Hel gebeurde met de „Mees". stel 0 aantal stati meer voldoe Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws Rechtszaken Telegrammen. ct&fo Burgerlijke Stand Marktberichten Prijzen en voorraden. Voor vasthouden van rogge geen reden aanwezig. ZUINIG ZIJN MET BENZINE! Kwajongenswerk? ÏLAND. DUITSCHE UITVLUCHTEN. Inzake het incident nabg Helgoland, waarbij de „Mees" van de K. L. M, op de route MalrnöAmsterdam door een Duitsche militaire machine werd aange schoten, hebben de gezanten van Neder land en Zweden in de Wilhelmstrasse geprotesteerd. Een formeele Duitsche di plomatieke verontschuldiging schijnt echter niet in de bedoeling te liggen. Men staat in Duitsche regeeringskrin- gen op het standpunt, aldus het Algem. Hbld, dat bij zulke incidenten, d.w.z. als i Duitsche militaire vliegtuigen plotseling neutrale militaire of burgerlijke machi nes in de lucht ontdekken, de Duitsche piloten het recht hebben het vuur tot eigen verdediging onmiddellijk te openen en het pas moeten staken als daarna blijkt, dat men niet met een vijandelijke machine te doen heeft. In dit bijzondere geval, redeneert men in Duitsche be voegde kringen aldus: „Het traject MalmöAmsterdam gaat hier en daar dwars door feitelijk oorlogsterrein. Een plotseling opduiken van een Ne- derlandsch vliegtuig, dat zijn komst niet aan de Duitsche weermacht heeft mee gedeeld, en dat niet op zeer opvallende wijze als neutraal herkenbaar is,1) loopt nu eenmaal het risico voor een vijande lijke machine te worden gehouden, voor al als het zich, gelijk hier is geschied, door wegduiken in de wolken aan een vervolging schijnt te willen onttrekken. Men mag den Duitschen militairen vlie ger, die zich in oorlog bevindt, niet kwa lijk nemen dat hij èèrst zijn eigen leven verdedigt in de veronderstelling dat het gevaar loopt. Het is zeer te betreuren als hij daarbij een neutrale machine treft en noncombattanten het leven verliezen, maar zijn schuld is het niet". Aldus zoo ongeveer de Duitsche op vatting. Het was echter in Duitschland wel degelijk bekend gemaakt, dat de K. L. M. de route naar Zweden had opgeno men. Daarentegen is toen niet van offi- cieele Duitsche zijde er op gewezen, dat deze route over gevaarlijke gevechtster reinen loopt en dus ook niet den raad gegeven de route niet te bevliegen. (De koeien van letters op het vlieg tuig, die „Holland" aangeven, zijn blijk baar niet zeer opvallend! Red. Z.) THOLEN EN SINT PHILIPSLAND Tholem. D'oor de duisternis misleid is de filiaalhouHster der firma S. de "Wit al'hier, zoodanig gevallen, dat zij een been brak. Per auto is •zij' naar Bergen, otp Zoom vervoerd. Geref. Kerken. Beroepen te Westbroek H. J. Banga, cand. te Zeist. Aangenomen naar Schoonrewoerd, H. Herder, cand. te Garijp. Geref. Gem. Bedankt voor Middelharnis J. D. Barth te Dordrecht. DsC. Reflnierse. A.s. Zondag herdenkt ds C. Reijnierse, em.-predikant te Ellecom, den dag, waarop hij voor 40 jaar het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Cornelis Reijnierse werd 17 Maart 1872 te Koudekerke (Z.) ge boren. Hij' bezocht het gymnasium te Middelburg en studeerde aan de R. U. te Utrecht theologie. In 1899 werd hij candidaat in Drente en 1 Oct. van dat jaar deed hij zijn intrede in zijn eerste gemeente te Wilhelminadorp (Z.). In 1907 vertrok hij naar Vollen- hove om 23 Juni 1918 door ds M. W. Snoep van Haaften in zijn laatste ge meente te Vorden te worden bevestigd. De jubilaris diende de gemeente van Vorden tot aan zijn emeritaat, dat hem 1 Oct. 1937 om gezondheidsredenen eer vol verleend werd. Hulppredikers. Tot hulpprediker zijn benoemd: bij de Geref. Kerk te Arnhem, cand. L. Zielhuis te Hattem; bij de Geref. Kerk te Amster dam-Noord, cand. F. W. Tjadens te Wa tergraafsmeer; bij de Geref. Kerk van Bloemendaal cand. D. van Swigchem te Middelburg. zij een beenbreuk en een ernstige hoofd wonde kreeg. In zorgwekkenden toe stand is zij naar het ziekenhuis te Breda overgebracht. Café door brand ver woest. Het café „De Roskam" te Eist (G.) is door tot nog toe onbekende oor zaak in brand geraakt en geheel door het vuur vernield. De brand greep zoo snel om zich heen, dat het niet mogelijk bleek iets te redden. Het geheele café met woonhuis is verloren gegaan. Rechtskundige aange houden. De 43-jarige rechtskundige I. de J. te Rotterdam is door de politie aangehouden en in bewaring gesteld omdat hij zich had schuldig gemaakt aan oplichting en verduistering tot een totaal bedrag van f 4000 ten nadeele van een muziekhandelaar. In het begin van 1938 kreeg de rechts kundige opdracht om in een civiele zaak tegen een firma in België op te treden. Op grond daarvan vroeg De J. regel matig voorschotten en onder valsche voorwendsels verlangde hij bedragen o.a. voor het maken van reizen naar België. Op deze manier kwam de rechts kundige in het bezit van een bedrag van f 2500. Toen het proces gewonnen was, en betaling door de Belgische firma moest volgen, zijn aan den rechtskun dige De J. door bemiddeling van de zaakgelastigde van de tegenpartij in Antwerpen verschillende bedragen, be stemd voor den muziekhandelaar, ter hand gesteld. Onder valsche voorspie gelingen heeft De J. dit geld onder zich gehouden en niet afgedragen. Arnemuider». Ingaande 26 Sept. j.l. is tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school (kom) alhier, benoemd de heer P. Haayman te Middelburg. Op haar verzoek is eervol ontslag verleend als kweekelinge met akte aan de O. L. school aan Mej. C. H. de Pree, zulks ingaande 18 Sept. j.l. Ritthem. Benoemd tot kweekelinge met akte aan de Ohr. School mej. S. J. de Meij, alhier. Meisje door auto ge- grepen. Gistermiddag heeft zich °P den Oosterhoutschenweg onder de gemeente Teteringen een ernstig onge val voorgedaan. Het tienjarig dochtertje van den heer Th. van den B. aldaar werd, bij het oversteken van den weg, tegenover de ouderlijke woning, door een auto gegrepen, tengevolge waarvan In verband met het stil vermoeden dat hier en daar met voorraden ver stoppertje wordt gespeeld, merkt „De Tyd" o.m. op: „Het is inderdaad mogelijk, dat op verschillende plaatsen de voorraden snel geslonken zijn, terwijl de gelegenheid om ze even snel weer aan te vullen ont breekt, en het is dan begrijpelijk, dat de kooplust van het publiek niet door een even grooten verkooplust van den win kelier wordt verwelkomd. Dit neemt niet weg, dat een strenge controle van overheidswege hier op haar plaats is. De prijzencon- trole is bij eenige gelegenheid met voor beeldige strengheid doorgevoerd; het onttrekken van bestaande voorraden aan den verkoop zoo dit inderdaad ge schiedt, is echter een vergrijp van de zelfde orde en voor den consument zelfs nog ergerlijker. Hier wordt een schaarschte voorgewend, die in werke lijkheid niet bestaat, en de winkelier, die zich tot zulk een camouflage laat verlei den, verzaakt zjjn beroep. Wij hebben hierboven reeds te ken nen gegeven, dat er in vele gevallen, waar zich een schaarschte voordoet, billijke gronden en onvermijdelijke oor zaken aanwezig zullen zijn. Waar dat echter niet het geval zou zijn, dient krachtig opgetreden te worden, en de consument zelf zal goed doen, de over heid daarop opmerkzaam te maken. Het apparaat van economische con trole, waarover de overheid sedert den crisistijd beschikt, is ongetwijfeld sterk genoeg om methoden, die den consu ment op onrechtmatige wijze verontrus ten en benadeelen tegen te gaan." Tot zoover „De Tijd". Wij erkennen, dat scherpe controle op sommige winkeliers noodig kan zijn.Maar niet minder noodig is, dat men van re- geeringswege ook „de hoogere etages" terdege aan controle onderwerpt. Wij hebben den indruk, dat daar in sommige branches voorraden worden vastgehou den. Roekeloos vliegen. In den afgeloopen zomer zijn er her haalde malen hoven de Hoog Kaanpwijk te Arnhem halsbrekende vliegtui'gma- noeuvres uitgevoerd, welke de bewoners van die wijlk met vrees voor ongelukken vervuilden. Naar aanleiding daarvan is1 een ver volging ingesteld tegen een marconist van de K.L.M., behoonende tot de militaire luchtmaohtreserve, die door het Lucht verdedigingsfonds in de gelegenheid werd gesteld te leeren vliegen. Zijn zaak werd gisteren door den kan tonrechter te Arnhem berecht. Het vlieg tuig was zóó laag, dat Ide toeschouwers voor ongelukken vreesden; het maakte een duikvlucht en daarna een stunt, zóó 'ge waagd, dat men dacht, dat het toestel zou neerstorten. De ambtenaar van het O.M. achtte be wezen, dat de verdachte roékeloos en ge vaarlijk heeft gevlogen, iets wat te ern stiger is, daar het geen sportvlieger, maar een beroepsvlieger geldt. De eisc'h luidde f 40 boete subsidiair 15 dagen hechtenis. De waarnemend-kantonreohter veroor deelde verdachte overeenkomstig dien eisc'h, onder opmerking, dat het Lucht- verdediginigsfonds niet is ingesteld om gelegenheid te geven tot het doen van roekelooze vluchten. Wie iets wil verkoopen adverteert. Dat is logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. BEURSBERICHTEN. SlotLoersen van de Amster- damsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. heden vor. koers H. V. A. 381 N. I. Hand. 111 Philipslampen 127 Unilever 93 A. K. U. 27Va Amst. Rubb. 200 Kon. Olie 290Va Kon. Boot 118 Seheepv. Unie 121 Deli Mij. 15072 3 pet. Ned. '37 79 3 pet. Ned. '38 84 U. S. Steel 59 Anac. Copper 265/s Bethl. Steel 695/s North Am. Cy. 177a Cont. Oil 22V2 Shell Union 12 Kennec. Copp. 32% Radio Corp. Americ. Enka 5 30 Am. C. F. 27% Tidewater Mid. C. Petr. Rep. Steel Am. Waterw. Gen. Motors lOVs I2V2 21Vs 10 39% 373 110 126-Va 89%-90 27% 191-2 284 115% 117% 150 79% 84% 57V2-5/8 267s 68% 18% 21%-2 ll5/a 32% 4% 2972 2772 107e 12 21% 10 39% De beurs was flauw. Er ging weinig om, maar er waren toch meer verkooporders dan men verwacht had, zoodat de eerste koersen laag ingezet werden. Op dit verlaagde ni veau ontwikkelde zich eenige vraag, waardoor de koersen opliepen. Toch waren enkele Hoofdfondsen als Kon. Olie, HVA en Amst. Rubber 67 lager. Unilever 3 lager. Philips onveranderd. Scheep vaart ook iets lager. Ook de Amerikanen waren eerst flauw en onder pariteit, doch later vrij sterk oploo pend. Staatsfondsen weinig veranderd, doch eerder iets beter. Wisselkoersen. A'dam, 28 Sept., 2.30 u. Berlijn 74.50—75.50 Londen 7.537.57. Parijs 4.264.30. Brussel 31.70—31.75. New-York 1.87—1.88. Wie op de hoogte wil blijven van de internationale toestand - en wie wil dat niet - kan niet buiten een modern radiotoestel. Hij moet alle stations kunnen beluisteren, ook en vooral op de kortste golven. De nieuwe Erres toestellen garanderen dat. Zij zijn voorzien van alle technische nieuwigheden en gebouwd in fraaie notenhouten kasten, ook het goedkoopste van slechts f 106.- N.V. HANDELMIJ. R. S. STOKVIS ZONEN ERRIS TOESTELLEN voor GOES bij: J. PLATTEEUW - KREUKELMARKT 5, GOES TEL. 2085. DEN HAAG. Men meldt ons van be voegde zijde: De Minister van Economische Zaken heeft kort geleden den prijs, welken de boeren bij' inlevering van rogge in 1939 ontvangen, reeds thans bepaald op f 8 per 100 kg. Het schijnt, dat sommige landbouwers er de voorkeur aan geven de rogge vast te houden in de hoop, dat de Minister een hoogeren prijs zal bepalen. Voor deze handeling is geen enkele re den aanwezig. Zal in den loop van 1939 '40 vóór 1 April door thans nog niet te voorziene omstandigheden een nieuwe prijsve'rhooging noodig blijken, dan zal deze verhooging ook nog worden uitge keerd aan hen, die hun rogge reeds heb ben ingeleverd. Een vasthouden van de rogge in de hoop er een hoogeren prijs voor te krij gen dan thans is vastgesteld, is volko men overbodig. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS. Het legerbericht van van morgen luidt: Aan het geheele front was het van nacht kalm. Een vijandelijke aanval ten Westen van Saarbrücken is mislukt. Ter zee: De handelsscheepvaart ter zee is in regelmatig tempo hervat daiik zij het convooysysteem en het patrouilleeren van watervliegtuigen in de lucht. In den middag van 27 September heeft de Fransche en Engelsche luchtmacht verscheidene jachtvliegtuigen omlaagge- schoten. Onze verkenningsvliegtuigen waren gedurende den nacht actief. DISCONTO-VERLAGING. LONDEN. De Engelsche Bank ver laagt haar disconto van 4 op 3 pet. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN. Het opperbevel van de weermacht maakt o.a. bekend: In het Oosten heeft de hoofdmacht van onze troepen stelselmatig de demar catielijn overschreden. De stad Warschau, welke zich giste ren onvoorwaardelijk heeft overgegeven, zal, na afwikkeling der noodzakelijke voorbereidingen, waarschijnlijk Vrijdag worden bezet. Vanmorgen heeft ook de commandant van Modlin de overgave van deze ves ting aangeboden. In het Westen waren geen wezenlijke gevechtshandelingen. DE NEUTRALITEIT VAN AMERIKA. WASHINGTON. Voor de radio heeft Pittmann, de president der Senaatscom missie voor Buitenlandsche Zaken een Plezierritjes zijn nü zeker uit den tijdl Elk ongemotiveerd gebruik van de auto dient men na te laten, want het landsbelang eischt: pleidooi gehouden voor zijn voorstel om het wapen-embargo op te heffen. Presi dent Roosevelt is vast besloten om al het mogelijke te doen Amerika buiten den oorlog te houden. Zijn voorstel is een veel betere bescherming tegen het oor logsgevaar voor Amerika dan de be staande wet. CANADEESCH PASSAGIERSSCHIP VERMIST. TOKIO. De Express of Russia, een Canadeesch passagiersschip, dat reeds twee dagen geleden in Yokohama werd verwacht is nog steeds niet aangekomen. Draadlooze verbinding kon niet worden verkregen. Het is mogelijk, dat dit schip over tijd is, omdat het zigzag heeft moe ten varen en dat het geen seinen geeft om zijn positie niet te verraden. MIDDELBURG. Bevallen: F. S. Bal- jeu geb. Joosse z. Overleden: J. N. van Keulen 8 d.H. van Keulen 10 d. (M. C.) MIDDELBURG, 27 Sept. Spinazie 5- 12, Postelein 515, Augurken 615, Suikerboonen 619, Snijboonen 619, Peen 11.5, Uien 34, Savoyekool 3 j 6, Roodekool 13, Prei 35, alles per kg.; Peen 13, Rapen 13, Kroten 1 2, Selderie 0.51.5, Rammenas 11.5, alles per bos; Andijvie 0.51.5, Krop sla 0.51, Komkommers 11.5, alles stuk. MIDDELBURG. 28 September 1939. Aangevoerd door boerinnen: Boter 7IV2 ct., kipeieren 6, poelje-eie ren 4, eendeieren 5.50, kalkoen-eieren 7. Aangevoerd door handelaren: Boter 68 ct., kipeieren 5.75, poelje eieren 3.25, eendeieren 5. Part. prijs v. d. Marktzetter: Boter 80 ct., kipeieren 7, poelje-eieren 5, eendeie ren 6.50 per 100 st. Part. prijs voor den handel: Boter 771/2 ct., kipeieren 6.50, poeljeeieren 4.35, eendeieren 4.85, kalkoen-eieren 6 per 100 stuks. Veilingsvereen. Walcheren. Aanvoer 14.000 eieren. Witte: 36-38 kg f 2,50, 40-42 kg f2,80 42-44 kg f 3,08, 44-46 kg 3,60, 46-48 kg f3,87, 48-50 kg f4,42, 50-52 kg f4,40, 52-54 kg f 4,57, 54-56 kg f 4,76-4,88, 56- 5'8 kg f 5,21-5,31, 58-60 kg f 5,71-5,75, 60-62 kg 5,95-6,04, 62-64 kg f 5,93-6,05, 64-66 kg f 5,91-5,94, 66-68 kg f 6,04, 68- 70 kg f 6,02, 70-72 kg f 6,49. Bruine52-54 kg f 4,29, 54-56 kg f 4,59 56-58 kg f 5,30, 58-60 kg 5,68, 60-62 kg f 5,77, 62-64 kg f 5,91, 64-66 kg 5,97, 68- 70 kg f 6,12. Eendeneieren f 4,04, kalkoeneieren f 5. We lezen in Friesch Dagblad: Op klaarlichten dag wordt een passa giersvliegtuig, dat èn door zyn uiterlijk, èn door zijn kenteekenen, èn door zijn koers duidelijk kenbaar is als een neu traal lijnvliegtuig, onder vuur genomen. Het is waarlijk niet aan dezen luchtpi- raat te danken, dat het vliegtuig nog be houden is weergekeerd. De beschieting heeft plaats gehad vele mijlen ten Wes ten van Helgoland boven de vrije zee, waar niemand het vliegen kan verbieden. Dit optreden is erger dan een vergis sing. Het kan in den oorlog voorkomen dat 'n betreurenswaardige vergissing plaats heeft. Maar reeds enkele dagen geleden werd een Nederlandsch oorlogsvliegtuig neergeschoten, hoewel de aanvallers de kenteekenen hadden gezien. Zij dachten dat het wel eens een Engelsch vliegtuig kon wezen, dat zich van de Nederland- sche kenteekenen had voorzien. Zelfs znlke gezochte verontschuldigingen zijn hier niet mogelijk. Waarschijnlijk is dit incident te ver klaren door het feit, dat, zooals reeds herhaaldelijk gebleken is, gevechtsvlieg tuigen worden gecommandeerd door jon gens van nog geen twintig jaar. Hun tactiek bestaat in het beschieten van al les, wat zij onder schot kunnen krijgen. Wanneer dergelijke incidenten niet op de meest nadrukkelijke wijze worden ge redresseerd, dan verdient het misschien aanbeveling onze lijnvliegtuigen, zoolang zij boven de vrije zee vliegen, te doen vergezellen van een escadrille luchtkrui- sers. Een convooisysteem in de lucht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 3