Meer activiteit aan het Westelijk front. De Binnendijk op een myn geloopen. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. Het met graan en veevoeder volgeladen schip gezonken. Bemanning gered. MAANDAG 9 OCT. 19 3 9 54e JAARGANG - No. 7 Een Duitsch offensief aanstaande Russische druk op Finland. Finsche reservisten opgeroepen. De moeilijke positie van Turkije. De Russische actie In het Oostzee-gebied. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" 8ureaux Lange Vorststrnat 7 0, Qoes Postrekening 4445! Telefoon 2438 Jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprljc f.60 per Weekabonnementen voor MicLMburg Qoes en Vüssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentlön 30 cent per Ingezonden rneutuoeiingj.il vult Kleine Advertcntlën Dinsdags en Vrpuags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertenriën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting BEDRIJVIGHEID AAN DE MOEZEL. Het Duitsche legerbericht meldde Zon dagmorgen In het Westen was aan beide zijden overdag de artillerie actief; gedurende den nacht werd hier en daar spervuur gelegd. Het officieele Fransche oorlogs-com- muniqué van gisteravond luidt als volgt Vijandelijke overvallen in de streek ten Oosten van de Moezel werden afgeslagen. Wederztfdsch geschutvuur ten Zuiden en Zuidwesten van Saarlouis. Niettegenstaande de activiteit van de Duitsche troepen aan verschillende sec toren van het front tusschen Rijn en Moezel schijnt tot op het oogenblik, al dus Havas uit Parys, nog geen gevaar voor een aanval op groote schaal te drei gen. Talrijke patrouilles worden uitge zonden naar de Fransche voorposten en het artillerievuur is vrij hevig, vooral bij het uitspringende deel, dat Orenthal heet, is de Duitsche infanterie actief. Langs de Moezel zijn de Fransche troe pen thans ongeveer 6 kilometer op Duitsch gebied doorgedrongen. In dit ge bied konden de Duitschers niet van de versterkingen van de Siegfriedlinie pro- fiteeren en de Fransche opmarsch stiet niet op ernstigen tegenstand. Het gebied van Orenthal, waar thans activiteit merkbaar is, vormt een voor uitgeschoven positie van de Franschen, welke het Duitsche leger zeer hindert. Vandaar kan in Westelijke richting de vallei van de Blits, in Noordelijke rich ting Saarbrücken, in Oostelijke richting Promesen worden aangevallen. Verder wordt in Fransche legerkrin- gen medegedeeld, dat de Duitsche be richten over de verliezen van de Fran sche luchtmacht overdreven zijn. Het eenige verlies dat Zaterdag is geleden is een vliegtuig, dat bij Bonn omlaag werd geschoten. De hardnekkigheid, waarmede de Duitsche bevelvoering de activiteit on derhoudt van haar troepen in den sector van de Moezel, doet blijken, welk belang zij hecht aan den door de Fransche troe pen in dezen sector sedert het begin der vijandelijkheden tot stand gebrachten opmarsch. Na drie dagen bombardement door de zware artillerie is de Duitsche infanterie in dezen Moezelsector opgetreden met een reeks overvallen. Het betreft kleine plaatselijke operaties met geringe troe: pensterkte, die gemakkelijk gestuit wer den door het vuur der automatische wa pens. De Times meldt uit Bratislava: Alle treinen Oostwaarts door Slowa kije zijn plotseling Zaterdag opgehouden als gevolg van de Duitsche troepenbewe gingen op groote schaal van de Ooste lijke en Noordelijke deelen van Slowakije naar het Westen. De Duitsche troepen hadden, toen de Poolsche campagne haar hoogtepunt bereikte, hier een getalsterk te van 500.000. Deze is nu verminderd tot ongeveer 100.000. IS DUITSCH OFFENSIEF AANSTAANDE? In vele niet-officieele kringen ver wacht men een spoedig Duitsch offensief aan het Westelijk front, waarbij men aanneemt, dat het terrein van den strijd zou liggen tusschen Luxemburg en den Rijn. Men betoogt, dat Gamelin de Duitsche troepen in een positie heeft gebracht, waarin zij den volgenden zet moeten doen. De militaire correspondent van de „Evening Standaard" schrift, dat er reusachtige Duitsche troepenconcentra ties worden uitgevoerd op de plaats, waar zich de Rijn van de grens verwij dert. Hij schat de sterkte der Duitsche troe pen achter het front van Karlshe tot Trier op zestig divisies. Ten aanzien van de grootte van het Britsche hulpleger voegt de correspon dent hieraan toe: „Cijfers mogen niet gegeven worden, doch men kan zeggen, dat het Britsche leger, dat in 1914 den linkervleugel van het geallieerde leger vormde, toen het den eersten schok van het offensief van Von Kluck opving, blij zou zijn geweest, wanneer het de sterkte van zijn opvolger zou hebben gehad." Uit Parijs meldt Reuter, dat de activi teit aan het front, het slechte weer ten spijt, grooter is geworden. BOVEN DE SIEGFRIED-LINIE. Wat een Engelsch vlieger rapporteerde. Een ooggetuige bij de Britsche lucht strijdkrachten „ergens in Frankrijk" seint Een jonge vlieger-luitenant, die deel genomen heeft aan een verbazingwek kende vlucht boven de Siegfriedlinie, in den loop waarvan de vliegtuigen zelden hooger vlogen dan dertig meter en slechts eenmaal beschoten werden, heeft eenige dingen verteld, die hij gezien heeft achter de vijandelijke verdedigingslinie. Tijdens de verkenning hebben de vliegers een reeks foto's genomen van de Duit sche verdedigingswerken. „Wat op mij den meesten indruk maakte zoo vertelt de luitenant was de zichtbaar onvoltooide toestand van sommige deelen van de Siegfried linie. Zij is daar gemakkelijk te identifi- ceeren, omdat het gras nog geen tijd gehad heeft over de omgewoelde aarde te groeien. Op vele plaatsen zagen wij versch gedolven aarde, maar nergens za gen wij iemand, die werkelijk aan den ar beid was aan de fortificaties. Op een plaats vlogen wij over een geweldig ka non, dat door een groep mannen werd gecamoufleerd. Ik zag ze duidelijk naar ons staren met hun verfpotten in de hand, klaarblijkelijk niet in staat een be weging te maken. Wij vlogen over vele dorpen, maar zagen geen enkelen burger inwoner in de straten, die bijna steeds verlaten waren." De historische optocht te Utrecht in verband met het eeuwfeest der Neder- landsche Spoorwegen. Een overzicht van den stoet. Onder de dingen, die hem verder getroffen hadden, noemde hij een reeks merkwaardige, niet te identificeeren aardhoopen en kuilen in de velden en bosschen, voorts merkwaardig groote schuren van gelijk model aan den bui tenkant van vele dorpen, verdacht uit ziende nieuwe gebouwen en betonnen ge- schuttorens aan den buitenkant van dor pen, merkwaardige huizen, met camou flage en soms wat op nagemaakte dor pen zou kunnen geljjken. DE BRITSCHE LUCHTMACHT ACTIEF. Het Duitsche opperbevel deelt mede: Fransche verkenningsvliegtuigen heb ben des middags geprobeerd bij Bonn over den Rijn te vliegen. Een der toe stellen werd bij Godesberg tijdens een luchtgevecht omlaag geschoten, een tweede moest bij Euskirchen een nood landing maken. De uit vier leden bestaande beman ning, waarbij een luitenant-kolonel van den generalen staf, werd gevangengeno men. Aan Duitsche zijde werden geen verliezen geleden." DUITSCHE VLIEGBOOT NEER GESCHOTEN. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat verkenningsvliegtuigen der Britsche luchtstrijdkrachten, die pa- trouilledienst deden boven de Noordzee gisteren een Duitsche vliegboot hebben ontmoet. Er ontspon zich een luchtge vecht, waarbij de Duitsche vliegboot werd neergeschoten. Nader wordt gemeld, dat bij het lucht gevecht twee Duitsche vliegbooten be trokken waren. De tweede vliegboot nam de wijk, nadat de eerste in zee gevallen was. Twee Britsche toestellen werden tijdens het luchtgevecht door kogels ge troffen, zonder dat de inzittenden letsel bekwamen. STEEDS MEER BRITSCHE VLIEG TUIGEN NAAR FRANKRIJK. De chef van den staf der Britsche luchtmacht, Sir Cyril Newall, heeft in een onderhoud verklaard: „Naar gelang de oorlog voortduurt, zullen steeds meer Britsche vliegtuigen van alle types naar Frankrijk komen. Nu de zesde week der vijandelijkheden aanbreekt, mag gezegd worden, dat vele Britsche escadrilles zich ergens in Frankrijk gevestigd hebben. Daarbij zÜn gevechts-, bombardements- en verken ningsvliegtuigen. Later zullen nog vele toestellen ko men. Het is nog te vroeg om te zeggen, of de in Fransche luchtvaartkringen heer- schende meening, dat de Britsche lucht macht aan het Westelijk front de supre matie heeft veroverd, juist is. Men zou beter kunnen zeggen, dat deze luchtmacht en haar bondgenooten op weg zijn naar een dergelijke supre matie. Terwijl de Britsche luchtmacht haar eigen plannen uitwerkt, staat men in voortdurend contact met de Franschen. Newall zeide, dat de Britsche vlie gers bescheiden zijn, doch dat dit niet wil zeggen, dat zij gedurende de winter maanden niets van zich zullen laten hooren. DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN BELGIë. Volgens Un. Press is een eskader van twaalf Duitsche vliegtuigen Woensdag over een aantal Belgische grensdorpen gevlogen. De toestellen vlogen op een hoogte van 100 meter. De Duitsche onderschei dingsteekenen op de machines waren duidelijk te onderkennen. De Belgische regeering heeft orders gegeven aan de gemeentelijke autoritei ten om gedurende den nacht de lichten op straat op volle sterkte te laten bran den, zoodat de piloten van oorlogvoeren de landen zich niet alleen niet kunnen vergissen, doch ook geen excuses hebben voor een inbreuk op de Belgische neu traliteit door over Belgisch grondgebied te vliegen. FINLAND AAN DE BEURT. Ook de Finsche regeering heeft een officieele uitnoodiging ontvangen van 't Sovjet-Russische V olkscommissariaat van buitenlandsche zaken om een speci- alen vertegenwoordiger naar Moskou te zenden. De Finsche regeering heeft in een spe- cialen ministerraad de aangelegenheid besproken en besloten, den oud-premier Juho Kusti Paasikivi, die thans gezant te Stockholm is als specialen gevolmach tigde naar de Sovjet-hoofdstad af te vaardigen. FINLAND ROEPT RESERVISTEN OP. Het Finsche ministerie van oorlog deelt mede: „Daar het noodig schijnt te zijn, de neutraliteitsdefensie van Finland te ver sterken, zyn de reservisten der troepen- afdeelingen voor buitengewone oefenin gen onder de wapenen geroepen. Rusland heeft blijkbaar belangstelling voor drie kleine eilanden in de Finsche golf, Hogland, Seitskaer en Tyarskaer. De Stookholmsche correspondent van de te Kopenhagen versohljnende Berlingske Tidende gelooft, dat Finland deze eilan den, die voor Helsinki van weinig betee- kenis zijn, zal afstaan, doch overigens een krachtige houding zal aannemen. Hy voegt hieraan toe„Finland is geen Baltisch land, doch een deel van Scan dinavië. Het heeft geen slechte strate gische positie en een sterke defensie". Ook Zweden slaat de ontwikkeling aandachtig gade. De Zweedsche bladen geven eenstem mig uiting aan de meening, dat Finland niet tot de kleine randstaten gerekend moet worden doch beschouwd moet wor den als een Noorsche staat, die in poli tiek, cultureel en historisch opzicht naar het Westen georiënteerd is. De bla den herinneren er aan, dat de strekking der Russische voorstellen nog niet be kend is, doch zij weigeren te gelooven, dat de Sovjet Unie voornemens is Fin land te behandelen als de kleine Balti- sche landen. Indien dat wel het geval zou zijn, zou een zeer sterke reactie gewekt worden in de publieke opinie, niet alleen in alle Noorsche landen, maar ongetwijfeld ook in de landen overzee, zooals de Vereen. Staten, waar de sympathie voor de noor delijke landen, en in het bijzonder voor Finland, groot is. I Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Het stoomschip „Binnendijk" op een myn geloopen. Verhooging crediet voor werkverrui ming. Wetsontwerp tot heffing winst- en in komstenbelasting ingetrokken. Buitenland. Meer bedrgvigheid aan het Westeiyk front. De actie van Moskou in de Oostzee-lan- den. Fransche communistische Kamerleden gearresteerd. De positie van Turkye. VERDERE RUSSISCHE EISCHEN AAN ESTLAND EN LETLAND? De Sovjets zouden den Estlanders ge vraagd hebben een garnizoen van vier divisies, d.w.z. 40.000 man, op te nemen. Zy zouden den Letlanders vragen 80.000 man op te nemen, die verdeeld zouden worden tusschen Libau, Windau en Pi- trags. Volgens sommige militaire des kundigen zouden zy eveneens vragen een garnizoen te mogen installeeren in Dau gavpils, een belangryk spoorwegknoop punt in Letland by de Litausche grens. De. Sovjets zouden de bezetting op- eischen van nog twee plaatsen op Est- landsch grondgebied en bovendien een doortocht via land willen hebben voor de Russische contingenten, die de lucht en marinebases op Estlandsch grondge bied moeten gaan bezetten. Oorspronkelijk was overeengekomen, dat deze troepen via zee naar Estland zouden worden overgebracht en niet het land zouden doortrekken. Het Nederlandsehe stoomschip „Bin- nendyk" van de H. A. L., dat van New York op weg was naar Rotterdam, is Zaterdagnacht omstreeks twee uur nabij Shambles Light op een mijn geloopen en gezonken. (Shambles Light ligt onge veer 20 km Z.O. van Weymouth). Alle 41 opvarenden konden worden gered. Zij waren in de Engelsche marine haven Weymouth aan de Zuidkust van Engeland, aan land gebracht en voor- loopig opgenomen in het Zeemanshuis, het hotel van het Leger des Heils en twee andere hotels. Twee leden van de bemanning, een stoker en een 18-jarige leerling, zijn in een ziekenhuis opgenomen met been breuken. De „Binnendijk" is het tweede Rotter- damsche koopvaardijschip, dat sinds het begin van de vyandelijkheden is verlo ren gegaan. Naar men zich herinnert, is het s.s. „Mark" van Vinke Co. te Rotterdam, de vorige maand in de Noordzee op een myn geloopen en gezon ken. Afgezien van het verlies van het 6783 bruto ton metende schip, dat in 1Ó21 op de N.V. Werf de Noord te Alblasserdam werd gebouwd voor de H.A.L., heeft dit verlies beteekenis, omdat het s.s. Bin nendijk vrywel volgeladen was met graan en veevoeder, bestemd voor de Nederlandsehe regeering. De toedracht. Een correspondent van het A. N. P. heeft een onderhoud gehad met den heer Moree, gezagvoerder van de „Binnen dijk". De heer Moree vertelde, dat hij zich op de brug bevond, toen zich een vree- selgke ontploffing voordeed. De machi nes en de draadlooze installatie raakten in het ongereede en konden geen dienst meer doen. Zeer langzaam begon het schip te zinken. Daar van de radio-installatie geen ge bruik gemaakt kon worden, moest men vuurpijlen afschieten om de aandacht te trekken. Deze vuurpijlen werden beant woord en later kwam een der vaartuigen die in dienst van de Britsche contraban decontrole staan, langszij. Het vaartuig maakte vast en nam alle 41 opvarenden aan boord. „Wij hadden", aldus de heer Moree, „geen passagiers aan boord. Onze reis van New York wat tot dusverre door niets bijzonders gekenmerkt. Ook bij het naderen van de Engelsche kust namen wij geen teekenen van oorlog waar". Alarm, tydens de oefeningen van het Nederlandsehe leger. De loopgraaf is reeds door den eersten schutter bezet. De anderen staan op het punt de dek- - kende schuilnis te verlaten en eveneens de stelling te bezetten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1