Kerknieuws Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Radioprogramma ten te krggen, voelt hjj er wel voor de door den minister aangegeven bepaling in het ambtenarenreglement op te nemen en event, overwerk in den vorm van een gratificatie te vergoeden. Evenals B. en W. verklaarden vele leden zich hiertegen omdat zij den ambtenaar zjjn recht op vergoeding wegens overwerk, afgezien van de vraag door welke oorzaak dit moet geschieden, willen laten behouden. De jaarwedde van Mr Dr Mes werd in verband met diens ontslag als bur gemeester van Ovezande opnieuw vast gesteld. In verband met een Kon. besluit van 10 Aug. 1939, waarbij de gemeenten op Zuid-Beveland aangewezen zijn 't Bouw en Woningtoezicht gemeenschappelijk te regelen wordt de desbetreffende regeling vastgesteld. Vervolgens werd besloten om, in ver band met een desbetreffend verzoek van de afdeeling Heinkenszand van den L.T. B., de onkosten van verlichting van een lokaal voor een algemeenen tuinbouw- cursus welke van November 1939 tot April 1940 zal worden gehouden, te vergoeden. Ten behoeve van de verbetering van den Stationsweg werd besloten tot aan koop van een strookje grond van A. van de Guchte. Aangeboden werd de gemeentebegroo- ting 1940. Daarop behoefde geen belas- tingverhooging te worden geraamd om dat een gedeelte van de reserve zal wor den gebruikt. Tenslotte werden eenige wijzigingen aangebracht in de gemeentebegrooting 1939. Bij de rondvraag werd er van verschil lende zijden over geklaagd dat de werk zaamheden aan den Ouden Kamerschen weg slecht opschieten. Dit is B. en W. ook opgevallen. Zij zullen hieraan hun aandacht schenken en bespoediging van het werk bevorderen. Ook in deze gemeente zjjn eenige gevallen van varkenspest geconstateerd. Reeds zjjn enkele varkens aan deze ziek te bezweken. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Vischotter van ruim een meter. Een visscher te Hulst (Z.-Vl.) ving in één zijner netten een groote vischotter. het dier had een lengte van ruim 1 m. Oostburg. Ontwikkeling en ontspanning gemobili seerd e n. Op inititatief van dhrn M. A. Aalbregtse, I. Buskop, A. Hoolhorst en J. Mijs, in samenwerking met den len luitenant A. E. Veenstra en den sergeant majoor administrateur J. v. d. Esker, is alhier een comité gevormd voor de ont wikkeling en ontspanning van de alhier gelegerde militairen. Van het comité is de burgemeester eere-voorzitter en er hebben verder zitting in de directeuren en hoofden van de verschillende ter plaatse bestaande onderwijs-inrichtin- gen, de pastoor, de beide predikanten en de voorzitters der plaatselijke vereeni- gingen op het gebied van muziek, zang j en tooneel. In een geheel gevulde zaal van het beursgebouw vond Vrijdagavond de eer ste ontspanningsavond plaats. De eerste luitenant A. E. Veenstra, opende als voorzitter van O. en O. dezen avond. Een hartelijk welkom werd toe geroepen aan den commandant van Z. Vlaanderen en de verschillende burger autoriteiten. Met een driewerf hoezee op de Koningin verklaarde spr. deze bijeen komst voor geopend. Staande werd hier na door allen het Wilhelmus gezongen met begeleiding van de Oostburgsche fanfare. Als vertegenwoordiger der commissie uit de burgerij, sprak vervolgens de heer A. Hoolhorst en zette het doel van de O. en O. in het kort uiteen. Het ligt in de bedoeling reeds volgende week met verschillende cursussen een aanvang te maken. Met een hartelijk applaus dankten de militairen voor deze geste. Op het programma, dat rijk was aan afwisseling, stond als no. 1 een verras sing, welke door dhr v. d. Esker als de stuwende kracht was bereid. Deze deelde mede, dat bij het bekend worden der mobilisatie begonnen is met verschillende firma's in den lande aan te schrijven voor cadeau's. Hieraan is boven verwachting voldaan. Hiervoor bracht spr. dank aan alle firma's die meegewerkt hebben. Deze cadeaux wer den overhandigd aan de Commissie der O. en O., die bij monde van luitenant Veenstra, deze in dank aanvaardde. Verder was het de muziek van Oost burg, die enkele marschen ten beste gaf de humorist met zijn koddige invallen, maar ook met zijn ernstig levenslied, viel zeer in den smaak. Ook twee zan gers hadden een dankbaar applaus te incasseeren. De clou van dezen avond was wel de goochelaar „Eskerino". Het was een mooie avond. Mosselen voor de soldaten. Men meldt ons uit Yerseke: De handel in mosselen gaat heel goed. Alleen Frankrijk neemt niets af. Dat is jammer, daar anders dit land ongeveer 40 45 der geheele mosselproductie af neemt. Natuurlijk worden pogingen in het werk gesteld om de grenzen open te krijgen. Naar we vernemen zal eerstdaags de Minister van Defensie overgaan tot het eenmaal in de week verstrekken van prima le kwaliteit Zeeuwsche mosselen aan het geheele leger. Mocht deze proef goed voldoen, dan zal een goede afnemer zijn gevonden. Rouwdienst en begrafenis Ds J. J. Homburg te Goes. Nadat j.l. Zaterdag het stoffelijk over schot van ds J. J. Homburg van het sterfhuis, begeleid door de leden van den kerkeraad, in de Ned. Herv. Kerk gedragen en opgebaard was, ving te 1.15 uur de rouwdienst aan onder leiding van ds P. J. Steinz. Nadat Ps. 7313 en 12 was gezongen en 2 Cor. 5115 was gelezen ging Z.Eerw. voor in gebed om daarna een gedachteniswoord te spre ken. Op de plaats van de Avondsmaalsta- fel, aldus Spr., waar de overledene zoo vaak het Sacrament bediende, staat zijn thans ontzield lichaam om de laatste eer te ontvangen van een dankbare gemeen te. Zijn plotselinge dood heeft ontroerd. Was hij twee jaar geleden ernstig ziek, hij mocht herstellen en zijn 40-jarig ju bileum en 70sten geboortedag herden ken. Droevig voor zijn beide zusters, die niet aanwezig konden zijn, doch ook zijn huishoudster, die hem 40 jaren verzorg de, ziet zich plotseling van haar taak ontheven. De gemeente had wel afscheid geno men, maar door zijn blijven in Goes was er geen volledige scheiding. In de eerste plaats herdacht spr. ds Homburg als dienaar des Woords. De lijn getrokken in zijn eerste prediking door spr. bijgewoond in Biervliet heeft hij zien voortgaan en voltooien. Men heeft gezegd, aldus ds Steinz, een predikant heeft eigenlijk maar één preek. De vele preeken van ds Homburg waren ook één preek: met een mystie ken inslag. Onderwerpelijk. Van hart tot hart. Jezus en de ziel. Dit charisme van hem werkte op allen in die met hem in aanraking kwamen. Moeilijk was het soms voor ds Hom burg ten aanzien van de personen die van onder zijn invloed geraakten het woord van prof. de Hartog tot het zijne te maken: „Moeders kinderen moe ten worden vaders zonen". Kringen als Zondagsschool en Chr. Jong. Vereen, zullen hem zeer missen. Een van zyn idealen was, nog te mo gen zien een nieuw gebouw voor de Chr. Jong. Vereen. Het is anders gegaan, dan hij heeft gedacht, doch ook veel heerlij ker voor hem. Spr. eindigde met te zeggen: was zijn prediking onderwerpelijk, de synthese met het voorwerpelijke werd door ds Homburg dikwijls gevonden in het woord der'Schrift: „en zij verheerlijkten God". Met het zingen van Gezang 1371, 2 en 6 werd deze rouwdienst beëindigd. Tal van predikanten uit de omgeving, ds v. d. Vegt, Geref. pred. en ds v. d. Vis, Chr. Evang. pred. en een groote schare woonden deze plechtigheid bij. Aan het graf heeft ds A. W. M. Odé namens den kerkeraad een kort woord gesproken en eenige door ds Homburg zelf in zijn leven neergeschreven ge dachten over Ps. 73 gelezen. Gezongen werd hierop Ps. 89: 7 en 8. Nadat ds de Vries een pericoop uit Openb. 7 (de verzen 917) gelezen had, bad hij het Onze Vader. Ook aan het graf was een groote schare bijeengekomen w.o. vertegen woordigers van het Ned. Bijbelgenoot schap, de Nat. Chr. Geheel Onth. Ver- eeniging, de Zondagsschool, de C.J.V., Padvinderij enz. De Alg. Syn. Commissie en de reserve veldpredikers. Nu toestemming tot publicatie is ver leend wordt medegedeeld, dat op de ver gadering der Alg. Synod.-Commissie van de Ned. Herv. Kerk op 4 October 1.1. be sloten is, aan de betrokken kerkelijke besturen en reserve-veldpredikers het volgende te berichten: De Algem. Synod.-Commissie overwe gende, dat de arbeid door de res.-veld- predikers verricht van het hoogste be lang is; overwegende, dat er tengevolge van de mobilisatie plotseling voor vele gemeenten moeilijkheden ontstaan zijn in haar geestelijke verzorging door de gedwongen afwezigheid van haar predi kant (en), gezien art. 33 van het Regl. op de vacatures besluit, dat onder de uitdrukking: „zijn dienstwerk behoorlijk waarnemen" dient te worden verstaan: a. er moet volledig in het dienstwerk worden voorzien overeenkomstig den be roepsbrief b. de voorziening geschiedt volgens het bepaalde in het Regl. op het Hulp predikerschap c. de reserve-veldprediker wordt ge acht vrijgesteld te zijn van zijn dienst werk als predikant, behoudens de ambtshandelingen, welke niet aan een ander mogen worden overgedragen; d. volgens het onder b. genoemde wordt een bepaald bedrag door den reserve veldprediker ter beschikking gesteld van de kerkelijke administratie; e. dit bedrag wordt gesteld op f 3000 per jaar. Het totaal der vervangingskos- ten gaat echter het volledig tractement dat de predikant geniet, niet te boven. GEWELDIGE BRAND IN VERDUISTERD LONDEN. Een geweldige brand 'heeft gisteravond de verduistering van het Westend van Londen teniet gedaan. De 'brand was uitgebroken in een ge weldige meubelopslagplaats, die reeds verscheidene weken lang inboedels had ontvangen van gezinnen, die uit Londen zijn geëvacueerd. Bijna zestig motorspui ten bestreden de vlammen gedurende om streeks twee uur, voordat bet vuur teeke nen van wijken begon te vertoonen. Waardevolle kunstwerken, 'kostbare meu bels en tapijten, bet eigendom van be kende personen en hier voorloopig opge slagen, werden door de vlammen be dreigd. Ook meubels van den Hertog van Kent waren in het gebouw opgesla gen, doch zij hebben voor zoover bekend is, niet geleden. ERNSTIG MIJNONGELUK TE SAINT-ETIENNE. 37 dooden. Te Saint-Etienne heeft zich Zaterdag middag een ernstig mijn-ongeluk voorge daan. Er ontstond een ontbranding, waardoor talrijke arbeiders tegen den 'grond werden geworpen en waarop 'n in storting volgde. Het reddingswerk wedd terstond ter 'hand 'genomen. Zaterdag avond waren reeds 21 lijken geborgen. Bovendien telde mem een dertigtal ge wonden. De mijnontploffing beeft 37 dooden geëischt. De ontploffing zou veroorzaakt zijn door kortsluiting, welke mijngas beeft doen explodeeren. F i n sch e motorsc hcener lek geslagen. De motorreddingboot „Insulinde" is Zaterdag tegen den avond van Oostmahorn vertrokken, teneinde as sistentie te verleenen aan een in 'het Friesche zeegat ten noordwesten van Schiermonnikoog in nood verkeerenden motorschoener. Volgens rapport 'van den schipper van de „Insulinde" was het een schoener van Finscbe nationaliteit, geladen met hout bestemd voor Amsterdam. Aan boord bevihdon zich tien personen, waaronder één vrouw De bemanning heeft den geheelen nacht moeten pompen om het schip boven wa ter te houden. De reddingboot heeft in den loop van gistermiddag Hen Finscben motorschoe- ner, welke bleek te zijn de „Wellamo", naar een veilige ligplaats in de nabijheid van Oostmahorn gebracht. Ofschoon het lek gestooten is., bestaat er geen gevaar voor schip en lading. D'e „Wellamo" was op weg van Fin land naar Amsterdam. Van Lemmer naar Urk ge wandeld. Zaterdagmiddag zijn te Urk de eerste wandelaars uit Lemmer over den in do afgeloopen week gereed ge komen dijk gearriveerd, De heeren P, de Rook, A. Kleinsma en P. de iBijl vertrokken 's morgens te kwart over zeven van Lemmer en kwamen te half een op Uhk aan. Zij meldden zich direct bij een 'burgemeester van Urk, die hun een oorkonde heeft uitgereikt. De beeren zijn des middags om twee uur weer vertrokken. MOET OVERTOLLIG VEE UIT DE MARKT VERDWIJNEN? Friesche Maatschappij van Landbouw dringt hierop aan. In de dezer dagen gehouden vergade ring van het bestuur der Friesche Maat schappij van Landbouw werd in het bij zonder gewezen op het zeer onbevredi gend prijspeil voor vele producten en op de actie, die gevoerd wordt om hierin verbetering te brengen. Besproken werd verder de prijsverhouding tusschen zware varkens en zouters. Ook werd ge wezen op den toestand, waarin de vee markt verkeert. Er werd besloten, nog maals krachtig aan te dringen op het uit de markt nemen van overtollig vee. Verder werd besloten op vermelding van de samenstelling van het thans ge distribueerd veevoer aan te dringen. Besproken werd het verzoek, ontvan gen van de Centrale Landbouworganisa ties, tot het verleenen van medewerking bij de hooivordering door de intendance. Besloten werd te bevorderen, dat de las ten, die uit dien hoofde op de veehou ders wordt gelegd, zooveel mogeiyk ge lijkmatig over allen verdeeld worden. Van 17 October. VROUWENPOLDER. Bevallen: L. P. Melis geb. Dieleman d.; J. Wisse geb Joziasse d. (M. C.) Over de maand September. SCHORE. Gehuwd: 14, Abraham Pie- ter Martijn 23 j. jm. te Oost- en West Souburg en Francina Weststrate 22 j.jd. 28, Martinus Nijsten 34 j. jm. te 's Hee- renhoek en Cornelia Huberdina Rijk 27 j- jd. Overleden: 13, Jacomina Vermue 79 j., weduwe van Jacob Rijk; 13, Jan van de Griek 82 j., weduwnaar van Adriana Gerritse, eerder weduwnaar van Maatje de Waard; 23, Jan Witte 77 j. (overle den te Goes). WAARDE. Geboren: 10, Jan z. v. Jan Weststrate en Helena Blok. 'sHEER ARENDSKERKE. Geboren: 6, Jannetje d. v. Geerard Priester en Sia J. de Kok; 10, Iza Adriana d. v. Izaak Adriaan Dekker en Jannetje Goedbloed; 13, Benjamin z.v. Jacob F. Weststrate en Francina Bliek; 16, Matthijs Jacob z. v. Pieter Marinus Kloet en Johanna Ja- coba Maartense. Gehuwd: 21, Jacobus Gerard Maat 25 j. en Elizabeth Willemina Dekker 22 j. Overleden: 3, Johanna Hoondert 55 j., ongeh.4, Cornelia Anthonisse 59 j., echtgenoote van Nicolaas Schipper (overleden te Goes)10, Jannetje Ma ria van Doorn 61 j„ ongeh.; 18, Betje van de Merbe 79 j., wed. van Cornelis Otte; 24, Pieter Marinus Vermeulen, 7 weken; 26, Louis Gerard Kramer 71 j., wednr. van Rachel Jasperse. HOEK. Huw.-aangiften9, Adria- nus Johannes de Bruijn (van Rotter dam) 26 j. en Elizabeth Adriana Rie- mens 18 j.21, Jan Kaijser (van Axel) 25 j. en Cornelia de Kraker 25 j. Gehuwd: 28, Adriaan Cornelis Brak man (van Terneuzen) 23 j. en Elizabeth Suzanna Meertens 23 j. Geboren: 17, Aaltje d. v. Jacobus Koster en Janneke de Jonge; 24, Abra ham z. v. Jannis de Putter en Dingetje Adriana de Jonge; 27, Aarnout z. v. Ja cobus de Bruijne en Maaike van Stralen. Overleden: 14, Cornells de Visser 53 j., echtg. van Lijntje Verhelst. (T. C.) POORTVLIET. Geboren: 7, Laurina Johanna Cornelia Adriana, dv. Matthijs Pieter Geuze en Laurina Cornelia Lisse- veld. 24, Elizabeth Pieternella, dv. Wil lem Daniël Bolier en Hendrika Oosdijk. 24, Marina Cornelia, dv. Dirk Cornelis Uijl en Cornelia Jansen. Overleden: 8, Neeltje Maria Slager, 69 j., wed. van G. van Tichem (van Scherpenisse). 20, Levenloos aangege ven kind van J. A. Kesteloo en La. Sla ger. (Th. C.) SCHERPENISSE. Geboren: Dirk Ma rinus z. v. J. Uijl en C. Moerland; Eliza beth Belia d. v. J. L. M. Noom en A. v. Haaften. Overleden: Adriaan Nelewart, 27 d., z. v. D. Hage en C. R. Poot; Neeltje Maria Slager, 69 j., wed. v. G. Tichem; Willemina v. Dijke 85 j., wed. v. W. Klos. Gehuwd: Roelof Jager 58 j„ wed. van Trientje BoerCath. A. Hartog 57 j. (Th. C.) STAVENISSE. Geboren: Leendert Ja cob, z. van P. van Oeveren en C. Pot- appel; Jozias Jacob, z. van 'D. Ridder- hof en J. L. van 'Oeveren; Tannetje Pie ternella, d. van P. de Vos en G. Hage; Marinus 'Cornelis, z. van D1. J. Klaasse en M. Potappel; Willem Hubrecht, z. van G. Priem eru O. van Iwaarüen. (Th. G.) WISSENKERKE. Geboren, 4 Oct., Pieter, zv. Pieter Marcus de Haze en Johanna van der Heijde. 2 Oct., Tanne tje Aartje, dv. Cornelis Mullié en Tan netje Kok. Overleden: 1 Oct., Janna Dieleman, 73 jaar. (N.-B.) KORTGENE. Geboren: 2 Oct., Jan neke, dv. Andries Wolse en Aartje He lena de Vos. (N.-B.) KATS. Ondertrouwd: 5 Oct., Jan Kra mer, 19 j, jm. en Pieternella Adriana Breas, 17 j. jd. Getrouwd: 5 Oct., Gillis de Fouw, 25 j. jm. en Janna Barendina de Wild, 20 j. jd. (N. B.) Dinsdag 10 October 1939. HILVERSUM I, 1875 en 414,4 M. KRO-uitzending. 8.00 Ber. ANP. 8.05, 9.15 en 10.00 Gram. 11.30 Godsd. half- i uurtje. 12.00 Ber. 12.15 KRO-Orkest (12.45—1.10 Ber. ANP, gram.) 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Modecursus. 4.00 Gram. 4.15 KRO-Kamerorkest. 5.00 KRO-Melod. en solist. (5.456.05 Feli- cit.) 6.35 Sporthalfuurtje. 7.00 Ber. 7.15 Causerie „Naar de nieuwe gemeen schap". 7.35 Reportage. 8.00 Ber. ANP, meded. 8.15 Stedel. orkest van Maas tricht en solist. (9.159.30 Zang en pia no en obligaat-viool). 10.15 Gram. 10.30 Ber. ANP. 10.40 KRO-Boys en solist. 11.20—12.00 Gram. HILVERSUM II. 301,5 M. AVRO-uitz. 8.00 Ev. ber. ANP, hierna: Gram. 8.30 Orgel. 8.45 Gram. 10.00 Morgenw. 10.15 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 En semble Jetty Cantor. 11.00 Voor de vrouw. 11.35 Verv. van 10.35. 12.30 Gram. (Ca. 12.45 Ber. ANP.) 1.00 Het Omroeporkest. 1.45 Gram. 2.00 Het Om roeporkest. 2.45 Knip- en naaicursus. 3.45 Gram. 4.00 Piano. 4.30 Kinderkoor zang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Het Omroeporkest. 6.15 De Twilight Sere- naders".. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Gram. met toelichting. 7.35 Filmpr. 8.00 Ber. ANP, meded., ev.vraag en ant woord. 8.15 Causerie „De bewegelijke we reld". 8.35 Bonte mobilisatietrein. 9.45 Gram. 10.30 Het AVRO-orkest en so liste. 11.00 Ber. ANP, hierna tot 12.00 Cabaret-progr. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cenl bii vooruitbetaling. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De weerstoestand van hedenmorgen 7 uur te Vlissingen: weer betrokken, wind krachtig 'O. tot Z.O., temperatuur 9, minimum hedennacht 7, neerslag afge- loopen etmaal geen. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond 19 uur: Voor het geheele land: half bewolkt tot betrokken, plaatse lijk eenige regen, iets zachter, meest ma tige 0. tot Z. wind. Stand van hedenmiddag 3 u.: Nederland paraat. Tijdens de oefeningen wordt een aanval van pantserwagens tegen een vooruitgeschoven post verwacht. De bediening van een pantser-afweerkanon heeft daartegen snel een gemaskeerde opstelling opgeworpen. Stand van gistermiddag 3 u.763. Licht op voor fietsers; Dinsdag 5 u. 59 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6