Gioote bedrijvigheid in bet Westen. 10.000 balen suiker op komst. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. DINSDAG 10 OCT. 1939 54e JAARGANG - No. 8 Chamberlain over het oorlogsdoel. - Gevecht op dé Noordzee. - Finland wil neutraal blijven. Sovjettroepen rukken Vrijdag Estland binnen. De volksverhuizing In Oost-Europa. Gevecht op de Noordzee. Het oorlogsdoel van Londen en Parijs. Vanavond radiorede van Daladier. Sovjettroepen rukken Estland binnen. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44458 Telefoon 2438 Jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnement aprïj f-'óf pr A.~_ SjjJ Werkabcnncr.cn ten voor Midaciburg Qoes en Viissingen i 0.20 Losse nummers 5 cent Advcrtentlën 30 cent per Ingezonden mededeelingen 60 cent pee regel Kleine Adyertentlën Dinsdags en Vri.'i5«gr f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Ongetwijfeld zullen beide regeeringen wanneer de strijd voortschrijdt, overwe gen, of hun oorlogsbedoelingen in een meer specifieken vorm moeten worden gesteld. ZEER LEVENDIGE ACTIE DER DU1TSCHE PATROUILLES. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Zeer groote activiteit van de vijande lijke patrouilles tusschen Moezel en Saar, Hier en daar artillerievuur tusschen Moezel en Rijn. Op zee hebben onze strijdkrachten met succes een onderzeeër aangevallen. De activiteit aan het Westelijk front, die gisteren grooter was dan de vorige dagen, schijnt zich allengs te gaan ont wikkelen tot een offensief. De vijandelijke actie concentreerde zich voornamelijk op den sector tusschen Moezel en Saarbrücken, waar het Duit- sche opperbevel blijkbaar met toenemend onbehagen de gevolgen van den druk der Fransche strijdkrachten ondervindt. Talrijke Duitsche patrouilles werden door machinegeweervuur verstrooid en minstens drie Duitsche aanvallen werden afgeslagen. Het doel van deze aanvallen die met meer troepen dan gewoonlijk werden ondernomen, is blijkbaar het aantasten van de Fransche posities en het maken van Fransche gevangenen, maar de Duitschers hebben geen gevan genen gemaakt. Alles duidt er op, dat de Duitschers trachtten te achterhalen, wel ke in dezen belangrijken sector de Fran sche plannen zijn. Havas schrijft o.m., dat van weerszij den de troepen thans beproefde tactische stellingen bezetten, welker permanente versterkingselementen verbonden of ge dekt en krachtig geconsolideerd worden door veldwerken. De artillerie staat ge reed en bij de stukken, die reeds in de versterkingen stonden zijn enorme hoe veelheden veldgeschut, van zwaar en licht kaliber, gevoegd, zonder nog van de troepen te spreken. Aan weerszijden van de contactlinie zijn in de afgeloopen vijf weken millioe- nen manschappep bijeengebracht, milli- oenen tonnen materiaal, mitrailleurs, ka nonnen van ieder kaliber, springstoffen van allerlei aard, zooals men in de mili taire geschiedenis nog nooit bijeen heeft gezien, zelfs niet tijdens de verschrik kelijke materiaal-veldslagen van den vo- rigen oorlog. De eerste groep oorlogscorresponden ten is vandaag naar de Britsche lucht macht in Frankrijk vertrokken. SENSATIONEELE VERKENNINGS VLUCHT. Een „ooggetuige" bij de Britsche luchtmacht in Frankrijk seint: voor het eerst hebben vier Engelsche vliegtuigen overdag een verkenningsvlucht langs de geheele Duitsche grens van Frankrijk tot aan de Noordzee gemaakt. Zij moes ten een onderzoek instellen naar de laat ste inlichtingen, die het hoofdkwartier van over de grens ontvangen had. De in lichtingen hadden betrekking op de eva cuatie van belangrijke steden, groote troepenbewegingen bij Aken, een aan zienlijke luchtmachtconcentratie en het aanleggen van versterkingen bij de Luxemburgsche grens. De resultaten van de verkennings vluchten worden thans door de deskun digen bestudeerd. Men gelooft, dat een serie foto's door twee der vliegtuigen ge nomen, van de grootste waarde zullen blijken te zijn. De vliegtuigen vertrokken in twee pa ren van een der Britsche bases achter de Maginotlinie. Twee toestellen hadden slecht weer en vlogen meestentijds op 2000 meter hoogte. Zij zetten koers langs het zuiden van Luxemburg en vlogen vervolgens over Coblenz, waar het vuur op hen werd geopend. De granaten barstten rondom de vlie gers uiteen, doch hun toestellen werden niet getroffen. Ook boven Siegburg werden zij zonder resultaat beschoten. Zij zetten hun vlucht naar de Noordzeekust voort en vlogen daarna, zorgvuldig het Neder- landsch grondgebied vermijdend, naar een vliegveld in Engeland, waar zij ver wacht werden. De beide andere toestellen stegen vóór den dageraad op en waren reeds een aan zienlijk stuk in Duitschland, toen de zon opkwam. Deze vliegers hadden beter weer. Zij konden de foto's nemen, waar voor zij de vlucht hadden ondernomen. Wat een ooggetuige vertelt. De stilte, die Vrijdag en Zaterdag heerschte, terwijl de diplomaten Hitler's rede bestudeerden, eindigde Zaterdag avond, aldus Un. Press. De absolute kalmte aan het Westelijk front werd om streeks middernacht verbroken, toen zwaarbewapende patrouilles in de bos- schen op elkaar stootten en een gevecht van man tegen man ontstond, dat den ganschen nacht duurde. Te oordeelen naar het lichten der schoten scheen de Fransche infanterie de dekking, die het Borgwald bood, te heb ben verlaten en viel door de Wochern- waelder de Duitsche stellingen, die den weg van Nennig naar Pettinger verde digden, aan. Het gevecht scheen zich te concentree- ren rondom de steengroeven achter Nen nig, waar de Duitschers zware versterk te stellingen hebben en met loopgraaf mortieren den vijand bestreden. Een van de merkwaardigste dingen bij de gevechten aan het front is wel het zelden voorkomend systematisch bom bardeeren. Uit het raam van mijn slaapkamer aldus de U. P.-correspondent kan ik Chamberlain zeide verder, dat deze bedoelingen door beide regeeringen meer dan eens tot uitdrukking zijn gebracht. Een dergelijke verklaring zal evenwel slechts worden afgelegd op grond van een overeenstemming tusschen beide re geeringen. Minister president Chamberlain deelde verder mede, dat de departementen voor aankoopen van de regeering in nauwe samenwerking staan met den minister voor economische oorlogvoering over het vraagstuk van de goederen, waarvan de aankoop wenschelyk is, aangezien daar door Duitschland ze niet kan koopen. Minister president Chamberlain heeft nadere bijzonderheden medegedeeld over de organisatie van het kabinet tot coör dinatie van de oorlogvoering. Een com missie voor economische en financieele politiek zal worden gevormd onder voor zitterschap van Sir John Simon, waarin de betrokken ministers zitting hebben. De taak van deze commissie is toezicht uit te oefenen op 't werk van de departe menten met betrekking tot de economi sche pogingen van het land en dit te coördineeren. De bekende econoom en spoorwegdi- Na de overgave van Warschau. Poolsche krijgsgevangenen wachten op de beslissing, welke omtrent hun transport genomen zal worden. tenminste een twintigtal dorpen zien, die geëvacueerd zjjn aan belde zijden van de grens, dorpen, die klaarblijkelijk een groot aantal soldaten en een groote hoe veelheid materiaal bevatten. En toch, met uitzondering van Borg, waar de Fransche artillerie den kerktoren vernielde, die een al te goeden observatiepost bood over de geheele streek en een dag het systematisch bombardeeren van Perl, Oberperl en Apach, zoowel als van de wegen, die hen verbinden, door de Duitschers, heb ik geen dorpen afdoende zien beschieten. Op andere dagen hebben beide partijen open stellingen, zooals het Borgwald, onder vuur genomen, waaraan het zware geschut der Maginot- en der Siegfried- linie meedeed. Op zulke dagen scheen het bosch een zee van vlammen te zijn door het artillerievuur, dat aan beide zijden nauwelijks iemand in leven moet hebben, gelaten. Het schijnt, dat ieder der partijen nu de kracht der vijandelijke artillerie kent. Intusschen zijn talrijke belangrijke strategische punten aan beide kanten nog niet onder vuur genomen en voor het oogenblik heeft men den indruk, dat beide partijen haar krachten sparen. Tot nu toe schijnt het offensief alleen in handen van de Franschen te zijn ge weest, maar zij schijnen er zich tevreden mee te stellen, langzaam maar zeker kleine stukken grond te veroveren. Wanneer de vredespogingen volkomen van de baan zijn, dan is het wel zeker, dat een zwaar bombardement zal volgen. TUSSCHEN BRITSCHE KRUISERS en DUITSCHE BOMBARDEMENTS VLIEGTUIGEN. De Engelsche admiraliteit heeft me degedeeld, dat Zondagmiddag door den Britsehen patrouilledienst een vijandelijk vlooteskader ten Zuid-Westen van Noor wegen werd gesignaleerd. De Britsche strijdkrachten trachtten tot een gevecht te komen, doch in de duisternis kon de vijand ontsnappen. Gisteren is het in het Noord-Oostelijke deel van de Noordzee herhaaldelijk tot een treffen tus schen Duitsche bombardementsvlieg tuigen en Britsche kruisers en torpedo jagers gekomen. Geen enkel Engelsch schip heeft schade opgeloopen. Het is niet bekend, of de Duitschers verliezen hebben geleden. Een Britsche marinedeskundige heeft met betrekking tot het ontsnappen van het Duitsche vlooteskader tegenover de United Press verklaard: „Men kan zich over het algemeen niet voorstellen hoe slecht het zicht, met name op de berucht nevelachtige Noordzee, is. Zelfs bij het mooiste weer is het zicht ten hoogste vijf mijl en des nachts niet meer dan hon derd meter." „STU YVESANT"-8U IKER VRIJ. Het stoomschip „Stuyvesant" van de K.N.3.M., dat Vrijdagavond j.l. te Am sterdam ln ballast binnenliep, daar het vrijwel de geheele lading, welke groo- tendeels voor Duitschland was bestemd, in Southampton had moeten lossen, moest rapporteeren, dat het ook tiendui zend balen suiker voor Nederlandsch binnenlandsch gebruik had moeten ach terlaten. Dit was uiteraard geen gunstig bericht met het oog op de huidige schaarschte van suiker. Thans blijkt echter, dat de Engelsche controle-ambtenaren eenige uren, nadat de „Stuyvesant" de Londensche haven had verlaten, waarheen het schip was opgestoomd, besloten hadden om deze la ding suiker vrij te geven. Het schip was toen al buitengaats en het moest zjjn kostbare lading achterlaten. Naar wij vernemen, zal thans het s.s. „Oberon" van de K.N.S.M., dat uit Grie kenland via de Downs naar Amsterdam terugkeert, deze tienduizend balen sui ker vervoeren. Het schip ligt op het oogenblik te Southampton te laden. Zoo het niet den geheelen voorraad kan mee nemen, zal een ander K.N.S.M.-schip het resteerende deel vervoeren. recteur, Lord Stamp, is benoemd tot raadsman van de economische coördina tie. LIOYD GEORGE WIL EEN VREDES CONFERENTIE. De Britsche oud-premier, David Lloyd George, aldus het Duitsche Nieuwsbu reau, schrijft in een artikel in de „New- York Journal American", dat de laatste Rijksdagrede van Hitier een basis vormt voor een vredesconferentie, te meer, daar de werkelijke oorlog tusschen de Westersche mogendheden en Duitsch land nog niet in ernst begonnen is. Lloyd George waarschuwt er voor, een vergelijking te maken met den wereld oorlog, waarin men het herstel van ge heel België als voorwaarde voor vre desonderhandelingen heeft kunnen ver langen, hetgeen in het geval van Polen onmogelijk zou zijn, daar zulks ook een eisch aan de Sovjet-Unie zou beteekenen. De oud-premier zegt, het niet te wagen zich alle mogelijkheden van een derge lijke geweldige combinatie van krachten tegen Engeland voor oogen te stellen. Het is niet waar, dat Engelands eer op het spel staat, wanneer niet honderd duizenden Britten opgeofferd worden voor een teruggave van Wit-Rusland en de Poolsche Oekraine. Waarom, zoo ver volgt hij, kan men niet een conferentie der leidende mogendheden bijeenroepen om het geheele thema te herzien. Daladier zal vanavond te 19.20 uur Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De scholing van werkloozen. Tienduizend balen suiker op komst. De ramp met de Indra. Drie dooden. Fustmoeilijkheden voor de veilingen. Distributie-inspecties ingesteld. Drie ontvluchte Duitschers aangehou den. K. L. M.-dienst op Londen wordt her opend. Buitenland. Grooter activiteit in het Westen. Verklaring van Chamberlain. Volksverhuizing in de Baltische landen. Sovjettroepen rukken Vrijdag Estland binnen. een rede houden, die door alle Fransche zenders zal worden uitgezonden. BESCHERMING VAN DE NEUTRALE SCHEEPVAART DOOR ENGELAND. Engeland en de neutralen bestudeeren op het oogenblik het vraagstuk van de bescherming van de neutrale scheep vaart in de Scandinavische wateren. Men verwacht, dat er binnenkort een plan zal zijn uitgewerkt, waarin Chur- chills onlangs uitgesproken hoop, om binnenkort neutrale schepen, die levens middelen en grondstoffen naar Engeland vervoeren, geleide en bescherming aan te kunnen bieden, zal worden verwezen lijkt. Nu de bescherming van de Britsche scheepvaart over de geheele wereld zoo doeltreffend is geregeld, beschouwt men in Engelsche marinekringen de bescher ming van de neutrale schepen als het moeilijkste probleem. VERMOEDELIJK 20.000—25.000 MAN Vrijdag zullen de Sovjet-troepen be ginnen met een opmarsch in Estland voor het bezetten der Russische marine- en luchtbases, waaromtrent in het bij standspact overeenstemming is bereikt. De Russische troepenmacht zal naar men verwacht, 20.000 man tellen. United Press verneemt evenwel van betrouwbare zijde te Moskou, dat het Roode leger van plan is maximaal 25.000 man in Estland te stationneeren. LETLAND EN DE SOVJETS. De pers publiceert verklaringen van den Letlandschen minister van buiten- VOORLOOPIGE VERKLARINGEN VAN CHAMBERLAIN. Chamberlain heeft gister op een vraag van Henderson verklaard, dat de regee ringen van Groot Brittannië «n Frank rijk het volkomen eens zijn voor wat de doeleinden aangaat, waarvoor zij den oorlog zijn ingegaan. Neutraliteit, óók in de lucht. Een der stukken in stelling tijdens de oefe ningen van het Nederlandsche leger met licht geschut tegen luchtdoelen aan den rand van het IJsselmeer.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1