Wat bespreekt men te Moskon? Atowtud U de Zeeuw Rotterdamsche Lloyd. N.V. Kendrikse C= Bank Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. Agentschap DONDERDAG 28 SEPT. 1939 53e JAARGANG - No. 306 Dultsche luchtaanval op Britsche vloot. Hevig artillerievuur aan het Westfront. Drastische belastingverhooging In Enge land. Geeft Warschau zich over? Geeft Warschau zich onvoorwaar delijk over? In het Westen hevig artillerievuur. Houdt U op de hoogte met wat er In de wereld gebeurt! Vraagt proefnummers ter kennismaking. A Duitsche luchtaanval op deBritsche vloot in de Noordzee. Zware belastingverhooging in Engeland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Telef. 2410. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Ooes Postrekening 44455 Telefoon 2438 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs *2.00 per kvj.'laai Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent AdvertentiBn 30 gent per regeS Ingezonden tncdedesüngsn 50 cent por r§ge! Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijungs f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting De Duitsche minister van buitenland- sche zaken, Von Ribbentrop, is gisteren te Moskou aangekomen, om te onderhan delen over Polen. Op het oogenblik bevinden zich drie ministers van buitenlandsche zaken in de Sovjet-hoofdstad: Von Ribbentrop, Selter van Estland en Saradjogloe van Turkije. Selter is n.l. weer te Moskou aange komen. DE EISCHEN VAN RUSLAND AAN ESTLAND. Men weet niet in hoeverre Rusland de onafhankelijkheid van Estland zal aan tasten. In diplomatieke kringen te Helsinki (Finland) wordt vernomen, dat de Rus sen Estland geen formeel ultimatum ge steld hebben, waarbij zij het toezicht over de tot Estland behoorende eilanden vragen, doch dat zij hebben „voor gestel d", dat aan Rusland het ge bruik daarvan in oorlogstijd wordt afge staan. Een dergelijk voorstel zou dezelfde trekken vertoonen als het voorstel, dat in het voorjaar aan Finland is gedaan, aangaande de Finsche eilanden in de golf van Finland, Finland heeft toen echter het verzoek der Sovjets van de hand gewezen. Voor het lot van Estland en Roemenië wordt gevreesd. Rusland zou met instem ming van Duitschland, den Oostelijken Balkan bestemd hebben tot zijn invloed sfeer. Misschien zelfs staat ook de toekomst van Bulgarije op het spel. Het zou mogelijk zijn, dat Rusland en ook Duitschland op Turkije pres sie zullen uitoefenen, ten einde te voorkomen, dat dit land de for- meele verdragen van alliantie met En geland en Frankrijk sluit, waarover nu onderhandeld wordt. Veelal gelooft men, dat te Moskou vergaderde Russische en Duitsche leiders Turkije zullen dwingen een strikte neutraliteit in acht te nemen. Een Turksche neutrali teit zou dan Italië kun nen verleiden, om als een bondgenoot van Duitsch land in den oorlog te tre den. Volgens een andere le zing zouden de Baltische staten zeer waarschijnlijk de volgende slachtoffers z ij n. Naar Reuter nader uit Kaunas seint, verluidt aldaar, dat Rusland vlootbases eischt op de aan Estland behoorende eilanden Dagoe en Oesei. De regeering aldus de opperbevel hebber der Estlandsche troepen zal alles in het werk stellen om Estland bui ten den oorlog te houden, want het land wenscht vóór alles, zich op een afstand te houden van de internationale conflic ten. Zou ons land evenwel worden aange vallen, dan zal het zich weten te verde digen, even goed als in den onafhanke lijkheidsoorlog, twintig jaar geleden. Volgens het semi-officieele Estland sche nieuwsagentschap heeft een Sovjet- Russisch militair vliegtuig verscheidene malen de neutraliteit van het Estland sche gebied geschonden. De Estlandsche regeering heeft daar tegen een protest ingediend. Officieele kringen te Tallinn spreken categorisch de Sovjet-Russische bewerin gen tegen, volgens welke de Poolsche duikboot, die uit Tallinn is ontsnapt, in een Estlandsche haven hersteld en van brandstof voorzien is. In politieke kringen te Boekarest, al dus een Havas-telegram, is men zeer be langstellend naar de resultaten van het tweede bezoek van Von Ribbentrop aan Moskou. Men vraagt zich af, welke nieu we concessies Von Ribbentrop zal moe ten doen om zich de verdere medewer king van de Sovjet-unie te verzekeren. Men gelooft te Boekarest, dat Duitsch land bereid is tot alle concessies, om den steun van de Sovjet-Unie te behouden. Officieel wordt te Moskou bericht, dat de problemen welke na de bezetting van Polen zjjn gerezen, door Molotof met Von Ribbentrop zullen worden besproken. In diplomatieke kringen is men van meening, dat de aanwezigheid van an dere buitenlandsche delegaties zal wor den benut om het Russisch-Duitsche standpunt ten opzichte van de Baltische landen en van de Balkanstaten te bepa len. Het tweede bezoek van Von Ribben trop aan Moskou geeft natuurlek aan leiding tot een stroom van gissingen. Van geallieerde zijde is men geneigd, Ribbentrops bezoek min of meer voor te stellen, als een „tocht naar Canossa"; van Duitsche zijde wordt vooral op de voordeelen voor Duitschland gewezen, welke voortvloeien uit de nieuwe ver houding tot Rusland. Het initiatief tot dit bezoek is van Moskou uitgegaan. Von Ribbentrop is naar Moskou ont boden, niet om voorstellen te doen, maar om ze in ontvangst te nemen. Of deze voorstellen alleen betrekking hebben op Polen, dan wel of zij ook de Baltische landen omvatten, en zelfs den Balkan, kan slechts een zaak van gissingen zijn. Er komt een toenemende dreiging in de taal der Russische pers en radiobe richtgeving jegens de Baltische landen en het is mogelijk, dat Von Ribbentrop zich geplaatst zal zien tegenover plan nen, die niet al te aangenaam zullen zijn voor de positie van Duitschland in de Oostzee. Wat den Balkan betreft, doen de aan wijzingen eerder denken dat economi sche en politieke onderhandelingen wor den gevoerd, dan dat over gebiedskwes- ties wordt gesproken. Officiëel wordt gemeld: De voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen Molotof, heeft met den Duitschen Minister van Buitenland sche Zaken Von Ribbentrop besprekin gen gehad over vraagstukken welke met de ontwikkeling in Polen samengaan. Het onderhoud, waarbij Stalin, de Duitsche ambassadeur en de Sovjet-Am bassadeur te Berlijn aanwezig waren, duurde 2 uur. RUSSISCH SCHIP GETORPEDEERD IN DE FINSCHE BOCHT. Gisteren te zes uur in den avond is het Sovjet-Russische schip „Metallist" door een onbekende duikboot getorpe deerd en tot zinken gebracht in de na bijheid van de Narwa-baai. Het schip mat 4000 ton, de beman ning bestond uit 24 koppen; Sovjet-pa trouille-schepen hebben negentien opva renden opgepikt, de v\jf overigen wor den vermist. (De Baai van Narwa is een onderdeel van de Finsche Golf en voor een goed deel Estlandsch territoriaal gebied.) In Duitsche kringen acht men het waarschijnlijk, dat het bericht over het tot zinken brengen van het Russische stoomschip „Metallist" zal worden ge volgd door een krachtige Russische actie jegens Estland. De Sovjet-regeering zou wenschen, dat Estland de eilanden Dagoe en Oesel zou opgeven, aangezien die eilanden voor de veiligheid ^an Rusland noodzakelijk worden geacht. DE STAD LIGT IN PUIN. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht, dat 't opperbevel van de Duitsche weer macht meedeelt, dat Warschau zich on voorwaardelijk heeft overgegeven. Het overgeven van de stad zal vermoedelijk morgen geschieden. Reuter heeft nog geen enkele bevesti ging van dit bericht ontvangen. Op 25 September werden nog dertien Duitsche vliegtuigen in het gebied van Warschau neergeschoten. Op het oogenblik is de stad volkomen in puin. Sedert eenige dagen zijn de reservoirs en waterfil ters vernield, en de bom bardementen maken het zeer m o e i 1 ij kd e burger- bevolking te helpen.Negen ziekenhuizen vol zieken werden door granaten en' bommen vernield. Alle his- torische monumenten z n vernield, rook en stof in de stad beletten deadem- h a 1 i n g. In verband met dezen huldigen wan- hopigen toestand heeft de bevelvoering in Warschau het Duitsche opperbevel voorgesteld een wapenstilstand te slui ten. SAARBRüCKEN ONTRUIMD. ZWEIBRüCKEN BEDREIGD. Het gisteravond uitgegeven Fransch oorlogscommuniqué heeft den volgenden inhoud De dag was gekenmerkt door activi teit van onze verkenningsdetachemen ten. Reuter meldt: De Duitschers hebben Saarbrücken geheel geëvacueerd. De Franschen bedreigen ernstig Zweibrüc- ken, dat onder voortdurend artillerie vuur iigt. Sedert gistermiddag vier uur is een hevig artilleriegevecht aan den gang in de streek van Perl, Besch en Berg. Van gezaghebbende zijde wordt mede gedeeld, dat er in de drie sectoren ten Z. van Pirmasens, ten Zuiden van Zwei- brücken en ten Noorden van Wissen- bourg, een zwaar artillerievuur plaats vindt. Volgens Un. Press hebben de Duitschers voor het eerst sedert het uit breken van de vijandelijkheden hun bat terijen over de Fransche achterhoede heen geschoten en dorpjes getroffen, welke vier tot vijf kilometer achter het front liggen. Deze dorpjes zijn echter sedert het begin van den oorlog geheel geëva cueerd, zoodat er geen dooden en gewon den te betreuren zijn. De Fransehen hebben het vuren na tuurlijk niet onbeantwoord gelaten. Bij de gevechten van Maandag hebben de Duitschers vier vliegtuigen verloren. De verliezen van de Fransche infan teristen zijn onbeteekenend. Het is mogelijk, dat de Duitschers een cordon van luchtmijnen gebruiken, hoe wel de Franschen dit niet doen, al heb ben zoowel Franschen als Duitschers hiermede sedert lang geëxperimenteerd. De „Times" neemt een artikel over van een specialen correspondent van het Deensche dagblad „Politiken", die na een driedaagsch bezoek aan het Duitsche westelijke front, schrijft: Enorme massa's Duitsche troepen van het oostelijk front zijn thans geheel ge reed achter de Siegfriedlinie. De meeste manschappen zijn geconcentreerd in het gebied ten noorden van Wissembourg, Saarbrücken, Duttweiler en Saarlouis. Aken is thans bijna geheel leeg, even als de meeste steden langs de Siegfried linie. Tallooze treinen vervoeren vrou wen en kinderen, ouden van dagen en invaliden naar Mainz en Frankfort aan de Main, vanwaar zij in kleine groepjes over geheel Duitschland worden ver spreid. Frankrijk en Engeland blijven vol ver trouwen, dat zij den oorlog zullen win nen, maar zij zijn tevens de meening toegedaan, dat dit niet behoeft te ge schieden door een overweldigende mili taire overwinning. De geallieerden zijn van meening, dat de tijd hun beste bond genoot tegen Hitler is, daar zij over een doorslaggevend overwicht op financieel en industriëel gebied beschikken, terwijl zij toegang hebben tot alle grondstoffen Men is ervan overtuigd, dat wanneer de Duitsche massa zich eenmaal begint te realiseeren, dat er geen hoop bestaat op een snelle Duitsche overwinning, terwijl het gewicht van de blokkade zich steeds drukkender doet gevoelen, zij zelf iets zal doen om den prijs voor den vrede; de afschaffing van het nazi-re gime, aan te bieden. Dat is een van de redenen, waarom de Engelsche propaganda via de radio en door middel van het uitwerpen van pamfletten wordt voortgezet. De Franschen en Engelschen voelen zich achter de Maginotlinie volkomen veilig. Deze vertegenwoordigt immers een honderdtal Verduns en in 1916 wa ren een millioen Duitschers niet in staat één Verdun te nemen. Dat de Engel schen intusschen niet op een spoedig in eenstorten van het moreel der Duitsche massa rekenen kan men wel afleiden uit het feit, dat Engeland zich kalm voorbereidt op een oorlog van drie of meer jaren. WEDEROM PAMFLETTEN STROOIENDE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Gemeld wordt dat Engelsche vliegtui gen die zeer hoog vlogen gister weder- om een verkenningsvlucht hebben ge maakt waarbij opnieuw pamfletten zijn uitgestrooid. Zij zouden hun pamfletten hebben uit geworpen boven steden en dorpen van N.W. Duitschland. TEGENSTRIJDIGE BERICHTEN. De Engelsche minister van marine, Churchill, heeft meegedeeld, dat Dinsdag de Britsche vloot in het midden van de Noordzee is aangevallen door 20 Duit sche vliegtuigen. Het Britsche smaldeel bestond uit slagschepen, een vliegtuig moederschip, kruisers en torpedojagers. Geen enkel Britsch schip en geen enkele matroos werd getroffen. Een Duitsch watervliegtuig is omlaag geschoten en een ander ernstig beschadigd. De com mandant van de thuisvloot heeft dit draadloos gemeld. De minister legde deze verklaring af, in antwoord op een vraag over het Duit sche legerbericht, waarin melding werd gemaakt van het vernielen van 'n vlieg tuigmoederschip en het ernstig bescha digen van een slagschip. Hij voegde hier nog aan toe, dat een ander Duitsch vlieg tuig in zee is terecht gekomen en de vier inzittenden gevangen zijn genomen. Op deze verklaring van Churchill wordt van Duitsche zijde weer tegenspraak ge geven. Het Duitsche Nieuwsbureau schrijft, dat, nadat van Britsche zijde Dinsdag twee valsche berichten zijn gepubliceerd over een vliegeraanval op Kiel en ook op Friedrichshafen, gisteren werd gemeld, dat bij een aanval van Duitsche vliegers op een Britsch smaldeel in de Noordzee, geen der schepen zou zijn getroffen, ter wijl drie Duitsche vliegtuigen verloren zouden zijn gegaan. De opperbevelhebber van de lucht macht stelt te dien aanzien vast: Het Britsche vliegtuigmoederschip is getrof fen door een bom van 500 kg, een slag schip werd door 2 bommen van 250 kg getroffen midscheeps en aan het voor schip. Welke uitwerking deze bommen hebben gehad behoeft geen nader betoog Verder is, naar het D. N. B. meldt, geen der aanvallende vliegtuigen door de Engelschen getroffen en zijn alle toe stellen naar hun basis terug gekeerd. LEENINGEN AANGEKONDIGD. Minister Sir John Simon heeft in het Lagerhuis de eerste ooriogsbegrooting ingediend, waarbij hij aankondigde, dat leeningen voor de landsverdediging op groote schaal zullen worden uitgeschre ven. Wanneer de tijd daartoe gekomen is, zullen nieuwe leeningen van verschillen de typen worden uitgeschreven. De inkomstenbelasting wordt verhoogd tot 7 shilling, 6 pence over een vol jaar met een standaardvoet van 7 shilling voor het loopende jaar. De belasting op de nalatenschappen wordt terstond verhoogd met 10 tot 20 procent. Alle belastingen op alcoholische dran ken worden verhoogd. Ook indirecte be lastingen worden verhoogd, zoo op bier, whisky, tabak, suiker, geïmporteerde wijnen. Op oorlogswinsten zal een belas ting worden geheven van 60 pet. Een heffing op het kapitaal is in stu die, doch is niet uitvoerbaar gedurende den oorlog. De groote oorlog, waarin dit land is verwikkeld, stelt ons voor een speciaal economisch probleem van bijzondere ur gentie en ernst. Wanneer dit probleem Binnenland. Nederlandsche economische missie naar Londen. Regeling voor suikerbieten. Het Zeeuwsche Pachtbureau. Herkenningsteekens voor militaire vliegtuigen gewijzigd. Buitenland. Belangrijke besprekingen te Moscou. Estland in het gedrang? Duitsche luchtaanval op Britsche vloot. Drastische belastingverhooging in En geland. Warschau geeft zich over. niet behoorlijk onder oogen wordt gezien en op koene wijze wordt behandeld, wordt ons vermogen, om den oorlog tot een zegevierend einde door te zetten, zeer ernstig verzwakt en zou de schade, die aan ons nationale leven zou zijn aange bracht, nadat de oorlog gewonnen zou zijn, onherstelbaar zijn. Behalve door belastingen en leeningen kan de oorlog alleen worden gefinancierd door methoden, die in wezen inflatie vor men en „dat is een koers, dien wij met alle tot onze beschikking staande mid delen moeten trachten te vermijden". Simon deed vervolgens een beroep op alle burgers en instellingen, om zich te onthouden van onnoodige kapitaaluitga ven. Ook deed Simon een beroep op de be lastingbetalers, om de verschuldigde be lastingen zoo vlug mogelijk te voldoen en drong hij er op aan, om verkwisting te vermijden bij openbare en particuliere uitgaven. „Wij moeten er aan denken, dat, hoe ernstig ook ons probleem is, het finan- cieele probleem, waartegenover Duitsch land geplaatst is, oneindig grooter is. Wanneer de prijs voor de overwinning groot is, dan is hij toch waard betaald te worden, want het is de prijs voor de vrijheid". De drastische begrooting heeft een ge weldigen indruk gemaakt en wordt be schouwd als het beste bewijs van de vastberadenheid des lands, om de hoog ste oorlogsinspanning ten uitvoer te leg gen. De begrooting als geheel, aldus Reu ter, vertegenwoordigt den_ zwaarsten last, die ooit op eenige wijze door een natie op zich is genomen. Het keerpunt van Simons verklaring is, dat een andere financiering dan door belasting of leeningen, tot inflatie moet leiden, welke Engeland met inspanning van alle krachten wil vermijden. Nader wordt gemeld, dat het Lager huis de belastingverhooging op bier, spi ritualiën, wijnen, tabak, suiker en de ver hooging der inkomstenbelasting zonder hoofdelijke stemming heeft aangenomen. DE „BREMEN". In het Lagerhuis heeft de minister van marine, Churchill, medegedeeld, dat hij geloofde, dat het Duitsche schip Bre men zich bevindt in een Noord-Russi sche haven. DUITSCHE VLIEGTUIGEN VOOR ROEMENIE. Gisteren zijn van de Heinkel-fabrie- ken elf jachtvliegtuigen, bestemd voor de Roemeensche luchtmacht, naar Roe menië gevlogen. De toestellen werden door Roemeensche piloten bestuurd. ENGELSCH SCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN? Een bericht betreffende het vrijgeven door de Engelsche autoriteiten van de Congoboot Albertville, is te Antwerpen, waar het schip reeds den 16den dezer had moeten aankomen, met voldoening vernomen. Zes andere groote Belgische schepen bevinden zich nog altijd in de Downs. Een Engelsche vrachtboot, de Hawarden Castle, die op 13 September uit Nieuwpoort was vertrokken met be stemming naar Londen, is vermoedelijk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1