s DE ZEEUW ipvarkens. lagmeisje Onze bedreigde handel. De totale verandering van de economische positie des lands. HEUMATIEK met zilveren randen. TWEEDE BLAD Nota aan de Staten-Generaal. JRG ien te koop Uit de Provincie [N en de PEREN rraagd in Domburg: caand, direct th sn huis. Koopprijs Brieven met vol- irijving Bureau „De ïs, onder lett. k. a. le koop: vertrouwde laarden huur: Woning melkwijï te Middelburg' ÏRTSCHORE, tABBEKÖORN, Kanaaldijk' mss* FEU i LLETON MIDDELBURG. Overgeplaatst. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. NOORD-BEVELAND. THOLEN EN SINT PHILIPSLAND. CE KOOP: LEWEDORP, twee landbouwwagens assen, draagvermogen .G., aan lagen prijs, en ïwielskar met pl. bak. J. ABRAHAMSE PE KOOP: den boomgaard, bij Kruitmolen Arne- wagentje o. luchtb., l.G. compl. uitgerust |kenheffer, 1 Gillet 3y2 )ortmotor '33, pr. staat te ruilen. Smederij I |A 31, Ovezande. WIELEMAKER, Stal- jf. 167, Middelburg. (wet. gedep.) voor- sneest: Varkenspest, Stijve pooten, Ach- luiduitslag. 5 K.G. |franco. D. Alewijnse ïelburg. ji, bij Middelburg. Te ^aurens, A 92 T. [inning. Direct lever- )EKKER, Hoedekens- In 13. te Vlissingen: |00 L. per dag plus I eieren. Brieven No. |„De Zeeuw", Lange j ^elburg. een leerlinge eener Aanbieding onder (Bureau „De Zeeuw" linders. Machines v. ib., handgereedsch., |en vetten, drijfr., enz. lit voorraad. Beleefd I. CORNELISSE, Vlas- |delburg. een nette Brood-, ïanketbakkersbedien- ji. w., P.G. en intern, dn verl. loon, te zen- 15, Bureau „De fes: M. PETERSE, Middelburg. jen Abonnementen aomen door agent Witte Ribbing 5— -7, Tuinzoet 5— Lindenappei 3—1 |Cox Oranjepipping 3—5, Groninger 23, Blomzoet 5. alles per K.G. laler 18—23, Black feen per K.G. K.G. ie Victoria 27 ct., 1-6, Zwijndrechtsche |n Elza 34, Bonne Wijnpeer 6, Nou- ferme de Commisse ir 3—10, Souvenir ^nce 8, Garabaldin Beurré Clairgeau |7, Beurré Curee 3' Beurré Lebrun 1 Pondspeer 5, Tri- )uc de Brabant 4— Suiker 35, Ne1 L Perziken 27 ct. VAN VRIJDAG 29 SEP. 1939, Nr 307. HET GETREUZEL VAN ENGELAND Onze handel wordt bedreigd. Dit is de conclusie, waartoe men in handels- en scheepvaartkringen telkens weer komt. Wat handel en scheepvaart te wach ten staat, indien dit conflict lang zal duren en van weerskanten met alle mid delen zal worden uitgevochten, daar over maakt men zich, aldus de Msb., weinig illusies. Men behoeft slechts de bladzijden op te slaan uit de geschie denis van de sombere jaren 19141918 gewjjd aan handel en scheepvaart. Practisch werd de scheepvaart en als gevolg daarvan de internationale han del toen vrijwel stilgelegd, en wat er bleef varen, mocht slechts het aller noodzakelijkste ten behoeve der levens middelenvoorziening vervoeren. Er doen wat dit betreft allerlei ge ruchten de ronde. f Maar de grondtoon dezer geruchten en de commentaren er aan gewijd, ko men hierop neer, dat er reeds thans veel te weinig rekening wordt gehouden met onze rechten. Het resultaat is, dat in de eerste plaats onze internationale handel wordt ontwricht en in de tweede plaats onze binnenlandsche handel. De koopman weet niet, of de lading die voor hem onderweg is, ooit de plaats harer be stemming zal bereiken. Hierdoor maakt zich overal een gedrukte stemming van de menschen meester. Bedrijven, waar van de leiding de naaste toekomst met kalmte tegemoet wenschen te zien, moe ten wellicht spoedig overgaan tot ont slag op groote schaal, omdat elke ze kerheid wordt weggenomen. De onontbeerlijke grondstoffen en ar tikelen komen niet of nauwelijks aan. Men acht de verklaringen van Cham berlain over Engeland's houding tegen over de belangen der neutrale staten, die in belangrijke mate handelsbelan gen zijn, wel een beetje platonisch en neemt kennis van de woorden, ietwat ongeduldig op de d a d e n wachtend. Natuurlijk legt men zich bij het oor logsrecht neer en ontzegt men Enge land niet het recht, schepen op contra bande te onderzoeken. Maar tegen de methode en de uiterst langzame toe passing er van voelt men bezwaar. Engeland heeft den tijd, maar het Nederlandsche bedrijfsleven niet. Al koestert men eenig vertrouwen, dat wellicht aan de huidige opstopping in de Downs binnen afzienbaren tijd een einde zal komen, volgens sommigen zal het niet beter worden, hoe meer de handelsoorlog toeneemt. Blijkbaar, zoo werd er geredeneerd, stelt Engeland geen vertrouwen in ons. En het kan zich veroorlooven, Neder landsche schepen drie weken op te hou den, tot zijn ambtenaren tijd hebben, de lading te onderzoeken. Af en toe hoorden we de veronder stelling uitspreken, dat Engeland aldus velen hier te lande tegen zich inneemt. En dit niet alleen onder de handels- en scheepvaartmenschen. Men vermoedt met een symptoom van het recht van den sterkste te doen te hebben. Verschillende handelsmenschen bleken met verlangen uit te zien naar een ener giek en doortastend optreden van onze regeering. i Naar het Engelseh van EMMA JANE WORBOISE. 111) _o_ „Mij dunkt, het zou bijzonder geschikt voor u zijn, zoowel als voor de zieken; beloof mij slechts, dat gij uzelf niet te veel zult vermoeien. Komt het rijtuig van miss Mowbray nu reeds de straat inrijden?" ■Het was haar rijtuig, en zonder te wachten op de hulp van den langen pal frenier, sprong miss Mowbray er uit. Zij was allerliefst gekleed in haar win- tertoilet van violet fluweel, met bont omzet. Het verwonderde mij, dat James nooit gezegd had, hoe mooi en bevallig zij was. „Het is zulk prachtig weer", zeide zij, nadat de eerste groeten gewisseld wa ren, „en ik verbeeldde mij, dat gij er mets op tegen zult hebben, om een toer- r!jden voor °ns ontbijt? Het is uit stekend goed voor de paarden, om de w !Jan ,Hafpstead om rijden, en doen lk' 0nS °°k geen kwaad Mijn genoegen was te groot, om eeni- ge bezwaren te willen opperen. Het was Er bestaat by velen de vrees, dat een minder krachtige houding op den duur voor ons heele economische leven nood lottig zou kunnen worden. Men acht een zich zonder meer onderwerpen aan de Engelsche controle niet de juiste poli tiek. Het is te hopen, dat de naar Engeland vertrokken deputatie succes zal hebben. De prent van den burgemeester. Thans is de prent, die de burgemees ter heeft laten drukken als herinnering aan de geboorte van Prinses Irene, ge- lijk met de door de gemeente beschik baar gestelden beker op de scholen aan de kinderen uitgereikt. Zoowel het één als het ander viel by het overgroote deel der kinderen zeer in den smaak. Ook voor de gezinnen der werkloozen wordt een exemplaar van de prent beschikbaar gesteld. De heer van der Lely, die als districts commandant der Rijksveldwacht van Middelburg naar Den Haag is overge plaatst, is sedert 1 November 1929 te Middelburg gestationneerd. Yerseke. Gemeenteraad. Don derdag vergaderde de Raad. Afwezig de heeren C. de Visser en A. Koppe. Dhr A. J. Stobbelaar alhier wenscht zyn terrein aan de haven wederom voor 5 jaren in te huren. Daartoe wordt be sloten tot den ouden prys. Was tot he den mogelgk dat by afname van meer gas in een maand dan in dezelfde maand van het vorige jaar de pry's werd be paald op 4 en op 5 cent (naar gelang van afname), deze prys zal door hoogere kolenpryzen niet meer gehandhaafd kunnen worden. De minimumprys zal voortaan 6 ct per kub. M. bedragen. Ruilverkaveling. B. en W. stellen voor om de onkosten voor samenbrenging van diverse eigena ren van gronden in de Yerseksche Moer uit de kas der gemeente voor te schie ten. Komt de zaak voor elkaar, dan be taalt het Rijk deze onkosten terug. Komt er van ruilverkaveling niets, dan moet de gemeentekas betalen. De heer Hirdes informeert of er ge schikte grond is voor ruilverkaveling, vooral met het oog op de verbazend veel uit elkander loopende kwaliteiten en soorten grond in de Yerseksche Moer. De heer Mol is tegen gedwongen ruil verkaveling. De heer G. Daane kent wei den, waardoor vier of 5 diverse eige naren doorgangsrecht hebben en dit zou door ruilverkaveling worden verholpen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 7 st. (tegen de heeren Mol en Hirdes). Aan Ged. Staten zal door den Raad worden aangevraagd de ruilverkaveling in de Yerseksche Moer aan te vatten. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1938 werd vastgesteld. De commissie had een fout gevonden van 40 ets. Het batig slot bedroeg f 1148.20. Daarna worden aangeboden de begroo ting burgerlijk Armbestuur 1940, gewo ne dienst in ontv. en uitgaaf f 19945id. begrooting gasfabriek gewone dienst f 31803.post van onvoorz. f 127.80%. Begrooting 194 0. Daarna de gemeente-begrooting 1940. In ontvangst en uitgaaf f 198.897. Veel muziek, zegt de voorz., zit er niet meer in de begrooting. Onder druk van hoogerhand zyn alle overtollige posten verdwenen. Meenden we eerst, dat we zonder belastingverhooging er afkwa men, dit standpunt was niet te handha ven. B. en W. hebben gemeend, den raad te moeten voorstellen de straatbelasting met ongeveer één derde te moeten ver- hoogen. Was tot dusver de heffing per Meter 30 cent, dit zal voortaan 40 cent worden. Meerdere baten per jaar f 700. Welke weer uitgegeven zullen worden voor woningbouwtoezicht een uitgaaf waartoe we onder druk van Ged. Staten hebben moeten besluiten. De post voor mij een onbeschrijfelijke verkwikking, om voor een poosde huizen en straten vaarWel te zeggen en den kouden wind langs mijn gelaat te voelen. Zelfs de ge makkelijke beweging van het rijtuig was mij een bron van genoegen, na al de ver moeiende wandelingen door de morsige straten, of het hotsen over de steenen in een tochtigen omnibus. Voor de eer ste maal in mijn leven waardeerde ik ten volle het gemak en het genoegen van een goed rijtuig! Helaas! ik had de waarde van menige weelde reeds geleerd door het scherp gevoelde gemis; want ik was volstrekt zoo wijsgeerig niet, als ik mij zelf soms verbeeldde te zijn. Wij deden een verrukkelijk rijtoertje en babbelden heerlijk en gezellig over allerlei onderwerpen. Nadat wij een poosje hadden gereden, ontdekten wij reeds, dat wy bijna op alle punten een stemmig dachten en veel overeenkomst hadden in smaak en gevoelens; wij wa ren letterlijk kinderachtig opgewonden; want voordat onze rit geëindigd was, verzekerden wij elkander, dat het was, alsof wij sedert jaren de meest ver trouwde vriendinnen waren geweest! Doch bij het huiswaarts rijden gebeur de er iets, dat mijn vreugde grootelijks verminderde en mijn opgewondenheid bekoelde. Wij moesten Hydepark over steken en langzaam rijden, omdat een sierlyk klein rytuigje, met twee aller- bewaarschoolonderwys hebben B. en W. gehandhaafd. Mocht in den vervolge op nieuw naar verhooging van belastingen worden overgegaan, dan rest ons alleen nog; opcenten van de personeels belas ting, die nu 150 bedragen te brengen op het wettelyk maximum, d.i. 200. Voorgesteld werd nog het aangaan van een kasgeldleening van f 25.000, ren tende 5 pet. Met algem. stemmen aan genomen. By de rondvraag klaagt de heer v. d. Endt er over, dat de pannensteun zoo lang uit blyft. Deze is nu eenmaal toe gezegd tot een bedrag van f 60.000. De voorz. betreurt met den heer v. d. Endt den loop der omstandigheden. De zaak is een gevolg van verschil van op vatting over de regeling. Spr. heeft reeds stappen gedaan in dezen. Verder vraagt de heer v. d. Endt, of het niet mogelyk is, dat, waar we nu minder afzetgebied hebben voor onze mosselen, een nieuw afzetgebied wordt gezocht by onze militairen. De voorz. zegt, dat dit niet op het terrein van den raad ligt. De heer G. Daane brengt ook te berde de ongelukkige pannensteunregeling. De heer Hirdes vraagt een lantaarn te plaatsen in de Beatrixstraat en klaagt over het verkeersobstakel in de Kaai- straat. De heer G. de Jager wil, als daar niet goedschiks iets te bereiken is, tot een onteigeningsprocedure overgaan. De heer Scheele vraagt of de cursus in scheepvaart nog door zal gaan dit jaar. De voorz. antwoordt, dat deze, me de door de omstandigheden, tot zyn leed wezen niet door zal gaan. De collecte voor het Chr. Milit. te huis alhier heeft opgebracht f 187.22. (Bel. bericht.) Kruiningen. Mevr. J. Nieuwenhuyse, Mevr. Baarens, Mevr. W. de Groof en Mej. L. van Dyke, wekken alle vrouwen en meisjes alhier op om voor onze solda ten warme kleedingstukken te breien. Men breie echter niet op eigen houtje. Kleur en patroon zijn vastgesteld, daar alles uniform moet zijn. De wol wordt te gen lagen prijs beschikbaar gesteld door de vereeniging het Mobolisatiekruis, pa tronen zijn gratis. Mocht echter de al zeer lage prijs der wol tóch nog een bezwaar zijn, dan zal getracht worden (b.v. door het bijeen brengen van gelden) hieraan tegemoet te komen, door de wol gratis beschikbaar te stellen. Het is echter wen- schelijk zich nu reeds op te geven bij Mevr. Dr J. Nieuwenhuyse, met het oog op de te bestellen wol. Rilland-Bath. Mitrailleur af gegaan. Woensdagnamiddag had in deze gemeente een ongeval plaats op de hofstede van Jacs Blok alhier, waar mi litairen zijn gelegerd. By het theorie geven over de bediening van een zware mitrailleur ging dit wa pen af; de kogel ging dwars door den muur van de woning van den landbou wer. De kogel kwam in de kamer terecht en vloog tusschen een kapitein en de vrouw van den landbouwer door zonder gelukkig iemand te raken. St Laurens. De inzameling ten bate van het Tehuis voor Militairen heeft f362 opgebracht. (Belangeloos bericht.) Kortgene. De veerboot in re paratie. De veerboot, welke den dienst onderhoudt tusschen het Kort- geensche en Wolfaartsdijksche Veer zal Zondag 1 Oct. vanaf 8 uur vm. tot 5 uur nm. niet varen, daar ze dan in repa ratie zal zijn. De dienst zal Waargenomen worden door de „Zuidvliet", welke boot anders den dienst onderhoudt tusschen Veere en Kamperland. De „Zuidvliet" is niet geschikt om veel auto's tegelyk te vervoeren. Stavenisse. Ter gemeente-secretarie alhier is als volontair aangesteld de heer C. Eerland Jz. liefste hitten bespannen, ons in vollen draf voorbijreed. „O, welke allerliefste hitjes!" riep Eleonore, „en welk een dodderig rijtuig je, met dien aardigen, kleinen palfre nier welk een prachtig mooi mensch was die heer, die daar zoo gemakkelijk en lui achterover lag! maar mij dunkt vreeselijk ingenomen met zijn eigen per soonlijkheid! De dame rijdt bijzonder goed, maar zij is afschuwelijk leelijk, volstrekt niet in overeenstemming met haar omgeving. Wat scheelt je, Chrys- tie, zijt gij ziek?" Wij hadden juist sa men afgesproken, om elkaar Eleonore en Chrystie te noemen. Het eerste mo ment kon ik haar niet antwoorden, ik gevoelde mij werkelijk ziek, maar wilde dit niet toestemmen. Eleonore vervolg de: „ik hoop toch ,dat die dame geen vriendin van je is?" „Ik ken haar zeer goed en hoogst waarschijnlijk hebt gij haar naam ook dikwijls gehoord. Zij heet Clementine Catherwood; haar vader was een Cup page Catherwood. Die heer, wiens schoonheid je zoozeer bewondert, is haar neef, en de halfbroeder van mr James Lascelles." „Is het mogelyk?" riep Eleonore met verbazing uit. „Louis Trafford! Wel, ik heb zoo dikwyls van hem en van zijn buitengewone schoonheid gehoord. Men heeft my gezegd, dat hy allerinnemendst WAARDEERING VOOR DE GROOTE MEDEWERKING DER BEVOLKING. CENTRAAL INKOOPBUREAU OPGE RICHT. BINNENKORT UITREIKING VAN DISTRIBUTIESTAMKAARTEN. AFZONDERLIJKE BONBOEKEN VOOR BROOD. De Minister van Economische Zaken heeft aan de beide Kamers der Staten- Generaal een nota doen toekomen betref fende de tot medio September genomen buitengewone maatregelen op econo misch gebied. De totale verandering van de econo mische positie van ons land, waardoor een gedeelte van de oude werkzaamhe den der overheidsdiensten kon vervallen doch anderzijds een nieuwe taak moest worden vervuld, alsmede de omstandig heid, dat een groot aantal ambtenaren werd gemobiliseerd, hebben uiteraard tot gevolg gehad, dat op groote schaal moest worden overgegaan tot intense reorga nisatie van het departement. Met waardeering kan de groote mate van medewerking worden geconstateerd, die van alle lagen der bevolking werd ondervonden bij het invoeren van maat regelen, die de vrijheid van het econo misch leven allerwegen beperken. De mi nister wenscht speciaal zijn voldoening te uiten over het feit, dat ditmaal, in te genstelling met 1914, verschljnselon van paniek geheel zijn achterwege gebleven en dat het publiek, door in het algemen ten volle zijn medewerking te verleenen aan de door de regeering uitgevaardigde maatregelen, de effectiviteit der prijsop- drijvings- eni hamsterverboden verzekerd heeft. Aanstonds is men aangevangen met de inventarisatie van landbouwproducten, veestapel en veevoeder bij iederen akker bouwer en veeteler, ten einde zoowel de totale behoefte aan veevoeder als de oogstvoorraden te leeren kennen, o.a. met het oog op distributie van de be schikbare voorraden. In aansluiting hier aan zyn voor een groot aantal producten voor de voeding van mensch en dier van belang, de voorraden by handel en indu strie opgenomen. Voor zoover niet reeds op grond van de Landbouw-crisiswet 1933 in- en uit voer van voedingsproducten van eenig belang waren gemonopoliseerd, is zulks gelijktijdig met de afkondiging der mo bilisatie geschied; hierdoor is bereikt, dat alle in- en uitvoer op voedingsgebied wordt gecontroleerd door de verschillen de centrale landbouw-crisis-organen. Een andere belangrijke maatregel heeft betrekking op den aankoop in het buiten land resp. den aanvoer naar Nederland van voedingsstoffen voor mensch en dier Als onderdeel van de Nederlandsche Akkerbouw-centrale is een centraal in koopbureau (officieele naam: graan-in- koop-bureau) opgericht, hetwelk alle be langrijke te importeeren voedingsgrond stoffen omvat. BODEMPRODUCTIE. De tydsomstandigheden, welke beper king en zelfs afsnijding van den invoer van bodemproducten mee kunnen bren gen maken het noodig de voedselproduc tie voor mensch en dier in bepaalde ba nen te leiden. In de eerste plaats zal het streven er op gericht moeten zijn, de teelt van die gewassen te stimuleeren, welke niet in voldoende mate worden voortgebracht om de binnenlandsche consumptie te dek ken, b.v. tarwe. Ten aanzien van de productie van vee voeder zal de actie van den Landbouw- voorlichtingsdienst, welke reeds jaren 1 gaat in de richting van eigen veevoeder en boeiend is!" Heeft mr Lascelles je dat gezegd?" „Neen, ik weet al zeer weinig aan gaande mr Trafford door zijn broeder ik geloof, dat zij niet in een goede ver standhouding samen leven. Maar som migen mijner vrienden de Sorrels, kennen hem bijzonder goed; in de stad komt hij dikwyls bij hen, en op hun bui tenplaats bij Dorking evenzeer. Maar zij houden toch niet veel van hem! Hij wekt wel hun bewondering op, maar geen ver trouwen. Emilia Sorrell, een bijzonder knap en degelijk meisje, mijn grootste vriendin zegt op haar eigenaardige manier: „Hij is niet wat hij schijnt; hij is niet van zuiver metaalmen hoort tel kens den klank van valsche munt in hem. Ziedaar, nu vergeet ik mijzelf al weer! Want, als ik mij wel herinner, dan is deze mr Trafford met jou buitenslands ge weest, en wellicht is hy een zeer goed vriend van je. Cuppage en Elmwood lig gen zoo dicht bij elkaarje hebt hem ze ker gekend van uw kindsheid af?" Ik bleef een oogenblik peinzen, toen zeide ik: „Eleonore, wanneer gij en ik een oprechte en duurzame vriendschap willen sluiten, dan moeten wy niet be ginnen met eenige misleiding, van wel ken aard ook. Daarom is het beter, dat ik je terstond mededeel, wat aan nie mand mand bekend is, behalve mijn oom en mevrouw Trafford ik ben met bouw en van rationaliseering van het ge bruik der weilanden, krachtig worden voortgezet. Daarnaast kan het wenschelijk zijn In het bijzonder die gewassen te verbouwen, welke eventueel zouden kunnen dienen als ruilobject met het buitenland voor goederenvervoer, die hier te lande onvol doende worden geproduceerd en waaraan nietttemin behoefte bestaat. Ten einde met de uitvoering van dit programma een einde te kunnen maken, zal de mogeiykheid worden geopend om teeltgeboden en -verboden uit te vaardi gen en scheuring van grasland te gelas ten. De veeteelt zal voorshands beheerscht blyven door de bestaande wettelyke re gelingen. VISSCHERIJ. De werkzaamheden ten opzichte van de visschery zyn in de eerste plaats er op gericht, het wederuitvaren van de visschersvloot, welke thans nog groo- tendeels is stilgelegd, te bevorderen. In middels zijn maatregelen getroffen, om den opvarenden, eigenaars en reeders van visschersvaartuigen een zoo ruim mogelyke voorlichting inzake het mynen- gevaar ïe geven. De mogelykheid van verzekering inge volge de zee- en luchtvaartverzekerings wet 1939 is in het algemeen ook voor de zeevisschersvaartuigen opgesteld. Gedurende den tyd, dac de Nederland- sch vloot niet in de behoefte voorziet, is de invoermogelijkheid verruimd. INDUSTRIE. Terstond na het intreden van de mo bilisatie is een aanvang gemaakt met de algeheele reorganisatie van de afdeeling Nijverheid van het departement van Eco nomische zaken, ten einde haar in staat te stellen evenals in vredestijd coördinee- rend op te treden ten aanzien van de re- geeringsbemoeiingen met de industrie. Tevens werd een nieuwe externe orga nisatie gecreëerd in den vorm van een groot aantal Ryksbureaux, ieder belast met de zorg voor een bepaalden indu strietak. PAS OP! ER IS EEN R IN DE MAAND de R van Regen, vocht en onbehagen zijn voor U vaste voorboden van pijn en ongemak. De komende - maanden zijn de maanden voor Uw rheumatiek. Neem ditmaal bij tijds Uw maatregelen! Lijdt niet langer wéér willoos pynen, die ge voorkomen kunt. Neem Kruschen Salts! Menschen, die regelmatig een bloedzuiverende kuur met Kruschen doormaken, weten niet wat rheumatiek is. De aansporende wer king van Kruschen Salts op lever, nie ren en ingewanden, zorgt dat het bloed gezuiverd en vrijgehouden wordt van overdaad aan schadelijke zuren, die meer en meer inwendig Uw lichaam verontrei nigen, oorzaak zijn van de ondragelijke pijnen en het leven maken tot een last. Daarom: wéés geen willoos slachtoffer. Neem Kruschen en doe het bijtijds... Kruschen Salts, verkrijgbaar bij apothe kers en drogisten a f 0.40, 0.75 en ƒ1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. (Adv.) Louis Trafford geëngageerd geweest." „En nu?" „Nu heb ik alle reden om te gelooven, dat hij verloofd is met miss Catherwood. Zijn groot-uiterlijke schijn bevestigt deze bewering, waaraan ik eerst nog twijfel de. Want het scheen mij toe, zooals ik Louis kende of mij verbeeldde hem te kennen dat dit iets onmogelijks, iets monsterachtigs was!" „Monsterachtig, ja, ja, dat is het rech te woord! Zij moet zeker een tal van ja ren ouder wezen dan hijHij is niet meer dan een jongen!" „Dat is het ook, en tot op zekere hoogte is dit een groote verontschuldi ging voor zijn gedrag; hij begrijpt niet den geheelen omvang van wat hij doet, en hij staat onder vreeselijk slechten in vloed, den slechtsten dien men zich den ken kan, namelijk onder dien van een we- reldsche vrouw, die haar eigen deugd en schoonheid aan blinkende schaduwbeel den heeft opgeofferd, ongeveer een halve eeuw geleden. De Traffords zijn arm, zeer arm! Clementine Catherwood is zeer rijk, en haar rijkdommen zullen het geruïneerde landgoed Cuppage tot zijn oorspronkelijke glorie terugbrengen." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5