wilde de Heerengracht op; hij sneed daarbij een wielrijdster, die rechtdoor reed en dus geen richting behoefde aan te geven. Het gevolg was een aanrijding, een val en een beschadigd rijwiel. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Kanarie-tentoonstelling. Op 15 en 16 Dec. a.s. zal hier in sa menwerking met Middelburg, Vlissingen en Bergen op Zoom een kanarie-tentoon stelling worden gehouden. Een fraai geschenk. De oud-leerlingen der Rjjks Landbouw- winterschool hebben geld bijeengebracht voor een groot gebrandschilderd raam, dat geplaatst zal worden in het nieuwe trappenhuis van het gebouw aan het Ravelijn. Hansweert. Gisteravond passeerden al hier eenige Belgische schippers welke als topvlag op hun schip een zeer goed ge slaagde, bijna niet te herkennen imitatie van de Koninklijke Standaard van H. K. H. Prinses Juliana voeren. Op een waar schuwing dat het voeren van deze vlag wellicht moeilijkheden kan opleveren, hebben de schippers ze direct neerge haald. Het schjjnt dat deze vlaggen in België druk verkocht worden. Driewegen. Alhier is een comité opge richt met het doel wollen kleedingstuk- ken te vervaardigen voor onze soldaten. Alle inwoonsters alhier zullen in de ge legenheid gesteld worden mee te breien. Besloten werd een circulaire rond te sturen en daarna een collecte te houden. Het comité bestaat uit de dames: C. Ort-Hanselaar, J. C. H. Folmer-van Urk, F. Fransen-Jagersma, J. M. van Burge- ler-Steketee, E. Israël-van Waarde en N. Koeman.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2