Wat te Moskon bereikt is. Tusfeloos akkerïJQ Rotterdamsohe Lloyd. N.V. Hendrikse C= Bank Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland Fransche successen aan het Westelijk front. Vandaag Duitsche intocht in Warschau Nog steeds het zeegevecht. EERSTE BLAD. mma. Vandaag de Duitsche intocht in Warschau. De strijd in het Westen. Initiatief van Prinses Juliana tot voorbe reiding van Belangrijkste Nieuws. Agentschap r Vloot- en luchtbases voor Rusland op Estlandsche eilanden Oesel en Dagoe. Prinses Juliana en het Nat. Fonds voor Bijzondere Nooden. Telef. 2410. ,ng 24, Codlin smuil 13, Bis- n 23, Reinette .ppels 2—5, Le- ;han 24, Zoete jet 35.5, Cam- d'Oranje 311, iumphe de Vien- eren 619, Con- i Elza 49, Sol- laagdepeer 27, 5 d'Heyste 47, ir 510, Doyen- ïchesse Williams 26, Calabas y 819, B. Le- 410, B. Alex, der Ham 610, —13, Jodenperen ihuis 25, Mas- ieperen 25, Le 2—4.5, Duchesse harlakenperen 1 rgamotten 24, ;my 15, Gieser Victoriapruimen en 9, Frambozen T, Blauwe Drui- L9, alles per kg. Inijboonen 7, To- g.Sav.kool 3 - 3.60, Andijvie )0 kg.; Spruiten 00.70 per 100 Komkommers 1, •en 4.70 per 100 ereen. „De Een- in Woensdag 27 42—60, Will, nne Louise 70 Soldat Labou- rode 73, Groene irdy 73, Confe- Louise 80, Br. Perenval 2551, Lebel 60, Cox i, Cox Pomona -84, Paradijszuur alles p. 10 kg. ensdag 27 Sept. Gewone 2.63, id. s 2.81, alles per nber 1939. en 414,4 M. 8.00 .20 VARA. 12.00 .30 VPRO. 9.00 .00-12.00 VARA. Jram. 10.00 Mor- .40 Piano. 11.10 .00 AVRO-Amu- Ev. ber. ANP., ns. 2.00 Declam. Het Puszta-ork. Gram, met toel. tio. 5.05 Voor de piano. 5.50 Or- 6.40 Gram. 7.00 Causerie „Het lasten in den ,23 Ber. ANP. „De boeken van n piano. 8.30 Cy- het Vrijz. Pro- ag en antwoord, operette „Eva". 50 Gram. 10.40 11.10 Jazzmu- 10 Gram. 5 M. Alg. Progr. 1 Gram. 11.30 ;er. 12.15 Gram. strijkensemble 1 Gram. 2.00 Or- tn. 3.20 KRO-ork. Melod. en solist. 7.00 Ber. 7.15 idsche visschers- Ber. ANP. 8.15 s en solist (9.00 10.30 Ber. ANP. in orkest. 11.00 ïERBERICHT. |an hedenmorgen weer: licht be- >.-N.O.tempera- macht 5neer- .0. van hedenavond teer 19 uur: 1 landplaatselijk (.1 in het Z.O., ge- een neerslag van zwakke tot ma- liddag 3 u.: JCO JS VRIJDAG 29 SEPT. 1939 53e JAARGANG - No. 307 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie - van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Voretstraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2428 Jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.40 pes- kvwtaa! Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentlïn 30 cent per regel Ingezonden mcu'edcelingeii 00 ceni per ï-bgel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Idag 3 u.775. fietsers: De besprekingen te Moskou trekken allerwegen de belangstelling. Hedenmorgen werd gemeld: De besprekingen tusschen Von Rib- bentrop en de Sovjet-Russische regee ring, waarbij ook Stalin tegenwoordig was, hebben geleid tot drie overeen komsten. De eerste overeenkomst bevat een de finitieve regeling in de kwestie die voort vloeit uit het veroveren van den Pool- schen staat. Deze regeling wordt be schouwd als een zeker fundament voor een duurzame vrede in Oost-Europa. Duitschland en Rusland geven uiting aan de opvatting dat het in overeen stemming zou zijn met de belangen van alle volken aan de thans aan Duitsch land en Rusland eenerzijds en Engeland en Frankrijk anderzijds bestaande oor logstoestand een einde te maken. De beide regeeringen zullen gemeen schappelijk trachten dit doel zoo spoe dig mogelijk te bereiken. Wanneer deze poging zonder resultaat zou blijven, zou daarmee het feit zijn vastgesteld, dat Engeland en Frankrijk verantwoordelijk zijn voor de voortzet ting van den oorlog. In geval van een voortduren van den oorlog zullen de regeeringen van Duitschland en de Sovjet-Unie, elkander wederzijds over de vereischte maatrege len raadplegen. De tweede overeenkomst bevat de re geling der nieuwe grenzen van Duitsch land en Rusland in Polen. Iedere inmenging van een derde mo gendheid in deze grensregeling zal van de hand worden gewezen. Duitschland en de Sovjet-Unie zullen ieder aan weerszijden van de vastgestel de linie de vereischte nieuwe regeling van staatszaken op zich nemen. De derde overeenkomst bevat de brief wisseling over de economische samen werking tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie, welke overeenkomst ten doel heeft, de economische betrekkingen en het goederenverkeer tusschen beide landen te ontwikkelen. Dit bericht is, wellicht opzettelijk, wel zeer vaag gesteld. De „Un. Press" verneemt, dat men in bepaalde kringen te Berlijn thans ver nemen kan, dat de vorming van een enorm economisch blok, dat alle Oost- Europeesche staten zou omvatten en dat beheerscht zou worden door Duitsch land en Rusland, het uiteindelijk doel is van de politiek der Russische en Duit sche machthebbers. Inderdaad wordt deze meening in in gelichte Duitsche kringen algemeen aan gehangen. In deze zelfde kringen gelooft men, dat Rusland nimmer zijn eischen ten op zichte van Bessarabië, het Noord-Roe- meensche gebied, dat door de vredesver dragen na den wereldoorlog aan Roeme nië werd toegewezen, zal laten vallen. Men is van meening, dat het door Duitschland en Rusland bedoelde bloc zich een krachtige invloedssfeer zal scheppen zoowel in de Baltische als in de Balkanlanden. Er wordt reeds gespro ken van een binnenkort te ondernemen poging, om de ministers van buitenland- sche zaken van alle betrokken landen op een conferentie samen te roepen, tenein de de vraagstukken betreffende de toe komst van Oost-Europa te bespreken. Volgens de niet-officieele meening te rijs hebben de sovjets groote eischen aan Duitschland gesteld ten aanzien van den invloed over de Oostzee-staten, als prijs voor een voortgezette neutraliteit, nitier zal verdere concessies aan Stalin moeten doen. Volgens niet bevestigde geruchten zou een militair verdrag worden gesloten tusschen Estland en de Sovjet-Unie. De verschillende hoofdsteden, welke van nabij of van verre bij de geheim zinnige consulten in het Kremlin betrok ken zijn, zijn vol geruchten. De Russische en Duitsche leiders heb ben naar men te Boekarest meent, onge twijfeld den algemeenen politieken toe stand besproken, inclusief dien van Zuid- Oost Europa, waarbij Roemenië ten nauwste betrokken is. Reeds eerder werd er op gezinspeeld, dat by een even- tueele verdeeling van Oost-Europa de Baltische landen, zeker Estland en Let land, aan Rusland zullen worden toege wezen als invloedssfeer. Duitschland zou zichzelf den Balkan hebben gereser veerd, inclusief Roemenië. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat deze schikkingen zullen worden vastge legd in een Duitsch-Russische overeen komst. Ook te Rome is men in de laatste da gen kennelijk onder den indruk van het doordringen der roode legerscharen in Centraal Europa. Niet dat men vreest, dat het bolsje wisme in Italië zelf zou kunnen door dringen. Italië acht zich, zooals blijkbaar ook Duitschland, tegen communistische besmetting immuun. Doch een andere kwestie is de druk op Roemenië, die Rus land schijnt te willen uitoefenen. In den Balkan heeft Italië vele en veel soortige belangen. Het is een gebied, uit welke men zoowel de Duitschers als de nog veel meer te vreezen Russen zoo mo gelijk verre wil houden. Dit wekt dus te Rome wel eenige ongerustheid. Typeerend is, dat van het laatste nr. van het Romeinsche geïllustreerde week blad de „Tempo", dat verscheen met en kele bewonderende bijdragen over de Russische opmarsch en met tal van fraaie Russische fotografieën, de geheele oplage in beslag werd genomen. DE VERDEELING VAN POLEN, Het Vad. vernam, dat de demarkatie- linie de nieuwe grens tusschen Rusland en Duitschland zal vormen. Eenige wijzi gingen, vooral in het Noorden, zijn nog mogelijk, maar zij zullen niet van betee- kenis zijn. Het petroleumgebied komt dus aan Rusland. Een belangrijk punt by de besprekin gen moet het toekomstige lot van War schau zijn geweest. De demarkatielijn loopt, gelijk bekend, ook langs den Weichsel en de voorstad Praha zou dien overeenkomstig Russisch worden. In Praha wonen in hoofdzaak arbeiders en een gedeelte daarvan werkt in het stuk van Warschau dat aan den anderen oever ligt. Er zou dus te Warschau een leven dig grensverkeer over de Weichselbrug- gen kunnen ontstaan. Of een zóó inten sieve infiltratie met elementen uit een bolschewistisch land in een stad die on der Duitsche heerschappij' zal staan, voor Duitschland een aanlokkelijk vooruitzicht is, mag de vraag heeten. Hoe staat het nu met den bufferstaat, met een althans uiterlijk, autonoom Po len. Daarvan zal wel niets komen. Of de Duitschers zulk een staatje wil len inrichten moeten zij zelf weten, maar zij zullen het dan hebben te snijden uit het gebied dat zij zelf thans hebben be zet, meent Rusland. De Duitsche Dienst meldt: De intocht der Duitsche troepen in Warschau is voorbereid voor vandaag. Twee volle dagen waren noodig om een overeenkomst te treffen ov^" de over gave. Van Poolsche zijde moesten alle troepeneenheden, die in totaal nog on geveer 120.000 man omvatten, op de hoogte gebracht worden. Bovendien moeten de belangrijkste punten der stad in het bijzonder bevei ligd worden, opdat sabotage van den aanvang af zal worden verhinderd. In een millioenenstad als Warschau, die drie weken lang de burgers systema tisch ter verdediging heeft opgeroepen, moet ook tijdig gezorgd worden voor de ontwapening van de geheele bevolking Voorts moet de verzorging van de civiele bevolking worden verzorgd. De slag om Warschau heeft reeds Woensdag tegen den middag zijn einde bereikt. Omtrent de laatste gevechten verluidt dat in den nacht van Woensdag nog op vele plaatsen Duitsche artillerie gedwon gen was in te grijpen. De Duitsche soldaten moesten meter na meter in zware straatgevechten voor waarts dringen. Van alle kanten werd op hen gevuurd, ook van de daken en uit kelderluiken. Het aantal gewonden bedraagt onge veer 16.000 soldaten en 20.000 burgers, mannen, vrouwen en kinderen. Het is onmogelijk op het oogenblik het juiste aantal vast re stellen van de dooden en gewonden tengevolge van het bombardement der ziekenhuizen, waar van er verscheidene volkomen zyn ver woest. Herhaaldelijk moesten gewonden van de eene naar de andere plaats worden overgebracht. In deze omstandigheden werden de hy giënische omstandigheden van dag tot dag ernstiger en epidemieën vormen een onmiddellijk dreigend gevaar. DUITSCH-ROEMEENSCHE ECON. BESPREKINGEN. Na tien dagen worden de besprekin gen tusschen de Roemeensche regeering en de Duitsche economische missie nog steeds voortgezet. Naar vernomen wordt zijn de onderhandelingen niet gemakke lijk, vooral wat betreft de levering van petroleum, welke Duitschland noodig heeft. De petroleummaatschappijen, waarin Fransch en Britsch kapitaal steekt, willen den vijand niet helpen, doch onder druk van Duitschland spoort de Roemeensche regeehing de maat schappijen aan de nieuwe omstandighe den in acht te nemen. De Duitschers vervoeren in allerijl het Roemeensche graan, dat gekocht is, over de Donau; de betaling geschiedt vol gens overeenkomst in wapens en muni tie, welke aan Roemenië worden gele verd en welke voornamelijk afkomstig zijn uit het protectoraat Bohemen en Moravië. OOK BRITSCHE VLIEGTUIGEN NAAR ROEMENIE. In officieele krijgen in Londen wordt vernomen, dat veertien Bienheim-bom- menwerpers kortelings door Roemeen sche piloten uit Engeland naar Roeme nië zijn gevlogen. Het Sovjet-Russische telegraafagent- schap meldt: „Van 24 tot 28 September zijn te Mos kou onderhandelingen over het sluiten van een pact van wederzijdschen bij stand en een handelsovereenkomst ge voerd door den volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken Molotof, en den Estlandschen minister van Buitenland sche Zaken, Selter De onderhandelingen eindigden op 28 September met de onderteekening van een pact van wederzijdschen bijstand en eeni handelsovereenkomst. De beide contracteerende partijen ver binden zich elkander eiken bijstand, met inbegrip van militairen bijstand, te ver- leenen ingeval van' een directen aanval of een bedreiging met aanval van de zij de van eenige groote Europeesche mo gendheid tegen de zeegrenzen der par tijen in de Oostzee of hun landgrenzen door het gebied der Letlandsche repu bliek, zoowel als tegen de genoemde ba ses. De Sovjet-Unie verbindt zich het Est landsche leger bijstand te verleenen in wapening en andere militaire uitrusting op gunstige voorwaarden. De Estlandsche republiek verleent de Sovjet-Unie het recht tot het hebben van vlootbases en verscheidene vliegvelden in pacht en tegen redelijken prijs op de Estlandsche eilanden Saarema (Oesel), Hiiumaa (Dagoe) en in de stad Paldiski. Voor de bescherming der vlootbases en vliegvelden heeft de Sovjet-Unie het recht op eigen kosten op de aangewezen plaatsen land- en luchtvaarttroepen tot een strikt beperkt aantal te handhaven. De contracteerende partijen verbinden zich geen bondgenootschap aan te gaan of niet deel te nemen aan eenige coalitie gericht tegen een der partijen. FRANSCHE SUCCESSEN AAN DE MOEZEL. Het Fransche legercommuniqué van gisteravond luidde: Plaatselijke aanval van onze troepen in de streek onmiddellijk beoosten de Op initiatief van H. K. H. Prinses Ju liana wordt de oprichting voorbereid van een Algemeen Steuncomité 1939, tot leni ging van nooden, ontstaan door de bui tengewone omstandigheden. Het Nationaal fonds voor bijzondere nooden en de Koninklijke vereeniging voor steun aan miliciens zijn uitgenoo- digd hun organisaties voor dat doel be schikbaar te stellen. Nadere mededee- lingen omtrent samenstelling en werk wijze van het comité zyn binnen enkele dagen te verwachten. Naar wy vernemen woonde H.K.H. Prinses Juliana Woensdag 27 Septem ber j.l. de wekelijksche vergadering bij van het dagelyksch bestuur van het na tionaal fonds voor bijzondere nooden. Moe en afgemat thuisgekomen? Neem vlug een "AKKERTJE"! U is dan spoedig weer frisch en fit, als door een wonder I Moezel, verliep gunstig. Wij maakten ge vangenen. Uit Parijs meldt Reuter: De macht van het geallieerde luchtwapen begint zich scherp te doen gevoelen aan het Westelijk front. Gisteren heeft het Fran sche communiqué voor de eerste maal melding gemaakt van de nauwe samen werking der Britsche en Fransche lucht strijdkrachten. De Duitschers zijn nog gedwongen een zeker aantal vliegtuigen in Polen te houden. Bovendien zullen andere Duit sche toestellen een lange revisie moeten ondergaan, omdat zij bijna voortdurend in de lucht geweest zijn in de afgeloopen drie weken. De „National Zeitung" maakt melding van belangrijke Duitsche troepenconcen traties in het Zuiden van Baden, in het bijzonder in het Wiesenthal. Reizigers hebben gisteren uren noodig gehad om naar Bazel te komen, tengevolge van de militaire transporten op den strategi- schen spoorweg van Saeckingen en Wie senthal naar den Rijn. ONOPHOUDELIJK KANON GEBULDER Verscheidene vliegtuigen van onbe kende nationaliteit vlogen gistermiddag over Luxemburg. Kort nadien werd he vig kanongebulder gehoord uit Zuid-O. richting. Vernomen wordt, dat de Franschen gistermorgen in de omgeving van Perl een tegenaanval hebben ondernomen en de Duitschers hebben verdreven uit de door hen kort te voren veroverde stel lingen. Uit Schengen wordt bericht, dat de Fransche artillerie gistermorgen vroeg anderhalf uur lang de Duitsche posities in de bosschen rondom Berg, ongeveer zes mijl ten noordoosten van Perl, onder zwaar vuur heeft genomen. Het bombardement was zóó hevig, dat de nog nachtelijke hemel een zee van vlammen leek. De militaire medewerker van de „Yorkshire Post" wijdt een beschouwing aan de Fransche successen op het Wes telijk front en wijst er op, dat het op dringen der Fransche troepen en de Fransche kanonnen den vijand reeds ge dwongen hebben tot evacuatie van rijke mijngebieden. Aan beide zijden van de stad Saar- brücken staan Fransche troepen. Neu- kirchen wordt dus reeds bedreigd. Om den Franschen druk op eerstgenoemde stad te verminderen, trachtten de Duit schers een flankoperatie te ondernemen nabij Wissembourg maar alle Fransche sectoren zijn terdege versterkt, en de Duitschers slaagden in hun opzet niet. EEN GEWELDIG DUITSCH OFFENSIEF? Buitenlandsche diplomatieke waarne mers zien volgens Un. Press aanwijzin- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Weer vreemde vliegtuigen boven ons land. Een algemeen steuncomité in oprichting. Geen benzinegebruik op Zondagen en Chr. feestdagen. De Minister van Economische Zaken over de buitengewone maatregelen. „De Zeeland"-diensten worden voortge zet. Buitenland. Duitsch-Russische overeenkomst te Mos kou bereikt. Vloot- en luchtbases voor Rusland op Estlandsche eilanden. De Duitsche intocht te Warschau. Fransche successen in het Westen. gen, dat Duitschland een krachtigen te genaanval in het Westen voorbereidt voor het geval het „vredes-offensief" zou mislukken. Deze tegenaanval zou in de eerste plaats bestaan uit een verscher ping van den duikbootoor- 1 o g, teneinde te trachten de Britsche blokkade te verbreken. Daarbij zullen onophoudelijk luchtaanvallen worden on dernomen op de Britsche vloot en haar bases, op koopvaardijschepen en con- vooien, op belangrijke militaire objecten in Engeland en Frankrijk. Men betwijfelt echter, of Hitier bevel zal geven tot een grooten aanval op de Maginotlinie. Nog weken lang, zoo zegt men in Fransche kringen, zal de systematische vernieling door de Fransche vuurmon den voortgaan. Langen tijd nog moeten de Fransche granaten den Duitschen bodem, versterkt met prikkeldraad, tank-vallen, mitrailleurnesten en mijnen, openwoelen, vóór de legerleiding het ri sico zal nemen en het leven van hon derdduizenden zal wagen voor een ver overing van het terrein. Hetzelfde geldt voor de andere partij. Onafgebroken bulderen de kanonnen, en in vier en twintig uur tijd vallen naar schatting tienduizend granaten op de Duitsche velden en bosschen langs de Saar en in de Hartz-bosschen. De Duitsche vuurmonden beantwoor den het vuur, en richten zich vooral op de Maginot-forten. Het gevolg van het voortdurend hevi ger worden van het artillerie-duel is een toenemende activiteit in de lucht. De sterkste Duitsche versterkingen liggen temidden van en achter de mijnen van het Saar-gebied. Verderop, langs den Rijn, biedt de rivier met haar groote diepte en steile hellingen een zóó goede beveiliging, dat de Duitschers slechts de hoofden der weinige bruggen versterkt hebben. Daar echter, waar de grens westelijk van den Rijn loopt, hebben de Duitschers tot veertig betonnen fortificaties per vierkante mijl gebouwd, en tusschen de Moezel en Saar, waar het grootste ge vaar dreigt, vindt men zelfs vijftig groote versterkingen per vierkante mijl. De Franschen hebben de fortificaties onderling met eindelooze ondergrond- sche gallerijen verbonden. Geheele heu vels zijn „uitgehold" en voorzien van een binnenwerk van .onverwoestbaar staal en beton. De Duitschers hebben daarentegen vertrouwd op afzonderlijke niet met elkaar verbonden betonnen on derkomens, „pillendoozen". Hoofdzake lijk, zoo zegt men verder, liggen de Duit sche versterkingen in de dalen, terwijl de Franschen hun versterkingen op de hellingen gebouwd hebben. Het Duitsche versterkingssysteem hangt voor een groot deel af van de onzichtbaarheid van de werken, vooral door boom- en bosch- groepen. Het terrein tusschen de forten in is bezaaid met versperringen, vallen en mijnen. Telkens weer hoort men de opmer king, dat de Franschen geen haast heb ben, want dat de tyd in het voordeel der Engelschen en Franschen werkt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1