Redevoeringen van Daladieren Hitler. Dagblad voor de Provincie Zeeland WOENSDAG 11 OCT. 1939 54c JAARGANG - No. 9 De volksverhuizing. - Finland gereed tot verweer. - De gevechten op de Noord zee. - Siegfriedlinie door Engelschen in kaart gebracht. Wat Daladier zei. Ook Hitier aan het woord. Finland stelt zich te weer. De krijgsbedrijven op de Noordzee. Prinses Juliana. T.FABERY DE JONGE Siegfriedlinie geheel in kaart gebracht. Belangrijkste Nieuws. De groote volksverhuizing van Duitschers. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het hlad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 3438 jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abannemsfliapi'Sjlu ,3? Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen i 0.20 Losse nummers 5 cent Adverieniiën 20 tarnt per J«ge5 Ingezonden mcdedcehngsr. 60 sent os? cggg! Kleine Advertontlëi: Dinsdags ss VrJiisgs f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Gelijk was aangekondigd, heeft minis ter-president Daladier gisteravond we derom via de radio tot het Fransche volk gesproken. Zijn rede was een antwoord op de verklaringen van Hitler in den Rijksdag. „Zeker aldus de Fransche premier in zijn rede het Fransche volk heeft den vrede lief, en steeds heeft het ge streefd naar ware en loyale samenwer king der volken. Frankrijk wenscht die samenwerking nóg, doch vastbesloten weigert het, zich te onderwerpen aan dictaten van geweld.^ Het zal de wapenen niét neerleggen, tenzij het de noodige garanties heeft voor de veiligheid: een veiligheid, welke niet om de zes maanden in gevaar wordt gebracht. Sedert een maand rukken onze solda ten voorwaarts op vijandig gebied. In de lucht vermenigvuldigen onze vliegers de bewijzen van hun moed. Op zee verzeke ren onze matrozen de vrije verbinding tusschen Frankrijk en zijn imperium, verjagen zij de vijandelijke onderzeeërs en hebben zij honderdduizenden ton nen grondstoffen, bestemd voor Duitsch- land, in beslag genomen. Engeland en Frankrijk zijn meester op den Oceaan en gij weet, dat zij, die de zeeën beheer- schen, er steeds in slagen, de overwin ning te behalen. Engeland heeft er zich evenwel niet toe bepaald, ons den steun van zijn vloot te geven, bet heeft er zich niet mede te vreden gesteld, naar ons front vliegers te zenden, maar ononderbroken is het geronk van de motoren der convooien, die de soldaten en kanonnen van bet Britsche leger naar onze grenzen bren gen. Wij strijden niet voor onzen grond en onze haardsteden alléén, doch ook voor de beschaving, welke verder gaat dan onze grenzen. Frankrijk noch Engeland zijn in den oorlog om te veroveren. Zij' worden tot den oorlog gedwóngen, omdat Duitsch- land wenschte zijn overheersching op te leggen aan Europa. Wie zal thans nog gelooven, dat het ging om Danzig en den corridor, of het lot van de Duitsehe minderheid? Na Oostenrijk, Tsjecho Slowakije. Na Tsjecho Slowakije Polen. Het waren slechts etappen op den weg welke Frankrijk en Europa zouden heb ben gebracht in de hardste dienstbaar heid. Waarop komt de laatste rede van Hit- Ier in den Rijksdag neer? Hierop: „Ik heb Polen vernietigd, ik ben voldaan. La ten wij den strijd staken. Laten wij een conferentie beleggen, die mijn veroverin gen zal sanctionneeren en den vrede or ganiseert". Na de annexatie van Oostenrijk heeft Duitsch- land gezegd: „Ik heb Oos- tenrijk genomen, ik vraag niets mee r". Enkele maan den later eischte het de Sudeten op en de leider van Duitschland zeide te München tot ons, dat, wan neer deze eisch voldaan zou zijn, hij niets meer zou vragen. Enkele maanden later maakte Duitschland zich meester van geheel Tsjecho Slowakije. In den rijksdag zeide men toen tot de wereld: „Duitsch land vraagt niets mee r". Na de verplettering van Polen krijgen we nu de zelfde verzekering te hoo- ren en niets anders. Welk volk kan zich ooit beschermd voelen tegen een aanval, indien het zoo iedere zes maanden moet toezien, dat een ander volk wordt overrompeld en zijn gebied bezet of verdeeld, niettegenstaan de het plechtig gegeven woord Neen, indien men wérkelijk vrede wil, een duurzamen vrede, dan moet men be grijpen, dat de veiligheid der naties slechts kan rusten op wederkeerige ga ranties. Ik bevestig het in uw naam, dat wij strijden en zullen voortgaan te strijden, om een definitieve garantie voor de vei ligheid te krijgen". Hitier heeft gistermiddag met een re de in het Berlijnsche Sportpalast, waar zich tien duizend personen hadden verza meld, de Duitsehe „Winterhilfe", de „Kriegswinterhilfe", geopend. Ik heb uitdrukking gegeven aan onze be reidwilligheid tot den vrede, zoo zeide Hitier. Duitschland heeft in het geheel geen reden om tegen zijn Westelijke te genstanders oorlog te voeren. Duitschland is echter vastbesloten in geval deze bereidwilligheid van onze zij de wordt afgewezen, dezen strijd uit te vechten, hoe dan ook. Wij zullen ons noch door de verschrik king van het oogenblik, noch door den duur van dezen strijd van streek laten brengen. Vóór ons staat een eeuwig le vend Duitsch volk. Hoe lang de strijd ook duurt, hij kan ons niet uit het even wicht brengen, noch tot vertwijfeling. Integendeel, wat de rest van de wereld wil, zal zij krijgen. Wat de toekomst brengen zal, weten wij niet. Over één ding zijn wij het even wel volkomen eens. Geen macht ter we reld zal dit Duitschland nog eenmaal op de knieën kunnen brengen. Zij zullen ons niet in militair opzicht overwinnen, noch zal men ons economisch kunnen vernieti gen. De wereld zal onder geen enkele om standigheid een Duitsehe capitulatie, in welken vorm ook, beleven. De oorlogswinter, die thans voor ons staat, zal ons eerst recht bereid vinden alle offers te brengen, die noodig zjjn om ons volk dezen strijd om het bestaan te vergemakkelijken. CHAMBERLAIN SPREEKT MORGEN. In het Britsche Lagerhuis is medege deeld, dat de wekelijksche verklaring van den minister-president Chamberlain is uitgesteld tot Donderdag a.s. DE STEDEN WORDEN ONTRUIMD. De Finsche regeering heeft, gezien den ernst van de situatie, besloten tot eva cuatie van de voornaamste steden over te gaan. Deze steden zijn: de hoofdstad Helsin ki, Viborg (bij de Russische grens), het industriecentrum Tammerfors en 's lands tweede haven, Abo. Tot vrijwillige ontruiming van de ste den heeft de Finsche minister van Bin- nenlandsche Zaken, Kekkonen, gister avond voor de radio de bevolking aange spoord. De regeering wil vermijden, dat zij tot dwangmaatregelen moet over gaan. Hij wees er echter tevens nadruk kelijk op, dat de politieke situatie niet slechter is geworden en geen onrust be hoeft te wekken. Het is echter beter, thans maatregelen in alle rust en orde uit te voeren dan later overijld. Voor het vervoer der bevolking der 4 steden worden van morgen af extra-trei nen in dienst gesteld. Wie geen onderdak op het land bij familieleden vindt, krijgt van de regeering een verblijf aangewe zen. Particuliere autobezitters, die tot dusver wegens gebrek aan benzine niet mochten rijden, hebben vergunning ge kregen vandaag en morgen voor evacua tie-doeleinden hun auto's te gebruiken. Vele Britsche inwoners van Finland zullen deze week het land verlaten. Terwijl de Finsche gedelegeerde Paa sakivi op weg is naar Moskou op uit- noodiging van het Kremlin, is Finland voortgegaan met het onder de wapenen roepen van reservisten. In Finsche politieke kringen wordt er de nadruk op gelegd, dat dit zuiver een voorzorgsmaatregel is, aangezien men hoopt, dat de Moskousche besprekingen een vriendschappelijke overeenkomst tot resultaat zullen hebben. Men is zich bewust van den ernst van den toestand, doch de bevolking van Hel sinki blijft kalm en vastberaden. De algemeene indruk is: „Rusland klopt thans op de deur van Finland". Het vertrek van de Finsche delegatie naar Moskou is aanleiding geworden tot een indrukwekkende manifestatie van vaderlandsliefde van de zijde der bevol king. De troepen hebben overal in het land de strategische punten bezet en bewaken de grenzen zorgvuldig. De Finsche pers wijst eenstemmig op de neutraliteit van Finland en op de on schendbaarheid van zijn grondgebied. De Zweden die Finland steeds beschouwd hebben als een buffer tegen het bolsjewisme, zien het re sultaat van de Finse h-R u s- sische besprekingen te Moskou met bezorgdheid tegemoet. Het te Kopenhagen verschijnende blad „National Tidende" schrijft, dat de on derhandelingen te Moskou niet alleen een probleem zijn voor Finland, maar voor het geheele Noorden. Denemarken volgt de ontwikkeling der Finseh-Russische betrekkingen met de grootste aandacht, daar men van mee ning is, dat door een verder opdringen van Stalin in de Oostzee de sovjet-in vloed mogelijk naar het Westen voort schrijdt en zelfs tot Denemarken zou kunnen doordringen. Met betrekking tot een telegram uit Londen, dat volgens een officieel be richt uit Moskou 100.000 Russische sol daten naar de Russisch-Finsche grens gedirigeerd zouden zijn en dat talrijke groote Russische oorlogsschepen naar Kroonstad, Leningrads voorhaven, in de Finsche Golf zijn opgestoomd, verneemt United Press in regeeringskringen dat de Finsche militaire autoritei ten niets weten van de concentratie eener sterke Sovjet-troepenmacht bij de Finsche grens. Men wijst er evenwel op, dat er permanent vele divisies in en rond Leningrad gelegerd zijn en dat er onlangs twintig divisies naar de Est- landsche grens gedirigeerd zijn. DE ESTLANDSCHE REGEERING AFGETREDEN. De Estlandsche regeering is afgetre den. Als nieuwe minister-president wordt Prof. Uluots, president van het Estland sche parlement, genoemd. Ilmar Tönnison, de 30-jarige zoon van den vroegeren Estlandschen minister president, is doodgeschoten. De Britsche admiraliteit heeft het volgende officieele communiqué uitgege ven: Zondag j.l. kwam een Britsch vloot- eskader in contact met Duitsehe vloot- eenheden. Het kwam niet tot een ge vecht, want, zooals gemeld, ontweken de Duitsehe schepen den strijd. Maandagmorgen werd een Britsche torpedojager aangevallen, onder zeer slechte weersomstandigheden, door twee Duitsehe bombardementsvliegtuigen. De Duitschers vielen aan op een hoogte van ongeveer 3600 meter, doch de bommen misten op ruim 300 meter haar doel. Het afweergeschut van het schip kwam in actie en waarschijnlijk werd een der vliegtuigen geraakt. Na een spoedigen aftocht kwam een der bommenwerpers weer terug en wierp nu in een duikvlucht twee bommen neer. Beide waren echter ruim 150 meter mis. Ook dit vliegtuig is waarschijnlijk door het afweergeschut getroffen. Later op den dag hebben eenige Brit sche kruisers een gevecht van meer dan een uur gevoerd met een aantal Duit sehe bombardementsvliegtuigen, zonder dat succes aan beide zijden te noteeren viel. Op weg naar zijn basis kreeg een der Britsche torpedojagers te kampen met machinepech, hetgeen echter geen enkel verband hield met de Duitsehe aanval len. Hedenmorgen arriveerde het schip veilig op de plaats van bestemming. Geen enkelBritsch schip werd Zondag of Maandag beschadigd of geraakt en er vielen ook geen slacht offers te betreuren. De schade, toegebracht aan Duitsehe vliegtuigen is onbekend, maar zeker zijn er eenige geraakt door het Engelsche luchtaf weergeschut, hetgeen ook bevestigd wordt door be richten uit neutrale lande n." Het opperbevel van de Duitsehe weer macht meldt Op negen October had ten Westen van de Noorsche kust een verrassende aan val plaats van Duitsehe bommenwer pers op Britsche zeestrijdkrachten. Zes bommen troffen Britsche kruisers, waar bij explosies en rookontwikkeling bewij zen waren van het Duitsehe succes. Twee der Duitsehe vliegtuigen moesten op Deensch getyed een noodlanding ma ken; de bemanning van beide vliegtui- i gen is ongedeerd. Na het Steuncomité 1939 te hebben geïnstalleerd, is H. K. H. Prinses Juli ana tegenwoordig geweest in de op Vrij dag en Maandag gehouden vergaderin gen van het dagelijksch bestuur van dit comité. Ook gisteren was de Prinses in de we kelijksche vergadering van het Natio naal Fonds voor Bijzondere Nooden aan wezig. JUWELIER - HORLO0ER LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES DUITSCHE AANVALLEN OP HET WESTELIJK FRONT. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: „De vijandelijke verkenningselementen zijn zeer actief tuschen Moezel en Saar. In deze streek hebben wij verscheidene aanvallen, waarvan sommige met vrij be langrijke effectieven gedaan werden, af geslagen". De Duitsehe activiteit op het geheele front neemt toe, aldus seint Havas uit Parijs. Fransche soldaten, die van het front zijn teruggekeerd, hebben in gesprekken met Engelsche vliegers verklaard, dat de gevechten van de laatste dagen heviger zijn geweest dan de laconieke Fransche communiqués doen vermoeden. Er was een hevig spervuur van de artillerie. Volgens deze soldaten is het Duitsehe vuur echter zeer matig en verscheidene projectielen ontploften niet. LOF VOOR DE BRITSCHE LUCHTMACHT. Sprekende in het Lagerhuis over het werk van de Britsche luchtmacht in Frankrijk, zeide de Engelsche minister Kingsley Wood, dat de escadrilles zon der haperen naar Frankrijk zijn overge bracht en hun werk zijn begonnen. Officieren en manschappen zijn trotsch op hun wapen en overtuigd, dat zij' hun taak goed zullen vervullen en den vijand groote verliezen toebrengen. Elk van hen verlangt er vurig naar zjjn rol te spelen in de actieve operaties. De Duitschers hebben hoog opgegeven van hun luchtmacht, in het bjjzon- der van hun jachtvlieg tuigen, doch de feitenheb ben aangetoond, dat de mo dernste Britsche jacht vliegtuigen beter zijn dan de Duitsehe. Van de eerste dagen van den oorlog af zijn de kustvliegtuigen onafgebroken in touw geweest in samenwerking met de marine bij' de bestrijding van de duik- booten en het escorteeren van schepen In 72 gevallen werden duikbooten ge zien, in 34 gevallen werden deze aange vallen en eenige van die aanvallen zijn ongetwijfeld succesvol geweest. Onze escorte-vliegtuigen hebben ook dikwijls kunnen waarschuwen tegen na dering van vijandelijke schepen en de aanwezigheid van duikbooten. De snelheid, waarmede vliegtuigen ge produceerd worden sedert het uitbreken van den oorlog is ongekend. Binnen kor ten tijd zal de productie van vliegtuigen meer dan twee keer zoo snel zijn als thans. Verder deelde de minister mede, dat de luchtmacht dag en nacht verkennings vluchten uitvoert boven vijandelijk ge bied. Zoo is een volledige fotografische kaart van de Siegfriedlinie tot stand gebracht. Het uitgooien van strooibiljetten acht te de minister van groot belang voor het geven van inlichtingen aan het Duitsehe volk. Op Duitsehe gevangenen zijn deze strooibiljetten gevonden, niettegenstaan de de zware straffen waarmee personen, die deze biljetten oprapen, worden be dreigd. Het werk van de'luchtmacht moet ge leid worden door strategische plannen, welke ten doel hebben den vijand te ver nietigen. De luchtmacht kan trotsch zijn op hetgeen tot nu toe tot stand is ge bracht. Zij is bereid te slaan en hard te slaan op ieder oogenblik om haar deel bij te dragen om den oorlog te winnen. Ten aanzien van de hulp van de Do minions, zeide de Minister, dat ongetwij feld de hulp, welke de Dominions thans Binnenland. Nog geen distributie van benzine. Het inblikken van tomaten. Buitenland. Redevoeringen van Daladier en Hitier. Finland neemt zijn maatregelen. Russisch-Litausch verdrag gesloten. De verhuizing van Duitschers aan den gang. Oslo-staten protesteeren tegen torpedee- ren van neutrale schepen. zullen verleenen, grooter zal zijn dan in den grooten oorlog. „Basler Nachrichten" verneemt uit Helsinki, dat de in Estland en Letland wonende Duitschers 48 uur tijd hebben gekregen om hun zaken te regelen en hun bezittingen te verkoopen. De Letlanders en Estlanders van Duit sehe afkomst hebben twee weken tijd ge kregen. Duitschland heeft den leden der Duitsehe minderheden laten weten, dat het geen verantwoording aanvaardt voor hen, die den oproep niet beantwoorden. De Berlijnsche correspondent van ge noemd blad schat de waarde van de Duitsehe bezittingen in de Baltische lan den op lYz milliard rijksmark. De „emigranten op bevel" hebben over hetalgemeen slechts wat lijfgoed en en kele kleine sieraden bij zich. Hun geld is gedeponeerd op geblokkeerde rekenin gen en alleen weer beschik baar voor het geval zjj zou den terugkeeren. Hoewel deze menschen deel uitmaken van een kolonie, welker sporen zeven honderd vijftig jaar in de historie van dit land teruggaan, hebben zij deze plot selinge landsverhuizing, uiterlijk althans zeer kalm en met volstrekte discipline opgenomen. Onder de emigranten verluidt, dat men hen naar Poznan zal zenden, in den voormaligen corridor dus, zoodat zij niet te ver verwijderd zullen zijn van de an dere familieleden voor het geval men in Letlandsche families gehuwd is. Eerst na de evacuatie echter zal offi cieel de plaats van nederzetting bekend worden gemaakt. Tien groote Duitsehe schepen liggen thans in de haven van Riga te wachten op de eerste contingenten geëvacueer- den. Men verwacht dat de geheele evacua tie binnen drie weken beëindigd zal zijn. Naar verluidt, zullen ook uit Gallicië honderdduizend Duitschers, welke daar de Duitsehe minderheid vormen, naar het rijk terugkeeren. Zal Berlijn na de Duitschers in de Oostzee-landen ook weldra de Duitschers in Zuid-Oost-Europa naar Duitschland laten verhuizen? In welingelichte Duitsehe kringen te Berlijn verneemt United Press, dat er geheime onderhandelingen gaande zijn over „de grootste verhuizing van alle tijden". Het gaat hierbij om 750.000 Duitschers van de minderheid in Roe menië, 600.000 uit Joegoslavië, 480.000 uit Hongarije. Uit Boekarest meldt United Press van een aantal Duitsehe boeren in Zevenbur gen vernomen te hebben, dat zij onder geen enkel beding hun huizen en lande rijen, waarop hun families meer dan 700 jaar gewoond hebben, zullen verlaten. De Berlijnsche correspondent van de „Basler Nationalzeitung" meldt, dat het inderdaad Duitschlands bedoeling is alle minderheden naar Duitschland terug te brengen. Deze volksverhuizing zal zich echter over eenige jaren uitstrekken. EEN JOODSCH RESERVAAT IN POLEN? Een van de belangrijkste vraagstuk ken bij de uitwisseling van deelen van bevolkingen is dat van de verplaatsing der Joden. Het getal Joden binnen de oude grenzen van 't Duitsehe rijk wordt op ongeveer 250.000 geschat. Daarbij ko men dan circa 100.000 in Oostenrijk, tus schen 150.000 en 200.000 in het protecto raat en een nog onbekend aantal in die gedeelten van Polen, welke naar het Rijk zullen terugkeeren. Men denkt, aldus meldt het Vad., in eenige dun bevolkte gedeelten van het nieuw in te richten Polen een of meer reservaten voor Joden in te richten. Overigens wordt verwacht, dat de Jo den in Duitschland eerlang een oorlogs belasting in den vorm van een omslag

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1