li Ofl De Zeeuw Groote sorteering in Electrische Lampekappen, Leesiampen, enz. S. W. GABR1ËLSE Voorstad 11, Goes. gebruikt KOENA'S PAPSOORTEN, Fabriek v. Melkproducten „KOENA" Leestafel Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Telegrammen. Burgerlijke Stand Houdt U op de hoogte met wat er in de wereld gebeurt! O Vraagt proefnummers ter kennismaking. A Rechtszaken Een Duitsch offensief op komst? weg en het tunnelgeld, dat betaald moet i worden om van de Antwerpsche Schel- detunnel gebruik te mogen maken vorm den bezwaren, die kleiner werden geacht dan de hooge tarieven van de provinci ale Zeeuwsche booten. Nu echter België voor overschrijding van de grens een pas eischt en er ook andere bezwaren verbonden zijn aan den weg over Ant werpen, verkeeren de Zeeuwsch-Viaam- sche automobilisten, en voornamelijk de vrachtvervoerders in een zeer moeilijke positie, daar de tarieven van de provin ciale booten een zoo zwaren last betee- kenen, dat het vrachtvervoer daardoor niet loonend meer te maken is. De Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. heeft zich daarom tot de Gedep. Staten van Zeeland gewend met het ver zoek de autovervoerders tegemoet te ko men in hun moeilijkheden door voor den duur van deze bijzondere omstandighe den de tarieven van de booten te verla gen tot een bedrag dat overeenkomt met het Antwerpsche tunnelgeld. Tot zijn teleurstelling moest de A. N. W. B. uit het antwoord van het Provin ciaal bestuur vernemen, dat de autoritei ten weliswaar „onverflauwde aandacht schenken aan de veerverbindingen over de Westerschelde", doch „voor het ver lagen van tarieven thans geen termen aanwezig achten". Een nadere motivee ring wordt in het antwoord niet gege ven. HUISMOEDERS, de beste. 12 cent per Literflesch. RIJSTPAP, H. O.-PAP, BLOEMPAP GORTPAP, GORTMOUTPAP (geplette gort). Depót GOES, Tel. 2172. Om de levende ziel, door A. Janse. Uitgave Oosterbaan Le Cointra, Het is nog niet zoo lang geleden, dat een hooggeleerde aan een groep perso nen trachtte duidelijk te maken, dat de opvattingen van den heer Janse omtrent de ziel, zooals die verdedigd worden in diens werkje: „De mensch als levende ziel", in strijd zijn met de Heilige Schrift en de Gereformeerde belijdenis. De be schouwingen van den heer Janse, die het dichotomistische zielsbegrip afwijst, wer den als onwetenschappelijk en on-Gere- formeerd afgewezen. Deze opmerkingen vonden, behalve bij een enkele, die zich niet tot oordeelen be voegd achtte, bij de toehoorders, van wie sommigen bedoeld werkje mis schien wèl en anderen zeker niet gelezen hadden, onverdeeld bijval. Nu is bij' Oosterbaan Le Cointre te Goes van denzelfden schrijver een werk je verschenen, waarin hij zijn denkbeel den nader uitwerkt en toelicht. Hij doet dit naar aanleiding van een reeks artikelen van Prof. Ridderbos in het Geref. Theol. Tijdschrift, waarin het traditioneele dichotomistische zielsbe grip wordt verdedigd en de opvattingen van den heer Janse bestreden. Wij' zouden allen, die geneigd zijn op gezag van anderen het standpunt van den heer Janse als on-Bijbelsch en on- Gereformeerd te veroordeelen, ernstig willen aanraden van den inhoud van dit boekje kennis te nemen. Zij zullen hèt dan misschien met den heer Janse niet geheel eens zijn, er zullen dan nog vra gen en bedenkingen overbleven, maar zij zullen ook moeten erkennen, dat de heer Janse voor zijn standpunt argumenten weet aan te voeren, die niet zonder meer terzijde kunnen worden gesteld en die ze ker niet met een machtspreuk van hun kracht zijn beroofd. Wij bevelen de lezing van dit werkje gaarne aan. GEMOBILISEERD NEDERLAND TROUWT. Scharen liefhebbers voor het huwelijks bootje. Ieder, die de laatste dagen vooral de lijsten van den Burgerlijken Stand en dan meer speciaal van de rubriek „On dertrouwden" in de dagbladen inziet, zal bij zich zelf reeds de opmerking hebben gemaakt, dat er momenteel een verba zend groote trek naar het huwelijks bootje is. En dit ondanks tijdsomstan digheden, die niet bij voorkeur geeigend schijnen te zijn, om een eigen huishouden op te zetten. De overgroote schare trouwlustigen wordt in hoofdzaak gevormd door ge mobiliseerde militairen en hun aanstaan den. Ze voelen er niets voor om mis schien nog jaren te moeten wachten hoe lang kan de mobilisatie duren vóór ze kunnen trouwen. Ze doen het dan maar meteen en sluiten een „mobilisatie huwelijk". Bovendien is er voor velen nog een bijkomend motief van meer stoffelijken aard voor het huwelijk. Zoo gauw ze ge trouwd zijn gaat immers de kostwinners vergoeding in. Het vrouwtje heeft dan inkomen en de man eet uit de legerpot en heeft bovendien nog een zakcent, hem door den sergeant-majoor prompt elke week uitbetaald. Wat wil men nog meer. Het record bedroeg te Rotterdam 176, maar toen kwam de eerste mobilisatie- week al met drie meer dan 200. „Das kommt nie weder!" dacht men op 't stad huis, maar de week daarop groeide het getal trouwlustigen tot 238 en weer een week later werd het cijfer zelfs 245. De wedloop naar het huwelijk wordt ech ter nog altijd grooter. Van deze week zijn er al 235 paartjes komen aanteeke- nen en er komen er nog steeds bij, zoo dat met vrij groote zekerheid op een nieuwe recordverbetering gerekend kan worden. Waar moet dat heen als de mobilisatie nog lang duurt Men vraagt zich in Rot terdam af of het vrijgezellendom daar gaat uitsterven. Er kan zooals in Den Haag, waar veel militairen uit de residentie zelf zijn ge legerd, geen soldaat gaan trouwen of zijn „compie" vormt een eerewacht bij het stadhuis. Het is een aardige gedachte en een sympathieke uiting van kameraad schap. Ook wordt aan het jonge paar bij hun huwelijk gewoonlijk een cadeau door de compagnie geoffreerd. Op de compagnie steekt men de hoof den bij elkaar en besloten wordt een paar centen te „lappen' voor het geschenk. Op tractementsdag worden de gelden inge zameld en, als het dan genoeg is voor een geschenk, gaat een deputatie naar den compagniescommandant om verlof te vragen op den huwelijksdag het ca deau aan het jonge echtpaar te kunnen aanbieden. Om de feestelijkheid op den voor Jan sen en zijn bruid zoo grcoten dag nog te verhoogen zou de compagnie ook graag een eerewacht vormen voor het gemeen tehuis. Waarom zou de kapitein dit wei geren? De saamhoorigheid en de kame raadschap moeten immers in het leven worden aangekweekt. En zoo trekt op den trouwdag van Jansen de „compie" als eerewacht naar het stadhuis, Natuurlijk met „vrjj van dienst". Of deze sympathieke geste echter op den duur zal kunnen worden volgehou den? Als de trouwtjes zoo doorgaan, zou er wel eens een dag kunnen komen, dat het heele leger in fracties een eerewacht vormde. (Msb.) Boot met vee op Wadden vasileelocpen. Tengevolge van den harden Oostenwind gedurende de laatste dagen is de water stand in de Waddenzee dusdanig ge daald, dat de postboot, welke vaart tusi- sctoeni Holwerd (Friesland) en Ameland, evenals de veeboot, sinds Woensdag j.l. niet meer kon varen. De postboot ligt aan den grond voor den steiger te Holwedd. De veeboot is onderweg van Ameland naar Holwerd ongeveer 500 meter uit de Friesche kust vastgeloopen. Met een sloep wordt dit schip, waarop zich verschillen de koeieni en andere dieren bevinden, van het noodige voedsel en water voorzien. De postdienst werd 'gisteren nog met een barkas onderhouden. Deze 'barkas was evenwel niet in staat alle passagiers mede te nemen, waardoor verschillenlde passa giers of op toet eiland moeten achterblij ven of 'het eiland niet konden bereiken. De wind is inmiddels gedraaid en men hoopt de beide schepen spoedig weer vlot te kunnen 'krijgen. Schip gezonken op het IJsselmeer. Schipper en zijn oude moeder gered. Het motorvaartuig „Volharding", schip per Bonne, dat, geladen met kunstmest, van IJmuiden op weg was naar Drach ten, is, naar het „Alg. H.bl." melldt, 'gis terennacht gezonken ten Zuiden van Enk- ihuizen onder 'Oosterleek. De opvarenden, de schipper en zijn oude moeder, zijn tij dens onstuimige zee met groote moeite gered en te Enkhui'zen aan wal gebracht. Het schip was niet verzekerd. Het m.B. „Volharding" bevond zich Donderdagavond in het vaarwater Am sterdamBakhuizen, toen de motor doorsloeg. De zee was onstuimig en de schipper, die met zijn oulde moeder aan boord was, wierp direct het anker uit, wat evenwel niet kon verhoeden, dat het vaartuig snel naar den zeedijk afdreef en op de steeneni vo'or de zeewering leksloeg. Toen het achterschip begon te zinken, heeft de schipper zijn moeder met behulp van een sloep naar den wal gebracht, waarna dit vaartuigje op de steenen van de zeewering door aanrollende golven' te pletter werd geslagen. Van Oosterleek ha)d men intusschen den havenmeester van Enkhuizen opge beld om assistentie te verleenen. Gedu rende drie uur zijn de vletterlieden bezig geweest met pogingen, het schip van de zeewering los te trekken. Toen men be merkte dat de „Volharding" dieper zonk, achtte de schipper het noodzakelijk zijn vaartuig te verlaten voor het te laat was Wielrijder bij' aanrijding ge do o d. Gisterenmiddag is op den rijksweg BredaRoosendaal ontter het gehucht Bosschenhoofd een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. De 63-jarige landbouwer A. A'S'sienblok uit Etten na derde op zijn rijwiel uit een zijweg den rijksweg. Tegelijkertijd kwam uit de richting Breda een vrachtauto van de firma H. te Zundert. Vermoedelijk doordat de ouJd'e man hardihoorig was, bemerkte hij' deze auto niet, met het gevolg, dat hij gegre pen en op slag gedood werd. Het slacht offer was gehuwd en vader van vier kin deren. „EEN ZOO GOED MOGELIJKE FRUIT-EXPORT." Te Arnhem is onder voorzitterschap van Jhr G. F. van Tets van Goldschalx- oord de jaarvergadering gehouden van de Ned. Pom. Vereeniging, hoofdafd. fruit teelt der Nederlandsche Heide Mij. Besloten werd tot het zenden van een telegram van trouw aan H. M. de Konin gin. Als bestuursleden werden herkozen de heeren A. Booy en H. A. Hanken en tot adviseerende bestuursleden dr B. G. B. Scholten te Terwolde en D. Veerman te Wognum. Aangedrongen werd om stappen te doen een zoo goed mogelijken fruitexport te verkrijgen. GEEN FUSIE TUSSCHEN DE AMSTERDAMSCHE EN ROTTER- DAMSCHE BANK. AMSTERDAM. Naar wij vernemen hebben Vie Amsterdamsche Bank N.V. en de Rotterdamsche Bankvereeniging be sloten het in Juli j.l. ter kennis gebrachte voornemen tot samenwerking, onder de gewijzigde omstandigheden niet uit te voeren. GEEN VOORSTEL TOT WAPEN STILSTAND VAN ROOSEVELT. WASHINGTON. Het departement van Buitenlandsche Zaken heeft geweigerd commentaar te leveren op een suggestie, die naar vermeld wordt uit gezaghebben de bron te Berlijn gedaan is en volgens welke Hitler in een wapenstilstand zou hebben toegestemd, indien Roosevelt daar toe een voorstel zou doen. 'Van officieel© zijde wordt verklaard, dat hieromtrent geen bericht uit Berlijn ontvangen is. Men acht het te Washing ton onwaarschijnlijk Hat Roosevelt een wapenstilstand zou voorstellen tenzij hij tevoren zelker zal zijn van de instemming van Engeland en 'Frankrijk. Van 27 Sept.4 Oct. SOUBURG. Bevallen: T. C. Hoogeste- ger geb. Koole z. Ondertrouwd: C. J. But 24 j. en R. Boers 24 j. Overleden: C. P. de Keijzer 73 j., vrouw van M. E. de Smit. (Nbl.) Van 30 Sept.1 Oct. YERSEKE. Geboren: Willemina Pie- ternella d. v. Gerard Stevense en Cor nelia Catharina Lowiesse. Van 29 Sept.5 Oct. KRUININGEN. Geboren: Marinis z.v. Pieter Marinus Lindhout en Klaartje Groenewoud; Maria Sara d. v. Marinns Hoogerheide en Jannetje Sinke. (I. C.) WEMELDINGE. Geboren: Willem z.v. J. M. v. Oosten en J. J. M. Steketee. Gehuwd: Gerrit Pasveer 38 j. jm. en Hendrika Wilhelmina Polie 33 j. jd. Over de maand Sept. RILLAND-BATH. Geboren: 12, Hele na Maria Ida d. v. A. J. Walraven en C. H. Traas; 26, Joan Jacobus z. v. J. B. Aerts en J. A. Rommers. Gehuwd: 7, Pieter C. van Houte 28 j. jm. en Maria van Boven 25 j. jd.; 28, A. M. van 't Leven 26 j. jm. en J. Wiskerke 26 j. jd.; 28, A. Lobbezoo 30 j. jm. en A. Zandee 25 j. jd. Overleden: 28, Janna Prevo 65 j., echtg. van M. C. Walraven. (I. C.) KAPELLE. Geboren: Hendrik z. v. G. Hoogesteger en C. Wijs; Hanna d. v. C. v. d. Velde en B. H. Anemaet; Petrus Cornelis z. v. J. Hermes en M. de Vos; Cornelia Geertruida d. v. H. M. Slabbe- koorn en G. Beeke; Marinus z. v. A. Vermue en C. Remijn; Jan Willem z. v. C. Lepoeter en P. M. Jobse; Jacobus Cornelis z. v. C. Traas en E. Rouw. Overleden: Joanna Catharina Krüger 55 j.; Maatje Sandee 53 j., echtgen. van H. K. Kramer. Gehuwd: Hubrecht van Oosten 25 j. en Cornelia Jacoba Fraanje 23 j. RITTHEM. Overleden: Wilha. Ma. de Voogd 53 j., vr. van L. Machielse. Ondertrouwd: P. C. Allaart 32 j. jm. en El. de Visser 31 j. jd. (M. C.) BIGGEKERKE. Bevallen: J. W. Iem- hof geb. de Stoppelaar d. (M. C.) GRIJPSKERKE. Overleden: M. Louws 75 j. jd. (M. C.) VEERE. Bevallen: M. de Visser geb. Marinissen d. Ondertrouwd: F. F. Verschuur 26 j. jm. en H. Roeting 22 j. jd.Kr. Schoon- aard 23 j. jm. en El. Koekendorp 22 j. jd.; C. Roodenburg 25 j. jm. en H. S. Pels 23 j. jd. Overleden: A. Harpe wedn. van L. J. Venteville 76 j. (M. C.) ST. ANNA.LAND. Geboren: Santina Adriana d. v. J. A. Jeroense en N. E. Rijnberg; Pieter Izaak z. v. A. Fase en P. van Oeveren; Willemina Johanna d. v. A. Rijnberg en J. E. Kaashoek; Elizabeth Willemina Francina d. v. A. S. Suurland en J. Rijnberg; Helena Ja- comina d. v. A. Breure en F. van Dus- sen. Overleden: Jacob Burgers 73 j., echtg. van N. Kurvink. (Th. C.) DE COCAINE-ZWENDEL. Ons wordt verzocht te melden, ten einde misverstand te voorkomen, dat met M. v. Fraassen te Waarde, een dei- in het verslag van den cocaïne-zwendel genoemde personen is bedoeld Maar ten van Fraassen. De uit Warschau geëvacueerde buitenlanders bij aankomst op het door de Duitschers bezette gebied, op weg naar Konigsberg, wach tend op het verder transport. Van gezaghebbende zijde, aldus Un. Press, wordt uit Parijs vernomen, dat steeds meer Duitsche troepen uit Bohe- men, Moravië en Polen in het Zwarte Woud aankomen en vandaar onmiddel lijk naar verschillende punten aan het front van de Saar worden overgebracht. In gezaghebbende militaire kringen te Parijs begint de overtuiging veld te win nen, dat de Duitschers van plan zijn een groot offensief tegen de Maginot-linie te beginnen. Alle loopende geruchten be treffende een eventueelen vijandelijke inval via Nederland, België en Zwitserland, ten einde het Fransche le ger in de flank aan te vallen, zouden opzettelijk verspreid worden, ten einde de ware bedoelingen van den Duitschen generalen staf te bedekken, die ergens in de Saar-vallei door de Fransche linie wil breken. Het Duitsche offensief zou dan hoogst waarschijnlijk langs de Luxemburgsche grens beginnen tusschen Moezel en Saar en in de richting van Thionville gaan. Naar verluidt zouden de Duitschers in de laatste maanden tanks gebouwd hebben die aanmerkelijk grooter zijn dan die welke in de geallieerde legers benut worden en met kanonnen van 15 cm be wapend zijn. Deze tanks zouden dan voor al bij het offensief op de Maginotlinie benut worden. De vangst van snoekbaars in het IJsselmeer is thans zoo groot, dat dagelijks meer dan 10.000 pond te Enkhuizen aan den afslag komt. Er heerscht veel drukte in de haven en de exemplaren zijn mooi. Hitier te Warschau. Het défilé der troepen voor den Führer ter gelegenheid van zjjn bezoek aan de Poolsche hoofdstad na de overgave en den intocht der Duitsche legerafdeelingen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 3