Chamberlain weer aan het woord. Het eiland llrk met het vaste land verbonden. Dagblad voor de Provincie Zeeland Belangrijkste Nieuws. WOENSDAG 4 OCT. 1939 54e JAARGANG - No. 3 De actie aan het Westelijk front. Het torpedeeren van neutrale schepen. Rusland als „beschermer" der Baltische landen. Voorstellen aan Londen overgebracht Het torpedeeren van neutrale schepen. Prins Bernhard bezoekt vlieg- tulgenfabrlek. T. FABERY DE I0NGE Het gat in den dijk van den Noordoostpolder dichtgemaakt. De stilstand aan 't Westelijk front. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrnnt 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprlja fJSC per Weekabonnementen voor Miudciburg Goes en Vlissingen f 0,20 Losse nummers 5 cent Advertentie): 30 cent per 5'«ge5 Ingezonden niedodcelingei: 00 sent Kleine Advertentie1)! Dhisdnga en Vrijasgs f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting ENGELAND WIJKT NIET VOOR BEDREIGING. In zijn wekelijksche verklaring in het Lagerhuis zeide minister-president Chamberlain o.a. „In de afgeloopen week hebben zich gebeurtenissen van groot belang op in ternationaal terrein voorgedaan. Er kwam een Duitsch-Russische over eenkomst tot stand. In sommige kringen heeft men ge vraagd, dat Zijner Majesteits regeering haar houding zou bepalen ten aanzien van deze ontwikkeling, doch ik zie hier in niets, wat dit land er toe zou kunnen brengen, zijn houding, welke het recht vaardig acht, te wijzigen. De Russisch-Duitsche overeenkomst heeft den toestand in Polen gewijzigd, doch er volgt geenszins uit, dat de over eenkomst zal leiden tot een uiteindelijk voordeel van Duitschland en nog veel minder dat zij de doelstellingen van de Britsche regeering zou treffen. Er is niets in de overeenkomst, dat voor ons aanleiding zou kunnen zijn, om iets anders te doen dan wat wij nu doen: al onze hulpbronnen mobiliseeren en de geheele macht van het Britsche imperi um in het werk stellen voor een doeltref fend voortzetten van de oorlog. „Indien Polen al de directe aanleiding was tot den oorlog, het was niet de fundamenteele oor zaak. Deze oorzaak was het overwel digende gevoel in dit land en in Frank rijk van het ondragelijke van den stand van zaken, waarin de landen van Europa het hoofd moesten bieden aan het alter natief, hun vrijheid in de waagschaal te stellen, of hun krachten op geregelde tijden te mobiliseeren om deze vrijheid te verdedigen. De passage in de Duitsch-Russische verklaring inzake het liquideeren van den oorlog is duister, doch het schijnt een soort voorstel tot den vrede te com bineeren met een nauwelijks verholen bedreiging voor de gevolgen, indien het voorstel zou worden verworpen. Ik kan niet voorspellen van welken aard een dergelijk voorstel zal zijn, maar ik kan wel nu reeds zeggen, dat geen be dreiging ooit dit land of Frankrijk er toe zou kunnen brengen het doel op te geven waarvoor wij dezen strijd hebben aan vaard. De verantwoordelijkheid voor den oor log blijft rusten op hen, die deze politiek van achtereenvolgende aanvallen hebben opgesteld en uitgevoerd. Geen loutere verzekeringen van de hui dige Duitsche regeering kunnen worden aanvaard. Daarvoor heeft deze regeering in het verleden te dikwijls bewézen, dat haar beloften waardeloos zijn en gebro ken worden, wanneer het haar past. Indien derhalve voorstellen worden gedaan, zullen wij deze zeer zeker bestu- deeren en wij zullen ze toetsen in het licht van wat ik zoo juist heb gezegd. Niemand verlangt den oorlog voort te zetten, langer dan noodzakelijk, doch de overgroote meerderheid van de openbare meening in dit land ook in Frankrijk is vast besloten er voor te zorgen, dat deze heerschappij van geweld een einde zal nemen en dat het woord, dat de re geeringen eens hebben gegeven, altijd zal worden nagekomen. HET OORLOGSGEBEUREN. Chamberlain gaf vervolgens een over zicht van 't oorlogsgebeuren. Na te heb ben gesproken over den verderen voor uitgang van de Franschen aan het Wes telijk front, zeide hij, dat een groot Britsch leger wordt overgebracht naar Frankrijk en zijn plaats inneemt aan de zijde van den Franschen bondgenoot. Wij hebben redenen om trotsch te zijn over de doeltreffendheid, waarmee deze be weging wordt uitgevoerd. De Britsche luchtmacht in Frankrijk maakt verken ningsvluchten zoowel overdag als des nachts en er zijn luchtgevechten gevoerd tusschen onze toestellen en die van den vijand. De vliegtuigen van de marine hebben in de afgeloopen week hun strijd tegen de onderzeeërs voortgezet en ver dere patrouilles uitgevoerd. Van het hel dere maanlicht werd gebruik gemaakt om ook gedurende den nacht het zoeken naar duikbooten voort te zetten. Een aantal duikbooten werd gezien en aan gevallen. Het vertrouwen, dat spr. heeft geuit inzake het toenemen van de maatregelen tegen onderzeeërs, is gerechtvaardigd; deze maatregelen hebben de onderzee- sche bedreiging doen afnemen. Op dit oogenblik varen honderden schepen over de groote zeewegen, beschermd door on ze convooien en door de onvermoeide ac tie van onzen strijd tegen de duikbooten. Tusschen 11 en 20 September is in to taal 3.679.000 ton de havens van het Britsche Koninkrijk binnen gekomen of uitgevaren. Eén en driekwart procent der totale tonnage is verloren gegaan door de aanvallen van duikbooten of door mijnen. In de convooien zgn geen sche pen verloren gegaan. Tusschen 20 en 24 September zijn drie Britsche schepen tot zinken gebracht door Duitsche onderzeeërs. Sedert dien zijn gedurende een week géén Britsche schepen meer tot zinken gebracht door het optreden van vijandelijke onderzee- ers. Er zijn evenwel bewijzen, dat zich nog steeds onderzeeërs rond onze kust bewegen. De Duitsche onderzeeërs zijn thans gedwongen op te treden in vèraf gelegen wateren. Een andere en meer sinistere bedrei ging is de Duitsche aankondiging, dat ieder schip van de Britsche koopvaardij zal worden beschouwd als een oorlogs bodem. Indien dit eenige beteekenis heeft dan beteekent het, dat een onbeperkte duikbootoorlog zal worden gevoerd. De onwettige aanvallen dienen alleen om te bewijzen, dat het van het grootste belang is de schepen te voorzien van de geëigende afweermiddelen en hiermede gaat men met den grootsten spoed voort. Een verder bewijs voor den onbeperkten duikbootoorlog vindt men in het aantal neutrale schepen, dat door Duitschland tot zinken is gebracht. Betreffende de herhaalde onjuiste ver klaringen van de Duitsche radio, zeide Chamberlain, dat geen enkel Britsch schip werd beschadigd en alle schepen, hierbij ingesloten de „Ark Royal", nor maal hun taak vervullen. De eenige ver liezen bij' deze actie werden geleden door de Duitsche luchtmacht zelf. Hierna besprak Chamberlain het mi nisterie voor de voorlichting. Hij zeide, dat besloten is terug te keeren tot de practijk van vóór den oorlog, waarbij de pers in onmiddellijk contact stond met de verschillende ministeries en niet door middel van het ministerie van voorlich ting. Ten slotte kondigde Chamberlain aan, dat Sir Walter Monckton is benoemd tot controleur van de censuur, met het op pertoezicht over de maatregelen voor de centrale verspreiding van het nieuws aan de pers. In de rede van Chamber lain was eenige heftig heid te bespeuren in te genstelling met de gewone kalme wij' ze van spreken van den minister-presi dent. De vredesvoorstellen van rijkskanselier Hitier zijn, naar de Telegraaf verneemt, via de Italiaansche ambassade in de Britsche hoofdstad en de Britsche am bassade te Rome aan Londen doorgege ven. De eerste reactie te Berlijn op Cham berlain's rede is, dat de kansen op een spoedig einde van den oorlog het doel van het Duitsche „vredesoffensief" gering zijn geworden. VERKLARINGEN VAN DE OPPOSITIE. Na de verklaring van minister-presi dent Chamberlain zeide de leider van de Labour-oppositie, Attlee, dat hg de ver klaring van den minister-president, dat Engeland en Frankrijk op hun standpunt staan en een werkelijken vrede wenschen dat zij de veiligheid van alle volken wil len en niet alleen van 't eigen volk, toe juichte. Betreffende den oorlog ter zee zeide Attlee, te hopen, dat spoedig voorstellen tot het convoieeren van neutrale schepen i zouden worden ingediend. Ook de leider van de liberale opposi tie ,Sinclair, zeide, dat allen den vrede wenschen, doch men is niet bereid den vrede te koopen met opoffering van vrij heid of de moreele waarden van de be schaving. Vervolgens sprak Lloyd_ George, die aanspoorde geen overhaast besluit te ne men inzake de vredesvoorstellen, Spr. was verder van meening, dat ook de ontwapening ter sprake zal komen. Hij drong er op aan een geheime zitting van het Lagerhuis te beleggen, wanneer de voorstellen zullen worden besproken. Chamberlain antwoordde Lloyd George dat hij de waarde van geheime zittingen niet inzag en dat hij niet voldoende ver trouwen had in de geheimhouding van dergelijke zittingen. In deze omstandigheden, zeide Cham berlain, lijkt het mij onjuist om te zeg gen, wat de regeering zou doen in om standigheden, welke zich nog niet heb ben voorgedaan. De verklaring van Lloyd George lokte critiek uit van vele andere leden van het huis. Grenfell van de Labouroppositie noem de het een groote fout van Lloyd George deze rede op dit tijdstip uit te spreken. Ook de liberaal Morris Jones en de conservatief Page Croft, critiseerden Lloyd George. Deze had minstens kun nen wachten tot de vredesvoorstellen ge daan waren. OPWINDING IN SCANDINAVISCHE LANDEN. De Noorsche minister van buitenland- sche zaken, Koht, heeft tegenover een vertegenwoordiger van 't dagblad „Ti- dens Tegn" een verklaring afgelegd, waarin hij zeide: „Het torpedeeren van neutrale sche pen, die tusschen neutrale havens varen, vormt een inbreuk op het internationale recht". Koht voegde hieraan toe, dat de regeering wegen zocht om een oplossing te vinden voor den toestand. Zij treedt op in overleg met de andere Noordelijke landen. De toegang tot alle belangrijke Noor sche havens wordt thans gecontroleerd in verband met het spionnagegevaar. De gezagvoerder van het Noorsche s.s. „Takstaas", dat Vrijdag j.l. door een Z. K. H. Prins Bernhard heeft heden een bezoek gebracht aan de vliegtuigen- fabriek „Aviolanda" te Papendrecht, waar de Prins namens de Koningin, vliegtuigen, die voor het Kon. Ned. In dische leger worden vervaardigd, in oogenschouw heeft genomen. JUWELIER - HORLOSER LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES Duitsche duikboot buiten Bergen tot zin ken is gebracht, heeft heden verklaard, dat de commandant van de duikboot ge weigerd heeft de scheepspapieren in te zien en zeide, dat hij bevel had om alle schepen met ladingen voor Groot-Brit- tannië in den grond te boren. Het Deensche regeeringsorgaan „So cial Demokraten" schrijft: „Terwijl geen nieuws komt van het Westelijk front, wordt schijnbaar wel oorlog gevoerd in de wateren rond Zweden, Noorwegen en Denemarken. Ernstig is het in beslag nemen van de Deensche exportschepen. We hadden verwacht, dat de schepen doorzocht zou den worden, doch spoedig weer vrijgege ven. Dit is niet geschied. Wij pogen handel te drijven met beide partijen, wij hebben verklaard neutraal te blijven, doch neutraliteit is gebaseerd op gelijken handel met beide zijden en niet op bevoordeeling van één." Deze commentaar wordt beschouwd als een waarschuwing aan Duitschland, dat men beperking van den Deenschen handel met Duitschland moet verwach ten, wanneer Denemarken niet naar En geland kan exporteeren. Het Duitsche optreden tegen de neu trale scheepvaart in de Oostzee wekt te Stockholm groote opwinding. Het dagblad „Aftonbladet" verneemt uit Duitsche kringen, dat het de bedoe ling van Duitschland is om alle neutrale scheepvaart op de Oostzee stop te zet ten, niet alleen de scheepvaart naar En- Gisteren heeft het eiland Urk een historisch oogenblik beleefd. De dijk, die in de naaste toekomst den Noordoostpol der van het IJsselmeer zal afscheiden, is in Zuid-Noordelijke richting gereed ge komen. De Zuidpunt van Friesland is aan de Noordkust van het eiland Urk vastgemaakt en daardoor heeft 't eiland Urk, dat meer dan duizend jaar geïso leerd heeft gelegen in de voormalige Zui derzee, opgehouden een eiland te zijn. Van 3 October 1939 af is dit groote vis- schersdorp met het vasteland van Ne derland verbonden, is het een schier eiland geworden. Men heeft van dit historische oogen blik geen officieele plechtigheid willen maken, waarschijnlijk niet, omdat de tij den zich niet al te best leenen voor feest betoon, maar ook niet, omdat, wat thans geschied is, toch slechts als een onder deel beschouwd moet worden van het groote werk, 't omdijken van den Noord oostpolder, en dit werk komt pas in den loop van het volgende jaar gereed. Toch is de dag niet onopgemerkt voor bijgegaan. Het was ongeveer half elf, toen de rijk gepavoiseerde stoomboot Jhr. Alting von Geusau van de IJselkade te Kampen vertrok. Aan boord bevonden zich de di rectie van de firma Zanen en Verstoep, alsmede oud-minister v. Dijk en het Tweede Kamerlid Krijger, de eerste oud president-commissaris, en de laatste president-commissaris, van genoemde aannemersvennootschap. Na een kort bezoek aan Urk, waar o.a. burgemeester Keizer aan boord kwam,, stevende men de Friesche kust tegemoet. Op 4 km afstand van het punt van ver-' trek lag een groot aantal zandzuigers, sleepbooten, leembakken en twee groote grijpkranen. Al deze booten hadden de vlag in top en zij lagen geschaard rond om een gat in den dijk, groot ongeveer zeven meter. Om 2 uur 20 begon het in de ingewan den van de reusachtige machine te puf fen en te blazen, en weldra kwamen de eerste grijpers omlaag, die zich met hun machtige kaken in het binnenste van de leembakken ingroeven en die met één hap drie kubieke meter keileem opslok ten. Boven het gat sperden die kaken zich open en met een zwaren plof vielen de groote brokken in het laatste gat van het dijklichaam neer; 37 keer hebben de grijpers hun machtig werk dien middag gedaan. Tezamen hebben zij ongeveer 100 ku bieke meter keileem in het gat gestort, en toen waren aan dien kant de wateren van het IJselmeer van die van den Noord-Oostpolder gescheiden. Het histo rische oogenblik was aangebroken. De sirenes van tal van stoomvaartuigen, die in de onmiddellijke nabijheid lagen, be gonnen te loeien. Er werden handen ge schud óp het thans gesloten dijklichaam werd de Nederlandsche en de Urksche vlag geplant. Over de nog natte en glibberige leem werd een loopplank gelegd en de eersten die er over gingen waren de zwaar ge- kaplaarsde burgemeesters van Urk en Lemsterland. Bovenop het zoo juist ge sloten dijkgat reikten zij elkaar de hand. Urk was uit zijn isolement verlost. Dat was precies om 14 uur 44. Staande op de groote baggerkraan hebben de beide burgemeesters daarna ieder een toespraak gehouden. Zg spra ken over het verleden, dat zijn goed, maar ook zijn kwade kanten heeft ge had; zij spraken over het heden, waarin, dank zij het werk aan den Noordoostpol der, veel goeds is tot stand gekomen, en zij spraken over de toekomst, waarvan zij dank zij den straks te bewonen polder 't beste voor hun gemeenten, voor Neder land en voor de Nederlandsche bevol king hoopten en verwachten. Binnenland. Binnen een week geen suikerschaarschte meer? Nog geen richtprijzen voor landproduc- ten van oogst 1940. Urk met het vaste land verbonden. Buitenland. Rede van Chamberlain. De voorstellen van Hitier naar Londen gezonden Stilstand aan het Westelijk front? Het torpedeeren van neutrale schepen. De actie van Rusland in het Oostzeege bied. geland maar ook die tusschen de neu trale landen op het vasteland, waarbij België in het bijzonder wordt genoemd. In een hoofdartikel schrijft hetzelfde blad: „Regeeringsmaatregelen zijn noodig om tonnage en levens te redden. Offi cieele protesten zijn niet langer vol doende." EEN OVERZICHT NA EEN MAAND OORLOG. Het gisteravond uitgegeven Fransche oorlogscommuniqué heeft den volgenden inhoud „Vijandelijke aanvallen werden afge slagen ten Oosten van den Moezel en ten Oosten van de Saar. Bedrijvigheid der beide vijandelijke artillerieën in dezelfde streken." Havas seint: Het was gisteren éen maand geleden dat de eerste Fransche soldaten, die uit voorposten van de Ma- ginot-linie te voorschijn kwamen, Duitsch grondgebied betraden. Sinds dat oogenblik, na een snellen vooruitgang dwars door een terrein van valstrikken van allerlei aard, mijnen, verwoestingen, velden met betonnen palen tegen ge vechtswagens, zijn de operaties in het Duitsche door Fransche troepen bezette gebied verricht over een al naar gelang van de streek zeer veranderlijke diepte, gaande van duizend meter tot 67 kilo.- meter. De algemeene progressie is na het ein de van de eerste veertien dagen ver traagd en heeft plaats gemaakt voor plaatselijke operaties van korten duur, gevolgd door perioden van kalmte. Na het falen van zijn pogingen het verloren terrein terug te winnen, bepaalt het Duitsche opperbevel er zich toe, de artillerie te laten schieten, teneinde een opruiming van het terrein te verhinde ren. Officieel wordt te Parijs bekend ge maakt, dat in de maand September 8 8 Fransche vliegtuigen zijn neergehaald en 24 Duitsche. De Temps is van meening, dat thans een geheel andere toestand is ontstaan, dan eenige weken geleden. Na een veelbelovend begin, aldus dit blad, hebben de Franschen hun actie vertraagd, omdat deze aanvankelijke ac tie zonder onmiddellijk doel was geraakt, nadat de Poolsche legers zoo snel waren ineengestort. Sindsdien hebben de Fran schen zich tot een afwachtende houding bepaald. De Duitschers schijnen van hun kant geen haast te hebben den Franschen ge legenheid te bieden een algemeenen slag te leveren. Een gedeelte van de in Polen gebruikte troepen is reeds naar het Wes ten overgebracht, deze troepen zijn bij de reserves in het achterland gevoegd. Doch er vallen geen groote transporten op te merken naar het een of andere deel van het front of naar de grenzen van neutrale landen en evenmin vinden el ders concentraties op groote schaal plaats. Bovendien zijn talrijke vliegtuigen uit Polen naar hun bases in vredestijd te ruggevlogen. In het algemeen, en afge zien van de plaatselijke operaties, aldus concludeert de Temps, kan men dus zeg gen dat zich een stilstand voordoet in de krijgsbedrijven. Het grootste deel van de troepen wordt in gereedheid gehouden achter de linies, langs de spoorlijnen en zelfs in de garni zoenen. ENGELSCHE MEENINGEN. De Manchester Guardian is van mee ning, dat, indien de opmarsch der Fran sche legers op de kaart onbeteekenend kan schijnen, hg toch van aanzienlgk belang is en geen gemakkelijke operatie beteekent.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1